LEIDSCH DAGBLAD IEREN EISEN CONFERENTIE-ULSTER OVERVAL OP BEJAARDE KA TWIJKER 130.000 Gezin met twee kinderen in Heemskerk verbrand vandaag China niet communistisch... Ongeveer werklozen LEIDSCH DAGBLAD Barricades in Bijlmer tegen huur garages FLUOR Opgericht 1 maart 1860 DINGDAG 1 FEBRUARI 1972 No. 33621 Directeur: Q. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (bty vooruitbetaling:), giro 57055, losse Witte Singe) l. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nahezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) 77 77 MOSKOU (UPI) Is de volks republiek China een communi stisch land? Het antwoord is: nee. Ligt er in Oost-Europa niet een klein land, Albanië geheten, waar de communisten de touw tjes in handen hebben? Het ant woord is: nee Zo meent al thans pen Russisch handboekje over communisme het te kunnen stellen. Het 271 pagina's tellende boek werk, gebundeld in handig for maat, doet partijleiders gegevens aan de hand voor het oplossen van elk of bijna elkgeschil ln de communistische wereld. Het stelt dat er 89 communis tische partijen zijn over de ge hele wereld, met tezamen 50 mil joen leden. Het registreerd het ledental van elke partij, van de 14.4 miljoen ln de Sowjet-Unie tot de 60.000 ln geheel Afrika. Het geeft de jongste nationaal- economische cijfers, een histo risch overzicht van de commu nistische beweging, biografieën van Russische politburo-leden en, in het kort, alles of bijna alles wat er van communisme te weten valt, maar niets over China, niets over Albanië. Met deze vuistslag hebben de Russische propagandisten op eenvoudige wijze een nieuwe ma nier gevonden hun argument te onderstrepen dat Mao Tse-toeng niet meer is dan een chauvi nistische bouwer van een wereld rijk en dat China niet commu- '.nistisch is. LONDEN/BELFAST/DUBLIN (Reuter, AFP, UPI DPA) De wereld heeft gisteren met afschuw kenni.. genomen van de gebeurtenissen zondag in Londonderry. Ierland heeft in een drie punten omvattend plan het vertrek van de Britse troepen uit rooms-katholieke wijken in Ulster geëist en zijn ambassadeur uit Londen teruggeroepen. Premier Lynch legde na een kabinetsvergadering van drie uur in Dublin de volgende Ierse eisen en maatregelen op tafel: beëindiging van detentie zonder proces van om veiligheids redenen verdachten in Noord-Ierland; een Britse intentie-verklaring om een „definitieve regeling van het Ierse vraagstuk te bereiken en het houden van een conferentie daartoe; minister van Buitenlandse Zaken, Patrick Hillary, zal be vriende naties en de Verenigde Naties bezoeken om steun te krijgen voor dit plan. Enkele Amerikaanse senatoren, on- de Sinn Fein, de politieke vleugel Edward Kennedy en Abra ham Ribicoff willen een resolutie- de Amerikaanse senaat indienen waarin op het vertrek van de Britse troepen in Ulster wordt aangedron gen. In New York hielden elf betogers met een priester aan het hoofd, de hal van het Britse consulaat enkele uren bezet. De politie kon nog nauwelijks voorkomen dat de Britse vlag in brand gestoken werd. Burge meester Daley van New York, die Ierse afkomst is, heeft 25.000 dollar ter beschikking gesteld voor de hulp van slachtoffers in Noord-Ierland. De Australische Bond van Zeelieden heeft besloten tot een boycot Britse schepen. Het eerste slachtoffer daarvan was de Britse lijnboot Can berra. Ongeveer 350 passagiers vai het schip moesten per reddingboot aar land worden gebracht. Ierse arbeiders verlieten gisteren uit protest de Britse fabrieken waar zi werkten. Tijdens een massale demon stratie in de Ierse hoofdstad Dublin werden brandbommen door een ruit van de Britse ambassade gegooid. De vlammen werden snel gedoofd. De de monstratie werd georganiseerd door Invallende dooi vanavond De Bilt verwacht tot morgenavond: ln het algemeen veel bewolking met plaatselijk sneeuw, ijzel of regen, het eerst in het zuidwesten van het land. Matige tot krachtige wind tus sen oost en zuid. Minimumtempera turen van ongeveer min 8 graden in het noorden en oosten tot om het vriespunt in het zuidwesten. Morgen geleidelijk dooi met maxima van om het vriespunt in het noordoosten tot plus 4 graden in het zuidwesten. (Opgemaakt om 12.40 uur). 2 FEBRUARI Zon op: 08.20 uur, onder: 17.28 uur. Maan op: 21.23 uur, onder: 09.08 uur. Hoogwater te Katwijk 5.08 en 17.19 r, laagwater 1.05 en 13.24 uur. het verboden Ierse Republikeinse Le ger. Vandaag rouwde heel Ierland ter nagedachtenis van de dertien slacht offers die zondag bij de onlusten in Londonderry vielen. De Noordierse beweging voor de Burgerrechten laat zich door het j bloedbad in Londonderry niet houden van het organiseren nieuwe betogingen. Voor het komen de weekeinde is een protestmars de grensstreek Newry aangekondigd- Volgens sommige berichten hebben de twee vleugels van de IRA besloten de „officials" en „provisionals" hun me ningsverschillen terzijde te schuiven. Zie ook pagina 9. DEN HAAG (ANP) Volgens schatting van het ministerie ciale Zaken is het aantal werklozen tn ons land in januari tot 130.000 ge stegen. Dit cijfer is een ruwe schat ting, die niet naar duizenden nauw keurig is. In deze 130.000 is de seizoenswerk loosheid inbegrepen. Einde december bedroeg het aantal werklozen niet in begrip van de seizoenswerkloosheid 114.500. Minister Boersma (Sociale Zaken) zei gisteren in Eindhoven dat de werkloosheid reden tot ernstige be zorgdheid geeft, maar dat het bijzon der moeilijk ls bestrijdingsmaatrege len te treffen in verband met de in- flatiespiraal. Toch zullen op korte termijn maatregelen moeten worden genomen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 15 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. AMSTERDAM (ANP) In de Bijlmermeer bij Amsterdam hebben leden van een actiegroep als protest tegen de verplichte huur van de par keergarages vanmorgen om half acht op de vier toegangswegen naar de Bijlmer brandende barricades opge richt. Huisvuil, oude autobanden en autowrakken, overgoten met olie, werden gelijktijdig in brand gestoken, opdat het verkeer stil werd gelegd. Leden der actiegroep waarschuwden met witte vlaggen en zwaailichten het aankomend verkeer en anderen deelden pamfletten uit. Geprotesteerd werd tegen de door de gemeente vastgestelde huur van f 43 per maand voor de garages De huur ging 1 februari in. Het was vol gens een bewoner van de Bijlmer meer een perfect georganiseerde ac tie, waarbij geen schade aan perso nen of goederen werd toegebracht. Omstreeks half negen waren door brandweer, politie en personeel van de stadsreiniging de barricades opge ruimd en kon het verkeer weer door gang vinden. Er is schade door het brandende materiaal aan het wegdek toegebracht. Hoewel de Heemskerkse brandweer snel ter plaatse was. konden de brandweerlieden niet voorkomen dat de hele woning uitbrandde. In de vlammen kwam het hele gezin, bestaande uit vier personen om. Ook doden bij branden in Bodegraven en Dordrecht HEEMSKERK (ANP) Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen vroeg in korte tijd de eengezinswoning van de familie P. van Vuuren aan de Zeelaan in Heemskerk in as ge legd. Het hele gezin Van Vuuren, vader, moeder en twee kin deren van 4 en 6 jaar, kwamen door de brand om het leven. Zij werden in bed door het vuur verrast. De vader heeft nog gepro beerd om zijn kinderen te redden, maar hij kwam niet verder dan de overloop. Schip vergaan: 2 man vermist HOEK VAN HOLLAND (ANP) Op de Noordzee, 40 mijl ten westen van Hoek van Holland, is vanoch tend de Duitse kustvaarder „Hohen- linden" (499 brt) uit Hamburg ver gaan na een aanvaring met een (nog) onbekend schip. Zeven be manningsleden werden gered. Twee opvarenden, een man en een w, worden vermist. Zij werden het laatst gezien toen z(j van het zinkende schip sprongen. Nadat de noodseinen van de „Hohenlinden" bij de kuststations waren opgevan gen spoedden verschillende sche pen zich naar de plaats des on- heils. Daar werd zijn stoffelijk overschot later door de brandweer gevonden. De brand ls om ongeveer half zes door nog onbekende oorzaak ontstaan Het vuur greep zo snel om zich heen dat er voor de Heemskerkse brand weer vrijwel niets meer te redden viel. Bij een brand op de bovenverdie ping van zijn ouderlijk huis in Dord recht is gisteren de 4-jarige Keesje Fetjttel om het leven gekomen. De moeder, gealarmeerd door haar 6- jarige dochtertje, wist haar 14 maan den oude baby die op de zelfde ver dieping in een wieg lag te redden. De plaats waar haar zoontje zich be vond kon zij door de hoog oplaaiende vlammen niet meer bereiken. Een brigadier van politie moest om de zelfde reden zijn reddingspogingen opgeven. Toen de brand geblust was werd het jongetje dood in zijn slaap kamertje gevonden. Het bleek door rookverstikking om het leven te zijn gekomen. De politie vermoedt dat het jongetje met lucifers heeft gespeeld. De oud-pastoor van Bodegraven P. de Groot ls vannacht op 68-jarige leeftijd in het Bodegraafs bejaarden centrum door verbranding om het reven gekomen. De kamer waar de oud-pastoor woonde, is waarschijnlijk door een, nog brandende, sigaar van de reeds in slaap gevallen man in brand gevlogen. De uitgebrande ka mer met het stoffelijk overschot van P de Groot werd pas vanmorgen om vier uur ontdekt, daar deze aan het eind van een gang lag. Men had 's nachts niets van de brand ge merkt. P. de Groot was van 1957 tot 1969 pastoor in Bodegraven. NAVO: Malta krijgt geen cent meer (Van onze correspondent) BRUSSEL De permanente NAVO-raad heeft nog eens onder streept dat Malta's premier Dom Mintoff op niets meer behoeft te re kenen dan de 15 miljoen pond per jaar (14 miljoen contant en een mil joen als hulpverlening) die hem langs voor het gebruik van zijn eiland als basis voor NAVO-strijdkrachten werd geboden. De NAVO heeft dit Mintoff ln Rome laten weten ln wat „onomwon den bewoordingen" werden genoemd. toe onbekende mannen naar schatting 25 en 40 jaar hebben gistermiddag tegen drie uur een overval gepleegd op de 83-jarige kunsthandelaar en schilderijen-res taurateur Kas H. van der Aa (foto) in Katwijk aan Zee, die de villa „Toxandria" aan de Boulevard be woont. De overvallers namen voor ongeveer f 50.000 kuntsvoorwerpen en slechts honderd gulden aan geld mee. Waarschijnlijk zijn de daders bij hun werk gestoord door thuis komst van de 16-jarige zoon Kas. Het heeft er alle schijn van, dat de daders op de hoogte zijn geweest met de situatie in de woning. Na dat zij met een vals voorwendsel waren binnengekomen en Van der Aa hadden geboeid, wisten ze direct waar te beginnen met zoeken. Zjj hadden het daarbij vooral gemunt op de kunstvoorwerpen. Het geld dat mevrouw A. M. v. d. Aa-Ker- sen (61) verborgen had in een hangkast in de slaapkamer bleef ongemoeid, terwijl ook de antieke brandkast in de gang niet werd ge kraakt. Nadat de zoon zijn vader had losge sneden werd bij de buren de poli- litie gewaarschuwd, de mannen hadden in het huis van de heer Van der Aa de draden doorgesne- Omwonenden hebben omstreeks de tijd van de overval een oude, zwar te Mercedes voor deur zien staan. Omdat deze wagen er wel meer stond werd er geen aandacht aan geschonken en heeft men ook het kenteken niet goed bekeken. STREEKPAGINA 16 PAGINA'S Zanger-gitarist Curtis Mayfield staat liever op het toneel dan voor PAGINA 5 Weer heeft de benoeming van een r.k. bisschop in ons land voor enige deining gezorgd. Maar Rome heeft altijd het laatste woord bij zo'n benoeming. Daar zal r.k. Ne derland weer aan moeten wennen. Dat concludeert onze medewerker in een artikel, dat een aanloop vormt tot een rubriek, waarin wjj in de toekomst meer aandacht zullen geven aan het geestelijk leven in en buiten ons land PAGINA 8 Het vredesplan van Noord-Viet- Rudi Lubbers t I Het besluit om een skiër uit te sluiten van de Spelen kan heel wat losmaken PAGINA 12 Nixon-China Drie vliegtuigen met technici en vertegenwoordigers van het Witte Huls aan boord zijn gisteren uit de Verenigde Staten naar de Chinese Volksrepubliek ver trokken. De vliegtuigen vervoerden bovendien enkele tonnen aan radio- en televisiemateriaal, dat voor de be richtgeving over Nixuns bezoek aan Peking van 21 tot 28 februari ge bruikt zal worden. Het Witte Huis maakte bekend dat deze groep van 99 personen bestond uit korte-golfspe- cialisten, ingenieurs, personeel van een satelietvolgstatlon, stafleden van het Witte Huis en agenten van de geheime dienst. Amsterdam zal in het komend half jaar nog geen gefluorideerd drinkwater hebben. De plannen ervoor dateren al uit het begin van de jaren zestig, maar het moeizame proces van besluitvor ming is nu doorkruist door het kort geding dat kwekers uit Aals meer met het oog op hun bedrijfs resultaten met succes hebben aangebonden tegen het Provin ciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland. De strijd om het wel zijn of de welvaart dus ook op dit niveau. Tot voor kort waren de bezwa ren die gehoord werden tegen fluor in het drinkwater vooral van religieuze aard. Daarbij werd gemakshalve over het hoofd ge zien, dat het water zoals dat uit onze kranen komt, al weinig meer met de natuur uitstaande heeft, gezien de verschillende chemische behandelingen die het heeft on dergaan. Onlangs in Boskoop en nu dus in Aalsmeer waarschuwen kwekers dat hun produkt te lijden heeft van fluor. Maar Amsterdam zal zich niet zonder meer hierbij neerleggen. Een wethouder van de hoofdstad heeft al gezegd dat het hier gaat om de gezondheid van kinderen. Aanstaande tandartsen hebben verklaard dat zij zich voortaan alleen nog maar willen vestigen in gebieden waar fluor aan het drinkwater wordt toegevoegd. An ders achten zij de strijd tegen het tandbederf een onbegonnen zaak. Een mogelijke oplossing lijkt dat de overheid fluorpillen tegen geringe kosten ter beschikking stelt van de vele consumenten die gezonde tanden van het hoogste belang achten. C^ur/ ^ïlte teuws Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: 1 Fe br. 1872 Bij eenige opgravingen lan de Holl. gasfabriek te Amsterdam is gevonden het geheele geraamte van een mans persoon. Dit moet zich daar minstens 30 jaar bevon den hebben. Calcutta Generaal Bour- chier rapporteert 29 groote dorpen te hebben verbrand Het verlies van de vijand ts aanzienlijk. De Engelsche troepen leden geene verlie zen. New York, 30 Januari Een Spaansche kanonneer boot heeft een Engelsch schip genomen, omdat hel oorlogscontrebande op Cuba ontscheepte. Vandaag 50 jaar geleden Tussen Noord- en Zuid- Ierland gaat het bijka7is te mooi, zou men haast zeggen Sir James Craig, de premier van Noord-Ierland, zal Don derdag a.s. een bezoek bren gen aan Dublin om zijn con ferentie met den zuidelijken premier Collins voort te zet ten, welke onlangs te Londen met zulke bevredigende re sultaten is gehouden. Walter Rathenau is weer in het Duitsche kabinet op genomen en wel als minister van buitenlandse zaken. Pre sident Ebert heeft de benoe ming bekrachtigd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1