BZ PC na anderhalf jaar vlak onder jeugd-zwemtop DRIE PUPILLEN TOOS BIJ REGIONALE TRAINING Leidse trainer Ben Elsenaar vindt in Bodegraven heel veel mogelijkheden STREEK ZATERDAG 29 JANUARI 1972 BODEGRAVEN/LEIDEN Sinds anderhalf jaar heeft Bodegraven een overdekt zwembad en is de Bodegraafse Zwem en Polo Club (BZ PC) een jaarvereniging, die twaalf maanden van het jaar over het 25-meter had kan beschikken. Sinds april 1970 is de zwemmerij in Bodegraven met sprongen vooruit gegaan en is de BZ PC een ploeg geworden, waarmee de gevestigde zwemorde van Nederland (clubs als ZIAN en LGB) op de Nederlandse Jeugdkampioenschappen danig rekening dient te houden. Trainer Ben Elsenaar presteerde het namelijk om vorig jaar op de Nederlandse Kampioenschappen met twaalf van zijn pupillen uit te komen. En met succes. Leidenaar Ben Elsenaar (oud-trai ner van LZC) verklaart dit succes als volgt: "Toen ik hier kwam werd er niet van mij geëist dat ik met een ploeg naar de NK zou gaan. Maar ik zag al snel dat er mogelijkheden ge noeg waren. Bovendien kan in Bode graven veel meer dan in Leiden. Hier kan 's avonds getraind worden, In Leiden moet dat in de vroege och tenduren gebeuren. Daarin zit voor ons een groot voordeel. Wanneer de kinderen om zes uur moeten gaan trainen komen ze op school met een heeft. Niet dat ik het beschouw als een ontspanning, maar ik ga wel uit van het principe "door inspanning ontspanning". Bovendien is de BZ en PC in Bodegraven de enige vereni- onvoldoende water om voldoende te kunnen te trainen (vijf maal per week) en dus tot resultaten te ko- Succes De resultaten in Bodegraven liegen er niet om en zijn nog steeds in stij- gende lijn. Enkele voorbeelden van zwemmers en zwemsters die op de NK uitkwamen tonen dit duidelijk aan: Irma Markensteijn, Trudy van der Laan en Linda van Zwol kwa men tijdens de Nederlandse Kampioenschappen tot een tijd van boven de 37 seconden op de vijftig meter vrije slag. Nu zwemmen zij alle drie rond de 35,5 Irma verbeter de haar tijd op de vijftig meter rug slag van 46.5 (NK) tot ongeveer 42.5 zwemster Iris de Keijzer 3,5 secon den van haar tijd afknabbelde: 46.1 42.6. Bij de jongens is het niet anders: Pieter de Jong op de vijftig vrij van 35.7 naar 33.5 en op de vijftig meter rugslag 44.141.1. Pieter haalde niet de limiet voor de 100 meter vrije slag en heeft nu het kringrecord 'Rijn/Gouwe) met 1.14.0, een tijd die duidelijk boven die limiet ligt. Ook bij Arc'o Verboom is een duidelijke vooruitgang te zien: vijftig meter schoolslag van 45.2 naar 42.1 en de vijftig Vl'ij 45.342.2. Ben Elsenaar: "En dat terwijl een j aantal van deze jongelui nog in de- zelfde leeftijdsgroep zit als verleden j jaar. Er zijn er een paar bij, die de top naderen en dat is een aardig perspectief". De selectiegroep van Ben Elsenaar traint vijfmaal per week. Een zware j Ben Elsenaatr in het overdekte j Bodecjraafse zwembad tijdens één van de vele trainingsuren. 1 belasting voor (lagere en MAVO) scholieren. De BZ en PC houdt de schoolresultaten echter goed in de hand. De vereniging heeft afschriften van de rapporten en wanneer de cij fers achteruit gaan, wordt het kind teruggezet naar groep 2, die maar tweemaal in de week traint. Alles gaat bij de BZ en PC in overleg met de ouders, want de school gaat voor. komt op de tweede Door Jan van der Nat Foto's Will Dijkman Ben Elsenaar: "Wanneer ze een repetitie hebben, mogen ze van mij best een keer wegblijven. Maar het moet nie-t te vaak gebeuren. Ook wil ik niet hebben dat de kinderen roken en/of drinken. Als ik dat merk dan worden ze gewoon teruggezet. De zwemprestaties worden ook zeer nauwkeurig bijgehouden. Iedereen heeft een "zwempaspoort" waarin de tijden genoteerd worden. Zit er een achteruitgang in, dan gaan we kij ken wat daarvan de oorzaken zijn en eventueel maatregelen nemen. Elke week vergadert de zwemcommissie en worden de resultaten besproken en elke maand worden er verande ringen in de samenstelling van ae groepen aangebracht". Ook van het bestuur krijgt Ben El senaar de volledige medewerking. Ben Elsenaar: "Het bestuur bestaat die zelf weten wat zwem men is. Het zijn zelf allemaal zwem mers of waterpöloërs. De meesten zwemmen nog, al is het niet meer in wedstrijdverband. De problemen die er zijn worden door het bestuur be grepen, omdat zij ze kennen. Dat in tegenstelling tot veel andere bestu ren, die uit "oude knarren" bestaan. Die mensen begrijpen de situatie ge woon niet". Actie Dat bestuur van de BZ en PC doet er alles aan om het zwemmen en het waterpolo nog populairder te ma ken in Bodegraven en omgeving. In de eerste twee weken van januari werd een grootscheepse donateursac tie gevoerd. Presidente Toos Lok: "Die actie hebben wij gevoerd om over wat meer geld te kunnen be schikken. Het is namelijk zo, dat al le baten van het zwembad, dus ook de recette van de waterpolo-wedstrij- den, maar de Stichting Zwembad Bo degraven gaan. Daarvan zien wij geen cent. Het bad kost ons zestig gulden per uur en we krijgen een gemeentelijke subsidie van 75%. Dat is natuurlijk behoorlijk wat, maar toch niet 'vol doende. De contributies van dona teurs mogen wij wel zelf hebben en als we nu maar voldoende donateurs hebben, dan kunnen we rond komen. Presidente Toos Lok: Probe ren door zelf werkzaamheid finan- ciële zelfstandigheid te handha- De actie is zeer voorspoedig verlo pen, want het aantal donateurs is in korte tijd vervierdubbeld". De financiën zijn bij vele zwem verenigingen een heet hangijzer. Van sponsoring hoort men niet veel in de zwemsport. Is er door de BZ en PC wel eens aan gedacht? Toos Lok: "We hebben er inder daad wed eens aan gedacht en we hebben een keer gepraat met Emi nent (orgelfabriek in Bodegraven en oud-sponsor van volleybalclub Blok keer). Die heeft ons echter aangera den er eerst goed over na te denken, alvorens stappen in die richting te ondernemen. De enige club die op dit moment een sponsor heeft is VZC/ Ritmeester uit Veenendaal. Wel erg goed hoor, want alle kinderen zijn keurig in een geel badjasje gestoken. Maar wij proberen echter via zelf werkzaamheid (o.a. verzorging en bezorging van het clubblad) ons fi nancieel te handhaven". Zoals de BZ en PC er momenteel voorstaat ziet het er naar uit, dat de club letterlijk en figuurlijk het hoofd best boven water zal kunnen houden. Waddinxveense turn-trainer boekt fraai succes WADDINXVEEN Cor Lam mens' arbeid is opnieuw ge honoreerd. Want de trainer van de Jongenskeurgroepen van TOOS weet drie van zijn pupillen gekozen in de nieuw gevormde „Jong Talent trai ningsgroep West". Siem Oskam (13), Walter de Ruyter (12) en Ar no Kleyweg (13) trekken zondag naar Haarlem waar ze om de veer tien dagen onder nog bekwa mere handen worden bijgeschaafd. Een uitvloeisel van de resulta ten van de Waddinxveense turner- tjes op de vorig jaar voor de eerste keer uitgeschreven prestatie wed strijden van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond. Oskam wist zich daarin als enige vertegen woordiger van de kring Gouda en Omstreken van de bijna 40 districts deelnemers bij de eerste 15 te scha ren, wat hem een plaats opleverde in de landelijke finale, waarin hij als nummer negen eindigde. De Ruyter en Kleyweg (samen 23ste) finishten in de „voorronde" echter toch zo hoog in het klassement, dat ook zij om de twee weken de reis naar de Noordhollandse hoofdstad mogen ondernemen. Lammens (32)„De KNGV heeft de prestatiewedstrijden, verdeeld in verschillende leeftijdsgroepen, vo rig jaar naar Duits voorbeeld ingevoerd. Om het niveau van de Jonge turners op te schroeven. Om het jong talent beter te begeleiden. Maar vooral om de overgang van Jongens- naar juniorenwedstrij den te vergemakkelijken. Vroeger was de kloof tussen die twee cate gorieën veel te groot. Kon Je, als Je bij de junioren kwam en aan hoge re toestellen moest gaan turnen, ei genlijk weer helemaal opnieuw be ginnen. Ik juich die nieuwe opzet dan ook enorm toe. Evenals ik de uit verkiezing van die drie jongens van me een hele eer vind. Tenslotte doen we maar pas mee". Jeugdkeurgroepen Inderdaad, eerst in 1967 kregen bij TOOS de jeugdkeurgroepen .speciale aandacht. Kersverse im- port-Waddinxvener Cor Lammens en echtgenote Conny namen de Jon gens, een „nieuwtje" voor de Goud se kring, en huidige voorzitter van de technische commissie, K. Zwijnen burg en zijn vrouw namen de meis jes onder hun hoede. Lammens: „De start was moeilijk. We moes ten helemaal van de grond af aan beginnen. De basis ontbrak. Maar het. grootste probleem was de jongens bij elkaar zien te houden. Hen te sti muleren en te activeren. Daarom hebben we altijd veel wedstrijden in- Het resultaat van al die noeste ar beid bleef niet lang uit. In januari 1969 grepen Hans van der Kraai, Erie de Ruyter en Teus Prins in de categorie 12-15 Jarigen de kringtitel. terwijl Walter de Ruyter, Siem Os kam. Arno Kleyweg en Albert Ver- wey (10-11 jaar) als tweede achter Pro Patria finishten. Een kwartet dat via een tweede plaats in het „district" tijdens de nationale kam pioenschappen op het „brons" beslag wist te leggen. „Dat vind ik nog altijd ons mooiste succes. Een mijl paal als je met een ploeg in twee- eneenhalf Jaar uit het niet tot iets weet te komen", oordeelt Lammens. Vorig jaar kon echter niet op een parmantige prestatie worden terug gezien. Omdat de vier finalisten noodgedwongen een hogere leef tijdsgroep moesten binnenstap pen. Lammens: „En we hadden nog veel te weinig achterland. Aan de op bouw zijn we pas in september echt intensief gaan werken. We hebben nu een aantal kleintjes, van zes tot en met negen jaar, geselec teerd. Maar van de twintig zijn er toch niet meer dan zes overge bleven". Mentaliteit Want er wordt niet alleen op kracht en souplesse gelet, maar ook op de mentaliteit. „Die is vreselijk belang rijk", benadrukt Cor Lammens. „Essentieel zelfs, Want bij turnen moet je het kunnen opbrengen heel lang te trainen zonder op korte ter mijn resultaten te zien. Daarom is het ook zo moeilijk de knapen vast te houden. Bovendien heb Je met stu die te maken en de concurrentie van teamsporten, zoals voetbal. Daarin zie je direct resultaat, terwijl Je bij turnen in het begin, snel een zeker niveau bereikt, maar daarna om de top te bereiken heel lang en heel hard moet trainen. Daarvoor moet je ook thuis oefenen. Op lenigheid en op kracht. Maar de zelfwerk zaamheid is bij de meisjes groter dan bij de jongens. Je ziet dan ook vaak bij verenigingen dat een ploeg ineens wegvalt. Wij willen dat trachten t.e voorkomen dooi- onder meer een band buiten de vereniging om te creëren. Zoals in de vorm van beat- avonden. Ook is er nog een apart jeugdbestuur". Cor Lammens kan het weten. Im mers, gestimuleerd door zijn vader, die oprichter is van het Ouderkerk- se OKK, was hij op zijn vierde Jaar al vertrouwd met rekstok, brug, rin gen en paard. Waarna hij bij „Blij- dorp" zijn vorm bijsleep. Het lever de hem de jeugdtitel op van de kring Rotterdam, die hij tevens acht Jaar lang in de keurgroep vertegenwoor digde. En al beklom hij op de „na tionale" nooit het erepodium, toch kan hij terugzien op een achtste plaats temidden van Neerlands bes te herenturners. Z"n echtgenote Conny kwam bij de dames als Con ny Muller ooit tot een zelfde klas sering achter onder andere Ria Riet veld en Nel van Zetten, nadat zij zich al had opgeworpen als Zeelands beste turnster. Zodat zij als vrouwe lijke wederhelft van het sportieve, dezelfde hobby delende duo de bui- tenhuiselijke activiteiten van haai man als „vanzelfsprekend" ervaart Conny. „Turnen is voor hem een erg groot stuk van z'n leven, Ik zeg wel eens: „Je besteedt meer tijd aan andere, dan aan je eigen jongens". En Cor: „Ach, ik ben ermee ver groeid. Maar niet alleen het keurtur- nen trekt me. Dat is in feite maar een onderdeeltje. Je moet de gym nastiek in z'n algemeenheid zien. Veel belangrijker dan het behalen van successen vind ik, dat de men sen een brok vrije tijd willen opof feren om hun lichaam op peil te houden. Dat gebeurt nog veel te wei nig. De mensen zien daar het be lang niet van in. Bij TOOS heb ben we trim acties gevoerd, maar de deelname van buiten de vereniging is danig tegengevallen, In dienst ben ik sportinstructeur geweest. Maar als je dan ziet wat de Nederlandse jon gen presteert, dat is gewoon schrik barend. En dat wordt nog alleen maar erger. Door de welvaart, door het te weinig beoefenen van sport op en na school, ook wel enigszins door een gebrek aan deskundige lei ding en door een tekort aan ruimte". Zalennood. Een kardinaal pro bleem in Waddinxveen, waar 't 1300 leden en nog steeds uitdijend, over wegend Jeugdige TOOS (ruim zestig procent is Jonger dan tien jaar) in slechts drie zalen in actie kan komen. Zodat talenten als Os kam. De Ruyter en Kleyweg niet meer dan drie keer in de week, in totaal 3 Vs uur aan de opwaartse lijn kunnen werken. Conny Lam mens: „Dat is veel en veel te wei nig. Als we zo doorgaan, komen we er niet meer aan te pas. Bij de pres tatiewedstrijden hoorde ik dat som mige weliswaar wat oudere jongens twintig uur in de week trainen". Handicap „De gemeente staat echt wel po- |HBl XDgHHBBHKnfflQgk. «HHpgggjjR \fflWvA Vf Vil" TÜ1 sitief tegenover onze problemen" 'm voegt bijna NIVRA-accountant Cor Lammens eraan toe, „maar we moe- j&ÈBM ten het toch nog steeds maar met i deze handicap stellen. We kunnen nu niet enkele uren achter elkaar blijven trainen. En dat is echt wel noodzakelijk. Voor de warming-up I ken, moeten we op elk van de zes Waaruit mag worden geconcludeerd Trainer Cor Lammens met heb je eigenlijk al drie kwartier no- onderdelen (paard, brug, rek, ringen, dat Waddinxveens vroede vade- I de drie jeugdleden, die door wis- dig. Maar ambitie en talent is er ge-jpaardsprong en vrije oefening) mi- j ren TOOS tot meer successen kun- ten te dringen tot de regionale noeg bij de jongens. Alleen: als we nimaal twee uur in de week oefe- nen stimuleren. Door het neerzetten iurntraining. een landelijk niveau willen berei-1 nen". van een sporthal bij voorbeeld. (Foto Will Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4