stop, wel snel werk A. Paardekooper officier Orde van Oranje Nassau heren bedankt' DE LEID' SE 'Dan worden de Achter de kloek aan Bijeenkomst over het godsdienstonderwijs Leidse raad over Haagwegkwartier een actie. Wie neemt het deze Lei- denaars kwalijk, dat ze ook op de publieke tribune hun mond niet kunnen houden? Daar beneden zit ten die 39 volksvertegenwoordigers, die over hun huizen praten. De actieleider zijn stil. Ze heby ben een welsprekend doek opgehan gen: "Huurverhoging? Geen cent". Alleen Ben Turk van het Leids Huurders Comité houdt niet steeds zijn mond. Hij staat keurig op om te vragen of wethouder Menken harder wil spreken. Burgemeester Vis moet een houthakker onder zijn voorvaderen hebben, zó beukt hij met de voorzittershamer de tafel om duidelijk te maken, dat hij de ze vorm van inspraak niet wenst. Hij dreigt met ontruiming van de tribune. De rechercheur aan de tribune. De rechercheur aan de andere kant rustig op de perstribu ne vouwt zijn krant op. Eén vrcuw bl'ift aan het woord. En er is geen goed woord bij voor de volksvertegenwoordiging daar beneden. Na de laatste hamerslag over het onderwerp roept ze "Dan worden de heren bedankt". Zou ze weten waarvoor? vraag Je je dan af. Is het politieke spel te begrij pen? Er is niets te bedanken na melijk, want er is niets gebeurd. Met applaus ondersteunde motiee van PSP-er Walle, onderschreven door de communisten, zijn met da kleinst mogelijke meerderheid ver worpen. Het PAK ging mee, maar DS'70 liet de balans net overslaan naar de "regeringspartijen". Het voorstel van het college om de klachten in pre-advies te ne men leek het te halen, maar men had buiten de waard gerekend, in dit geval PAK-fractieleider In 't Veld, die hierop een amendement indiende als stok achter de deur. Daar had ook DS'70 oren naar en toen werd het 1919. Volgende ver gaderingen moet er opnieuw wor den gestemd en het amendement lijkt het dan te halen als PvdA-er Verboom niet opnieuw naar een vakbondsvergadering moet en dus vroegtijdig de raad verlaat. Ik vind het een voorbeeld van "Hoe vertel ik het mijn kiezers?" En ik moet constateren, dat de verhouding in de raad niet zo goed is als bij de begrotingsbehandeling leek. Het blijft een gevecht op pun ten. Een knock out zit er gewoon niet in. LEIDEN De raad is gisteravond niet verder gekomen dan de ingeko men stukken. Daarbij was dan ook heel wat te „verhapstukken". Aan de agenda werden toegevoegd: t een brief van mevr. Nieuwzwaar -Lensvelt, waarin deze bezwaren heeft tegen de verbouwing van de Lakenhal, waarbij het ontwerp van haar vader, waarvan zij de auteurs rechten heeft, op architectonisch ge bied geweld wordt aangedaan; g een brief van bewoners van Debussystraat over de slechte toe stand van het wegdek; een brief van de raad van Delf- sijl over wijziging van het subsidie beleid woningwetwoningen I een brief van de raad van Kort- ;ene over leniging van de woning nood door belastingverhoging; een brief van het raadslid Kwik (PvdA) over de tariefsverhoging van ie gemeentelijke gymnastiekzalen. Op verzoek van de raad komt een ■apport van de werkgroep huisves- ;ing buitenlandse werknemers in pre ■advies en wordt niet voor kennisge- 'ing aangenomen. Ter behandeling n de raad komt verder een schrij- 'en van het bestuur van de stichting kunstmanifestaties Leiden met de nededeling, dat het bestuur aftreedt n verband met het besluit van de aad tot verlaging van het subsidie net f 13.000.-. Vóór 1 april, zo zegde wethouder denken toe, komt er een pre-ad- les op het manifest van het Leids luurder Comité. Niet serieus nam wethouder Kret et verzoek van PSP-kabouter Ger- ema om de actiegroepen tegen de leidse Baan te feliciteren met him eslaagde poging om de mensheid te iten voortbestaan. Naar een latere atum verschoof burgemeester Vis en verzoek van hetzelfde raadslid m de Leidse huisvrouwen voor te chten over het gebruik van groene eep ter bevordering van het milieu. Niet op de lijst van ingekomen tukken, maar wel op tafel lag een erzoek van de wijkvereniging „Ak- iefom een pakket van eisen en iken voor wijkverenigingen en co- lité's. Voor de voort te zetten behande- ng over de huizen in het Haagweg- wartier, waarover nu de stemmen -aakten, hingen de bewoners vast ai waarschuwing over de publieke ■ibune: Durft u af te wijzen? Wij eigeren toch. LEIDEN De Leidse raad wil snel een advies van bur gemeester en wethouders over de klachten van het wijk- comitè Haagwegkwartier over de woningen aan de Tous- saintkade, Nicolaas Beetsstraat, Potgieterlaan, Schimmel straat en De Genestetstraat. Wethouder Menken heeft het vóór de raadsvergadering van 1 3 maart toegezegd. De raad bleek gisteravond niet bereid het college een huur stop af te dwingen of de zoethouder te verplichten met een pre-advies te komen op welke wijze hij een huurstop of huur- verlaging voor deze oude huizen van de gemeentelijke woning stichting denkt te verwezenlijken. Werden beide voorstellen, afkom ig van de PSP, met de kleinst mo gelijke meerderheid verworpen (CPN, PvdA en D'66 gingen wel met de PSP mee), over een amende ment van PAK-fractieleider In 't Veld om een stok achter de college deur te zetten staakten de stemmen, omdat toen ook DS'70-er Zunder- mann zich in de rijen van de voor stemmers schaarde. De volgende vergadering zal een beslissing moe ten brengen. De stok achter de deur houdt in, dat B. en W. vóór 1 april met een pre-advies komen. Zo niet, dan gaat voor dit complex woningen automa tisch een huurstop in. Paddestoelen Walle (PSP) zei aan een pre-ad vies geen behoefte te hebben, omdat huurverhoging ontoelaatbaar is. Hij vertelde, dat in de huizen de padde stoelen achter het behang groeien en dat het water aan alle kanten bin nenkomt. Verboom (PvdA) zei, dat de bewo ners te lang hebben gezwegen en dat de woningen laten zien wat er ge- Het blijkt maar weer dat het me- indeel van de raadsleden niet ach- r de bewoners staat. Is het een ander dat in onze buurt nog niet de aft naar de stembus gaat? We wa tt vol verwachting naar de raads- rgadering gegaan, maar nee hoor, werd net zolang gepraat totdat :t leek alsof wij in villa's woonden plaats van in slecht onderhouden aningen. Als Je nu opmerkt dat de meeste adsleden prima wonen, dan mag dat eigenlijk niet zeggen maar zo het natuurlijk wel. Het is net zo- s Kees Walle van de PSP zei, ize woningen staan daar al meer .n 50 Jaar maar er is geen raadslid rit wezen kijken of polshoogte ko en nemen. Wat dhr. Menken be eft, hij moest gisteren zijn eigen ran)-beleid verdedigen. Zijn partij - noot dhr. Driesen liep als 'n kuiken hter de kloek aan, en dat gold ook or alle andere wethouders en vele adsleden. Lezers schrijven Zijn we dan toch voor niets geko men? Is de 80-jarige heer Van der Wijngaarden dan voor niets door de sneeuw naar het stadhuis komen lo pen? We wachten nu maar op 13 maart wanneer onze zaak opnieuw voorkomt. Maar hoe het ook zij, we gaan toch door, zonder of met ge meenteraad, want wij nemen het niet langer, dat wij voor halve krot ten nog meer huur moeten betalen. Terzijde willen wij opmerken dat de koffie die altijd op de publieke tri bune van het stadhuis wordt ver strekt deze keer niet aanwezig was (er waren zeker teveel mensen). Namens het buurtcomité Haagwegkwartier, aangesloten bij het Leids Huurderscomité, J. Penn. beurt als arbeiders zwijgen. Hij ver telde, dat hier gezinnen van zes en zeven personen in tweekamerhuizen wonen Als aan deze gezinnen een ander huis wordt aangeboden, wordt dat geweigerd, omdat het in de klei ne woning een rotzooi is Driessen (KVP) vroeg zich af of de gemeentelijke woningstichting heeft gefaald en vroeg om een pre advies van B. en W. Mevr. v. d. Blom (CPN) verwees naar Amsterdam, waar huizen, die meer dan 50 Jaar oud zijn, geen huurverhoging krijgen. Ook zij schetste de slechte toestand, waar in de huizen verkeren. PAK-fractieleider In 't Veld (Pv dA) zei er balen van te hebben om als raadslid steeds te worden opgeno men in de kring van huisjesmelkers Hij verweet het college, dat er geen sprake is van systematische aanpak. Er wordt alleen iets gedaan als het drek de bewoners tot de lippen is gestegen. Van de wethouder vroeg hij om een beleid voor alle huizen. Hij zei, dat het PAK vóór de z.i. slecht gestelde moties van de PSP is, omdat ze in slechtheid nog wor den overtroffen door het antwoord van de wethouder. Wethouder Menken zei hierin, dat B. en W. van plan zijn vóór de ver gadering van 13 maart een pre-ad vies uit te brengen, maar dat hij niet weet of er een huurstop inzit. Reno vatie acht hij wel nodig. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Kloosterhaar T. Ro bijn, voorheen predikant in Austra lië, wonende te Oostermeer (Frfes- land), door de classis Den Haag als predikant buitengewone werkzaam heden (ziekenhuispredikant) W. Wijngen te Toronto (Canada). Bedankt voor Ederveen A. J. Tim mer te Woudenberg. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Enter B. J. W. Schelhaas, kandidaat te Amstelveen die bedankte voor Ter Aar en Gees Naar Driebergen-Rijssenburg drs. J. van de Linden te Ande] (N.B.), die bedankte voor Linschoten. CHR. GEREF. KERKEN Bewoners van Potgieterlaan de raadsvergadering duidelijk en omgeving willen geen cent zien. huurverhoging betalen. Dat lieten ze vanaf de publieke tribune in (Foto's Holvast) LEIDEN In het Museum van Volkenkunde aan de Steenstraat zal op zaterdag 5 februari om 10.30 uur een openbare bijeenkomst plaatsvin den, uitgaande van het „Wereldge- sprek der Godsdiensten" in Neder land. Dr. G. D. Wengen, leider van de educatieve dienst, verbonden aan het museu van Volkenkunde, sal 'n le zing houden over de aktiviteiten van de Werkgroep „Werelddocumen- tatie t.b.v. het onderwijs". Tevens zal Dr. Wengen de discussie inleiden over dit voor mensen uit de onderwijswe reld (maai- ook daarbuiten) belang rijke thema. Het „Wereldgesprek der Godsdiens ten" (sekr. Chopinplein 62 te Schie dam) houdt zich in 1972 in het bij zonder bezig met inhoud en methode van het onderwijs in de wereldgods diensten. Dit jaar zijn op een aan tal plaatsen in Nederland bijeenkom sten beleed, welke vooral van belang zijn voor diegenen die geïnteres seerd en betrokken zijn bij het on derwijs en de vorming van de opko mende generatie. Zo zal op 26 februari drs. W. G. Pijpen in Rotterdam zich in het bij zonder richten op het middelbaar on- o rw. s dr, j. D. J. Waardenburg op 18 maart in Utrecht op het hoger onderwijs en op 15 april zal da-s. H. J. Mulder Jzn. in Den Haag spreken over de inhoud en methodiek van het onderwijs in de wereldgods diensten betreffende de paedagogi- sche akademies. Op zaterdag 5 februari a.s. zal Dr. Wengen zich ook met name bezig houden met het basisonderwijs. Het ligt in de bedoeling om zoveel mogelijk vertegenwoordigers van an dere religieuze achtergronden dan het christendom in deze materie te betrekken, temeer daar dit van steeds groter belang wordt gevoeld in het huidige onderwijsbeleid. Leidse prof. Feldbrugge naar Moskou LEIDEN De Leidse hoogleraar in de rechtwetenschap prof. mr. F. J. M. Feldbrugge zal een bezoek van een week aan Moskou brengen. Naast zijn professionele bezigheden zal hij daar onder meer voor Amnesty Interna tional nadere inlichtingen inwinnen over het proces tegen de 30-Jarige Wladimir Boekowski. Deze werd tijdens een proces van een dag op 5 Januari door de recht bank schuldig bevonden aan „het on dermijnen en verzwakken van de Scwjetrussische staat. Hi) zou drukkersgereedschap het land hebben binnengesmokkeld en verzinsels over het Sowjet-stelsel hebben verspreid. Hij werd veroordeeld tot in totaal twaalf Jaar gevangenis, werkkamp en verbanning. "Commando-wisselingbij Ned. Legermuseum LEIDEN De heer A. C. Paar dekooper, die gistermiddag na twaalf jaar afscheid nam als di recteur van het Nederlands Le ger- en Wapenmuseum Generaal Hoefer aan de Leidse Pesthuis laan is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het was die secretaris-generaal vai het ministerie van Defensie, drs. G H. M. Peijnenburg, die de scheiden de directeur tijdens een geanimeerd en druk bezoohte receptie van dezt eervolle benoeming op de hoogte stel de en hem bij deze onderscheidin. behorende versierselen op de bors spelde (foto Holvast). Drs. Peijnen burg gaf een korte levensschets va: de heer Paardekooper en noemc hem een voortreffelijk directeur on der wiens leiding het museum is ge moderniseerd. In deze twaalf jaa hebt U het museum "naar buitei gebracht", waardoor het bezoekers aantal opliep van 10.000 tot 40.000 pe jaar. Spreker verontschuldigde d afwezigheid van de minister van De fensie. die op een later tijdstip no afscheid van de heer Paardekoope hoopt te nemen. Wethouder mevrouw N. A Den Haan, die namens het ge meentebestuur het woord voerde - de burgemeester was in zijn kwali teit van bestuurslid van het museun aanwezig had eveneens veel waar dering voor de wijze waarop de di recteur het museum dichter tot dt mensen had gebracht en herinnerde aan de lijfspreuk van de heer Paar dekooper "Ik tel alleen de lichte uren". Voorts memoreerde spreekster de hartelijke samenwerking op het ter rein van de gemeentelijke sociale dienst, waardoor velen aan een pas sende betrekking in 't museum kon den worden geholpen. Als blijk van waardering bood mevrouw Den Haan een presse-papier met het Leidse stadswapen aan. Onder de vele honderden bezoe kers, die deze middag afsoheid van de heer Paardekooper namen en te vens in de gelegenheid werden ge steld om met zijn opvolger, de heer i W. Helder, kennis te maken, waren tal van vertegenwoordigers van land lucht- en zeemacht, vele directeuren I van musea uit Leiden en geheel het land en tal ran vrienden en beken den van de familie Paardekooper. Aan deze receptie ging een af- scheid in de kring van het stich tingsbestuur vooraf. De vice-voor zitter, de heer F. G. de Wilde uit Naarden, prees de directeur voor zijn hoge plichtsopvatting en dien* goede zorgen voor het museum en bood als stoffelijk aandenken een zilveren sigarendoos aan. En verder in Na bijna negen maanden in Lei den heeft burgemeester Vis nog geen pessimisme gebaard. Dat bleek gisteravond overduidelijk. Hij had, gezien de inderdaad korte agenda, gerekend op een raadsver- Door Hans Melkert dering, die op een vroeg tijdstip zou aflopen. Tegen 10 uur had hij de directeur van VVV uitgenodigd om een film over de Pilgrim Fathers te komen vertonen aan de raadsleden. Om half elf waren slechts vier punten afgehandeld. Toen ging de film vóór de vergade ring, die tot volgende week maan dag werd verdaagd. Drie uur vergaderen werd niet veroorzaakt door de beëidiging en installatie van het in de plaats van Dirks benoemde raadslid Duive- steijn, die de PvdA-fractie weer compleet maakt. Dat was bij wijze van spreken een momentopname (op foto Holvast). Het zat ook niet in de opening (hamerslag) en vast stelling van oude notulen, maar in de ingekomen stukken. De publieke tribune zat niet stampvol vanwege de agendapun ten met als belangrijkste onder werp de bespreking van gewestvor ming. Dat is geen onderwerp, dat grote groepen van onze bevolking in beweging zet. Paddestoelen ach ter eigen behang, water in de eigen gang en drek en stank onder de eigen vloer zijn als het hemd nader dan de rok van het gewest. Daarom zat de tribune vol. Zó vol, dat de bodes er niet door konden en de door het comité Haagweg kwartier beloofde koffie dus niet werd geschonken. Ze waren met een bus gekomen uit de straten achter de Haagweg, waar huizen van de gemeente al ja ren klachten veroorzaken. Die klachten zijn nu gekanaliseerd in

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3