Acties dreigen in de bouw, de havens en in de metaal Meisjes geronseld voor prostitutie IMO bundelde protesten tegen aanleg Rijksweg 3 Kwekers houden fluoridering water tegen Bonden stellen eisen aan werkgevers: „R.k.-partij is rechts, niet extremistisch' Unieke strafzaak in Maastricht DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 PAGINA 7 UTRECHT/ROTTERDAM Zowel in de bouw, de havens als in de metaal dreigen op korte termijn acties: op de bedrijven van het Rijn-Schelde-Verolme Concern in het Waterweggebied zullen vrijdagmorgen stakingen uitbreken wanneer de directie niet voor die tijd ak koord gaat met de eisen van de NW Industriebond; de drie bouwbonden overwegen op 't ogenblik in over leg met NVV, NKV en CNV over te gaan tot het voe ren van acties. „Bouwvakarbeiders moet behoorlijk werk worden gegund", aldus de heer L. Brouwer van de Bouw- en Houtbond NKV zeggen de werkgevers in de Rotterdamse en Amster damse havens nee tegen de eisen van de vakbonden dan zal ook daar een actie op gang worden gebracht. Gisteren heeft de Industriebond NVV aan de directie van het Rijn-Schel de-Verolme concern een brief ge stuurd waarin men nog tot donder dagavond 17.00 uur de tijd geeft om op de eisen in te gaan. Begin vorige week al verzocht de bond de RSV-di- rectie om op donderdag 27 januari de onderhandelingen over de NVV looneisen te heropenen. Rijn-Schelde Verolme liet echter weten niet op dit verzoek te kunnen ingaan. Andere metaalbedrijven in het wa terweggebied kunnen de komende da gen ook brieven van de Industrie bond NVV verwachten met een ulti matum. Zoals bekend hebben de vijf con fessionele bonden onlangs wel een oao met de metaalwerkgevers afge sloten. De industriebond NVV, die in het waterweggebied veruit de groots te aanhang heeft, vindt dat deze overeenkomst niet ver genoeg gaat. Men houdt vast aan onder andere een reële loonstijging van cjrie pro cent en volledige compensatie van de prijsstijgingen in dit jaar. Circa vierhonderd NVV-leden werk zaam bij Thomassen en Drijver in Deventer hebben gisteren op een ver gadering van de Industriebond NVV laten weten, dat zij bereid zijn tot acties en desnoods tot staking om te komen tot een aparte cao vrijwel unaniem spraken de aanwezige NVV- ers zich uit voor een cao gebaseerd op de oorspronkelijke voorstellen van de metaalbonden. Bouw De voorzitter van de Bouw- en Houtbond NKV, de heer L. Brouwer, zei gisteren in Utrecht op de bonds raadsvergadering waarop hij zich zeer somber uitliet over de snel stij gende werkloosheid in de bouwnij verheid: "We moeten naar buiten la ten merken dat we niet onder de in druk zijn van optimistische rappor ten over de toekomst van de bouw nijverheid en van ingewikkelde no ta's die ons duidelijk zullen moeten maken hoe goed het in de toekomst in de bouwnijverheid zal zijn". De heer Brouwer bekende dat de bijzonder ongunstige gang van za ken in de bouwnijverheid de somber ste verwachtingen van de drie bouw bonden heeft overtroffen. "We zijn niet gauw de moed kwijt, maar- als Je nagaat wat we allemaal hebben gedaan om de toestand van nu te ke ren dan dreig je de moed te verlie zen. We hebben regelmatig met mi nisters gepraat, we hebben ons via adressen tot het parlement gewend, we hebben ons tot de vakcentrales gewend, kortom: we hebben in een heel vroeg stadium van onze zorg kennis gegeven. Dat heeft allemaal niet geholpen". De heer Brouwer beschuldigde ook de regeringspartijen ervan, morele grenzen te overschrijden en wel om dat ze het de oppositie onmogelijk maken, ook maar enige invloed uit te oefenen. "Alle voorstellen, ook de meest redelijke, worden eenvoudig en keihard afgewezen", aldus de heer Brouwer, die hieraan toevoegde dat het de regeringspartijen zijn die dit beleid mogelijk maken doordat ze deze regering in het zadel houden. Havens Binnen enkele dagen zal ook dui delijk worden, of er massale stakin gen te verwachten zijn in de ha vens van Amsterdam en Rotterdam. De algemene besturen van de scheep vaartverenigingen Noord (Amster dam) en Zuid (Rotterdam) gaan zich beraden over cao-eisen, die de leden van de vervoersbonden hebben ge steld. Volgens de voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid dr. Pie- ters is het antwoord "binnen enkele dagen" te verwachten. "Wij zijn er, evenals de bonden van overtuigd dat de zaak dringt", zo verklaarde dr. Pieters gister avond, na besprekingen tussen de twee onderhandelingsdelegaties in Den Haag. De nieuwe besprekingen waren no dig nadat de leden van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel en de Katholieke Bond van Vervoers personeel zich op een vergadering zondag in Den Haag niet akkoord verklaarden met het ontwerp voor een nieuwe cao. Zij stuurden de vak bondsdelegatie naar de onderhande lingstafel terug. Van vakbondszijde is gisteravond nog eens verklaard dat er zeker ac ties in de havens van Amsterdam en Rotterdam zullen komen als de werk gevers niet bereid zijn het eisenpak ket te aanvaarden. Als de werkge vers "nee" zeggen tegen de voor stellen dan gaan de hoofdbesturen van de vervoersbonden zich samen beraden over de wijze waarop actie zal worden gevoerd. Gifpoging om verzekerings penningen DEN HAAG iANP) De 35-Jari ge Haagse vrouw Clazina S. G., die in september haar vijfjarig zoontje Eddie met rattengif om het leven heeft gebracht, had gewild dat ook haar man zou sterven aan het gif, dat zij hem veertien dagen geleden had gegeven. Dit met het oog op de verzekeringspenningen die zij na het overlijden van haar man zou incas seren. De vrouw heeft dit in het weekeinde tegenover de Haagse po litie bekend. Zij is gistermorgen aan de officier van Justitie in Den Haag voorgeleid. De vrouw was op het idee gekomen ook haar man te vergiftigen, toen zij de uitkering van de begrafenis verzekering voor Eddie ontving. Ze had bij de papieren van haar man twee verzekeringen gevonden waar op zij bij zijn overlijden uitkeringen zou krijgen. Gistermiddag werd in Hen gelo (O.) een begin gemaakt met het verplaatsen van 25 tot 40 jaar oude eiken, die voor een weg moe ten wijken. De aardkluit om de boom werd natgemaakt en pro- literend van de vorst bevroren. Boom met kluit werd 30 meter verder gezet met behulp van een hijskraan. UTRECHT (ANP) In een nota aan de minister van Verkeer en Wa terstaat protesteert het "Interlokaal Milieu Overleg", een samenwer kingsverband van verontruste Rand stadbewoners, tegen de aanleg van Rijksweg 3 (Amsterdam-Rotter dam). In de nota wordt een groot aantal bezwaren tegen deze weg aan gevoerd. Bovendien, zo staat in het rapport, zou bij verbetering van het openbaar vervoer en het vergroten van de capaciteit van de bestaande verbindingen deze weg ook overbodig zijn. De aanleg van deze rijksweg stuit volgens de nota op grote planologi sche bezwaren. Dit omdat het tracé het "groene hart van Holland", de open ruimte binnen de Randstad doorsnijdt. Verwacht kan worden dat deze weg op uitgebreide schaal vestigingen zal stimuleren van "su per-stores" van grote warenhuizen, cash and carry-bedrijven, centrale magazijnen van grote bedrijven en industrie. Uitbreidingsplannen van gemeenten in het groene hart zou den daar volgens de nota al op wij zen. Deze ontwikkeling zal na aanleg van de weg bestuurlijk niet zijn te keren. "Met de aanleg van rijksweg 3 zal onstuitbaar de ontwikkeling wor den ingezet die van het westen van Nederland een (accent) grote me tropool zal maken, echter zonder de bijbehorende planning. Mede hier om is aanleg van Rijksweg 3 door het hart van de randstad onaan vaardbaar", zo wordt gezegd. "De aanleg is bovendien een ty pisch voorbeeld van over-investe ring in de Randstad waardoor de ontwikkeling van, de infrastructuur in de noordelijke en zuidelijke pro vincies wordt belemmerd", wordt er verder opgemerkt. Ook met het oog op de milieube scherming in het groene hart, de bedreiging van natuurgebieden door deze weg en ten behoeve van het be houd van recreatiegebieden dient de aanleg van deze weg volgens het IMO niet door te gaan. HAARLEM (ANP) De Aals- meerse bloemenkwekers hebben het kort geding, dat ze in ver band met de fluoridering van drinkwater tegen het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Hol land en het Amsterdamse water leidingbedrijf hadden aange spannen, gewonnen. De president van de rechtbank in Haarlem, mr. P. P. E. Bloem- aerts, heeft gistermiddag in zijn vonnis bepaald, dat het be sluit om per 1 februari gefluori deerd water te leveren aan Aals meer en de in de gemeente Haarlemmermeer gelegen buurt schap Rijsenhout voor zes maan den moet worden opgeschort. Dat betekent, dat ook in de hoofdstad in deze periode nor maal water uit de leidingen zal komen. Het college van B. en W. van Amsterdam zou vandaag beslis sen, of het in hoger beroep zal gaan van het vonnis over uit stel van fluoridering van de pre sident van de Haarlemse recht bank. De president heeft zich in zijn vonnis laten leiden door mate riële overwegingen. Volgens de president moet het niet uitgeslo ten worden geacht, dat de zes Aalsmeerse bloemenkwekers door de toevoeging van fluoride aan het water ernstige schade zullen ondervinden. Dit werd vorige week tijdens de behandeling van het kort geding door de raads lieden van de kwekers betoogd. De subsidiair gestelde eis om de fluoiidering voor zes maan den op te schorten, teneinde de omvang van de schade aan snij bloemen te kunnen onderzoeken, wordt door de rechtbank redelijk genoemd. De primaire vordering, gefluorideerd water te ver bieden zolang niet aan de bedrij ven ook niet-gefluorideerd water wordt afgeleverd, werd echter afgewezen, omdat deze naar de mening van de rechtbank het bereiken van een definitieve toe stand beoogt en daarmee strijdig is met de doelstelling van het kort geding. De president achtte het ook onnodig een dwangsom op te leg gen, aangezien hij zowel van de provincie als van de gemeente Amsterdam verwacht, dat zij zich ook zonder dwangsom aan de uitspraak zullen houden. Door de raadslieden van het PWEN en de gemeente Amster dam werd vorige week aange roerd dat de provincie in het betrokken verzorgingsgebied zelf geen water produceert, maar dit koopt van Amsterdam voor een aantal gemeenten rond de hoofdstad. Ook werd gesteld dat het besluit tot fluoridering door de Amsterdamse gemeenteraad op democratische wijze is geno men. Gebruikers, die geen ge- Een beetje voorbarig heeft het Amsterdamse wa terleidingbedrijf op diverse plaatsen in de stad pompen laten slaan waaruit „gede- fluorideer d" water tevoor schijn komt. Door het kort geding zal voorlopig nog een half jaar ongefluorideerd wa ter worden geleverd. fluorideerd water wilden hebben, zouden terecht kunnen bij spe ciale tappunten. Amsterdam kon volgens de pleiters, ook niet aan sprakelijk worden gesteld voor eventuele schade aan de Aals meerse bedrijven. De schade voor het Amster damse gemeentewaterleidingbe drijf als gevolg van het niet doorgaan der fluoridering die vanmorgen om acht uur zou beginnen is de huur (10 2, 15.000 gulden) 1 voor één week van vier tankwagens, zo deelde de voorlichter van het waterlei dingbedrijf gistermiddag mede. Deze wagens, die per week wor den gehuurd, moesten niet-ge fluorideerd drinkwater uit Wees- p er karspel halen en dit naar de tappunten voor ongefluorideerd water in de stad vervoeren. De opgeslagen hoeveelheid kiezelfluorwaterstofzuur voor de toevoeging aan het drinkwater blijft verder voorlopig onaange roerd. oorzitter Beukers: HOORN „Wij waren al maan den bezig met beraadslagen over een nieuwe rooms-katholieke partij. Maa- Maastricht Constantina was pas dertien jaar. Maar zij leek wel zes tien en zij kreeg in de achterkamer van de Geleense „Gay 90-club" elke avond drie tot zes klanten te ver stouwen. De heren betaalden soms vijftig, meestal honderd gulden voor hun plezier. Maar Constantina zag er geen cent van. Zij was „gaan werken" omdat haar gouden bergen in het vooruitzicht waren gesteld. Maar de prijs voor haar jonge lichaam werd opgestre ken door de kastelein en zijn com pagnon. zo verklaarde het door de wol geverfde kind later verontwaar digd aan de politie. Door Sybe Stamm Kastelein Dick R. (32) en zijn vriend Frits van D. (29) ontkenden gisteren voor de Maastrichtse recht bank in alle toonaarden. De kastelein stond terecht wegens uitlokking van vrouwenhandel, gele genheid geven tot ontucht en soute neurschap. De dagvaarding tegen vriend Frits vermeldde eveneens uitlokking van vrouwenhandel en souterneur schap, plus het plegen van ontucht met twee meisjes van respectievelijk 13 en 15 Jaar. Ronselaars In totaal drie Duitse en een Grieks meisje zijn door jeugdige ronselaars uit Duitsland voor 500 gulden per stuk in handen gespeeld van het Geleense tweemanschap, zo leek gisteren onomstotelijk te zijn vast gesteld. De behandeling van deze unieke zaak voor de Maastrichtse recht bank duurde tot half negen in de avond. Behalve de beide hoofdver dachten stonden ook de 22-jarige ronselaar Willem B. uit Heerlen en de Jonge Geleense bordeelhouder Joop A. (23) voor het hekje. De twee jeugdige Duitse ronselaars Blondy en Ringo zitten in eigen land achter slot en grendel. De vier minderjarige meisjes zijn inmiddels weer aan hun ouders in Duitsland geretourneerd. Eén van hen was nog ongeschonden. Dick en Frits betaalden aan Blondy en Rin go ook voor haar 500 gulden, maar het bleek een slechte investering: Christina (16) was onhandelbaar en werd weer losgelaten. Talent De 13-jarige Constantina daarente gen was zo'n natuurtalent dat Dick en Frits 30.000 gulden voor haar vroegen aan enige enthousiaste Chi nezen, die haar wilden exporteren naar Hongkong. Dat vertelde Constantina tenminste later aan de politie. Maar de trans actie ging niet door. Zij werd uit eindelijk voor een ongenoemde prijs overgedaan aah souteneurs uit de randstand, die haar charmes exploi teerden in Amsterdam en Den Haag Ronselaar Willem B. trad gisteren op als kroongetuige tegen de kaste lein van de „Gay 90-club" en diens voortvarende vriend Frits, een kara- tevechter. die in Geleen angst en vrees heeft gezaaid met demonstra ties van zijn kunnen: hij slaat met de zijkant van zijn blote hand in één klap drie bakstenen doormid- Willem B. gaf eerlijk toe dat hij als de dood is voor Frits, wiens be dreigingen hem tot in het Huis van Bewaring achtervolgen. De door Dick en Frits tot bordeelhouder ge promoveerde kantoorbediende Joop A. durfde helemaal niets te zeggen, uit angst voor Frits, „want ik heb het al aan mijn rug en hij kan me met een klap voor de rest van m'n leven een invalidenwagen inslaan". Frits deed zeer verbaasd. Maar rechtbankpresident mr. Van Disch sprak hem bars toe: „Ik waarschuw u. Als deze mensen een haar op hun hoofd wordt gekrenkt, zal de officier van justitie u weten te vin den!" Drugs Jood A. zweeg dus uit angst. Maar de getuigenis van ronselaar Willem doet waarschijnlijk alle betrokkenen hermetisch de das om, inclusief Willem zelf. Niet voor geld, maar om te voorzien in zijn kwellende behoefte aan ver dovende middelen heeft de hip ge klede langharige barkeeper zich la ten verleiden jonge meisjes te gaan ronselen in West-Duitsland. Dat heet dan vrouwenhandel volgens onze wet. „Jij zorgt voor meisjes en wij zor gen voor drugs", zouden Frits en Dick hebben voorgesteld. Willem werd benoemd tot „economische ad viseur" van het duo. Hij kreeg ei gen briefpapier. Zijn opdrachtgevers hielden ook verder woord: in de korst mogelijke tijd was Willem er ger dan ooit verslaafd aan hasj, LSD en tenslotte zelfs aan opium. Jong spul In juni vorig Jaar nam Willem voor het eerst contact op met zijn Duit se vrienden Blondy en Ringo, een ondernemend duo dat financieel vooruit wilde komen en dat bijzon der goed was ingevoerd in de. tie nerwereld van Slegen, bij Keulen. De nobele knapen zagen er geen been in om onmiddellijk hun eigen meisjes naar Geleen te brengen. Later fourneerden zij nog twee meisjes, allen jonger dan zestien Jaar. Want zo luidde de opdracht: jaar. Want zo luidde de opdracht: het moet jong spul zijn. Alle meisjes waren van huis wegge lopen. Hun ouders hadden hun op sporing verzocht. Ook al omdat zij geen paspoorten hadden, werden zij door Blondy lopend over de grens gebracht. Aan de Nederlandse kant pikten Willem en Ringo hen per auto weer op en vandaar werden zij linea recta afgeleverd bij Dick en Frits, die boter by de vis betaalden. Knus Animeermeisjes? Nee, zei Willem, zij waren uitsluitend bestemd voor de prostitutie. Na een „Inwerkperio- de" in de achterkamer van de „Gay 90-club", waarby zij hun talenten eerst aan Onkel Frits moeten de monstreren, werden zij door Dick en Frits ondergebracht in het huis van Joop A„ dat was verbouwd tot een knus bordeeltje, compleet met huisbar. Het Geleense duo voerde dag en nacht per auto de klanten aan eenmaal tien Chinezen tegelijk, ver telde Constantina aan de politie zodat de hele buurt er schande van sprak. Naaktfilm Frits en Dick incasseerden de hon derdjes. Maar hoofdbewoner Joop A. wist gisteren nog steeds van niks. Wellicht zou hij kunnen worden overtuigd door het zien van de naaktfilm die Frits en Dick in zijn huis van de meisjes hebben ge maakt- Officier van justitie mr. J. Franssen had ter zitting alle overtuiging op gedaan die hij nodig had voor stellen van zijn eis: anderhalf Jaar gevangenisstraf met aftrek Fris van D., een Jaar en drie maanden met aftrek voor Dick R. een Jaar met aftrek voor ronselaar Willem B. en tenslotte voor „gele- genheidgever" Joop A. een gevange nisstraf van zeven maanden met aftrek .waarvan drie maanden v waardelijk. Tegen Dick en Frits te mr. Franssen buitendien nog twaalf dagen hechtenis wegens terneurschap. Vonnis 11 februari. de uitspraken van KVP-voorzitter dr De Zeeuw over een open volkspartij maakten de zaak dermate urgent en verontrusbten zoveel katholieken, dat wij besloten nu maar tot de daad te komen". Zo zegt de heer Klaas Beuker 47), voorzitter van de zaterdag op gerichte "Rooms-Katholieke Party Nederland". Oogmerk: een princi pieel rooms-katholieke politiek, die zich zonder voorbehoud stelt achter de pauseiyke leerstellingen en voor schriften. De heer Beuker, leraar Nederlands en geschiedenis aan een R.K. Mavo in Hoorn, zegt, dat "een honderd tal vooraanstaande Nederlanders de afgelopen tyd schriftelijk is geraad pleegd". Namen van deze vooraan staande Nederlanders? „Deze week komt de propaganda voor de nieuwe party op gang. Dan worden ook die namen bekend". In sociaal-economisch opzicht wil voorzitter Beuker de R.KLP.N. als "rechts" aanduiden, „het meest ver want met de conservatieve groepe ringen in de CHU en bij de anti revolutionaire party*'. Voor de poli tieke samenwerking is men op die groepen aangewezen en. om prakti sche redenen misschien ook "op fi guren als Jongeling en dergeiyke" Samenwerking met niet-confessio- nele partijen op onderdelen wyst de heer Beuker niet af, „met name op bepaalde punten van de sociale wet geving is wel met de WD en met DS'70 samen te werken". Maar by principiële aangelegenheden als de abortus-wetgeving of de verkryg- ba ars telling van voorbehoedsmidde len zullen de n iet-confessionele par- tyen de RX.PH. tegenover zich vinden. „wy zyn stellig van plan aan de volgende Kamei*verkiezingen deel te nemen. Velen die geen vrede met de KVP hebben zullen ons steunen" Hoeveel zetels hy verwacht? „Ik gok op tien". Met kracht ontkent voorzitter Beuker, dat zyn party genoten tot de groep van pater Kotte zouden beho ren. „Wij zyn geen extremistische beweging".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7