3ernadette Devlin slaat qaudling in iet Lagerhuis Voord-Vietnam publiceert negen-puntenplan HEOS in baan om de aarde DJILAS WIJST MAATREGELEN VAN TITO AF Strauss komt met een eigen ontwerp-verdrag Nieuwe koning Nepal DAG 1 FEBRUARI 1972 BUITENLAND PARIJS (AFT) De Noordviet- imese delegatie bij de vredeson- rhanc^ingen in Parijs heelt een (edesplan bekendgemaakt. Dit plan 26 Juni 1971 aan Nixons advi- jur Kissinger ter hand gesold en ooit gepubliceerd. liet plan vertoont grote overeen - imst met het zeven-puntsplan van Vietcong. Hanoi eiste echter dat alle Ame- taanse troepen en die van Zuid- ptnams bondgenoten voor het eind n 1971 uit Zuid-Vietnam en an- Indochinese landen zouden teruggetrokken. De Vietcong reekt ethter alleen over Zuid-Viet im). Het omvat de volgende negen pun ten: 1) in de loop van 1971 zullen de strijdkrachten van de Amerikanen en hun bondgenoten Zuid-Vietnam verlaten.; 2) gelijktijdig worden alle bur gers en militairen vrijgelaten, die tijdens de oorlog gevangen zijn ge nomen: 3) Amerika zal het bewind van de Zuidvietnamese president Ngce- Jen Van-thioe niet langer steunen. Thioe zal plaats maken voor een nieuwe regering, waarmee de Viet cong besprekingen zal voeren over Zuidvietnamese vraagstukken; 4) Noord-Vietnam en de Vietcong willen van Amerika vergoeding van de schade die in Noord- en Zuid- Vietnam is aangericht; de akkoorden van Genève van 1954 over Indo-China en die van 1962 over Laos worden geëerbiedigd. Staking van de Amerikaanse inter ventie; 6) de problemen die bestaan tus sen de landen van Indo-China wor den door de betrokken Indochinese partijen opgelost op basis van we derzijdse eerbiediging van soeverei niteit. van onafhankelijkheid en van territoriale integriteit en niet-in- menging in binnenlandse zaken; 7) alle partijen staken het vu ren als overeenstemming bestaat ov voorgenoemde punten; 8) er wordt internationale contro le ingesteld; 9) een internationale garantie zal onmisbaar zijn om eerbiediging van de fundamentele nationale rechten van de Indochinese volken te ver zekeren. alsmede de neutraliteit van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, en om een blijvende vrede in het gebied te vestigen. Afwijking De Noordvietnamese woordvoer der die het plan op een persconfe rentie in Parys onthulde, zei dat het op fundamentele punten afwijkt van het Amerikaanse plan van acht punten dat president Nixon op 27 Januari Jl. bekendmaakte. Volgens het Amerikaanse plan, aldus de woordvoerder, kan Amerika de Viet- namisering voortzetten, troepen in Zuid-Vietnam houden en Ngoejen Van-Thioe blijven steunen. Volgens de Noordvietnamese woord voerder wijkt het vredesplan dat de Amerikanen 11 oktober hebben in gediend af van de versie die deze maand door Nixon is bekendge maakt. Weggelaten was de bepaling dat het laatste Amerikaanse en ge allieerde personeel Zuid-Vietnam zou hebben verlaten op de dag dat er in Zuid-Vietnam verkiezingen werden gehouden. Toegevoegd was dat alle strijd krachten van de landen van Indo- China binnen de eigen grenzen zou den moeten blijven. Het is niet waar, aldus de woord voerder van Hanoi, dat Noord-Viet nam een geheel communistische re gering in Saigon wenst en ook niet, dat voor de verkiezingen de Zuid vietnamese troepen moesten worden ontwapend. Cambodja wind van generaal Lon Nol de mo gelijkheden om een staakt-het-vu ren af te sluiten met de Schanock- aanhangers van de Khmer guerril labeweging. De besprekingen hiervoor zouden gevoerd worden door een onderhan delingsteam onder leiding van Lon Nols broer luitenant-kolonel Lon Non, met de Russische ambassade als mogelijke bemiddelaar. Waarnemers geloven dat afkondi ging van een eenzijdig bestand de Cambodjaanse regering in grote moeilijkheden zal brengen. jONDEN Een buiten zinnen geraakte Bernadette Devlin, het onafhankelijke Noordierse •lementslid in het Britse Lagerhuis zorgde gisterm iddag voor tonelen in de vergaderzaal die iek zijn in de Britse parlementaire ge schiedenis. Zij rende naar minister Reginald Maud- g, trok hem aan zijn haren, veegde zijn bril van zijn neus en noemde hem een moordlus- e hypocriet. Met de grootste moeite kon het 24-jarige in blauwe mini jurk geklede meisje 3r parlementariërs van beide grote partijen naar buiten geloodst worden. Voor het parle- ntsgebouw zei een nog steeds opgewo nden Bernadette Devlin: „Ik heb er nog spijt van dat hem niet bij zijn strot gepakt heb". ernardette schoot op minister idling af toen deze zijn betoog erbrak.en by de Speaker (voor- tr) er zyn beklag over indiende mejuffrouw Devlin niet officieel- verzocht hem vragen te mogen len. Ik heb het recht", riep Bernadette, enige getuige 'van hetgeen zon- in Londonderry was gebeurd) het ird te voeren en de hypocritische ordenaar een vraag te stellen", e voorzitter zei toen dat zy dit it niet had, volgens de bepalingen l het Huis. En toen schoot Berna- te op en naar voren en viel Maud- aan. Premier Heath, die naast zat, werd ook min of meer in handgemeen betrokken. [audling trachtte de slagen af te fn en het was even doodstil in 't tijdens de aanval Kort hierop »m er hulp voor de minister op en, van conservatieve zowel als lalistische zijde. Bernadette kreeg ilaus van de publieke tribune, let was het emotionele hoogtepunt een klein debat in het Lagerhuis ir aanleiding van het doodschieten 13 burgers zondag door Britse itairen tijdens een demonstratieve ocht door de Noordierse stad Lon- iderry. ïinister van Binnenlandse Zaken udling. verantwoordelijk voor ord-Ierland in het Britse kabinet, tevoren aangekondigd dat er een ifhankelyk onderzoek zou komen naar de tragische gebeurtenissen in Londonderry en dat zulks 'onparty- dig, op juridische grondslag en snel' zou geschieden. Vandaag vond er in het Lagerhuis een spoeddebat over Noord-Ierland plaats. De verontwaardiging over het op treden van het bataljon Britse para chutisten dat de fatale schoten loste is zeer groot onder de katholieke be volking van Londonderry en de rest van Ierland. Spookstad Terwijl Londonderry na de slag van zondag maandag op een spookstad leek waar vrijwel niemand zich op straat waagde, laaide in de Noord ierse hoofdstad de strijd op en was vrijwel in het gehele land gehoor ge geven aan de oproep tot een alge mene staking. Naarmate de dag vorderde, werden in Belfast steeds meer barricades op geworpen in de rooms-katholieke wij ken. Om Britse soldaten te beletten hun wijken binnen te komen, staken de burgers minstens vyf autobussen en vier auto's in brand. Sluipschut ters namen de Britse eenheden onder vuur en in de middag waren er mede door bomaanslagen al 14 ge wonden onder wie twee politieman nen en twee slodaten. Later in de middag vochten onder een hevige sneeuwjacht groepen met stenen gooiende burgers vanachter NDENBERG (AP, AFP) Van basis Vandenberg in Califor- gisteravond om 18.20 uur i tijd met succes de Europese listmaan HEOS-A2 gelanceerd behulp van een Amerikaanse or-Delta-raket. De HEOS Ighly Eccentric Orbit Satellite) de vijfde kunstmaan van de RO. de Europese ruimtevaart- anisatie, die in de ruimte it. Hij is geassembleerd en de laatste proeven onderwor- in het Noordwijkse ruimte- btrum ESTEC. k lancering was aanvankelijk op december jl geprogrammeerd, ar toen besloten de Amerikanen lanceerraket. waarmee kort daar- ir moeilijkheden waren opgetre- K aan een nieuw onderzoek te lerwerpen. Later was er nieuw stel door technische mankemen- 'a in een parkeerbaan om de aar- te zijn gebracht moet de HEOS naar zijn definitieve baan wor- gestuurd. waarvan de afstand de aarde varieert van 409 tot 000 km. In de cilindervormige elliet van 117 kg gewicht bevin- zich wetenschappelijke instru- nten met een gezamenlijk ge ilt van 30,5 kg. die tot voornaam- taak hebben de interplanetaire mte te onderzoeken evenals de «netosfeer die onze aarde om- ïft De thans gelanceerde satelliet tt uiterlijk veel op de HEOS1, In december 1968 naar de ruim- ging en nog steeds om de aarde wentelt. De nieuwe HEOS moet in ieder geval een jaar lang. maar zal waarschijnlijk twee jaar gegevens uit de ruimite zenden. Met de lancering van de HEOS viel de in gebruikneming samen van het nieuwe Europese volgstation van ESOC in Darmstadt, een van de be langrijkste centra van ESRO. hun barricades met de Britse solda ten die ook daar door sluipschutters onder vuur werden genomen Buitenland Het Russische regeringsblad ,Jz- westia" noemde gisteren de gebeur tenissen in Londonderry „een bloe dige misdaad". „Van nu af aan zal Europa's Londonderry in Ulster teza men met Amerika's Alabama, Afri ka's Sharpville en Zuidvietnams My Lai op één lijst staan. Engelse para chutisten schoten daar gisteren 13 vreedzame mensen neer die nergens schuldig aan waren". Senator Edward M. Kennedy heeft gezegd dat de belangrijkste oorzaak voor de onlusten in Noord-Ierland gezocht moet worden in de Britse intemeringspolitiek. „Als een gebeurtenis genoemd moet worden als de oorzaak van het hui dige bewind van terreur in Ulster", zo zei Kennedy, „dan is dat de on heilspellende beslissing van augustus om de rampzalige verdrukkingspoli- tiek van de internering te gaan voe- Op grond van de bepalingen van de interneringswet zyn tot dusverre 600 leden van het Ierse Republikeinse Leger t IRA i en personen die van IRA-lidmaatschap verdacht worden, gevangen gezet. Britse ondernemingen in New York zijn met aanslagen bedreigd, kenne lijk als repressaille voor het bloedbad in Londonderry. Een man die zei te spreken namens de „Irish Minute- men", kondigde in een telefoonge sprek met het kantoor van het Britse persbureau Reuter aan, dat „alle Britse industriële instellingen in New York het doel zullen zijn". De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC ontving een telefonische waarschuwing dat er 's nachts iets met het kantoor zou kunnen gebeu- Geestelijken Zeven rooms-katholieke geestelij ken die zondag in Londonderry aan wezig waren bij het bloedbad hebben een communiqué uitgegeven waarin zli de commandant van het eerste bataljon parachutisten van „moord" beschuldigen. Op een persconferentie zeiden zy later dat scherpschutters van het élite-bataljon vanuit een beschadigd huis al cp de menigte hadden ge schoten tien minuten voor de zwaar ste schietpartij. Geen van de slacht offers die door de geestelijken zijn bijgestaan, was gewapend. Eén van de geestelijken, pater Rooney, zei gezien te hebben dat een burger twee of drie pistoolschoten loste naar de soldaten maar dat was een kwartier na het begin van de schietpartij en „toen lag de grond al bezaaid met doden en gewonden". De parachutisten zijn inmiddels uit Londonderry verdwenen. Volgens de legerauto riteiten waren zij slechts naar de stad gezonden in verband met de optocht van zondag en zijn zij normaal bij Belfast gelegerd. De geestelijken doen een beroep op de bevolking geen wraak te zoeken voor „Bloody sunday". Paus Paulus heeft inmiddels kardi naal Conway, de Ierse primaat, zijn diepe leedwezen betuigd in verband met de gebeurtenissen van zondag in Londonderry Bernadette Devlin buiten het Lagerhuis over minister Maud- ling: „Ik heb er nog spijt van dat ik hem niet bij zijn strot heb ge pakt. Ik bedoel daarmee niet dat ik hem had willen vermoorden maar ik had hem toch graag even zonden- lucht hebben willen laten zitten Leg' Het Britse leger houdt via commu niqués en verklaringen vol dat de troepen pas zyn gaan schieten toen zy met geweervuur werden belaagd door sluipschutters. De vredelievende en ongewapende meerderheid van de demonstratief opmarcherende aan hangers van de burgerrechtenbewe ging was toen al gepasseerd. Maar het verweer van de militairen staat op een smalle basis nu ook verslag gevers van serieuze Londense dag bladen, die ter plaatse waren, hebben verklaard dat zy géén schoten van uit de menigte of vanuit de woon huizen in de buurt hebben geregis treerd. WENEN BELGRADO <DPA) Naar het oordeel van de Joegoslavische schrijver Milovan Djilas <61), die eens de naaste medewerker van president Tito was, is met de jong ste zuiveringen tegen nationalisti sche elementen in de party een ein de eekomen aan de periode van grotere vrijheid in Joego-Slavië. In een door het Oostenrijkse tijd schrift „Profil" gepubliceerd inter view zei Djilas over de scherpe maatregelen van Tito tegen de Kroatische nationalisten: „De gro te zuiveringen, de publikatie-verbo- den, dat alles ging te ver en was niet meer op zijn plaats. Aan het liberalisme in ons land is daarmee een einde gekomen". Djilas kende Tito weliswaar in be ginsel het recht toe. de eenheid van het land door vastbesloten hande len te bewaren, maar veroordeelde „de wijze, waarop hij tussenbeide kwam" Volgens de gewezen secretaris-gene raal van de Joegoslavische commu nistische partij, die wegens zijn kritiek op bepaalde aspecten van het communisme in Joego-Slavië en het oostelijk blok verscheidene ja ren in de gevangenis heeft gezeten en nu als vrij man in Belgrado woont, is „in heel Oost-Ehfropa het communisme dood". Er heerste daar „meer een bijzondere vorm van bureaucratie" Werkelijk com munisme kwam nog slechts voor in China, want „daar bestaat nog een klassenloze maatschappij". Maar ook daar bestond „altijd het gevaar, dat zich een bovenlaag van bevoor rechte manderijnen vormt". De communistische theoreticus, die 18 Jaar geleden opzien baarde met zyn boek „De nieuwe klasse", blijft bij zijn toen geuite opvatting: „waar schijnlijk kan er op den duur hele maal geen sprake zijn van een klas senloze maatschappij". Djilas verklaarde dat in Joego-Slavië een tweede „leidersfiguur van het formaat van Tito niet voorkomt". Na Tito's dood zal het land volgens hem toch zyn eenheid bewaren, om dat „het separatisme geen kans maakt, ook niet in Kroatië". Djilas meent dat Joego-Slavië na een autoritair overgangsbewind van de militairen een „democratie van westers type" kan worden, waarbij de verschillende republieken „in een los staatsverbandsa-men- Milovan Djilas Gebrekkige veiligheid Tien leden van een anti-militaristische actie groep zijn gisteren als ..arbeiders" en „monteurs" ongehinderd doorgedron gen tot het binnenste van de onder grondse nucleaire controle- en be velscentrale van Mont Verdun ten noorden van Lyon. Daar ontvouwden zij een spandoek met een opschrift. Ze werden door militairen overmees terd en naar het dichtsby zijnde po litiebureau gebracht. De mannen zei den dat ze wilden aantonen „hoe lachwekkend een veiligheidssysteem Is dat zo gemakkelijk kan worden doorbroken" KATMANDOE i Reuter. UPD Koning Majendra van Nepal 'in de Himalaya) is vaudaag aan een hart aanval overleden, waardoor hij giste ren werd getroffen. De 51-jarige vorst overleed in zijn winterpaleis in Bha- ratpoer. waar de artsen er niet meer in slaagden het leven van de vorst te redden. De 44-jarige Koningin Ratna was aan het sterfbed van haar gemaal aanwezig. Koning Majendra. die in 1955 zijn vader opvolgde, is op zyn beurt opge volgd door zijn zoon. de 27-jarige Kroonprins Birendra bir Bikram sah Deva. die vanochtend gekroond is tot koning van het enige hindoe- koninkrijk ter wereld. De nieuwe vorst is de tiende monarch van de in 1743 gestichte dynastie. Hy zal ver moedelijk de politiek van zijn vader voortzetten, die een vooruitstrevend heerser was. Hij trachtte Nepal uit zijn isolement te verlossen, voerde landhervormingen in. schafte het kastestelsel af. verbood de polygamie en aanvaardde in ruime mate buiten landse hulp voor het aanleggen van vliegvelden en snelwegen, de bouw van ziekenhuizen en scholen en de vestiging van industrie. MÜNCHEN/ BONN (DPA) De Beierse Christeiyksociale Unie CSU, de zusterpartij van de CDU, heeft een eigen ontwerp voor een verdrag tot afzien van geweld tussen de Sowjet-Unie en Duitsland inge diend, dat op verscheidene punten afwjjkt van het verdrag van Mos kou dat de sociaal-liberale regering van Bonn op 12 augustus 1970 heeft gesloten. Geen eenheidszaken De Belgi sche steenhouwers gaan massaal protesteren tegen het besluit van enkele Vlaamse gemeenten (Neerpelt o.a., nabij het Nederlandse Valkens- waard) om voortaan de plaatselijke kerkhoven nog slechts met eenheids zerken te verluchten. Het oude be roep zou daardoor vrijwel uitsterven wanneer deze beweging algemene bij val mocht vinden. De uniforme zer ken namelijk worden een fabrieks- produkt. De CSU wil in de tekst van het verdrag vastgelegd zien dat een definitieve regeling van de Duitse kwestie, met inbegrip van de gren zen. blijft voorbehouden aan een vredesverdrag met een herenigd Duitsland. Het ontwerp-verdrag, dat maan dag door de voorzitter van de CSU. Franz Josef Strauss, op een pers conferentie in München werd be kendgemaakt, staat verder dat de Westduitse regering moet verkla ren dat het verdrag het streven naar hereniging van Duitsland niet in de weg mag staan. Bovendien moet Bonn verklaren voorstander te zyn van het streven naar een politiek verenigd Europa. De regeringswoordvoerder in Bonn Rüdiger von Wechmar, zei dat uit het ontwerp-verdrag bljjkt dat de oppositie vooruit gegaan is in haar houding ten opzichte van de "Ost- politik" maar dat de CSU nog rea liteitszin mist. Een woordvoerder van het So ciaal-Democratische partijbestuur vond het ontwerp "meer dan ar moedig". De SPD-leider van Beie ren, Volkmar Gabert. noemde het een "droompapier" waarmee Strauss "de bezonnen krachten" binnen de CDU van tevoren wil uit schakelen. Dat de kleinere CSU hier een politiek initiatief genomen heeft zonder de CDU verklaarde Strauss met de opmerking dat het ontwerp gemeenschappelijke denkbeelden van deze twee partijen bevat. De eensgezindheid tussen beide par tijen blijkt al uit het feit dat voor het vastleggen van het ontwerp verdrag geen afspraken nodig ge weest waren, zei Strauss. Strauss zei dat het ontwerp-ver drag een antwoord is op de her haaldelijk gestelde vraag, welke an dere mogelijkheden de oppositie te bieden heeft voor de politiek van Willy Brandt. Een woordvoerder van de ge meenschappelijke CDU/CSU-fractie in Bonn noemde het CSU-docu- ment een waardevolle bijdrage. In afwijking van het verdrag van 1970 moet de Sowjet-Unie volgens dit doc.ument formeel verklaren dat zij geen aanspraak maakt op eenzijdig recht op interventie tegen de Duit se bondsrepubliek op grond van de clausule over vijandelijke staten in het VN-handvest. Strauss verzekerde dat de CDU CSU het ontwerp-vërdrag te berde zal brengen wanneer de CDU CSU in 1973 een verkiezingsoverwinning behalen en het verdrag van Moskou van 1971 nog niet is geratificeerd. Over bijzonderheden van het ont werp-verdrag valt echter altyd nog te praten, aldus Strauss. In officiële kringen in Bonn is men van mening dat het Beierse voorstel de debatten in het parle ment over ratificering van het ver drag van Moskou, die juist op gang komen, hoogstens levendiger kan maken maar niet in nieuwe banen kan sturen. De Westduitse regering kan het hele proces niet weer eens stil zetten en met volledige nieuwe onderhandelingen met Moskou be ginnen, zo werd gezegd, "een weg terug is er niet." Franz Joseph Strauss Met een enkelwoord Stryd tegen kanker President Nixon heeft aangeboden het onder zoek naar een geneesmiddel tegen kanker in alle landen, de Sowjet- Unie en China inbegrepen, te bun delen. Hij zei dit gisteren tijdens de Installatie van de presidentiële raad voor de strijd tegen kanker. Deze is In het bijzonder voor het bevorderen van internationale samenwerking op dit terrein in het leven geroepen. Explosie; 4 doden Bij een explo sie in de Antwerpse Bayer-fla brieken zijn gisteren vier doden en vier zwaargewonden gevallen. De ontplof fing deed zich voor in een fabrieks- eedeelte waar de produktie wegens onderhoudswerkzaamheden al een week stil lag. De arbeiders werden getroffen door een deksel dat van een ketel sprong by het voorverwar men van bevestigingsbouten. Europees record Mevrouw Ilse Saar. een 44-Jarige moeder in Saar- Brücken. heeft een Europees record gevestigd: in 24 Jaar huwelijk heeft zij 21 kinderen ter wereld gebracht. Het jongste kind. Claudia, zag vorige i week het levenslicht. Een van de 21 I kinderen is overleden toen het enkele Jaren oud was. Twee kinderen en een zoon zijn getrouwd. De familie Saar 1 woont in een huis met acht kamers.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9