PAK wil nu geen wethouders Leidse huurders wenden zich tot de raad Raadslid Bosman stelt zetel ter beschikking Clausule voor nieuwe verkiezingen onder de loep leidse raad over: Kinderdagverblijf en binnenstadsnota PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 28 JANUARI 1972 LEIDEN Tegen de zomer zal het Leidse PAK de wethou dersclausule onder de loep gaan nemen. Dit houdt in, dat men niet eerder dan bij de volgende verkiezingen zal overwegen, of het zin heeft dat het PAK wethouderszetels zal gaan bezetten. Het merendeel van de in het PAK samenwerkende partijen (PvdA, D'66 en PPR) bleek tijdens de gisteren in zaal Mekel gehouden ledenvergadering achter dit door het bestuur ingeno men standpunt te staan. De vergadering was goed bezocht. De PSP-fractie, die tot voor kort deel uitmaakte van het PAK in de Leidse raad, was gisteren niet aan wezig. Weliswaar had men voorzit ter Dallinga enige weken geleden meegedeeld dat Herman Amptmeijer, voormalig PSP-raadslid, het vertrek van zijn partij uit het PAK zou toe lichten, maar voorzitter Dallinga ver telde hierop geantwoord te hebben dat hem niet was meegedeeld dat het PSP het PAK had verlaten. Hij had dit alleen via de kranten vernomen. Hij zei weinig behoefte te hebben aan de komst van Amptmeijer. Van de verwachte oppositie tegen de wet houdersclausule kwam gisteravond niet veel. Hans Jansen, hoofdredac teur van „De Partijgenoot", sprak weliswaar op vrij felle wijze zijn af keuring over de clausule uit, maar hij kreeg van de rest van de vergade ring weinig steun. PAK-fractievoor- zitter in 't Veld vond, dat eerst het optreden van het PAK, zoals dat de laatste anderhalf jaar geweest is, moet worden bekeken. Dan pas zou men zijn positie voor de volgende verkiezingen moeten gaan bepalen. „De clausule moet daarbij overigens geen dogma zijn", vond hij. „Maar het is niet zo, dat links in de huidige constructie geen invloed op de ge beurtenissen in de raad heeft gehad". Van deze invloed had hij in de Automobilist was boos LEIDEN Een 20-jarige Noord- w;jker maakte zich gisteravond laat na een bezoek aan een discodancing te hebben gebracht erg boos over het feit dat van zijn op de Stationsweg geparkeerde auto twee banden waren doorgesneden. Hij uitte zijn woede aoor de ruiten van het woonhuis. laatste „Partijgenoot" een samenvat ting gegeven. Daarover kwamen vrij weinig vragen, van de leden. Kritische noten In 't Veld kraakte tijdens de be spreking van zijn betoog in de Par tijgenoot wel enige kritische noten aan het adres van de confessionelen en de liberalen. Het optreden van de Protestants- Christelijke fractie noemde hij „goevernementeel". „Men gaat er van uit, dat het col lege goed is omdat het er zit, en dat de genoemen maatregelen goed zijn, omdat ze door dat goede colle ge genomen zijn". Iets beter te spre ken was hij over de KVP in de raad. „De KVP steunt zijn wethouder kritisch, heeft ons af en toe ook nog wel eens terzijde gestaan. Ove rigens bestaan er toch nog wel we relden van verschil tussen de KVP en het PAK". Wat de WD betreft merkte hij op, dat deze fractie opviel door ofwel volledige afwezigheid, ofwel door to tale passiviteit. Kritiek op de samenstelling van het PAK zelf leverde raadslid Jonker. „In onze partij zitten voor een groot deel mensen uit de intellectuele hoek. Daardoor missen wij de bin ding met de gewone Leidenaar. Bo vendien hebben de raadsleden weinig tijd om zich met het wijkwerk te bemoeien. Hier ligt een taak voor ac tieve afdelingen". B en W Leiden tevreden over het uitstel LEIDEN „Burgemeester en wet- hij zyn auto had neergezet, I houders van Leiden hebben begrepen in te slaan. De Noordwijker ver- dat het gisteren genomen besluit in keerde ten onrechte in de veronder- houdt opschorting van de Leidse stelling dat de bewoners van het huis Baan, opdat in tussentijd zowel de als wraakneming op het parkeren j aansluiting in het rayon Den Haag van de auto de banden hadden ver- aig jn Leiden nader bezien kunnen nield. De jongeman kreeg als gevolg worden (voor Leiden tevens in het LEIDEN Burgemeester en wet houders stellen de raad voor zich in beginsel bereid te verklaren tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de stichting Kinderdagverblijven Lei den te sluiten geldlening voor de financiering van de bouw en in richting van een kinderdagverblijf. Voorgesteld wordt aan de stichting bij wijze van voorschot voor de fi nanciering van de aanloopkosten een krediet in rekening-courant te Gisteren vierden Turken en Marokkanen in Leiderdorp het Offerfeest. Dat is te vergelijken met ons paasfeest. Dit Islamiti sche feest werd begonnen met een dankdienst in de zelf gecreëerde moskee in het woonoord. Priester oftewel Hoca was Veli Peksoy, geestelijk leider van deze rgoep, geassisteerd door Sharif Teniz Is- ler. In geheel Turkije, 33 miljoen inwoners, zijn 1,5 miljoen schapen geslacht en op het offerfeest ge consumeerd. Armen delen dan met de rijkeren mee. In Leider dorp hebben deze mannen, me rendeels werken in de Leidse in dustrie, voor dit doel tioee scha pen grootgebracht, die geslacht werden door hun eigen kok. Op foto (Holvast) de mannen in de cantine aan de schapebout. i het inslaan van de ruit verwon dingen aan de linkerpols. Hij is eerst naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht en daarna naar het politie bureau. Later bleek dat ook aan twee andere op de Stationsweg geparkeer de wagens schade was toegebracht. Raad van State hoorde Warmonds bezwaren tegen provinciale weg DEN HAAG De Raad van Sta te heeft gisteren een beroep behan deld dat B en W van Warmond- tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met be trekking tot de provinciale weg, die dwars over de Nassaulaan in War mond gaat lopen. B en W hebben bezwaar tegen de aanleg van deze provinciale weg omdat deze door een fraai Warmonds natuurgebied gaat lopen. Dit gebied zou door de projectie van de weg ten zuiden van het Warmonderhek kunnen wor den voorkomen. B en W zijn bereid onmiddellijk na het aanvaarden van het alternatieve plan tot de vast stelling van een bestemmingsplan voor dit gebied te komen. Ook de Voorschotense gemeente ging in beroep de Raad van State behandelde gisteren een beroep bij de Kroon tegen het niet goedkeu ren van een van een garantieregeling door Provinciale Staten van Zuid- Holland. De garantieregeling was bestemd voor ambtenaren, onder wijzers die aan woning voor eigen gebruik wilde kopen of verbouwen. Provinciale Staten maakte bezwaar omdat ook de onderwijzers aan bij zondere scholen van deze regeling, zouden kunnen profiteren. W hebben zich beroepen op slechte huisvestingssituatie ir Voorschoten. De betrokkenen kun- nen meestal alleen door koop var een eigen woning in hun huisves ting licht van Rijksweg 11), en opdat de ontwikkeling van het openbaar ver voer tussen Leiden en Den Haag na der in ogenschouw kan worden geno- Dit besluit sluit derhalve goed aan bij de visie welke het Leidse ge meentebestuur te dien aanzien heeft ontwikkeld en ter kennis van Pro vinciale Staten heeft gebracht". Al dus hebben B. en W. vanmorgen be kend gemaakt. Afscheid bij School met de Bijbel WARMOND De School met de Bijbel zal eind maart afscheid ne men van mejuffrouw A. Zaalber gen Wie haar opvolgster gaat wor den is nog niet bekend. Katwijkers gaven zich uit voor politie LEIDEN Twee Katwijkers zijn in de afelopen nacht in Leiden aan gehouden, omdat zij zich op een bru tale manier voor politiemannen had den uitgegeven. De Katwijkers, resp. 22 en 23 jaar oud, stapten op de Rynsburgerweg uit hun auto, toen zij een behulpzame arts bezig zagen met. het bevestigen van een sleep kabel aan de wagen van een gestran de automobilist uit Aarlanderveen. De arts werd gelast de sleepkabel los te maken en zich uit de voeten te maken, de Aaiianderveense automo bilist zijn geld af te geven. De Aar- landerveender weigerde, zag zelfs na een handgemeen met zijn belagers, kans om weg te komen De inmiddels door de arts gewaarschuwde politie kwam net op tyd om het brutale tweetal in de kraag te pakken. PROMOTIES LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer W. Geirnaert, we tenschappelijk medewerker bij het Geologisch Instituut te Leiden, ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift ge titeld „Compositiuon and history of the groundwater in the Netherlands". Promotor was prof. dr. C. Voute. Voorts promoveerde de heer L. J. R. Heirman, assistent professor aan de Northern Illinois University, tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld Plutarohus De Audientis Poetis, introduction, trans lation, commentary". Promotor was prof. dr. C. M. J. Sicking. LEIDEN Opgericht is het Leids de i Huurders Comité, dat zich een over- in koepelend orgaan noemt van een aantal buurtcomité's. Het heeft een aantal eisen opgesteld en het vraagt de gemeenteraad daaraan in zijn ver gadering van maandagavond adhesie te betuigen. Het „oprichtingsmanifest", waar in de eisen zijn geformuleerd, is on dertekend door L Cavé en E. Bron- string van het wykcomité Plan Noord, J. Pen en A. v. d. Mee van het comité Haagwegkwartier, L. Bos sen van de actiegroep "Stop pakhui zen in binnenstad" en de woordvoer der van het Huurders Comité Ben Turk. De eisen zyn in het kort: huurverhogingen in het kader van de huurharmonisatie mogen geen doorgang vinden: normale huurverhogingen van 6 pet. is akkoord als de woning geen gebreken vertoont als gevolg van achterstallig onderhoud en als re novatie is voltooid van duidelijk daarvoor in aanmerking komende huizen; alleen een pand, dat zó slecht is, dat het zyn woonfunctie onmo gelijk kan behouden, mag een an dere bestemming krygen: opnieuw te bouwen woningen moeten beschikbaar zyn voor de urgente groep woningzoekenden; huizen, die langer dan drie maan den leeg staan, moeten worden ge vorderd. Ook het wijkcomité Haagwegkwar tier heeft zich tot de gemeenteraad gewend. Het vraagt van de raad om van B. en W. te eisen, dat voor deze huizen een huurstop wordt ingevoerd zolang de hoognodige renovatie niet is uitgevoerd. Het comité, dat de handtekeningen heeft van 151 bewo ners, zegt per 1 april geen cent huur verhoging te willen betalen en tot de hardste actie over te zullen gaan als er huurverhoging komt. Een groot aantal gebreken aan de woningen wordt opgesomd. Het comité laat maandagavond een bus rijden naar het stadhuis. Het be looft de bewoners, die meegaan naai de raadsvergadering, ook koffie, die de gemeente altyd schenkt op de pu blieke tribune Kaagconcours voor vanavond afgelast WARMOND De tweede Ka a gco ncour sa vonddie van avond in de Warmondse Boer derij Meerrust zou worden ge houden gaat niet door. De NV Phonogram is er niet in ge slaagd voor deze avond jonge talenten te vinden. Voor vol gende week staat echter wel een serie jonge artiesten klaar om zich aan de jury te présenteren. 6% pet. Dit voorstel is toegevoegd aan des agenda van de a.s. maandag te hou den vergadering van de Leidse ge meenteraad. Veertien dagen later, maan-* dag 14 februari, volgt een nieuw ver-, gadering, die geheel in het teken, van de binnenstadsproblematield staat. Op de agenda staat de eerste behandeling van de binnenstadsno ta. B en W willen in deze verga-1 dering algemene beschouwing enj Het is niet de bedoeling nu al bin dende uitspraken te doen. ZOETERWOUDE Een gend punt van discussie tijdens de raadsvergadering gisteravond was het voorstel van B. en W. om het bedrag per leerling van een bij zondere school te bepalen op f 165, Burgemeester Detmers, die aan vankelijk liever zag, dat het be drag werd vastgesteld, omdat hel schoolbestuur eventueel bezwaar kan maken tegen de genomen maatregel bij het ministerie, ging tenslotte akkoord met het voorstel van enkele raadsleden om de com missie van financiën, die zich met deze materie bezighoudt, te ver zoeken ziéh andermaal over het probleem te buigen. Het Bestuur van de Stichting R. K. Scholen Zoètërwoude-Dorp atten deerde het college er onlangs op, dat de houten brug met het af f alt pad, die oorspronkelijk dienst de den als toegang tot de R.K. kleu terschool „Zonnegaarde," momen teel eveneens toegang verlenen tot de pas gebouwde woningen daar. Het voorstel de brug en het pad voortaan als gemeentelijk te beschouwen, zowel in eigendom, beheer en onderhoud, werd met al gemene stemmen aangenomen. Als leden van de onderwijscommissie werden aangewezen de heer van Leeuwen voor de Stichting R. K. Scholen Zoeterwoude-Dorp, de heer A. G. M. Sies voor de Stich ting Parochiële Scholen „Meer burg" en de heer J. A. de Kam voor de Stichting Prot. Chr. Kleu teronderwijs Zoeterwoude-Hoge Rijndijk. De gemeenteraad koos tot vertegenwoordigster van hpt bijzonder kleuteronderwijs me vrouw A. M. Zwaan-Peters. De heren Duindam, Engelkes en Ever- st.ijn nemen in de hoedanigheid van raadslid zitting in de onder wijscommissie. Burgemeester Detmers en wethou der Van Hofwegen zijn benoemd tot lid van het overlegorgaan, dat op aandrang van de gemeente Leiden in het leven is geroepen, naar aanleiding van de Heineken- vestiging, die haar invloed naar alle waarschijnlijkheid over de gemeentegrenzen van Zoeterwou- de zal laten gelden. De raadsleden Van der Post (KVP) en Hulsbos (PCC) verklaarden zich tegen het voorstel om het voorstel om het voetpad tus sen Dorpsstraat en Loethe „Door loop" te noemen, doch konden geen andere naam vinden. Om dat de aan het pad gelegen hui zen nog in aanbouw zijn, zal met. het vinden van een naam worden gewacht tot over een maand. De gemeenteraad zal een krediet van f 1.000.- ter beschikking stel len voor de voorbereidingsactivi teiten. die de voorlichtingscommis sie ruilverkaveling „Rijnstreek- Zuid" gaat ondernemen. Dit is ai ling voor de gemeente Zoeterwou- de van groot belang is. De opper- m vlakte van het gebied, dat met de verkaveling te maken krijgt, be- dus besloten, omdat de verkave- draagt 1356 ha binnen de gemeen tegrenzen. Tegen de toekenning van een ver goeding aan de Gebr. Oostdam voor het openen en sluiten van de brug over de Noord Aasche Vliet bestond bij de raad geen bezwaar. De heer Straver (Vrije Lijst) vond de toestand bij de brug, vooral 's avonds als het weggedeelte on verlicht blijft, levensgevaarlijk. Het raadslid Sies (Vrije Lijst) stelde voor aan de slagbomen re flectors aan te brengen. Tot leden van de commissie voor sport en recreatie werden gekozen de heren Van der Heijden, Huls bos. Van der Meer en Van der Poel. terwijl de raad zich in ge noemde commissie laat vertegen woordigen door de heren Van der Ploeg, Rijsdijk en Van Hofwegen. Tegen het einde van de vergade ring werd de heer J. Wingelaar beëidigd tot gemeentesecretaris. Burgemeester Detmers deelde mee, dat de heer J. J. Bosman (Vrije Lijst) door zijn gezondheidstoe stand genoodzaakt, na zes jaar van zijn functie als raadslid ont heven wenst te worden. Zijn lang zame herstel heeft een langdurige afwezigheid in de gemeenteraad ten gevolge, wat de heer J. J. Bos man zowel voor de raad als zich zelf niet wenselijk achtte. De bur gemeester sprak zijn bewondering ECHTPAAR uit voor het werk, met name de inbreng op bouwkundig terrein, van het scheidend raadslid Bos man, werk, dat de gemeente Zop- terwoude bij herhaling ten goede is gekomen. Hij wenste de heer Bosman een spoedig herstel toe. De verschillende fractievoorzitters onderstreepten de lovende woorden van de heer Detmers volledig. Wie eveneens Yan de raad afscheid nam, was de gemeentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer H. J. M. Sieverding. In zijn toespraak tot de echtgeno te van de scheidende gemeentese cretaris verweet burgemeester Detmers zichzelf vrij lastig te zijn geweest, wat betrof de dag en het uur, waarop de vergaderin gen plaats vonden. Doch, zo zei hij, ik heb niet de indruk dat u eron der hebt geleden. Ter „vergoeding" bood hij namens de raad me vrouw Sieverding een bloemstuk Vervolgens richtte de burgemeester het woord tot de heer Sieverding. „Scheiden is een beetje sterven, en er sterft heel wat af, zoals tra ditie, kennis en ervaring. „On danks de incidentele onenigheid die zich in de raad voordeed, was hij de heer Sieverding in totaliteit dankbaar voor Zoeterwoude. De burgemeester betreurde het, dat de pensioengerechtigde leeftijd iets onherroepelijks inhoudt, doch hij hoopte, dat de gemeentesecre taris van de pensioenraad een heel dure klant zal worden. Als af scheidscadeau werd de heer Sie verding een fiets aangeboden met als aanvulling een cadeau onder couvert De burgemeester, die meende als tólk van de raad te kunnen spreken, kreeg instem ming van de fracties. D. W. N. Mou. ALPHEN AAN DEN RIJN De beiooners van de huizen Hoornstraat 6 en 7 (M. Blonk en A. de Groot) moeten hun wonin gen vóór 1 maart van dit jaar verlaten. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag beslist. De gemeente Alphen had een kort geding tegen de gezin nen aangespannen, omdat zij weigerden de panden te verla ten. Wanneer de woningen op ge- ni7iv uoï T A ïvrnïrï?1 noemde datum niet iee^ z^n ÖIjIi LJ1j1\| de gemeente gemachtigd de ont- ONDERSCHEIDEN DEN HAAG De heer en me vrouw Den Hollander uit Oegstgeest zullen samen met twaalf andere Ne derlands echtparen op 3 febr. in het Joodse Centrum in Den Haag word- den onderscheiden. De ambassadeeur van Israël mr. Shimson Arad reikt de onderscheiding uit wegéns hulp aan de joden in de Tweede Wereld-• ruiming zelf op kosten va?i de be woners uit te voeren. Sinds 30 oktober 1964 is Alphen reeds eigenaar van alle huizen aan de Hoornstraat. Nu de recht bank heeft beslist, dat de panden moeten worden ontruimd, kunnen de restanten van de Hoornstraat thans worden gesloopt en kan het bestemmingsplan „Rijnhaven" zijn realisering tegemoet zien (doortrekking van de Onderne mingsweg en vestiging nieuwe in dustrieën. (Foto Will Dijkman) GELDKIST MET f3500 GESTOLEN LEIDEN Bij een inbraak ir meubelzaak aan de Haarlemmer straat is. een geldkist met f3500,- ontvreemd. De inbraak is gepleegd in de nacht van woensdag op don derdag, De daders hebben zich waai schynlijk 's avonds laten insluiten i een naast de meubelzaak gelegen bioscoop. Zij hebben kans gezien via een luik op het platte dak d< meubelwinkel binnen te komen uit het kantoor de geldkist weg tfi nemen. De geldkist is later, zonder het geld, terug gevonden in de bios coop, waarvan -de achterdeur wr geforceerd. Een in dezelfde nacht een andere meubelzaak in de Haar lemmerzaak gepleegde inbraak heefl de daders niets opgeleverd. Ook is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in eer rage aan de Langestraat. Uit hel kantoor verdween een bedrag f200,-. In een pakhuis aan dezelfde straat werden kasten en laden door zocht, echter zonder resultaat de inbrekers. Vrijdag Warmond Boerderij Meerrust Kaag- Jazz-zolder Hot House (Rapenburg 24) Workshop 10 nachts. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Jeugd- avond 8 uur nam. Leiderdorp (Fred. Hendrikplantsoer 25) Gespreksavond Oegstgeest (Geversstraat 65) Socie teit voor ka1 staanden) 8 i kamerbewoners Hof laan 76) Ruil- verzamelaars 79. kamerbew 19 Sociëteit Twentwel alleenstaand Lijt-t den) 9—12 tgeest 7) Soc. Med. Adviesbureau spreêk-j ir voor bejaarden 24 uur nam. LAK-theater (Levendaal 150) Uitvoe- Oegstgeest (Gezondheidsc ~oc. Med. Adv; bejaarden 2— ttegroep "Maskeret n 8.45 uur nam Gebouw Staalwljk (Herenstraat) Lelden dhr. H. F. Roman Ons Cei de Vrle- l belangstellenden in het Spool n Tramwegwezel reinmodellen Oegstgeest. Zaterdag film „Chaplin festiv Volkenkunde Kindei fiebar 12-2 i (Morsweg 59) Kof-j (Geversstraat 65) Socie teil kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) Schaak- sociëteit Palamedes 2-5.30 uur nt Zondag Middelweg 19c (bij Hoogl. Kerk) Pop pentheater, opvoering van "De avon turen van Zlmba" 2.30 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Spr, evang. J. Zijlstra 10 uur voorm. Leiderdorp Wilhelminastraat 10) 2.30 en 5.15 i Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v. :amerbewoners en alleenstaanden) Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) G neente v. oorspronkelijk christendc ,fd. Oegstgeest Spr. evang. N. v. Jrugge 7 30 uur nam. Gerecht 10 Soefi Beweging Univt ele eredienst Spr. drs. Ch. W W. v lOhulzen over „Stilte" 11.15 uur voor Doktersdiensten voor spoedgevallen de dokterstele 22222. Oegstgeest. Dokter D. Held. Mare 36, tel. 52255 (wijkzuster L. de Bruyne- Fontein, Wilddreef 48 Leiderdorp, 34163). Leiderdorp. Dokter M, P. Henn Mauritssingél 166, tel. 33686. Voorschoten. Dokter S. v. d. K> Schimmelpennlnck v. d. Oyelaan tel. 2527 (wijkzuster Mulder) Gezond heidscentrum, Wijngaardenlaan. WARMOND Dokter Bots, Prot Aalberselaan 2 Voorhout (wijkzuster H. Tiel- Groenestege, Friezenhorst 27 Sassenheim, tel. 11643). WASSENAAR Doktoren R. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en K de Wit, Kerkstraat 42, tel. geest, Y'ilhelminapark 8.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2