'Weiger akkoord met Smith' Zweedse actie tegen medicijnen KABAAL IN BONN GAAT ANDEREN AAN Hanoi zet zich af tegen China Uw toeverlaat bij GRIEP Er is nog plaats voor u op de modeshow van Libelle! PROTOTYPE DUITSE FOKKER VERONGELUKT Opnieuw Ovambo's gedood libelle Mode T6emee72 WOENSDAG 2 FEBRUARI 97: BUITENLAND ADVERTENTIE (Van onze correspondent) STOCKHOLM Volgens een verklaring van het ministerie van Volksgezondheid in Zweden over weegt men een serie medicijnen die veel worden gebruikt in verband met maag- en darmstoornissen te gaan verbieden of althans voortaan slechts op recept te verstrekken. Tot dit besluit is men gekomen na alarmerende berichten uit Ja pan. waar sedert enkele jare pro cessen worden gevoerd tegen de fa brikanten van deze middelen. Vol gens Japanse medische rapporten kunnen deze middelen ernstige schade toebrengen aan het ze nuwstelsel en het gezichtsvermogen. In Zweden verdenkt men in drie gevallen deze medicijnen ervan oor zaak te zijn van een vermindering van het gezichtsvermogen bij drie kinderen en in één geval oorzaak Volgens rapporten uit Japan i kenen wetenschapsmensen daar i mee dat enkele duizenden lichamelijke schade hebben opgelo pen door het gebruik van deze pre paraten. Daar werden ze in de herfst van 1970 verboden. In Zwe den, waar men zegt niet over volle dige inlichtingen te beschikken, ver bood men in ieder geval reeds twee jaar geleden alle reclame voor deze preparaten. Ze worden daarentegen nog wel normaal verkocht. Zonder recept zijn de volgende middelen in Zweden verkrijgbaar: colepur, entero-vioform, entrokinol, fenilor, intestopan, mexaform, ste- rosan en zymasan zyma. Binnen enkele weken zullen we in dit geval een definitieve beslissing kunnen nemen, zo verklaarde prof. Ake Lil- jestrand, die het onderzoek naar di schadelijke werking van deze prepa. raten leidt. Hü wees er op dat de schade aan het gezichtsvermo gen, aanvankelijk van lichte aard, door langdurige consumptie van deze preparaten tot een volledige lamming van de oorzenuwen kan leiden. Andere gevallen van zei stelaandoeningen leiden tot langzame verlamming. Afrikanen vragen Londen: ADDIS ABEBA (AFP) De Afrikaanse landen hebben gisteravond een Tanzaniaanse ontwerpresolutie aanvaard die bestemd is voor de in Addis Abeba vergaderende Veiligheids raad en waarin het Verenigde Koninkrijk wordt verzocht de Brits-Rhodesische overeenkomst teniet te doen. Aan Engeland wordit ook gevraagd een constitutionele conferentie te beleggen over de toekomst van Rho- desië met deelneming van afgevaar digden van "het oorspronkelijke Rho- desische volk". De Britse onmacht om aan de re bellie van de Rhodesische regering een einde te maken wordt niet "veroordeeld", maar "betreurd". De resolutie vraagt tevens onmid dellijke terugtrekking van Zuid-Afri kaanse militairen en politie uit Rho- deslë. Het Verenigd Koninkrijk moet maatregelen nemen om onderdruk king van de Afrikaanse bevolking te voorkomen. De ontwerp-resolutie, die is aan vaard door de verbindingscommissie bestaande uit 10 Afrikaanse landen, werd vanmiddag officieel in de Vei ligheidsraad ingediend. Een Brits veto achtte men waarschijnlijk. Engeland heeft al een veto uitge sproken over een veroordeling door de Veiligheidsraad van de Rhodesi sche overeenkomst en heeft vorige week laten weten dat het een veto zal uitspreken over elke oproep tot terugtrekking van de commissie Pearce. die naar Rhodesië is ge stuurd om de publieke opinie aldaar te peilen. De Afrikanen noemden in hun uiteindelijke resolutie de com missie niet. Guerrillaleider Op de zitting van gisteren heeft een aantal Afrikaanse guerrillaleiders het woord gevoerd. Een Zuid-Afrikaan, zei. dat de grote Westerse maat schappijen forse winsten maken in Zuid West-Af rik a "door de mensen daar te onderdrukken". Een verte genwoordiger van de Zimbabwe Afri can National Union (ZANU) las een brief voor die afkomstig was van de voorzitter van de ZANU en die uit 'n gevangenis in Rhodesië (Zimbabwe, in de landstaal) zou zijn gesmok keld. Het hoofd van het Pan-Afrikaanse congres uit Zuid—Afrika viel in zijn toespraak niet alleen de Westerse landen aan maar ook de Sow jet- Unie. De Sowjet-Unie werkt sa men met het imperialisme, aldus de spreker, bij het trachten de eenheid der Afrikaanse guerrillabewegingen te vernietigen. Wat Japan betreft, dit moest gaan trachten zich min der in te laten met de "racistische kliek". Commissie Amilcar Cabral. voorzitter van de "Partij voor de onafhankelijkheid van Guinea en de Kaapverdische eilanden ("PAIGC") verzocht dins dag de Veiligheidsraad een commis sie naar Guinea-Bissau te zenden. De permanente leden van de raad vroeg Cabral de vrijheidsbewegin gen in deze gebieden hulp te verle nen en Portugal te dwingen zijn Afrikaanse gebieden te dekolonise ren door een termijn va^t te stellen, waarbinnen de Portugese regeiing op het VN-hoofdkwartier in New York onderhandelingen opent met de "werkelijke vertegenwoordigers van de bevolking". Wij verlangen niet de uitstoting van Portugal uit de Verenigde Naties. Wij weten ook dat bepaalde lid-staten belangen in Por tugal en zyn koloniën hebben en zich tegen deze maatregelen zullen ver zetten. Wij zijn realisten en zien best dat een dergelijke stap nooit doeltreffend zal kunnen zijn. "Wat wij willen is", aldus Cabral, "dat men erkent dat Portugal niet het recht heeft ons land bij de Verenigde Na ties te vertegenwoordigen. Wij eisen toelating tot de VN. Wij zijn bereid hierover met Portugal te onderhan delen", aldus de leider van de "PAIGC". BREMEN (DPA, Reuter, ANP) Het eerste van twee prototypen van het tweemotorige straalpas- sagiersvliegtuig VFW-614, in welk, project Fokker en de Verenigte Flugtechnische Werke samenwer ken, is gisteren hij Bremen neer gestort nadat het enkele uren in de lucht was geweest. De drie in zittenden konden tijdig het vlieg tuig verlaten, maar tweede vlie ger Hans Bardïll (39) kwam om het leven doordat zijn parachute zich niet opende. De heide ande ren, vlieger Leif Nielsen en boord werktuigkundige Hammer, zijn gewond. Het toestel hoorde zich in de omgeving van het vliegveld van Bremen diep in de grond en moet als verloren worden beschouwd. De VFW-614 is ontworpen als lijntoestel voor korte afstanden en zal 44 passagiers 'kunnen ver voeren. De houwers hopen in 1974 met de serie-produktie te kunnen beginnen. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets hekend. Het toestel is in een akker te rechtgekomen vlak hij de rolbaan van het vliegveld. De laatste ogenblikken was het radiocontact uitgevallen. In to taal was het prototype 30 uur in de lucht geweest en hadden zich nog geen moeilijkheden voorge daan. Men hoopt meer dan 350 toe stellen te verkopen. Luchtvaart maatschappijen hebben al opties op 26 van deze Op de foto brandweerlieden bij wrakstukken van het in de grond geslagen toestel. KAAPSTAD (Reuter) De Zuid- afrikaanse minister van Politie Lou- rens Muller, heeft in het parlement meegedeeld dat maandag JJ. op nieuw twee leden van de Ovambo- stam in Z.W.-Afrika zijn gedood. Het aantal doden onder de Ovam bo's bedraagt nu in vier dagen acht. De Ovambo's waren gedood toen zij de politie aanvielen die op zoek was naar subersieve elementen. Minister Muller gaf een overzicht van de jongste ontwikkelingen en zei dat „bekende agigators" van de Westafrikaanse Volksorganisatie (Swapo) de oorzaak zijn van de Jongste ongeregeldheden en dat ze kere geestelijken daarbij niet uit het oog moeten worden verloren. De meeste Ovambo's van de 13.000 die in staking waren gegaan uit pro test tegen hun werkomstandigheden, wilden wel wéér gaan werken nu de nieuwe arbeidsvoorwaarden er zijn, maar dit is niet naar de zin van de agigators die hen opnieuw ophit sen, aldus Muller. Volgens hem be schikt de politie over inlichtingen dat men stafhoofden wil vermoor den, veekralen in brand wil steken, blanken wil aanvallen en kantoren en andere overheidsgebouwen in brand wil steken. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Alblasserdam: J. G van der Vlist te Zevenhuizen; te Vlissingen: R. R. van Buiren te Deurne; te Bolsward; D. A .J. van Binsbergen, die dit beroep heeft aangenomen en bedankte voor Mijnsiheereniand. Geref. Kerken: Beroepen te Gent (België); J. A Koole, kandidaat te Wezep; te Utrecht: G. J. Brinkman te Sneex. Aangenomen naar Zutphen: G. O. N. Veenhuizen te Alphen aan den Rijn. Bedankt voor Rotterdam (Katen- drecht)J. Tiersma te Sexbierum Geref. Kerken (vrijgemaakt) Geref. Kerken (vrijgemaakt buiten verband) Bedankt voor Baarn; M. R. van Berg te Oegstgeest. Beroepen te Arnhem: F. van Dei sen te Haarlem. Geref. Gemeenten Baptistengemeente Aangenomen naar Drachten: P. Brongers, kandidaat te Bilthoven. Beroepen te Enschede: Jac. Schou ten te Eindhoven. (Van onze correspondent) BONN Stelt u zich voor: Als Den Haag besluit Suriname onaf hankelijkheid te verlenen, komen in Assen Provinciale Staten van Drente daar tegen in het geweer, en dreigen de kwestie aan de rech ter voor te leggen. Wat eigenlijk al leen een grap kan zijn, gebeurt in de Bondsrepubliek in alle ernst. De verschillen tussen Duitse deelstaten en Nederlandse provin cies zijn groot, maar een ding geldt voor beide: over buitenlandse po- Wim Timmers Door litiek hebben zij geen enkele zeg genschap. Niettemin wordt in de Landdagen van de Deelstaten ver beten gedebatteerd over de ver dragen die de regering-Brandt met de Sowjet-Unie en Polen heeft ge sloten. Deze week gebeurt dit in Hessen, vorige week gebeurde het in Beie ren. Zo'n Landdag staat in het Duitse systeem wat dichter bij de kiezers dan het parlement in Bonn en is voor de oppositie een ge legenheid om nog eens te verkon digen dat die verdragen gevaarlijk ■ijn, de Westerse bondgenoten van de Bondsrepubliek de schrik op het lijf te jagen, enzovoorts. Ter voorbereiding van de grote parlementaire strijd, die de ko mende maanden in Bonn zal wor den geleverd, heeft de oppositie in de provincies een laatste kans, om stemming te maken met argumen ten die in Bonn niet meer bruik baar zijn. Het is interessant te horen hoe Rainer Barzel de leider van de oppositie en voorzitter van de CDU, spreekt nu hij vorige week bij president Nixon op bezoek is geweest. Barzel waardeert het Amerikaan se begrip van democratie en vindt het dan ook vanzelfsprekend dat tegenover hem in Washington geen kritiek is geleverd op de politiek, van de oppositie in Bonn. Dezelfde Barzel heeft echter zo lang be weerd dat de Westerse bondgenoten sceptisch zouden staan tegenover de politiek van Bondskanselier Brandt. Hij heeft het onderwerp in Washington wat naar de achter grond moeten schuiven, omdat pre sident Nixon duidelijk heeft ver klaard: wij rekenen erop dat de verdragen van Moskou en Warschau voor de zomer door het parlement in Bonn zijn geratificeerd. En dat is precies wat Barzel wil verhinde- Barzel heeft in Washington ook verklaard, dat die strijd om de ver dragen een Duitse politieke kwestir is, waar de vrienden nit het Wes ten zich dus niet mee bemoeien Dat zegt de man die vanuit Mos kou meldde dat daar een "bewuste niet-erkenning van de EEG" werd bedreven en die nu Nixon voorstel de een verdrag voor consultatie en coöperatie tussen Amerika en de EEG te sluiten. Wie de bondgeno ten waarschuwt dat Brandts "Ost- politik" in werkelijkheid een Rus sische West-politiek is, kan moei lijk verwachten dat die bondgeno ten stil blijven toekijken, te meer waar hij Barzel moet toege ven het kwaad vermoedelijk niet te kunnen verhinderen Hij zal het echter wel proberen en juist daarom gaat de parlementai re strijd in Bonn ook de andere Westerse landen aan. De instem ming met het beleid van Willy Brandt geldt voor het gehele Wes ten. In eigen land zal de Bondskan selier echter met een heel kleine parlementaire meerderheid de fel le en van een griezelige mentali teit profiterende oppositie het hoofd moeten bieden. In zijn optreden presenteerde Rainer Barzel zich graag als de grote Europeaan, een goede zöon van Konrad Adenauer. Hij heeft voor zijn eigen profiel echter voor al Willy Brandt nodig en het ont breekt niet aan individuen en in stanties die hem bij het verduide lijken van dat verschil ook met grove schijn-argumenten een hand je helpen. Daarvoor leent zich Strauss' "uitverkoop van Duits land" door de sociaal-democraten, maar net zo goed het enorme on derwijsprobleem (na 20 jaar CDU) de economische problematiek, of bijvoorbeeld een poging van schrij ver Heinrich Büll om uit te leggen dat moeilijke kwesties genuanceerd moeten worden beoordeeld. Adenauwers goede zoon nu, ver keert in een lastig pakket en zal wellicht stiekum een zucht van ver lichting slaken als de verdragen (op z'n laatst in juni) zijn gepara feerd, want hij hoopt eens Bonds kanselier te worden. Maar voor dien zal hij, aan het hoofd van een sterke en luidruchtige macht, die men de komende maanden overal in Europa kan horen, een niet bij veorbaat verloren poging doen om de zaak te dwarsbomen. Volgende week komen de verdra gen voor het eerst in de Bondsraad, de kamer, die door vertegenwoor digers van de deelstaten wordt ge vormd. Het is nog niet uitgemaakt of die kamer over deze kwestie van buitenlandse politiek zal kunnen stemmen. De oppositie is echter in staat om daarvoor te zorgen, want ze heeft in de Bondsraad een meer derheid van een stem. Nemen CDU en CSU dat besluit, dan brengen zij de verdragen werkelijk in groot gevaar, want in de Bondsdag, de tweede kamer, moet de regering in dat geval de absolute meerderheid weten te behalen. Het is de vraag, of dat gaat, want er zijn een paar SPD-parlementariers die niets van de verdragen moeten hebben. Als de regering alle parlementaire hinderlagen heeft genomen, rest de oppositie nog een wapen en ook daar is al mee gedreigd. Ze kan de verdragen voorleggen aan het constitutionele gerechtshof en be weren dat ze in tegenspraak zijn, met de grondwet. De grondwet voorziet bijvoorbeeld nog altijd in de hereniging door aansluiting van het oostelijke Duitsland bij de Bondsrepubliek. Door de verdra gen zou Bonn erkennen dat het zo niet meer kan. Toen Saarland aan de Bondsre publiek moest worden toegevoegd, en de SPD (in die dagen opposi tie) voor het hof verklaarde dat zo iets onmogelijk was, vonden de rechters er iets op. Vermoedelijk zal het nu net zo zijn, zodat de op positie niet meer zou bereiken dan een vertraging van het van kracht worden van de verdragen. Aan zo'n tegenwerking tot in het absurde hoeft Barzel zich vermoe delijk nooit zelf te bezondigen. Hij zou het werk bijvoorbeeld kunnen overlaten aan de regering van Beieren of aan Strauss van beide kanten is met de mogelijk heid gedreigd. Het doel zou dan vooral zijn: het schaden van de po sitie van de regering tegenover Warschau en Moskou, waar men toch al niet overloopt van begrip voor de problemen van de West- duitse democratie. Het nare voor de SPD is, dat ze niet luid "pfui Teufel" kan roepen over zo'n dreigement met de rech ter. Het was namelijk de SPD die met dezelfde methoden vergeefs heeft getracht te voorkomen dat de regering-Adenauer haar verdragen met het westen sloot. De SPD is indertijd door een imponerende reu zenzwaai van Herbert Wehner to taal van politiek veranderd en met de CDU in de pas gaan lopen. Aan die krachttoer wordt Rainer Barzel door hulpvaardige commentatoren, voortdurend herinnerd. Hij maakt echter geen aanstalten. De Libelle ModeToernee komt naar Leiden. Met tientallen modellen volgens de nieuwste ideeën. Actuele mode die u zelf makkelijk kunt maken. U bent van harte welkom in de Stadsgehoorzaal op maandag 7 februari. Aanvang 14.30,19. en 21.30 uur. Kaartverkoop bij Boek en Blad, Breestraat 107, op donderdag 3 februari, vrijdag 4 februari en zaterdag 5 februari van 9-18 uur en aan de zaal een half uur voor aanvang van elke show. De toegangsprijs is slechts f.2.-p.p. HANOI (AFP) "De strijd van de wereldrevolutie dient gericht te zijn tegen het Amerikaanse imperialisme niet ergens anders tegen. Dit is de mening van de voorzitter van de Noordvietnamese nationale vergade ring en lid van het politieke bureau de communistische partij, Troe- ong Tsjin, in een toespraak die hij begin vorig jaar heeft uitgesproken op het derde congres van het "Va derlandse Front". De Noordvietna mese pers heeft dinsdag de tekst van deze rede gepbuliceerd. "Het Amerikaanse imperialisme wil", zo vervolgt hij, "met de Sow jet-Unie en China onderhandelen om deze twee grote socialistische landen in hun vooruitgang af te remmen. Het wil deze landen uitbuiten ten voordele van de Verenigde Staten. Het wil met de grote landen tot een compromis zien te komen om de druk op de kleine te kunnen voort zetten". Waarnemers in Hanoi zien in de woorden van Troeng Tsjin een waar schuwing aan het adres van de "Rus sische en Chinese vrienden", nu Nixon op het punt staat de steun van Moskou en Peking te vragen om "de vastberadenheid van de Vietnamezen het wankelen te brengen". Ook wil hij diegenen in Vietnam en daar buiten waarschuwen, die tot een "compromis" overgehaald zouden kunnen worden. Dit sluit volgens de waarnemers in Hanoi helemaal niet /oeren van onderhandelingen uit. Maar hierbij moet wel in overwe ging worden genomen het feit dat de Vietnamezen een "onvoorwaardelij ke onafhankelijkheid en niet een on afhankelijkheid onder toezicht" eisen. President Nixon ging bij het jongs te vredesvoorstel aan Noord-Vietnam naar zijn mening tot de "grens van de edelmoedigheid". Bij het opstel len van het acht punten omvattende voorstel had hij volledig rekening ge houden met de wensen van Noord- Vietnam. Hij sprak daarom de hoop uit dat "het Vietnamese antwoord van eenzelfde houding zou getuigen" Dit blijkt uit de integrale tekst van vijf "geheime boodschappen" da» vanaf oktober 1971 tussen de Verenij de Staten en Noord-Vietnam zijn uitj gewisseld. De tekst is gisteren open baar gemaakt door het officiell Noordvietnamese persbureau. De eerste van de vijf boodschappei na die 13de september was een Amej rikaanse van 11 oktober 1971. He verwijzing naar de laatste bijeen| komst werd gesteld dat Nixons vrei desvoorstel ging "tot de grens vai edelmoedigheid", dat volledig rekel ning was gehouden met de Noorc-I Vietnamese voorstellen en dat Hanofc: antwoord, naar men hoopte, zou g*' tuigen van eenzelfde houding. "Isj heer Kissinger is bereid op 1 nover-f ber 1971 Le Due Tho of een andiy vergelijkbaar, persoon van Hand ter ontmoeten, evenals minister XeanP Thoey .Tijdens deze ontmoeting wilr hij rekening houden met andercpunr ten die bij vorige bijeenkomsta in: deze reeks zijn besproken. Intssent moet men ervoor zorgdragen dabei-P de partijen geen druk pogen it ter oefenen via openbare verklarigenj! die de situatie slechts ingewikkldert kunnen maken Van Amerikaans zij de worden deze voorstellen geaan als een laatste poging tot een een- wichtigs oplossing te komen 'oor het eind van 1971." Hanoi beantwoordt de Amerikan se boodschap op 25 oktober, volgende verklaring: "de spil adviseur Le Due Tho en minster Xoean Thoey zijn bereid deheeKis singer te ontmoeten op 20 novnber om 10.00 uur op de plaats va rige ontmoeting. (De Ameriinen hadden als datum 1 november gesteld). Het voorstel voor bovoge- noemde datum is genomen wjens het feit dat Le Due Tho mometeel drukke bezigheden in Hanoi hee en dat Xoean Thoey onder behanding is om gezondheidsredenen". ADVERTENTIE iedereen weet-Aspirine helpt

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8