Rome heeft laatste woord Dr. Vlimmen-figuur is er niet meer Éi&ÉHl niEUUl! E10 cassis speciaal Bij de bisschopsbenoeming van dr. M. Gijsen Honderdvijftig jaar dierengeneeskunde de cassis uoar de slanke lijn PAGINA 8 DINSDAG 1 FEBRUARI I97Ï De benoeming van dr. M. Gijsen tot bisschop van Roermond was nog maar nauwe lijks via de radio bekend gemaakt of de telefoon rinkelde en van de andere kant van de ijn klonk de vraag: wat denk je daarvan? Och, wat zullen we er van denken* 't Is niet zoveel bijzonders dat aan r.-k. Nederland weer eens wordt duidelijk gemaakt dat op het Vaticaan de beslissingen vallen en dit zal zo wel blijven. Ook is weer duidelijk geworden dat de pauselijke nuntius een goed toezicht houdt over zijn kudde. Al staat hij dan in de rij van de gezanten van de verschillende kleine en grote mogendheden, zijn taak is niet alleen het overleg dat er met onze regering nodig is. Zijn belang rijkste taak zal wel zijn het opzicht houden over de R.K. Kerk in ons land. In ieder geval is voor de Neder landse bisschoppen deze benoeming I niet helemaal als een verrassing ge komen, zoals dat in Rotterdam wel het geval was. Maar evenals in Rot terdam had men zich in Roermond de moeite kunnen besparen om enigszins uit te maken wie er hun bisschop zou zijn. In Roermond ook al een wankel bestaan en we vermoeden dat men zich in geen bisdom, wannee er zich een bisschopsvacature voor doet, meer zal wagen aan het ontwer pen van een bisschoppelijk profiel. Men zal het toch als vergeefse moeite beschouwen. Nederlandse situaties Doch de bisschop die benoemd is, zal wel degelijk rekening moeten houden met die ontwikkeling welke er in de Nederlandse bisdommen op i gang gekomen is. Hij zal moeten vroral'chtJffer" te "k"> n»l het kapittel en met alle l J o-x js Hjj kan heeft plaats weer onge- diocesane beraad dat i 'rïe de ontwikkeling die ei In Rome tracht men de ontwik keling na het tweede Vaticaans con cilie weer ongedaan te maken en dat gelukt tot op zekere hoogte tamelijk wel. omdat men daar te maken heeft met bisschoppen en bisdommen die betrekkelijk los naast elkaar staan. Doch de benoemde bisschop krijgt in be paalde apparatuur, 'n bepaalde groep van personen, waarmee hij de lopen de zaken van het bisdom draaiende moet houden. Hij zal zich een ze ker gezag moeten verwerven in zijn bisdom en dat kan hij niet door al leen bepaalde dingen terug te schroe ven. Hij zal rekening moeten hou den met de groeperingen die er zijn en dat noodzaakt hem in ieder ge val „gematigd" zijn gang te gaan, misschien tot teleurstelling van de groep, die eerst zo zeer over zijn be noeming heeft gejuicht. Hij zal reke ning moeten houden met priesters en kapelaans enz. die tegenwoordig ook him wensen hebben. Voorwaar, het is geen begerenswaardige zaak om tegenwoordig bisschop te zijn. Hij kan het zich zeker niet meer veroor loven zich als een middeleeuws heer ser te gedragen. Raad van Kerken Wanneer we even stilstaan bij een bisschopsbenoeming is er nog een an dere kant aan deze zaak. In het bij zonder is dat het geval wanneer de benoeming voor één van de Neder- Honden en katten in de randstad Holland zijn vaker ziek I dan hun soortgenoten in landelijke provincies. Een geogra- werk gegaan. Ze hadden niet ontworpen dan „het profiel" toekomstige bisschop. Het kapittel van het bisdom Roer mond, dat een voordracht heeft op gesteld, kan z'n biezen ook wel pak ken. Aan deze voordracht is hele maal geen aandacht besteed. „Het kapittel betreurt het dat Rome in deze tijd van groeiende openheid en overleg, aan de voordracht van eenI aantal kandidaten met gematigd J 2rijn bisdom te maken met vooruitstrevende signatuur, voorbij is gegaan". Op basis van de uitslag van J een enquête was veel zorg besteed I aan de voordracht. Het kapittel moet een hele teleurstelling verwerken, want het verwachtte dat de benoe-1 ming van één van de door hem voor gedragen kandidaten „effectief er toe zou bijdragen de ontstane groe- j peringen binnen de geloofsgemeen schap dichter bij elkaar te brengen". De teleurstelling is dus onmisken baar. Rol van nuntius Wat zullen we er van zeggen? Door de telefoon werd ons ook nog ge- 1 waarschuwd toegevoegd: Hij is beste vriend van Simonis. Dat zal I ook wel zo zijn; we hebben hetzelfde f f later ook in de krant gelezen. Maar nsch onderzoek naar oogafwijkingen bij honden heeft uit- dit zegt op zichzelf ook weer niet al les. In vriendschap vinden nog al gewezen dat de hoornvlieszweer een typische randstad eens de tegendelen elkaar evenals dat i in het huwelijk het geval is. We moe- zjekte is. ten echter onze telefoneerder toege ven dat op deze manier wel alle toe komstige bisschopsbenoemingen zul len worden behandeld. Maar nog eens, Rome heeft het laatste recht voor de bisschopsbenoemingen altijd aan zich gehouden. Zo ligt het ten minste voor ons land. In landen waar een concordaat is gemaakt met de regeringen, kan het zó zijn dat de keuze van de bisschop is overgela ten aan de regering. Rome moet aan die keuze zijn goedkeuring geven. Ze kan deze echter ook onthouden, zo als momenteel 1" Spanje het geval is. wat een gespannen situatie mee brengt, die natuurlijk dan nog er ger is dan er ooit in ons land kan voorkomen. Het is de spanning als tussen twee regeringen, zij het dan ook dat de ene een gouvernement is van een miniatuurstaatje. Van zo iets zullen we in ons land nooit last kunnen hebben, hoewel, het vorige jaar zijn er ook vragen gericht tot de desbetreffende minister over de rol die de pauselijke nuntius met betrek king tot de bisschopsbenoeming te Rotterdam heeft gespeeld. Hij zou zich ten onrechte met binnenlandse aangelegenheden hebben bemoeid. Maar wat wil men? Dan geen gezanten met Vaticaanstad den uitgewisseld. landse bisdommen geldt. Ons land is, voor zover we weten, het enige land ter wereld waar de RK Kerk officieel deel uitmaakt van een Raad Over weg", het informatieblad van het bisdom Breda, was gewijd aan de oecumene. „Bezinning op wat wij als christenen en kerken van Christus sa men hebben te doen". Er wordt aan herinnerd dat dit Jaar in augustus, het centrale Comité van de Wereld raad van Kerken te Utrecht zal ver gaderen. Welke betekenis heeft nu die onderlinge gemeenschap, ook voor onze verbondenheid met God? Hoe staat de bisschop daar tegen over? In één van de laatste nummers van het vorige jaar hield "Kerkin formatie van de Gereformeerde Ker ken in Nederland" zich ook bezig met de Raad van Kerken. Daar had men het o.a. over de moeilijkheid van 'structuurverschillen" tussen de kerken. De Gereformeerde Kerken hebben in het moderamen van de generale synode geen orgaan gescha pen dat direct kan reageren op be paalde gebeurtenissen, zoals het mo deramen van de hervormde synode dat wel kan en zoals de RK Kerk het in ons land kan doen door mid del van de bisschoppen. De bisschop is en blijft in zijn bisdom de centrale figuur. In de Raad van Kerken heeft men ook met dit "structuurverschil" te maken. Nu loopt het toch al niet zo vlot met de Raad van Kerken in ons land. "De Bazuin,' van 23 janu ari, schrijven over die Raad van Kerken, constateert "dat er meer be hoefte is aan rustige doorzetters dan aan enthousiaste hoera-roepers. Wenken vanuit Rome De toenadering tussen de RK-Kerk en de kerken der Reformatie, gaat ook langs de wegen der geleidelijk heid". En nu hebben we dan twee bisschoppen die meer zullen letten en de wenken die vanuit Rome worden gegeven, dan op hetgeen er oecume nisch wenselijk en nodig is als men samen werkelijk één Raad van Ker ken wil vormen. Een bisschop is ten slotte zoiets als de voorzitter van zijn bisdom, zij het dan ook dat hij niet alles voorzit. Maar als het op princi piële kwesties aankomt, zal hij toch leiding aan zijn bisdom moeten ge ven en zulk een ^principiële kwestie lijkt ons, nog niet zozeer het lid zijn van de Raad van Kerken, als wel het voorstuwen van deze Raad en dan kunnen de verwachtingen bij de twee laatst benoemde bisschoppen niet hoog gespannen wezen. Zijn We te pessimistisch wanneer we een mogelijkheid veronderstellen dat de Raad van Kerken slechts zo ver komt als men haar in Rome wil laten komen? In ieder geval heeft de benoeming van een Nederlandse bis schop ook iets te maken met die raad van Kerken. Ds. S- J. M. Hulsbergen. De nieuwe bisschop, dr. M. Gijsen. Dat Rome het laatste en beslissen de woord heeft bij de benoeming van 'n bisschop in ons land, daaraan zul len we weer moeten gewennen. De andere kant van zulk een zaak is dat de benoemde bisschop ook aan iets wennen. Nauwelijks overleg De diocesane pasioraie raad van het oisuom Roermond heelt met ai- leen getreurd, maar is volgens het bericnt zelis veroijsterd geweest over deze gang van zatten. Zeiis met de Ned. bisscnoppen is, volgens hei diocesane oeraad, nauwelijks overleg gepleegd. Deze neie zaak wordt dan bedroe vend genoemd, „ornaat zij meent hieruit te kunnen aiieiaen aat de m de R.K. Kerk op gang geKomen ont wikkeling, worat aige»vezen, een ont wikkeling die meae uoor net tweede Vaticaanse concine is geinspneerd". Doch dat wist men in Roermond toen reeds lang dat men in Rome de ontwikkeling niet wn die mede aoor het tweeae Vaticaanse concine op gang gekomen is. Dit zal nu de moei lijkheid zyn waarmee mgr. Gysen, evenais zijn vriend in Rotterdam, te maken krijgt, dat er in de Neder landse bisuummen een bepaalde ont wikkeling op gang gekomen is. In ons land mag dit dan net eerst en het sterkst naar voren zijn gekomen, ook in andere landen openbaren zich de wensen om een bisaom meer eigen gang te laten gaan dan tot nu toe gebruikeUjk was de wensen naar meer „democratisering Men wil in ieder geval het middeleeuwse stelsel van de absolute alleenheerschappij veel veranderd zien dat er een soort1 tussen-vorm ontstaat. Men meende die reeds enigszins gevonden te heb ben, vandaar de moeite die men m de bisdommen Rotterdam en Roer mond genomen heeft om in ieder geval het wenselijk profiel van een toekomstige bisschop te ontwerpen. Alle tussenvormen hebben echter Het is eigenlijk zo simpel: een hond leeft op het niveau van de uitlaatgassen. Ook van smog heeft hij meer last dan de mens- De toe nemende welvaart bracht onze trouwste kameraad behalve hapkla re balletjes uit blik waar hij blij mee behoortt te zijn óók dat „hon denleven" dat we hem niet gunnei» De man die het ons vertelt is dï. M. A. S. Verver, lector aan de cembermaand 150 jaar bestaande Diergeneeskundige Faculteit te Utrecht. Dr. Verver, auteur van het Grote Hondenboek, zwaait de scep ter over de kliniek „Kleine Huisdie- Te veel 150 Jaar diergeneeskunde. 1200 stu denten. Teveel. Dr. Verver: „Neder land telt op het ogenblik 1500 wer kende dierenartsen; op zo'n aantal is 1200 studenten een probleem Jongens en meisjes die van plan j dierenarts te gaan van veestapels, is betrokken bij he passant enkele varkens inspuit en dan in de stad spreekuur heelt waar de mensen met nondeu er. katten terecht kunnen, hebben een totaal verkeerd, verouderd en De- perkt idee van de moderne dieren- Het beroep en dus ook de opleiding zijn veel meer gedifferentiëerd dan vroeger. Het volgende staatje wijst al in die richting Van de 1500 actieve dierenartsen in Nederland hebben slechts 700 een hele dagtaak als dierenarts. 240 zijn werkzaam bij de vlees keuring 60 zijn in dienst van het veeart senij kundig toezicht 50 hebben een baan in de indu strie. Enige tientallen dierenartsen werken bij de provinciale gezond heidsdiensten voor dieren De rest werkt in ontwikkelings landen aan de erfelijke verbetering zijn erkt studeren moeten beïnvloed worden. *™orz\ hoger) onderwils of zodat alleen zij die het echt willen worden de gelegenheid krijgen Beïnvloeden, hoe? I de tijd I on-1ulste naam racuiveiv hSb s Vee la neeskunde. Dat moet worden Facul verbleekt Iteit Veterinaire Wetenschappen „Door hen te vertellen c van dr. Vlimmen voorbij kapitaal, de romantiek onder de schijnwerpers van de effi ciency. De injectiespuit van dr Vlimmen is een wegwerpspuit ge worden. In zijn plaats is een we tenschappelijke figuur gekomen. op geleid in een veelheid van discipli nes. die zich on klinische manier bezig houdt met de preventie van ziekten, die elk kwartier rendabel moet maken." Verkeerd beeld ..Mensen die nog denken dat een dierenarts zich in een gjede auto mobiel van koe naar koe spoedt, en Vandaar dat dr. Verver hem vele collega's af willen onjuiste naam Faculteit der'Dierge de ADVERTENTIE Verver: „Dei 240 man in de vleeshygiëne. dat zijn geen dieren artsen, dat zijn scherprechters, die over uw tournedootje waken.' over de bal die u uit de muur trekt." Tussen muis en mammoet ligt een wereld van evoluerende kennis „Denk aan de dierenartsen die bij het kankeronderzoek betrokken zijn. Denk aan de dierenexperimenton, zonder welke de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen onmogelijk zou zijn. Omdat er steeds meer re- sistenten komen, moet in Laborato ria gezocht blijven worden naar niéuwe antibiotica. Daarvoor zijn proefdieren onmisbaar. Vivisectie is een onjuist woord, een besmet woord. Het testen van peneciline kost miljoenen muizen, moet dat dan? Ja. dat moet. Denk aan hart operaties op honden, waardoor straks mogelijk uw zusje gered wordt van blijvende invaliditeit, denk aan de softenon-affaire, die had wellicht voorkomen kunnen worden met dierexperimenten.' Schaalvergroting Dierenartsen worden ook betrokken bij de schaalvergroting in de land bouw. Ze worden ingeschakeld door boeren die „bacon verbouwen." op de varkensfarms, door nertsfokkers die „bont verbouwen." Over bont: „Als Liz Taylor of een andere diva een Jas van ocelot draagt dan zijn daar beschermde dieren voor geofferd. Als uw vrouw een nertsjas koopt dan bedreigt ze daarmee de nertsstand niet." Dierenartsen waken ook over het transport van dieren door de lucht- Apentransporten bijvoorbeeld. Over apen als huisdier: „Apen zijn ten ene male ongeschikt als huis dier. Ze worden agressief en kun nen, als ze vroeg of laat weg moe ten. niet meer wennen in een die rentuin tussen andere apen. Boven dien moeten vier apen sterven vóór men er één gevangen heeft." „Het hebben van een aap als huis dier is vaak een status-kwestie, ik zou blij zijn als het verboden werd." Over het biologisch evenwicht in de natuur: „Dat loopt ernstig gevaar door de milieuverontreiniging. Een aangrijpend voorbeeld is de lever traan die wij aan Jonge honden, kinderen en volwassen geven. Le vertraan met vitaminen A-D ia be langrijk voor de opbouw van het skelet. Als natuurlijk product be trekken we het onder meer van de kabeljauw. Maar die kabeljauw zwemt in een door chemische be strijdingsmiddelen vervuilde zee. Er zijn in natuurlijke levertraan aan toonbare hoeveelheden giftige stof fen gevonden. Zo is het een beden kelijke zaak geworden om mensen en dieren nog langer levertraan te verstrekken. We zullen onze toe vlucht moeten nemen tot syntheti sche levertraan." Over flats en huisdieren: „Een klei ne hond doet het uitstekend op een flat, beter zelfs dan een kat." Over huisdieren en recreatie: „Hon den en katten, maar ook andere huisdieren (marmotten, volgens, schildpadden etc.) worden steeds belangrijker naar mate de mensen meer vrije tijd krijgen. Mensen die de hele dag zitten, in hun auto. op hun werk en bij de TV raad ik aan een hond te nemen. Een hond bete kent dat Je er uit moet, beweging in de buitenlucht, dé therapie voor bewegingsarme mensen." Wanneer dr. Verver tot besluit voor onze fotograaf poseert bij een in zijn studeerkamer opgestelde olifan tenschedel. ontdekt hij op de rech ter slagtand een onzelieveheers- beestje: „Klopt," stelt hij vast, „het was een goed luizenjaar. dus óók een goed onzelieveheersbeestjesjaar! Dat evenwicht is (nog) niet ver stoord.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8