Kinderopvang in Leiden nu eindelijk „van de grond" w Universiteit als bedrijf is geen „Leidse zaak" Nasleep van ijspret BALLY Door CAO meer concentratie en centralisatie Commissie: contactraad is nodig J pONDERDAG 3 FEBRUABI1972 LEIDEN LEIDEN Zoals op verschillende terreinen heeft Lei den ook een achterstand op het gebied van de kinderop vang (wie weet een beter woord?). Zijn er in de grote ste den al meer dan een halve eeuw kinderdagverblijven en speelzalen, die aan hoge normen voldoen, in Leiden zijn ze de laatste jaren pas als paddestoelen zo willekeurig - uit de grond geschoten en wordt nu gedacht aan normen, omdat er voor het eerst een gemeentelijke subsidie moet worden verdeeld. Door deze ontwikkeling is er ook contact gekomen tussen u de leidsters van de ongeveer 25 kindercentra, die Leiden telt :<j zowel dagverblijven met een vervangende junctie als halve- dag)speelzalen met een aanvullende junctie. Wat dit betrejt is er een jikse achterstand op de regio. Ter begeleiding van leidsters en ouders is er al lang een regionale werkgroep met deelnemers uit Alphen aan den Rijn, Wassenaar, Noordwijk, Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Sassenheim. Dat Leiden hierin niet oj nauwelijks is vertegenwoordigd, past helemaal in het beeld van de situatie. Dat beeld heeft scherpte gekregen voor de leden van een commissie die vorig jaar door de wethouder van Cultuur, Recreatie en Maatschappe- I lijk Werk in het leven is geroepen. Deze „Struktuurcommissie Kinderop vang Leiden (SKOL)" zal het ge- j vormde beeld omzetten in een nota, die in april aan het gemeentebestuur wordt uitgebracht. Door Hans Melkert De commissie inventariseert in de nota niet alleen (met gegevens uit 3 een enquête), maar wil ook de nor- =j men aangeven, waaraan kindercentra 's in de toekomst moeten ^voldoen om voor subsidie, in aanmerking te ko- i men. Daarbij wordt uitgegaan om J voor subsidie in aanmerking te ko lf men. Daarbij wordt uitgegaan van 2 hoge landelijke normen, zoals de ti werkgemeenschap kindercentra Ne derland die heeft vastgesteld. J Er is volgens de commissie een verordening nodig. Die kan nog niet ■j meteen gelden, omdat de Leidse kin dercentra een aanlooptijd (en gold) J( nodig hebben om aan de voorwaar- 3 den te voldoen. Geld is er dit Jaar al, omdat in de gemeentebegroting pos- ten zijn opgenomen: f 100.000 voor kinderdagverblijven, f 50.000 voor halvedag-speelzalen en f 5000 voor kinderkantines. De verdeling hiervan is een zaak, die eveneens in de nota aan de orde komt. Beleid De nota Is bestemd voor de over heid. die er een beleid op kan ba seren. De commissie wil er meer in leggen: informatie voor leidsters, ouders en initiatiefnemers van kin dercentra. Er is behoefte aan een overkoepelend contactorgaan, zoals sport, jeugdwerk, cultuur e.d. die ken nen. De commissie hoopt, dat dit jaar nog een raad voor de kinder opvang in het leven zal worden ge roepen. De commissie, die het voorberei dende werk verricht, bestaat uit mevr. M. J. Schepel-Verschoor van „Man- Vrouw-Maatschappij" als voorzitster, drs. J. H. van Gelder van het Maat schappelijk Contactorgaan als secre taris. mevr. E. W. van Seters- Banen namens de stichting Kinderdagver blijven (met plan voor nieuwbouw in het Morskwartier) en de leidsters J. Nix-Iestra. M. Beugelsdijk, D. Swaan M. Driessen. T. A. E. de Korte- Groen en A. Schyjka. Marjoke Schepel hoopt, dat het werk van de commissie ertoe zal lei- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk M. H. Boogert te Hellendoorn, te Veen J. E. de Groot, kandidaat te Zeist. Aangenomen het beroep van de klassikale vergadering van Arnhem tot predikant buitengewone werk zaamheden (ziekenhuispredikant christelijk ziekenhuis te Bennekom) R. C. Cuperus te Ede. Bedankt voor Harlingen R. Hol- werda te Renkum Geref. Kerken Aangenomen naar Nieuwlande (Drente) W. van Ben them, kandi- daa; te Amstelveen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Vollenhove-Cadoelen R. Timmerman te Heemse, te Heer- de-Wapenveld en Terneuzen R. T. Urban te Ferwerd-Hailum. Aangenomen naar Enumatil H. K. Poelman, voorheen gereformeerd predikant te Kamperland. Geref. Gemeenten Beroepen te Utrecht L. Blok te Beekbergen Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Chüliwack (Cana da) M. van de Beek te Opheusden. den, dat Leiden op dit gebied bij de tijd komt en dat er geen situaties als nu meer voorkomen, dat het ene kin derdagverblijf sluit wegens gebrek aan kinderen en het andere een wachtlijst heeft. Ze wijst erop, dat de kinderopvang de laatste jaren in een stroomversnelling is geraakt. Vijf jaar geleden was er in Leiden eigenlijk niets en nu zijn er 25 centra met een gemiddelde bezetting van 15 tot 20 beneden de kleuter- sohoolleefty'd. Opleiding Er is contact gekomen tussen de leidsters en dat vind Marjoke Schepel een verheugende zaak, temeer om dat er belangstelling is voor cursussen Die zijn nodig om het werk goed te kunnen doen. Kindercentra wer ken met kinderverzorgsters, kleuter leidsters en belangstellend^ moeders, die geen specifiek op baby en peuter gerichte opleiding hebben gehad. Bij de Haanstra-kweekschool bestaan wel plannen in die richting. Als de zaken goed lopen, zullen in- valleidsters nodig zijn. Als nu een leidster „wegvalt" kan het kinder centrum wel sluiten. Ondanks de aardig opgelopen tarieven is het fi nancieel niet haalbaar voor vervan ging te zorgen. De leidsters wijzen daarbij naar gemeenten in de omtrek, bijv. Leiderdorp, waar al Jaren over heidssubsidie wordt gegeven. De commissie is ervan overtuigd, dat subsidiëring noodzakelijk is, maar weet, dat een deel van de be volking dat niet aanvaardt. Uit een enquête, die in Leiden- Noord is ge houden en die maatschappelijk wer ker Hans van Gelder wel toonaan gevend vindt, blijkt, dat er nogal wat bezwaren zijn voor subsidiëring van centra voor kinderen, van wie de moeders „voor de luxe" werken, waar bij steeds het voorheeld van de auto terugkeert. Voor deze overigens begrijpelijke weerstand heeft ook de commis sie wel begrip. Volgens haar kan dat in de subsidieverorden ing wor den op - gevangen door bijv. een bepaling, dat moeders, die alleen werken voor dit* luxe, een hoger tarief moeten beta len. Uit huis De Initiatiefnemers gaan ervan uit, dat er in het algemeen een goe de reden is waarom kinderen in cen tra worden geplaatst. Ze willen het „uit huis doen" echt niet zomaar sti muleren, maar weten, dat er tal van redenen zijn waarom dit noodzakelijk "en beter is. Bij een medisch dagver blijf Leiden heeft er één is dat eenvoudig aan te geven, maar voor de „gewone" centra is dat een complexe re zaak. Het kan gewoon noodzaak zijn voor weduwnaars met kinderen, voor we duwen of ongehuwde moeders of vrouwen met 'n zieke man om in het onderhoud van het gezin te voorzien. Commissielid Elfi van Seters wijst op het feit, dat veel kinderen moe ten opgroeien in flats met alle pro blemen (herrie, ruimte) vandien. Voor die kinderen kan het gewoon beter zijn („en vaak ook voor de moeders, die gillend gek worden") in contact te komen met leeftijdgenoot jes om zich te ontwikkelen. Kinder centra hebben dan een taak en de mogelijkheden voor dingen, die in het gezin nauwelijks aan bod (kun nen) kamen. ADVERTENTIE ■Schoenen A,&t kenmerk mui ku/a.Citei£ van Dalen Donkersteen zi LEIDS UITZENDBUREAU LEIDEN Actief NV heeft als eerste uitzendbureau in Nederland een telexverbinding tussen het Leid se hoofdkantoor en de uitzendeenhe- den in Den Haag, Leiden, Groningen en Rotterdam. Die is noodzakelijk geworden voor een nieuwe werkwijze, die moet worden gevolgd nu sinds begin van dit Jaar een collectieve arbeidsovereenkomst voor uit zendkrachten geldt. De directie van Actief acht centra lisatie van de werkzaamheden nodig. De uitvoering van de CAO voor uitzendkrachten (kantoorperso neel en technische tekenaars) en van in de bedrijfstak geldende ar beidsovereenkomsten of regelingen, voor alle andere uitzendkrachten, geeft meer en moeilijk werk, dat niet meer gedecentraliseerd kan worden uitgevoerd. Mevr. H. Bodrij-v. d. Maas (direc teur van Actief Ons personeel op de uitzendeenheden bestaat nu uit gast vrouwen. Alle aanvragen van bedrij ven en gegevens van uitzendkrachten komen naar het hoofdkantoor en worden daar behandeld door een team van specialisten. Naar Leiderdorp Dat hoofdkantoor is nu gevestigd op de Stille Rijn, maar gaat naar Leiderdorp. De verplaatsing kan worden gezien als een vlucht uit de wat parkeren betreft benauw de binnenstad van Leiden. Naast de telexapparatuur komt er een tweede computer. De eerste is voor de loon- en factureringsadmini stratie en de tweede zal ten dienste staan aan het team, dat de uitzen ding verzorgt. Actief heeft in verschillende steden uitbreidingsplannen. Andere uit zendbureaus zullen worden overge nomen in het kader van de centra lisatie. die wordt bevorderd door het vergunningenstelsel en de invoering van de CAO. Mevr. Bodrij verwacht, dat in totaal in ons land tien tot vijf tien grote bureaus zullen blijven be- Vierde plaats Uitzendkracht is een vak geworden. Dat blijkt wel uit de cijfers van de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereni ging, die wat aantal werknemers be treft de CAO uitzendwezen op de vierde plaats zet met 90.000 na het bouwbedrijf met 250.000, de metaal industrie met 195.000, de metaalnij verheid met 134.500 en vóór de ho reca (45.000). grafisch bedrijf (43.000) en schoonmaakbedrijf (40.000). De belangrijkste aspecten van de uitzend-CAO zijn de opzegtermijn, de toeslagregeling, de invoering van vakantie en vakantiegeld en de instel ling van een beroepscommissie. De uitzendkracht krijgt een basisloon, met toeslag voor kort verzuim, niet- doorbetaling feestdagen enz. De va kantieregeling komt neer op drie we ken vakantie per Jaar en vakantie geld van 6 pet. LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis in Leiden krijgt een geheel nieuwe behuizing, op het open weiland achter het Leger museum en het station. De vraag is alleen, wanneer met de bouw kan worden begonnen. Dit jaar, was de bedoeling. Maar er is thans al een achterstand van twee jaar in het bouwschema van de drie grote nieuwe academische ziekenhuizen (Amsterdam, Lei den en Utrecht). Eén van de re denen is de bouwstop die minis ter De Braww heeft afgekondigd. Schetslijnen Er is roei een maquette van de Leidse nieuwbouwdie laat zien hoe het ongeveer moet worden. Het ontwerp is van het Arnhemse architectenbureau Brouwer en Deurvorst. Het bijbehorende ver keersplan werd ontworpen door de verkeersdeskundigen Goudap pel en Coffeng. Definitief zijn deze schetslijnen echter nog niet. Ter oriëntatie bij de foto van de maquette: in de rechter bo venhoek (met S aangegeven) het station. Rechts daaronder, zwart omlijnd, het Legermuseum. Tus sen beide herkenningspunten in liggen de sportvelden van het Piet Paaltjenspad. De blokkendoos" op de onder ste helft van de foto wordt de nieuwbouw. Van de oude bebou wing op de bovenste helft blijven alleen de poliklinieken voor in wendige ziekten (het blok in de linker bovenhoek) in gebruik. De totale bouwkosten zullen de f 250 miljoen belopen. Maar voor dat er gebouwd kan worden, moe ten eerst de nieuwe academische ziekenhuizen in Amsterdam, Lei den en Utrecht een goede coördi natie op het gebied van de me dische taakverdeling tot stand hebben gebracht. Niet bekend Het is nog niet bekend, wat er straks (de bouwtijd wordt op acht jaar geraamd) met de oude ziekenhuisgebouwen aan de Rijns- burg&rweg gaat gebeuren. Dat de situatie daar op sommige afde lingen zorgen wekt, constateerde minister De Brauw vorige week met eigen ogen tijdens zijn bezoek aan Leiden: „er werken daar me dici van wereldfaam in vijftig jaar oude noodgebouwen" ADVERTENTIE QJ_LL> lucLn. uxfc cLujjtdi*/ niai.. co aüJkornaJxocJL Koop UTL Cluko AXKiXJiX* Ooft, EsxcLn.. III. 0.304I oi- 5032)0. Meer dan de helft van de werknemers woont buiten de stad LEIDEN Een analyse te ge ven van de positie, die de Leidse Universiteit inneemt in de regio nale economie van het onderzoek gebied, valt buiten het bestek van de nota, over produktiemiQieu en de werkgelegenheid in het gewest Lei den. De opstellers vinden het wel relevant in te gaan op enkele as pecten van de universiteit als pro- duktieve organisatie. Doel hierbij is aan te tonen dat de aanwezig heid van de universiteit inderdaad van veel meer dan lokale betekenis is. Dat dit geldt voor de universi teit als onderwijsinstelling is dui delijk. Ook als „bedrijf," als werk geefster, als producente van on derwijsdiensten is de invloed van de universiteit zeer groot. De lokale overheid kan weinig of geen invloed uitoefenen op de uni versiteit als onderwijsinstelling, omdat de universiteit rechtstreeks onder de nationale overheid res sorteert. Toch is voor de lokale overheid de aanwezigheid van de universiteit als productieve orga nisatie wel degelijk van belang. Een instelling die werk verschaft aan 3500 werknemers (exclusief) de 1800 van het Academisch Zieken huis) kan men als zodanig niet buiten het regionaal economisch beleid laten, te meer als men weet dat zo'n instelling voorlopig hoe dan ook zal blijven doorgroeien, tot omstreeks 1980 nog zo'n 250 mil joen zal investeren en een aan zienlijke ruimtebehoefte zal heb ben. Leiden is woonplaats voor 49 pet. van de werknemers van de univer siteit. Reeds uit hoofde hiervan kan nauwelijks over de universi- LEIDEN Een nasleep van i dat het zo gevaarlijk is. Maar ook i dooiende ijs kan het echt niet de ijspret, waarvoor alle ouders fijn vanwege het avontuur is dat meer hun kinderen waarschuwen, om-1 „ijsje piepen". Op het snel weg- (Foto Holvast) teit van een „Leidse zaak" worden gesproken. Een aanzienlijk deel van de werknemers woont voorts in Oegstgeest (14 pet) en Leiderdorp (7 pet.). Voorschoten herbergt nog slechts 4 pet. van de werknemers, maar het is zeer wel mogelijk dat dit vooral bij voortschrijdende rea lisering van Soord-Hofland en de verdere groei van de universiteit in westelijke richting toeneemt. Het gehele gewest huisvest meer dan 80 pet. van het personeelsbe stand. Een belangrijk woongebied buiten het gewest wordt gevormd door de Haagse agglomeratie. Meer dan de helft van de in Oegstgeest wonende werknemers heeft een academische graad (58 pet.). Voor Leiderdorp is dat 38 pot. en voor Leiden slechts 22 pet. Het is duidelijk, dat er een zeer ongelijke spreiding is van het per soneelsbestand over deze drie ge meenten, waarbij in Oegstgeest de academici sterk zijn oververtegen woordigd en in Leiden sterk zijn ondervertegenwoordigd. Voor de hele universiteit is het percentage academici onder de werknemers 31 pet. Open huis van Montessori- kleuterschool LEIDEN De Montessori-kleuter- school aan de Zoeterwoudsesingel 22 in Leiden houdt deze maand open huis. Ouders kunnen op maandag, woensdag en vrijdag binnen vallen om te zien hoe het op de kleuter school toegaat en wat het Montes- sori-systeem eigenlijk in praktijk be tekent: rekening houden met de mogelijkheden en belangstelling van ieder kind afzonderlijk. In één groep zitten bijvoorbeeld kinderen van ver schillende leeftijd. Om het ouder bezoek eniggzin» te spreiden, wordt gevraagd even op te bellen voor men naar de school komt kijken (tel. 32405). Op de ge noemde doordeweekse dagen kan men in de school terecht van half elf tot kwart voor twaalf, met de mogelijkheid om daarna met de I kleuterleidsters te praten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3