Renault 5 in aantocht WAT KOST BENZINE? Deense uitvinding reinigt uitlaat gassen en gaat het lood te lijf 0LKS'WAGEN ÏU ZEVENDE Nieuwe uitgaven KIES UW AUTO Stof van spijker banden DAG 29 JANUARI 1972 Antwoord 1: Benzine kost geld, veel geld. Antwoord 2: Hard en onrustig rijden kost benzine. Dat eerste weet elke automobilist tot op de tiende cent nauwkeurig. Het tweede antwoord is een samenvatting van een gecompliceerd geheel, dat grotendeels te van gen is onder de verzamelnaam „rijstijl". De manier van rijden kan aanzienlijk meer winst opleveren dan de omschakeling van super naar normaal. Hoe kan dat? Onrustig rijden, dat wil zeggen fel optrekken en reso luut snelheid vermeerderen, kost benzine (en ook banden). Als u bij groen licht erg snel naar een hooge snelheid toe- rijdt, moet u niet klagen over dure benzine. Ook niet, als u uw snelheid onnodig lang handhaaft om dan vrij reso luut in de rem te klimmen. Bij het accelereren naar een bepaalde snelheid (bijvoorbeeld 70 km/uur) moet u bij het be reiken van die snelheid het gaspedaal ietsje loslaten. Dat kan zonder snelheidsverlies en met benzinewinst, dank zij het pientere pookje. Langdurig „plankgas-rijden" en constant rijden op of nabij de topsnelheid geeft wel een snel maar geen goedkoop ver voer. Het benzineverbruik neemt bij hogere snelheden namelijk bijzonder snel toe. Ongeveer driekwart of tachtig procent van de top, dan zit u het gunstigst wat verbruik be treft. Rijden mét een te lage ban denspanning verhoogt de rol- weerstand en elke weerstand kost energie, dus benzine. Het zelfde geldt voor de optredende luchtweerstand bij het gebruik van een imperiaal; laat dat ding niet onnodig zitten. Het stationair laten draaien van de motor voor een gesloten overweg of een geopende brug of in een stilstaande file kost ook al benzine. Bovendien ver vuilt dit de lucht zonder enige Overmatig en onoordeelkun dig gebruik van de choke kost extra benzine èn kan bijdragen tot voortijdige verontreiniging van de motorolie (de zoge naamde olie-dilutie). En dit leidit op z'n beurt tot vroegtij dige motor slijtage.. Als u het benzineverbruik uit rekent en hoofdzakelijk aan het stadsverkeer deelneemt, zult u ontdekken dat u een ongunstig verbruik hebt. Rode verkeerslichten, verkeersagen ten, voorrangslichten en op- stoppinkjes kosten elk op zich enkele seconden of hoogstens enkele tientallen. Op een hele dag worden het al gauw tien minuten, dat de motor draait zonder dat daar kilometers te genover staan. Onder die om standigheden kan het benzine verbruik aanzienlijk ongunsti ger uitvallen dan wanneer men voornamelijk lange afstanden rijdt. En in de vakantie mag u voor het trekken van uw caravan wel rekenen op een stijging van het verbruik met pakweg dertig procent. Een vouwwagen trekken vraagt al wat minder, 'n procent of tien extra. Bo vendien wordt het benzinver- bruik in de vakantie vaak on gunstig beïnvloed, omdat de wagen dan meestal tot het maximum beladen is. De hier door ontstane hogere rolweer- stand wordt gedeeltelijk ge compenseerd door de banden- Trekken met een caravan kan heerlijk zijn. zoals deze foto ook wel laat zien. Maar men moet er wel rekening mee houdendat een caravan achter de wagen het benzinegebruik met gemiddeld dertig procent doet oplopen. spanning wat op zoals trouwens oo structieboekje is En het resultaat te voeren, benzineverbruik gunstig wordt in het in- beïnvloed, aangegeven. (Overgenomen uit DAF-auto- is, dat het magazine) Een nieuw reinigingssysteem voor uitlaatgassen, geconstrueerd door twee Deense technici (de gebroeders Leif en Knud Jensen) heeft inter nationaal opzien gebaard. Met dit dubbele filtersysteem onttrekt men 90 pet van de koolmonoxyde, kool waterstof en stikstof aan de uit laatgassen en bovendien nog 50 pet van de gevaarlijke loodbestanildelen. Van het systeem, dat werd ontwik keld in samenwerking met de Deen se Technische Hogeschool, werd in Denemarken een prototype getoond en zal in serieproduktie tussen de 350 en 450 gulden kosten. De twee Denen zijn er in geslaagd twee fil tereenheden te combineren: een ka talyserende en een thermische. De uitlaatgassen van de motor worden j in het eerste filter geleid, die kata- lysatie bevat, een stof dus die een scheikundige reactie opwekt, maar zelf onveranderd blijft. De bestanddelen van deze stof, die de katalyse bewerkt, wil men ge heim houden. In de katalysator verandert de stikstof in koolmo noxyde en de uitlaatgassen in onge- I vaarlijke stikstof en kooldioxyde. I Ook wordt door chemische reactie de helft van het lood daaraan ont- trokken zonder dat dit afbreuk doet aan de effectivieteit van de kataly sator. De grotendeels gezuiverde uitlaatgassen worden dan onder toevoeging van lucht in de thermi sche eenheid verder gezuiverd, het geen de bovenvermelde schone re sultaten opleverd. Het prototype gemonteerd op een gewone automotor heeft een periode proefgedraaid, dat te vergelijken is met 35.000 km autorijden. Gebleken is dat het, nieuwe filtersysteem het De auto-industrie is druk doende proeven te ne men met brandstoffen, die minder schadelijke stoffen produceren dan benzine. Zo kwamen in Duitsland dezer dagen twee ondernemingen op de proppen met autobus sen met aardgasmotoren. Hun uitlaatgassen zijn veel minder giftig. De uitlaat ver spreidt geen stinkende rook. Aardgas laat ook minder lood achter. Allemaal erg aantrekkelijk. Maar de be drijfskosten zijn veel en veel hoger. Daarom ziet het er naar uit, dat deze „schonere" aardgasbussen voorlopig al leen gebruikt zullen worden, waar de milieubescherming dat dringend vereist: als openbaar vervoermiddel in de stadscentra- motorvermogen niet vermindert en i tevens als geluiddemper dienst doet. j Vertegenwoordigers van de Scandi navische automobielfabrieken zijn sterk geïnteresseerd in deze oplos sing, waarvoor reeds in een dertig tal landen patent is aangevraagd. De produktie zal in de hand wor den genomen door Kosangas Inter national. de grootste fabriek van geluiddempers in Scandinavië. •N NIEUWE UUMPH: )OLOMJTE 'riumph Motor Company, een eronderneming van de British nd Motor Corporation, heeft j lieuwe sedansport- met achter- j andrijving, „Dolomite" ge- d, op de markt gebracht, lolomite de naam wordt na g Jaar weer in ere hersteld vierdeurs en vierpersoons nenauto. uitgerust met een j ilinder 1854 cc motor, die ook Saab 99 wordt gebruikt. De nite, die de leemte moet opvul- i i de 1500 en 2000 serie, j een topsnelheid halen van 160 en heeft schrijfremmen j en bekrachtigde trommelrem- achter. De ontwerpers hebben aandacht besteed aan het inte- ih Leyland hoopt de produktie j i op te kunnen voeren tot tuks per week. De wagen zal )pig nog niet elders in Europa ijgbaar zijn. Ook de prijs staat liet vast. kentekenregistratie van de in Amsterdam heeft de ver- esultaten in 1971 van perso- combinatieau-to's bekend akt. Volkswagen blijkt opnieuw |n zijn gezakt op de ranglijst nu zevende met een afzet I eenheden. In 1970 stond automerk nog op de vierde otaal werden in 1971 402 708 en- en combinatieauto's ver tegen 432.231 in 1970. De ver- erde afzet had betrekking op el alle automerken, uitgezon- Peugeot en de Japanse mer- Toyota, Datsun en Mazda, ta wist zelfs de tiende plaats Jereiken (11.653). Datsun en la verdubbelden hun omzet, naan de ranglijst veranderde ig Opel (van General Motors) stevig op kop, gevolgd door .n Fiat. tien meest verkochte automer- Kleine autodie pretendeert meer luxe te brengen el 53.978 155.849). rd 47.295 (52.135). 43.791 (46.961). nca 34.555 (34.626). troën 33.338 (38.087). nault 31.266 (36.585). Ikswagen 29.196 (43.768). 24.581 (28.050). Ugeot 20.270 (18.986). oyota 11.653 (7.297). Illlllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllll DEZE PAGINA SAMENGESTELD DOOR KOOS POST De geheel nieuwe Renault 5 waarvan wij de verschijning kort geleden reeds aankondigden komt in september op de Neder landse markt. Gezien zijn afme tingen beslist, geen goedkoop wa gentje. Waarschijnlijk zal de prijs tussen de 6500 en 7000 gulden ko men te liggen. Maar wel een au tootje, waarmee Renault preten deert meer luxe te bieden dan over het algemeen in de wagens van die afmetingen te vinden is. Het „vijfje" onderscheidt zich dui delijk en op diverse punten van het veelverkochte viertje. We noe men betere wegligging. minder overhellen in de bochten, ruimer zicht door groter glasoppervlakte, prettiger zittende stoelen, achter- ruitverwaxming en bovenal meer pit. In Nederland zullen te zijner tijd twee versies ter beschikking komen de L en de TL. De 5L is uitgerust met een 4 cilinder mo tor, gebaseerd op die van de Re nault 4, maar dan met een inhoud van 845 cc en een vermogen van 36 DIN-pk. De top ligt in de buurt van de 125 kilometer per uur. De TL-uitvoering kan zo'n tien kilometer per uur meer halen, maar daar zit dan ook een van de Renault 8 afgeleide motor in met een inhoud van 956 cc en een vermogen van 42 DIN-pk. In de afgelopen weken heeft de fabriek de Europese autopers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het wagentje in de fraaie omgeving van Bretagne. Over het algemeen bleef de kritiek- op drie punten steken. In de eer ste plaats de wat erg royale ge- luidsproduktie wanneer men in de buurt van de topsnelheid komt. Het schijnt moeilijk te blijven een niet te zwaar motortje te produce ren, dat niet aan dat euvel van overmatig kabaal lijdt. Ten tweede had men nogal wat moeite de zij ruiten bij regenachtig en mistig weer schoon te houden. De venti latie werkte niet naar genoegen, doordat de hoedenplank achterin duidelijk te goed sloot, zodat de luchtgaten daaronder niet konden worden bereikt. Renault Neder land verwacht, dat hiervoor ge makkelijk een oplossing zal kun nen worden gevonden, evenals voor de derde kleinigheid. Niet ie dereen was even gelukkig met de plaatsing van de achteruitkijkspie gel. Vooral voor langere mensen nam het ding flink wat zicht weg. Nou ja, dat is een detail, dat heel simpel te veranderen moet zijn. Voor het overige veel waardering. Of het zou moeten zijn, dat men over die twee portieren valt. Daar staat echter een z.g. derde deur tegenover. Bovendien zijn de por tieren zo breed, dat men zij het met enig manoevreren) zelfs ach terin kan komen zonder de voor- stoel terug te klappen. Maar dan moet die niet in de achterste stand staan. Men schijnt zich in het wagentje zeer snel thuis te voelen. Het is niet groot. De totale lengte be draagt slechts 3.50 meter en de totale breedte 1.52 meter, maar het biedt van binnen redelijk royaal ruimte aan vier personen plus enige bagage. Voor het ver voeren van grote voorwerpen kan de achterbank worden neergeklapt. Het reservewiel bevindt zich onder de motorkap voorin en vergt dus geen ruimte extra. Dat deze vijf ondanks die betrekkelijk geringe buitenmaten behoorlijke binnen ruimte biedt is zowel te danken aan de voorwielaandrijving (een vlakke vloer) als aan de toepas sing van de z.g. schildbumpers. Deze brede van gewapend polyes ter vervaardigde bumpers, die Re nault voor het eerst bracht op de 15 en 17 sportmodellen (ze moeten nog naar Nederland komen» heb ben het voordeel, dat zij binnen de carrosserie contouren blijven. Dit betekent voor en achter een winst van tien tot vijftien centi meter. Bovendien zijn de wielen op de uiterste punten van de wa gen gezet, wat zowel de ruimte als de wegligging ten goede is geko- Zowel de Renault 5L als de TL hebben een volledig gesynchroni seerde vier-versnellingsbak, welke (heel soepel) wordt bediend door een schakelpook op het dashboard. Het veersysteem van de Renault 5 is in opzet gelijk aan die van de Renault 16. Het remsysteem (voor en achter trommelremmen) is af gestemd op het vermogen van de ingebouwde motor. We zeiden het al, het wagentje moet wat luxe bieden. Dat merkt men bij het interieur. Afgestemd op comfort. Goede stoelen, pretti ge zit, overzichtelijk dashboard en tot bepaalde snelheden redelijke geluidsisolatie. Verwarming liet niets te wensen over. Ventilatie zoals gezegd wel. Het zal nog een half jaar duren voor deze Re nault 5 naar Nederland komt. We zullen er dan wat persoonlijker op terugkomen. Het KNAC autojaarboek ..Kies uw auto" is er weer. Voor de tiende I maal. Een uitvoerige opsomming, met foto en techniscche gegevens van vrijwel alle modellen, die er op de Nederlandse automarkt te koop zijn. i Bijzonder handig voor degenen, die in de naaste toekomst een auto i denken aan te schaffen en nog niet i hebben besloten welk model het gaat worden. Erg aantrekkelijk ook voor de autoliefhebbers, die wel eens meer willen weten dan de ge gevens over hun eigen auto. Erg handig tenslotte voor al degenen, die al of niet uit beroepsoverwegin gen auto's met elkaar willen verge lijken. Voor een ingewijde in de au towereld valt het op. dat er het af gelopen jaar niet zo erg veel nieuws jis verschenen. Veelal beperkten de autofabrikanten zich tot het bijvij len van de bestaande modellen. En natuurlijk het bijvijlen van de prij zen. Bij herhaling werden de prij zen veranderd. Een doodenkele keer verlaagd, maar meestal verhoogd. De samenstellers van het boekje hebben de prijzen er nog wel in op genomen. maar daarbij net als vo rig jaar een apart inlegvel gemaakt, waarop zij de prijzen tot het laatste moment konden bijwerken. En in middels is er weer een aantal ver ouderd. Om dat bij te houden zou men een dagelijks boekje moeten uitgeven. Daarom kan men de KNAC moeilijk voor deze onvolle digheid blameren. Met Elsevier Ne derland heeft de Club zich inge spannen tot het uiterste bij te zijn. Zelfs staan er modellen in, die nog j in Nederland moeten komen. In elk geval wie een auto wil kopen, kan zich laten leiden. Voor f 4.25. ANWB '72 Vrijwel alles over de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. kan men vinden in een pocketboekje, dat dezer dagen is verschenen. Maar dat niet alleen: men vindt er ook gegevens over Eu ropese landen, reisdocumenten, af standen, verzekeringen, ja zelfs een lijst van auto-onderdelen in diverse talen. Verder directe hulp bij ver keersongevallen, kunstmatige adem haling, algemene raadgevingen en nog veel meer. Een handige wegwij zer voor de leden van deze grote toeristenbond. Adresboeken Twee boekjes vol adressen vielen de laatste tijd op ons bureau, die voor belanghebbenden erg aantrekkelijk kunnen zijn. Beide werkjes werden samengesteld door dr. Jens M. Kroll. Het eerste werd uitgegeven door Veith Pirelli Aktiengesellschaft en heet „Taschenbuch der Automo- bil-Wirtschaft". Heel handig als men een adres nodig heeft in de auto- of tweewielerindustrie of de aanverwante bedrijven. Het tweede kwam met behulp van Uniroyal Eu rope tot stand en draagt de titel „Taschenbuch Motor-Presse 1972". Het omvat het tot het uiterste bij gewerkte adressenmateriaal van de Journalisten, die zich (meestal in verenigingsverband) bezig houden met auto- en motorjournalistiek. Het bericht, dat het kabinet zou overwegen het gebruik van spijker banden (autobanden met stalen nagels in het profiel) te verbieden heeft nogal wat stof doen opwaaien in de VACO, de vereniging van bandenspecialisten in ons land. In de eerste plaats zegt de vereni ging, dat alleen een uitermate zach te winter zal kunnen voorkomen, dat de combinatie van een vermin derd gebruik van wegenzout (waar toe op vele plaatsen werd besloten) en een verbod op het gebruik van spijkerbanden voor vele weggebrui kers niet fataal wordt. Immers, niet iedereen kan de auto thuis laten. Velen zijn door hun werk gedwon- aan het verkeer deel te nemen. Ook onder bar winterse omstandig heden. Verder werpt de VACO nog een aantal andere vragen op. Mag een Nederlander, die voor buitenlandse reis spijkerbanden moet monteren <soms zijn die daar 'erplicht) van huis naar de grens »n terug rijden? Dat in het bijzonder voor inter nationale wegvervoerders, die zonder spijkerbanden hun werk in de win termaanden nauwelijks kunnen doen. Mogen buitenlanders met spij kerbanden op de Nederlandse we gen? Zal het expediteurs van aan be derf onderhevige goederen worden toegestaan spijkerbanden te blijven gebruiken? En hoe is het voor b.v. brandweer, politie, ambulances, artsen, veeart sen, kraamverzorgsters? De VACO snijdt zinnige punten aan, maar een feit blijft ook, dat spijkerbanden op wegen zonder sneeuw of ijs belangrijke schade aan het wegdek kunnen veroorza ken. Wellicht kan er nog een tussen oplossing worden gevonden. De rechter heeft onlangs be slist. dat zowel Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim als Van Oorschot in Rotterdam Audi's mogen importerenHet gaat er beide bedrijven dus niet alleen meer om wie een Audi koopt, maar ook bij wie. Dat blijkt vel uit een persbericht uit Sassen heimwaarin letterlijk wordt ge zegd: ,,...het publiek moet niet alleen weten, dat het een goed produkt koopt, maar ook bij wie dat goede produkt te koop is Het zegt verderdat de Audi- dealers van H.N.G. beschikken over een schat van ervaring en alle onderdelen. Om kort te gaan: om het verschil duidelijk kenbaar te maken heeft H-N.G. besloten haar Audi-dealers tot „sterdealers" te bombarderen Zij zullen herkenbaar zijn aan het bovenstaande drie-sterren em bleem.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17