LEIDSCH DAGBLAD KOUDE DEINGT SNEL OP Leiden: veel geld nodig Nederland komt weer in greep van felle vorst Twee gifmengers gearresteerd vandaag LEIDSCH DAGBLAD Lardinois belast met de Vest' pgericht I maart 1860 ZATERDAG 29 JANUARI 1972 No. 33619 Irecteur: G. Koopman oofdredacteur: Drs. J. E Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) DE BILT Voor de tweede maal dit jaar doet de win-1 r een aanval op ons land. En dit keer komen we er niet met twee dagen vorst en daarna invallende dooi. De ,rde oostenwind is de voorbode van een periode van enge vorst. (ia Midden-Duitsland zal die vorst dit weekeinde ons land binnen- igen. Het vorstfront wordt voor- ig in stand gehouden door een r sterke hoge drukgebied uit de geving van Centraal-Rusland. Het ued heeft uitlopers tot boven ïotland en Ierlana. Daardoor wor- mildere depressies vanuit de antische Oceaan het voortgaan emmerd. IOESSEIN: SRAEL IS 1EALITEIT ?EL AVIV (Reuter) Koning n van Jordanië heeft in een teren in Tel Aviv gepubliceerd .aggesprek verklaard, dat hij Is- il erkent els een permanente fac- het Midden-Oosten en dat log het laatste zou moeten zijn arin men in de crisis zijn toe- icht kan nemen. De koning zei ook it te geloven dat het initiatief van 'S voor een overeenkomst tussen ;1 en Egypte over heropening het Suezkanaal in hetb elang de Arabieren is. Een meer alge- e oplossing zou gunstiger zijn Ifolgens Hoessein is de onderlinge rstandhouding tussen de Arabische ders nu slechter dan hij ooit had egemaakt. )p de vraag of hij zich thans weer oorlog tegen Israël zou laten rekken zei hij, slechts andere Ara- che troepen op Jordaans grond- lied te zullen toelaten wanneer geheel onder Jordaans bevel iden worden gesteld. )e Palestijnen kunnen pas beslui- of zij bij Jordanië willen blijven *n afzonderlijke staat willen vor- wanneer Israël zich uit de be te gebieden heeft teruggetrokken, waarschuwde dat de toestand in anon door het optreden van de irrillastryders „zeer, zeer gevaar- is. Vanochtend heeft de bijtende vorst Berlijn bereikt, waar meteen dan ook temperaturen tot 15 graden on der nul werden gemeten. Een sto ring uit Hongarije trekt ook naar het westen op, hier en daar wat lichte sneeuwjachten veroorzakend Niet fraai Vanochtend kregen wij hiervan een voorproefje. Fraai winterweer zal het wel niet worden, omdat de krachtige oosten wind zich onverminderd handhaaft en in de komende dagen de schaat sers veel parten zal gaan spelen Al met al vertoont de weerkaart een beeld, dat een frappante over eenkomst bezit met dat van emd januari 1956. Ook toen. nu 16 jaav geleden, kwam ons land op de laat ste januaridagen, na een vrij zacht verloop van de winter in een bijzon der sterke koude-golf terecht Fe bruari 1956 werd dan ook de koud ste februarimaand in 250 jaar Op 16 februari werd een laagste tem peratuur gemeten van min 27 gra den in Oost-Groningen. Twee dagen tevoren was de Elfstedentocht, ge houden. Samenvattend: het beeld van dc weerkaart doet ook dit keer een koudegolf van allure verwachten met strenge vorst en af en toe wat sneeuwval door storingen die vanuit het gebied van de Zwarte Zee naar Midden- en West-Europa worden gevoerd. Soulaas Mogelijk brengen deze storingen eindelijk wat soulaas voor de win tersportgebieden van Italië, Oosten rijk en Zwitserland. Daar moeten de vakantiegangers zich nog steeds behelpen met veelal oude sneeuw omdat januari voorlopig verzaakt heeft aan de reputatie dè sneeuw maand te zijn. Aanhoudende vorst Bilt verwacht van vanavond tot irgenavond lalf tot zwaar bewolkt met en- lokale sneeuwbuitjes. Vrij krach tot harde noordoostelijke wind. 'erwegend matige vorst met tem- raturen in het algemeen tussen n min 9 graden. (Opgemaakt om 9 uur) 30 JANUARI n op: 8.25 uur; onder: 17.22 uur op: 17.38 uur; onder:-8.24 uur ogwater te Katwijk te 3.14 en 15.28 laagwater te 11.27 en 23.47 uur. DEN HAAG UTRECHT Zowel in Den Haag als in Utrecht is giste ren een opzienbarend vergiftigings- geval aan' het licht gekomen. Een 35-jarige Haagse vrouw be kende gistermiddag dat zy haar ziekelijke vijfjarige zoontje ratten vergif heeft gegeven in een glas limonade. Het kind overleed een week later: In Utrecht werd een Rotterdamse apotheker aangehouden die zijn neef en nicht vergiftigde gebak jes gaf. Omdat van het snoep goed weinig werd gegeten onder vonden zij geen nadelige gevolgen De Haagse vrouw bekende tegen over de politie dat zij haar zoontje Eddie rattenvergif heeft gegeven om hem uit zijn lijden te helpen. Het Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 11 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. kind dat a! van de geboorte ziekelijk was, overleed op 28 september De Haagse politie had de vrouw donderdagmiddag aangehouden om dat haar 38-jarige echtgenoot, H S, met thalliumvergiftiging in het Haagse ziekenhuis Leijenburg was opgenomen. De vrouw bekende dat zij veertien dagen geleden een scheut rattengif in de koffie van haar man gedaan had. Eddie was de jongste van de drie kinderen van het echtpaar, dat vol gens de politie als zeer gunstig be kend stond Eddie was van zyn ge boorte af ziekelijk en al een aantal malen in ziekenhuizen behandeld, o.m wegens een wormkwaal aan -ie darmen. In een dierenwinkel schafte zijn moeder een flesje rattengif aan. Toen Eddie op 22 september de medicynen voor zijn wormkuur moest innemen goo'. zy een scheut uit het flesje rat tengif in zyn limonade Het jongetje werd ziek, werd naar het Academisch Ziekpnhuis in Leiden gebracht en overleed daar op 28 september. Na zijn dood bleek dat hij aan thalium- vergiftiging was gestorven. De politie verhoorde de vrouw om dat haar 38-jarige echtgenoot, die 14 dagen geleden in een ziekenhuis op genomen was met verlammingsver- schynselen aan de benen, ook een thalliumvergiftiging bleek te hebben. Na verhoor bekende de vrouw. Zy zegt haar man het gif te heb ben gegeven om hem ziek te maken. Dat zou ertoe bijdragen dat het ge zin snel een beter huis zou krygen. (Zie ook pagina 7) ZALIG DANSEN Leer het hartstikke goed bij EVERT CASTELEIN Kerkgracht 48, 017102358:, Prinses Beatrix viert maan dag haar 34ste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan maakte haar man. Prins Claus, deze foto. Voor nieuwe investeringen LEIDEN Het systeem van de centrale financiering van de slechte budgetaire positie van de gemeente Leiden vormen een ernstige beperking bij de uitvoe ring van het investeringsplan. In het afgelopen jaar kreeg Leiden in totaal bijna f. 40 miljoen finan cieringsmiddelen. Hiervan was slechts ruim een half miljoen be schikbaar voor nieuwe investerin gen. Liefst f 25 miljoen moest worden besteed voor schulddelging en ruim f 14 miljoen voor inve^eringen van de nutsbedrijven. De middelen voor nieuwe dingen waren dus volstrekt onvoldoende. Dat toch noch een vry aanzienlijk aantal nieuwe werken kon worden aangepakt zeggen burge meester en wethouders te danken te hebben aan uit andere hoofde ter be schikking gekomen opbrengsten. Het kleine voor investeringen vrij gekomen bedrag staat in schrille te genstelling tot de grote bedragen, die nodig zijn. In het investeringsplan voor de jaren 1972 tot en met 1976 schat het college een gemiddeld jaar lijks investeringsbedrag van bijna f 50 miljoen. Desondanks vragen B. en W de raad het nu ingediende investe ringsplan te aanvaarden als richt snoer voor het beleid in deze periode. Hierin is na aftrek van rijks- en andere bijdragen en opbrensten uit grondverkopen in totaal te financie ren f389.039. Omdat byna f 100 mil joen na 1976 kan worden gefinan cierd blijft er een kapitaalbehoefte van f292.109. Kooi en Noord Voor het voetgangersgebied in de binnenstad is in de planjaren f 1.750.000 uitgetrokken. Verbetering van de straatverlichting in de Kooi en Noord is naar voren gescn Verbetering van het kruispunt Heren singel-Kooilaan-Medusastraat, i door de Kooi ontsloten wordt, is op genomen in 1973. Ook de reconstruc tie van het Utrechtse Jaagpad is voren geschoven. Aan het verzoek uit de raad om de wertczaamheden in zwembad De Zyl te vervroegen is tegemoetgekomen. Verscheidene gymnastieklokalen zyn opgenomen, waarvan één in de Kooi en één in Noord. Sanering van de Camp zal eerst In 1973 krachtig kunnen worden aange pakt. Pas een jaar later kan worden begonnen met sanering van de Ha ver- en Gorterbuurt. Een parkeergarage is nog niet ln het investeringsplan opgenomen, om dat volgens B. en W. te weinig inzicht oestaat in dit vraagstuk en de vorm van gemeentelijke medewerking. De nieuwe vuilstortplaats moet in regio naal verband tot stand komen, ook de financiering. Er is ook nog geen plaats gevonden. In het investeringsplan staat een aantal werken, waarvan nu al vast staat, dat ze na 1976 worden uitge voerd, o.a. veel nieuwe bruggen en wegen, het laatste deel van de noord- zuidverbinding en een tweede NZ-ver- binding door de Waard, een open zwembad en een wijksporthal Mors- kwartier en een openluchttheater de Burcht. 24 PAGINA'S Massamoord ontdekt in O. Pakistan DACCA (Reuter) Het persbureau van Bangladesj meldt, dat men in de stad Choelna „abattoirs"' heeft ge- j vonden die vol menselijke geraam ten lagen. Men meent hieruit te kun- nen concluderen dat de Pakistaanse troepen alleen al in en om deze stad 100.000 Bengalezen om het leven hebben gebracht. Tenminste 15.000 personen werden terechtgesteld in een van de buitenwijken van de stad, waar men skeletten en gescheurde kledingstukken heeft aangetroffen Volgens commandant Narain Singh van de Indiase grenstroepen hebben bij het dorpje Thakurgaon by de Bengaalse grens Pakistaanse solda ten een groot aantal Bengalen levend aan in kooien opgesloten tijgers ge voerd. Zijn soldaten vonden bergen menselijke beenderen in de kooien. Naar zijn schatting hebben 150 per sonen op deze manier de dood ge vonden. Premier sjeik Moedjiboer Rachman schatte, dat het Pakistaan se leger van 25 maart tot 16 decem ber van het vorige jaar drie miljoen Bengalen heeft gedood. Intussen hebben Indiase troepen gisteren in Bangladesj een buiten wijk van de hoofdstad Dacca afge grendeld nadat in gevechten met de plaatselijke Bihari-gemeenschap twee Bengalezen zouden zijn omgekomen en zeker zes gewond. Volgens welin gelichte kringen braken de gevech ten uit nadat Bihari's Bengalezen van plundering hadden beschuldigd Volgende week komt in de Tweede Kamer de defensie-begroting aan de orde. De afgelopen maanden is duidelijk gebleken dat de twee regeringspartners de KVP en de VVD niet op een golflengte praten. WD-fractievoorzitter H. Wiegel gevraagd naar zijn mening over het komende debat; „Het zal zo n vaart niet lopen"PAGINA 7 Ton Lensink maakt het liefst pro gramma's voor de televisie. PAGINA 5 Gisteren werd voor het eerst se dert enkele maanden weer strijd geleverd in de buurt van de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon. PAGINA 11 Rusland wil de Davis-cup boycot ten en veel nieuws uit Sapporo. PAGINA 13 HUISMAN Joegoslavische deskundigen zijn erin geslaagd de luchtramp van woensdagavon te reconstru eren, toen een Joegoslavische DC-9, op weg van Kopenhagen naar Belgrado, na een ontploffing neerstortte boven noord-Bohemen (Tsjecho-Slowakve)In het vlieg tuig blijkt een bom te zijn ont ploft. die verborgen moet zijn ge weest in het bagageruim. Daar door was een van de motoren losgescheurd, waarop het vlieg tuig begon neer te storten. Wra/e-j stukken en de lichamen van 26 inzittenden zijn teruggevonden over een afstand van meer dan 15 kilometer. Alleen een 23-jarige stewardess overleefde de ramp en ligt met ernstige wonden aan rug en benen in een ziekenhuis. Haar overlevingskansen schijnen vrij groot geacht te worden. Op de fotoeen deel van de wrakstuk ken in de sneeuw van een bos in noordelijk Bohemen. DEN HAAG Minister Lardinoi:- «Landbouw en Visserij) zal worden belast met de behartiging van de zaken betreffende Suriname en de Antillen. Tot nu toe heeft minister van Financiën Nelissen (tevens vice- minister-president) deze kwesties waargenomen. Maar hy heeft het te druk met zyn departement om ook voor de Koninkrykszaken. die steed.*- meer tyd vergen, verantwoordeiyk- heid te kunnen nemen. LEIDEN TEL. 34000 [R'JNS BURG] VEILIG GEKOCHT 1 B'J DE VAKMAN ^itc/ ^)/i lettivs Hedenmorgen (29 Jan. werd omstreeks 9 uren in de Mare, nabij de Marepoort het lijk van de 70 jarige wekke' A. P. opgehaald Hij is waar schijnlijk door de duisternis misleid en in het water ge- loopen. De adjunct-kommandani in 's Rijks gevangenis te Hoorn, de heer A. ven Bem- mel, is naar Leiden en die van Leiden, de heer G. M Koentz, naar Hoorn ver- nlaatst. De kroonprins n Duits land heeft, zoo als bekend is het letter- Aten geleerd. Zij* oudste zoon heeft nu hei ambacht van boekbinder ge kozen. en deze week zijn eer ste les bij de hofboekbindei Collins oehad.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1