THUISBLIJVEN EXTRA KEUS Welgeteld méér rente van uw geld. KAMER DEBATTEERT OVER WERKLOOSHEID Wetenschap onderzoekt Nieuw Guinea beleid 43/4% 5% 5 m 6% 6% 7% Politiek onderzoek wijst uit: Man ondernam meer vergiftigingspogin gen 'Roermond delicate kwestie' Prof. Steenkamp leidt contaetraad En let op de voorwaarden. :'Staal Co ffCSNSDAG 2 FEBRUARI 1972 DEN HAAG Milieuvervuiling en woningnood. Dat waren ii de ogen van de kiezers dé problemen in Nederland ten tijde 'vin de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april 1971. Bij een toen gehouden Nationaal Vterkiezingsonderzoek noemde meer dan veertig procent van de onder vraagden deze problemen. Lonen, prüz<n, inflatie, werkgelegenheid, belasingen en verkeer scoorden vervdgens elk 13 procent. Bij een soortgelijk onderzoek in 1967 stond de milieuvervuiling op itiende plaats. De werkgelegen heid (werkloosheid!) kwam toen, als fobleem nummer één uit de bus. Eikele andere gevolgtrekkingen: In vergelijking met 1967 heeft de gekaen burgemeester aan populari teit pwonnen; de thuisblijvers bij verkiezingen, (sin6 de afschaffing van de op- komiplicht ongeveer 30%) vormen niet een welomlijnde groep: thuis- blijvn wordt gezien als een extra keuzmogelijkheid; de groep van Jong kiezers die voor het eerst aan iKamrverkiezingen mochten deelne men had het hoogste percentage thuiolijvers; De ontzuiling zet door: 51% van de ktholieken stemde in 1971 op de KVFOn 1967 nog 67%); 61% van de greformeerden stemde in 1971 op deA=tP (in 1967 nog 82%); 22% van df hervormden stemde in 1971 op de CTU (in 1967 nog 24%). Het opnemen van KVP, ARP en de HU in 'een algemeen christelijk :rband (waarover de partijtoppen u in bespreking zijn) heeft de in- lemming van 59% van de KVP- Tekort voor scholenbouw s 5 miljard 'ilburgVolgens staatssecretaris ^r. C. E. Schelfhout (onderwijs) eft Nederland vijf miljard tekort scholenbouw en grondverwer- daarvoor. Het gaat om 25.000 tfokalen en 2000 gymzalen „die grote beperkingen gereali- rd moeten worden". staatssecretaris zei dat alleen al economische redenen het bodzakelijk maken om scholen- blaming en -bouw te verwezenlij- ker in samenhang tussen de drie luila, waarin het Nederlandse on- derwjs vanouds is verdeeld: Open- baarkatholiek en protestants. Veel invloed? Van de ondervraagden vond 69%, dat de kiezers veel invloed horen uit te oefenen op belangrijke beslis singen, maar slechts 9% meende dat dit ook werkelijk gebeurt; buitenparlementaire acties als een zitdemonstratie, massabijeenkomst of protestoptocht wordt door 32% goedgekeurd: 52% vindt zulke acties min of meer onwettig; 4% vindt dat Nederland uit de NAVO moet stappen als Portugal en Griekenland erin blijven, terwijl zij niet democratisch geregeerd wor den. Het onderzoek, dat is gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetenschappelijk Onderzoek (ZWO), had in de eerste plaats tot doel het verkrijgen van een zo vol ledig mogelijke verzameling gege vens, waar onderzoekers in de toe komst mee kunnen werken. Bij de opzet is er rekening mee gehouden, dat bij elke toekomstige Kamerverkiezing een dergelijk on derzoek plaatsvindt. Vorig jaar is bij het onderzoek gebruik gemaakt van ca. 2500 eerste vraaggesprekken en ongeever 2000 groepsinterviews. Nog even kijken, want vanaf vandaag kan het al niet meer. Op het IJsselmeer viel het tafereel van de nietige schaatsers op de enorme ijsvlakte gisteren nocf te bewonderen, maar de dooi maakt het vanaf nu onmogelijk. UTRECHT (ANP) De 49-jarige Rotterdamse apotheker W. H. L., die vorige week werd gearresteerd, op verdenking zijn 26-jarige nicht uit Utrecht en haar twee jaar jon gere broer te hebben willen vergif tigen, heeft inmiddels bekend niet één keer (zoals aanvankelijk werd aangenomen maar ttot wee keer toe een poging daartoe te hebben ge daan. Dit heeft de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. J. C. van den Berg, meegedeeld. Mr. Van den Berg, aan wie de apotheker gisteren werd voorgeleid, sluit "voorzichtig heidshalve" de mogelijkheid niet uit dat L. nog vaker heeft getracht de jongelui te vergiftigen. Woedend omdat het nichtje de ver kering met hem had uitgemaakt en omdat haar broer haar had aange raden 't uit te maken, stuurde hij de Jongelui allebei pakjes met snoep goed waarin digitalis (vingerhoeds kruid) zat. Bovendien heeft hij de politie verteld het meisje een ver giftigd namaak-aspirientje te hebben gegeven. De jongen stuurde hij een fles. waar behalve bessenjenever ook natronloog in zou hebben geze ten. De man heeft verklaard het meis je een met digitalis vergiftigde pil te hebben gegeven vlak nadat hun verhouding enkele maanden geleden was beëindigd. Het meisje kwam wel eens bij hem in de apotheek genees middelen halen en toen ze op een keer saridonpillen (een soort aspiri nes) wilde hebben heeft hij er een op saridon lijkende namaakpil tus sen gestopt. Toen het meisje op 8 januari (haar verjaardag) tegen de hoofdpijn een pilletje wilde nemen werd ze daar van beroerd in plaats van beter. Ze ging de volgende dag met buikklach ten naar het ziekenhuis, waar de art sen constateerden dat ze digitalis in haar bloed had. Inmiddels is ook gebleken dat het meisje van de twee pakjes snoep goed. die haar 7 januari waren toe gestuurd, niets heeft gegeten. De vruchtengebakjes in het ene pakje waren wel vergiftigd, waarschijnlijk met digitalis, de bonbons in het an dere pakje waren niet vergiftigd. In het gerechtelijk laboratorium wordt nog onderzocht hoeveel digitalis in het vruchtengebak zat. UTRECHT (ANP) „De bisschop- penkwestie in Roermond is een zeer delicate aangelegenheid. De bisschop pen zijn zich goed bewust van de moeilijkheden. Zij zijn aan het bezien hoe en waar zij zich het best over deze zaak kunnen uitspreken. Vroeg of laat zal dat ook gebeuren maar nu niet". Dit zei kardinaal Alfrink toen hem gisteren op een persconfe- reitie, waar hij sprak over de kerk- opbouwzondag, werd gevraagd naar de gebeurtenissen rond de benoeming van dr. J. M. Gij sen tot bisschop van Roermond. Adoptie wordt gemakkelijker DEN HAAG Adoptie wordt ge makkelijker. Staatssecretaris Gros heide (Justitie) heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de wettelijk voorgeschreven verzorgingstermijn, zal worden teruggebracht van twee tot één jaar. Pas na afloop van de ze termijn kan een adoptieprocedu re beginnen. DEN HAAG In de tweede helft van februari zal de Tweede Kamer debatteren over de steeds stijgende werkloosheid. Dat geschiedt aan de hand van een nota van minister Boersma (Sociale Zaken). Voor de radio zei de minister gis teravond, dat hij de nota vrijdag 11 februari in de ministerraad aan de orde wil stellen. Meteen daarna kan de nota bij de Kamer worden inge diend. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft gistermiddag bij de Kamer er op aangedrongen snel een debat te hou den. Als de nota van minister Boers ma er nietvoor 15 februari zou zijn, zou de PvdA-fractie de minister wil len interpelleren. CNV-voorzitter Lanser vindt dat de regering duidelijk bereidheid moet to nen om meer geld te besteden aan de werkloosheidsbestrijding in de bouw dan tot nu toe is is aangekon digd. Ook moet de regering snel de beloofde 200 miljoen gulden voor het noorden beschikbaar stellen, en de gemeenten meedelen aan welke voor- DN HAAG Prof. dr. P. A. J. A. ftenkamp, de Eindhovense hoog- erae die vorig jaar de grondslag egdevoor het kabinet-Biesheuvel, is [istem aangewezen als voorzitter in e contaetraad van KVP, ARP a au. Naafloop van de eerste vergade- ing 'an de contaetraad is meege- ing 'an de contaetraad is meege- leelcdat aan het eind van dit jaar le bsis moet zijn gelegd voor een deue partij, waarin de drie huidi ge cristelijke regeringspartijen op- Ee werkgroep van zes, waaronder ie <ie partij-voorzitters De Zeeuw (KV), Veerman (ARP), en Van Famercommissie wenst dat: Hulst (CHU), houdt zich bezig met de vraag welk uitgangspunt de nieuw partij moet hebben: exclusief chris telijk of „open" voor niet-christenen. De overige negen leden vaivde con taetraad zullen zich onder leiding van prof. Steenkamp zetten aan het op stellen van een basis-programma. KVP-voorzitter De Zeeuw onder streepte gisteravond tijdens een bij eenkomst in de Haagse Pulchri Stu dio dat wat hem betreft de nieuwe partij zich niet exclusief christelijk moet opstellen. „Nederland is het enige land in Europa met christelijke partijen die niet openstaan voor niet-christenen", zei De Zeeuw. waarden zij moeten voldoen om voor dat geld in aanmerking te komen. "De eerste actie die wij- moeten on dernemen, is dat wij als vakcentra les en bouwbonden met de betrokken ministers en andere betrokken in stanties gaan praten, aldus de heer Lanser. "Er is haast by", zei de heer Lan ser gisteravond in het NCRV-televi- sieprogramma "Hier en Nu". Op de vraag, of meer geld voor de werk loosheidsbestrijding niet in strijd zou zijn met het matigingsbeleid waar aan het CNV heeft meegewerkt, zei de heer Lanser: "Dat hoeft niet. De 150 miljoen waarover gesproken wordt in de maatregelen van de rege ring wordt geleend op de open kapi taalmarkt en is als zodanig niet infla toir". Voorzover deze maatregelen enig nadelig effect zouden hebben op de betalingsbalans moet volgens de CNV-voorzitter worden afgewogen wat zwaarder is: een aanzienlijke werkloosheid of een wat nadelig ef fect op de betalingsbalans. "Dan kies ik voor de bestrijding van de werk loosheid". Politiek café bij K l P-Leiden LEIDEN De KVP-kring Leider, zal morgenavond in het restaurant van de Groenoordhal aan de Willem de Zwijgerlaan haar eerste politieke café in 1972 houden. Aanwezig zullen zijn de Tweede Kamerleden Du Cha- tinier, Kleisterlee en Weijters. Ook zullen enige Statenleden aanwezig zyn. Op 15 februari om 20.00 uur zal in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal een kringvergadering wor den gehouden. Op ae agenda staat o.a. een inleiding door KVP-partij- voorzitter De Zeeuiw, waarna gele genheid zal bestaan voor discussie. Bovendien zal ei* een nieuw be stuurslid voor de kring worden ge kozen waaa-mee wordt voorzien in de vacature J. M. Bakker. (Van onze politieke redactie) EN HAAG Een wetenschap- pelk onderzoek naar het Nederland- le rieuw-Guinea-beleid in de Jaren de Ronde Tafelconferentie van 94 en de overdracht van Nieuw- Juea aan Indonesië is dringend ernst. Dit besluit heeft de vaste ["vede-Kamercommissie Voor Bui- e:andse Zaken gistermiddag met ie tegen acht stemmen genomen, r commissie verlangt, dat het his- osch onderzoek met name gericht szijn op het mislukken van de Ge- ifse conferentie tussen Nederland Indonesië in de Jaren 1955 en I en op de houding van de Ver gde Staten in dit conflict. (Zoals >end heeft oud-minister Luns eni- tijd geleden de sterk omstreden tering geuit, dat de Amerikaanse bring Nederland in het Nieuw- mea-conflict steun zou hebben Mezegd red.). Itgangspunt voor de bespreking ar de vaste kamercommissie was istrmiddag het verzoek van 't Am sterdamse studentenblad Propria Cu res een parlementaire enquête te hou den naar het Nieuw-Guinea -beleid. Dit verzoek is door de kamercommis sie onder voorzitterschap van mr. M. van der Stoel eenstemmig afgewezen. Tijdrovend Ook de gedachte om een parlemen taire enquête een veel breder onder zoek te laten instellen dan door Pro pria Cures geopperd, werd afgewezen. De voordelen daarvan boven een we tenschappelijk onderzoek de moge lijkheid om getuigen onder ede te horen woog volgens mr. Van der Stoel niet op tegen het bezwaar, dat zo'n enquête een zeer zwaar en tijd rovend middel is. Mr. Van der Stoel deelde mee, dat hij zich in verbinding zal stellen met de ministers Schmelzer (Buitenland se Zaken) en De Brauw (Weten schapsbeleid) om te overleggen hoe het onderzoek zo spoedig mogelijk kan worden uitgevoerd. Dat acht van de achttien aanwe zige leden tegen het voorstel van een wetenschappelijk onderzoek stemden, hield verband met de vrees, dat on voldoende materiaal, met name uit buitenlandse archieven, bijeen te brengen zou zijn. Oltmans De Kamercommissie voelde niets voor het verzoek van journalist Olt mans hem te horen over de achter gronden van het Nieuw-Guineabeleid. „Die vragen komen bij het onder zoek wel aan de orde", aldus mr. Van der Stoel. Hij onthield zich zorgvul dig van formuleringen die de indruk zouden kunnen wekken, dat met na me het aangevochten beleid van mr. Luns onderwerp van het onderzoek zou zijn. Uit zijn betoog werd ove rigens wel duidelijk, dat dit bij de beschouwing van de conferentie van Genève en de Amerikaanse politiek i de orde zou ko- ADVERTENTIE opzegtermijn direct beschikbaar inleg vanaf rente 2 weken f 1.000, f 100,— 3 maanden fl.004- t 104- 6 maanden ftjOOO,—s 1 250,— 1 jaar vast rente jaarlijks f 1.000, 2 jaar vast rente jaarlijks fl.000,— 3 jaar vast rente jaarlijks f 1.000, 4 of 5 jaar vast rente jaarlijks 11.004— TU% Bovenstaande rentetarieven gelden mJ.v.1 februari 1972. bankiers Den Haag, Lange Houtstraat 8,tel. (070) 183340,postgiro 473501. Geaffilieerd met F.van Lanschot Bankier»

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7