Zeehos-jeugd succesvol bij het verkeersexamen De muffe luchtjes moeten uit de Lakenhal" Gehandicapten kunnen in hun elektrische wagentjes vrij door Katwijkse verkeer gaan Overtreders bloem bollenteelt worden nog niet vervolgd Jeugd maakt (tastbaar) kennis met museumstukken 99 Stormbal hing uit PAODf A 4 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1973 KATWIJK AAN ZEE Hoofdagent van politie ,Hen- drik Kremer (39 en vader van drie jongens) was gistermid dag een gelukkig man. Z'n pogingen jeugdige spastische bewoners van het Rotterdams Zeehospitium de regels van het verkeer bij te brengen en hen in hun electrische wagen tjes of op driewielers vertrouwd te maken met het Kat wijkse verkeer werden met succes bekroond. Alle zes aan het examen deelnemende kandidaten ontvingen het diplo ma van Veilig Verkeer. Ze kunnen zich nu met een gerust hart door Katwijk bewegen. Gemotoriseerd of trappend. Ook de jongelui waren dolgelukkig. Ze behoeven nu niet meer te blijven op het territoir van het Zeehos, maar kunnen, als ze dat wensen, de „poort" uitrijden en zich bijvoorbeeld naar de Princestraat of de Boulevard begeven. In het voorjaar zal dat allemaal nog heel wat gemakkelijker gaan wanneer in een deel van de badplaats de trottoirs met medewerking van het gemeentebestuur zijn aangepast. Door deze bij de op- en afritten te verlagen. BOLLENSTREEK Tijdens de vergadering van de vereniging „De Hyacint", die dinsdagmiddag in Treslong in Hillegom werd gehouden, heeft Timmer, voorzitter van de afdeling Anna Paulowna-Breez&nd zijn wantrouwen uitgesproken over de waterdichtheid van de verorde ning, waarbij de verstrekking van het teeltrecht voor hyacinten is ge regeld. Het zwakke punt in deze ver ordening heeft in 1969 en 1970 er toe geleid, dat bloembollenkwekers die te veel hadden geteelt, niet straf rechtelijk konden worden vervolgd Hoofdagent Kremer i6 begrijpelijk in z'n sas met dit succes. Toen hij een maand of vier geleden met de opleiding begon was het een gok. Hij had wat die verkeersopleiding be treft wel de nodige ervaring. Heel wat Katwijkse jongeren heeft Kre mer opgeleid voor het schoolverkeers- examen. Toch vergde de opdracht deze gehandicapten vertrouwd te maken met het verkeer heel wat meer inspanning en een geheel an dere aanpak. Hij ondervond daarbij veel medewerking van zijn hoogste chef, hoofdinspecteur-korpschef mr. J. Blanken, en van inspecteur L. A. ProvHy, welke laatste tijdens het Ger van Grimmelinckhuizen. Kees van Haastrecht en Peter Marijnen namen dolgelukkig het diploma in ontvangst tijdens het gezellige sa menzijn na Leuke man Zegt Kees van Haastrecht (13): Kremer Is een leuke man Hij heeft ons fijn les gegeven. Ik durf nu zonder dat een zuster of één van mijn Katwijkse vrienden meegaat zo door Katwijk te rijden. Bovendien ben ik toch verzekerd". Peter Marijnen (23, uit Den Haag ook blijk van zijn belangstel- afkomstig en al vier jaar woonachtig ling gaf voor do verrichtingen van de ln het Zeehosl drukt het ult: we hebben veel gehad aan die lessen. Dankbaar werk E"n- d=t we nu het dor" in kunnen Jongelui. Kremer. een vriendelijk en begrip vol man. in de recreatiezaal van het mr. F. van Raalte-paviljoen: ,.'k Ben met acht jongelui begonnen. Daar van zijn er zes overgebleven, die nu examen doen. We gaan ditmaal de straat niet op. Dat heb ik al drie maal gedaan. Met succes. De jon gelui bewogen zich. na al die theo retische en practische lessen op het „Zeehos"-terrein. vrij soepel door het Katwijkse verkeer. Met toestemming van het hoofdbestuur van de Vereni ging voor Veilig Verkeer in Hilver sum neem ik. in tegenwoordigheid van mevrouw M. M. van Maanen- Brandsma, die secretaresse is van de plaatselijke afdeling, in deze zaal zowel het mondelinge als het prac tische examen af. De jongelui hebben in die vier maanden steeds eenmaal per week les gehad. Ze hebben de cursus met erg veel interesse gevolgd. Erg leuk en bovenal zeer dankbaar werk. Iets te mogen doen voor je medemens". Door Cees Combee Foto Van Duijn De zes kandidaten waren begrijpe lijk wat zenuwachtig. Met een kwink slag nam hoofdagent Kremer. die nervositeit weg: .Kees laat me je pols eens voelen". Even houdt hij zijn vingers erop en zegt daarna lachend: „Nou Joh. dat ziet er goed uit. Nu maar aan de slag". Eén voor één werden de kandidaten dooi- mejuf frouw E. Timmerman, hoofd van de afdeling Jeugdrevalidatie. de ruime zaal binnengebracht, waar Kremer met behulp van kegels en bakken een parcours had uitgezet compleet met allerlei verkeersborden, zoals een kruising waar men verplicht is te stoppen, een gedeelte waarop het verboden is te parkeren en een strook waar wel geparkeerd mocht worden. Erg vlot Die praktische proef verliep heel erg vlot. Geen van de kandidaten had er moeite mee. Heel handig bewogen ze zich in die elektrische wagentjes met stuurknop of op hun driewieler over die miniatuurweg. Hoofdagent Kremer was er echt mee in z'n sas. Dat was hij ook over het mondelinge gedeelte van het examen. Er werden pittige vragen gesteld: „Mag een automobilist bij een bus halte stoppen om mensen uit te laten?", „is het geoorloofd deze ver- keerszuil zonder pijl aan beide zij den te passeren en als dat zo is, wel ke weggebruikers mogen dat niet doen?", „zijn de deelnemers aan het verkeer verplicht deze zwarte pijl te volgen of mogen ze ook naar links afslaan" en „als Je met Je wagentje over de Princestraat rijdt hoe moet Je dan handelen als je bijvoorbeeld links de Voorstraat wilt inslaan". Een heel enkele keer werd er wel eens een foutje gemaakt, maar door de bank genomen wisten de Jongelui in de leeftijd van 13 tot 23 Jaar heel wat van die Ingewikkelde verkeers IJMUIDEN De stormbal hing dinsdag uit en dat betekende, dat de kleine vaart het veilig in de haven hield; De grotere schepen hebben on der de kust eeen goede gullen visserij. De KW 142 wist op ongeveer 12 mijl uit de kust zelfs 1.600 kisten buit te maken. De spanners konden, voor dat zij de visserij wegens de stugge bries moesten afbreken, nog 100 tot 150 kisten aan dek brengen. In de omgeving van de Pitt-boei werden regels. Mede dank ïy de "voortref fe trekken gedaan van 15 tot 25 kilo lilke instructie door Kremer I 'ong met daarbij 4 k 6 manden an- Het slot was. dat alle zes kandi- dere via. In de noord waren de resul- daten slaagden. Harrv Anthonissen. j taten naar verhouding niet zo hoog. Hans Dorsman, Theo van Bijnatten, trekken van 40 tot 75 manden. Dat zal nog beter gaan als de gepaste trottoirs er in het voorjaar zijn. Zo'n elektrisch wagentje, dat dus loopt op een accu, is duur. maar een uitkomst voor ons. De mijne kost f 3800,—. De prijs is afhankelijk van de aanpassingsmogelijkheden. Je doet er ongeveer vijf jaar mee. 'k Hoop. dat de winkeliers voor ons nu ook opritten maken. Eén Oudshoorn is er al mee begonnen. Daar kun nen we zo de winkel binnenrijden. Dat op de openbare weg rijden ver eist wel wat. aanpassing. We hopen op een beetje begrip van onze mede weggebruikers". Hoofdagent Kremer tenslotte „Korpschef mr. Blanken heeft tot het gemeentebestuur het verzoek gericht langs de route van het Zeehos naar het centrum Princestraat. Voor straat. Badstraat voor het op- en afrijden verzonken trottoir-randen te maken, zodat de jongelui met hun wagentjes geen gebruik behoeven te maken van de openbare weg. Dat is ook het ge val voor de zeezijde van de Boule vard van het V.V.V.-kantoor tot aan restaurant „Triton" en voor de Sportlaan. De Zeehos-bewoners' kun nen dan bij goed weer een leuk rond je door het dorp maken en geheel zelfstandig inkopen gaan doen. Hier en daar kunnen ze al gebruik maken van de inritten, k Hoop. dat de zaak in het voorjaar gerealiseerd kan worden". De eerste groep gehandicapten van het Zeehos heeft nu de verkeersstu- die bekroond gezien met het gun stig afleggen van het examen en het in ontvangst nemen van het diplo ma. Kremer blijft als het aan hem ligt doorgaan. Er komt stellig weer een nieuwe groep, die hij deskundig les mag gaan geven. De jongelui heb ben er voorzover ze daartoe in staat zijn de smaak van te pakken, Een pluim op de hoed van de Kat wijkse politie, die blijk heeft gegeven, dat haar taak beslist niet uitsluitend bestaat uit het uitdelen van bonne tjes. maar dat zij zich ook ten dien ste stelt van de gemeenschap door het verkeersonderwijs en door veler lei andere activiteiten. Daarop mag ook wel eens worden gewezen! Hoofdagent Hendrik Kremer i hos-verkeersexamenkandidaten '39 ondervraagt een van de Zee- Het is Peter Marijnen (23 zou met glans slagen, evenals de Hij I andere deelnemers. De nieuwe verordening, waarbij men tracht de moeilijkheden met de hya cinten telende bloemisten, die deze als grondstof voor hun broeierij ge bruiken, op te lossen, lijkt volgens Timmer ook niet waterdicht. Het had verleden jaar enige be vreemding gewekt, dat „overtreders" een brief thuiskregen, waarin werd medegedeeld, dat zij niet vervolgd konden worden. Dat heeft kwaad bloed gezet, want er zijn telers ge weest, die wel geld hebben neerge legd voor het hyacinten-teeltbewijs. De minister van Landbouw is met moeite overgehaald om de nieuwe verordening te tekenen. Timmer las een brief voor van het Produktscha/p voor Siergewassen, waarin een bloe mist werd verzocht voor 30 decem ber op te geven hoeveel teeltrecht hij nodig meende te hebben. De brief was van juli 1971 - „M.a.w. hij kon zoveel vragen als hij wil en wij niet". De voorzitter G. Faase wees er op. dat het hier om kleine opper vlakten ging en men in dat eerste jaar inderdaad de bloemisten teelt vergunning gaf. Best was dat volgens Timmer, die weer naar de verordening greep en constateerde, dat in de toelich ting stond, dat de voorgeschreven onoverdraagfoaarheid van bloemist naar bloembollenkweker in gemeng de bedrijven „niet te controleren was". De meningen leven ook hier tegenover elkaar staan. Het gevolg was dat Timmer zei. de zaak nog eens te onderzoeken. „Men moest dat niet doen, want als er geen teelt maatregelen zijn dan geeft men bij de huidige minimumprijzen aanmoe digingspremies om ook te gaan telen. De voorzitter vervolgde, dat de kleine groep telers moest trachten de bestaande situatie te handhaven „Naar de minister gaan betekent moeilijkheden op de hals te halen, die men net kan overzien", aldus drs. A. L. J. Coenen, voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. Het resultaat van alle besprekin gen is geweest, dat Breezand niet overtuigd was, niet gaat informeren bij dezelfde bron als het bestuur van De Hyacint, omdat men de ant woorden van het PVS kan voorspel len. Het bestuur zal wel te rade gaan bij Hyikemavoorzitter van het Produktschap voor Siergewassen Overigens deelde de voorzitter in de aanvang mede, dat de hyacinten- cultuur verleden jaar behoorlijk heeft gedraaid. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Het museum De Lakenhal heeft een educatieve dienst. Dit, voor velen enigszins afschrikwekkende woord, wordt in de praktijk door mej. Redelé (leidster), Paul de Jong (leidt o.a. de kunstklassen) en mevrouw Rademakers wat vriendelijker behandeld. ,,Wij zijn in de eerste plaats in de Lakenhal om te begeleiden", zegt mej. Redelé. Het idee van een gids te zijn, willen de leden van de educatieve dienst afschaffen. ,,De mensen moeten zelf ontdekken, wat er in de Lakenhal is te zien",, aldus Paul de Jong. ,,Als we het hun vertellen, gaat het vaak het ene oor in en het andere weer uit". De bezoekers moeten dus door zelf te zoeken maar zien wat alles voorsteld. De interesse van de museumbezoeker wordt hierdoor groter. En dit is uiteraard de bedoeling van de educatieve dienst. Nu laat men de bezoekers ook weer niet helemaal in de kou staan. De leden van de educatieve dienst zorgen voor klankbeelden door mid del van dia's met tekst. Mej. Redelé en Paul de Jong zorgen ook voor in leidingen voor alle mogelijke orga nisaties en vooral ook scholen. Op het moment richt de educatieve dienst, die in 1969 officieus is begon nen en in januari 1971 officieel haar daglicht zag, zich vooral op de schooljeugd. In samenwerking met de Alphense culturele raad. die vol gens mej. Redelé veel actiever is dan de Leidse, ls men op het ogenblik aan de gang met een project voor de vijfde- en zesde klassen van het la ger onderwijs. De Alphense school kinderen zijn bezig met een project getiteld „wonen door de eeuwen heen". Ze hebben ln dit verband contact met de planologische dienst van Alphen en het museum voor Volkenkunde in Leiden, waar ze de tentoonstelling over het leven van de Eskimo hebben bezocht. De La kenhal heeft een onderdeeltje over het leven van de laatste vijf eeuwen, namelijk de stoel, uitgezocht als studieobject voor de schoolkinderen. „De stoel is meestal de blinde vlek in het interieur," zegt Paul de Jong. Door Peter van Beem De culturele raad, en met name Van j Berkel. heeft toen verder gezorgd I dat de zaak rond kwam. i Er is ook uit praktische overwe- gingen voor de stoel gekozen. Een i stoel is namelijk makkelijk hanteer- Op die manier leren de kinderen baar en de kinderen kunnen ze zon der veel problemen aanraken. Want dat is eigenlijk een van de belang rijkste aspecten van het hele pro ject. Paul de Jong: „We moeten die glasplaat of dat koord voor een mu seumstuk zien weg te halen. Een museumstuk wordt op die manier een soort relikwie, een heilig ding waar Je alleen maar van een af stand naar mag kijken. Natuurlijk kun Je dit niet met alle antieke din- j gen, die in de Lakenhal staan, doen. Bij de glasverzameling bijvoorbeeld, Voorbereiding zou dlt kunnen. Waar het bewust kijken en denken eigenlijk uiterst belangrijk, onder deel van de huiskamer". Het is de bedoeling, dat de kinde ren een paar stoelen uit vroeger tijd uitkiezen en die dan natekenen om zodoende het verschil tussen de stoel vroeger en die van tegenwoordig te zien. Ze mogen de stoel dan ook bij wijze van spreken binnenste buiten keren om te kijken hoe alles in el kaar zit- De kinderen zijn natuurlijk niet geheel onvoorbereid in het strijd- pérk geworpen. „We hebben in alle 35 klassen (dat wil zeggen voor 900 leerlingen) de afgelopen weken een inleiding met dia's gehouden, waar door de leerlingen al waren inge speeld op het onderwerp," vertelt mej. Redelé. Uit gesprekken met on derwijzers zijn ook nog vele interes- gaat is, dat men de Lakenhal niet meer ziet als een of ander muf mu seum (een naam die het nog wel heeft). Er moet daarom ook meer ruimte vrij worden gemaakt voor creatieve arbeid van niet alleen kin deren, maar ook volwassenen. Er moet echt meer leven in de Laken hal komen. De werken, die de men sen op die creatieve cursussen ma ken, moeten ook kunnen worden santé puntjes aan het licht gekomen, tentoongesteld. Nu moeten al die ac tiviteiten nog op zolder gebeuren". Het museum krijgt hierdoor natuur lijk een, ten dele, andere functie. Van een passief cultureel gebeuren probeert de educatieve dienst te ko men tot een meer actief beleven van wat er in de Lakenhal allemaal te vinden is. Flexibel Uit het project met de schoolkin deren uit Alphen blijkt ook duidelijk, dat de kinderen door deze benade ring veel geïnteresseerder zijn en bovendien veel flexibeler worden. .De kinderen moeten nu zelf het ver schil ontdekken tussen bijvoorbeeld een empire-kamer en een kamer van deze tijd. Er wordt nu niet meer door een of andere gids gezegd van: dit is om die en die reden een empi re-kamer, waarna h\j een groep mensen meezeult naar een andere kamer," aldus mej. Redelé. Het succes van de methode, die nu wordt toegepast lijkt verzekerd. De kinderen lopen de eerste tien minu ten zonder doel door het museum te rennen en beginnen zich dan gaan deweg te interesseren voor allerlei dingen. „We hebben de kinderen zo vrij mogelijk probei-en te maken. Ze De Alphense schoolkinderen van de hoogste twee klassen kun nen zich in het museum De La kenhal helemaal uitleven. Zit tend, staand en liggend worden de stoelen onder de loep genomen. Dit alles vindt plaats vanwege het Alphense project vow schoolkin'- deren „wonen door de eeuwen heen". (Foto Holvast) hoeven van ons niet met het project mee te doen. Alleen willen we wel, dat ze dat dan eerlijk zeggen. Tot nu toe hebben alle kinderen echter zeer enthousiast meegewerkt," vertelt Paul de Jong vol trots. Uit de werk stukken, die de kinderen mochten maken (een eigen ontwerp van een stoel, die ze met de beperking van het materiaal moesten bouwen) blijkt dit wel. „Het museumbezoek van de kinderen wordt door deze werkwijze meer geïntegreerd bij het onderwijs," aldus mej. Redelé. Dat dit zijn vruchten afwerpt is inmid dels duidelijk geworden. Mej. Re delé: „Vroeger brachten de ouu-rs de kinderen naar een museum, maar op het moment zie Je het omgekeer de. Kinderen, die aan het project hebben meegewerkt, zie je later vaak weer terug met hun ouders".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4