PvdA valt premier aan over Suriname Middellandse Zee bedreigd met nieuwe vervuilingsgolf Ajax slordig met kansen in Marseille Leidse Baan was een mooi oefenvoorbeeld" Nieuwe uitgaven Uitreiking Leidatoprijs tijdens rsportfeesf in Vijf Meihal FISCHER NAAR FEYEN00RD? Een bank die gelooft in vele kleintjes Haven voor supertankers bij Marseille PAGINA 10 VARIA DONDERDAG 3 FEBRUARI 1972 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Mr. Th. van Lier heeft minister-presi dent Biesheüvel aangevallen over diens via de televisie ge dane uitlatingen inzake de onafhankelijkheid van Suriname en de Nederlandse Antillen. Van Lier heeft zijn aanval verpakt in gisteren namens de PvdA-fractie in de Tweede Kamer gestelde schriftelijke vragen. In een televisie-interview op 28 januari zei Biesheuvel onder meer, dat het Nederlandse parlement zich nog niet over de onafhankelijkheid, heeft uitgesproken. Van Lier herinnert hem eraan, dat een parlementaire delegatie na een rondreis door de West tot de o clusie is gekomen, dat Suriname de Nederlandse Antillen "binnen re delijk korte tyd onafhankelijk ten worden". Datz ou kunnen ge schieden door het Koninklijkstatuut te vervangen door *n Gemenebeststa tuut. Volgens Van Lier hebben de woord voerder van vier Tweede-Kamerfrac ties op 18 november 1971 zich achter Dr. D. J. Roorda, Het rampjaar 1672. Prof dr. D. Nicholas, Stad en platteland in de Middeleeuwen. Beide in de Fibulareeks, Fibula- Van Dishoeck, Bussum 1971. Over de Fibulareeks is in deze krant al vele malen met lof gespro ken. Deze serie geeft een goed in zicht in de vaderlandse geschiedenis. Deskundigen geven blijk van moderne inzichten en schuwen daarbij het levendige verhaal en de eenvoudige taal niet. Dat geldt dan ook weer voor deze twee boeken. Dr. Roorda, lector in de Sociale Geschiedenis aan de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam, beschrijft nog eens het rampjaar 1672. Nog eens, want hij wijst er op dat de gouden eeuw zich in het nabije verleden in een opmerkelijke belangstelling heeft mogen verheugen van de kant der ge schiedenisschrijvers. Daarin is wel wat verandering gekomen en Roorda breekt er een lans voor om dze peri ode nu niet te verwaarlozen. In een sober verhaal, waarin hij wellicht meer dan vroeger het geval zal zijn geweest, de figuren van Johan De Witt en prins Willem III, wat terug dringt om ze als het ware in het maatschappelijk leven van hun tijd in te bouwen, verhaalt hij over het wel en wee van de Republiek in 1672. Ondanks die soberheid weet Roorda goed duidelijk te maken waar de klo ven van die tijd lagen, weet hij de tegenstellingen tussen de maatschap pelijke groeperingen uitstekend te schetsen. Een boek om in een ruk uit te lezen. Prof. dr. D. M. Nicholas, hoog leraar in de middeleeuwse geschiede nis in Nebraska, is zonder meer een specialist in de ingewikkelde econo mische verhoudingen van de late Middeleeuwen. Ook hij schrijft zeer boeiend over maatschappelijke ver houdingen uit die tijd. Het boekje geeft en passant nog een inzicht in het leven in de bloeiende Middel eeuwse stad Leiden. Nicolas droeg ook zorg voor uitstekend illustratie materiaal. Een erg fijn boek, dat naar meer smaakt D'66 en PvdA: "een grote meerder heid van de Tweede Kamer". Van Lier signaleert een verschil van opvatting tussen minister-presi dent Biesheuvel en vice-premier Ne- lissen. In november vorig jaar heeft Nelissen. die toen nog de belangen van Suriname en de Nederlandse An tillen behartigde in het kabinet, vol gens Van Lier "nadrukkelijk verme den zich tegenover het oordeel van de parlementaire delegatie op te stellen". Intussen is door een verschuiving binnen het kabinet de portefeuille van de West in handen gekomen van minister Lardinois. In het bewuste vraaggesprek zei premier Biesheuvel voorts: 'De re gering staat op het standpunt, dat deze landen over hun eigen toekomst een beslissing mogen nemen. „En verder: "Wij zullen in Nederland bij het bepalen van ons standpunt echt bereid moeten zijn om in de Suri naamse of Antilliaanse huid te kruipen". Van onze sportredactie) dubbel Schalks, de vroegere korfbal-in- Wong/ Slingeland ternationaa Piet Kruit en Ld- spelen. LEIDEN Volgende week, sportredacteur René Vos) wor- Na de uitreiking van de Leida den oanlijst door een afwisselend sportprogramma. De Leidse wie lervereniging Swdft-Combinatie zal een home-trainwedstrijd verzorgen, de UVS-junioren Johnny Jansen en Harry van de Meer (resp. Ie en 3e tijdens de nationale kampioenschappen) zullen een demonstratie van hun balvaardigheid geven, terwijl er ook badminton zal worden ge speeld. Na een demonstratie zul len Van Balgooy/ Spadon en donderdagavond 10 februari, in de Vijf Meihal opnieuw de Jaarlijkse Leidatoprijs (een wisselprijs van 'n paar gekruis te zilveren sleutels èn een be drag van duizend gulden) wor den uitgereikt aan de „Leidse sportman, sportvrouw of sport club van het jaar 1971". Evenals vorig jaar zal de be kendmaking van de verkiezing (door een jury bestaande uit: oud-voetbalscheidsreclvter Wim nog een microkorf- balwedstrijd tussen „Leiden" en „Den Haag" op het programma. Het Leidse 8-tal is als volgt sa mengesteld: Nandy van Helden De Vink (Vicus O.), Yvonne Devilee (De Danaïden) Le- nie Niessing-Link (Vicus O.), Ineke Thijssen (De Algemene), Wim Brugman, Casper van Nie- rop (beiden De Danaïden) en Dick Onderwater en Wim Meyer (beiden Vicus O.). BUENOS AIRES (AP) Een profvoetbal-agent in San Lorenzo heeft de plaatselijke voetbalvereni ging 200.000 dollar geboden voor de transfer van Rudolf o Fischer naar Europese voetbalclub. naam van de club werd niet bekend gemaakt. In voetbalkringen wordt echter die van Feyenoord ge noemd. Vorig jaar is Fischer in Ne derland geweest. Hij speelde toen een oefenwedstrijd voor Feyenoord tij dens een voetbalstaking in Argen tinië. Fischer, die verscheidene keren in het nationale elftal van Argentinië speelde, zal volgende week naar Europa vliegen om een medische keuring te ondergaan. Daarna zal hij een contract met zijn nieuwe club tekenen Tijdens een bijeenkomst in het Aviodrome op Schiphol heeft mevr. Mia Stollman de Wilhel- mina Drucker-prijs 1972 in ont vangst genomen. Op de foto van links naar rechts: Mia Stollman, Esther Vïllar, de schrijfster die speciaal voor deze gelegenheid ge komen was en mej. N. Tegelaar de winnares van het vorig jaar. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N M Jö-SSfc'föTvfe/ MARSEILLE Olympique Mar seille heeft gisteravond op een spekglad veld en voor een kleine schare getrouwen gedeeltelijk re vanche genomen voor de neder lagen, die Ajax de Franse kam pioen toediende bij de Europa Cup-wedstrijden. Na de 1-2 ne derlaag thuis en de 1-4 nederlaag uit, die het einde van de Franse Europa Cup-aspiraties markeer den, werd het nu een gelijkspel 2-2. Ook bij rust was de stand gelijk: 1-1. Marseille opende in de zevende minuut de score met een schot zeker dertig meter van Novi, dat door de wind van richting veran ADVERTENTIE '07e Staatsloterij 2 FEBRUARI 1972 EERSTE KLASSE Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 7 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 23 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 30 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 528 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 051 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 026 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 937* f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 7142 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 055410 f 2.000 is gevallen op het nummer: 028344 f 2.000 i6 gevallen op het nummer: 089939 f 2.000 is gevallen op het nummer: 093714 f 2.000 is gevallen op het nummer: 071871 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 022795 f 25.000 is gevallen op het nummer: 098846 Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie L 041036 op het nummer: en een troostprijs van f 1.000 op nummer: 041036 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie G 056234 op het nummer: en een troostprijs van f 1.000 op nummer: 056234 van elk van de andere series. Let wel op het het met gemerkte nummer is tevens een een van de lagere prijzen gevallen. derde en onbereikbaar was voor de AJax-doelman. Op hun beurt had den de Ajacieden enig geluk bij dc gelijkmaker van Neeskens in de 41- ste minuut. BIJ de inleidende actie tastte de Franse verdediging mis. Zestien minuten na rust zette Kei zer met een kopbal Ajax op 2-1. Op dat moment had de Amsterdamse ploeg, die om deze ontmoeting had gevraagd om het wedstrijdritme te bewaren, de wedstrijd kunnen be slissen. Olympique had geen ant woord meer op de plotselinge tem po-verhogingen en de geraffineer de acties van de AJax-aanval. Maar Cruyff, Keizer en Neeskens spron gen wat al te onzorgvuldig om met de kansen. Zo achtte Keizer het no dig om in de zeventigste minuut de Franse doelman Hodoul tot twee maal toe te omspelen, alvorens te schieten. Zijn schot stuitte toen af. Door een individuele actie van Sko- blar. de Franse topscorer van het E-10 spekglad door reuzel BREDA De Belgische rijkswacht Ls gisteren vele uren bezig geweest het verkeer op de autoweg E-10, de nieuwe verbinding tussen Antwerpen en Breda, door de middenberm te loodsen omdat de weg spiegelglad was geworden door reuzel. De reuzel was afkomstig uit een 25-tons vrachtwagen, die was geslipt en omgeslagen. De bestuurder, de heer Van der Graaf uit Rotterdam, bleef ongedeerd. Een Franse vrachtauto met siga rettenpapier slipte in de reuzel en kantelde eveneens. De "reuzel-glijbaan" ontstond op Belgisch gebied bij het plaatsje Meer, dioht by de Nederlandse grens. jaar, moest Ajax uiteindelijk acht minuten voor tijd de volle winst uit handen geven. De Zuidslaviër kreeg de bal van Couecou, omspeelde de twee centrum-verdedigers en scoor de. De omstandigheden in ogen schouw genomen was het een ont moeting, die op hoog peil stond. Prof. Bottelier in Oegstgeest: LEIDEN Prof. Böttcher van de Club van Rome (de internationale ploeg wetenschappers die met behulp van een computer een aantal toe komstverwachtingen heeft uitgere kend) vindt dat 't vraagstuk van de Leidse Baan te weinig geïntegreerd is bekeken. Het was een mooi "oefen voorbeeld", zei hy. De vraag was, welk gedeelte van het waardevolle polderlandschap noodzakelijk werd geacht voor natuurreservaat, welk deel een recreatieve bestemming moest krijgen, wat er aan bebouwing zou komen en of daar ook nog 'n weg door zou kunnen lopen. "Jammer dat men aan zo'n benadering niet is toegekomen", aldus prof. Böttcher, die zelf geen ja of nee tegen de Leid se Baan drufde te zeggen omdat hy zich te weinig in de details heeft ver diept. De Leidse hoogleraar plaatste deze opmerking gistermiddag in een uit puilende aula van het Rytnlands ly ceum te Oegstgeest. Prof. Böttcher zette de leerlingen uiteen wat de Club van Rome is en doet. Computer De Club houdt zich niet bezig met voorspellen in de gewone zin van het woord. Wat gedaan wordt, is de com puter laten berekenen wat er ge beurt als de ontwikkelingen in dewe- reld zo snel door blyven gaan. Eén van de uitkomsten was, dat er in 2010 nauwelyks meer leefruimte zal zyn, als de bevolkingsgroei zich zo voort zet als nu. Dan zyn er 8 miljard mensen (nu 3,5 miljard). Doorgaand in hetzelfde tempo, zouden er over 300 jaar geen plan ten en dieren meer zyn. Prof. Bött cher: „Je hebt al tyd optimisten die zeggen: ze zullen er wel iets op vin den om het tegen te houden. Maar die tyd is voorby". Wel is de Club iets te pessimistisch geweest by het schatten van de we reldvoorraden, zei prof. Böttcher. De schattingen zyn hier en daar tien keer te laag. De resultaten van dit allereerste onderzoek zullen echter ernstig moeten worden opgevat. Maar het is niet „het laatste woord". Er zullen meerdere onderzoekingen moe ten komen. In Genève is daar in de herfst al een begin mee gemaakt. Vanuit Delft zal een onderzoek op gang komen, waarby de ontwikkelingen voor Europa worden bestudeerd. De eerste conclusie van de Club van Rome (prof. Böttcher: „ik ben wat verrast door de plotselinge publiciteit") zul len in maart in een Nederlandse ver taling op de markt komen. Verdraagzaamheid Wat kunnen we er persoonlyk aan doen, vroeg een leerling. Prof. Bött cher: „Verdraagzaamheid aankwe ken". Hy zei in antwoord op een andere vraag, dat complexe proble men grondiger en eerder in hun sa menhang moeten worden bekeken, De Maasvlakte kostte nu al honder den miljoenen. En terzijde: „Jam mer, dat veel mensen bij de discus sie over de Maasvlakte niet wisten waar ze het over hadden. Ik was eens in gesprek erover met tien stu denten, die toen ik er naar vroeg geen van allen bleken te weten waar de Maasvlakte precies ligt. Ze dach ten in het Eotlekgebied of zo". De houding van de rooms-katho- lieke kerk tegenover de geboortebe perking noemde prof. Böttcher "op z'n minst een discussiepunt" en een zaak waar men zich ernstig over kan opwinden. De Middellandse Zee wordt in de toekomst nog meer dan thans met vervuiling bedreigd omdat men plannen heeft om een groot indu strieel complex te bouwen bij de haven voor supertankers te Fos, gelegen tussen Marseille en het natuurreservaat van de Camargue. Via het complex Marseille-Fos loopt meer handel dan via andere Europese havens, met uitzondering van Rotterdam en Antwerpen. Er wordt 65 miljoen ton ruwe olie over dit havencomplex getranspor teerd. Er zijn in dit gebied al vier grote petroleumraffinaderijen be nevens een staalfabriek een fa briek van vloeibaar gas en een polyetheenfabriek van de Imperial Chemical Industries in aanbouw. De havenautoriteiten hebben thans een campagne georganiseerd om kleinere industrieën aan te trekken, speciaal een (Britse) assemblagefabriek van auto's. Bin nen twintig Jaar zal Fos naar ver wachting zorgen voor twee derde van FrankriJks staal- elektrlci- teits- en olleproduktie en een werk kwart miljoen mensen aa helpen. Tegen het eind van de eeuw zal het, naar verwachting van de ontwerpers, Europa's grootste industriële complex zijn. Fos, zo hopen zij, zal de groeiende ongelijkheid op industrieel gebied tussen Noord en Zuid-Europa op heffen. LD AD-Observer Maar naarmate het Fos-project succesrijker is zal het naar ver wachting meer schade toebrengen aan de Middellandse Zee en aan de kust van de Provence in het bijzonder. Supertankers Tegen 1975-'76 zal Fos in staat zijn supertankers tot een half miljoen ton te ontvangen. Haven autoriteiten wuiven de spookbeel den weg van botsingen tussen su pertankers in de afgesloten Mid dellandse Zee en van rampen als de stranding van de Torrey Ca nyon bij de Scilly-eilanden, waar door 186 vierkante kilometer zee met olie werd bevuild. Zij zeggen dat het Engelse Kanaal en de ha venmond van Rotterdam veel on dieper zijn dan de Straat van Gi braltar. Zij zijn meer bezorgd over het probleem van de afgewerkte olie van de tankers. In Fos is een zuiveringsinrichting gebouwd, maar de havenautoriteiten besef fen, dat zij tankers niet kunnen dwingen er gebruik van tc maken. „Als we dat deden zouden de tan kers naar Genua gaan", zeggen ze. Hevige strijd Wat betreft de verontreiniging van het gebied van de Provence is er al een hevige strijd ontstaan in de plaatselijke pers nu een officieel rapport voorspeld heeft, dat tegen 1975 het Fos-complex elke dag 800 ton zwaveldioxide over de streek van Fos-Marseille zou doen ont snappen. Het leven van twee mil joen mensen zou hierdoor in ge vaar komen. Autoriteiten in Fos beschouwen de „mistral" als een van de voordelen van deze streek. Zij hopen dat deze wind de vuile lucht zal ver spreiden. Op dagen dat de mistral niet waait zal echter de rook van Fos vermoedelijk tot in Ailes en de Camargue bemerkbaar zijn. De groei van Fos drukt reeds zwaar op de plaatselijke wegen en op de voorziening aan woongele genheid. De haven en de regering hebben meer energie besteed aan het aantrekken van industrieën dan aan het bouwen van huizen voor de bevolking van een half miljoen die het complex naar ver wachting tegen 1985 zal bewonen. De voornaamste wegverbinding tussen Fos en Marseille die de nieuwe haven doet aansluiten aan de autoweg naar Parijs, heeft één baan in elke richting. Die baan is voortdurend bezet met zware vrachtauto's. De weg, die deze Luchtvervuilinj Autoriteiten in Fos beseffen, da het hun taak is industrieën te trekken, niet ze af te schrikkei door een aantal strakke reglemen ten inzake de luchtvervuiling. Zi; willen weliswaar volgend Jaai meetstations installeren om dezt vervuiling te controleren en zi; hebben iemand in dienst, hoewe niet van hoge rang die al zijr tijd aan het probleem van hei milieu besteedt. Maar de houdinj van de havenautoriteiten is dat d( regering ervoor moet zorgen dal de maatschappijen gevolg gever aan de reglementen tegen de ver vuiling. Er zijn veel van deze re glementen, maar zij staan vol uit zonderingen. Het lijkt onvermijde lijk dat het Fos-project een vee sterker met olie bevuilde Middel landse Zee en een Provence mei veel meer stank tot gevolg za hebben.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10