Terroristen verdacht HUBERT HUMPHREY, EEN ZEER OPGEWEKT KRIJGER Jkkoord ver dalta Rogers: overleg kan voortgaan Kandidaten voor het Witte Huis (3) Janslagen op Joegoslavische trein en vliegtuig JDAG 28 JANUARI 1972 LGRADO (Reuter, UPI, AFP) Joegoslavische regerings- ro gen hebben Kroatische extremisten verantwoordelijk ge el voor een vliegtuigongeluk waarbij 27 mensen om het le- kwamen en voor een explosie in een trein waarbij zes men- verwondingen opliepen. „Dit is het werk van Kroatische oristen. Ze willen het werk van de conferentie ondermij Dat zei gisteren Enver Humo, de voorlichtingsfunctiona- gjran de Joegoslavische regering. (Van onze correspondent) WASHINGTON De 'opge wekte krijger' ls teruggekeerd ir. de presidentieel-politieke arena, wat beoaarder misschien, vier Jaar ouder ook, maar nog steeds onmiskenbaar dezelfde Hubert Humphrey d'ie in 1968 een half miljoen op de 73 miljoen uitge brachte stemmen tekort kwam om het Witte Huls te betrekken. Geflankeerd door zwarte atleten en een enkele blanke politicus van secundaire grootheid kon digde hij zijn kandidatuur aan in een persolub in Philadelphia, en werd daarmee een van de acht democratische >r de benoeming van hun partij. Door mr. H. L. Leffelaar Met zijn 'ontgrysde' haar en zijn radde tong, duidelijk aan banden gelegd door het keurs lijf van zijn officiële tekst, was Humphrey nog steeds de vitale en doelbewuste kandidaat die het in 1968, ondanks de enorme last van Lyndon Johnsons poli tieke nalatenschap, op een haar na haalde. Maar hoe anders was dit keer zijn entree. Toen was hy de gezalfde on derkoning van zjjn partij, voor wie de hele formidabele demo cratische machinerie klaar stond om hem bij te staan in de voorrondes tegen zijn demo cratische mededingers. Nu stond Hubert Humphrey in Philadel phia alleen, een senator van Minnesota die eens vice-presi dent was geweest en die de grote prjjs van de vierjaarlijkse nationale politieke loterij voor zijn partij had verspeeld. Het was bovendien een tijdstip niet van zijn keuze, maar opgedron gen door een van zyp rivalen. „Ik keer terug naar het ge vecht" zei hij, „om het volk bijeen te brengen". En met een frase en een gebaar die eens het kenmerk waren van John Ken nedy. die hem in 1960 voorbij streefde naar de presidentskan didatuur van de partij, zei Humphrey: „Het wordt tijd dat het land weer op gang wordt gebracht". Maar de retoriek was verschaald, en het enige ogenblik dat hij werkelijk be trokken leek bij wat hij zei, was toen hij aankondigde: „pre sident Nixon doet er langer over om de troepen uit Vietnam te rug te trekken, dan er voor no dig- was om Hitier te verslaan. Als ik gekozen was, dan zouden ze al terug zijn, en die belofte doe ik opnieuw". Het was president Johnsons Vietnam-politiek die Humphrey als diens vice-president in 1968 niet kon aanvallen, die hem toen de overwinning kostte en de nederlaag had voor hem kennelijk niets van zijn bitter heid verloren. De Humphrey die zich in die twee donkere jaren na Nixons overwinning terug trok als hoogleraar in de poli tieke wetenschappen aan het bekende Maoalester College in Minnesota, was een ontheemde, broedende man. Nauweljjiks een wonder, want politiek en openbaar leidende functies passen bij Humphrey als een maatkostuum, en zijn verkiezing in 1970, opnieuw ais senator voor Minnesota, was dan ook een natuurlijke lots bestemming. Maar hoewel het hem in staat stelde naar 'zijn' Washington terug te keren (waar hij trouwens een flat had aangehouden), was het ook de terugkeer naar een harde poli tieke stad waar hij zich op nieuw moest bewijzen. Hubert Horatio Humphrey, geen 'wonderkind' ais de for tuinlijk geboren Kennedy's of Lindsay's, werd in 1911 in Wal lace, South Dakota, geboren. Zijn ouders waren van Engelse (Wales) en Noorse afkomst. Z'n vader had een drogisterijwaar in de zoon niet alleen ijs en frisdranken serveerde, maar ook doktersrecepten leerde samen te stellen en boeren behulpzaam was bij het inenten van varkens. De grote depressie van 1929 le verde een bankroet op voor de drogisterij, maar vader Hum phrey verhuisde naar 't plaatsje Huron, zette er weer een drug store op en wist door middel van ruilhandel met boeren het hoofd boven water te houden. Vader en zoon. beiden niet snel voor een verbaal gat tev vangen, deelden een politieke belangstelling die in het ver pauperde South Dakota sterk links georiënteerd was. Toen Hubert naar Minnesota ging om er te studeren, was het onver mijdelijk dat hij in de politiek terecht zou komen. Humphrey, bewondaar van president Wil son en Franklin Roosevelt, stel de zich in 1943 kandidaat voor het burgemeesterschap van de stad Minneapolis, als lid van de democratische boeren-arbeiders- party, een aftakking van de be weging die in het zuiden en het westen van Amerika in de de pressiejaren zijn grootste aan hang had. Hij verloor. Maar Humphrey won in 1946, werd herkozen in 1947, en zette daarmee een ritme in dat zich gedurende zijn politieke leven zou herhalen. In 1948 werd hij gekozen als senator en hij be hield die functie totdat hij vice- president was. Maar, zoals hy zelf in Philadelphia zei: „De eerste keer. werd ik voor het vice-presidentschap afgewezen fin 1954. toen kandidaat Adlay Stevenson het partijcongres se nator Estes Kefauver liet kie zen). maar ik kreeg later de be noeming en werd gekozen. In 1960 werd ik verslagen voor de kandidatuur voor het president schap (door Kennedy), maar in 1968 kreeg ik de partijkandida tuur. In 1968 werd ik verslagen voor het presidentschap, maar ik kom nu terug om in 1972 de overwinning te behalen". Ondanks deze politieke mys tiek kan het ook Humphrey moeilijk ontgaan dat z'n huidige situatie ongelijk is aan de jaren waarin hij het voor de tweede keer probeerde en won. Toen was hij een politicus in opkomst, die weing te verliezen had. In 1972 heeft Humphrey alles te verliezen: zijn zetel, in de se naat, en zijn politieke loopbaan. De keus is dit keer wanneer hij de partijkandidatuur zou ver overen, niet tussen het Witte Huis en een rentree in d£ se naat, maar het Witte Huis en een permanent hoogleraarschap aan Macalester college in Min nesota. Tekenend voor zijn vermin derd gezag in de Democratische Partij is dat hy door de plot selinge spurt van zijn voorma lige partijgenoot Edmund Mus- kie (die in 1968 zijn vice-presi- dentiële kandidaat was) ge dwongen werd zich vroeger in de strijd te werpen. Humphrey had zijn oorspronkelijke tactiek gebaseerd op het afwachten van de uitslag van de voorverkiezing, om er dan bij een onduidelijke uitslag tussen de vele gegadig den, als 'de reddende engel' met de grootste troeven in te sprin gen. Maar nu Musfcie een duidelijke voorsprong heeft, kan Hum phrey zich alleen nog maar be wijzen door beter dan hij te voorschijn te komen in de voor verkiezingen, vooral in Florida en Wisconsin. New Hampshire, waar de eerste ronde wowlt ge houden, is door Humphrey evenals door alle andere demo cratische kandidaten) al afge schreven als een gegarandeer de Muskie-overwinniing omdat de senator uit het aangrenzende Main komt. Niettemin typeert het Hum phrey. die door Zyn collega's de 'opgewekte krijger' wordt ge noemd, dat hij het ook nu niet heeft kunnen l^ten. Enthousiast, al zou hij er nu wel voor waken om het weer over 'the pilitics of Hubert Humphrey zet met zijn persoonlijke arts d)r. Edgar Norman (rechts) op het vliegveld van New York om het vliegtuig van Boston te halen, een looppasje in. joy' te heben (een uitlating die hem in het sombere politieke jaar 1968 duur kwam te staan), is hij al naar Florida vertrok ken om het daar tegen de grote aanhang van gouverneur George Wallace, die zich ook weer kan didaat heeft .gesteld, op te ne men als een eerste etappe op weg naar een herovering, van het Witte Huis. Hearst overleden George ran- dolph Hearst, één van de invloed rijkste dagbladuitgevers van de Ver enigde Staten, is op 67-jarige leeftijd een ziekenhuis bij Los Angeles overleden. Hij was de oudste zoon van William Randolph Hearst, hoofd van het machtige Hearst-concern, dat zo wel dagbladen als radio en televisie bestrijkt (AP) De Londense press" meldde vanochtend JEngeland en Malta tot overeen - liming zijn gekomen over de toe- 1 de militaire basis op het de Middellandse Zee. Pre- Dom Mintoff en de Engelse rij ster van Defensie Lord Car- zullen de voornaamste be- igen van een zevenjarig akkoord het weekeinde in Rome pa- 17 en, aldus bericht de con-espon- van de Daily Express uit Va- Engeland iöi Ita dan 125 miljoen gulden voor itYfuur van de bases krijgen. het akkoord zou de "duide- afspraak" behoren dat de Ame- pse vloot Malta weer zal mo- blnnenlopen om er de man- iwjppen te laten passagieren, iets een eind aan kwam toen Min to juni de regering overnam jo allies van Amerikaans marine meel zullen de apartementen betrekken die onlangs door ingelsen zijn ontruimd en het personeel dat daardoor is geworden in dienst kun- nemen", aldus de correspondent blad. In Belgrado is juiste een party con ferentie gehouden over de nationale onrust in de Joegoslavische deelre publieken, met name in Kroatië, Veel regerings- en partijfunctiona rissen in Kroatië zijn weggezuiverd na beschuldigingen dat ze nationaliS' tische stromingen hebben toegelaten die het land „op de rand van burgeroorlog" hebben gebracht. Het politie-onderzoek richt zich overigens niet tegen nationalisten in Kroatië/ maar tegen extremistische Kroatische bannelingen de zoge naamde Oestasji. Met deze naam worden Kroatische emigranten aan geduid, vooral in West-Duitsland, Oostenrijk en Scandinavische landen, die zich verwant voelen met de fel- nationalistische Oestasji-beweging van voor en tijdens de tweede we reldoorlog. De Oestasji's werkten toen samen met de nazi-bezetters van Joego-Slavië. Ze zijn verantwoor delijk voor de uitroeiing van duizen den orthodoxe Serven, aoiti-nazige- zinde Kroaten, Joden en zigeuners. Oestasji-nationalisten vermoordden vorig jaar de Joegoslavische ambas sadeur in Stockholm. Bom In het Zweedse Malmö kreeg een plaatselijke krant gisteren een tele foontje van iemand die zei een Kroa tische nationalistische groep te ver tegenwoordigen, die een bom in het vliegtuig had geplaatst. De groep had vernomen dat de Joegoslavische pre mier Dzemal Bijedec in het toestel var de Joegoslavische luchtvaart maatschappij JAT zou zitten, dat een vlucht maakte van Stockholm via Kopenhagen naar Belgrado. Het vliegtuig stortte neer boven noord- west-Tsjecho-Slowakije, volgens het Joegoslavische persbureau Tanjeeg na een ontploffing; 27 inzittenden werden daarbij gedood. Alleen de I stewardess, die met ernstige verwon- dingen in eèn ziekenhuis is opgeno men, heeft het ongeluk overleefd. De gevolgen van de explosie in de trein waren minder ernstig. De bom ontplofte in de op een na laatste wagon van de WenenZagreb ex pres, toen deze dichtbij het station Dobova, in Kroatië, was. Zes inzit tenden werden gewond, maar kon den na behandeling het ziekenhuis verlaten. President Tito verliet gisteren de conferentie in Belgrado om te over leggen over de vliegtuigramp en de ontploffing in de trein. De luchtvaartmaatschappij JAT heeft voor alle vluchten veiligheids maatregelen getroffen. Een groep deskundigen onderzpekt in Tsjecho- Slawakije de oorzaak van de vlieg tuigramp. De Deense inlichtingendienst heeft vorige week een tip gekregen dat de Oestasji een moordaanslag voorbe reidden op de Joegoslavische premier Dzebal Bijedic, die in Kopenhagen was voor de begrafenis van Koning Frederik. Bijedic is maandagavond in Belgrado teruggekeerd. Eenheid President Tito heeft gisteren aan het slot van de conferentie van de Joegoslavische communistische partij aangedrongen op een grotere en hechtere eenheid binnen de partij. j zei dat zij die inbreuk hadden gemaakt op de partij discipline of onwettige daden hebben gepleegd, zich tegenover de party of voor de rechtbank zullen moet enverantwoor- Tegen hen die hoogverraad hadden gepleegd door illegale con tacten in het buitenland te onder houden, zal een proces worden ge voerd. Maar Tito legde er de nadruk op dat dit niet betekent dat er nu „met krachtige hand" geregeerd zal worden. Hij waarschuwde voor een hard beleid van boven af bij wijze reactie tegen het optreden van de Kroatische nationalisten. Waar- ;rs verwachten echter een tij delijke besnoeiing van de macht dei- republieken om de nationale eenheid te kunnen versterken. WASHINGTON (AFP, Reuter) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, is van me ning dat de Noordvietnamezen en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam presidents Nixons vredesplan van acht punten niet ver worpen hebben en dat hierover dus onderhandeld kan worden. Rogers zei gisteren op een pers conferentie in Washington: „Zy hebben onze voorstellen vanochtend In Parijs niet verworpen. Zij hebben Twee politie- mannen in Ulster gedood LONDONDERRY (Reuter) - Twee leden van de Noordierse politie, die de laatste tijd steeds meer hét doel wit van de sluipschutters van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) gaat worden, zijn gisteren in Lon donderry doodgeschoten. De slacht offers, een 26-jarige sergeant en een 20-jarige politieagent, zaten met drie collega's in een politieauto die op weg was van het hoofdbureau naar een anderhalve kilometer ver derop gelegen politiepost om daai de wacht af te lossen. Vlak bij deze post werd de auto met een mitrail leur beschoten door drie mannen. Meer dan dertig schoten werden op de politiewagen afgevuurd. Twee van de politiemannen waren op slag dood, een derde werd in een been getroffen. De politiemannen hadden geen tijd om terug te schieten. Dit was de zevende aanslag op de politie in de afgelopen drie dagen. Een woordvoerder van de politie zei dat het IRA het klaarblijkelijk ge makkelijker vindt op politiemannen te schieten dan op Britse militairen, die over betere wapens en kogelvrije voertuigen beschikken. Sinas het begin van de ongere geldheden in Noord-Ierland in 1969 zijn nu 217 personen om het leven gekomen. Onder hen zijn 13 politie mannen en 51 militairen. De Joeslavische president ver klaarde dat er maar één machtscen trum in het land kan bestaan en wel de partij in haar geheel eii dat de intellectuelen krachtig zullen worden, aangepakt als zij tegen de partij be sluiten ingaan en intussen hun sa laris van de staat blijven opstrijken. Met een enkelwoord Werkloze vader De Amerikaanse vliegtuigkaper, die gisteren werd doodgeschoten toen de gekaapte Fok ker F 27 Friendship op het vliegveld van Poughkeepsie landde, blijkt een zekere Heinrich von George te zijn, uit Brockton in de staat Massachu setts. Von George was vader van ze ven kinderen en werkloos. Het "wa pen", dat hij bij zich had was een .startpistool. De bom, die hij in een zak droeg en waarmee hij dreigde het vliegtuig op te blazen, bestond uit twee flessen water, gewikkeld in een molton-deken. Russen uitgewezen President Fi- gueres van de Midd'enamerikaanse staat Costa Rica heeft gisteravond twee Russische vakbondsleiders, Men. dikow en Kenaew, uitgewezen. Hy bestemplde ze als „agigators". Heroïne achterhaald In de New- yorkse wyk Bronx heeft de, politie j een hoeveelheid heroïne in beslag ge- I nomen met een waarde van 15 mil joen dollar. De Heroïne bevond zich in een auto, die na een jacht werd klemgereden. Er zyn vier arrestaties verricht Sneeuw in Zwitserland Tot grote opluchting van de Zwitserse toeris tenbureaus, hoteleigenaars en ski- scholen is in de nacht van woens dag op donderdag in het kanton Wal lis in Zwitserland een dik pak sneeuw gevallen. Sinds 't midden van decem ber was er in dit kanton waarin de belangrykste Zwitserse wintersport plaatsen liggeij, een groot gebrek aan sneeuw. Veel skiliften en skibanen bleven gesloten. Doodgeschoten De directeur van de gevangenis Punta Carretas in Montevideo, waaruit in september j.l. 106 leden van de guerrilla-organisa tie van de Tupamaros ontsnapten, is gisteren doodgeschoten. Toen de 56- jarige Rodolfo Leoncini zyn woning in een voorstad van Montevideo ver liet, schoten onbekenden hem neer. Massa-arrestaties Deze week zyn in de Portugese hoofdstad by razzia's van de politie zestig personen gearresteerd, 24 mannen en 36 vrou wen. Volgens de politie hebben deze mensen niet kunnen aantonen, dat zy geregeld werk hebben. Zy waren bévendlen betrokken by diefstal, pro stitutie, homoseksualiteit of land- lopery. Stans afgetreden De 63-jarige Amerikaanse minister van Handel Maurice Stans is gisteren afgetreden. Hy neemt de leiding op zich van de geldinzameling voor de verkiezings campagne van president Nixon. Tot opvolger van Stans heeft Nixon Peter Peterson benoemd, die tot dusver deel uitmaakte van de staf van het Witte Huis. Vredesverdrag Japan en de Sow- jet-Unie hebben gisteren besloten in de loop van dit jaar te gaan onder handelen over het sluiten van een( vredesverdrag. enkele vragen gesteld. Dat is een goed teken, want onderhandelingen be staan voor een groot deel Juist uit het stellen van vragen". De afgevaardigden van Noord- Vietnam en de voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam hebben gisteren by het vredesoverleg in Parys laten weten dat zy Nixons vredesplan, dat namens Saigon en Washington werd ingediend door de vertegenwoordiger van Zuid-Vietnam Pham Dang-lam, grondig zullen be studeren. Maar ook de kritiek van Hanoi en zyn bondgenoot was niet mals. Zo zei de leider van de Noordvietnamese delegatie Xoean Thoei, dat het plan van Nixon alleen maar „een rook- gordyn" is en verklaarde afgevaar digde van de voorlopige revolutionai re regering van Zuid-Vietnam Ngoe- jen Van-tien, „dat Nixon in feite zyn aanvalsoorlog wil voortzetten". Rogers verklaarde voorts dat de V.S. nooit de „eis" van Noord-Viet- nam zullen inwilligen om de Zuid- vietnamese regering van Thieu ten val te brengen opdat de communis ten de macht in Saigon kunnen Rogers zei dat het Zuid Vietnamese volk naar zyn mening gekant is tegen een communistische machts overneming, maar dat de V.S. de uit slag van de nieuwe presidentsverkie zingen die Nixon in zyn vredesplan heeft voorgesteld, zullen aanvaaraen. Golven Amerikaanse B 52 bom menwerpers hebben vanuit Thailand zware aanvallen gedaan op de Ho Tsji-minh-weg in Laos, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder gisteren in Saigon bekendgemaakt. Ten noordwesten en op het centrale hoogland vochten Zuidvietnamese regeringstroepen op vry grote schaal met vyandelijke troepen. Kamerlid wil meer weten over „personeelsstop" universiteiten DEN HAAG (ANP) Er biykt 2n kloof te bestaan tussen het aan- -al aan universiteiten en hogescho len toegewezen personeelsplaatsen en de daarvoor begrote gelden. Al dus het PvdA-kamerlid Masman, die over dit „gat" in de begroting vra gen aan minister De Braauw (We tenschapsbeleid) heeft gesteld. In ™i toelichting op de vragen wyst hy op, dat de minister thans met de universiteiten in overleg is en in middels op de universiteiten een dringend beroep heeft gedaan om bestaande vacatures en nieuwe reeds niet-toegewezen formatieplaatsen niet te vervullen. Het gevolg, aldus het kamerlid, is dat het „begrotings gat" wordt gedicht niet met finan ciële middelen, maar door beperking in reeds nodig geacht personeel. Daardoor wordt, naar het oordeel van het socialistische kamerlid, de onderwyscapaciteit verminderd. Hy vraagt welke gevolgen en personeels- beperking heeft voor de voortgang van het onderwys en het onderzoek. Hy wyst er op, dat de capaciteit zo goed mogelyk moet worden benut om beperking van het aantal studenten geheel of gedeeltelyk te voorkomen. Naar de mening van het kamerlid mogen de financiële omstandigheden by de bepaling van de onderwys capaciteit niet meetellen om studen ten in beperkte mate toe te laten. Hoogleraar zegt medewerking aan bestuur op AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. A. J. F. Kobben, voorzitter van de faculteit voor Sociale Wetenschap pen aan de universiteit van Amster dam, zal niet meer meewerken aan het bestuur van het antropologisch- sociologisch centrum. Zyn bezwaren richten zich tegen de invloed van de jongerejaars studenten in de facul teitsraad, waarin zy de meerderheid vormen. Professor Kobben constateert in een open brief dat „de raad geen parlement is dat de grote lynen be- kykt, maar een lichaam da t zich met alles tot in de kleinste details wil bemoeien." Aanleiding voor het opzeggen van de medewerking vormt voor prof. Kobben de houding van de eerste jaars tegenover de leerstof van één der docenten aan de subfaculteit. "Reeds na één maand had een groep eerstejaars het bekeken: ze vonden de collegestof 'niet relevant' en eisten 'alternatieve literatuur'. Een docent weet wat hem te 'wachten staat als hy zich niet houdt aan de waan van de dag. Tenzy hy aanleg heeft voor held of clown zal hy' van tweeën één doen: zich onttrekken aan het geven van dit college, of de studenten (een bepaalde groep) naar de mond pra ten", aldus prof. Kobben in zyn brief. Ook hekelt hy opmerkingen van beginnende studenten dat hun docenten "geen kaas hebben gegeten van de politiek/ideologische benade ringen van de sociale problematiek."

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9