miljoen per voor NAVO eiland Malta Wort „faut" goed? Of blijft „goet" fout? Geen paraat weekeinde Oudheidkundige vondsten bij metrobouw Amsterdam vabinet voor bescheiden bijdrage Leider volksgericht ceeg boete van f 100,- KVP DREIGT MET INITIATIEFWET CONCENTRATIE KAMPSYNDROOM Reddingsactie voor dolfijn Spellingsdebat in Eindhoven NDERDAG 3 FEBRUARI 1972 De Koster: 'Nieuwe regeling DEN HAAG De soldaten die volgende week aan de beurt zijn voor het "parate weekein de" boffen: als ze zin hebben kunnen ze waarschijnlijk toch naar het carnaval. Het parate weekeinde wordt namelijk voor negentig procent afgeschaft. Tot nu toe mogen de soldaten bij de parate troepen eens in de vier weken in het weekeinde niet naar huis. Tegen deze regeling, waarvan de noodzaak niemand erg duidelijk was, is de laatste maanden binnen en buiten de kazernes heftig geprotesteerd. Minister De Koster deelde gis teren tijdens de behandeling van zijn defensie-begroting in de Tweede Kamer mee, dat hij een nieuwe regeling heeft opgesteld. Wachtdiensten, brandpiket en andere onvermijdelijke diensten gaan normaal door. Bij de in West-Duitsland gelegerde troe pen wordt een zekere graad van paraatheid gehandhaafd. In alle gevallen mogen de soldaten in principe elk weekeinde naar huis. De nieuwe regeling zou 15 fe bruari ingaan. Het WD-kamer- lid Keja herinnerde de minister er echter aan, dat op 12 en 13 fe bruari het carnaval begint. "Zou de minister.De Koster be loofde lachend dat hij er met prins carnaval over zou gaan praten. 3EN HAAG Het kabinet is be- d om zeven jaar lang een miljoen Iden te betalen aan Malta als dit ategisch belangrijke eiland NAVO- sis blijft. Minister De Koster ont- dit tijdens de voortgezette be- van zijn defensie-begroting 'de Tweede Kamer. noemde die miljoen per jaar „bescheiden bijdrage". De rege- Dom Minthoff vraagt in totaal honderd vijfentwintig mil- gulden van de NAVO-landen. Lachstuip )e VVD-er Koudijs zorgde voor ilijkheid door de bewindsman era- te vragen of hét hier eigenlijk t om ontwikkelingshulp gaat. Het d, zei hij, komt tenslotte de bevol- ig van Malta ten goede. Deze post daarom beter op ontwikkelingS' lp kunnen worden geboekt. Iet was een vrolijke onderbreking de weinig opwindende monoloog minister De Koster over de Ne> landse defensie. Hij sprak de hoop dat de achterstanden op materieel ied in een jaar of zes kunnen rden weggewerkt. Over het „hoe" „waarmee" liet hij de Kamer in ongewisse: het wachten is op het vies van de commissie Van Rijcke- rsel. )e bewindsman veegde intussen wel cele andere, al bekende, adviezen tafel. Na zorgvuldige bestudering n de nota „doelmatig defensiebe d" van de PvdA was hij tot de con. isie gekomen, dat deze voorn ame- neerkomt op het eenzijdig afsto ten van krijgsmachttaken. Een ver werpelijke zaak, meende hij. Een ongeveer gelijkluidend oordeel trof het rapport van het KVP-cen- trum voor staatkundige vorming. Ver wezenlijking van de nota van D'66 zou volgens De Koster het einde van de NAVO inluiden. Het voorstel om de krijgsmacht terug te brengen tot een politieleger alleen het atoomschild zou een werkelijke afschrikking be tekenen noemde hij praktisch on uitvoerbaar, omdat Europa tot poli tieke machteloosheid zou worden ge doemd. „Het mes moet in de schede blijven' zei De Koster, „maar de tegenstander moet wel weten dat het scherp ge slepen is". Diensttijd De minister toonde zich niet bez*eid de wedde van de dienstplichtigen dit jaar te vei-hogen. De PvdA, D'66 er de PPR hadden hem gevraagd hier voor dertig miljoen gulden uit te trekken. Hij voelde ook weinig voor het voorstel van deze drie partijen om de diensttijd thans te verkorten. Zoals werd verwacht verwees hij ook op dit punt naai- de commissie Ryckevorsel. Over de fusie van de Artillerie-in richting „Hembrug" en de Duitse mu nitiefabriek Dynamit-Nobel zal een wetsontwerp aan de Kamer worden aangeboden. Minister De Koster zei, dat men over deze samenwerking de Duitse fabriek is eigendom van ex- nazi dr. Friedrich Flick verschil lend kan denken. De Nederland regering krijgt ech- [ASSEN „Met dit soort dingen vliegtuigkapingen en an- daden van terrorisme". Dit zei officier van Justitie bij de rech£- in Assen gisteren tegen een -jarige melkrijder uit het Drentse patsje Zwiggelte. [De melkrijder was op 15 maart van jrig jaar de leider' van een soort ilksgericht in zijn dorp, waarbij de radbouwer Harm Geerts (33) met p ketting aan een boom was geke- ind. jDe dorpsbewoners verdachten eerts er van de dader te zijn van in aantal, vernielingen die op hun werden aangericht. Zij besloten, zonder dat zij enig bewijs van zijn schuld hadden, Geerts dit betaald te zetten. Zeven man sleurden hem van zijn trekker, sloegen hem en ketenden hem aan een boom. De ketting werd met een hangslot afgesloten. Harm Geerts behoefde geen boeienkoning te zijn om los te komen. Hij trok zijn jasje uit en wandelde weg. Gisteren vertelde hij de officier, dat na het volksgericht nog de ï-ui- ten bij hem waren ingegooid, zijn bieten waren doodgesropeid en dat van zijn trekker al tienmaal een band was doorgesneden. ter een meerderheidspakket aandelen en is daarom niet bang voor Duitse machtsinvloeden. ADVERTENTIE AMSTERDAM Arbeiders die werken aan de Amsterdamse metro houden ten onrechte oude munten en andere historische voorwerpen, die zij bij graafwerk vinden, voor zichzelf. Dit vertelde gistermiddag prof. W. Glasbergen, directeur van het Insti tuut voor Prae- en Protohistorie, dat het archeologisch onderzoek verricht. Prof. Glasbergen zei, dat er de laatste dagen in de metro-bouwput op het Waterloopleln weer talrijke voorwerpen uit de middeleeuwen zijn gevonden. Het oudste voorwerp is een zogenaamde .kloostermop", een bouwsteen uit 1300. Verder werden schoenzolen, smeedijzer-, koper- en aardewerk uit de veertiende- en vijf tiende eeuw gevonden. Wethouder H. Lammers van pu blieke werken en stadsontwikkeling zei, dat er al voorwerpen door ar beiders aan Amsterdamse antiquairs zijn aangeboden. „De gemeente is echter niet van plan de arbeiders het behouden van hun vondsten te verhinderen", zei de heer Lammers. Prof. Glasbergen stelde nog, dat de mening dat men de gevonden voor werpen mag huoden onjuist is. Daar bij brengt dit achterhouden het on derzoek in gevaar omdat juist door de historische samenhang van de vondsten het onderzoek waardvol wordt. Op de foto: enkele vondsten. DEN HAAG Het concentratie kampsyndroom bij militairen is in de Tweede Kamer gisteren onderwerp geweest van een indringende discus sie. De KVP-fractie dreigde een ini- tiatiefwet in te dienen als minister De Koster en staatssecretaris Van Es niet binnen twee maanden met een bevredigende regeling komen. Het gaat om een regeling die onder andere voorziet in dubbeltellende pensioen jaren voor beroeps- en re serve militairen die in het verzet zijn geweest en in een concentratiekamp hebben gezeten. Twee jaar geleden beloofde de toenmalige minister Den Toom al, dat hij een regeling zou proberen te treffen. Maart vorig jaar beloofde hij een nota over het vraagstuk. Deze nota is nooit verschalen. Staatssecretaris Van Es zei gisteren bij de begrotingsbehandeling van De fensie, dat het hier eigenlijk geen zaak van het ministerie van Defen sie betrof. Hij verwees naar een in december 1970 door de minister van Volksgezondheid ingestelde commis sie die het probleem in zijn totaliteit bekijkt. De mededeling van de staatssecre taris schoot vooral bij de afgevaar digden Van Eisen (KVP) en Kikkert <CHU) in het verkeerde keelgat. De VVD-er Keja en mr. K. Keuning (DS'70) drongen later ook aan op spoed. Keja: „We kunnen er niet over blijven praten". Van Eisen: „We moeten snel zijn, anders zijn de be trokkenen overleden. Staatssecretaris Van Es had vooral bedenkingen omdat het hier een al gemeen probleem betreft. Hij voor zag onrechtvaardigheden als voor de IToep militairen een aparte regeling getroffen zou worden. APELDOORN (NAP) Zestig ge leerden uit west-Europese landen, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, komen volgende week donderdag naar Uddel bij Apeldoorn om te pra ten over de redding van dolfijnen en andere in zee levende zoogdieren. Zij denken aan een oproep aan alle regeringen om deze zoogdieren wet telijk te beschermen. De bijeenkomst duurt twee dagen. De deelnemers zoölogen en be heerders van dolfinaria zijn bang, dat het door watervervuiling en ex ploitatie in circussen over enkele ja ren te laat zal zijn om de dolfijnen- stand te redden. Guerrillaleider omgekomen Een leider van de linkse guerrillabeweging in Mexico, de gewezen onderwijzer Genaro Vasquez Rojas (36). is giste ren bij Mexico-stad omgekomen by een verkeersongeval, zo deelt de Mexicaanse regering mee. In persbe richten wordt echter gezegd dat hy door soldaten is doodgeschoten. EINDHOVEN „Wort faut" iBlijft „goet" fout? Tussen de po len van het „goet" der spellingver nieuwers en het „fout" van de spel- ,lingbewaarders woedde gister avond in de Eindhovense Techni sche Hogeschool het debat over de wenselijkheid van vérgaande ver eenvoudiging van de vaderlandse spelling. Het vormde een eigentijd se afspiegeling van de debatten, j die zich ook al in de tijd van Sie- [genbeek, van De Vries en Te Win- kei, van Kollewijn en van Mar- I chant voltrokken hebben. Dat wil zeggen: emotioneel. Zo i nadrukkelijk verzochten enkele van de woordvoerders om zakelijk heid, dat men het ergste vermoe den kon. Mogen we alsjeblieft wat [emotioneel zijn over een zaak waar we zo lang mee bezig zijn en die ons zeer ter harte gaat? zei 'spelling beschermer en journalist K C. Poll. Natuurlijk mocht dat, de acht honderd man publiek waren er speciaal voor gekomen. De emoties —zij waren niet gering plantten zich moeiteloos voort in die klank bodem, wiaartoe ook Vlaamse cul tuurdragers als de schrijvers Ge rard Walschap en Maurice Gil- liams en burgemeester Craay- beeckx van Antwerpen behoorden. Zy luisterden lachten en zwegen). Cabaret In uitvoerige publikaties hadden de aanwezigen tevoren de stellin gen al lang betrokken, de rollen lagen vast. „Een spellingscabaret" spotte een bejaarde vragensteller, die de microfoon maar niet - wou loslaten. Een cabaret met vlagen van grote ernst, verbetenheid vaak, maar ook met ogenblikken van Jo- ïyt en de grappenmakery waarin een spellingdebat zich zo vaak lijkt te moeten verliezen. De partij der vernieuwers: prof. dr. P. C. Paardekoper, hoogleraar in Leuven dr .A. D. Kohnsfcamm, initiatiefnemer van de „Aksiegroep Spellingvereenvoudiging 1971" en J. Berits, directeur van de Peda gogische Akademie in Alkmaar. Hun tegenstanders: d e auteurs Mulisch en J. Bernleg, de journa list Poll. Zwaartepunt bij vriend en vij and vormde het probleem van de ontelbare uren, blijkens de prak tijk goeddeels tevergeefs, besteed aan het spellingonderwijs. Uren die zo veel nuttiger gebruikt kunnen worden voor verbetering van de taalvaardigheid en het uitdruk kingsvermogen. Het is als bij de sanering van een slecht gebit, zei Paardekoper (en Berits en Kohn- stamm zeiden het hem na), daar wordt bij gehuild, maar uiteinde lijk is 't in het belang van de pa tiënt. Poll zag dat heel anders: hoe de beheersing van de taal (en de spel ling, die tot de taal behoort) te verbeteren? Niet op de wijze der vereenvoudigers, waardoor zestig procent van alle woorden van vorm zal veranderen. Als het geschiede nisonderwijs slechte resultaten op levert, ga je toch ook de geschiede nis niet veranderen? Je zou by- voorbeeld kunnen ophouden met de onzinnige dictees, die nu nog vaak gebruikelijk kunnen zijn. (iiTja," zei Mulisch, „de onderwij zers moeten iets fout kunnen blij ven vinden"). En ook Poll: in 1934 heeft de schoolspelling-Marchant vereen voudiging gebracht. En wat heeft dat geholpen? Is daar ooit een on derzoek naar ingesteld? Kohn- stamm reageerde verwoed: Poll weet best, dat zo'n onderzoek niet mogelijk is, voor een zinnige verge lijking moet er eerst weer een hele generatie zijn opgegroeid. Poll: „Nou, als je 't dan niet zeker weet, waarom begin je er dan aan?" Rekenen Berits werd pijnlij k gevloerd, toen hij zei, dat dictees in de nieu we spelling „driehonderd procent minder fouten bleken op te leve ren" Stem uit de zaal: „Hoe komt u op driehonderd prooent? Berits: nou, gemiddeld van acht naar twee fouten. „Je moet eerst maar eens gaan leren rekenen," mompelde Mulisch. Hij had nog een mooie, toen hij opmerkte, dat de maat schappij veel te zwaar tilt aan fout gespelde werkwoordsvormen (die bron van eeuwige zorg). „Van be paalde mensen is dat erg. Als ik het fout schrijf vindt niemand het erg". Bernlef plaatste het argument van de hoge kosten, waarvoor uit gevers zouden komen te staan als gevolg van spellingvereenvoudiging tegenover het „sociaal argument" der vernieuwers en verschanste zich daarna in hoofdzaak achter zijn kauwgom, evenals tegenstan der Berits, maar deze zonder kauw gom. Tegenbetoog van Paardekoper; „Die sanering zal de uitgevers 200 miljoen gulden kosten. Daar staat een besparing van tien A vijftien procent op de kosten van alle druk werk tegenover". Elders Veelvuldig kwam ook de stabili teit der spelling in Duitsland, Frankrijk en Engeland ter tafel. Waarom daar niet, en bij ons on ophoudelijk wel? vroegen Poll en Mulisch. Onjuist, aldus Kohn- stamm (en uit de zaal D'66 Ka merlid Wilbers). In Engeland wordt geëxperimenteerd met een noodalfabet om de spelling makke lijker te maken, in Frankrijk is het aan het conservatisme der macht hebbers te danken dat er niets ge beurt. Toch gloorde er na een strijd op vele wapenen toch ook iets van ver standhouding. „Geen decreten van bovenaf," riep Mulisch, laat de taal, dat levend organisme, zich zelf maar ontwikkelen, ook op pa pier. Kohnstamm kon daar wel wtat inkomen. Voor een vereenvou- ding op basis van vrijwilligheid en een zekere spontane ontwikke ling kon hij voelen. „Voor ons is niet de vereenvouding primair, maar de afschaffing van de discri minatie, waaraan de leerlingen uit bepaalde sociale lagen het slacht offer zijn". Zij hebben nog alle tijd aan de verzoening te werken. Wilbers, zei, dat een beslissing van- het parle ment (ook over deze zaak) van één tot tien Jaar kan duren. Dat is dan misschien wel goet faut. maar het uitstel is wel goed om allerlei fou ten te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7