Mevrouw v.d. Bosch: 'Ik ben geen overdreven feministe' Release in Leiden-Noord i MINI- Leiden krijgt jaclitexpositie Zuiclhollcmds eerste „mevrouw de burgemeesterwoont in Puttershoek Koninklijk zilver voor jubilaris UIT WATER GERED KIND OVERLEDEN Dr. Meijering predikant Remon. Kerk MAANDAG 31 JANUARI 1972 STAD EN RAND WASSENAAR Het huis van Gerda van den Bosch-Bret- houwer, die binnenkort haar eenenvijftigste verjaardag viert, heeft sinds vorige week woensdag op z'n kop gestaan. Bloemen- leveranciers, telegrambestellers en fotografen hebben haar woning in het Van Polanenpark „belegerd", de telefoon heeft niet stilgestaan. Een simpel telefoontje van mr. Klaasesz, com missaris van de koningin in Zuid-Holland: „Gefeliciteerd met uw benoeming tot burgemeester van Puttershoek" is daar de oorzaak van. Gerda van den Bosch is vanaf 16 februari Zuidhollands eerste „mevrouw de burgemeester". Zo heeft dat kleine dorpje (4300 inwoners) in de Hoeksche Waard er naast een wereldberoemde inwoner „Keesie" Verkerk nu ook de vijfde vrouwelijke bur gemeester van Nederland. Na dat telefoontje, het enige dat i meente, heb ik veel belangstelling de redactievergadering van Woord voor de intergemeentelijke samen- en Dienst, een veertiendaags ver- I werking in de Hoeksohe Waard, de schijnend blad voor kerkeraadsleden recreatie en de sport. Ik heb m; waarvan Gerda van den Bosch de voorgenomen nog vóór ik uitgeno- lay out en eindredactie verzorgt, J digd ben eens bij alle verenigingen mocht verstoren, heeft Van den Bosoh om Puttershoek de nieuwe burgemeester gedraaid Ondanks al die drukte blijft me vrouw Van den Bosch, gekleed in een simpel groen deux-piece, de rus tige, charmante gastvrouw tegenovet iedere bezoeker die komt binnen wapperen. i huize te gaan kijken, Puttershoek heeft. Door Henriëtte v. d. Hoeven „Vanochtend hebben we kennis gemaakt met de wethouders van Puttershoek en de installatieproce dure op 19 februari besproken. Erg aardige mensen waaraan ik veel steun zal hebben", zegt ze. „Neem nou wethouder Nagtzaal, die zit al zesentwintig jaar in de raad Wat trekt u nu zo aan in het bur gemeestersambt? „Tja, ik geloof dat het bestuurlijke me erg aanlokt. Ik heb zeven jaar op de secretarie van mijn geboorte dorp Aalten gewerkt. Omdat daar de promotiekansen te gering waren om dat men toen nog redeneerde „de mannen moeten er een gezin van onderhouden" ben ik na de oorlog te< bij de Vereniging van Nederlandse njet 0p gemeenten terecht gekomen. Ik was j weer helemaal echt buiten daar assistente van de directie en hield me vooral bezig met planologie en volkshusivesting. Ik geloof dat deze ervaring een goede basis is voor het burgemeestersambt". Zo werd de Aaltense Haagse en trouwde tien jaar later met jonk bloeiend verenigingsleven, dus dat zal wel wat tijd vragen". Mevrouw Van den Bosch wordt „alleen" burgemeester en zal niet, zoals haar voorganger burgemeester Schreuder. die naar Gorkum is ge gaan om Ridder Van Rappard op te volgen, ook 't secretaris-ambt op zich nemen. „Ik voel niet zoveel voor dat administratieve werk, het be stuurlijke trekt me veel meer aan Ei* zit in Puttershoek een man die dat secretarisambt heel bekwaam zal vervullen. Wat ik nu eigenlijk in Puttershoek wil gaan doen, ja dat hangt natuurlijk van de raad af. We moeten samen plannen maken Ik kom daar niet met bepaalde ideeën van zus-of-zo moet het en nu zal dat gebeuren. Alles moet in goed overleg gaan. De wethouders hebben me verteld dat ik een gezel lige, levendige raad krijg, dus De nieuwe burgemeester van Put tershoek, die zegt al zoveel goede dingen over haar voorganger ge hoord te hebben, ziet haar toekomst vol vertrouwen tegemoet. De heer des huizes, die in deze dagen al een voorproefje heeft ge had van de drukte die er straks in Puttershoek rond de familie zal zijn. de verhuizing helemaal ,Ik vind het heerlijk om man die belangstelling heeft sport en voetbal in het bijzon I Samen met haar echtgenoot I links) en zoon Jente rechts I leest burgemeester Van den Bosch I de vele gelukstelegrammen die in et Van Polanenpark bezorgd orden. (Foto Holvast) zal hij ook in de Hoeksche Nederlandse Jagersvereniging Waard niets tekort komen. Ook hij 4~ U"A TT-:~ verzekert ons,, en dat zal alle Puttershoekers goed doen, bij de heer Van den Bosch. Dat huwelijk sohaatsevenementen aan de beeld moest een eind maken aan naar t>UjS gekluisterd te zitten, ambtelijke carrière, want getrouwde I £o iedereen tevreden, Jente vrouwen bleven in die tiid niet offi- I ,jie uit, al deze drukte in ieder geval cieel in dienst. „Ik heb toen we- j a\ een paar vrije dagen heeft ge- halve dagen als losse kracht gewerkt I sieept. want van huiswerk maken was j.i. ii- i de jonge gymnasiast toch niets Een gekke situatie was dat: ik ben heus geen overdreven feministe, maar dit vond ik een van de on rechtvaardigheden waarmee de vrou wen worden geconfronteerd". Na de geboorte van zoon Jente, nu veertien jaar, heeft Gerda van den Bosoh haar baan helemaal opgege ven. „Daar kun je natuurlijk ver- sohillend over denken maar ik vuid dat 't met een klein kind niet meer kan. Dit betekende natuurlijk helemaal niet dat ik geen voeling meer hield met de Dolitiek en andere dingen die mij interesseerden. Ik was bijv de eerste vrouwelijke ambtsdrager van de hervormde wijkgemeente in Wassenaar, secretaresse van de Partij van de Arbeid in Wassenaar Naar mate Jente opgroeide namen de activiteiten van Gerda van den Bosch toe. want mensen die zich ergens voor willen inzetten kan men op alle fronten gebruiken. Ruim een jaar geleden kreeg zij voor Open Appél een nieuw samenwerkingsver band PvdA-D'66 en aanhangers die niet noodzakelük lid van een party hoeven te zyn, zitting in de Wasse- naarse raad. Al die activiteiten gaat ze nu ruilen voor het burgemeesters ambt in het "suikerdorp" Putters hoek. gekomen; mr. Klaasesz, die zijn pensioenering toch nog een vrouw heeft kunnen voordragen, en Puttershoek dat een charmante en deskundige burgemeester krygt. De enige die met de verhuizing OEGSTGEEST De leden van de deze manifestatie ten dienste zal zijn afdeling Leiden van de Koninklijke voor de gehele randstad. Medegedeeld werd dat de stichting in het Witte Huis bijeengekomen om j jachtschietbaan Leiden en Omstre- van voorzitter J. Ebbink te verne- ken" de exploitatie ter hand heeft men welke plannen er zijn in het pas genomen van de schietbaan, zodat begonnen jaar. reeds vroeg dit jaar met schieten Steeds meer is het bestuur er van kan worden begonnen. «dBen„dt^ed«0t; Na deze zaKe^e mededelen maicen. dat Jagen geen wrede is, doch nut-tig en nodig om het vertoond over vogeis evenwicht in de natuur te bewaren en natuurgebieden in stand te hou- vooral de kop, totaal WARMOND Na de huldiging van de heer v. Es door directie en personeel van de N.V. Padox in ver band met het 50-Jarig dienstjubileum. werd deze Jubilaris met zijn echtge note in de direktiekamer ontvangen, waarbij ook aanwezig waren burge meester Langemeijer en de heren v d. Horst en Henkemans van de raad van bestuur van Nationaal Grond bezit N.V. te 's Gravenhage. De burgemeester sprak woorden van felicitatie en waardering en uit te zijn bewondering voor de grote in zet van de Jubilaris, die op hoge leef tijd nog een voorbeeld is voor de jongeren. De burgemeester speldde de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. De heer van der Horst bracht na- de raad van bestuur vgn de moedermaatschappij de felicitaties dank onder woorden voor het be langrijke werk dat de jubilaris bij de dochteronderneming gedurende een lange periode verricht heeft en overhandigde als blijk van waar dering een enveloppe met inhoud. WERKPLAATS UITGEBRAND IN WARMOND WARMOND Op het erf van de heer Van Moorsel in het Oosteinde. heeft een felle brand, de schuur die bij de heer Kortekaas in gebruik as verwoest. De brand die waarschijnlijk is ont staan door een vonk uit de kachel, breidde zich zeer snel uit doordat de schuur ook gebruikt werd voor win- terberging van bootjes. Ook rondom lagen bootjes. De brandweer van Warmond was spoedig ter plaatse, maar kon toch niet verhinderen dat de werkplaats verloren ging. Voor het woonhuis van de heer Van Moorsel was de wind gunstig. Door flink nat houden werd erger voorko- Buit van f4.200- bij winkelinbraak LEIDEN Bij een inbraak in een winkel aan het Noordeinde is in het afgelopen weekeinde een geld kistje met f 3800,- en een bedrag van f 400,- aan los geld ontvreemd. De daders hebben zich toegang tot de winkel verschaft via de achterzij de van het pand. Een inbraak in de Bedryfstechni- sche school aan de Medusastraat le verde de daders een versterker met twee boxen op. Men verschafte zich toegang tot het schoolgebouw door verbreking van een ruit. nieuws 8 uit i MA XLLeiclen Met koning Winter heeft ook prins Carnaval zijn intrede gedaan. Leiden en omgeving is niet het ge bied by uitstek, waar carnaval wordt gevierd, maar hier en daar is iets te doen. In Oegstgeest komt in het Parochiehuis een kindercarnaval. In Wassenaar is zaterdag het z.g. prinsenbal in verband met de ver- Jaardag van prinses Beatrix vandaag omgedoopt in een prinsessebal. Prins Kees I en de Raad van Elf droegen nu ook een oranje sjerp. Er werd een prinses Carnaval benoemd, die de naam Bea kreeg. Wassenaar doet ook nog iets anders. Van het nieuwe gezondheidscentrum op de Hofcampweg is het hoogste punt be- HOOGMADE Een botsing op de weg LeiderdorpHoogmade bij rijks weg 4a veroorzaakte zaterdagavond grote consternatie. Een volkswagen, met drie inzittenden, bestuurd door de winter, weidevogels over het duingebied. Deze films zyn W L. O. uit Woubrugge, raakte door gemaakt door Jo van Dijk te Zaan- de schok van de weg af en kwam op Rpp-nnnen i* mei- dp mwt van diJk- die °P enthousiaste en vooral i de kop, totaal verwrongen, in de sloot grSTpian n 1. «ntZsUng deskundige wijze voor de toelichting terecht. De bestuurder en zijn van 2428 mei in de Doelen kazerne zorgde. Verhuizing En over Puttershoek praten bete kent ook praten over de verhuizing De nieuwe woning, het gezin Van den Bosch woont pas sinds septem ber in het Van Polanenpark. moet. worden verruild voor de ambtswo ning in de Hoeksche Waard. Als een echte vrouw haalt Gerda van den Basen bij de foto's van haar ge meente het eerst die van de burge meesterswoning in bungalow-stijl voor de dag „Ik heb het nog niet gezien, alleen maai- op deze foto's Blaar dinsdag gaan we er naar toe' Na het huis komen dan de fotos van het dorp zelf, gemaakt door eer; van haar "partygenoten" van Open Appèl aan de beurt. „Kijk, dit js hei Maria Insluipster aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft dank zij een nauwkeurig opgegeven sienalement een 23-Jarig meisje uit deze stad aan kunnen houden, die zich de vorige week aan enkele in sluipingen schuldig maakte. De jonge (gescheiden) vrouw stap te vrijdag eerst via een onafgeslo ten achterdeur een woning aan de Lammenschansweg binnen, waar zij 'n handtas met honderd gulden weg nam. De insluipster verschafte zich vervolgens toegang tot een huis aan de Hooigracht, waar zij behalve een hoeveelheid kascheques een partij linnengoed buit maakte. Een poging tot diefstal in een studentenhuis aan dezelfde Hooigracht mislukte omdat het meisje daar werd betrapt- Ze is dezelfde dag aangehouden en heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Leiden. Aan deze opzet wordt ntal bied natuurbeheer. Behalve dat fi nanciële steun van de leden wordt verwacht is een niet onaanzienlijk bedrag als garantiefonds ter beschik king. Het zal mogelijk zijn dat schooljeugd onder deskundige leiding deze tentoonstelling kan bezoeken Men gaat van het standpunt uit dat ATLETISCHE INBREKERS VOORSCHOTEN Atletisch be gaafde lieden hebben zaterdagavond tussen half zeven en half,twaalf gebroken in een pand aan de Prinses Irenelaan in Voorschoten. De dieven verschaften zich de toe gang tot het huis door via een muur tje op de schutting, en vandaar over het balcon naar het badkamerraam te klimmen. Het hele huis, dat wordt bewoond door een Amerikaans echtpaar, dat ongeveer vijf maanden in Nederland op huwelijksreis Burgerlijke Stand en E M P. Bolderheij; Amerlk Corne lls. zn. van A. de Mol en M. E. Son- nenfeld; Yvonne Johanna, dr. van W. J. Koemans en J. Wijkstra; Bart. zn. van H P, van den Bosch en J Camf- ferman; Henriette Maria, dr. van J. G. van der Wielen en C. H. Scheirbeek; Chantal Catharina Huberta Helena cafp van Pleun Verkerk, zo vlak aan m. c. P. L. Nap: de Maas; hier het schilderachtige haventje, leuke huisjes hè Enthousiast verdiept ze zich in ahe kleine details om toch maar zoveel mogeiyk van haar dorp te weten te komen voordat ze 1 februari offi cieel geïnstalleerd wordt. ..Maar', zegt ze heel nadrukkelijk die verhuizing zal niet het belang rijkste zyn, ik wil me eerst als bur gemeester goed in proberen te wer ken. Naast het werk binnen de ge- 43 jr.. echtgen. van Oosten. 67 jr. P. Tonnema C. Kroon; H. J. N. man; L. de Bruin. Antwerpen, 39 Jr., werd doorzocht. Er worden twee klarinetten, elk ter waarde van 4400 dollar vermist, een fotocamera van 300 dollar, 40 da mesjaponnen, een beeld van albasti- ne, voorstellende een paardekop, een bronzen paardebeeldje en een aan zienlijke hoeveelheid sieraden en Ju welen. CONCERT LPMC LEIDEN Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap onder leiding van dirigent D. Anderson geeft dit jaar zijn traditionele uitvoering op 11 en 18 februari in de Stadsge hoorzaal. Na de pauze volgt een mu zikale show onder het motto 't Is feest vandaag, met medewerking van o.a. Kees Knerp en Calypso Johnny. Patiënten Pompekliniek na inbraken gearresteerd NIJMEGEN De politie in Nij megen heeft twaalf patiënten van de Prof. Pompekliniek gearresteerd Zy worden ervan verdacht in de afgelopen maanden als bende te hebben geopereerd tijdens ontvluch- I tingen en verloven. Tot nu toe heb- I ben zij verschillende inbraken, autodiefstallen en vermogensdelicten bekend. Maar het einde is nog niet in zioht en het blyft mogelijk dat er nog meer arrestaties zullen wor den verricht. Deze zaak heeft zich sinds begin vorige week ontwikkeld toen een patiënt in een bar op heterdaad werd betrapt. De feiten die bekend werden hebben in Nij megen geleid tot kritiek op het experimenteel en daardoor nogal vrije beleid van de directie van de Prof. Pompekliniek. De burgemeester had onlangs al grote bezorgdheid geuit over het toenemend aantal ontsnappingen en de daarmee samenhangende belasting voor het Nijmeegse politiekorps. De Pompe kliniek is een particuliere instelling isten zich snel uit het wrak te red den. Het eenjarig kindje van de fa milie bleek echter uit het wrak ver dwenen te zijn. Dank zij het kordate optreden van een Leiderdorpse poli tieman, die zich in het ijskoude wa ter had begeven, werd het kind onder het ijs van de sloot gevonden. De le vensgeesten bleken nog niet geweken vensgeesten bleken nog niet geweken. Vanmorgen is het kind in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden over leden. Ook de vader van het kind, die een ernstige hoofdwond had opgelopen, en de moeder, die een schouderfrac tuur bleek te hebben, werden later per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De brandweer van Leiden bracht het wrak op het droge. De in zittenden van de andere wagen ble ven ongedeerd. LEIDEN Dr. E. P. Meijering, remonstrants predikant in Amers foort, heeft een benoeming aanvaard van de Leidse Remonstrantse Ge meente. De nieuwe predikant, die benoemd is in de vacature var A. W. Cramer, zal op zondag 7 zyn intrede doen in Leiden en komt te wonen in de voormalige pastorie ds. Mackenzie te Oegstgeest. laandag Dansschool Mekel (Hogewoerd 87) ociëteit voor alleenstaanden 8 uui Molen De Valk Mobielkantoor ANWB 0 uur voorm. 4 uur nan Oegstgeest Willibrorc Kapperspatroonsbond, nlng kerstkapi Steenschuur 6 Spir. Genootschap WiJ- dlngsdlenst Spr. dhr. F. K. ten Veen 8 Legermuseum Afscheidsreceptie dhr l. C. Paardekooper 45.30 uur nam. Jinsdag Museum voor Nat. Historie Spr prof. dr. J. T. Wiebes over "Evolutie. en en vijgewespen" 8 uur nam. ijlslngel 2 Evangeliecentrum Spr. ng. J. Zijlstra 8 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) Bejaar densociëteit 24 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel voor kamerbewoners en alleenstaan- 9—12 loommj dlcapten 2- Jeugdhu Chr. Emigratiecentrale 78 reikt. Voorzitter dokter Boogaart (op foto) hees de vlag in top, daarbij ge assisteerd door secretaresse mevr. Landaal-Goslings. Oegstgeest krijgt een hondenwandelcentrale. Jongeren laten voor een goed doel uw hond uit. In Leiden bly ven ze vissen. Zaterdag stak "De Opsteker" tweemaal een uur op in de Witte Singel. Uitslag: 1. Veltman, 2. Brag- 3. van Berge Henegouwen, 5. Bekooy en 5. v.d. Berg. De rijks politie in Zoeterwoude viste naar snelheidsovertreders. En niet voor niets. In het weekeinde kwamen 23 voertuigen in het (radar) net. On- Leiderdorpse correspondent meldt het volgende, maar het schijnt niet alleen daar te gebeuren. Op de Bos dreef ging van de vijfde of zesde verdieping een pan soep omlaag. Al le verdiepingen kregen hun hap soep mee. Andere soep uit hetzelfde Leiderdorpeen gemeente-ambte naar heeft zich belast met de voor lichting in het Leiderdorpse Week blad. Twee zakennieuwtjes uit Leiden. "IJssalonist" Sluijs heeft in het pand naast het zijne in de Bree straat (waar vroeger foto Wolfslag zat) een Petit Restaurant gevestigd. In deze nieuwe afdeling van "Auro ra" al 30 jaar hier gevestigd kunnen meer dan vijftig bezoekers "uitblazen" tussen het winkelen door. Melkhandelaar J. Lut gaat zijn zaak in de Rivierenbuurt overdra gen. De bewoners, die tevreden zijn over de bediening in de afgelopen 10 Jaar, hebben de scheidende melk handelaar (dat is hy 45 J. geweest) een autoradio en grammofoonplaten met operettemuziek aangeboden. Nieuws van "De Tamboerijn" in Lei- den-Zuidwest. Morgenmiddag begint daar een volksdansgroep voor meis jes van 10 tot 14. De lessen zijn van 4.15 tot 5.15 en de kosten 40 cent per keer. En volgende week donderdag begint hier een balletgroep voor meisjes van 8 tot 12. De lessen zijn van 6.30 tot 7.30 en het lesgeld is een gulden. A.s. donderdagavond kunnen meisjes zich tussen 7 en half 8 opge ven.# En het sneeuwt nog steeds. Bromfietser door voorruit Boommarkt 12 Sociëteit Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreekuur nr. Emigratiecentrale 78 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- Steenschuur 5 Spreekuur Stichting huisvesting werkende jongeren 88.30 De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door apotheek Cen traal, Breestraat 74, apotheek Voorscho ten. Leldseweg 66 en apotheek Oegst geest, Wlihelmlnapark 8. (01710)—25202 Voor alle die Id moei- lijkheder werkdag do vrijdag acht verkeren bereikbaar elke van acht uur n.m tot acht doorlopend maandag acht t Release VOORSCHOTEN Een bromfiet ser uit Voorschoten is gisternacht om ongeveer haJf één vrij ernstig ge wond geraakt toen hij tegen een stilstaande auto opreed. De auto, stuurd door een 21-jarige Voorschote naar, kwam van de Wijngaarden- laan en wilde linksaf de De Kempe- naerstraat in slaan. Hij stopte om aan eventueel verkeer voorrang te verlenen. Terwijl hij stilstond reed de bromfietser tegen hem op. Waar deze vandaan kwam is nog niet dui delijk. De politie vermoedt, dat hij op de hoofdrijbaan heeft gereden. De bromfietser brak zijn arm op acht plaatsen. Voorts liep hij een lichte hersenschudding en een aan tal sneetjes in het hoofd op, doordat hij door de vooruit van de auto vloog. Hij werd per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. Verkeersongeluk Bij een gecom pliceerde botsing tussen een autobus, een tankauto met kerosine en een ossewagen hebben zaterdag op Tai wan (Formosa) dertig mensen het leven verloren. Acht mensen werden gewond van wie er vier in levensge vaar verkeren. LEIDEN Release Leiden be gint met een afdeling in Leiden- Noord op uitnodiging van het wijk- comité-plan Noord. De voornaam ste reden voor het oprichten van deze afdeling is wel dat Release gelooft dat je naar de mensen in hun eigen situatie moet gaan. Daarmee hoopt Release te berei ken dat voor veel mensen in de buurt een kleinere drempel zal be- De afdeling zal gevestigd worden in de Van Hogendorpsstraat 36. De openingstijden van het bureau zijn elke dinsdag- en donderdagavond van 7 tot 9 uur. Release Leiden bestaat sinds on geveer anderhalf Jaar en heeft in die tijd alle mogelijke problemen ter behandeling aangeboden gekre gen. Van eenvoudige informatieve kwesties af tot moeilijke gevallen, waarvoor tijdrovende acties moes ten worden gevoerd. De groep men sen die in Release samenwerkt, be staat geheel uit vrijwilligers en werkt volkomen onafhankelijk van welke instantie dan ook. Deze groep heeft ook ingezien, dat het oplossen van problemen op zich over het algemeen niet voldoende is, omdat de werkelijke oorzaken liggen in de opbouw van de maatschappij zelf. De huisves tingsproblematiek is daar een spre kend voorbeeld van. Om die op te lossen moet je niet alleen probe ren de individuele gevallen op te lossen, maar gezamenlijke actie on dernemen om een beleid te veran deren. In die laatste gevallen zal Release ook samenwerken met het wijkcomité.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2