ben maar een broze man van 83" "Ik Varianten op de rijksweg 3 ter discussie Bloemencorso op het water Kunsthandelaar aan handen en voeten gekneveld Buit van brutale overval bedraagt ongeveer 50.000 VOORLICHTING EN HOORZITTINGEN VAN WATERSTAAT DINSDAG 1 FEBRUARI 1972 KATWIJK AAN ZEE Maandagavond rond half negen. Kunsthandelaar Kas H. van der Aa (83 en een voor zijn leeftijd nog zeer vitale, lange figuur met grijs haar) zit op zijn karakteristieke plaatsje, van buiten af gezien rechts, voor het raam van zijn villa „Hoxandria aan de Boulevard in een gemakkelijke stoel voor het raam. Hij zit daar graag en veel. Door het wondermooie uitzicht op Katwijks promenade, de lage zee- reep en de altijd in beweging zijnde zee. Daar heeft hij 's middags ook gezeten. Aan handen en voeten gekneveld en met een lap bijtende vloeistof voor zijn mond. Z'n lip pen zijn sterk gezwollen en het wit van zijn ogen is rood. Er loopt af en toe nog bloed langs zijn mondhoeken. Hij is het slachtoffer geworden van twee vandalen, die het gemunt hadden op de enorme kunstschatten van hem en zijn vrouw. De overvallers hebben voor zo'n f 50.000,aan deze waar- devolle voorwerpen meegenomen. De meeste uit de verzame ling van zijn echtgenote, mevrouw A. M. van der Aa-Kersen (61), die aan de Oudedijk in Rotterdam een kunstzaak heeft. Het geld, dat ook in voldoende mate in huis was tienduizen den guldens hebben zij, op een bedrag van ongeveer f 100, uit de portefeuille van Van der Aa na, ongemoeid gelaten Van der Aa zit wat verwezen te kijken. Hij heeft pijn in zijn hoofd Door en het valt hem moeilijk zijn mond te bewegen. Die is door de lap. die de overvallers hem ombonden, heel erg opgezet. Een paar antieke kast jes staan open. Daaruit zijn vele voorwerpen verdwenen. Dat wordt duidelijk door de open plekken. Ver slagen staat mevrouw Van der Aa erbij. Ze zegt: „Kas, wat erg van die kristallen reukflesjes met gouden dop en van die unieke gouden halsketting met blauwe lapis lazuli Niet te ver- Cees Combee Foto's Van Duijn en wijst naar de plaats waar de on vervangbare gouden halsketting met blauwe steen enig in ons land lag. Fluisterend komt het er uit: „Na- Verschrikkelijk v vangen Op m'n achttiende jaar ben ik met het verzamelen van die fles- MtaS?de „p en die kenner heeft se getaxeerd op f.200.- I ,™ïld% dat,.ik waarschUnltjk tot f 2S0 - ner «uk Vnriee week heh "'etS verSoed 2°" kragen, omdat het SÏÏ„L„,f een overval en dus geen inbraak was ik er in myn winkel nog een ver- T1. kocht voor f.200.-. Het was een dub- I ÜkJaat. er..nl6t b> 2iUra Dat geld bel exemplaar". eer terug hebben. Daar zit een stuk an mijn leven in". Bijtende vloeistof Kunsthandelaar Van der Aa is zyn zenuwen weer de baas. Zittend in zijn onafscheidelijke stoel vertelt hij met horten en stoten wat hij 's mid dags heeft meegemaakt: „Nog maar net had ik mijn oordeel over dat doekje, dat ze uit een plastic zak haalden, gegeven of de man. die met me sprak, toverde uit diezelfde zak een spuitbus tevoorschijn. Hij spoot me in het gezicht. Gelukkig had ik een bril op. Het vras een bijtende vloeistof en het rook naar chloor of amoniak. De andere man was bij de deur blijven staan. Hy keek wat naar de schilderijen aan de wand. Eerst werden mijn polsen met hennep- touw tegen eikaar gebonden en toen myn benen, 'k Heb me niet verzet Dat had geen zin. Een broze man van 83 Jaar ben ik. Tegen die twee kerels, die bovendien nog met eën pistool dreigden, was ik beslist niet opgewassen. Ze smeten me na een doek om mijn mond te hebben ge bonden in een hoek van de kamer. Doorzochten mijn zakken. Haalden er mijn portefeuille en sleutels uit. Ik wist me zo te draaien, dat ze niet Kas van der Aa kinkt maar wat. Loopt dan even de kamer uit. Komt wreer terug en zegt: „Gelukkig, dat mijn vrouw en kinderen er nu zijn 't Waren vanmiddag verschrikkelijke ogenblikken. Er komen hier veel mensen om een schildery te laten taxeren. Daarom wekten deze twee beslist geen argwaan. Ze zagen er bovendien goed gekleed uit. Nette lui dus zo te zien. Eén van hen vroeg toen ik weer voor het raam gezeten was of ik, dat schilderijtje - een ijstafereel voor hen wilde taxeren. Direct zag ik, dat het een slechte kopij was. Een doekje van 10 bij 10 en met lijst 20 bij 20 cm. Een prul. zei ik". Weer is het een tydje stil. Me vrouw Van der A aKersen troont ons daarom maar mee naar de kastjes, waarin nog restanten van antieke voorwerpen die onze over groot- en grootmoeders in hun tasje mee naar de kerk namen of op de japon of in het haar droegen staan en voorts kostbaar aardewerk. Open plekken tonen aan, waar de overvallers hun slag hebben gesla gen. Het huilen staat haar nader dan het lachen. Ze pakt ons by de arm losgesneden en het snoer verwijderd, i Toen zijn we de tuin ingelopen. Een minuut of tien later keerden we te rug. Vader meende, dat de mannen nog in huis waren, 'k Heb overal ge keken, doch zag niets meer dan een verschrikkelijke ravage. Beneden en boven op de slaapkamer. De telefoon was van de muur afgerukt en de lei ding doorgesneden. Bij de buren heb ik toen de politie gebeld. Ze waren er Mevrouw van der AeKersen: „De buren hebben de mannen met het schilderij onder de arm weg zien gaan in een oude, zwarte Mercedes. Ze hadden deze al meer bij ons voor de deur gezien. Daarom koesterden ze geen argwaan en daarom hebben ze het nummer niet opgenomen. Als ik die kerels in mijn vingers krijg dan zal ik ze. Het moeten bekenden zijn geweest of ze moeten door bekenden zijn geïnstrueerd. Op de schilderijen hadden ze het niet gemunt. Die heb ben ze rustig laten hangen. Het ging dus kennelyk uitsluitend omdie kris tallen, gouden, ivoren en porceleinen kunstvoorwerpen De Katwijkse poli tie heeft ons heel goed geholpen Ze hebben mij direct in Rotterdam ge- I waarschuwd. Behalve die f. 100,-. uit de portefeuille van mijn man wordt er geen geld vermist. De safe hebben ze niet aangeraakt. Die hebben ze waarschijnlijk niet opgemerkt. Ook hebben ze de sleutels daarvan niet ln de overjas van mijn man aan de kapstok gevonden. Wel zyn ze in de hang- en linnenkast op onze slaap kamer geweest. Daar had ik ook aardig wat geld opgeborgen. Ze heb ben mijn man ook niet naar geld ge vraagd. Al mijn mooie dingen zyn weg. Verschrikkelijk. Naast die ruim negentig flesjes nog een gouden snuifdoosje van f. 500,-, die fraaie gouden ketting met steen van f. 2500,- en vier antieke revolvers van een f-150.- Laat ik maar ophouden Totaal schat ik voor zo'n g 40.000,- tot f. 50.000,-". Van der Aa tenslotte wat over zijn zenuwen heen: ,,'k Geloof vast. dat die kerels terugkomen. Ze hebben de zaak goed kunnen onderzoeken. Erg veilig voel ik me hier niet. meer. Het leek wel wild-west. Zoiets van wat Je herhaaldelijk op de televisie ziet. Die overvallers hebben weinig gesproken. Ik ook niet. Alleen heb ik tegen ze gezegd, dat ik ze een stelletje lullige kerels vond om een 83-jarige broze man zo te lijf te gaan. Al mijn ver wachting heb ik op de politie ge steld. Ik hoop dat ze er in slaagt deze twee onverlaten in de kraag te pak ken. Een van hen zou ik direct her kennen. Vreemd, dat ze al het kost bare tafelzilver en vele andere waardevolle voorwerpen hebben laten staan. Ze zijn kennelijk verrast door de thuiskomst van onze zoon Kas". i De Katwijkse politie belegde gisteravond laat nog een pers- werden gedaan (linksboven). Daarnaast de grote kast met kost baar aardewerk, waaruit een be hoorlijke greep werd gedaan, on der het kleine kastje ivaaruit ne gentig kristallen reukflesjes met gouden dop werden weggehaald. Vier spelers van UVS in Districtsteam (Van onze sportredactie) LEIDEIN Vier spelers van UVS (Arie Lagendijk, Kees Karstens, Ge rard Désdr en Jan Verver) en drie spelers van Noordwijk (Anton Ma rijt. Jaap van Kesteren en Albert Spaanderman) zijn gekozen in de se lectie-elftallen van het District West II, die volgende week in Rotterdam een oefenwedstrijd spelen. Die ont moeting tussen de zaterdags- en zon dagcombinatie vormt voor bonds coach Arie de Vroet een verdere "in ventarisatie" voor de vorming van de kerngroep voor het Nederlands amateurelftal. De wedstrijd wordt woensdag avond, 9 februari, op het terrein van ZWart Wit '28 gehouden. De opstellingen zijn: Zaterdag: Reitsma (Zwart Wit), Koole ('s-Gravenzandse SV), Marijt (Noordwijk), Van Kempen (Zuid- land). Van Kesteren (Noordwijk); Van Zijderveld (Heerjansdam), Vier- I gever (Zwart Wit), Van Hofwegen j (Jodan Boys); Preesman (Voorne), Steur (Zwart Wit), Spaanderman Noordwijk). Wisselspelers: De Blok Cs-Gravenzandse SV), Wander (Zwart Wit), Van de Akker (CSVD) I en Verboon (Spijkenisse). Zondag: Bezem (Gouda), Van Dul- lemen (RVC), Van de Oever (RVC), Zwanborn (Alblasserdam)Van der J Leek (CVV); Lagendijk (UVS. Vos-I maer (VUC). Karstens (UVS), Noor- dermeer (Gouda.), Désar (UVS), Ver ver (UVS). Wisselspelers: Zwinkels (VELO), De Jong (Xerxes), Bau- wens (De Musschen) ?n Linders I (Wilhelmus). Nationale primeur in de bollenstreek bij mijn achterzak konden Daar zat voor een f2000.- aan papieren geld m. Dat heb ik altijd op zak. 'k Raakte wat versuft, maar gelukkig niet be wusteloos. Toen sleepten de mannen me naar de keuken en bonden me nog steviger vast met het snoer van de stofzuiger. Weer spoten ze me met dat goedje in. Ook op de lap voor mijn mond. Verder heb ik niet ge zien wat ze deden. Wel weet ik. dat ze boven zijn geweest". Ik schrok me rot Zoon Kas (16) kwam op het Juiste moment uit s chool thuis. Op z'n brommer. Waarschijnlijk zijn de overvallers op de vlucht gegaan door het lawaai van de motor Hij zegt: 'k Schrok me rot toen ik vader zo in de keuken zag liggen. Direct heb ik met een aardappelmesje de touwen LISSE Als afsluiting van het drukke bloembollenseizoen worden in Lisse het hart van de Bollenstreek —jaarlijks grote najaarsfeesten ge houden. Hoogtepunten hiervan zijn o.a, de kortebaan draverijen, de ker mis en sinds enkele jaren voor al de gondelvaart. Van heinde en verre komen duizenden toeschouwers naar de Ringvaart in Lisse om dit romantische en sprookjesachtige schouwspel van fraai verlichte, rus tig voorbij varende Jachten gade te slaan. Omdat het dit jaar honderd Jaar geleden is dat in Lisse de eerste dra verij werd georganiseerd, een Jubi leumjaar dus, heeft de Harddrave rijvereniging een jubileumcomité in het leven groepen. Deze kreeg als opdracht een groots programma rond het honderdjarige feest te ont wikkelen. Een uniek programmapunt wordt ongetwijfeld „een bloemen corso op het water". Zover wij kon den nagaan werd een dergelijk ge beuren nog nooit eerder vertoond. Lisse komt dus met een nationale primeur uit de bus. Op zaterdag 23 september zal dit unieke watersport-gebeuren de fees telijkheden te Lisse inluiden. Min stens honderd luxe- motor- en zeil jachten, w.o. afmetingen van 18 me ter lengte, zullen op die zaterdag middag van 3 tot 5 uur als bloemen- .raalschepen door de Ringvaart trekken, geëscorteerd door muziek- en politieschepen. Albert Paauw. bekend organisator en ontwerper van bloemencorso's in binnen- en buitenland, zelf ook een verwoed watersporter, werd aange trokken als algemeen adviseur. Ook kapitein A. J Bakker van de Eerste Ned. Motorbootvaarschool werd be reid gevonden de organisatie te ver sterken. Bekende bloemenarrangeurs toonden zich uiterst enthousiast over de grote mogelijkheden die luist schepen voor een bloemencorso bie den. Zij hebben onmiddellijk hun volle medewerking toegezegd en zi1.> vanaf vrijdag voor het corso beschik baar. Aantrekkelijk is ook dat in sep tember het aanbod in bloemen bij zonder groot en uitgebreid is en dat b.v. de dahlia's in de prachtigste kleurenkomposities te verwerken zijn. De dahlia's zullen gratis be schikbaar worden gesteld. Na afloop van het varende corso zullen alle deelnemende Jachten langs de oever van de Ringvaart voor an ker gaan. Vanaf half acht zal ieder schip met grote schijnwerpers wor den begelicht, terwijl uiteraard ook de eigen boord- en feestverlichting zal worden ontstoken. Deze ongetwijfeld feeërieke vloot- schouw blijft tot 10.30 uur met flood light overgoten ter bezichtiging voor anker liggen, terwijl omstreeks 10 uur een groot vuurwerk voor een verrassend achtergrondeffect zal zorgen ..Gedurende de vlootschouw zullen muziekkorpsen met majoret tes langs de route marcheren en charmante bloememeisjes waarde- ringslijsten uitreiken, waarop de be zoekers kunnen vermelden welke schepen voor een prijs in aanmer king moeten komen. De prijsuit reiking zal later, tijdens een grote feestavond voor de deelnemers plaatsvinden. Tot 12 uur zondagochtend kan men de praalschepen in de Ringvaart nog bezichtigen. Daarna zullen ca. honderd gehandicapten aan boord van de schepen worden gebracht om deel te nemen aan een feestelijke tocht via de Kagerplassen naar de Braassemermeer. Verpleegsters en artsen zullen eveneens worden inge- I scheept om zo nodig deskundige hulp te verlenen. Tijdens de boottocht J zullen de gasten aan boord vanzelf sprekend extra worden verwend. Het I einddoel van deze bijzondere tocht i is paviljoen Meerzicht, waar hen en de deelnemers jok nog enkele ver rassingen wachten. De belangstelling voor dit unieke j en grootse watersportgebeuren te- i vens de afsluiting van het water sportseizoen) is enorm groot- Ook de T V is sterk geïnteresseerd in dit „nieuws" Vele jachtbezitters meld den zich reeds aan. Om echter een zo groot mogelijke verscheidenheid van schepen en modellen te krijgen heeft het comité besloten de aan melding nog vrijblijvend open te stellen. Geïnteresseerden kunnen zich dus voor deelname aan dit bij- I zondere evenement opgeven, waar- I na een deelnameformulier en alle verdere informatie zullen worden thuisgestuurd. Aan de hand daarvan zal de selectie plaatsvinden, Want de deelname is hoe royaal gesteld ook uiteraard beperkt. Uw aanmelding kunt u richten aan secretariaat Watersporvereniging „Uitermeer". Heereweg 142. Lisse tel. Oosoi„3043'3458. ALPHEN AAN DEN RIJN Een ontwerp van het tracé voor rijksweg 3, die van Amsterdam naar Rotter dam zal lopen, heeft van 1 tot en met 31 juli van het afgelopen jaar in di verse plaatsen ter inzage gelegen Uit de ingediende bezwaren en bij de hoorzittingen bleek, dat er van verschillende zijden bezwaren be staan tegen de geprojecteerde lig ging ter hoogte van Nieuwkoop. Naar aanleiding daarvan is nage gaan. of aan deze bezwaren kan wor den tegemoet gekomen door een wij ziging van het oorspronkelijk voor gestelde tracé. Om de commissie van overleg voor de wegen een in zicht te geven in de eventuele bezwa ren tegen dit variant-tracé wordt als nog de gelegenheid gegeven die be zwaren en eventuele wensen naar voren te brengen. Enkele punten uit het nieuwe tracé worden hierna belicht. De kruising van de rijksweg met de Kromme Mijdrecht wordt bepaald door de ontworpen uitbreiding van de ge meente Mijdrecht in de polder "De Derde Bedijking" en door de be staande bungalowparken in de boven landen van de Kromme Mijdrecht ln de gemeente Zevenhoven. Na krui sing met de Kromme Mijdrecht buigt het variant-tracé in noordwestelijke richting af van het oorspronkelijk vastgestelde om een evenwijdige lig ging aan de Schoutenvaarste Molen tocht in de gemeente Nieuwkoop te verkrijgen. Hierbij wordt de Molenweg te Ze- /enhoven gekruist tussen de boerde rijen "Charkow" en "Archangel". Om de waterkerende functie van de Molenweg in Zevenhoven niet te J schaden is de rijksweg op gelijke hoogte als deze weg ontworpen. Nieuwkoop In de gemeente Nieuwkoop is het variant-tracé grotendeels evenwijdig aan de kavelrichting en aan de Schoutenvaarse Molentocht ontwor pen om een gunstige doors"i1ding van de landbouwbedrijven te ver krijgen. Na het passeren van de Nieuwveenseweg zakt de rijksweg drie tot vier meter onder NAP, en blijft in lage ligging horizontaal. Voor het bereiken van de Zuideind- seweg begint het variant-tracé in zui delijke richting af te buigen om terug te keren naar het oorspronkelijke ontwerp-tracé ter hoogte van de Aarlanderveenseweg. De schadelijke kaveldoorsnijding tussen de Zuideindseweg en d< Ringvaart, die in het oorspronkelij ke tracé reeds optrad, wordt bij het variant-trucé extra geaccentueerd doch valt helaas niet te voorkomen. Een herindeling van de kavels met het verplaatsen van enkele bedrijfs gebouwen naar de Zuideindseweg en het wegvak van SW 10 tussen Nieuwkoop en Aarlanderveen wordt over de rijksweg geleid. Vanuit de polder Nieuwkoop stijgt het tracé geleidelijk tot een hoogte van 2% meter onder NAP om de hooggelegen gronden waarop Aar landerveen is gelegen te doorsnij den door middel van een afsluitbaar gedeelte. De verlengde Achterweg in de pol der Zevenhoven zal over de nieuwe rijksweg worden heengevoerd. Ook bij het variant-tracé zal de provin ciale weg SW 10 door middel van een klaverblad aansluiting worden ge geven op rijksweg 3. Bij de ingediende bezwaren is aan de orde gesteld de mogelijkheid om ter plaatse van de Nieuwveen seweg in tegenstelling tot het ter vi sie gelegde plan geen aansluiting te maken. Als reden wordt aangevoerd het voorkomen van ongewenste ont wikkelingen en uitbreidingen in de gemeente Nieuwkoop en verdere om geving. Bij realisering van het recreatie plan "De Groene Jonker" in Ze venhoven zal de Kousweg worden j afgesloten. De verbinding tussen Ze-1 venhoven en Noorden zal in stand worden gehouden door een nieuwe provinciale weg, welke in het ver lengde van de Achterweg is gepro jecteerd. Tevens zal deze nieuwe verbindingsweg gaan fungeren als ontsluifcingsmogelijkheid en ten be hoeve van de boerderijen welke door het variant-tracé van het dorp Zevenhoven worden afgesloten. Voorlichting Gedurende de openingsuren van de gemeentesecretarieën in Alphen aan den Rijn. Mijdrecht. Nieuwkoop Ter Aar en Zevenhoven ligt tot 14 februari een nota met tekeningen ter inzage van het v riant-tracè. voorzover het d^ze <=remeenten be treft. Over dit plan zal door rijkswater staat voorlichting worden gegeven op 10 februari om 8 uur in gebouw "De Mijert" aan de Dr. J. van der Haarlaan in Mijdrecht, op 11 februa ri om 8 uur in het verenigingsge bouw "De Rank" aan het Regthuis- plein in Nieuwkoop. Deze laatste avond is speciaal bedoeld voor het gedeelte gelegen in Alphen aan den Rijn, Nieuwkoop, Ter Aar en Zeven hoven. Bezwaren en wensen kunnen tot 26 februari worden ingediend bij de Raad van Waterstaat, Koningska de 4 te Den Haag. Speciaal voor diegenen, die hiervan gebruik maken, worden twee hoorzit tingen belegd In Mijdrecht op 28 fe bruari (weer in gebouw "De Mijert") om 11 uur 's morgens en om 3 uur in "De Rank" in Nieuw koop.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4