Woedende menigte steekt Britse ambassade in brand EEG ERKENT )POEDIG SANGLADESJ Egypte niet akkoord met indirect overleg Jiri Lederer krijgt 2 jaar Jolige Olifant: de zachtste. )ranje Groen- adio Veronica LJA-bureau Nieuwe arrestaties in Praag ibNDERDAG 3 FEBRUARI 1972 BUITENLAND (Va n onze correspondent) LONDEN De Britse ambassade in Dublin is gisteren laat in de middag geheel afge- rand. Het fraaie 18de-eeuwse gebouw werd al urenlang belegerd door een naar schatting f.000 man tellende menigte. Tegen drieën schoten twee vuurpijlen door een van de al eer- »r gebroken ramen van de ambassade. Het was het sein voor een frontale aanval. Het regen benzinebommen en al snel stond het gebouw in lichterlaaie. Iet ambassadepersoneel had in de itenduren reeds een veilig heenko- gezocht. Het kordon agenten weinig tegen het bombardement brandbare projectielen. Demon- inten konden ongehinderd tot de jrdeur van de ambassade door- ïgen en daar, onder het oog van politiemannen, een Union Jack [■branden. De Ierse vlag werd half ik gehesen aan de vlaggemast van i ambassade. Op een bepaald mo- [nt verscheen zelfs een jongeman het balkon van de ambassade om Ige benzinebommen naar binnen te kien. Dpnieuw stak de Ierse politie geen en hand uit. De brandweer werd pr de menigte tegengehouden en m eindelijk een aantal spuitgasten gebouw kon naderen, was het [t meer te redden. flet afrbranden van de ambassade ►rtrof in de aandacht van de Ieren deze dag van "nationale rouw" begrafenisplechtigheden voor de (slachtoffers van de Britse para iepen tijdens het bloedbad van Lon- pderry. De woede van de Ieren het hele eiland is nu zo groot, dat [mier Lynch de toch al ruime teu- |s uit de handen lijken te worden Uagen. larschijnlijk is het IRA initiatief- (ner van de opvallend beheerst uit gevoerde aanval op de Britse am bassade en geen enkele Ierse poli ticus kan zich momenteel veroorlO' ven om iets ten nadele van het ge heime leger te zeggen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken reageerde in eerste in stantie laconiek op het bericht dat haar vertegenwoordiging in Dublin was afgebrand. „Dat zijn dingen die van tijd tot tijd gebeuren", zo zei een woordvoerder. Londen doet nau welijks moeite om het imago van de Britten in de Ierse republiek nog enigszins op te vijzelen. Zo kon het gebeuren dat vele leden van het corps diplomatique in Dublin zich schaarden bij de hoog bejaarde pre sident De Valera tijdens een rouw dienst in de kathedraal voor de slachtoffers van Londonderry, maar dat daarbij een vertegenwoordiger van de Britse ambassade ontbrak. De anti-Engelse stemming in de wereld uitte zich gisteren ondermeer in een loos alarm voor een BOAC- toestel in New York, een bomontplof fing in de Britse jachtclub van West- Berlijn, die een Duitse employé het leven kostte en demonstraties in tal loze steden in Groot-Brittanië en daarbuiten. In Londen zelf werd het verkeer tijdens het spitsuur volledig ontwricht toen 'n groep demonstran- e IRUSSEL (AP) De zes landen I el de Europese Economische Ge- ^enschap en Engeland zullen wel- ~[t morgen al Bangladesj erken- Dit hebben bevoegde zegslie- in Brussel bekendgemaakt. "^h Luxemburg hebben over de er- 1 Ining besprekingen plaats gevon- -1 door de ambassadeurs van de -tokken landen en de Luxemburg- 2 minister van Buitenlandse Zaken "$ton Thorn, voorzitter van de "D-ministerraad. Volgens de zegs- L len zal de erkenning in een ge- Duidend communiqué in de ze- j hoofdsteden worden bekendge- ~Rkt. Kopenhagen hebben regerings- "jetionarissen gezegd dat Denemar- Noorwegen, Zweden, Finland r| IJsland ook spoedig tot erken- van Bangladesj zullen over- beginsel hebben deze landen al -[erkenning van de nieuwe staat ploten. Indien Engeland en de EEG ijdag tot erkenning besluiten, zul- 1 de Noordscandinavische landen |t lang op zich F ten wachten. Ingeland heeft Pakistan al van plannen op de hoogte gesteld, t Londen in het geheim ge- om met de erkenning te ten tot zijn terugkeer uit de irepubliek China, folgens zegslieden zou Bhoetto Iben voorgesteld dat Douglas-Ho- bezoek brengt aan Islama- om de toekomstige betrekkingen ;n Engeland en Pakistan te be teken. h de Amerikaanse Senaat is de ik toegenomen om te bereiken dat ierika Bangladesj eveneens gaat fennen. 2IDEN De Jeugdcommissie voetbalvereniging Oranje en organiseert op 19 februari nvang 11 uur) op het terrein aan Boshuizerkade een voetbalwed- d tussen Jeugdcommissie en be- r van Oranje Groen en een team Radio Veronica, waarin onder an- Stan Haag uitkomt. De Leidse sseur (van „Wat zien Ik") Paul loeven verricht de aftrap van de strijd, waarvan de opbrengst be is voor de Leidse gehandicap- Sportvereniging „De Sleutels". ÜDEN Met ingang van mor- zal het bureau van de Leidse [d Actie weer geopend zijn in 't huis, hoek Koornbrugsteeg. De regering heeft echter meege deeld dat de diplomatieke erkenning van het voormalige Oost-Pakistan „nog niet actief overwogen wordt". In de senaat gaan 17 senatoren, 13 Democraten onder wie senator Edward Kennedy en vier Repu blikeinen, een resolutie opstellen waarin men aandringt op het er kennen van de jonge staat. Indonesië heeft gisteren als eer ste- moslim-staat Bangladesj erkend. China China heeft Pakistan nieuwe eco nomische hulp toegezegd en Pakis tan mag de terugbetaling van zijn schulden aan China voor onbepaal de tijd uitstellen. China zal voorts Pakistan militaire steun blijven ver lenen. Dit is het belangrijkste resultaat van het overleg dat president Bhoet to van Pakistan met de Chinese lei ders in Peking heeft gevoerd. Maar premier Tsjoe En Lai heeft Bhoetto te verstaan gegeven dat de wapens die Pakistan van China zal krijgen, gebruikt moeten wor den om „een aanval op het land af te slaan en niet om het Pakistaanse volk zelf te onderdrukken". ten voorzien van 13 zwarte doodskis ten over Piccadilly Circus trok. Oase Bij dit alles was Londonderry zelf een oase van beklemmende rust. De rk. bevolking die daar een meerder heid vormt was opnieuw van *t werk weggebleven uit rouw. De scholen, kantoren en winkels bleven gesloten. De requiemmis in de splinternieuwe kerk, dichtbij de flatgebouwen waar de para's hun fatale schoten op de vluchtende burgers loslieten, werd bijgewoond door Kardinaal Conway, primaat van heel Ierland en zes mi nisters uit de Ierse republiek. De kerk kon maar 2.000 rouwenden bevatten, voornamelijk nabestaan den, maar via luidsprekers volgden buiten het gebouw vele tienduizen den de dienst. Elf van de doden wer den hierna op de nabijgelegen stads- begraafplaats ter aarde besteld. Alle symboliek van zwarte baretten en ere-saluut van vroegere begrafenis sen ontbraken ditmaal geheel. Wel was er tenminste een krans namens de IRA. De stoet splitste zich op het kerk hof in afzonderlijke begrafenissen met alleen de familieleden. In de meeste gevallen was de langzaam zakkende lijkkist met de Ierse drie kleur bedekt. Emoties In de kerk hadden dokters en zus ters al handen vol werk gehad met vrouwen die door emoties overmand raakten. Huilende moeders en vrou wen van de slachtoffers ontvingen de communie van kardinaal William Conway, de primaat van geheel Ier land. In zijn toespraak zei de bis schop van Londonderry, mgr. Far- ren, tot de aanwezigen dat de ogen van de wereld op hun stad gericht zijn. "Houdt de dagen die komen vrij van moeilijkheden zodat in deze stad vrede en rechtvaardigheid kan worden hersteld". Later op de be graafplaats zag men ongekende uitin gen van emotie. Vele jammerende vrouwen zakten op de begraafplaats van Londonder ry ineen. Geen Britse soldaat of po litie-agent was te zien ze hadden strikte opdracht gekregen op de ach tergrond te blijven. Beelden van de 'bestorming i van de Britse ambassade in Du- (boven) en het in brand steken* blin (onder). CAIRO/JERUZALEM (GPD, Reu ter) Egypte gaat niet akkoord met het Amerikaanse aanbod te bemidde len bij de onderhandelingen met Is raël over een akkoord inzake her opening van het Suezkanaal. Dit heeft het (Egyptische) persbureau voor het Midden-Oosten gisteravond bekendgemaakt. „Israël probeert de internationale openbare mening te misleiden door te beweren dat het ermee akkoord is gegaan via de Verenigde Staten in contact met Egypte te treden over een gedeeltelijke regeling inzake her opening van het Suezkanaal. Opge merkt dient evenwei te worden dat Egypte alle contacten met de Ver enigde Staten heeft verbroken, zoals door president Sadat is verklaard", aldus de door het persbureau aange haalde officiële bron. De Israëlische regering had giste ren na een speciale kabinetszitting besloten de Verenigde Staten mee te delen, dat Israël bereid is deel te nemen aan indirecte onderhandelin gen met Egypte. Het besluit kwam na langdurige onderhandelingen tus sen Amerika en Israël. Israël had naar het schijnt drie van zijn vier oorspronkelijke eisen voor een inte rim-regeling laten vallen: vrije vaart door het Suezkanaal voor Israëlische schepen in dit stadium, een wapen stilstand voor onbeperkte tijd en ab solute scheiding van de interim- regeling en de algehele regeling, welke onder bemiddeling van dr. Jarring moet worden bereikt. Alleen de voorwaarde, dat de Egyptische troepen niet het kanaal mogen over steken als Israël zich terugtrekt, werd met volle kracht gehandhaafd. De nu bereikte overeeenstemming tussen Israël en Amerika is het re sultaat van de besprekingen die pre sident Nixon begin december met premier Golda Meir in Washington heeft gevoerd. Naar men mag aan nemen hebben de twee staatslieden daar in beginsel afgesproken dat Israël Phantoms en andere militaire hulp krijgt in ruil voor een soepele houding ten aanzien van de tussen tijdse regeling. Deze relatie wordt trouwens in Jeruzalem met klem ontkend. De huidige Israëlische ver klaring is het eindpunt van wat zich sindsdien heeft afgespeeld: Ameri- ka's belofte voor de levering van Phantoms en het geleidelijk afzwak ken van de Israëlische voorwaarden. Intussen is president Sadat in Moskou aangekomen, waar hij naar het schijnt niet zo erg welkom is. Sadat wil gezien zijn binnenlandse moeilijkheden een uiterste termijn vaststellen binnen welke de vredes onderhandelingen vrucht moeten af werpen, waarna alleen oorlog nog een oplossing kan brengen. De Rus sen daarentegen komt zoiets bij hun globale ontspanningspolitiek niet van pas en zij hebben hun steun aan een politieke oplossing duidelijk te ken nen gegeven. President Sadat had zich onlangs van Amerika als bemiddelaar gedis tantieerd en verklaard alleen via Jarring te willen onderhandelen. Maar als Israël de strikte scheiding van de interim-regeling en de mis- sie-Jarring laat varen, zou dat pro bleem wellicht niet onoverkomelijk zijn. Ongetwijfeld zullen de onderhan delingen via Amerika, waar Rusland zeker bij betrokken zal willen zijn, de hoofdschotel vormen van Sadats bezoek aan Moskou. Hetzelfde geldt voor het bezoek dat de Israëlische minister van Defensie, Dajan, begin volgende week aan de Verenigde Staten zal brengen. Dit is des te meer van Delang omdat Dajan de gene is die op grotere soepelheid van het Israëlische standpunt heeft aan gedrongen. Dierenbescherming De Verenig de Staten hebben gisteren stappen ondernomen om de import van hui den van tijgers, jaguars, luipaarden en andere gevlekte katachtigen over 30 dagen te verbieden, om te voor komen dat deze dieren door stropers worden uitgeroeid. De minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten deze dieren alsmede het sneeuwlui paard, de cheetah, de ocelot en de tijgerkat op de lijst te plaatsen van dieren die met uitroeiing worden be dreigd. Hierdoor wordt hun import verboden. Vlucht per vrachtauto Een Oost- duits gezin van drie personen is er in geslaagd met een vrachtauto naar de Westduitse deelstaat Hessen te ontkomen. De 30-jarige vrachtauto chauffeur van een collectieve boer derij maakte van de grondmist ge bruik om met zijn vrouw en 6-jarig zoontje te vluchten zonder dat zij werden opgemerkt. PRAAG (AFP) De Tsjechoslo- waakse journalist Jiri Lederer is in Praag tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld "wegens het belasteren van een bondgenoot (Polen) en zijD vertegenwoordigers". De aanklacht was gebaseerd op drie artikelen die Lederer in april en mei 1968 had gepubliceerd in "Lite- rarni Listy", het blad van de schrij versbond, en op een vraagesprek dat in het blad voor de Poolse emi granten, „Kultura", was verschenen De president van de rechtbank be val de arrestatie van Lederer met Ingang van de voorlezing van het vonnis, wat inhoudt dat zijn arresta tie van maandagmorgen om een an dere zaak gaat. De veroordeelde tekende direct na de uitspraak hoger beroep aan. Tevens komen uit Tsjecho-Slowa- kije op het ogenblik berichten over een nieuwe reeks arrestaties onder Doebtsek-aanhangers. Zo is onder meer Rudolf Slanski aangehouden, de zoon van de voormalige secreta ris-generaal van de communistische partij, die na een stalinistisch schijn proces in het begin van de Jaren vijftig werd terechtgesteld. Het is niet bekend hoeveel mensen zijn aangehouden sinds de eerste ar- restatiegolf van eind vorig Jaar. Sommige schattingen gaan tot boven de 200. Afgelopen maandag werden onder meer ook aangehouden de journalist Wladimir Nepras, ex-medewerker van het partijblad Roede Pravo, de hoogleraar en voormalig partij-ideo loog Karei Koslk, de geleerde Karei Kaplan, en de ex-secretaris van het Praagse partij-comité Jiri Littera. Behalve Rudolf Slanski is onlangs ook Jan Sling aangehouden, wiens vader, partijleider in Brno, in de stalinistische tijd ook is terechtge steld. Partijleider Hoesak heeft sinds zijn machtsovername van Doebtsek in 1969 steeds verklaard dat er geen terugkeer naar de stalinistische methoden van de jaren vijftig zal zijn, en dat er dus geen politieke proces sen tegen hervormers zullen komen. Met een enkelwoord Tankboot vermist Een Amert* kaanse tankboot met 35 man aan boord wordt vermist. Men vreest dal het schip gisteren gezonken is ln de Golf van Mexico. Het is de „V. A, Fogg" van de rederij „Texas City Tankers". Flatgebouwen verzakken Bijna duizend Westberlijners circa 250 gezinnen moeten worden geëva cueerd, omdat de flatgebouwen waar in zij wonen, langzaam wegzakken. Het gaat om negen blokken met vier en vijf verdiepingen, die rond de eeuwwisseling zijn gebouwd nabij de river de Spree. Op de plaats waar de gebouwen staan, bevond zich vroeger een visvijver. Vlaag van waanzin Vier Franse kinderen zijn het slachtoffer gewor den van een vlaag van waanzin van hun vader. De 43-jarige man schoot de kinderen (12, 11, 10 en 5 Jaar), met een karabijn dood toen ze in bed lagen. Een baby van vijf maanden van het in Dreux, ten zuiden van Parijs, wonende gezin lag in een zie kenhuis. De man was met verlof uit een psychiatrische inrichting. Arrestaties Gisteren zijn voor het gerechtsgebouw in San José (Ca lif ornië) waar het vooronderzoek in de zaak van Angela Davis aan de gang is, opnieuw zes arrestaties ver richt. De officier van Justitie Albert Harris Jr. beschuldigde aanhangers van Angela Davis ervan „een sfeer van angst" te scheppen door het roe pen van leuzen. Jokoi in Tokio De Japanse ser geant Jokoi die zijn halve leven on dergedoken was geweest op het eiland Goeam omdat hij het een schande vond zich aan de Amerikanen over te geven, is gisteren te Tokio aange komen. Op het vlieg-veld van die stad werd de 56-jarige door autoriteiten ontvangen. Er stonden vijfduizend mensen om de teruggekeerde oud- strijder een hartelijk „banzai" toe te roepen. a nvFFTENTTE Eriswaarachtigweleen jonge jenever die zacht is als fluweel. Diestraaltvanzuiverheid. Diedubbglgebeidis. Dat mag toch wel een lichtpunt heten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11