HËT SPEL KAN BEGINNEN 'ITOELENDANS' Urtain toch I tegen Lubbers Jongetje van dertien speelt remise met Hongaar Portiseh BIOK: VELD .OP PROEF" onte openingsceremonie van elfde Olympische Winterspelen BOMALARM Bosloop Bataven afgelast Communicatiestoornis bij Goudsmit-Hoff INDERDAG 3 FEBRUARI 1972 SAPPORO De elfde Olympische Winterspelen van Sapporo zijn geopend, het spel kan beginnen. Met de zon hoog aan de hemel zijn de deelnemers en deelneemsters, verzameld uit 35 landen, voor het eerst voor het voetlicht getreden. Dit geschiedde in het tot de laatste plaats bezette Makomanai-ijsstadion, waar de 70-jarige Japanse keizer Hirohito, hiertoe uitgenodigd door de bejaarde president van het internationale Olympi sche Comité, Avery Brundage, de protocolaire openingsformule uitsprak. In het Ja pans, zoals Avery Brundage zich ook na een korte inleiding in het Engels in het Japans tot de keizer wendde. Het was één der hoogtepunten van een in tweeërlei op zicht bonte, strak geregisseerde ceremonie, klankrijk en kleurrijk, waarvan kanonscho ten de inleiding vormden en een breed uitspattend vuurwerk het sluitstuk. én van de hoogtepunten in to in beeld. De Japanse Hirohito hoort de bejaar d-president Avery Brundage Oenver toch geaccepteerd PORO Het IOC heeft be- dat de Olympische Winter- 1976 tóch in Denver zullen gehouden. Er waren veel be- igen gerezen tegen de aanwij- an deze stad. De skiwedstrij- ullen worden verlegd naar boat Springs. 240 kilometer v0°rste^ gel id per traditie^ derd van Denver, de alpine- ijden zullen worden verwerkt 150 kilometer van Denver, ee wordt tevens toegestaan twee Olympische dorpen wor- igetrokken. Als argument werd raerd dat Denver de Spelen on worden ontnomen, omdat kilometers gereden moeten De gure wind, die door het stadion blies, vermocht geen afbreuk te doen aan het feest, waarmee op symboli sche wijze het Olympische winter sportfestijn, dat Sapporo niet alleen, maar geheel Japan gedurende elf da gen in zijn greep gevangen zal hou den, werd geopend. De affaire Karl Schranz scheen geheel vergeten, de problemen rond Denver in verband met een gewijzigde opzet van de ski installaties voor de Wnterspelen van 1976 waren naar de achtergrond ge drongen. Dit werd voor Sapporo het feest van de gulle lach, maar ook van de weggeslikte traan. Want naast de vreugde-uitingen waren er ook de ogenblikken van het sentiment, zoals het ontsteken van het Olympische vuur door de 16-jarige Hideki Taka- da. de eedsaflegging door de Japanse schaatsenrijder Keiichi Suzuki. En hoe vertederend was die intocht van die duizend schoolkinderen op de schaats met hun ballonnetjes, die na dat Suzuki namens de ruim elf hon derd deelnemers de Olympische eed had afgelegd, met de windstroom uit- j vlogen naar onbekende verten. De 45.000 toeschouwers, diep weg gedoken in de kraag, de mutsen over de oren getrokken, vormden het de cor, waartegen de show werd opge voerd. De vlaggen van de deelne mende landen stonden strak in de wind op de bovenste omloop van het stadion, waarin de ijspiste als een diamant lag te schitteren onder de stralen van het felle zonlicht. En op de daarin gelegen sneeuwvlakte stel den zich de ploegen op met in het voorste gelid per traditie Grie kenland, de bakermat van de Olym pische Spelen, ditmaal slechts met eep miniscule afvaardiging, en afge sloten door het gastland Japan. En temidden van deze mengeling van nationaliteiten, van kleuren, van vlaggen de Nederlandse ploeg, opval lend door de fel afstekende oranje mutsen, met als vlaggedraagster Atje Keulen-Deelstra Achter haar de chef Volgens de gouverneur van de mission< jhr. mr. w H. D. Quarles do. John Lowe, is de afstand van ufford en teammanager Jan Cot- ïto tussen Denver en Steam- [aar, de chefs d'équipe. Jacques de iprings slechts twee uur en 40 Koning en Joop Koeleman, de da- .Het Amerikaanse congres mesploeg, van het herenteam slechts aanspraken van Denver Jappie van Dijk en Eddy Verheien, mdersteund terwij] de rij werd gesloten door de beide schaatstrainers, Gerard Maarse en Leen Pfrommer. Van de schaatsenrijders ontbraken Ard Schenk, Jan Bols en Kees Ver kerk. daar zy morgen reeds aan de start zullen verschijnen voor de 5000 meter. Zij waren naar het perscen trum gekomen, maar toen zij op de televisie de eerste kleurenbeelden za gen verschijnen van de openingscere monie. begon het Jan Bols te krie belen. Zo dicht erbij en toch zo ver er vandaan Op zijn initiatief lieten zij de koffie voor wat die was en gingen naar het stadion, waar zij tussen de toeschouwers op de film de beelden vastlegden van de opening, die toch ook voor hen was. Zij zullen er geen spijt van hebben gehad. Want hoe men ook over de Olympische Spelen, de Olympische gedachte, de waarde van de Olympische Spelen de idealen van baron Pierre de Cou- bertin zijn nu eenmaal niet meer van deze tijd mag denken, het is goed, dat een dergelijk wereldomvattend sportevenement nog gehouden kan worden. "Verbroedering der volkeren" is en was een fata morgana. In het verleden en in het heden. Olympische Spelen zijn een middel hiertoe en een ceremonie, zoals donderdag in het winterse Makomanai-stadion van Sapporo, doet voor een moment de scheidslijnen wegvallen, tussen oost en west, tussen rang en stand. Mor gen zullen zij weer tegenover elkaar staan, in een verbeten strijd soms, vandaag waren zij één, geschaard achter de witte vlag met de vijf Olympische ringen. 'PORO Premier Eisaku Sato heeft de openingsplechtigheid e Winterspelen de organisatoren in grote verwarring gebracht, mkélijk had de Japanse minister-president te kennen gegeven tanwezig te zullen zijn bij de bijeenkomst. Tei elfder ure heb- le leden van het kabinet hem toch kunnen overtuigen, dat hij remonie in Sapporo behoorde bij te wonen. Toen hij in het manai stadion aankwam bleek daar evenwel geen plaats voor gereserveerd. Een „stoelendans" op de tribune van de eregasten noodzakelijk o m Eisaku Sato de zetel te geven waarop hij qua recht had. DORTMUND De voor zater dag vastgestelde Bundesligawed strijd Borussia Dortmund—FC Köln is afgelast. Men vermoei', dat zich onder de grasmat van het stadion "Rote Erde" in Dortmund een aantal "blind gangers" uit de tweede wereld oorlog bevindt. Bij graafwerk zaamheden in de onmiddellijke nabijheid van het stadion moest dezer dagen verscheidene keren bomalarm worden gegeven. Toen men met geigertellers over het voetbalveld liep, sloe gen de wijzers inderdaad uit DEN HAAG De Spaanse bokser José Manuel Ibar, beter bekend &16 Urtain. wil zijn Europese titel in het zwaargewicht vrijwillig verdedigen tegen de Nederlander Rudy Lub bers. Bamala. de manager van Ur tain. heeft Henk Ruhling, bij wie Rudy Lubbers onder contract staat, gistermiddag telefonisch medege deeld dat Urtain het aanbod, dat Lubbers enkele weken geleden deed, heeft geaccepteerd. De wedstrijd Lubbers-Urtain wordt in het Rotterdams Sportpaleis Ahoy' gehouden. Ruhling: „Het eni ge probleem is de datum. Urtain wil half maart naar Rotterdam komen. Die tijd is voor de directie van het sportpaleis onaanvaardbaar., omdat de voorbereidingsHrmijn te kort is. Als uiterste datum heeft Bamala 27 maart genoemd. Urtain kan niet la ter komen omdat hij op 14 april in Madrid tegen de Canadees George Chuvalo moet boksen". Vorige week zaterdag wees de Eu ropese Boksunie (EBU) de Westduit ser Jürgen Blin als officiële uitda ger van Urtain aan. De titelhouder l heeft, ondanks het feit dat er een uitdager is aangewezen, echter al tijd het recht zijn titel vrijwillig op het spel te zetten. Urtain kwam gisteravond voor ei gen publiek in Bilbao niet verder dan een onbeslist tegen de Ameri kaan Leroy Caldwell. Het gevecht ging over tien ronden. Het publiek was van mening dat de Spanjaard de overwinning verdiende. Urtain Vertederend moment tijdens brengt de Olympische vlam over was met ziin negentig kilo twee kilo LEIDEN De Bataven-bosloop, die zondag 6 februari in het sport park De Leidse Hout zou plaatsvin den. is afgelast. De organisatoren hebben hiertoe besloten omdat er ovor deze loop. in tegenstelling tot andere jaren, van de zijde van de at leten en atletes een te geringe be langstelling werd getoond. Ook de prestatieloop. die de AV Holland op zondag 13 februari in de Leidse Hout zou organiseren, vindt geen door- de openingsceremonie het 16- j het ijs het Makomanai-stadion lichter dan zijn tegenstander, gang jarige Japanse schoolmeisje* binnen. Record schaaksimultaan I en D in Stadsgehoorzaal LEIDEN DIOK kan voor- ook weer eens een keertje huis" blijven. De eerste Leid- burger-rugbyclub, die lange d met waarachtig „woeste" e annen (waartoe behoorde het raken" van de Sportstichting) eft rondgelopen om maar aan jjeelgelegenheid in Leiden te B men, heeft een (speel)veld: it oude Roodenburgterrein in Leidse Hout. Tot 1 april mag IOK daarop éénmaal per ertien dagen de thuiswedstry- n in de D-poule van de rug- iompetitie spelen. Maar op proef", zegt Piet igstraten, voorzitter van de irtstichting Leiden, de in stantie die DIOK aan een veld - holpen heeft. „We willen in paar maanden kijken of Sby op dat veld mogelijk is. het terrein niet al te zeer -^schadigd wordt, want ook de fballers van PernLx en de -ftleten van AV Holland maken iruik van dat veld. Maar irlopig mag DIOK er op ilen en als blijkt dat hetgeen jatieve gevolgen heeft wordt -+ na april wellicht een defi- i- tievc regeling getroffen. We ibben met die Jongens wel eens de scrum gelegen, maar we in blij dat we ze hebben kun- :n helpen. Dat is overigens één in de vruchten die de Nieuw- r| arsreceptie heeft afgewor- in „Op die avond", zegt DIOK's toorzetten is onze Kracht) cretaris Teun de Reede is het intact inderdaad weer gelegd, ben hebben wy directeur Phi- Ken en voorzitter Biegstraa- n attent gemaakt op dat ter- in en sindsdien heeft de Sportstichting keihard voor ons gewerkt. Wy zijn de Sportstich ting dan ook uitermate dank baar, want wij zijn voorlopig ge red. Dat terrein in de Leidse Hout wordt het mooiste rugby- veld van Nederland: zo gauw het even kan, worden er lijnen getrokken en palen neergezet, want we willen er de eerstvol gende thuiswedstrijd (over twee weken) al gaan spelen. We zijn hardstikke dankbaar: nu kun nen we eindelijk .tot ons recht komen. Vooral omdat we, ook al verliezen we nog vier wed strijden, volgend Jaar zeker in de C-poule zullen uitkomen. Dat zit er zomaar in. We kunnen nu met Pasen ook een ploeg uit Oxford ontvangen en daarmee een toernooitje organiseren. En de leden die ooit zijn wegge gaan omdat er geen veld was, komen vast en zeker weer terug. DIOK was op een dood punt aangeland, maar gaat door dat veld weer leven. Van de korf ballers en atleten zullen we overigens weinig last hebben en dat geldt ook omgekeerd. Wij spelen op zondag, er wordt op zaterdag gekorfbald. En als de atleten weer in actie komen, is het rugbyseizoen voorbij. Trainen mogen we niet op dat veld, dat blyven we lekker in de Leidse Hout doen. Het zou natuurlijk leuker zijn als Je dat ook op Je eigen veld zou kunnen afwerken, maar daar tillen we niet zo zwaar aan. Misschien is het zo maar beter ook: anders zouden we wel licht ons eigen veld nog ver trappen PAUL DE TOMBE. LEIDEN Voor de grootste verrassing tijdens V en D's schaaksimultaan-seance (elk jaar na de toernooien van Has tings en Wijk aan Zee doet de schaaktrein Leiden weer aan) zorgde gisteravond het dertienjarige LSG-lid Jansen. Hij speel de remise tegen grootmeester Lajos Portiseh. de kampioen van Hongarije en winnaar van het Hoogoventoernooi. Portiseh moest trouwens meer Veren' laten tegen de 42 (van de 286) club-, huis-, tuin- en keukenschakers die met hem streden in de Stadsgehoorzaal. Tijdens de grootste simultaan-seance die ooit in Nederland gehouden is met acht simultaanspelers en een record-aantal deelnemers terwijl nog 40 inschrijvers moes ten worden geweigerd speelde Portiseh in totaal acht maal remise en verloor hij zelfs éénmaal: van de Philidor-speler Leo Barendse. De score van Portiseh was toch nog redelijk: 88,1 procent. De Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner deed het echter veel beter: hij scoorde 100 procent tegen 41 schakers en deed dat in record tempo. Terwijl zijn collega's Por tiseh, Gligoric, Withuis, Kuijpers, Pi ket, Westerveld (invaller voor Hans Ree. die de Leidse seance "verge ten" was hij belde later op om dat te vertellen) en Berg gemiddeld nog zo'n anderhalf uur nodig had den, kon Donner al vertrekken. On geveer drie uur nadat burgemeester Vis in de Stadsgehoorzaal de eerste zet voor Portiseh (die hij had gefeli citeerd met zijn winst in het Hoog oventoernooi) had gedaan. Pikant de tail: dat was de enige partij die Por tiseh verloor. Eerste winst De eerste winstpartij die kon wor den genoteerd, kwam op naam van drs. C. C. Berg de zevende bord-spe ler van Philidor, die een tegenstan der al üi zes zetten mat had. Drs. Berg kon die snelheid echter niet continueren: hij zou als een na laats te (maar nog voor Westerveld) klaar zijn, met een score van 79.8 pro cent. Daarmee kwam Berg dicht in de buurt van de score van Jarige grootmeester Gligoric, die wel veel eerder klaar was, maar tot de voor zijn doen magere score van 81 pro cent kwam. De Zuidslaaf. die bloe men aangeboden had gekregen van wedstrijdleider De Haas, was met twaalf remises de remise-koning van de avond. Verrassing Voor een verrassing zorgde ook Joop Piket, de derde bond-speler van het Leidse Philidor die in het gezel schap simultaan-spelers opperbest meekwam. Piket bereikte achter Donner de hoogste score: hij verloor geen enkele keer en speelde slechts één maal remise «tegen de LSG-er Lagerberg): score 98.5 procent. Meester Frans Kuijpers. ex-kam pioen van Nederland, volgde hem met 95.4 procent op de voet. Ook hij speelde éénmaal gelijk, maar moest daarbij nog één nederlaag incasse ren, van Leithen-speler Jan Koet. In ternationaal simultaanmeester Wit huis bleef één procent onder de 90 procent: hij speelde driemaal remi se en verloor tweemaal; van Phili dor-speler Jan Barendse en, Leithen- speler De Haas. Invaller Westerveld tenslotte bracht het er het slechtste af. Hij was het laatste klaar, rond half een vannacht, en scoorde slechts 76.5 procent. De zes nederlagen die hij leed. werden hem toegebracht door Leithen-speler Kanbier en Kou- deker-speler Boelee en door Cowan. Van Niekerk. Schepman en Tangel- den. Vier huisschakers Scores Portiseh 88 1 procent tegen 42 schakers. Winstpartijen. 33. remise: BREDA Karei Delnoy en Matje Gerrits, de renners die Goudsmit- Hoff graag op proef in dienst had willen nemen, zullen volgende week niet met de ploeg naar Spanje mee reizen. De dertien renners van Pelle- naars de zaak met de verzekering van Harrie Steevens is in orde vertrekken naar Andalusië voor een trainingskamp en enkele wedstrijden. Het voorlopige contract-op-proef, dat Bellenaars Delnoy en Gerrits had willen geven, kreeg geen fiat van de KNWU, maar de sportcommissie zou er zaterdag nog eens over vergade ren. Gisteravond zei Pellenaars ech ter nog geen bericht van de unie te hebben ontvangen. „Ik heb", vertelde hij, „die twee Jongens nu maar af geschreven. Als de KNWU daar niets aan doet, dan stop ik met dat twee tal. Tot zaterdag heb ik gewacht. Forster van de sportcommissie heb ik niet te pakken kunnen krijgen en wij staan nu praktisch voor ons ver trek. Laat de unie dan maar zorgen dat Delnoy en Gerrits werk krijgen. Als ik op 6 maart uit Spanje terug kom. zie ik wel verder Desnoods neem ik er een paar buitenlanders by". „Een communicatiestoornis tussen de directie van Goudsmit-Hoff en Pellenaars'. Zo noemt de heer Smit van de KNWU de kwestie Delnoy- Gerrits. Volgens hem is er in het ge heel geen kwestie, want: „De sport commissie heeft de directie van Goudsmit-Hoff bericht gestuurd dat de renners tot 1 mei in wedstrijden mogen worden getest. Die directie moet dit dus weten en dan is het vreemd dat Pellenaars het niet weet." 8. verliespartij1. Verlies tegen L. J. Barendse (Philidor». remise met P Jansen (LSG>. J. Klaver «huisscha ker), A de Boer (huisschaker), Th. Piket (Philidor), V. van Steenwijk (Philidor), W. Koppenaal (Sassen- heim)R Weber (Leithen) Gligoric: 8.10 procent tegen 42 schakers. Winstpartijen: 28, remise: 12, verliespartijen: 2. Verlies tegen A. de Roo <LSG) en J. van Reek (Philidor). Remises met B S. van Dijken (Philidor), G. J. Pe likaan (LSG>. C. Wijdevel- (Huis schaker), H van Loon «Philidor), W. Meelis (Philidor», G. T. van Donse laar (Philidor), A. F Houwellng (LSG). M. v.d. Linden «Reed), J. Visser (huisschaker). Withuis: 89 procent tegen 32 scha kers. Winstpartijen: 27, remise: 3. Verliespartij: 2. Verlies van N. de Haas (Leithen) en J. Barendse (Philidor). Remise met C. Broekhuizen (huisschaker), J. Borst (huisschaker) en C. Ippel (Llsse). Kuijpers: 95.4 procent tegen 32 schakers. Winstpartijen: 30, remise: 1, verliespartij: 1. Verlies tegen J Koet van Leithen, remise met A. Geyer (Philidor). Grootmeester Lajos Portiseh op zijn rondgang langs de bor den. Portiseh zou worden bedwon gen door één tegenstander en zou acht maal remise moeten toestaan. (Foto Holvast) Piket: 98.5 procent tegen 31 scha kers. Winstpartijen: 30, remise: 1. Remise; tegen J. Lagerberg (LSG). Westerveld: 75.5 procent tegen 32 schakers. Winstpartijen: 23, remise: 3. verliespartijen: 6 Verlies tegen huisschakers C. H. Cowan, Th. van Niekerk, Taugelder, Schepman. en tegen J. Kanbier (Leithen» en H. Boelee (Koudekerk). Remise met M. v.d. Berg (Voorschoten», G T. J. Kemper man (LSG) en B. van Mey- gaarden (Sassenheim). Berg: 79.8 procent tegen 31 scha kers. Winstpartijen: 19, remise; 11, 1 verliespartij. Nederlaag tegen huisschaker H. Brand, remise tegen R. de Vries (LSG). D. Heer "huisschaker), H. Evenblij (huisschaker), M. Koster (huisschaker). C. Tennekis (huis- schaker). D. A. de Leeuw (huisscha ker». K. Schep (huisschaker), j. van Dijk «huisschaker) J. A. Barendse (huisschaker), M. Rietbergen (huis schaker) en W. Peet (huisschaker).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15