Wetswinkeltje geeft gratis rechtshulp Fijne avond met 'Achalay' Leiden in de overbrugging Studenten beginnen morgen Ook in Haagse Schilderswijk Een hand vol schemer KASTEEL N.V. IN T NIEUW mtmm LEZERS SCHRIJVEN Wielrenner van het jaar MAANDAG 31 JANUARI 1972 LEIDEN LEIDEN Een groep van dertig rechtenstudenten begint j morgen in Leiden met een wetswinkeltje. Dit werkt gratis. In andere universiteitssteden hebben juridische adviesbureaus als deze de behoefte aan zo'n gewoon aanloopadres duidelijk aan getoond. De studenten van de wetswinkel willen de Leidena- ren kosteloos met rechtskundige hulp terzijde staan, indien men nergens anders (bijvoorbeeld bij een advocaat) terecht kan. Er doen 36 Leidse studenten mee aan dit juridisch adviesbureau. De werkelijke belangstelling voor het werk is echter veel groter. Onge veer honderd studenten staan nog op de wachtlijst, zonder dat er ooit re clame voor is gemaakt. De groep van 36 die morgen gaat beginnen, heeft zich intensief op de ze datum voorbereid. Zij heeft bo vendien moeten beloven, tenminste een half Jaar mee te blijven draaien om het voortbestaan van het wets winkeltje te verzekeren. Het Juridisch adviesbureau gaat uit van twee gedachten. Ten eerste doen de deelnemende studenten (die bijna allemaal hun rechtenstudie hebben beëindigd) er een pracht van een ervaring op. Ten tweede komt hier een stukje "engament" om de hoek kijken: anderen laten profite ren van Je studiekennis. "En het laat ste weegt het meest" -wordt verze kerd. In het Volkshuis Het wetswinkeltje wordt onderge bracht in het Leidse Volkshuis Apo- thekersdijk 33. De openingstijden zijn er vanaf morgen: werkdagen (uit gezonderd de maandagen) van 9—13 uur; zaterdagen 10—12 uur en koop avonden «1922 uur. Tijdens de spreekuren eijn steeds zes studenten aanwezig. De eerste tijd zullen de "wetswin- Jeugdturnen Excelsior en DOS winnaars LEIDEN den de verenigingskampioenschappen toestelturnen voor meisjes en jon gens van 10 tot en met 12 jaar ge houden in de Universitaire Sporthal. Deze kampioenschappen werden ge organiseerd door de Turnkring Lei den en Omstreken. Jammer was het dat de turnsters en turners hun beste kunnen in een ijs koude zaal aan het schaarse publiek moesten tonen. Juist de jeugd met zoveel enthousiasme verdient meer belangstelling. Mieke de Jong van DOS. Leiden tuimelde reeds bij haar eerste on derdeel van de balk en kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat zij haar pols brak. Toch mocht zij aan het eind van deze spannende wedstrijd de lste prijs voor haar vereniging in keiiers" eerst hun achterban op de universiteit raadplegen vóór ze een advies uitbrengen over een voorge legd probleemgeval. Dat gebeurt, om zekerheid te hebben over de juistheid van het advies. Er zal evenwel worden geprobeerd om het advies zo snel mogelijk te laten we ten aan de cliënt. Dit systeem typeert de degelijke aanpak van het juridisch adviesbu reau. "Echt Leids", zeggen de orga nisatoren zelf. Alle kanten ervan zijn nauwkeurig bekeken in een speciale voorbereidingscommissie. Ook zijn er vooraf gesprekken gevoerd met al lerlei organisaties op het maat schappelijk werkterrein. Al deze oriënteringen pleitten alleen maar vóór de oprichting van een juridisch adviesbureau. Zoals een voorlichtingsambtenaar, van het Leidse stadhuis zegt: "Da gelijks krijgen alleen wij al vijf men sen aan de balie van het stadhuis, met de meest cnmogelH":e v. op het gebied van huurproblemen, enz. Soms ben je daar de hele dag mee bezig. Al die mensen komen on gericht. Ze weten niet waar ze naar toe moeten. Daarom ben ik blij dat het juridisch adviesbureau er nu is. LEIDEN Ook de Haags» Schilderswijk krijgt een wets winkeltje. Hier staan eveneens Leidse studenten achter vijftal), maar anderen dan die van het nieuwe juridische ad viesbureau in t eiden. Het kantoorl. van de Haagse winkel komt middenin de Schil derswijk, in de Van Ravensteyn- straat. Daar is de beschikking over twee kamers plus een wachtkamer. Verwacht wordt dat er in Den Haag vooral veel problemen op huurgebied naai voren zullen komen. Problemen met juridische voetangels en klemmen, waarvan niet ieder een op de hoogte is. De openingstijden zijn hier met ingang van volgende week- dinsdags van 1417 en van 19—20.30 uur. LEIDEN Een stad vol water - I is Leiden en dus ook een stad vol brugg digheden vragen ook op dit gebied een a behoeven niet meer beweegbaar te zijn l Leiden links laat liggen en door het bruggen moeten wel breder zijn om het vangen. Er staat voor de komende jaren heel wat „overbruggingswerk" aar in het zojuist verschenen in veste- en met 1976. Maar er ivordt niet alleen foto laat de nieuwe vaste Pauwbrug le oude ophaalbrug over de Oude Singel gaat in de noord-zuid-routeOp de foto onder het de Rijn. (Foto's Holvast) Subsidie Het Juridisch adviesbureau wordt financieel ondersteund door de uni versiteit. Het ligt in de bedoeling, te zijner tijd bij de gemeente om sub sidie aan te kloppen. LEIDEN „Na de droom treft ons de zekerheid, het wapen van de werkelijkheid. Waangezichten, droom of wezen, de mens heeft voor de mens te vrezen". Zo eindigde zaterdagavond de pre mière van het toneelspel „Een hand vol schemer". Het was de jaarlijkse uitvoering voor de St. Agnes scholen gemeenschap, bij het feest van de naamgeefster. Men had dit jaar met de traditie gebroken en een toneel stuk genomen, geschreven door een van de leraren Nederlands, Peter Lintelo. Het verhaal handelt op de zeebo dem. nadat vier mensen schipbreuk hebben geleden. Een vrouw verdrinkt en de andere drie komen terecht op de zeebodem, waar vreemde wezens blijken te heersen. Het is een soort verbeeldingswereld, e< ADVERTENTIE Lsjes: 1. D.O.S. Leiden met Sparta Leiderdorp 120.40 pnt. Uit- met een totaal van 150.20 pnt., 2. Avanti Voorschoten 133 pnt. De beste persoonlijke prestaties wer den: Meisjes 1. Heieen Breedveld Nieuw Brunhilde Leiden 30.25 pnt., 2. Karen Bakker D.O.S. 29.40 pnt., 3. Sonja Lasschuit Concordia 28.85 pnt., 4. Maddy Wiesenberg D.O.S. 28.65 pnt en 5. Conny Beaufort D.O.S. 28.65 pnc. Jongens: 1. P. Logeman Excelsior, Leiden 39,8 pnt., 2. D. Bergman Ex celsior 39.7 pnt., 3. W. Delfos Avanti Voorschoten 36.4 pnt., 4. C .Bodijn Excelsior, 35.1 pnt., 5. A. Limburg Excelsior, 35.- pnt. ZOETERWOUDE Het was bij Kasteel NV een komen en gaan van zakenrelaties, die de directie. be staande uit de heren Kasteel en v. d. Polder, kwamen complimenteren, met het in gebruik nemen van het nieuwe bedrijfspand aan de Hoge Rijndijk. Burgemeester Detmers. die met secretaris Sieverding aanwe zig was, vond het bedrijf er efficient uitzien. Er is geen overdadige luxe. Tijdens de receptie was de produk- tie in volle gang. zodat iedereen kon kennismaken met moffel- en andere oppervlakte - behandelingsinstalla ties. GOUDEN PRINSESSEN STUIVER ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A Tel. 070-64.69.24 paradijs. Dit rijk wordt geregeerd door vorst Narcissus (Ton van Brus sel) als in een mooie droom. Maar ook d't rijk wordt bedreigd door machtswellust. Enerzijds door gene raal Garnaal (Hans van Vonderen) een man die als dictator wil heersen en anderzijds door de Kardinaalsmos- sel (Hedwig Kok) een idealist, die de liefde wil laten heersen. De generaal neemt inderdaad de macht over, het paradijs verandert in ean hel. „Het water is dik van rottenis" zegt Sche del, de dienaar van Narcissus, tegen zijn heer. Dit nogal experimentele stuk was in de eerste helft nogal onduidelijk, mede door de moeilijke woordkeus en doordat het grootste gedeelte in vers vorm was. Door de snelheid waar nee gesproken werd was niet alles goed te verstaan. Ook vonden wij het jam mer, dat er niet méér bovenaan het oplopende toneel werd gespeeld zodat de achterste rijen het stuk beter had den kunnen volgen. Wij vragen ons wel af of dit een te begrijpen spel was voor de lagere klassen (ook al had men tevoren een uitleg gegeven) vooral omdat het toch in de eerste plaats bestemd was voor de leerlingen. Maar toch is Peter Lintelo, die ook het stuk heeft geregisseerd en een deel van de kostuums en de décors voor zijn rekening heeft genomen, erin geslaagd 'n bijzonder prettig' ge heel te creëren. Dit ook dankzij de verrassend goede spelprestaties van de acterende leerlingen, de kleurige lichteffecten en de muziek, die in het geheel een grote rol speelden. Een spel dat het uiterste aan con centratie vraagt van zowel acteurs als toeschouwers, maar een bijzonder fijn schouwspel is. Dit spel wordt ook vanavond, woensdag en donderdag opgevoerd. M.P. De „Club van 48" heeft Leijn Loe- vesijn gekozen tot wielrenner van het jaar 1971. Een titel waaraan de Gerrit Sohulte Trofee is verbonden. De winnaars van deze trofee zijn precies die renners, die bij de club verkiezingen op de tweede plaats eindigden. Omdat vele wielerclubs het al een paar jaar niet eens zijn met de Ver kiezing van de Gerrit Schulte Tro fee, nam Swift Combinatie het inia- tief om te komen tot de „Wielrenner van het Jaar". Deze werd gekozen in enquetevorm door de besturen van dé wielerclubs, met als winnaar Joop Zoetemelk en Fedor den Hertog. Voor wat de deskundigheid betreft, kan ik het volgende zeggen. Enkele weken geleden kwam één van de he ren van de „Club van 48" de Gerrit Schulte Trofee terughalen bij de ou ders van Joop Zoetemelk. Want vol gens hem had Joop die in 1970 ge wonnen. De „Club van 48" zat waar schijnlijk meer met de gedachte bij onze verkiezing (ook in 1970 kozen de clubs Joop Zoetemelk), want de trofee is verleden jaar namelijk door Peter Post gewonnen. Als het comi té nu maar goed onthoudt dat zijn trofee bij Leijn Loeveseijn terecht is gekomen en niet bij onze winnaar Joop Zoetemelk Wim van Duivenbode. mede-organisator „Wielrenner" van het Jaar" LEIDEN Zaterdag gaf de volksdansgroep „Achalay" uit Lei den in het Leidse Volkshuis een perfecte demonstratie van een aan tal Joegoslavische en Roemeense dansen, zoals die nog steeds in die landen gedanst worden. Met veel verve werden de Inge wikkelde danspatronen met een maximum aan overtuigingskracht op 't podium gezet. De serie Joego slavische dansen werd oesloten met een Macedonische dans, de "Lesno- fo en cucersko oro", waarbij Hans Wortman vaardig en met veel ge voel voor ritme de tapan hanteer de. In een opzwepend ritme maak te hij met de overige leden van de groep het spanningsveld tussen de huwbare jonge mannen en meisjes, die ze symboliseerden, voelbaar. Hierna volgde een film over Roe menië. die kwalitatief gezien nau welijks niveau had. Na de pauze kon men zelf onder leiding van Hans Wortman enige schuchterige pogingen wagen zich de kunst van het volksdansen eigen te maken. Het was voornamelijk te danken aan het enthousiasme, dat dit som migen bijzonder goed lukte. Na een tweede film over Roeme nië, die meer inhoud had en min der het accent legde op toeristi sche informatie, gaf "Achalay" een première van een aantal Roemeen se dansen, waaronder de Sirba Moldoveaneska en de Sirba de la Sticlaria, die zo bij het publiek in de smaak vielen, dat het terecht van de dansgroep een toegift ver langde. Bijzondere aandacht was ook nu weer besteed aan de kleding. Men maakt bij de groep alle kleding, waarvan dat van de meisjes vaak met ingewikkelde motieven zelf. daarbij gesteund door de deskundi ge adviezen van Hedwig Schoots. Ad van Weeren, die door strakke, bijna "hautaine" bewegingen de Slavische sfeer, a.h.w. dicteert, zorgde met o.a. Wim de Wolf voor de choreografie. Door consciëntieus getimed voetenwerk (een zeer be langrijk onderdeel bij dit soort dansen), werd elke dans een suc- De volksdansgroep, die in Leiden ten onrechte nog bij een beperkte ^roep geïnteresseerden bekend is. verdient, mede door haar inzet en doorzettingsvermog- *po»-Mg een grotere bekendheio genieten. A. C. Koekebakker Jr. Leidse Baan en woningnood Ik ben even naar het bos in Voorschoten geweest om tegen de vogeltjes, die er nog rondvliegen het nieuws te vertellen: de Leidse Baan is van de baan. Jongens, jullie en wij gaan nog niet met z'n allen naar de asmodee.. het getij keert. Nu zijn er natuurlijk weer van die kanke raars, die over de 13 miljoen zeuren wat het geintje al gekost heeft, en natuurlijk, daar had weer menig huisje voor gebouwd kunnen wor den. maar waar blijven de heren als ze niet eens met een paar miljoen- tjes mogen flodderen? Het blijft nu eenmaal een moeilijke zaak als de mensen die de woningnood moeten oplossen, bijn aallen zeer riant wo nen. Ze zouden zich eens een dagje in de wc terug kunnen trekken en denken Ja zo zal het ongeveer zijn als je met z'n allen in een veel te kleine ruimte moet leven, dan nog kan je in je achterhoofd de gedach te houden het wordt wel avond en is het leed weer geleden. L. Spruit-Hilhorst Groenhovenstraat 16 Leiden Dikkie Dapper LEIDEN Het Jeugdtoneel van Dikkte Dapper geeft zondagmiddag om twee uur in de Stadsgehoor zaal een voorstelling. Met Dikkie ko men mee de clown Doppie en tante Door.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3