„Ik verwacht geen conflict met KVP in defensiedebat" Wraak op mislukte liefde met vergiftigd snoepgoed Oud-directeur ZVTM liet een chaos achter Bedrijfsleven in ons land beslist niet pessimistisch VVD-fractievoorzitter H. Wiegel: Ex-onderwijzeres weer voor de klas Het Vaderland wordt in mei ochtendblad ZATERDAG 29 JANUARI 1972 DEN HAAG Kribbig hebben de VVD en de KVP in de laatste maanden van 1971 tegenover elkaar gestaan. De hoogte van de defensie-uitgaven was de inzet van wederzijdse erger nis die breeduit in het nieuws kwam. Tegen Kerstmis trad een stilte in. De stilte voor de storm? Een storm die losbarst tijdens het debat over de defensiebegroting in de Tweede Kamer, dat volgende week dinsdag begint? VVD-fractieleider Hans Wiegel maakte bezwerende gebaren bij die vragen. Het zal zo'n vaart niet lo pen. „Maar wij zijn natuurlijk libe raal genoeg om de KVP over de ja ren na 1972 te laten praten. Wij zullen ook onze toekomstvisie uiteen zetten". Zegt Wiegel geamuseerd: in zijn ogen een militaire het NAVO- „Flexible response" is een vondst, omdat het term is. Ontleend aan Jargon. Het betekent zoiets als „het aangepaste antwoord". Maar voor een goed begrip moet de lezer nu even niet denken aan de militaire giganten dezer aarde. Amerika en Rusland, doch de we reld verkleinen tot de omstrekken van het Haagse Binnenhof. Wiegel „vijand" is dus de KVP de grootste van de vijf regerings partijen, waar het kabinet-Biesheu vel op steunt. Bij het sluiten van het regeerak koord tussen de vijf is defensie een van de meest omstreden punten ge weest. Uiteindelijk kwam er een compromis uit de bus: in 1972 zou 55 miljoen gulden extra voor defen sie worden uitgegeven „als eerste aanzet tot het inlopen van een ach terstand". In de regeringsverklaring heeft pre mier Biesheuvel gezegd, dat deze achterstand in NAVO-verband er vooral is op het gebied' van de con ventionele strijdkrachten. Anders gezegd, de potentiële vijanden, de Warschau-pactlanden, beschikken over meer manschappen, tanks en vliegtuigen dan de NAVO-landen. De andere helft van het compromis bestond uit een brede commissie die de Nederlandse taak in de NAVO moest analyseren en bijcijferen hoeveel geld ons land in d'e komen de vier jaar aan defensie zou moe ten besteden. 55 miljoen Vier van de vijf regeringspartijen waren sterk voor de 55 miljoen ex tra. Een groter bedrag hadden zij nog liever gezien. De KVP was er tegen, maar zij is gelijmd met de „brede commissie". Inmiddels is deze commissie onder leiding van de KVP-er Van Rijc- kervorsel aangeland in de eindfase van haar studie. In maart wordt het advies verwacht. Het zal een verdeeld advies worden, vernachten velen. Als het kabinet voorstelt de defen sie-uitgaven verder te verhogen, wat een vurige wens van de VVD is, waar moet dan het geld vandaan komen? Uit belastingverhogingen? Wiegel: „De VVD wil geen belas tingverhoging. In de eerste plaats moet dan gezocht worden naar ver schuiving binnen de begroting. Sommige posten wat minder en de fensie wat meer". Niet zwaarder De begroting voor 1972 is beklonken in het regeerakkoord. Wiegel; „Daar wordt niet meer aan getornd. Ook niet door de KVP". Maar het partijbestuur van de KVP en haar wetenschappelijk instituut, het Centrum voor Staatkundige Vorming, hebben kort geleden ge steld, dat de Nederlandse defensie- lasten niet zwaarder moeten wor den. Wiegel: „Ik heb te maken met de KVP-Tweede-Kamerfractie. Die heeft zich voor 1972 in het regeer akkoord vactgelegd". Wil d'e VVD dan niet weten of de KVP-fractie ook meent dat het nu welletjes moet zijn? De geluiden van andere KVP-instanties zijn in strijd met de regeringsverklaring. Die spreekt over „een eerste aan zet" Dat bel H>ft toch meer? Wiegel: „De VVD zal de zaak niet op de spits drijven. Wij wachten rustig af w°t KVP-defensiespecialist Van Eisen zegt volgende week. Mis schien houdt hij wel een rustig ver- AD VER TEN TIE Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei9 Slechte concentratie? Schoolmoeheid? SANOSTOL Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3.C.B1.B2. haal. Maar ik houd hem in de ga ten. Ik wil er zelf bij zijn". „Heel blij" is Wiegel met een re cente uitspraak van KVP-fractie- voorzitter Andriessen. „Defensie is geen breekpunt", heeft Andriessen gezegd. Wiegel: „Met Andriessen kan ik zaken doen". Onze defensie Defensie heeft Wiegel in enkele strijdbare toespraken in den lande „een van onze belangrijkste collec tieve voorzieningen" genoemd. Waarom hangt de VVD zo aan „onze defensie"? Wiegel: „Om onze vrijheid veilig te stellen. Al onze verworvenheden, ik denk bijvoorbeeld aan onze sociale zekerheid, zijn niets waard als we niet meer een democratisch bestuur hebben". „Maar de VVD steekt heus niet de vlag uit, elke keer als er weer een miljoen meer voor defensie wordt uitgegeven. Wij baseren ons ook niet op demagogsiche verhalen over de bedreiging van het Oostblok. De keiharde cijfers zeggen ons, dat we achter liggen. Neem het aantal gevechtstanks: NAVO: 7750, War- schaupakt: 21.700. Een verhouding van één op drie. En de tactische vliegtuigen: NAVO 2850, Warschau- pakt: 5360. Of de troepensterkte: NAVO: 1.105.000, Warschaupakt: 1.345.000. De regering moet de be volking duidelijk maken, dat de be dreiging reëel is". VLAARDINGEN Een 33- Jarige moeder heeft in VIaardin gen alle problemen voorlopig op gelost: zij gaat enkele maanden haar oude beroep van onderwij zeres weer uitoefenen en voor de zesde klas staan van de openba re lagere Juliana van Stolberg- school, tot een nieuwe leerkracht is aangesteld. Bij gebrek aan 'n leerkracht zouden de 22 leer lingen van de zesde klas maan dag over 5 andere scholen wor den verdeeld. Onderwijsinspec- teur C. Baan had daartoe gister morgen besloten met instem ming van de ouders en mede namens de rijksinspectie. De leerlingen waren al en kele weken verdeeld over ande re klassen van de school. De oudercommissie kwam echter in opstand tegen het voornemen de leerlingen tijdelijk in andere scholen onder te brengen. Le den van die commissie gingen vervolgens bij toerbeurt zelf vo de klas staan. De onderwijsinspectie kon het daarmee niet eens zijn en werd gesteund door ouders van leer lingen. Vandaar gisterochtend 't besluit de leerlingen maandag alsnog over te plaatsen naar an dere scholen totdat een nieuwe leerkracht was aangetrokken. Plotseling kwam gistermiddag voor alle partijen de ideale op lossing een ex-onderwijzeres diende zich aan als welkome hulp in de nood. Ontslag voor 13 journalisten De gisteren twee jaar gewor- Juliana. Het incidentgebeurde den Carlos-Xavier doet hier een j bij de aankomst van Prinses Irene geslaagde greep naar de juwelen en Carel-Hugo op Schiphol, van zijn grootmoeder Koningin ADVERTENTIE KBV„Schandalige zaak" Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? SANOSTOL DEN HAAG (ANP) Met in gang van 2 mei as. zal het Haagse dagblad „Het Vaderland" zijn ver schijningstijdstip van de avond naar de ochtend verplaatsen. Het ochtend blad Het Vaderland zal in Den Haag worden gedrukt. Voor een deel van de nieuwsgaring en nieuwverwerking zal gebruik wor den gemaakt van de mogelijkheden die samenwerking met het Algemeen Dagblad biedt. Het Vaderland en het Algemeen Dagblad behoren beide tot de Nederlandse Dagbladunie. Voor dertien redacteuren moet een afvloeiingsregeling worden getroffen: UTRECHT (ANPi De vorige di rectie van het Autobusbedrijf ZVTM (Zeeuws-Vlaamsche Tramweg Maat schappij NV) in Axel heeft een fi nanciële chaos achtergelaten. Dat is volgens de Katholieke Bond van Ver voerpersoneel duidelijk geworden tijdens een gesprek met de nieuwe directie van het bedrijf, dat vorig jaar is overgenomen door de Pro vin cie Zeeland Spoorwegen. miljoen gulden) zal nu een reorgani- dragen voor pensioenaanspraken zijn satie moeten worden doorgevoerd verdeeld. De vorige directie heeft Het aantal bussen zal sterk worden j van het beschikbare bedrag van 1.2 verminderd en het oude materieel miljoen gulden zeven ton gereser- Bij de ZVTM (bijna 100 perso- I neelsleden, 40 autobussen en vorig jaar een verlies van bijna een half I wordt vervangen. Van de chauffeurs die overcompleet worden kunnen er enkelen worden herplaatst of overge plaatst naar een ander bedrijf, voor anderen moet ontslag worden overwo gen. Enkele maanden geleden is vol de Nederlandse gens de KBV nog toegezegd dat er personeelsgebied niets zou gebeu- PvdA in Rotterdam: Geen nieuwe gastarbeiders in Rijnmond ROTTERDAM (ANP) De im migratie van buitenlandse werkne mers in het Rijnmondgebied moet worden gestopt. Een wijziging van het huisvestingsbeleid voor dit soort arbeiders moet dringend worden herzien. Dit was een van de punten, die gisteren bij de Tweede-Kamerfrac tie van de PvdA naar boven zijn gekomen, na het bezoek dat zij on- eerd voor de directeur en diens rechterhand, zodat er maar vijf ton overbleef voor het gehele overige personeel. "Dit is een vorm van zelfbediening die wü schandalig noe men". aldus de KBV. "Al zal het al lemaal wel door de formele beugel geduwd kunnen worden". De bond meent, dat niet alleen de vorige directie, die al veel eerder had moeten opstappen, heeft ge faald. maar ook de oude raad van commissarissen die het onderne mingsbeleid moest controleren. In Groningen: Universitair bestuur werkt niet meer GRONINGEN Het bestuur van de Groningse universiteit zal tot 11 februari niet meer vergaderen. De re den een brief van minister De Brauw dat ook in Groningen de wet uni versitaire bestuursstructuur onver kort moet worden ingevoerd. Van de aanwezige 45 leden verklaar- gisteren „hun deelname dit betreft met enkele uitzonderingen Jonge redacteuren die de laatste Ja ren zijn aangesteld. Onmiddellijk na het bekend maken van de komende veranderingen bij „Het Vaderland" heeft de redactie samen met een afvaardiging van de Nederlandse Vereniging van Journa listen, in een communique geprotes teerd tegen het ontbreken van elke vorm van inspraak bij de beslis sing om de structuur en het karakter van „Het Vaderland" te veranderen. Als bijzonder grievend wordt erva ren. dat ook de door de redactie ge kozen vertrouwenscommissie pas vandaag voor een voldongen feit is gesteld. Nieuwe tender staatslening DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Financiën is van plan een 7,2 0/0 25-Jarige staatslening met een open bedrag uit te geven. Bij de ze uitgifte zal het „tendersysteem" worden toegepast. Hierbij wordt de koers van uitgifte niet van tevoren vastgesteld. De inschrijvers op de le- i ning moeten zelf de koers aangeven, waarvoor zij bereid zijn in de lening deel te nemen. Deze koers (In Deci de reguliere werkzaamheden van het malen) moeten worden uitgedrukt in bestuur op te schorten". Het dagelijks procenten met ten hoogste één clj- bestuur zal nu contact opnemen met fer achter de komma. Aan de hand de minister. van de inschrijvingen zal de minister Op 11 februari komt het voltal- zo spoedig mogelijk na de sluiting lige universiteitsbestuur bijeen om te van de inschrijving het bedrag van horen wat het gesprek met minister lening en de koers van uitgifte vast- De Brauw heeft opgeleverd. 1 stellen en bekend maken in de pers. Universiteit in Rotterdam In het Rijnmondgebied woont mo menteel 25 pet. van de buitenlandse arbeiders in Nederland. Hier is de problematiek ook het grootst. De klachten van de „Stichting Buiten landse Werknemers" en het „Actie comité pro gastarbeiders" over de huisvestingsmoeilijkheden en de so ciale opvang, zijn volgens de Twee de-Kamerfractie gerechtvaardigd.Brauw (Wetenschapsbeleid) Het is niet mogelijk, zo zei een woordvoerder vrijdagavond, alle ver langens te verwezenlijken, maar de overheid zal meer geld ter beschik king moeten stellen om te zorgen voor een betere maatschappelijke begeleiding van deze mensen. Het huisvestingsbeleid is onvol doende, stelden de fractieleden vast. Algemene maatregelen van de zijde van de regering en de instelling van een aparte beheersdienst per ge meente zullen de problemen naar DEN HAAG (ANP) Minister De heeft meegedeeld, dat binnenkort een ont werp van wet zal worden ingediend tot stichting van een universiteit van Rotterdam. Ook wat betreft de be reidheid van de Nederlands economi sche Hogeschool te Rotterdam tot medewerking aan deze stichting is zekerheid verkregen. De ministerraad heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, dat be oogt de geldigheidsduur van de wet tot instelling van de medische facul teit te Rotterdam te verlengen tot het tijdstip waarop de rijksuniversi teit te Rotterdam tot stand is geko men. Helft verwacht hogere winst AMSTERDAM Bijna de helft keling is dit een opmerkelijke ont- voorspellingen. De teneur van de de Nederlandse bedrij- wikkeling. Daarbij moet wel worden tussentijdse berichten wordt sterk aangetekend dat de ervaring leert beïnvloed door de gang van zaken (47 ven, die in het afgelopen jaai tussentijds bericht uitbrachten, ver wachten het jaar 1971 met een hoge re winst te kunnen afsluiten. Een gelijke winst als in 1970 wordt voor speld door 23 van de ondernemin gen en een lagere winst door 20 Dit betekent dat het percentage be drijven, dat een hogere winst ver wacht in vergelijking met 1970 is toegenomen, terwijl het aantal dat lagere resultaten voorspelt is afge- Nu (Vervolg van pagina 1 Op verdenking van poging tot moord c.q. zware mishandeling van zijn nicht en neef heeft de Utrechtse recherche een 49-Jarige Rotterdam se apotheker aangehouden. De man heeft gisteren tijdens een eerste ver hoor bekend dat hij zijn nicht, een 26-Jarige studente in de pharmacie in Utrecht, en haar broer, de 24-Ja- rige Nijmeegse student in de medi cijnen met digitalis vergiftigd snoep goed heeft gestuurd. Tegenover de recherche heeft de man verklaard dat hij het meisje, met wie hjj een verhouding had die echter enkele maanden geleden werd afgebroken, niet wilde doden maar „haar terug wilde hebben". Haar broer zou hij het „snoepgoed" heb ben toegestuurd uit wraak. De Nij meegse student zou de oorzaak van de verwijdering tussen oom en nicht zijn geweest. De hele vergiftigingszaak kwam aan het rollen toen het meisje 9 Januari Jl. naar het academisch zie kenhuis ging met klachten over he vige pijn in de buik en over braak neigingen. De artsen dachten aan vankelijk aan een storing in de darmen maar bij een operatie en bloedonderzoek bleek dat het meisje een flinke hoeveelheid digitalis een zwaar vergift dat in een hoe veelheid van drie miligram al zeer gevaarlijk is, in het bloed had. On middellijk werd de recherche gealar meerd. Het meisje, dat tegen niemand argwaan koesterde en volgens de politie verklaarde dat ze geen vijan den had, vertelde dat ze 7 Januari twee pakjes (zonder afzender) in de gang voor de brievenbus had gevon den waarin vruchtengebakjes en bonbons zaten. Ze at wat uit beide pakjes en pas de volgende avond be gon zij zich onwel te voelen. Zij ver moedde toen echter nog niets. Dankzij het feit dat ze de gebak jes had bewaard en op de pakketjes de naam van de firma stond waar het gebak was gekocht leidde het spoor al spoedig naar oom in Rot terdam. Die vertelde de recherche dat hij speciaal platte gebakjes zou hebben uitgezocht, anders konden ze niet door de brievenbus. Later vertelde de broer uit Nijme gen dat ook hij 30 november een pakje met bonbons en ander snoep goed in de bus had gekregen. Nadat hij er wat van had gegeten kreeg hij dezelfde verschijnselen als zijn zus ter maar na vier dagen knapte hij weer op en vergat de hele zaak weer. Ook hi) vermoedde niets. PPR betreurt standpunt De Koster DEN HAAG (ANP) De PPR be treurt het bijzonder dat minister De Koster van Defensie verzwaard ar rest wil handhaven als straf die de commandanten kunnen opleggen bij krijgstuchtelijke vergrijpen op het gebied van de vrije meningsuiting. De verklaring van minister De Koster maakt volgens de PPR her nieuwd overleg nodig tussen fracties, die indertijd de motie over vrijheid van meningsuiting hebben gesteund. „Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de kamermeerderheid niet-uitvoering van een aanvaarde motie zal accep teren. tenzij de regering duidelijk overmacht kan aantonen". "Bij het aannemen van de motie- De Gaay Fortman liet de kamer zich leiden door de overweging, dat krijgsmachtelijk ingrijpen tegen vrije meningsuiting niet gepaard mocht gaan aan het opleggen van vrijheidsberovende straffen", zegt de PPR in een verklaring. 'Tot die straffen wordt in het algemeen ook gerekend het verzwaard arrest, waarbij de gestraften elke nacht het arrestantenlokaal ingaan". Er is volgens de PPR geen enkele reden waarom minister De Koster het "minimum dat de kamer heeft gevraagd", niet heeft willen uitvoe ren, namelijk geen oplegging van verzwaard arrest of erger bij vrije meningsuiting. in het eerste halfjaar, terwijl de economische teruggang vooral in de tweede helft van het afgelopen Jaar zichtbaar is geworden. Het is moei lijk te zeggen in hoeverre hiermee rekening is gehouden bij de progno- Sectorsgewijze bezien, vallen voor al de goede halfjaarsresultaten op van de banken. Ook in de sectoren bouw. consumptie-artikelen, handel, scheepsbouw en textiel was men niet ontevreden. Een hele duidelijke om slag was er bij de chemie en farma cie. Slechts enkele ondernemingen verwachten betere resultaten. Vol gens het door de Amro-bank opge stelde overzicht valt de totaalindruk niet tegen, al is het duidelijk dat de groei aan kracht heeft ingeboet. ADVERTENTIE Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? SANOSTOL Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A. D3,C,B1,B2.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7