'Als wedstrijd een ronde langer is, win ik nog' Cees Zoontjes: zelf verrast over eycle-crosskampioenscliap DWS legt „zwakte" van Foreholte- dames bloot Storm speelt' met schaatsers VALENTIJN SNEL IN INZELL DAG 31 JANUARI 1972 ZOETERWOUDE —Toen hij de spaken van zijn achterwiel al in de tweede ronde hoorde „zingen," begon Cock van der Hulst inwendig hardgrondig te schelden. „Als dat wiel nou maar houdt," tierde door het mar kante hoofd van de 29-jarige cycle-crosser uit Zoeterwoude. Als ik er maar niet doorheen ga. Dan ben ik gezien, dan kom ik nooit meer bij. Dan moet ik langs teveel rijders, veel te veel risico". Door Paul de Tombe „Blijven rijden," pompte hij zichzelf voortdurend in „pas afstappen als het helemaal niet meer gaat. Gelukkig dat de spa ken gisteravond nog gesoldeerd zijn, anders lopen ze zo in je versnellingsapparaat," flitste door hem heen toen hij de jacht op koploper Gertie Wilde- boer begon en vanuit zevende positie langs het hele „veld" fietste. „Ik kan ze allemaal heb ben" bemoedigde hij zichzelf „het" is alleen de vraag hoelang ze straks bij je kunnen blijven op deze harde grond". „Mijn „rondje" is het toch niet" morde hij langdurig toen hij bij de nadering van Wilde- boer op een helling struikelde, naar beneden gleed, zijn knie schaafde, tenslotte met een ka potte enkel weer overeind kwam en weer zeven rijders voor zich zag. „Maar wat maak ik me ei genlijk druk, Wildeboer wordt toch wel teruggepakt" besefte hij in de volgende ronden. „Dat doen we dan wel met zijn vie ren (De Drent Hoven, Tilburger Cees Zoontjens, Gerrlt Schef- fer en ik)". Wildeboer „terug". „Dat is voor elkaar. Ik wacht nog een paar rondjes, dan ga ik". Wil deboer en Hoven uit de kop groep door pech: „Die zijn ge zien, alleen Zoontjes en Schef- fer nog. Zoontjes kan ik heb ben, die heb ik in andere wed strijden op vier, vijf minuten gereden," pepte hij zich op, „en Scheffer zit door. Vooral rustig blijven, wacht Je kans af. Nog vier ronden. Wat gaat dat wiel tekeer, net nou Zoontjes weg gaat. Met hepi mee, dat kan hij nooit van me winnen als dat wiel houdt. Scheffer is al los," merkte hij. „Verdorie de spa ken lopen los. Doorrijden," dreunde door zijn hoofd: drie honderd meter verder staat m'n broer met een reservefiets. Overstappen. Achter Scheffer aan, die zit door anders laat hij zich niet weer zo voorbijrijden. Nog tweehonderd meter naar Zoontjens: dat haal ik" schat te Van der Hulst. „Schakelen te gen die helling op. Nou doet die versnelling het weer niet Dan maar lopen. Zoontjens loopt weer verder weg" bemerkte hij. „Scheffer is weer los. Overstappen. Daar is Scheffer weer. Langs hem, naar Zoontjens toe. Dat haal ik niet meer. Die is te ver. Was de' wedstrijd nou maar één ronde langer, dan zou ik hem nog pakken. Ik haal hem niet meer. Dan maar rustig uitrijden". Over de finish: „Die heeft ge luk gehad: geen enkele keer pech en een parcours dat in zijn voordeel was. Anders Had hij nooit gewonnen. Nou ja, ik heb het beste gereden, Zoontjens, Meijer en Scheffer hebben géén pech gehad, dus ik moest de sterkste mentaliteit tonen. Wil deboer en Spetgens kregen ten slotte ook pech, maar die wa ren toen direct gezien". ,.En dan berusting: „Van Zoontjens is het een uitschieter geweest, maar hij heeft goed gereden. En twee worden valt me eigen lijk nog wel mee, na die tegen valler van die pech. De omstan digheden heb je niet in de hand. Die amateurtrui heb ik in ieder geval 'Nu ik titel hebga ik nog een jaartje door" Jan van Dijk titel bij de veteranen Cock van der Hulst kan zijn derde kampioenstrui vastpinnen boven zijn goed gevulde prijzenkast. Dat had hij zo'n twee maanden geleden al voorspeld (Foto Holvast) SITTARD De vorst van de laatste dagen heeft duidelijke invloed uitgeoefend I het Nederlands kampioenschap veldrijden. Van blubberige massa's waarin cou- urs tot hun enkels wegzakken, was ditmaal totaal geen sprake. De Sittardse Kollen- rg leek door de hardbevroren grond meer op een wegparcours, waarbij slechts twee istakels de deelnemers van de fiets dwongen. Niet gezegd kaar worden evenwel, Cees Zoontjens en Cock van der list geen waardige opvolgers zijn n Huub Harings en Gertie Wilde- r .De gloednieuwe rood-wit-blau- truien kwamen zeer verdiend om i schouders. Want Cees Zoontjens wees, door als eerste te finishen, hij deze winter sterk is vooruit gaan. En al had Cock van der Hulst door bert Scheffer niet in zijn omge- ïg, de vijf bloemtuilen van de itste weken duidden er op, dat de ilbanacoureur uit Zoeterwoude na sleutelbeenbreuk weer helemaal rug is. Overigens brengt voor de 27-jari- algemene kampioen Zoontjens eerste cross-zege enige veran- ring met zich mee. De Tilburger, lf uitermate verrast, had name- k het idee na dit winterseizoen >t de cycle-cross te stoppen. „Ik id op een plek bij de eerste drie ge kend," liet hij iedereen imlachend weten. „In tegenstelling lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirr SITTARD De équipe voor de wereldkampioenschappen (zondag 27 februari in Praag) is: PROF: Cees Zoontjes. AMATEURS: Cock van der Hulst Gerris Scheffer, Gert Wildeboer en Bennie Meijer. RESERVES (die overigens niet meegaan) zijn: Sjaak Spetgens en Albert Scheffer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH tot andere jaren, had ik me echt voor deze titelstrijd geprepareerd. Ook het parcours was helemaal in m'n voordeel. Ik hou niet zo van veel lopen, dan val ik te ver terug. Het moet voor mij een echte cycle-cross zijn en geen veldloop. Nu ik alge meen kampioen ben, plak ik er neg een jaartje aan. Want die trui moet ik toch verdedigen". Wat Cees Zoontjens niet had ge daan, als hij onopvallend, tussen de amateurs bijvoorbeeld, achtste was Linkovesi wint 500 m. SAPPORO De vrees is niet ngegrond gebleken. Zondag wam de bevestiging. De schaats wedstrijden om de Olympische iedailles zullen, indien de weers- mstandigheden ook maar enigs- ins tegenzitten, één grote loterij orden met vele nieten. De ge- ukkigen zullen er het goud, het ilver en het brons uit kunnen lukken. De in de nacht van za- irdag op zondag gevallen sneeuw ruim dertig centimeter ad de baan en de tribunes aan et oog onttrokken. Terwijl een storm (windkracht zes) euw door het Makomanai-ijs- tadion Joeg, gingen de sneeuwploe- i aan het werk om de baan vrij maken voor de geprogrammeerde lainingswedstrijden. Bijna ander- ïr te laat zou het eerste start- ihofc klinken 's Werelds sprintelite, ad zich hier verzameld voor een 00 meter. s winnaar kwam uit het strijd- wereldrecordhouder Leo Link.o- maar zowel hij als Erliard Kei- de Duitse Olympische kam- s van Grenoble op de kortste chaatsafstand. die eveneens onder veertig seconden bleef, moest het -men: "Deze wedstrijden waren n maatstaf. Daarvoor werd onder ver uiteenlopende omstandigheden ereden" De Nederlandse rijders en rijdsters iadden het reeds op de eerste trai- iingsdagen in Sapporo ervaren: de (eersomstandigheden in 't bijzon- Ier de wind wisselen bij de mi- luut. Nu, onder extreem slechte con- liMes. kwam dit des te duidelijker ot uiting. De sneeuw Joeg, opge jaagd door een buiten zichzelf ge raakte Aeolus, door het stadion. De god van de wind moest echter zo nu en dan even op adem komen, om nieuwe krachten te verzamelen. Wie juist zo'n adempauze trof, mocht zich gelukkig prijzen. Of nietwant met grotere kracht soms kwam hij terug en zijn nukken waren onpeilbaar. Aeolus kende geen enkel medelijden. Hij speelde met zijn slachtoffers, die hij dan recht in het gezicht blies, dan op de rug geselde. De Russische super sprinter Valeri Moeratov was er niet tegen opgewassen en werd uit de bocht gedrukt. Zelfs de met schuimrubber gevulde balen, die als afrastering dienden, konden hem niet stuiten. Hij vloog er overheen in de sneeuw. Leo Linkovesi. de Finse sprinter, die dit seizoen reeds eerder zijn naam vestigde, was met 39,1 secon den veruit de snelste. Erhard Keiler "Ik reed slechts voor tachtig pro cent, daar ik last van stijfheid had, in mijn bovenbenen en me daarom niet wilde forceren" werd met 39,9 sec. goede tweede. Van de Nederlanders kwamen Schenk en Verkerk wel op het ijs, maar zonder schaatsen. Met him grappen en grollen zorgden zij voor een vrolijke noot in het sombere de cor .De overige drie leden van de Nederlandse ploeg stortten zich wel in het avontuur, maar al van nature geen specifieke sprinters kwamen zij niet ver, tenminste niet onder de eerste tien. Bols was van het drietal met 42,5 de snelste, Ver- heijen kwam tot 43.0 en Van Dijk, die alleen over de baan ging tot 44.8. geworden. Dit overkwam de nu ont troonde Gertie Wildeboer. Halverwe ge het parcours schoot zijn versnel lingsapparaat bij een riskante afda ling tussen de spaken. Tweemaal wisselen van fiets kwam de grote kanshebber op een onoverbrugbare kloof van bijna twee minuten te staan. Ook Sjaak Spetgens was gedemo raliseerd. De kleine Brabander, die vorig jaar in het wereldkampioen schap naar een bronzen pak snelde, kwam evenals Wildeboer niet onge schonden uit de strijd. „In de tweede rpnde merkte ik net voor de meet, dat ik een aflopende tube had. Voor dat ik een andere fiets kreeg was het gat zo groot, dat ik het niet meer dicht kon krijgen. Bijzonder jam- j mer, want ik had al dagen op deze j weersomstandigheden gehoopt". Daarom moest, toen ook Albert Scheffer de kop door pech had ver laten. de nieuwe kampioenen gezocht worden bij de drie overblijvers Zoontjens ,Van der Hulst en Gerrit Scheffer. Toen Van der Hulst in de slotfase zes spaken verspeelde en noodgedwongen moest overstap pen, had Cees Zoontjens het wel ge zien. Bij de nieuwelingen werd Jan Fei- ken verrassend winnaar. In de laat ste ronde ging hij over favoriet Jan Spijker heen, die op zestien secon den tweede werd. Jansen uit Voor schoten werd zevende. Aspirant Ge rard Looyenstein moest zijn trui af staan aan de voor hem eindigende Limburger Michel Jacobs. Ook Ton van der Knaap behaalde zilver. De veteraan uit Wateringen eindigde met veertig seconden achterstand op 35-jarige Jan van Dijk eervol als tweede. Uitslagen Profs en amateurs (24 km) 1. C. Zoontjens (Tilburg) 1 uur 2 min. 2 sec., 2. C. v.d. Hulst (Zoeter woude) op 20 sec., 3. J. Scheffer (Hengelo) op 30 sec., 4. B. Meijer (Apeldoorn) op 36 sec., 5. A. Scheffer (Zelhem) op 1.32, 6. J. van Boxmeer (Erp) op 2.13. 7. J. Spetgens (Some ren) op 2.59, 8. G. Wildeboer (Apel doorn) op 3.04, 9. R. van Tricht (Hil- legom) op 3.18, 10. R. v.d. Burgh (Werkhoven) op 3.31. Nieuwelingen (15 km) 1. J. Feiken (Veendam) 42 min. 36 sec. ,2. J. Spijker (Kampen) op 16 sec., 3. J. Verkerk (Westerhoven) op 20 sec. Adspiranten (9 km.) 1. M. Jacobs (Bingelrade) 24 min. 30 sec., 2. G. Looyenstein (NoordwiJ- kerhout) op 18 sec., 3. H. Oberge Klimmen) op 24 sec. Veteranen (11 km.) 1. J. van Dijk (Lisse) 32 min. 46 sec., 2. A. van der Knaap (Waterin gen) op 41 sec., 3. Van der Heijden (Eindhoven) op 1.01. KARATE De Amsterdammer Jan Kallenbaoh is de succesvolste deelnemer geweest aan de Neder landse karatekampioenschappen, die zaterdagavond in de sporthal De Vliegermolen in Voorburg zijn ge houden. Hij behaalde de titel zowel in het zwaargewicht als in de open gewichtsklasse. Huub Meyer (Eind hoven) won het middengewicht, Brand (Rotterdam) het lichtgewicht. Incomplete HVL-heren achtste nederlaag in successie HVL'er Jan Schuuring wordt door twee spelers van De Meeu wen vakkundigvan een door braak afgehouden. Er was gister middag in de Vijf Meihal voor HVL vaker geen doorkomen aan. De Leidse roodbaadjes verloren kansloos met 15—27 (Foto Holvast) LEIDEN Voor de Leidse handbaltop de dames van Foreholte en de heren van HVL was het gisteren geen beste dag. De dames van Foreholte hebben aan de nederlaag tegen DWS in Schiedam nog niet direct zo'n pijn (zie de ranglijst), maar wat in dit treffen toch wel duidelijk aan het licht kwam, was dat de Voorhoutse titelkandidaten een veel te kleine basis groep hebben. Gisteren traden de Foreholtedames aan met een net van een keelontste king herstelde Nora van Niekerk („maar daar lag de nederlaag niet aan, we hebben gewoon slecht ge speeld") die duidelijk beneden haar niveau speelde, en de tijdens een trai ning aan haar knie geblesseerde El- ly Hoek. Toch zag het er voor Fore holte aanvankelijk zeer gunstig uit. Dankzij treffers van de goed op schot zijnde Hanna Wang leidde Foreholte na tien minuten al verdiend met 3-0, maar door een aantal defen- Door Frank Bonte rugkomen en een 5-4 voorsprong ne men. Na de hervatting kregen Nora van Niekerk en Hannie Boskamp her haaldelijk persoonlijke dekking. Dat had evenwel voor Foreholte geen be zwaar moeten opleveren, maar domme pech (Nora van Niekerk en Hannie Boskamp schoten op de paal, Elly Hoek op de onderkant van de lat) en het falen van de tweede garde, deed Foreholte tenslotte toch de das om. DWS won met 8-6. Voor Horeholte scoorden: Hanna Wang (4x). Han nie Boskamp en Ans Bakker (ieder éénmaal). Ondanks de nederlaag gaat Foreholte nog steeds aan de leiding in de regionale tweede klasse. De Voorhoutse formatie heeft drie pun ten voorsprong op Actief en Hercu les. die elkaar nog éénmaal moeten bestrijden. Zondag krijgt Foreholte het Goudse Vires en Celeritas op be zoek, daarvan werd destijds in Gouda met 7-16 gewonnen STAND: Foreholte 12-19. Actief 12-16. Her cules 12-16, Snelwiek 13-13, Vires et Celeritas 12-12, AHC '28, 12-10, DWS 13-10, Westlandia 13-9, Hygiëa 13-7. De heren van HVL boekten giste ren hun achtste nederlaag in succes sie. De roodwitten tradeh weer aan met slechts een wisselspeler (de aan zijn enkel geblesseerde Peter Onvlee) en aangezien De Meeuwen uit Rot terdam in een hoog tempo handbalde was er voor de Leidse ploeg geen „houden aan". Ondanks na de rust bij vlagen uitstekend keeperswerk hij stopte liefst 4 strafworpen van Cees Onvlee, vervanger van de geblesseerde Alex Swinkels (ont wrichte pols) had De Meeuwen al bij de rust een voorsprong van 16-8. Het einde kwam met 27-15 De heren van HVV hadden met Union Sport maar weinig moeite. De formatie van Henk Hoops wandelde al voor de rust naar de comfortabele voorsprong van 13-7 en domineerde na de hervatting volkomen: 24-10. Betere conditie leverde de heren van Warmunda wederom een zege op. MMO werd in Alphen aan den Rijn het slachtoffer van de duidelijk ge stegen spelkracht van de Warmonders Tot de rust kon MMO bijblijven (9- 9). maar daarna gaf Warmunda de toon aan. 17-10. Van Dijk en Ben van Niekerk waren met respectieve lijk zes en vijf doelpunten de top- scores. De dames van HVL wonnen met ruim verschil van het Haagse Wings. Wings wist wel de leiding te nemen, maar toen Ria Ammerlaan voor 2-1 had gezorgd dicteerde HVL de strijd. Via een 6-1 ruststand werd het een 10-1 overwinning. Aangezien concur rente MMO in Poeldijk ten onder ging tegen Westlandia 2 (10-9) kan HVL-dames het kampioenschap bijna niet meer ontgaan. Bij winst op MMO aanstaande zondag in de Apol- lo-hal, kan de vlag worden uitge stoken. NIO hield HVP aanvankelijk aardig bij, er werd met een 4-3 ach terstand voor NIO gerust. Na de hervatting vielen de pupil len van Ton Spelbos echter terug en HVP profiteerde. Eindscore 17-10 in het voordeel van de Haagse kam pioenskandidaten. Northa 2 wees de Warmunda dames nadrukkelijk op de manco's in technisch, tactisch en conditioneel opzicht. Northa 2 won met 14-2. op de Winter-Universiade in Ameri ka zal uitkomen, zegevierde zowel op de 500 meter als de 1000 meter. Op de 500 meter toonde Valentijn zich zelfs tweemaal de sterkste. De voornaamste uitslagen luiden Heren, sprinters, 500 METER, eer ste race: 1. Jos Valentijn 39,53, 2 Jan Bazen 39,86; tweede race: L Jos Va lentijn 40,03; 2. Jan Bazen 40,18; 3. Klaas Renes 42,36; 1000 METER: 1. Valentijn 121,80; 2. Bazen 1.23,90.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9