)riekwart rouwt nog a het wit Verzorgster topsporter en gastvrouw op bowling. Loekie Post HAARVERVEN Je wordt er niet lelijker van RDAG 29 JANUARI 1973 oppassende woorden van de ambtenaar van de Bur- jke Stand zijn vergeten. Het geluid van de kerkklokken irstorven en als het bruidspaar de hand van de laatste itiegast heeft geschud, dan gaan ze op huwelijksreis. iort dat. Maar niet iedereen zo. Iets minder dan de alle net getrouwde paar- is land gaat op reis i en maneschijn. De rest thuis. van de resultaten inderzoek dat Makrotest NV gehouden. Daarbij werd ge- gemaakt van de Nederlands^ en die in de periode van april t half juli vorig jaar in gingen. iet einde van het onderzoek in pber was een deel van die getrouwd. Een ander - evengroot - deel niet haalt dat is lekker. Een dat de meeste paartjes zich |chijnen te trekken: Tweederde aat op huwelijksreis naar het iland. is als reisdoel voor de witte- kweken verreweg favoriet. Bij kwart gaat daarheen. Duits een goede tweede met veer- (rocent. ensen uit het westen van het lEfjzijn overigens reislustiger dan het oosten. In de Randstad de helft op reis als „man in het oosten doet dat 32 procent. - naar traditie - de lie tot het huwelijk moet lei- Ook in deze moderne tijd is Verloven de ondervraagden geeft ruim g procent op voor het huwp- verlovingsring om de vinger iben geschoven. ideld was men iets minder nderhalf jaar verloofd voor de stap werd gewaagd. Dertig t was zelfs korter dan een ■erloofd en maar een procent vier jaar wachten voor het (ijk werd gesloten. 'erplicht nummertje is de on- De meeste paartjes doen even weken van te voren, istien procent duurde de on langer dan honderd da- ledereen in de gelegenheid ge- I moet worden het bruidspaar feliciteren beseffen bijna alle [Jlustigen. Slechts zeven procent receptie. is ook goed voor bijna alle lijken. Negen van de tien heb- Seceptie buitenshuis gehouden, putjes, drankjes en zaalhuur i twee op de drie keer door de lehuwden zelf Trouwen in het wit is nog het ideaal van 75% van de taande bruidjes. De mode erpers hebben al dikwijls ge- eerd dit te veranderen maar iperimenteren komen zijom klanten tevreden te stellen, weer met een witte Iscollectie. Hier een japon serie die Pierre Cardin ierp Bij de andere recepties draaien daar meestal de ouders van de bruid en soms (acht procent) de ouders van de bruidegom voor op. De bruidjes trekken zich weinig aan van de mode-ontwerpers. Hoewel het „uit" is om in het wit te trou wen, doet driekwart van de vrouwen dat toch. Mannen zijn minder gesteld op de corum. Het aantal bruidegommen dat in Jacquet in het huwelijksbootje stapt is vrijwel even groot als die genen die wat anders aantrekken. De kreet „God is dood" wordt ver geten als het op trouwen aan komt. Zestig procent van de bruidsparen gaat na het stadhuis naar de kerk In het katholieke zuiden is dat per centage zelfs 82 procent. De woningnood in ons land is groot. Dat is onbetwistbaar. Des te opmerkelijker is het dat van de on dertrouwde paartjes die nog moeten huwen reeds 85 procent over een woonruimte, beschikt. Wonen den is. Inderdaad heeft eenderde deel van de ondervraagden niet of nauwelijks naar een onderdak be hoeven te zoeken. Na een half jaar zoeken heeft veer tig procent van de aanstaande bruidsparen een dak gevonden voor boven het huwelijksbed. In opdracht van Felici- tas NV uit Leiderdorp hield Makrotest een enquete onder aanstaande bruidjes en jonggehuwden. Een belang rijk deel van dit onderzoek richtte zich op een groot aantal sociaal-maatschappe lijke aspecten zoals die rond de huwelijksdatum spelen, zo kwamen onderwerpen als huisvestingverloving werken van de getrouwde vrouw, problemen rond de belastingteruggave. Uit dit rapport hebben ive enkele aardige aspecten ge licht. Wel heeft meer dan de helft de huwelijksdatum een of meer keer uitgesteld omdat woonruimte nog niet was gevonden. Van uitstel komt geen afstel, want e meeste gevallen vond het hu welijk plaats binnen een half jaar de oorspronkelijk vastgestelde datum. Niet iedereen is even tevreden na dat al dan niet zoeken. Veertien procent van de pas getrouwde stel letjes vindt hun woonruimte zo be droevend. dat zij op korte termijn willen verhuizen. De meesten zijn echter tevreden. Ruim tachtig procent duidt de woonruimte aan met uitstekend of heel goed. Een dagelijkse bron van ellende kan het inwonen zijn. Schoonmoe ders nog bruidjes zijn meestal en geltjes. Toch moet twintig procent van de pas-getrouwden dat engelengeduld opbrengen. Om niet te spreken van de ouders die hun deur gastvrij open zetten. De wekelijkse schoonmaakbeurt van lijf en ledenen levert voor 27 pro cent van de bruidsparen problemen op. Zij bezitten een bad noch dou che. Alleen het badhuis of een gro te teil water bieden voor hen uit komst. Tuinieren is voor veel mensen een geliefkoosde hobby. Bijna veertig procent van de ondervraagden is in het gelukkige bezit van een tuin. Bij veel Jonge stelletjes zal hun status-symbool nummer een, de auto, nog een tijdje voor de deur aioeten blijven staan. Maar veertien procent heeft een garage bij het huis. In een zee van ruimte leeft onge veer een op de veertien paartjes. Zij bezitten zes of meer kamers. Eenzelfde aantal loopt elkaar in een enkele kamer voor de voeten. Voor al dat gemak of ongemak wordt een gemiddelde huur van 150 gulden per maand betaald. De j meeste paren zeggen in staat en bereid te zijn meer te betalen. Dolle Mina is geen doorslaand suc ces. Tenminste niet bij de vrouwen in het onderzoek van Makrotest. Voor het huwelijk werkt 86 procent En toch is dit japonnetje een goed voorbeeld dat ook in een minder traditionele dracht de bruid er hartver over end uit kan zien hele dagen, na het huwelijk was dat nog maar vijftig procent. De vrouwen in het westen van het land zijn op dit punt heel wat vooruitstrevender dan die,' in het oosten- Hier blijft een op de twee werken, daar een op de vier. Honkvast zijn de meesten. Negentig procent blijft hetzelfde soort werk doen als voor het huwelijk. December is de maand waarin rela tief de meeste huwelijken voorko men. Dat heeft te maken met het belastingvoordeel dat trouwens in deze maand kan opleveren, wanneer beide partners tot de trouwdag blij ven werken. De meeste Jonge echtparen zijn van dat belastingvoordeeltje op de hoog te. Maar kennelijk hebben de mees te het vlak na het huwelijk te druk met andere dingen, want maar ze ven procent dient binnen enkele maanden een verzoek tot belasting - teruggave in. Bij het vaststellen van de trouwda tum heeft wel een vijfde deel van de paartjes rekening gehouden met het geldelijke voordeel dat daar aan vast kan zitten. Twee kinderen De wereld wordt voller en voller. De helft van de bruidsparen heeft oog voor het bevolkingsprobleem. Zij willen het liefst twee kinderen. Geduld is echter een schone zaak, zo vinden de meesten. Zij willen nog een poosje wachten met het krijgen van kinderen. De huilgeluidjes van de eerste baby zouden ze graag twee Jaar na het ja-woord willen horen. Als reden van het wachten wordt door een kwart het nog wat genie ten van de vrijheid genoemd. Zes tien procent geeft redenen van fi nanciële aard op. De woonruimte van een op de tien jonge stelletjes is niet geschikt om kinderen te krijgen. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven AMSTELVEEN Voor Loeki Post is het leven wel wat ver anderd sinds haar man, Zesdaag- senkeizer Peter Post, twee jaar geleden ernstig ziek was. Lang leek het erop, dat Peter Post he lemaal zou stoppen met wielren nen. Zeker toen hij zich maat schappelijk verzekerde met het aankopen van een manege, waarin hij een bowlingbaan an nex café-restaurant begon. Maar „de keizer" stopte nog niet. En voor Loekie Post werd het leven nog drukker en rommeliger dan ze al de zes jaren sinds haar hu welijk met Peter Post gewend was geweest. I Vrouw van y' topsporter door Ria Racké Loekie Post. dochter van oud schaatsenrijder Jan Langendijk was al thuis vertrouwd geraakt met het leven van een topsporter. In haar ouderlijk huis was het altijd een komen en gaan van schaatsers en haar moeder zorgde er wel voor. dat alles toch geregeld liep, dat ieder een op tijd eten en drinken kreeg en genoeg nachtrust. Daarom was het voor de Noordhollandse Loekie niet moeilijk om zich in haar hu welijk aan te passen Wie is getrouwd met een wielrenner heeft als vrouw wel een moeilijke topsporter gevon den. Geen topsporter eist zoveel aandacht, vooral wat het eten be- i treft Voor de wedstrijd bijvoorbeeld moet er 's morgens vroeg bieftsuk worden j gebakken. Na het trainen moet er I yoghurt zijn en flink wat brood, en bij het avondeten een grote schaal met rauwe groenten. Een uitgebreid werkje, waarbij dan ook nog komt i het klaarmaken van een glas wor- i telsap. Het uitpersen van wortelen j in een mixer. I Zoals de meeste vrouwen van top- I sporters is de verklaring van Loekie Post heel eenvoudig: „Het geld wordt verdiend in de sport en aan- gezien die periode niet zo lang is, moet Je dan als vrouw zoveel moge- j lijk meewerken. Die medewerking I bestaat dan uit het optimaal ver- i zorgen van Je man. Ik vind het j niet erg'. i Sinds in maart van dit Jaar de j bowling Peter Post werd geopend I heeft zij het nog drukker gekregen. I Niet alleen moet ze nu voor haar man zorgen, daar komen ook nog j eens de zorgen van een behoorlijk Pas na de Tweede Wereldoorlog werd het haarverven meer algemeen toegepast. Eei*st verfden alleen vrou wen met grijs haar hun haar, nu zijn de opvattingen gewijzigd en verft byna iedere vrouw, van elke leeftijd het haar. Was haarverven eerst een moeilijk, vies en tijdrovend proces, dat alleen door professionals gedaan kon wor den, nu is het erg gemakkelijk en met de „shampoo methode" zelfs zeer snel en effectief. Er zijn ver schillende manieren om het haar een andere kleur te geven, één hiervan is de haarverf, die het haar een peimanente kleur geeft. Een nieuwe kleurshampoo, die het haar een blijvende en egale kleur geeft is Tried en True van Max Factor. Deze kleurt niet alleen het haar, maar zorgt er tegelijkertijd voor, dat het haar in conditie gebracht wordt. In deze „kleurshampoo" zijn 18 kleuringrediënten gebruikt; wat bijna evenveel is als het aantal kleuren in natuurlijk haar. Er zijn 14 kleuren (en 6 California Blonde). Tried en True is als het ware aangemeten voor iedere haar kleur, het zal zelfs grijs haar volle dig en egaal bijkleuren. Je laat het er 20 minuten opzitten en er kan niets meer fout gaan. <f 8,95). grote zaak met veel personeel bij. Peter Post is een perfectionist, in zijn sport en ook in zijn zaak. Hij eist veel van zijn personeel, wil dat alles goed loopt en daarom is het ook logisch, dat mevrouw Post vaak in de bowling is te vinden. Zij zit achter de kassa van de bowling, een vriendelijke, aantrekkelijke gast vrouw. Een rol, die ze uitstekend kan vertolken, want Peter Post houdt in zijn riante bungalow* in Amstelveen van veel mensen om zich heen. Wanneer „de keizer" thuis is, dan moet er door mevrouw Post heel wat koffie worden gezet. Sinds Peter Post „in zaken" is en niet meer zo intens serieus leeft als voor twee jaren, duurt de visite wel eens tot in de vroege uurtjes. Op zich is dat ook weer niet zo vreemd, want Post is een „nach- mens" Vooral in de winterpeioden j als hij van de ene Zesdaagse naar de andere snelt is zijn levensritme I geheel op de naoht afgesteld. In de bowling is het al hetzelfde. Om twee uur sluit de zaak. dus voordat de familie Post naar bed gaat is het meestal drie uur. Ook Loekie is inmiddels helemaal in dat ritme ge raakt. Behalve het feit dat ze het nu veel drukker heeft dan vroeger, is ze hu ook veel minder alleen, want dat was een zaak. die Loekie Post nogal eens bevreemdde zo aan de zijde van een sportman: „Wanneer Peter thuis was. altijd mensen, waarvoor Je de hele dag of avond liep te ren nen. maar wanneer de grote wiel renner niet thuis was, dan zag Je ook niemand meer. Alleen Dan zat Je zo 's winters nogal eens alleen". Dat is nu helemaal veran derd, wanneer Peter fietst heeft zij het druk genoeg met de zaak en bovendien gaat ze meer dan vroeger mee met haar man. In de zes Jaren dat ze met elkaar getrouwd zijn, heeft Loekie in de diverse steden in Europa genoeg kermissen gemaakt om daar eens een weekje te gaan logeren als Peter een Zesdaagse rijdt. Londen en Berlijn staan o.a. vast op het programma. Toch heeft Loekie Post van de zo mer gehoopt, dat Peter er maar mee zou ophouden. „We hadden het druk met de zaak en hij reed maar weinig wedstrijden, maar toch elke dag trainen. Als hij eens een wed- Loekie Post: Het geld ivordt verdiend in de sport en aangezien die periode niet zó lang is. moet je dan als vrouw zoveel mogelijk meewerken strijdje reed hier of daar. had ik geen zin meer om mee te gaan. Die lol om al die criteriums in de zo mer af te lopen was er helemaal af. Ik wilde wel eens naar het strand. Toen had ik er wel genoeg van. Maar nu het zesdaagse seizoen weer is begonnen, nu loopt het allemaal wel weer lekker. Hij is zo nu en dan een weekje weg, soms ga ik mee. soms blijf ik hier. Maar als ik thuis ben, heb ik genoeg te doen. ben ik niet meer zo alleen als vroe ger wel eens. Mijn leven is wel ver anderd sinds die ziekte van Peter en misschien niet helemaal zoals ik het vroeger had gedacht, maar we hebben het nu wel erg gezellig." Dit gesprek met Loekie Post had Ria Racké enige tijd voor Peter Post door een ongelukkige val weer in het ziekenhuis terecht I Volgende week Petra van Beveren. Zaandam Pas op hoor. Nu de dames baas in eigen buik willen zijn, nu de emancipatie net zo in trek is als de make-up, kan je van alles tegenkomen. Mevrouw Van Leeuwen bijvoorbeeld laat er aan de zijde van de Zaan de vonken vanaf vliegen. Maar Nel (37) is dan ook lasster, of lastrice, of lasseuze, of lasseresse, of hoe dat ook mag he- ten. I Nel last er lustig op los en zij doet in dat opzicht nauwelijks onder voor manlief Aart en drie lassers in loondienst, die in twee morsige loodsen in Zaandam de botenbouw bedrijven. Nel van Leeuwen heeft geen i kouwe kak omdat z\j met vaste hand een vuurspuwend appa raat hanteert, terwijl de doorsnee huisvrouw het niet verder schopt dan wat ordeloos gezwaai met een matteklopper. „Iedereen, die er in teresse voor heeft, zou het kuixnen leren," zwakt Nel haar toch waar lijk niet eenvoudige handarbeid af. Maar, zoals gezegd, dan moet Je het wel zien zitten in het lassen of het in ieder geval leuker vinden dan j stof afnemen en de was doen. Wel, I zo is het ook bij Nel. „Ik heb thuis altijd al gewerkt," herinnert zij zich, „het was een zakengezin bij ons. waar iedereen de handen uit de mouwen stak. Ik zou het niet uithouden met kleedjes kloppen." Bovendien is een vonkenregen na tuurlijk heel wat boeiender dan een stofwolk. Als klein meisje al kwam 1 Nel te laat thuis, omdat ze de tijd vergat bij de sterrenfonteinen van I de lassers, ergens op haar weg bezig met hun nauwkeurige kar viel. En, oh wonder, een nicht in het veiTe Canada smolt ook al allerhande metalen aaneen. Wie verbaast het nog dat Aart, lasser van beroep, haar levenspartner werd? Het uitdagend sissend apparaat lag nu binnen handbereik. In de garage achter het huis om precies te zijn, waar Aart roeibootjes bouwde. Nel tilde zich een breuk aan het ophou den van de stalen platen en dus was het logisch, dat de taken eens werden geruild. Nel mocht lassen en Aart sjouwde het ijzer aan. „Eerst voorzichtig hechten en later het echte lassen." vat Nel haar lange leerschool samen. Zo kon Nel het zonder de Zaan- damse ambachtsschool doen, waar I het vrouwelijk geslacht in die da- gen nog taboe was. En daar, in het inmiddels flink gegroeide botenpark. staat Nel dan. te lassen dat het een lieve lust is. Een vrouw achter de kap en dat wil nog wel eens tot ko mische taferelen aanleiding geven. „Met zon stofjas aan lijk ik van achteren op een jongen met lang haar." giechelt Nel, „een bezoeker roept dan: hé Jochie, waar is de baas? Nou, en als ik me dan om draai. dan staan ze natuurlijk gek te kijken." Dat laat zich raden. Nel van Leeu wen is en blijft een vrouw, ook al ligt een hamer vaak dichter in de buurt dan de eyeliner. „Het is wel een beetje smerig beroep." waar schuwt ze eventuele navolgsters. „Je moet zeker nog twee keer in de week je haar wassen. Af en toe wil er ook nog wel eens een vonkje in je oor spatten, maar lelijker word je er niet van." Nu kan een extra flesje shampoo er ook best af, want het gaat goed in I de handel. De firma Van Leeuwen j ligt zelfs achter op de bestellingen, waait al is het polyester schip in I opkomst, veel watersportliefhebbers houden het maar al te graag op de 1 veel goedkopere en ook stabielere I stalen boot. Nel en haar gevolg leveren twee soorten. Een zogeheten toerboot.je met motor komt de klant op zo'n zes en een half mille te staan. De grotere schouw gaat. nog niet inge- richt, voor over de tien mille de deur uit. Alleen het toerbootje j gUJdt bij Nel helemaal afgewerkt en aangekleed het water in. Kinderen en magere melk Zijn kinderen eigenlijk te dik. dan mogen ze in plaats van gewone melk, halfvette of magere melk ge ven, of karnemelk of magere yog hurt gebruiken. Wèl is er één „maar", bij deze min der vette en vooral bij de magere produkten. Die bevatten nl. minder of geen vitamine A, en D omdat deze vitamines in vet oplosbaar zijn en dus niet in melk zonder vet zit ten. Vooral kleine kinderen hebben vol doende van deze vitamines nodig. Krijgen uw kinderen alléén magere melk en melkprodukten, vraag dan aan de huisarts of hij aanvulling met een vitaminepreparaat nodig vindt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19