Noodsituatie in (Pl Kirman Gemeentelid/Kerke werk Laatste puisten op Garenmarkt vallen J PERZISCHE Minister De Brauw vindt Leidse universiteitstoren moeilijke zaak FSCHEID BIJ KADASTER LAATSTtw V J OPRUIMINGSDAGEN TAPIJTEN 1 koopt u NU nog 30 tot 50% VOORDELIGER! I Beroepingswerk I9T2RIJDAG 28 JANUARI 1972 Parkeer- pleinen in Leidse binnenstad in of uit blauwe zone? LEIDEN Twee puisten staan nog in de weg om de Garenmarkt optimaal te benutten als parkeerplein in Leidens centrum. Ze vallen binnenkort onder de slopershamer, het pand aan de K ar ev aar straat, waarin een winkel zit (foto links) en het pand „De Hoeksteen" (op foto rechts)De afbraak van dit laatste zal een betere doorkijk gaan bieden op de historische omgeving van Steenschuur en wat daar achter is (en dat is o.a. het stadhuis, o merkwaardige kronkelstad) De Garenmarkt de foto's laten het al zien staat niet meer de gehele dag mudvol geparkeerde auto's. Dat komt doordat het plein is opgenomen in het blauwe-zone-gebied. Langparkeerders zijn hierdoor verdreven en de ruimte dichtbij het winkelcentrum is vrijgekomen voor de bezoekers. Een rechtszaak in het zuiden van het land dreigt een spaak in het wiel te steken van de plannenmakers in bijna alle binnensteden, die pleinen als dit in de blauwe zone opnemen. Een rij-instructeur uit Sittard is door de kantonrechter vrijgesproken. Hij had op een plein in zijn woonplaats als de Leidse Garenmarkt, Beestenmarkt, Pieterskerkhof zijn auto geparkeerd zonder parkeer schijf. Vol gens de rechter kan een dergelijke parkeerplaats niet tot parkeer- zone worden gemaakt door plaatsing van enkele borden. Inmiddels is de officier van Justitie in hoger beroep gegaan. De officier bij de rechtbank in Maastricht heeft ontslag van rechtsver- volgng gevraagd en de uitspraak is op 7 februari. Men verwacht, dat de zaak wordt voortgezet tot in de Hoge Raad. Bij de Leidse par- keerpleinen betrokken plannenmakers verwachten, dat vóór die tijd de situatie in Leiden in zoverre veranderd zal zijn, dat deze pleinen betaalde parkeerterreinen zijn en dus buiten de blauwe zone vallen. Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto's Holvast ijLEIDEN Tijdens een rondleiding door het Acade- sch Ziekenhuis in Leiden is minister De Brauw gister- ddag geconfronteerd met verscheidene ziekenhuisafde- ^ijt-gen waar bijna sprake is van een noodsituatie. Een deel de gebouwen is meer dan vijftig jaaro ud. Zowel de iëntenzorg als het medische onderwijs komt daar in de aatjel. Met name kreeg de minister de moeilijkheden te zien de afdelingen heelkunde en de intensive care. IIDEN A.s. maandag verlaat eer L. ten Napel, buitengewoon tènaar ten kantore van het ka- ;r en de openbare registers in len, de rijksdienst wegens het iken van de pensioengerechtig- iijeeftijd. elegenheid tot afscheid nemen is ie dag om vier uur in de verga- aal op de zesde etage van het traal belastinggebouw, Stations- Ta, te Leiden. Bouwstop Ook werd mr. De Brauw de ma quette getoond van het nieuwe ge bouwencomplex, dat het Academisch Ziekenhuis wil neerzetten achter de sportvelden van het Piet Paaltjens- pad en het Legermuseum. De bouw kosten van dit ziekenhuiscentrum zouden iets minder dan f 250 miljoen Volgens de oude plannen zou dit jaar in Leiden met de bouw worden begonnen, maar dat komt er niet meer van. Van de drie academische ziekenhuizen die in Nederland zullen worden gebouwd (Amsterdam, Lei den en Utrecht), in deze bouwvolgor- de) moet de eerste paal nog worden geslagen. In Amsterdam zou al in '70 zijn gestart, maar ook daar ligt alles nog stil. De minister liet niet doorscheme ren. wanneer hij deze bouwstop op heft. Hij toonde zich ontevreden over de tot dusver vertoonde samen werking tussen deze drie (vrij iden tiek geplande) ziekenhuizen op het gebied van het medisch beleid: "in de drie voorbereidingsjaren is wel een bouwkundige coördinatie bereikt, maar nog onvoldoende een coördina tie met een grote C". Uitdrukkelijk niet eens toonde de minister zich met de indertijd door ir. Tromp gemaakte berekening, waarin deze uitkwam op een totale bouwsom voor de drie ziekenhuizen van meer dan een miljard. De ge zamenlijke kosten hoeven de f 750 miljoen nie<t te boven te gaan, zei hy. Net als in Amsterdam en Utrecht, zou het nieuwe academisch zieken huis in Leiden duizend bedden krij gen. Er staat een bouwtijd van aoht Jaar voor het complex. Wel urgent Minister De Brauw vindt de uni versiteitstoren aan de Witte Singel een urgente, maar vanwege de gro te investeringen ook een moeilijke zaak. Hij zei dit gistermiddag aan ADVERTENTIE 1 NOORDEIN DE 142-144 DEN HAAG Markante voorbeelden in onze 6 etalages De minister liet er zich niet over uit, wannesr er verder kan worden gebouwd. Wel merkte h ij op, een bouw in fasen "niet zinnig" te vin den. Afgesproken is gedurende zijn verblijf in Leiden, dat de universiteit en het gemeentebestuur op hoog ni veau een nieuw intensief contact zul len aanknopen om kortsluitingsitua ties als nu ontstaan, rond het Witte- Singelplan, te vermijden. Minister De Brauw zei voorts nog al "aan te kijken" tegen de hoeveel heid energie die moet worden opge bracht om de universiteit volgens nieuwe bestuursvormen te laten func tioneren. Zo hebben de stafleden van de psychologische subfaculteit <75 ™aan de'ünfveSifeTgaTsaUe'Dtt I bewindsman- hoopte dat de de- Brauw ook het prentenkabinet en de Minister De Brauw stapt in is t^=^nrZ- Een mocratlserlnS hl de toekomst mmder universiteitsbibliotheek. De situaties I de opstapbus op het terrein van normaal" percentage vernam de tiJd zou elsen' daar scheUt<: hU naderhand als zeer het Academisch Ziekenhuis. In de middag bezocht (Foto Holvast) Classis Leiden N.H. Kerk kwam bijeen LEIDEN De classicale vergadering van Leiden (kerkeraad van de gezamenlijke hervormde gemeenten in Leiden en om geving) heeft zich tijdens haar bijeenkomst in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan voor de eerste maal verdiept in het „huiswerk" dat de gehele Ned. Herv. Kerk is opgegeven via de „Algemene Kerk Vergadering" (AKV). Deze AKV omvatte een beraad van duizenden gemeenteleden over geheel Nederland. komende gemeenteleden de schuld te geven, „het interesseert ze niet". Of zou die interesse gewekt kunnen wor den wanneer veel aandacht wordt be steed aan de vorm van meespreken die de „gewone gemeenteleden" wordt aangeboden? Pluriformiteit Een dergelijke botsing tussen „leer" en „leven" viel te bespeuren in de be spreking van de vraag uit de AKV „dat in alle pluriformiteit en ver scheidenheid en met alle verschil in persoonlijke accenten de gemeente van Christus in al haar gestalten weer voor de wereld herkenbaar wordt". Het kost niemand veel moeite om met pluriformiteit, veelvormig heid en verscheidenheid in te stem men met woorden, maar als dat in de praktijk gebracht moet worden in de eigen plaatselijke gemeente (ruim te voor prediking van andere „rich ting", voor kerkdiensten in andere .d.) of in de landelijke kerk Ingeleid door één van de driehon derd afgevaardigden naar de AKV- slotzittingen, de heer B. Berkhof uil Leiden, vroeg de eerste paragraaf van het AKV-rapport direct de aandacht voor één van de kernvragen„De me de verantwoordelijkheid van het ge meentelid voor het wel en wee van de kerk, gebaseerd op de erkenning van het algemeen priesterschap der gelovigen". Dat algemeen priester schap van alle gelovigen heeft altijd veel nadruk gekregen in de leer en de verkondiging van de reformato rische kerken, maar is er in de prak tijk veel van terecht gekomen? Hoe kan „het grondvlak van de kerk" werkelijk meespreken en mee beslis sen? Kerkeraadsvergaderingen open baar en voor elke belangstellende toegankelijk maken blijkt niet te wer ken: als na drie keer het nieuwtje er af is, komt er niemand meer. In een classicale vergadering, waar uit sluitend ambtsdragers (ouderlingen, predikanten, diakenen) bij elkaar zijn, is men snel geneigd die niet- erkenning van de wettigheid van het spreken-namens-God door de synode, ook als dat van Je eigen begrippen en inzichten afwijkt) wordt die pluriformiteit soms in feite volledig afgewezen. En hoe wordt de gemeen te van Christus in en voor de we reld herkenbaar? Door het leven van de christenen onderling? En door (al dus het commentaar van de synode) „gebed" hernieuwe schriftstudie diepgaande bezinning op de vragen van de huidige situatie"? Met deze en dergelijke vragen wer den de afgevaardigden aan het ein de van de bijeenkomst weer naar „het grondvlak" in eigen gemeente uitge zonden. Die afgevaardigden waren toen helaas sterk verminderd in aan tal vergeleken met de grote opkomst des morgens bij de start, toen „de verkiezingen" aan de orde kwamen! kiesbare tweede voorzitter ds. J. de Vos (Katwijk aan Zee). Met het plan tot splitsing van de Classis Lel den in twee nieuwe classes hebben alle kerkeraden in dit ressort èn de Provinciale Kerkvergadering Zuid- Holland hun instemming betuigd. Het plan kan nu (eindelijk) uitgevoerd worden: woensdag 24 mei '72 wordt de oprichtingsbijeenkomst van de nieuwe Classis Alphen gehouden, èn de eerste afzonderlijke vergadering van de (kleinere) nieuwe Classis Lei den. Maar voor het zover is eerst op donderdag 2 maart: de eerste geza menlijke bijeenkomst van de classi cale vergaderingen van Leiden van Gereformeerde en Hervormde ker- Iken; ook dat plan werd met algeme- instemming ontvangen. Classis Alphen Tot voorzitter van de Classis Lel den werd gekozen dr. J. G. B. Jan sen (Noordwijk), tot waarnemend voorzitter ds. M. Hanemaaijer (Al phen aan de Rijn), tot wnd. secre taris ds. F. A. L. Franken (Wou- brugge). De nieuwe voorzitter richtte woorden van grote dank en waarde ring tot zijn voorganger, ds. H. J. van Achterberg (Leiden) die na ze ven jaar de hamer neerlegde, en tol afgetreden en niet her- NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Doezum: J. W str. kandidaat te Amsterdam, dit beroep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3