inister De Brauw opende bomputercentrum in Leiden Water geeft Rijnland zorg Paaltjes i.p.v. autos Lucassen over schilderkunst Bewindsman komt eten in mensa BALLY )vf. Zoutendijk: informatica op scholen LEIDSE WETSWINKEL GAAT OPEN Vijftig jaar De Blauwkras Rembrandt in de Culturele Raad ZWEMBAD NOG NIET IN RAAD 1 Muzikale proeftijd lif bender "SPOED MET KANAAL MAARSSEN-BODEGRAVEN" FOLKLORE IN VOLKSHUIS 19'IDERDAG 27 JANUARI 1972 LEIOEN KEN Minister De Brauw komt Igende week een warme hap eëten in de Leidse mensa. Hij op die manier zelf ervaren, hoe ir deze studenteneetgelegenheid het oude gebouw barst. Tijdens eerste dag van zijn werkbezoek Leiden, gisteren, werd de be- igèidsman gevraagd waar de bouw- ri| rgunning voor een nieuwe mensa jft. Er zijn twee plannen, zei hij van de universiteit (verbou- ig van het Beuth-gebouw aan Kaiserstraat tot mensa) en één de rijksgebouwendienst samen t de raad van voeding, die de 1 wkeur geven aan een nieuwe eêpsa in het St. Elisabethzieken- aan de Hooigracht. Het eerste plan zou f 3 miljoen gaan kosten ('inclusief tal van voorzieningen) het tweede f 1,3 miljoen. „Er is uit voerig over gesproken vandaag", zei mr. De Bra uw, „en ik ben on der de indruk gekomen van de ar gumenten ten behoeve van Beuth Er werd hem gisteravond tijdens de hearing in sociëteit Minerva ook een vraag gesteld over de §tuden- tenvoorzieningen (goedkope sport hal, voordelige talencursussen, stu dentenhuisvesting enz.). Worden die straks ook toegankelijk voor studenten van het hoger beroeps onderwijs, als dat wordt geïnte greerd met het universitair onder wijs? De minister: „Tussen universitair en hoger beroepsonderwijs komt een nauwere samenhang. Het wordt integratie. Beide onderwijsvormen hebben een eigen taak. Wat we willen is een zodanige samenhang, dat in een vroeg stadium overstap mogelijkheden zijn van de ene vorm naar de andere". Mr. De Brauw zei nog niet zover te zijn dat hij nu ook al kon zeggen of hibo-ers in de universiteitssteden van het pakket studentenvoorzie ningen gaan profiteren. „Maar in principe zou er één set voorzie - ningen moeten komen". In die avondidiscussie met Leidse studenten beheerste minister De Brauw de strijd volkomen. De oud- voorzitter van het Leidse Corps speelde in deze hem zo bekende sociëteitszaal vain Minerva een op alle fronten gewonnen thuiswed strijd. De enkele bitse vragen over de aangekondigde collegegeldver hoging wikkelde hij af met lange, goed gefundamenteerde monologen. Die verhoging tot f 1000 collegegeld is om. bedoeld om de student aan te zetten tot vlijt: „de helft van alle ingeschreven studenten doet langer over de studie dan zeven jaar". En verder: „Ik vermoed dat ongeveer tien procent van de stu denten nu voor een tientje per jaar geniet van de studentenvoor zieningen. Die gaan met de ver hoging van het collegegeld afval len". (Vierdejaars en ouder betaal den tot nu toe f 10 per jaar col legegeld, red.). Van zijn zijn eergisteren aangekon digde maatregelen, verwacht de minister een bedrag van f 60 tot f65 miljoen over te houden. (Dit is minder dan zijn begroting aan gaf, waarin het saldo wordt ge schat op f75 miljoen). Op een wat laatdunkende vraag of dat geld inderaad ten goede komt aan de werkende jeugd, omdat zoiets nog nooit is gebeurd: „Maar daarom kan het nu toch wel. We denken trouwens niet alleen aan een ver schuiving naar de werkende jeugd, maar ook naar het lager onder wijs". ADVERTENTIE EIDEN Minister De Brauw (Wetenschappen) heeft gis- niddag tijdens de eerste dag van zijn vandaag beëindigde kbezoek aan Leiden, de opening verricht van het nieuwe ouw aan de Wassenaarseweg waarin het centraal rekenin- mt en het mathematisch instituut zijn gehuisvest. Onder T bevinden zich hier de computers van de Leidse univer- it. Hoe onstuimig het rekencentrum groeit, gaf directeur f. G. Zoutendijk aan: „Vergeleken met acht jaar geleden e hoeveelheid werk dertig keer zo groot geworden". de enkele maanden geleden ge- gekomen nieuwbouw staat nu hoofdcomputer, die drie keer il werk kan verzetten als zijn :er. Per dag werkt deze luter ongeveer 500 program- af. Binnen twee jaar zal dit eroepingswerk Ned. Herv. Kerk re roepen te Putten: B. Haverkamp ijkerkveen. ngenomen naar Wilsum: J. J. i'louthaan, kandidaat te Bleskens Nnoemd tot geestelijke verzorger Diaconessenhuis te Gronin- A. Corbijn van Willemswaard te K(fland; tot geestelijk verzorgster 1 het sanatorium Denneoord te laren: mej. ds. D, van Lynden ellum. Geref. Kerken naroepen te Deventer: J. A. C. ijb nann te Maarssen. dankt voor Andijk: R. Klijnsma (irdum (Fr.) ,et>eref. Kerken (vrijgemaakt) ,ndroepen te Delft: W. Wierenga te el-Rodenrijs. Geref. Gemeenten a dankt voor Wageningen: L. Blok fkibergen. eref. Gemeenten in Nederland roepen te Chiliwack: M. van te Opheusden. Baptisten gemeenten C. Vrije Evang. Gemeenten dankt voor Amsterdam: T. J. te Enschede. verwacht prof. Stormachtig De computer wordt nog steeds voornamelijk gebruikt voor weten schappelijk werk vanuit de univer siteit. In Leiden gaat het vooral om de verwerking van de meetgegevens van de radiotelescoop in Westerbork theoretisch-chemische en kristallo- grafische berekeningen. Maar ook anderen dan de grote universitaire gebruikers moeten de computer kunnen benutten, vindt prof. Zou tendijk. Over de wijze waarop de schaarse rekentijd kan worden ver deeld over alle gegadigden, is een speciale commissie onder prof. Ver rijn Stuart zich aan het bezinnen. Enkele cijfers over het rekencen trum: er staat momenteel voor f 12,5 miljoen aan apparatuur (in '64 was dat f 1,2 miljoen). De storm achtige groei van het universitaire rekenen blijkt voorts uit het in ze ven jaar tijds gestegen service-per soneel van 17 naar 70 in Leiden. Wat de opleiding van dit per soneel betreft, stipte prof. Zouten dijk in zijn toespraak aan, dat dit jaar een begin is gemaakt met een hogere informatica opleiding, onder meer in Den Haag. Hij betreurde het. dat? deze school niet in Leiden komt, ondanks het feit dat deze ge meente er als eerste om vroeg. Enigszins cynisch merkte hij op: „Blijkbaar zijn de aanwezigheid van een universiteit, een verzor gingsgebied van een half miljoen mensen en de wens om wetenschap pelijk en hogere beroepsonderwijs te integreren, niet voldoende voor een vestiging in Leiden". Informatica De computer zal steeds andere toepassingsmogelijkheden vinden, verwacht prof. Zoutendijk. Hij voorspelde een groei van veertig procent per jaar. als de financiële middelen ervoor zouden zijn. In formatieverwerking wordt steeds belangrijker, volgens de hoogleraar: „informatica-onderwijs zal gegeven moeten worden op bijna alle school typen: mavo, havo, vwo, mts, hts, meao en heao. De grote maatschap pelijke gevolgen van de automatise ring maken het immers noodzake lijk dat iedereen vertrouwd wordt met de mogelijkheden, de beperkin gen en de gevaren van computers". Minister De Brauw bezichtigde tot slot de computerruimte waar speciaal voor hem een demonstratie werd gegeven van het kunnen van de elektronische geheugens. Aan het rekeninstituut (in een deel van de tweede verdieping be vindt zich het mathematisch insti- tuut) is een school aangebouwd met 23 lokalen. Hierin kunnen alle praktica en werkcolleges in de wis kunde worden gegeven. LEIDEN Een groep van dertig rechtenstudenten beginnen 1 februa ri in Leiden met een juridisch ad viesbureau waar men gratis rechts kundige bijstand kan krijgen, indien men om één of ander reden nergens anders terecht kan. De studenten gaan zitting houden in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. De openingstijden zijn werkdagen (behalve maandag) van 9- 13 uur, zaterdag 10-12 uur en op de donderdagse koopavond van 19-22 u. Binnenkort komen wij uitvoeriger terug op dit juridisch adviesbureau. Schoenen hei. kenmerk mwv kwa.Uteit van Dalen Don.ke.rsie.eai u LEIDEN In "De Lakenhal" de Engelse en Amerikaanse Pop Art wordt donderdag 3 februari een ex positie geopend onder het motto: 'Reinier Lucassen over de schilder kunst". Sinds hij in 1963 zijn e<;rste schil derijen maakte heeft Lucassen (gebo ren in 1939 in Amsterdam) in een betrekkelijk groot deel van zijn werk vraagstukken aan de orde ge steld, die verband houden met de schilderkunst als vak en uitdruk kingsmiddel. In welke genres, met welke thema's, in welke stijlen, met welke technieken kan nog oorspron kelijke schilderkunst worden ge maakt? Welke waarde moet men hechten aan de waarheidspretenties van de verschillende artistieke-filoso- fische visies? In een hiërarchie van waarden bussen de verschillende genres en stijlen onvermijdelijk? Om de vraag te verhelderen en zijn antwoord te verduidelijken nam Lu cassen in de loop der jaren de meest uiteenlopende stijlen en genres op nieuw ter hand. Hij interpreteerde niet alleen strips en reclame-tech nieken (zoals veel kunstenaars van Tekst en uitleg voor de mi nister (midden) bij de bezichti ging van de computert-uimte aan de Wassenaarseioeg. Rechts naast de bewindsman prof. G. Zouten dijk, de directeur van het reken centrum. LEIDEN Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Leid se postduivenvereniging „De Blauw kras" recipieert het bestuur op zater dag 19 februari van 3 tot 5 uur in het Antoniusclubhuis. In aansluiting op deze receptie wordt 's avonds een feestelijke bijeenkomst gehouden, waaraan o.m. medewerken Nick Nichols, Harry Hamilton en Elly Lichtveld. Na afloop volgt een gezel lig samenzijn onder leiding van „The Mellowtownes". LEIDEN Opnieuw staat de ver plaatsing van de buste van Rem brandt op NoordeindespleinWibte Singel op de agenda van de Culture le Raad, die morgenmiddag om half drie in de koffiekamer van het stad huis in (gedeeltelijk) openbare ver gadering bijeen komt. Vorige keer is er niet over gespro ken, maar intussen is het een punt geweest in een vergadering van de gemeenteraad. De winkeliers van de Steenstraat, die zich deze week ver enigden, hebben besloten pogingen in het werk te stellen het beeld naar de Beestenmarkt te krijgen en dit om te dopen in Rembrandtsplein. De Culturele Raad zal voorts zijn standpunt bepalen ten aanzien van het ROA-project. In besloten verga dering komt een advies van de sec tie theater over de Remonstr. kerk ter sprake. Ingekomen is een brief van de har moniekapel "Werkmans Wilskracht", die het gemeentebestuur verzoekt om financiële steun bij de aanschaffing van nieuwe uniformen ter gelegen heid van het zeventigjarig bestaan dit voorjaar. Voorts wordt in de brief nogmaals gewezen op het ge brek aan een eigen ruimte. LEIDEN Het pre-advies van bur gemeester en wethouders naar aan leiding van het zwembadvoorstel van een aantal raadsleden is nog niet ge reed voor behandeling in de raad. Het punt zal daarom van de agenda van de maandag te houden raads vergadering worden afgevoerd. met wie hij wel verwant is), maar ook nog verder afgelegen randge bieden van de schilderkunst als het kitschlandschap, de pornografie; en verder natuurlijk meer officiële stij- van Beckmann of de Renaissance-kunst van Ercole Roberti. In één schilderij, dat op deze expositie te zien is, nl. vertaalde hij zelfs niet minder dan vijftien verschillende stijlen en stijl- in zijn eigen trant. In de loop, van de tijd veranderde hij bovendien telkens van gezichtshoek. Zuivere stijlvertalingen als die van de "Lees- plank" werden afgewisseld met schilderijen waarin de stijl en de techniek van zijn voorbeeld zoveel mogelijk werden bewaard en met commentaren op de artistiek-filoso- fische visies achter de geïnterpre teerde schilderijen: van Margritte, van Mondriaan, van Fuessli, enzo voort. Voor deze tentoonstelling werden vijftien schilderijen uitgekozen, die zo veel mogelijk recht doen aan Lu- cassens veelzijdigheid als schilder, over de schilderkunst. Tegelijk ge ven zij een beknopte doorsnede van Lucassens eigen ontwikkeling als schilder, zoals deze nog niet eerder op een expositie werd getoond. Na de sluiting op 12 maart zal de expo sitie te zien zijn in "De Moriaan" te Den Bosch, van 25 maart tot 5 mei a.s. ADVERTENTIE Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist. Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K D-die in zijn ruim 120-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u klaarstaan... kettnerfitduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 LEIDEN „Ook nu Is de situatie door de lage Rijnafvoer precair en kritiek. Rijnland kan vrijwel geen j water inlaten bij Gouda. Het boe- zemwater wordt door lozingen uiter mate slecht. Een nieuwe aanvoerweg van water is dringend nodig. Het kanaal MaarssenBodegraven moet met spoed worden aangelegd. Wij LEIDEN De Leidse volksdans groep „Achalay" houdt zaterdag in het Leidse Volkshuis een folkloris tische avond, die geheel in het teken zal staan van de Balkan. Het pro gramma vermeldt o.m. enkel series dansen uit Roemenië en Joegoslavië. De avond begint om acht uur. hopen er binnenkort een gesprek met de minister van Verkeer en Wa terstaat over te hebben". Dat zei dijkgraaf mr. F. M. A. Schokking in de gisteren in het Ge- meenlandshuis gehouden verenigde vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland, In deze eerste vergadering in het nieuwe Jaar wees de dijkgraaf erop, dat deze problemen van de waterhuishouding op de achtergrond dreigen te raken ten opzichte van de waterzuivering. Voor dit jaar kondigde mr. Schok king aan, dat het plan op tafel komt voor de bouw van een nieuw gemaal in Halfweg- De sluis in Katwijk zal met steun van het rijk moeten wor den vernieuwd. De grond voor de bouw van een zuiveringsinstallatie in Gouda is bouwrijp, zodat hier begonnen kan worden .Begonnen is met werken in de z.g. kleine Leidse agglomeratie. Zuiveringsinstallaties in Alphen a. d. Rijn en Lisse komen dit Jaar in ge bruik. Mr. Schokking zei „Ja" op zijn eigen vraag of een versufte instel ling als het waterschap recht van bestaan heeft. Hij zette zich af tegen deze mening van sommige we tenschapsmensen. Zeker op het ge bied van de milieuhygiëne heeft Rijnland een grote taak. Het gerestaureerde gemeenlands- huis na afloop van de vergade ring zag men de film van de ope ning door Koningin Juliana noemde de dijkgraaf een instrument om aan belangstellenden de taak van het waterschap uiteen te zetten. Wel wees hij de vergadering erop, dat dit jaar een voorstel is te verwachten voor huisvesting van het apparaat, dat uit het gemeenlandshuis barst. De vergadering gaf haar goedkeu ring aan alle voorstellen. De finan ciële commissie werd gemachtigd haar fiat te geven aan dijkgraaf en hoogheemraden om over te gaan tot onderhandse aanbesteding van de restauratie van het Rijnlands huis in Spaarndam. Het hoogheemraad schap krijgt 70 tot 80 pet. subsidie en zal zelf f 65.000 moeten bijpassen. DIJKGRAAF SCHOKKING Het is onmogelijk ito's te parkeren aan e zijden van de voor auto's sloten Nonnenbrug over het vhburg bij de Academie. Er zijn paaltjes gezet om dit te ver hinderen. De geparkeerde auto's belemmerden de doorgang aan fietsers en ivandelaars, die wel over de brug mogen. Al eerder zijn paaltjes geplaatst, maar die kwamen 's nachts in het water te recht. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3