Bloedbad met dertien doden Londonderry (Ulster) m Ex-Gestapo-chef ontmaskerd? Pakistan treedt uit Britse Gemenebest Vuur van demonstranten beantwoordzegt leger Wanorde Geestelijk gestoorde kaapte vliegtuig Salto liep goed af NA ERKENNING BANGLADESJ Bolivia weigert uitlevering Altmann aan Frankrijk MAANDAG 31 JANUARI 1972 PAGINA LONDONDERRY (GPD. AFP, Reuter) Een betoging van duizenden rooms-katholieken in de Noordierse stad London derry is gisteren uitgelopen op een bloedbad, waarbij volgens een bekendmaking van het Britse leger dertien burgers, onder wie twee sluipschutters, om het leven kwamen en zestien per sonen werden gewond. De slachtoffers vielen in de r.k. wijk Bogside bij een vuurgevecht, dat uitbrak toen tweehonderd Britse parachutisten de uit het stadscentrum verdreven beto gers daar achtervolgden. Het was de bloedigste botsing die zich in drie jaar vian gewelddaden in Ulster heeft voorgedaan. „Massa moord" en „Sharpeville". schreeuw den woedende leiders van de bewe ging voor de burgerrechten, toen het dodencijfer bekend werd. De doden zijn allen jongemannen in het begin van de 20. Onder de gewonden be vinden zich twee vrouwen. Allen had den schotwonden. Het Britse leger zegt dat de militairen slechts schoten ter beantwoording van het vuur van de demonstranten. De „Provinsio- nals" van het ondergrondse Ierse Re publikeinse Leger (IRA) verklaarden van hun kant ..dat geen moment een van onze eenheden het vuur het eerst op het Britse leger heeft geopend". De mars. bedoeld als protest tegen ae interneringspolitiek van de rege ring. was op enkele honderden me ters van het stadhuis in grote wan orde geëindigd. Britse troepen had den in een straat barricaden opge worpen en bestookten de opdringende menigte, die hen met stenen en fles sen bekogelde, met braakgas, stralen uit waterkanonnen en rubberkcgels. Honderden betogers splitsten zich vervolgens in groepen, en trokken zich vernielingen aanrichtend in de wyk Bogside terug waar ze werden achtervolgd door een speciale afdeling paratroepen. Zeker vijftig personen werden aangehouden en aan de politie overgedragen. Kardinaal Conway, de primaat van geheel Ierland, verklaarde in een telegram aan premier Heath, dat hij door het gebeurde diep is aangegre pen. Hij eiste een onpartijdig en openbaar onderzoek. Ook de r.k. bis schop van Londonderry heeft bij Heath geprotesteerd tegen het optre den van het Britse leger. Leger ontkent De z.g. „voorlopige" vleugel van het illegale Republikeinse Leger, welke in tegenstelling tot het traditionele deel van het IRA verantwoordelijk is voor de gewelddaden in Noord-Ierland, heeft verklaard opdracht te hebben gegeven, dat de eigen groep alle wapens uit de omgeving van de mars van de burgerrechten zou verwijderen om incidenten te voorkomen. De aan de mars voorafgaande be toging was wettelijk toegestaan. De optocht zelf echter, waaraan 20.000 TSJ0E ZIET NIETS IN VREDESPLAN PEKING (Reuter. AP) Premier Tsjoe En-lai van de Chinese volks republiek ziet geen mogelijkheid voor beëindiging van de oorlog m Indo-China als de Verenigde Staten vasthouden aan het jongste vredes plan van president Nixon. In een gesprek met Noordameri- kaanse China-kenners en zakenlie den zei de Chinese premier zondag avond: „Als de Amerikaanse rege ring doorgaat met haar acht punten omvattende programma, denk ik niet dat het mogelijk zal zijn de oorlog in Indo-China. en in het bij zonder in Vietnam, te beëindigen" Tegen prof. Daniel Trekiak, docent Chinese politiek aan de universiteit van Toronto, had Tsjoe geen nega tieve commentaren gehad op presi dent Nixon of diens adviseur dr. Henry Kissinger. Over deze laatste zei hij: „Hij heeft de eigenschappen van een man met wie men ka:i debatteren". Grote Noord Vietnamese troepen eenheden, waaronder een reserve- divisie die normaal in Noord-Viet- nam blijft, trekken door de gedemi litariseerde zóne en het zuiden van Laos in de richting van de noord en westgrens van Zuid-Vietnam. zo hebben Amerikaanse militaire zegs lieden zondag bekend gemaakt Noordvietnamese troepen hebben een van de zwaarste bombardementen sinds de afgelopen herfst de Zuidvietnamese bases langs de gedemilitariseerde zóne met ra ketten en mortieren onder vuur ge nomen. Het hoofdkwartier van de Zuidvietnamese troepen in Saigm meldde dat bij gevechten langs de zóne 47 Noordvietnamese soldaten gedood werden, terwijl de Saigon- troepen zes man verloren. De Amerikaanse B-52 bommenwer pers en gevechtshelicopters hebben opnieuw zware bombardementen uit gevoerd in een poging de opmars van de Noordvietnamese troepen naar het zuiden te vertragen. personen in rijen van 20 tot 30 breed meeliepen, was onwettig. Het Britse opperbevel in Noord- Ierland ontkent dat de parachutisten buiten hun boekje zijn gegaan. Ze vuurden pas toen ze zelf door ben zine- en spijkerbommengooiers wer den bestookt en door sluipschutters werden beschoten. Alles verliep kalm. totdat de kop van de stoet een leger- barricade aan het eind van William Street welke al zo vaak het toneel van bloedige botsingen is geweest naderde. De leiding van de stoet be sloot door een zijstraat af te zwen ken, maar opgewonden jongelui spoorden de betogers aan recht op de barricaden af te stevenen. Het be kende straattuig begon bommen naai de troepen te smijten. De parachutis ten, die de pantservoertuigen beman den. kregen daarop het bevel het rapalje te arresteren. Toen de jacht geopend was mengden zich volgens officiële lezing sluipschutters in de stryd. Nog een mars Ondanks een demonstrat'everbod hebben zaterdag ongeveer 600 aan hangers van de „beweging voor de burgerrechten" een mars gehouden van Dungannon en Coalisland, twee plaatsjes ten westen van de Noord ierse hoofdstad Belfast. Scheel ziet nieuwe punten STUTTGART (DPA) De West- du itse minister van Buitenlandse Za ken Scheel heeft gisteren in een radio-interview gezegd dat er twee nieuwe elementen zijn in het com muniqué dat de landen van het War schaupact hebben uitgegeven na hun topconferentie vorige week in Praag. De NAVO-landen zullen op deze nieuwe elementen ingaan, aldus Scheel. Voor het eerst, zo zei de West- duitse minister, wordt gesproken over evenwichtigheid in de troepenver mindering van Oost en West. Een nieuw punt is ook de noodzaak van „slechting van kunstmatige barrières" als agendapunt voor een Europese veiligheidsconferentie. Daarmee kan volgens Scheel bedoeld zijn dat men meer wil doen aan „vrije uitwisse ling van informatie en ideeën en aan de contacten tussen mensen onder - ling". In tegenstelling tot het Warschau pact meent Scheel dat de Europese veiligheidsconferentie niet dit jaar al. maar wellicht in 1973 kan be ginnen. Jokoi lijdt aan hallucinaties TOKIO (AP) —De Japanse ser geant Jokoi, die zich 28 jaar lang in het oerwoud van Goeam schuil heeft gehouden en zich niet heeft overgege ven. heeft kennelijk hallucinaties die zijn terugkeer naar huis wellicht zul len vertragen, zo .wordt van Japan se zijde op Goeam vernomen. 'Jokoi. die vorige week maandag werd gevonden bij de grot waarin hij had geleefd, blijft maar mompe len over zijn vriend die in de oorlog is gesneuveld of die in de jungle is omgekomen. Jokoi is ter observa tie opgenomen in het ziekenhuis van Goeam. Volgens verplegers heeft Jokoi een onrustige nacht gehad en de artsen van het ziekenhuis hebben hem een dosis kalmerende middelen en slaap pillen gegeven. Jokoi heeft ver klaard dat hij wordt achtervolgd door hallucinaties. Hij transpireert hevig als hij deze aanvallen heeft. "Hallucinaties van mijn kamera den". aldus Jokoi, "blijven mij ach- tervolgen. Ze vragen me maar steeds waarom ik alleen naar huis ben te- j ruggekeerd en hen heb achtergela- I ten". NEW YORK (RTR/DPA) Een man die een Boeing-707 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airways had gekaapt, is zaterdag op het vliegveld Kennedy bij New York neergeschoten en ge wond naar het ziekenhuis gebracht. De man die Garret Brook Trapnell heet. had de Boeing met 101 perso nen aan boord gekaapt kort nadat het vliegtuig uit Los Angeles was vertrokken Hij dwong de piloot naar New York te vliegen waar hij de 93 passagiers vrijliet Hij eiste daar 300.000 dollar plus brandstof om met het toestel naar Europa te kunnen vliegen, de vrijla ting van Angela Davis, de mili tante voorvechtster voor gelijke rech ten van blank en zwart, een onder houd met president Nixon en ontslag van rechtsvervolging voor alle mis drijven die hij heeft gepleegd, waar onder de diefstal in 1970 van een sportvliegtuig waarmee hij naar de Bahama-eilanden vloog. Terwijl hij de bemanning op het vliegveld Kennedy onder schot hield, telefoneerde hij met een psychiater in Dallas die hem eens behandeld heeft en met zijn advocaat in Miami. Daarna vertrok de Boeing met on bekende bestemming. Eenmaal in de lucht liet Trapnell weten dat hij een tijdbom bij zich had.' Het toestel bleef enige tijd boven New York cirkelen en landde toen weer op het vliegveld Kennedy. Daar schoten agenten van de federale re cherche de kaper neer. De 32-jarige Trapnell, afkomstig uit Waltham in de staat Massachu setts, werd in 1970 in Canada aange houden op beschuldiging van vier bankovervallen. Zijn geestelijke ver mogens waren zodanig dat hij niet terecht behoefde te staan, maar naar een psychiatrische inlichting werd gestuurd. Merkwaardig genoeg geniet Japan bij velen in Europa de re- Gevecht in Zuid-Afrika Vier putatie van een land waar het Aan het hoofd van de stoet liepen Bernadette Devlm en twee andere leden van het Britse Lagerhuis. De °vambo-krUgers zijn gedood en vier nooit koud is. Deze foto. afkom- deelnemers kresen na het verlaten gewond bij een aanval op Zuidafri- stig uit het sportcentrum Sap van Dungannon van de Britse mili- I kaanse politietroepen in het noorden poro, toont het tegendeel aan tairen en Noordierse politie geen toe- van Zuidwest-Afrika. meter verder gelegen Coalisland te J dagavond het hoofd stemming de weg naar het acht kilo- nemen. De demonstranten trokken daarop dwars door de weilanden naar het einddoel van de mars. dat zij in groepjes bereikten. Bij Coalisland kwam het tot vechtpartijen met de politie, die de betogers met oprcer- gas en rubberkogels uiteenjoeg. Bij deze incidenten kwam een man aan een hartaanval te overlijden en werd een wagen van de vrijwillige hulppo litie ln brand gestoken. Demonstratie van zangeres in Witte Huis WASHINGTON (Reuter) Pre sident Nixon en zijn vrouw wisten niet hoe ze het hadden toen de 30- jarige Canadese Carol Peraci die vrijdagavond met de „Ray Conniff Singers" in het Witte Huis moest op treden. onverwachts een vertoog lot de Amerikaanse president richtte. Eerst haalde zij een doekje dat zij onder haar japon weggemoffeld had. voor de dag waarop stond: „Maak een eind aan het doden" en hield dit voor de president. Daarna zei ze „president Nixon. maak een einde aan het bombarderen van menselijke wezens, dieren en planten U gaat op zondag naar de kerk en bidt dan tot Jezus Christus Als Je zus Christus vanavond in deze ka mer was. zou u geen bom meer dur- Ray Conniff, de leider van de zanggroep, bood Nixon en het gezel- 150 personen zijn veront- heeft de Zuidafri- kaanse veiligheidspolitie, generaal j Arrestaties Joubert, bekendgemaakt. Aan de ter in Bareel aanval hadden circa honderd gewa Dende mannen uit het semi-auto norne Ovamboland deelgenomen. Di politie had een aanzienlijke hoeveel heid wapens buitgemaakt. Spanje Een rech- i heeft zaterdag tien studenten gevangengezet die woens dag waren gearresteerd wegens het deelnemen aan de re'len cp het uni versiteitsterrein van Barcelona Sneeuw in Parijs Zowel aan de Zestig arrestaties De Braziliaan- Franse als aan de Spaanse kant \an se militaire politie heeft de vorige de Pyreneeën zijn plaatsen door zwa- week het grootste aantal guerrilla- re sneeuwval van de buitenwereld af- strijders in één week gearresteerd gesneden. In Frankrijk viel zondag sinds een Jaar. Van goed ingelichte vrijwel overal sneeuw In Parijs vroor zijde is gemeld dat er tenminste 60 het vijf graden Aan de Rivièra ont- personen zijn aangehouden en di drie guerrillaleiders zyn gedood DACCA/LONDEN (Reuter) Pakistan heeft besloten uit het Gemenebest te treden, omdat Engeland, Australië, Nieuw- Zeeland en andere aangesloten landen hebben besloten Bangla- lesj te erkennen. Dit heeft radio-Pakistan gisteren bekendge maakt. Het besluit is direct van kracht geworden. Naar in welingelichte kringen in Londen verluidt, kan de Britse bekendmaking binnen korte tijd tegemoet worden ge zien. Ceylon en Cyprus die eveneens i aldus Bhoetto. „Als natie, die zich- deel uit maken van het Gemenebest zelf respecteert, is het onze plicht uit hebben Bangladesj al eerder er- het Gemenebest te treden, al doen kend. Dit hebben ook verscheidene we dat niet graag". Hij had de Brit- communistische landen gedaan, se hoge commissaris in Islamabad waaronder de Sowjet-Unie. Als re- gevraagd eventuele actie met betrek- presai'le heeft Pakistan zijn diploma- king tot Bangladesj uit te stellen tot tieke betrekkingen met het deel der betrokken landen verbroken. Ten aanzien van de Sowjet-Unie is dit echter niet gebeurd. „We zijn bereid bilaterale betrek kingen met Engeland te onderhou den. De hoge commissarissen (diplo matieke vertegenwoordigers in ge menebest-landen i worden niet terug getrokken. maar zullen van aan ambassadeurs zijn", Bhoetto op een persconferentie Regeringskringen in Londen heb ben verklaard dat de economische hulp aan Pakistan opnieuw bekeken moet worden nu dit land geen lid van het Gemenebest meer is. Ook zal de kwestie van de Pakistaanse emi- af j granten nog eens bekeken worden, aldus Er zijn op het ogenblik ongeveer 350.000 Pakistanen in Engeland, die WASSENAAR Op de Papen- zachte berm en maakte laan in Wassenaar raakte gistei- mortale tussèn twee bomen door nacht een auto op onverklaarbare De auto werd volkomen vernield wijze van de weg. Vermoedelijk werd doch wonder boven wonder kw de bestuurder, een jongeman ui; de De Pakistaanse president liet zich zijn geïmmigreerd op grond uiterst gematigd uit over Engeland, speciale rechten die zijn toegekend Hij vroeg de Pakistaanse pers geen aan burgers van Gemenebest-landen. anti-Britse stemming te kweken. „We j Veel gezinshoofden verwachten nog hebben geen rancunes ten opzichte i de aankomst van de rest van hun ge- van het Britse volk of de Britse zin. pers". Hij zei dat er in Pakistan een gre te bewondering voor de Engelsen is. i Intussen bereidt president Bhoetto lichte Maar Engeland behoort tot Europa zich voor op zijn bezoek aan Peking. Peking schuldigingen aan. Hij zei daarop te- Leidschendam. afgeleid doordat hij schaafwonden af. De bestuurder en keert snel terug naar Europa. Wij het tweede binnen drie maanden, gen Carol Feraci dat zij maar be- met zijn passagier, een Voorschote- j werd uit de wagen geslingerd. behoren tot Azië. Vroeger of later De Pakistaanse president zal onder ter vertrekken kon De zangeres ver- naar, in gesprek was. Hij verloor de i |zou voor Engeland ontnuchtering liet daarop de kamer. macht over het stuur, raakte in de (Foto Holvast spreken met minister het Gemenebest zijn gekomen, tenlandse Zaken Tsji Peng-Fei PARIJS (GPD) Bolivia heeft de Franse regering gewei gerd de voormalige Duitser Klaus Altmann, die later tot Boli- viaans staatsburger werd genaturaliseerd, aan Frankrijk uit te leveren. Voor de Franse autoriteiten verschuilt zich achter die naam in werkelijkheid de Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Bar bie, die onder de bezetting chef van de Gestapo was in Lyon. In die hoedanigheid wordt Barbie, alias Altmann, van de deportatie van' honderden Joodse kinderen beschul- digd. terwijl hy ook nog de martel-; dood van tientallen Franse verzetslie-1 den, onder wie Jean Moulin, op zijn geweten heeft. Moulin presideerde in de eerste jaren van de bezetting de Franse raad van het verzet in welke functie hij, na zijn vroegtijdige en heldhaftige dood. door de latere mi- nister-president Bidault zou worden opgevolgd. Jean Moulin, voor wie en kele jaren geleden een monument werd opgericht, wordt door de Fran sen nog altijd als een nationale held Dat de nazi-beul Barbie met dui- kwa zenden andere oorlogsmisdadigers na Hitiers nederlaag een goed heenko men naar Zuid-Ameiïka had weten te vinden, stond voor de Franse rege ring al vele jaren vast. Maar pas sinds enkele maanden meende de Franse politieke opsporingsdienst redenen te hebben te geloven dat de. directeur van een welvarende Peru viaanse transportonderneming in La Paz, Klaus Altman, in werkelijkheid Klaus Barbie heette. Dat vermoeden! werd voor Parijs zekerheid toen ook I een hoge magistraat in München na grondige nasporingen in de Duitse archieven tot diezelfde conclusie i De Duitse anti-fasciste Beate Klar- feld, die enkele Jaren geleden inter-! nationale bekendheid verwierf door| de toenmalige bondskanselier Kiesin- ger in het parlement als voormalige nazi-bons een klap in het gezicht te geven, heeft zich bij de ontmaskering van Altmann persoonlijk onderschei den. Beate Klarfeld, met een Franse journalist getrouwd, heeft tegenover de pers verklaard dat recente foto's van de kalende Altmann, die van middelbare leeftijd is, treffende ge lijkenis vertonen met foto's die 25 tot 30 jaar geleden zijn genomen van Barbie. Het gerechtshof in München soul volgens mevr. Klarfeld door biolo- gisch-genetische proeven hebben be wezen dat de identiteit van Altmann en Barbie overeenstemt. Altmann heeft dit weekeinde in een televisie-interview toegegeven dat hij ln de oorlog als SS'er heeft gediend in Nederland, Frankrijk, de Sowjet- Unie en Duitsland. Hij ontkende ech ter dat hij in werkelijkheid Klaus Barbie heet en hoofd van de Gestapo in Lyon is geweest. Altmann is vorige week. toen de resultater van het onderzoek bekend werden, haastig uit Peru naar Bolivia teruggekeerd. Van de ruim tien miljoen vluchte lingen die vorig Jaar uit Oost-Pakis- tan zijn weggetrokken, zijn er tot dusver meer dan zes miljoen naar 't inmiddels onafhankelijke Bangla desj teruggekeerd. Dit heeft een woordvoerder van de Indiase rege ring in het weekeinde meegedeeld. Volgens hem zullen tegen het einde van volgende maand alle vluchtelin gen India hebben verlaten. Illllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de politieke situatie en economische samenwerking. Ondanks alle Chinese steunbetuigingen aan Pakistan me nen waarnemers in Peking dat Chi na Bhoetto ook zal laten weten dat er duidelijke grenzen aan de Chinese steun zijn. China was het enige land dat Pakistan volledig steunde in het conflict met India. Maar Peking had Pakistan tevoren ook aangeraden het geschil door overleg, en niet met gebruik van het gewéld, op te los- De vertegenwoordiger van Bangla desj in Nieuw Delhi, SJowdhoery, zei zondagavond dat het Gemenebest zich waarschijnlijk gelukkig zal prij zen dat Pakistan „schuldig aan volkenmoord en andere gruwelen te gen Bangladesj" zich eigener be weging heeft teruggetrokken. Waar nemers in de Indiase hoofdstad ver wachten dat de uittreding van Pakis tan de weg opent naar het lidmaat schap van Bangladesj. Intussen heeft het persbureau van Bangladesj de ontdekking van nieu we massagraven met duizenden ske letten gemeld De Amerikaanse se nator Adlai Stevenson Jr., die zater dag massagraven in Comilla en Tsjittagong aanschouwde, verklaarde op een persconferentie in Dacca dat „de omvang van deze barbaarsheid zonder precedent is". „Binnen het systeem" De Ame rikaanse Zwarte Panter-party heeft de wapens neergelegd en werkt bin nen het systeem, zo heeft mede-op richter Huey Newton zondag gezegd in een interview. De 29-jarige „mi nister van Defensie" van de Zwarte Panters zei. dat zijn partij nog steeds gelooft, dat revolutie waarschijnlijk onvermijdelijk is en mogelijk ge welddadig moet zijn, maar voor het ogenblik beperkt zij zich tot „het or ganiseren van de gemeenschap". Japan en Peking De Japanse re gering beschouwt normalisering van de betrekkingen met China als een urgente zaak, zo heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken Foekoeda zaterdag verklaard in een uiteenzetting over het Japanse bui tenlandse beleid. Hij riep Peking op directe onderhandelingen te beginnen over het herstel van de diplomatieke betrekkingen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4