Caravan - hemel niet onbewolkt.. WENKEN BIJ AANSCHAFFING VAN CARA VAN band Bouw van stacaravans aan de lopende JONG ELAN IN NIEUW VENNEP KL4PSTUK VAN DE VEILING |VBl.lDAÜ 28 JANUARI 1972 EXTRA PAGINA 15 JÏÏ In het wijde open land rondom'Nieuw Vennep, op een erpteenworp afstand varï het Wegenwachtstation in Burger- r veen zijn twee jonge zakenlieden kortgeleden een fabriek rtuiVan sta-caravans begonnen. Met een oude schuur, een flin ke vakkennis, een gezond optimisme en veel moed zijn zij In oktober van start gegaan. ?IË Met goed begrip voor de waarde van publiciteit en public felation hebben zij hun bedrijfje "Rekreatie Groep Holland ~N.V." genoemd. Nog steeds verkeert het een beetje in een aan- WÊoopperiode. Maar binnen afzienbare tijd hopen zij toch tot één sta-caravan per dag te komen. Anders gezegdtot een jaar- produktie van om en nabij de 250 eenheden. Nu is het niet zo heel wonderlijk, - dat deze twee jonge mensen el- kaar hebben gevonden. De heren R. H. Dresselhuis en J. van Hei ningen stammen beiden uit faml- mci lies met caravanbedrijven. Vader Van Heiningen is directeur van i Campo Caravans in Barendrecht. :an| vader Dresselhuys zit dichterbij met Caravan Import Dresselhuys in Burgerveen. Terwijl deze „moe- kj. derbedrijven" onverdroten hun ac- tiviteiten voortzetten en proberen »m| hun aandeel in de caravanmarkt zeker te handhaven en zo moge lijk te vergroten hebben de zoons in Nieuw Vennep getracht hun „Recreatie Groep" van de grond te krijgen. Ze hebben daarbij wat de wind ln de zeilen gehad door de moeilijk heden van een ander. De bedrij ven van hun vaders importeren namelijk Engelse merken. Al sinds Jaar en dag. Logisch, dat ook de zoons hun blik op de Engelse pro- dukten hebben gericht. Ze kwa men daarbij voor het feit te staan, dat de produktie van z.g. Pairview-caravans in Engeland geheel werd gestopt. Wat precies daarvan de oorzaak is geweest, valt vaak moeilijk te zeggen, maar wellicht heeft de fabrikant te wei nig oog gehad voor de specifieke eisen, die aan caravans voor de export moeten worden gesteld. Eu ropeanen hebben nu eenmaal an dere verlangens dan Britten. In elk geval stelde deze Britse moei lijkheden het duo Dresselhuys- Van Heiningerl in staat alle rech- van de Pairview-caravan over te nemen. Ook konden zij direc teur en bedrijfsleider van de En gelse fabriek overhalen in dienst te komen van het nieuwe bedrijf in Nieuw Vennep. „Gewoon in loondienst. Als ad viseurs. Dat is natuurlijk niet goedkoop, maar dl' brachten een geweldige hoe heid vakkennis mee. Zij ht ons in die aanloopperiode e: kunnen helpen. Het heeft on ker een jaar gescheeld. A hadden wij nog niet zo ve] we est", vertelt ons de heer Heiningen, die zo ongeveer commerciële gedeelte voor zijn De meer technisch ingestelde heer Dresselhuys heeft de leiding van de produktie op zich genomen. Dat allemaal in grote lijnen. Want zo heel scherp kan die lijn (n.'g> niet worden getrokken. Het is een klein bedrijf, waarin men de directieleden echt wel eens met een hamer in de hand kan tegen komen. Temeer, omdat er nog steeds een gebrek aan personeel heerst. „Het is eigenlijk gek. In de;-e tijd, waarin je maar steeds hoort hoe hard de conjunctuur terug- holt, blijkt het toen moeilijk rer- soneel te krijgen. We werken hier nu met zestien man. Onszelf mee gerekend. Er kunnen er best nog Heiningen (links) en R. H. Dresselhuis voor de „lopende band" in hun bedrijf in Nieuw Vennep. enigen bij. Maar we kunnen ze niet vinden. En we stellen echt niet zulke bijzondere eisen. Goed. ze moeten een hamer en een schroevedraaier kunnen vasthou den, maar de rest kunnen ze bij ons leren", merkt de her Van Hei ningen op. Hij vertelt ons verder, dat het be drijf nu wel Pairview-stacaravans produceert, maar dat deze wagens ln feite alleen de naam gemeen hebben met de wagens, die vroe ger onder die naam werden ver kocht. „We hebben wel geleerd van de moeilijkheden, die de Britten heb ben gehad. Zowel interieur als ex terieur hebben we grondig veran derd. Aangepast aan de eisen van deze tijd. We importeren daar naast ook nog nog wel zuiver En gelse caravans als de Silverlines en de Beverleys. Geheel van allu- minium, maar ons hoofdprodukt is toch de Fairview, waarvan we er dit jaar ongeveer 250 gereed ho pen te krijgen. We verkopen als groothandel alleen aan de detail list, niet aan de consument. Als iemandhier komt kijken zullen we hem natuurlijk wel vriendelijk te woord staan, maar zeker geen wagen verkopen. Daar hebben we hier trouwens ook geen outillage voor en geen mensen. Gelukkig is er vlak bij een dealer, die onze wagens compleet met bloemetjes en potjes opgesierd heeft staan. En dan vragen we de klanten om daar even een kijkje te gaan ne men. Wat dan ook wel gebeurt. Dikwijls met succes, want we kunnen leveren tegen heel redelij ke prijzen, al zeg ik het zelf. Kijk, we zijn af van die lastige import- lasten. Niet alleen duur door zee vracht en invoerrechten, maar ook door de vaak enorme beschadigin gen. Dat kunnen we nu voorkomen. Daardoor zitten we lekker aan de prijs. Mede natuurlijk door een uit gekiende produktie". Niet geheel zonder trots leidt hij ons naar de fabriek. Eens een loodsje van een aannemersbedrijf, maar nu grondig verbouwd en uit gebreid. In totaal zo'n 6% duizend vierkante meter. Net voldoende om een niet te groot maar effi cient draaiende „lopende band" op te zetten. Natuurlijk niet zo ge perfectioneerd en gedetailleerd als bijvoorbeeld in een autofabriek, maar toch duidelijk een band, waarop van punt tot bepaalde produktiefasen worden doorlopen. Het begin met het lassen van het chassis, zo afgewerkt, dat roest geen vat kan krijgen op deze me talen delen. Dan worden losse ele menten als vloeren en zijwanden erop gemonteerd. Vervolgens gaat het dak erop en dan volgt de ver dere aankleding. We weten het, we hollen nu op zeven-mijlslaar zen door het produktieproces heen, dat natuurlijk een bundeling is van talloze afzonderlijke behan delingen. Gebrek aan personeel maakt, dat niet alle fasen volledig dat functies en dus ook eisen dui delijk verschillen. De wet op de ruimtelijke ordening en de ge meentewet geven ruimte voldoende om zo nodig regelend op te tre den. In elk geval heeft de RAI. reeds bereikt, dat in het overleg over deze zaak tussen overheid. Nederlandse gemeenten en Kam- peerraad ook zij is betrokken. Wat dit overleg zal opleveren is nog niet te zeggen. Maar als we de cijfers bekijken, lijkt het wel of enige regeling onontkoombaar is. Drie Jaar geleden was het aan deel van de sta-caravans in de verkopen nog vijftien procent. Nu bedraagt dat al 25 procent. En als we dan nog weten, dat gebleken is, dat maar 90 procent van de bezitters van toercaravans een auto bezitten, dan weten we ook dat nog eens tien procent van alle toercaravans statisch wordt ge bruikt. Zodat we uit de woorden van de heer de Witte rustig kun nen concluderen, dat het soms dringen zal worden op veelge vraagde kampeerplaatsen en dat het maar goed is, dat door de overheid hard wordt gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe plek jes. Dat alles dan in het kader van de ruimtelijke ordening. zijn bemand. Dat er mensen van hier naar daar moeten rennen om bij te springen, waar het nodig is. Maar het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk voor een volledi ge „bemanning" te zorgen, zodat men in februari de gedachte pro duktie van één wagen per dag kan bereiken. Allemaal stacara vans. In vier maten. Te beginnen bij 5% meter lengte (f 6590) tel kens een meter langer tot 8% me ter toe (f 9890) „We dachten, dat we tegemoet zouden komen aan een grote vraag als we ook een goedkopere kleinere wagen zouden maken, maar het merkwaardige feit doet zich voor, dat de vraag naar de langste en dus ook duurste wagen het grootst is. Het blijkt toch, dat men bereid is voor die grote luxe die duizenden guldens meer te be talen", zegt de heer Dresselhuys als hij ons wijst op de vele bij zonderheden, die de wagen aan trekkelijk moeten maken. Zoals het gemoffelde alluminium, dat menselijkerwijs gesproken niet kan roesten en scheuren. De isola tie met tempex, wat wij in de wandeling piepschuim noemen. Vroeger werd daarvoor glaswol ge bruikt, maar dat is een kwetsbaar en derhalve moeilijk te verwerken materiaal. Hij wijst ons op de af lopende daken, waardoor water en vuil gemakkelijk weg kunnen. HU wijst ons op het schier onaantast bare asbest cement, waarmee de buitenkant is bewerkt. En natuur lijk verder op de aantrekkelijkhe- en van het interieur. Inderdaad erg leuke wagens, waarmee de fabriek op de komen de RA.I. (tussen vele andere ook aardige concurrenten) belangstel ling hoopt te trekken. Waar moeten al die caravans naar toe?, vraagt men zich onwille keurig af. Voor de heer Vah Heiningen is dat geen probleem. „Er is nog plaats genoeg. We zijn trouwens niet alleen op ons land aangewezen, we werken ook voor de export. Maar ook in Ne derland kan men zo'n stacaravan nog wel neerzetten. Er wordt hard gewerkt aan nieuwe projecten. En daarbij gaat het niet om één of twee wegens, maar om vele hecta ren, waarop er soms honderden een plekje kunnen vinden. Neen, als we daar geen vertrouwen ln hadden, zouden we er niet aan zijn begonnen. Ik zie de markt voor deze wagens in de komende Jaren zeker nog groeien". Het klapstuk van de (KAI)veiling komt ditmaal uit het Gelderse plaatsje Gen- dringen. Daar is de wagenbouw en handelsonderneming Wagmonthan gevestigd, die in drie blokken deze "caravan" naar de R.A.I. heeft laten komen. Het huis is niet minder dan 18 meter lang en 7 meter breed. Het is nauwelijk zinnig nog over een caravan te spreken, want alles wat men maar aan luxe kan bedenken zit er op en er aan. Geen wonder, men moet er dan ook 145.000 gulden voor neertellen om zich eigenaar van deze "caravan" te kunnen noemen. Een lief bedragje, waarvoor men ook wel een aardig vast huisje zal kunnen kopen Maar er is ook wel wat goedkopers op de R.A.I. te vinden. Van bijna drie mille af. De Caravan-RAI begint zaterdag. Om half elf wordt deze tentoon stelling in het R.A.I.-gebouw ge opend door staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De show zal duren tot en met zondag 6 februari. Men kan er dagelijks terecht van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Op zondag van 10 tot 17 uur. In totaal staan er 466 ca ravanmodellen opgesteld op een netto-oppervlakte van 24.200 vier kante meter. Wie dus alles goed zal willen zien zal er flink wat tij'd voor uit moeten trekken. De toegangsprijs bedraagt 3% gulden per persoon. De duurste tentoon gestelde wagen is van Engelse herkomst. Een stacaravan, die men nauwelijks meer een caravan kan noemen, maar een klein kas teeltje, waarvoor men dan ook bijna and'e-'halve ton!) mee1; neertellen. De goedkoopste is een geen drie mille kan krijgen. En tussen die twee uitersten een zee van eindeloze -mogelijkheden. Ie mand zed ons: „Ach, op zo'n show wordt nog wel goed verkocht, maar het wordt toch langzamer hand steeds meer een etalage van de branche, waarin men zich kan orienteren. Door de bomen ziet men het bos niet meer. Thuis laat men echter al die indrukken op zich inwerken en tenslotte maakt men zijn keus bij..het bedrijf in de woonplaats". Wij geloven het grif. want wie wagen in, wagen uit moet klaute ren om zich over alle aanbiedin gen te kunnen buigen is halver wege al geducht buiten adem. Maar dat de handel er deson danks wel brood inziet blijkt uit het feit. dat het al weer de acht ste keer is. dat de caravans met een eigen expositie in de R.A.I. staan. Vorig Jaar kwamen er zo'n kleine 100.000 bezoekers op de proppen. Hoewel de conjunctuur wat on gunstiger is geworden en de koper zich wellicht wat bedachtzamer opstelt, zijn de caravanverkopers niet bang voor een blijvende in eenstorting van de vraag. Vorig Jaar groeide de verkoop nog met veertien procent naar 37.000 cara vans. Het totaal aantal caravans in Nederland in gebruik bedraagt thans ongeveer 157.000 stuks. De Nederlander blijkt volgens de cij fers in Europa het meest te voe len voor zo'n huisje op wielen, dat vroeger voornamelijk voor trek tochten werd gebruikt, maar meer en meer dienst gaat doen als tweede huisje. Het statische ge bruik van de caravan neemt hand over hand toe. En dat brengt na tuurlijk weer de nodige problemen met zich mee. Want we zitten in ons land nu eenmaal niet zo dik in de ruimte, dat we iedereen maar kunnen toestaan te gaan staan waar hij wil. Dat heeft nog wel eens tot moeilijkheden geleid. En nu is blijkens de woorden van afdelingsvoorzitter Frans de Witte de R.A.I. erg bang, dat de overheid ertoe zal besluiten ca ravans te gaan aanmerken als bouwsels in de zin der wet. Want dan ligt de weg open voor allerlei bepalingen omtrent afmetingen, vormgeving, kleur en wat al niet meer. De hardste klap zou daarbij na tuurlijk terecht komen op de hoofden van degenen, die met veel financiële pijn zich zo'n stukje vakantievreugd hebbben aange schaft. Voor hen, die het gemak kelijk kunnen doen, is er geen vuiltje aan de lucht. Maar de mensjes met de krappere beurs vangen de klappen op. De R.A.I. wijst er bovendien op, dat het geen zin heeft de caravan als een vast verblijf te gaan bezien, om- Het is bij caravans al net als bij VIJ auto's: echte slechte caravans be staan er niet of nauwelijks meer. De fabrikanten hebben in de loop der jaren zo'n ervaring opgedaan, dat alle kinderziekten als over- ij1 wonnen kunnen worden be schouwd. Een slechte caravan 1 1' plaatst zichzelf gewoon buiten de een. markt. 56*2 Dat spreekt heel duidelijk bij de Vouwkampeerwagens. Met het oog op het tocht- en lekvrij maken van het vouwsysteem, vergt het bouwen van een dergelijke kam peerwagen vrij veel ervaring van de fabrikant. Maar bij de in ons land nu verkrijgbare vouwwagens zijn deze moeilijkheden wel verle den tijd. Ook het rijden met deze aanhangsels levert geen problemen meer op, zodat de keuze afhanke lijk kan worden gesteld van per soonlijke wensen ten aanzien van ruimte, comfort of de verlangde afwerking en natuurlijk ook de prijs. Iets anders is het bij de toercara vans. Daar is de keuze in de eer ste plaats afhankelijk van de auto, welke men ter beschikking heeft. Grof gezien kan men aan houden, dat het leeg gewicht van de caravan bij voorkeur niet hoger zal moeten liggen dan ongeveer 60 procent van het leeg gewicht van de trekwagen. Wil men sneller rij den over grote afstanden dan zal die norm lager moeten liggen, zoekt men na een rustige reis een vaste standplaats op, dan mag een wat ruimer gewicht worden aan gehouden. En voor het overige wordt de keuze voornamelijk be paald door de hoogte van de prijs in verhouding tot het gewenste comfort. Het aanbod is zo geva rieerd wat men op de komende R.A.I. maar al te duidelijk zal kunnen zien dat een ieder zijn persoonlijke smaak kan volgen. Men moet zich echter wel afvra gen of de caravan ook voor de wintersport zal worden gebruikt. Dan moet men daar bij de aan koop beslist rekening mee houden. Men kan naderhand wel isolatie aanbrengen, maar het is gemakke lijker en goedkoper als dat bij de fabricage is gebeurd. Tenslotte de stacaravan. Gaat men helemaal niet rijden met de caravan dan is deze categorie het meest geschikt omdat dan de kos ten, die aan het onderstel zouden moeten worden besteed, ineens worden omgezet in meer ruimte en comfort. Het merendeel van de caravanverkopers is bekend met de mogelijkheden tot plaatsen en heeft veelal in het eigen belang adressenmateriaal ter beschikking. Maar informeer voor zekerheid te voren toch even bij het betreffen de gemeentebestuur. Bij de keuze van een stacaravan speelt vooral de indeling een belangrijke rol, zoals aparte slaapkamers voor de kinderen, waardoor de ouders 'a avonds wat meer vrijheid hebben. Maar wees wel waakzaam over het transport. Veel klachten wer den daardoor veroorzaakt. Het verdient derhalve aanbeveling zo'n caravan bij een officiële dealer of importeur te kopen, die m-^al zelf het transport kan verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15