Al weer verscheidene gevechten maanden bij Saigon SPAAR- PREMIE Veiligheidsraad vergadert thans in Addis Abeba DISCUSSIE IS OP GANG Urenlangestrijd met Vietcong-troepen Biograaf van Hughes bekent zwendel met uitgeversvergoeding in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 29 JANUARI 1972 BUITENLAND SAIGON (Reuter) De oorlogsactiviteit in Zuid-Vietnam neemt weer toe: gisteren hebben regeringstroepen binnen de verdedigingsgordel om de hoofdstad Saigon urenlang strijd geleverd met Vietcong-eenheden. De gevechten speelden zich slechts 10 km ten noordwesten van de stad af. Volgens de radio van de Zuid Vietnamese strijdkrachten werden 23 guerrilla strijders gedood. He was de eerste maal in verscheidene maan den dat zo dicht bij Saigon op een dergelijke schaal werd gevochten. In de buurt van de havenstad Qoei Nhon hebben Zuidkoreaanse troepen een grote opslagplaats met granaten van de Vietcong ontdekt. Uit bijbe horende documenten bleek volgens een woordvoerder, dat de granaten bestemd waren voor gebruik tijdens een „Tet-offensief" bij de viering van het Boeddhistische nieuwjaar. Er is ook een verscherpte luchtafweer van de Vietcong gemeld. De af| pen week verloren de Amerikanen daardoor negen helikopters. Volgens de Amerikaanse minister van het Leger Froehlke is er in het westelijke hoogland van Zuid-Viet- nam sprake van „een communis tische troepensamentrekking van groot belang". De minister verklaar de dit op een persconferentie in Was hington na een bezoek van twee we ken aan Zuid-Vietnam. In een tv-interview, uitgezonden in Saigon, verzekerde de Zuidvietname- se minister van Buitenlandse Zaken Tran Vanlam gisteravond het Natio nale bevrijdingsfront, dat het zitting kan nemen in een onafhankelijke commissie die toezicht zou moeten uitoefenen op presidentsverkiezingen zoals voorgesteld in het Jongste Ame rikaanse vredesplan. Voorwaarde is echter wel, dat het front zich houdt „aan de letter van onze nationale wetten en op de verkiezingsdag geen terreur, moord en wapens gebruikt om mensen te dwingen op het front te stemmen". Miljarden Het Witte Huls heeft gisteren officieel bevestigd, dat de VS bereid zijn vijf Jaar lang ongeveer 7.5 miljard dol lar te verschaffen voor de economi sche opbouw van geheel Iido-China als de oorlog eenmaal is afgelopen. Een derde van het geld zou ten goede komen aan Noord-Vietnam, de rest aan Zied-Vietnam, Cambodja en "Patient" in Leningrad doet poging tot zelfmoord MOSKOU (DPA) Met een ka potte gloeilamp heeft de Sowjet- russische dissident Viktor Fainberg in een psychiatrische inrichting in Leningrad gepoogd zijn polsen door te snijden. De poging is mislukt en hij wordt nu constant bewaakt, zo is uit kringen in Moskou vernomen. Volgens een verklaring van deze kringen is Fainberg, die destijds had deelgenomen aan een demonstratie tegen de invasie van Tsjecho-Slowa- kije behandeld met kalmerende me dicamenten, die depressieve ge- moedstoestandenveroorzaken. Samen met een andere „patiënt", Wladimir Borissow, is Fainberg al meer dan een maand in hongerstaking. On danks kunstmatige voeding heeft hij tot dusver 12 kilo aan gewicht ver loren. Laos, zo voegde Donald Ziegler, woordvoerder van Nixon hieraan toe. Volgens Ziegler gaat het hier veeleer om het aangeven van een „orde van grootte" dan om het noemen van een definitief getal. Ziegler heeft nog verklaard, dat dit „wederopbouwplan" aan de on derhandelaars van Hanoi en van de Vietcong tijdens de laatste geheime bijeenkomst met Nixons adviseur Henry Kissinger in oktober 1971 te Parijs is voorgesteld. Het plan is ook vervat in het vredesplan van acht punten, dat president Nixon dinsdag Jl. heeft ontvouwd. Ziegler weigerde te zeggen hoe de Noordvietnamese onderhandelaars reageerden op het Amerikaanse voorstel .De presidentiële woordvoer der zei wel. dat het wederopbouw plan der VS niet verward moet wor den met „herstelbetalingen", die de Noordvietnamezen eisen in hun vre desplan van negen punten. Volgens Ziegler gaat het hier om een vrij willig door de Amerikaanse regering aangegane verlichting. Het doel van het Amerikaanse we deropbouwplan is. aldus Ziegler, „In- do-China te laten evolueren van een oorlogseconomie naar een vredes economie, als het conflict eenmaal ten einde is". ADDIS ABEBA (Reuter, AFP) —De organisatie van Afrikaanse Eenheid, die 41 lidstaten telt, heeft gisteren de Veiligheidsraad met klem gevraagd het Brits-Rhodesische ak koord ongeldig te verklaren. De Mau- retaanse president Daddah, voorzit ter van de OAE, deed dit verzoek in een uitvoerige beschouwing over Afri kaanse kwesties. De Veiligheidsraad vergadert in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba over Afrikaanse problemen als kolonialisme, racisme, Rhodesië en Zuidwest-Afrika. De Afrikaanse staten gaven de vei ligheidsraad ook in overweging Zuid- Afrika en Portugal te schorsen als lid van de Verenigde Naties. Voorts zou de Veiligheidsraad een beheers raad moeten vormen om onmiddellijk het bestuur over Zuidwest-Afrika van Zuid-Afrika over te nemen. Over Rhodesië zei Daddah dat En geland in een neutrale plaats bespre kingen zou moeten beginnen met vertegenwoordigers van de Afrikaan meerderheid. De zwarte Rhodesiërs hebben laten blijken dat ze geen voorwaarden willen aanvaarden zon der dat ze aan de opstelling daarvan hebben kunnen meewerken, aldus Daddah. De drie Afrikaanse leden de Veiligheidsraad, Somalië, Soe dan en Guinea, overleggen over een NEW YORK (Reuter) De Ame rikaanse schrijver Clifford Irving heeft gisteren tegenover de Justitie bekend, dat zijn vrouw Edith onder de naam „H. R. Hughes" in Zwitser land een bankrekening heeft geopend waarop de Amerikaanse uitgevers maatschappij Mcgraw-Hill een be drag van 650.000 dollar stortte, dat bestemd was voor de multimiljonair Howard Hughes. Irving is de auteur van een boek over het leven van de „kluizenaar- miljonair" Hughes. Hij heeft steeds volgehouden dat hij vorig Jaar samen met Hughes maandenlang aan deze „autobiografie" heeft gewerkt. Maar de 66-Jarige grootindustrieel, die zich vijftien Jaar geleden vrijwillig uit het openbare leven terugtrok, verbrak be gin deze maand zijn stilzwijgen om het boek als een vervalsing te brand merken. Het werk is nog niet gepu bliceerd. De uitgeversmaatschappij Mcgraw-Hill en het Life-concern wilden er in maart mee verschijnen. Irvings bekentenis werd gisteren in New York onthuld door zijn nieuwe advocaat Nessen, die een korte pers conferentie gaf in 't kantoor van of ficier van Justitie Leonard Newman, hoofd van het fraudebureau. Irving, die drie uur door Newman was ver hoord, stond met een grimmig ge zicht naast zijn advocaat maar wei gerde iets te zeggen. Zijn vorige ad vocaat Ackerman had eerder op de dag meegedeeld dat hy zich terugtrok uit de zaak omdat die op een straf rechtelijk onderzoek was uitgelopen. Toen aan de 41-Jarige auteur bij zijn vertrek werd gevraagd of hij nog al tijd meende dat zijn boek authentiek was, toonde hij een brede gryns en knikte hij bevestigend. resolutie over Rhodesië, die waar schijnlijk een formeel verzoek om opschorting van de missie-Pearce zal inhouden. De commissie-Pearce onderzoekt op het ogenblik of het Brits-Rhodesisch akkoord voor alle bevolkingsgroepen in Rhodesië aan vaardbaar is. In de haven van New York arriveerde het Noorse schip „Is land Venture", dat bestemd is voor luxe zeereizen in de omge ving van Midden-Amerika. Links de tweeling-toren van het New- yorkse Wereldhandelscentrum. Milch overleden Op 25 Januari is in de ouderdom te Lünenburg overleden veldmaar schalk Erhard Milch, de voormalige rechterhand en inspecteur-generaal van de Luft waffe van 1938 tot 1945. Hoewel zijn vader Jood was, werd Erhard Milch, die in de eerste wereldoorlog officier bij de luchtmacht was, na de machtsoverneming door Hitier be noemd tot plaatsvervangend Vrijgelaten De guerrillabewe ging Tupamaro heeft gisteren de Urugayaanse industrieel Ricardo Ferres vrijgelaten. Ferres heeft sinds 13 april 1971 op een onbekende plaats gevangen gezeten. Hij verkeert in goede gezondheid. tarhtie ia ar va" cumcii- vpiHrnaor. lahdse Zaken Amir Machmoed, heeft de provinciale autoriteiten gelast Hermann Goering S?Jt(,e'b;eden ^w°P h? araoi von Hp Tuft Platteland te vestigen. De Indonesiër is gastvrij, maar het is niet nodig gastvrij te zijn tegenover hippies, al dus minister Machmoed. De Indone siërs moeten ervoor waken de le venswijze van hippies over te nemen. Doodstraf in Amerika WASHINGTON Het Amerikaanse hooggerechtshof beraadt zich over de afschaffing van de doodstraf, die nog steeds door 35 staten wordt ge handhaafd. De beslissing van het hof, die pas over enkele maanden van 696 gevangenen die in de meeste gevallen al sinds jaren wachten op de voltreking van de doodstraf, waar toe zij werden veroordeeld. Door mr. H. L. Leffelaar De kwestie is bij het hof aanhangig gemaakt door de advocaten van vier wegens moord en verkrachting ter- dood-veroordeelden. De doodstraf is voor vele Amerikanen nog steeds meer een emotioneel dan een ratio neel vraagstuk. Landelijke opiniepei lingen hebben in de afgelopen jaren uitgewezen dat voor- en tegenstan ders bijna gelijkelijk verdeeld zijn, en dat de fluctuaties in de percentages blijkbaar samenvallen met de mate waarin men zich bedreigd voelt. Een Gallup-peiling in 1966 wees bijvoor beeld uit dat 47 procent van de Amerikaanse bevolking tegen de doodstraf wegens moord was, maar het meest recente onderzoek gaf weer een percentage van 51, in een periode waarin de misdaad in het land op zienbarende proproties bereikte. De laatste executie vond plaat in 1967 in Colorado, maar tegelijkertijd bleef het aantal door rechtbankjury's toegemeten doodstraffen gedurende de afgelopen tien jaar constant op ongeveer 100 per jaar. Het executie-moratorium is niet zozeer het resultaat van een grotere diging van het bezit van een anti- tankkanon en zeven geweren in hech tenis worden gehouden. Een van de Protest verworpen Engeland arrestanten is Martin Meehan, die het Reich voor het heeft gisteren het protest van Gua- enige weken geleden uit de gevan- enige maanden la- temala tegen het houden van mili- genis van Crumblin Road in Belfast In 1945 oefeningen in Brits Honduras was ontsnapt. verworpen. Het Britse ministerie van Ierse regering schijnt bijzonder Buitenlandse Zaken .verkalarde dat ontstemd te zijn over het feit. dat Dublin grijpt zeven leden van het IRA DUBLIN (AP) —Premier Lynch van Ierland heeft een diepgaand on derzoek gelast naar een schietpartij van donderdagavond tussen IRA-le- den op Iers grondgebied en Britse militairen in Noord-Ierland. De Ier se regering is in grote verlegenheid gebracht door het feiit, dat het IRA vrijwel zonder inmenging van de po litie drie uur lang slag kon leveren vanaf Iers grondgebied, terwijl de re gering elk IRA-optreden vanuit Ier land heeft verboden. De Ierse politie heeft gisteren te i daan te maken. Dit punt is ook de Dundalk, in de buurt van het strijd- 1 kern de betogen geweest van de toneel van donderdag, zeven IRA- j overige advocaten, die de staten leden aangehouden, die op beschul- gevoeligheid van de betrokken sta ten, maar van de talloze methodes die van de rechtbank in de Ameri kaanse staten biedt om nieuwe uit stellen van de executie te verkrijgen. Daardoor heeft een groot aantal van de ter-dood-veroordeelden al jaren in de speciale afzonderingscellen doorgebracht in afwachting van een definitieve beslissing over hun lot. Daarnaast is de executie-pauze ook het werk van een toegewijde groep die zich 'burgers tegen gelegaliseerde moord' noemt en die een delicate en intelligente campagne heeft gevoerd. Nog lang nadat een executie in Europa niet meer werd beschouwd als een openbaar spektakelstuk waar het publiek voor samendromde, was de voltrekking van een doodvonnis in Amerika een zaak waar men voor op de been kwam. Zo was het met de lynching van negers in het zuiden. Zo was het ook nog omstreeks 1920, toen dagbladen in Illinois hun meest begaafde verslaggevers naar een op knoping stuurden voor een smeuig frontpagina-verhaal, geïllustreerd met foto's. De meeste executies wor den in Aemirka voltrokken door mid del van de elektrische stoel, of door middel van vergassing met capsules. In Georgia, waar een witte elek trische stoel wordt gebruikt, wordt bij deze gelegenheden een bepaald ritueel gevolgd. De gevangene legt in gezelschap van een geestelijke en staatsfunctionarissen zijn laatste gang af op weg naar de stoel. De rou te leidt door 'n gang waar de buiten lucht is te zien door een open, afge rasterd plafond. Daar wordt traditi oneel gestopt om de ter-dood-ver- oordeelde een laatste blik op de he mel te gunnen. Van 696 nu op hun executie wach tende gevangenen, bevindt het groot ste aantal zich in Californië (103) Californië vaardigde zijn asslstent- advocaat-generaal Ronald M. George af naar het hooggerechtshof om voor de doodstraf te pleiten in één van de vier zaken die aanhangig werden gemaakt. George zei in zijn betoog voor het hof dat het er niet om ging of de doodstraf "moreel of soci aal wenselijk" was, maar "of de in gezetenen van Californië het recht hebben om middels de door hen ge kozen afgevaardigden de doodstraf uitvoerbaar te maken". Aanvechten Wat George in feite wil, is het aanvechten van de bevoegdheid van het hooggerechtshof om de door de staten uitgevaardigde wetten onge- luchtvervoer ter, tot staatssecretaris, werd hij na een conflict ontslagen. T7 J 1 Nieuwe regering in Chili Presi- Brits Honduras Brits gebied Vorige maand is een Somalische dent Salvador Allende heeft gisteren dat het houden van periodieke mi- resolutie, waarin het akkoord werd de namen bekendgemaakt van de le- utaire oefeningen „volkomen nor verworpen, op een veto van Engeland den van het nieuwe kabinet. De maal" is. gestuit. Volgens een Afrikaanse zegs- meeste ministers van het vorige ka- man zal deze resolutie niet opnieuw binet bleven zitten. De minister voor Vertrouwensvotum De nieuw* worden ingediend omdat de Afrikaan- Buitenlandse Zaken verklaarde dat coalitieregering van premier Eys- se landen de bijeenkomst van de Vei- sie Jose Toha heeft ook zitting in kens heeft gisteren van de Belgische pak slaag" te hebben gegeven. Voor ligheidsraad niet met een nederlaag het nieuwe kabinet. Toha was door Kamer van Afgevaardigden met 124 zover bekend zijn bij de schietpartij een verworpen resolutie willen het congres beschuldigd dat hij ille- tegen 7 stemmen het vertrouwens- van donderdag geen slachtoffers ge- beginnen. 1 gaal wapenbezit door de vingers zag. I votum gekregen. vallen. de Ierse politie na de schietpartij drie auto's met bekende IRA-leden had aangehouden maar de mannen na een kort oponthoud liet vertrek ken. Zij verschenen later op een persconferentie in Dublin, waar zij beweerden het Britse leger „een Naar het oordeel van militaire deskundigen was het Kremlin, na de onaangename ervaringen in de Israëlisch-Egyptische oorlog van 1967, verre van enthousiast voor le vering van nieuw militair materieel. Egypte verloor toen, volgens presi dent Sadat, tachtig procent van zijn wapens en de Sowjet-Unie zorg de daarna wel voor nieuwe voorraad, maar aldus o.a. Sulzberger in de New York Times van 17 december j.l. „met tegenzin" uit vrees voor de reactie van Amerika en in elk geval op haar hoede om een nieu we „Cubaanse crisis van 1962" te vermijden. Egypte echter bleef voor de levering van wapens op de Sowjet Unie aangewezen, zodat Moskou op het ogenblik mede door de aan wezigheid van zeer sterke vlooteen- heden in de Middellandse Zee nog nauwer bij het Midden-Oosten be trokken is dan vijf Jaar geleden. Te gen deze achtergrond is het verras send te lezen wat een hoge Israëli sche militaire autoriteit woensdag J.l. in de New York Times schreef. Generaal-majoor Chaim Herzog, voormalig chef van Israëls geheime dienst,, onthult namelijk, dat men de toevoeging „met tegenzin" bij de Sowjetrussische belangstelling voor het Midden-Oosten gerust vergeten mag. En hij illustreert dit met de verkenningsvluchten van door Rus sen gevlogen Jagers van het type Mig-23 langs de Israëlische kust. Het verontrustende van die mededeling (officieel afkomstig van de Israëli sche regering) is volgens Herzog niet gelegen in het feit, dat deze mo derne toestellen door Russen wor den gevlogen want dat gebeurde al eerder maar in de keuze van de plaats voor hun activiteit. Want bedoelde vluchten langs de kust Hrrzog van Israël wijzen op, dat het operatie-terrein Migs zich niet langer beperkt tot het luchtruim van Egypte of eventueel de Israëlische stellingen in de Sinai, maar zich nu dus ook al uitstrekt boven de zeegrens van de Israëli sche vijand. Behalve Migs-23 heeft de Sowjet-Unie bovendien nieuwe ge vechtsbommenwerpers van het type Soechoi11 naar Egypte gestuurd, alsmede moderne SAM4 en SAM— 6 raketten. En het opvallende daar bij is, dat Moskou allerminst uit een overvloed van dergelijke vliegtuigen en raketten in het eigen land heeft geput. Zelfs de Sowjetrussische sa tellietstaten in Oost-Europa beschik ken niet eens over dit materieel en de Sowjetrussische strijdkrachten zelf zouden maar mondjesmaat van deze moderne wapens zijn voorzien. Toch zond het Kremlin ze naar Egyptisch gebied, kennelijk omdat het aan het MiddenOosten de hoogste prioriteit verleent. Herzog spreekt in dit verband over de kaïns op "een mogelijk beperkte gewa pende botsing" in het MiddenOos ten om deze wapens, als de kans zich voordoet, te beproeven zonder dat het tot een algemene oorlog .komt. Van betekenis is verder, dat het instal leren van deze wrfpens allerlei voor zieningen noodzakelijk heeft ge maakt, die later zonder meer ge schikt zijn voor direct gebruik. Dat zelfde systeem heeft Moskou ook toe gepast bij de levering van grote on- derzeeëers aan Egypte. Ook daar voor was de aanleg van belangrijke installaties nodig, die, mocht het ernst worden, ogenblikkelijk bruik baar zijn. Het Kremlin spreekt, al dus besluit Herzog zijn artikel, wel over internationale vriendschap en ontspanning, maar bewandelt intus sen zonder de minste aarzeling het pad van de militaire expansie. Te gen deze achtergrond staan de Israë liërs perplex als Amerika druk op hun regering oefent om deze Sowjet russische actie te vergemakke lijken Het zojuist beëindigde bezoek van de Sowjetrussische^minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko aan Ja pan heeft nauwelijks verbazing kun nen wekken. Men zou het de voor de hand liggende reactie kunnen noe men op president Nixons plannen voor een reis naar Peking. Tegen over de „as" Washington-Peking is er nu een „as" Moskou-Tokio. al thans het begin daarvan. De nieuwe Amerikaanse politiek tegenover Pe king mag China dan de kans geven uit zijn jarenlange terughoudendheid tevoorschijn te treden, het aanhalen van de banden tussen Moskou en To kio lijkt daartegenover bedoeld om „het Chinese gevaar" binnen de per ken te houden. Overigens, een con clusie als hier geformuleerd ligt dan wel voor de hand. maar behoeft daarom nog niet. althans niet dade lijk politieke werkelijkheid te worden. Men herinnert zich, dat Stalin aan het einde van de Tweede Wereldoor log toen Amerika Japan in feite al op de knieën had gedwongen nog snel even de oorlog aan Tokio verklaarde. Na die zes dagen .oorlog' volgde een kwart eeuw. waarin Mos kou weigerachtig bleef een vredes verdrag met het verslagen keizerrijk te sluiten. Nu is het Kremlin echter plotseling wél bereid tot een derge lijk verdrag en Gromiko en zijn Ja panse collega Foekoeda zijn overeen gekomen nog voor het einde van dit jaar tot afsluiting daarvan over te gaan Helemaal zonder moeite zullen die onderhandelingen echter wel niet verlopen. Want Japan eist teruggave de Koerillen, een eilandengroep ten noorden van zijn grondgebied, die de bovengenoemde „zes dagen" door de Sowjet-Unie werd bezet. Moskou wil aan die eis niet toege- m, omdat dit zou kunnen leiden tot de noodzaak de geschillen over gren zen in Oost-Europa en de grens met China te heropenen. Het Kremlin wil dus geen precedent scheppen, maar is wel bereid tot een schikking. Toch, ook als deze kwestie naar de wen sen van Tokio geregeld kan worden, blijven er nog andere punten over. die een warme vriendschap tussen Moskou en Toldo in de weg staan. Want de Japanners zouden hun in dustriële <over>produktie eigenlijk het liefst aan China verkopen. Ame rika mag dan op dit punt net even sneller dan Tokio zijn geweest, voor de Japanse industrie is het reusach tige China met zijn honderden mil joenen aantrekkelijker dan Siberië, waar de bevolking nog altijd maar heel dunnetjes is. Op het lijstje van Tokio's buitenlandse voorrang staan de Verenigde Staten bovenaan. Daar op volgt het Europa van de Tien. en vervolgens China op de derde plaats. In het slotcommuniqué van de Ja pans-Russische besprekingen werd weliswaar gesproken over „ontwikke ling van de betrekkingen op alle ge bied", waarby in 't bijzonder nauwe re economische banden en culturele, wetenschappelyke en technologische samenwerking werden genoemd, maar Gromiko mag wel diep in de zak hebben getast als hij en zijn op drachtgevers in het Kremlin daarvan grote verwachtingen koesteren. In feite komt de Sowjet-Unie voor Japan pas op de vierde plaats al zou het Kremlin op het ogenblik wel anders willen. Rl. Georgia en Texas vertegenwoordig den. Het is het bij conservatieven geliefde probleem van het zelfbe schikkingsrecht, de autonomie van de staten. Een recht dat in de afge lopen Jaren steeds anachronistischer is geworden, en dat vaak alleen nog wordt gehanteerd in burgerrechte lijke kwesties door staten, die alles op alles hebben gezet om rassenin tegratie van scholen en woonwijken te voorkomen. De advocaten van de ter-dood-ver oordeelden hebben zicht er bij het hof echter op beroepen dat de grond wet "wrede en ongebruikelijke straf fen" verbiedt, en dat de doodstraf zowel wreed als ongebruikelijk is ge worden, omdat er al ruim drie jaar geen executies meer hebben plaats gevonden. Zij bedienen zich verder het aantoonbare feit dat de doodstraf vaker wordt toegepast op negers, armen, en ander minder be deelden, dan op blanken en rijken. Prof. Anthony Amsterdam van Stanford University, die één van de gevonnisten uit Californië vertegen woordigd, heeft naar aanleiding van deze redenatie het vernuftige argu ment geconstrueerd, dat uit deze discriminatie afgelezen moet worden, dat de publieke opinie de doodstraf weinig nog accepteert dat hij niet meer toegepast wordt op meer aanvaardbare personen. Dus, rede neert prof. Amsterdam verder, is sprake niet alleen van ongelijke be rechting, maar ook van een veran- het nationaal sentiment, die de grondslag van iedere wet be hoort te zyn. ADVERTENTIE Zilvervloot, Spaareffecten, Ambtenarenspaarregeling, Bedrijfsspaarregeling etc. LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11