ijkagent moet 'oom agent' worden Hek(serij) Lezers schrijven KS binnenkort weer open LEIDEN VROEGER EN NU (2) Eerste indruk: mensen accepteren ons TERDAG 29 JANUARI 1972 an| lei blj LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de Leidse wijkagen- hot n snel helemaal ingeburgerd zullen zijn. Bij het slaan van de eerste paal voor het eerste scholen- ok in de Merenwijk waren, op uitnodiging van hun wijk 'lechljf^ 00k de hoofdagenten Vermolen en Faber aanwezig, oen was er echter weinig gelegenheid om met hen over un ervaringen tot nu toe te spreken. Daarom zochten we :n dezer dagen op, om hen naar hun eerste ervaringen vragen. ngol Dorlo ,Er valt natuurlijk nog niet zo erg ;1 te zeggen," begint hoofdagent rmolen. „We werken tenslotte pas ds 1 januari in de wijk. Onze j-ste indruk is wel, dat de mensen komt5 accePteren- Ze zien Je veel meer. oeger zagen ze steeds andere enten in hun wijk, nu kennen ze Ze zien een bekend gezicht. Daar- JSlor krijg Je volgens mij ook veel vüeger contact met de burgerij. We hen bijvoorbeeld al een paar keer n ge or wijkbewoners op de koffie ge- aagd". Mon Wanneer bewoners van een wijk trijds met h1111 wijkagent willen be- Indijreken, wordt dat via het politiebu- aepejau aan de Sonneveltstraat aan de Dkke}ent doorgeven. Met deze coördi- hadftie is brigadier Kenter belast, chte Zijn ervaring is, dat er al regel- datig buurtverenigingen zijn, die 't ik zouden vinden, wanneer de kagenten ook op hun vergaderin- komen". Zo wordt een wijkagent i vertrouwensman, en daar moet naar toe", vindt hij. Vermolen: „Je kunt ons inderdaad beschouwen als „oom agent", st bezoeken van vergaderingen e.d. de buurt zal voor een groot deel .iten de diensttijd van de agent Hen. Vermolen: „Dat hebben we over, alweer vanwege it contact dat Je krijgt met de de wijk. De bedoeling is lat we de diensten naar ihoefte ook naar de avond innen verplaatsen. Nu zit dat er ^OIbg niet zo in, daarvoor hebben we iieteipt jaargetij nog niet mee. Er is indeji 's avonds geen sterveling meer el (i straat. In de zomer, wanneer de n) 9tgen wat langer worden, blijven de riaakjnderen langer buiten. Daar ga Je lm. kn mee praten". Eén van de eerste aotiviteiten jaardoor de wijkagenten zijn opge- illen is het helpen van de school- wonl^d me^ oversteken. Vermolen: ja. dat schijnt nogal ingeslagen Spij zijn. Gewoon een keer bij de 10rersteekplaats op de hoek van de im. fillem de Zwijgerlaan en de Suma- So|astraat gestaan, en daar die auto's mee",kn zien komen razen. Levensge- iarlijk. Van toen af aan zijn ijbelu. de kinderen voor en na schooltijd gaan helpen bij het oversteken. Niet alleen op dat ene kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Sumatrastraat trouwens, hoewel we daar wel aan dacht aan geven. Er wordt weliswaar regelmatig ge controleerd op snelheid, maar toch blijven er automobilisten die veel te hard rijden. Toezicht houden op het oversteken van kinderen blijft daar om een voorname taak voor een wijk agent". Er is o.a. in de gemeenteraad, wel eens sprake geweest van specia le posten voor de wijkagent. Vermo len: "Daar ben ik geen voorstander van. De mensen kunnen, wanneer ze iets hebben, altijd even naar briga dier Kenter bellen. We komen regel matig even op het bureau om te ho ren of er nog nieuws is, bovendien krijgen we binnenkort nieuwe porto foons, zodat men ons dan de hele dag kan bereiken. Maar posten, nee. Je krijgt zo gauw een apart politiebu reau in een wijk, en dat is nu net niet de bedoeling". "Alleen de Merenwijk j aparte post, omdat die r uit het centrum ligt". Kenter krijgt ee wijk zo v< Eén van de grootste problemen waar de Leidse politie mee te maken heeft is het gebrek aan mankracht. Is door het optreden van de wijk agenten nu een efficiëntere verde ling ontstaan, of kost het weer man kracht? ADVERTENTIE SvUA. LEIDEN aan Rijksweg 4, Amsterdam-Den Haag Vanwege het enorme succes in het vorige jaar zal wederom, in samenwerking met het welbekende Hongaarse hotelconcern "Pannonia", een HONGAARSE GASTRONOMISCHE WEEK worden gehouden en wel van woensdag, 2 februari t/m zondag, 13 februari a.s. Zowel het voedsel, de wijnen, het personeel, alsmede een compleet zigeunerorkest zullen uit Hongarije Worden overgevlogen. Voor tafelreserveringen: tel. (01710) 45222. Hoofdinspecteur Oudman, die ook bij het gesprek aanwezig was: "We hebben een soort tussenoplossingen gevonden. De wijkagent is twee da gen per week in de wijk (er zijn twee agenten per wijk). De overige dagen kan de wijkagent dan gewoon meedraaien in het "normale" werk. We liepen overigens al een tijdje rond met het idee om weer wijk agenten te krijgen. Tot. 1 Januari ging dat niet, inderdaad door gebrek aan mankracht. Nu hebben we echter ge noeg mensen om er voorzichtig aan te beginnen. We hebben voor de vijf "distrioten" 10 hoofdagenten met 10 of meer jaar dienstervaring, liefst ge huwd, omdat zij daardoor wat meer inzicht in typische gezinsproblemen Hoofdagent Vermolen terwijl hij de schooljeugd helpt bij het oversteken van de Willem de Zwijgerlaan. (Foto Holvast) hebben, aangesteld Erg veel groter zal dat aantal niet worden". Voorlopig zijn de wijkagenten Fa ber en Vermolen zeer enthousiast over hun werk tot nu toe. Faber: "Over het algemeen is de verhou ding tussen ons en de bevolking zeer goed. Natuurlijk moeten we nog veel contacten met verenigingen e.d. leg gen. Er moet een eenheid groeien tussen alle wijkagenten en de burge rij. Zoals het nu gaat zien wij deze eenheid wel groeien". In deze krant van 13 januari ste- ken de bewoners van Burggraven- laan—Kernstraat—Verdamstraat in Leiden hun gevoelens betreffende het is voor hun neus opdoemende hekwerk, dat een grasmat moet be schermen, niet onder stoelen of ban en de inhoud van dit ingezonden stuk heeft een aantal raadsleden "al eerder aan zien komen". In dit blad van 26 januari krijgt Pauli Schute gelegenheid om ook te gen het hek te "trappen". Om Pauli gerust te stellenbij een aantal raadsleden bestonden grote bezwaren toen het betreffende voorstel tot plaatsing van een nieuw hekwerk aan het terrein aan de Burggraven- laan aan de orde kwam in de ge meenteraadsvergadering. O.m. mijn fractiegenote mevr. Ker- ling-Simons heeft reeds op 11 Januari 1971 ernstige bezwaren geuit tegen het voorstel. Ook zij heeft toen bij behandeling van het voorstel opgemerkt dat we te maken zouden krijgen met een soort gevangenis hekken. óók zij merkte op dat hond jes toch wel kans zouden zien bin nen het hekwerk te komen, óók zij zou het normaal vinden als de Jeugd gebruik zou kunnen maken van dit toch speelterrein. In een eerder stadium was reeds door de PAK-fractie naar voren ge- Tientjesactie Eindelijk eens een originele actie van de blauwe tientjes van Radio Plein 16 en natuurlijk wordt er weer een stokje voor gestoken. Huizen kraken mag. politie uitmaken voor facist wordt toegestaan, bevriende staatshoofden voor moordenaar uit schelden wordt ook niet gestraft on van de tv-uitzendingen over bloot er sex maar te zwijgen. Als alle winkeliers deze actie n\ eens voerden, dan mag het waar schijnlijk wel. Een enkeling wordt nu nog gestraft. Ik ga mijn tientjes J. Swart, Voorschoterweg 19, Valkenburg. LEIDEN Het Kreatief Sentrum zal binnen niet al te lange tijd weer open gaan. Deze openstelling zal echter slechts gedeeltelijk zijn. Het Sentrum zal op donderdag-, vrijdag, dinsdag en woensdag ('s avonds) open zjjn, op zaterdag Cs middags) en zondag Cs middags). De openstelling zal ingaan, wan neer twee stafleden zijn aangesteld, en wanner er wat kleine aanvullin gen in het gebouw zijn aange bracht. De taak van het drieman schap, dat de reorganisatie moest voorbereiden, is hiermee beëindigd. Het Kreatief Sentrum zal in de toekomst geleid worden door het da gelijks bestuur, dat verantwoording verschuldigd is aan een Sentrum- raad die wordt gevormd door bezoe- kers van het Sentrum, afgevaar- digden van de projectgroepen, staf- leden en buitenstaanders. De namen van de bestuursleden zijn inmiddels bekend. Voor de func tie van penningmeester is de Jurist Willem Nannings aangetrokken. De overige bestuurstaken zullen worden 1 vervuld door Wil de Groot-Verlaan, Cilja Schepman-Zuiderwijk (kun stenares), Dick Tes:elaar (vormings- j werkadviseur aan de universiteit), I Toon Rutgers (studenten) en Gijs I Geertse (stafmedewerker werkende Jongeren). Het nieuwe beleid dat in het Kreatief Sentrum zal worden ge- I voerd valt in vier delen uiteen: citeitsgedachte, waarbij meer ruim te zal worden geschapen voor acti viteiten: de opvangfunctie, waarvoor mensen met kennis van zaken zijn aangetrokken; de activiteitenge dachte. die beter opgezet zal worden, en de circusgedachte, waarvoor voornamelijk de weekends bestemd zijn. Door de weekends zal van het Sentrum alleen de bovenverdieping worden gebruikt, op vrijdag, zater dag en zondag alleen de beneden verdieping. Aan aanstelling van een derde staflid wordt gedacht, met name voor de middaggroepen, die nu noodgedwongen op straat komen te staan. De sanering van de finan- zal in orde komen. bracht, dat ze wel akkoord zou kun nen gaan met een laag. esthetisch verantwoord hek. Vele argumenten werden aangedragen om te voorko- dat een hekwerk zoals u nu kunt aanschouwen geplaatst zou wor den. Het heeft niet mogen baten. Wethouder mevr. Den Ha an-Groen verdedigde op intense wijze "haar" hekwerk. Op die voor u en uw medebewo- ;rs nu roemruchte datum van 11 Januari 1971 werd het voorstel van n W. aangenomen met 20 tegen 15 stemmen. Die 15 tegenstemmers ■n van het PAK! En als Pauli Schute in haar ingezonden artikel zegt "wij zijn in de ban van de hek- senraad". dan kan zij gerust zijn: zelfs het PAK kan niet heksen, hoe wel wij op die 11e Januari van '71 graag hadden gezien dat het voorstel van B. en W. "behekst" was gewor den met zeker 20 tegenstemmers. CRM-groep PAK-fractie, H. C. Kwik, secretaris, Van 's-Gravensandestraat 19, Leiden. Schaatsen op tv Vele miljoenen Nederlanders heb ben vorig weekeinde voor hun tv ge zeten en de prachtige prestatie's van de Nederlandse kampioenen kunnen bewonderen. Wat mij daarbij opviel, was het sportieve gedrag van de Nederlan ders en de buitenlandse rijders. Na elke vaak felle strijd was daar weer de handdruk of schouderklopje. Dit was sport, zo hoort het. De Neder landse rijders gaven een goed voor beeld. Dat daarbij de tv-camera-regie een compliment verdient is iets dat ik in de krant van maandag miste. Ik meen toch dat die keren, die ons die voortreffelijke beelden voorschotelde, dat toch wel verdienden. De rijders werden prima gevolgd. Des te erger (en nu trap ik mis schien op vele chauvinistische tenen, maar het moet mij van het hart wa ren de beelden, die zich daarna voor deden, de horde die het ijs oprende, stuiptrekkende jongelui, die op het Ijs lagen te psartelen, een opdringende massa die de ceremonie protocolaire onmogelijk maakte, waren niet be paald good-will voor Nederland. Ik ben het dan ook oneens met de heer Scheepmakers in zijn Tv-com- mentaar dat: wie moppert over ge brek aan cachet, niet het begrip schaatsen doorvorst, en ik kreeg sterk de indruk dat de Nederlandse kampioenen er ook niet bepaald ge lukkig mee waren. Was een ereron- de van Ard Schenk niet de mooiste bekroning geweest van 2 zware da gen? Of de hele Nederlandse ploeg, inclusief de ongelukkige Harm Kui per die zo geweldig gereden heeft? En dat alles is te niet gedaan door een brooddronken horde, die in de eigen woonplaats beslist nooit zoiets zouden durven doen, maar daarbij vergat dat ze door miljoenen en nog eens miljoenen werden gezien. LEIDEN Ook in het begin van deze eeuw maakten de stadsbestuurders zich reeds druk met doorbraken. Een spectaculaire doorbraak was in de jaren 1907/1908 het slopen van de huizenrij aan de westzijde van de Paardensteeg (huidige Prinsessekade). Met deze afbraak keerde men terug naar de toestand zoals deze tijdens het beleg en ontzet van Leiden in 1574 bestoiid: ook toen stonden er maar aan één zijde huizen. Ge brek aan bouwterrein binnen de vestwallen was in 1599 noodzaak, dat er een bebouwing kwam aan de zijde van het Galgewater. In de loop der jaren werd ook aan de waterkant nen waranda gebouwd van waaraf men een ge zellig zitje had en door een koffiehuisexploitant werd bediend van een kopje „leut". De paarde- tram zorgde toen voor het enige railverkeerdat Leiden kende, doch op het moment, dat neven staande foto werd gemaakt nog geen lijndienst met de Plantage onderhield. Het paard moest in later jaren plaatsmaken voor de elektrische tram, die op haar beurt het veld weer moest rui men voor de bus. die in het huidige stadsverkeer liet meer is weg te denken. Het is maar goed, dat men indertijd tot afbraak an de huizenrij in de Paardensteeg heeft he loten. Met de bus „Geef voorrang aan hei penbaar vervoer") en al die honderden auto's, bromfietsen en wielrijders, die thans hun weg iezen over de Prinsessekade, zou het daar anno 972 een complete chaos zijn geworden. Het hoekpand op de linkerfoto. ivaarnaast w r vervlogen tijd de boekhandel van Matveld as gevestigd, staat er nog. De firma Walenkamp Irijft er thans handel in". Ook de overige be- ntiving, zij 't gemoderniseerd, doet nog als win- Ipand dienst. Verdwenen zijn de gaslantaarns, waarbij menig ijend paartje een afspraakje maakte. De stop- chten en de natriumverlichting kwamen er voo i de plaats. Het is er alles veel koeler en zake jker op geworden, zoals de rechter foto (Holvast ,aat zien.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3