-EIDSCH DAGBLAD Leidse Baan komt er wel 1™ I erpleeghuizen zijn ïu 'afvaldumps' BOMTERREUR IN ULSTER Nixon tipte Mao over komplot KOFFIE vandaag Nieuwe plannen DeBrauw OOGLERAAR OUDERDOMSKUNDE KOUDER LEIDSCH jfg DAGBLAD jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 JANUARI 1972 No. 33617 ecteur: G Koopman ofdredacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Slngei i. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur), LEIDEN Minister De Brauw (Wetenschappelijk On derwijs) gaat zeer binnenkort, vermoedelijk 9 februari, nog veel meer en veel ingrijpender maatregelen bekendmaken dan de deze week gepubliceerde verhoging der collegegelden en ontkoppeling van de kinderbij slag. Tijdens een werkbezoek aan de Leidse universiteit zei de mi nister gisteren, dat hjj dan o.m. komt met: het wetsontwerp voor de herstructurering van het gehele wetenschappelijk onderwijs op basis van de voorstellen van re geringscommissaris prof. dr. K. Posthumus (beperking van de studieduur en inschrijvings- een nota over de samen hang van hoger beroepsonder wijs en wetenschappelijk on derwijs (nog niet een wetsont- werp in plaats van het min der dan een jaar geleden door Veringa ingediende; De een belangrijk rapport van het Centraal Planbureau waarin het „macro-economisch gevolg" (de financiële doorwer king) van de herstructurering wordt berekend. Dat gevolg omschreef de minister als „zeer indrukwekkend". Het zou in de honderd miljoenen guldens lo- Tijdens een langdurige dis cussie met studenten in de so ciëteit Minerva zei minister De Brauw gisteravond in ant woord op een kritische vraag over zijn voorstellen: „Als we alles ideaal zouden willen doen, dan doen we de eerste tien jaren niets". Hij wil zijn maatregelen in het wetenschappelijk onder wijs zo snel mogelijk invoeren, zei hij. fTRECHT (ANP) Uit het tekortschieten van het zieken- swezen is het verpleegwezen geboren. Via het specialisten- nopolie in de ziekenhuizen is de zorg voor de chronisch te en met name die voor de chronisch zieke bejaarde te lt gekomen in het verpleegtehuis. Die splitsing heeft tot olg gehad dat veel' specialisten de verpleegtehuizen be- luwen als afvaldumps voor ongewenste patiënten". 'eking bezit ipersnelle iger van gen makelij RIJS (DPA) De volksrepu- China beschikt volgens het blad de Franse luchtmacht „Air Ac- tés" over een straaljager van makelij, die een snelheid kan ikkelen, van tweemaal die van eluid. Het toestel wordt als „F9" duid. Het Franse blad meent, hina reeds tachtig toestellen van ype bezit, die voor gebruik ge- zijn. Voorts heeft Peking onge- 3600 gevechtsvliegtuigen, te we- !900 jagers, 440 bommenwerpers )0 hefschroefvliegtuigen. Verder er nog 400 transporttoestellen. Bilt verwacht van vanavond tot enavondaanvankelijk nog bewolkt met regen of sneeuw, morgen van het noordoosten eleidelijk ook opklaringen. Tot afnemende wind draaiend naar loost tot oost. Minimumtempe en van om het vriespunt in het n tot ongeveer min 4 graden «lijk in het noordoosten. Maxi- temperaturen om het vriespunt, (opgemaakt om 11.15 uur). Prof. dr. J. Th. R. Schreuder, hoog leraar in de gerontologie, heeft dit vandaag in Utrecht gezegd op de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden. Gediscrimineerd Volgens hem worden de bejaarden als bevolkingsgroep duidelijk gedis crimineerd, evenals sommige rassen: in het ene geval op grond van de huidskleur, in het andere op grond van de geboortedatum. Naarmate het aantal bejaarden is toegenomen zijn de geneeskundige voorzieningen achtergebleven. Het ge volg daarvan is een grotere aandrang van de bejaarden zelf om in een ver zorgingstehuis te worden opgenomen. Ze zijn bang dat ze in hun woning moeten blijven als ze hulpbehoevend worden. Prof. Schreuder merkte in dit verband op, dat de mate waarin die hulpbehoevendheid werkelijk voor komt, geweldig wordt overschat. Vol gens hem is het de angst die heeft geleid tot een te grote vraag en tot teveel plaatsingen van bejaarden die nog heel goed zelfstandig zouden kunnen zijn. Over de verpleegtehuizen zei hij, dat juist de sociale aanwijzing waar bij de reden dat de patiënt niet thuis kan blijven meer ligt in het gebrek aan verzorging dan in de aard van de ziekte, leidt tot zeer onmenselijke weigeringen. Werkplaats specialisten Het ziekenhuiswezen heeft zich naar het oordeel van prof. Schreuder ontwikkeld in de richting van een werkplaats voor specialisten zonder aandacht te schenken aan de noden van de maatschappij. In plaats van bedden beschikbaar te houden voor bejaarden speciaal om hulpbehoe vendheid te voorkomen heeft het Ter kennismaking: her 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 10 febr. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee m: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. Prof. Schreuder ziekenhuis zich hoe langer hoe meer ontwikkeld tot een plaats waar men hoe langer hoe verfijnder technieken toepast ten behoeve van een hoe langer hoe kleiner percentage van de hulpzoekenden. De patiënten worden volgens prof. Schreuder niet in de eerste plaats uit het ziekenhuis ontslagen omdat dat in hun belang is, maar omdat het bed gebruikt kan worden voor iemand die de specifieke hulp van een bepaalde specialist nodig heeft. Een patiënt die nog verpleegd moet worden, moet zelf maar zien dat hij ergens terecht komt. De maatschap pelijk werker in de ziekenhuizen wordt volgens prof. Schreuder vaak beschouwd als "sociaal geschoolde uitsmijter". Hij voegde hieraan toe, dat ook de verpleegtehuizen gedwongen door werkelijke tekorten aan plaatsen een opnemingspolitiek voeren die niet altijd gericht is op het belang van de aanvrager maar op het belang van de instelling: zij hebben liefst pa tiënten die weer geactiveerd kunnen worden en vertrekken. Om te voorkomen dat er patiënten overblijven die niemand neemt, zou den ziekenhuizen, verpleegtehuizen en verzorgingstehuizen volgens prof. Schreuder samen verantwoordelijk moeten zijn voor de volledige zorg in hun gebied. Deconfessionalisering ("het kan geen enkele iets schelen of hij in een protestants, r.k. of niet- confessioneel ziekenhuis is opgeno men als zijn geestelijke verzorging maar is gewaarborgd") acht hij een eerste vereiste voor een dergelijke regionalisatie. Daarnaast zullen de instellingen niet alleen onderling moeten samenwerken, maak ook met het open bejaardenwerk. (Door onze redacteuren) DEN HAAG De fracties van PvdA, PSP en PPR in Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben vanmorgen bij het begin van de behandeling van het voorstel tot aanleg van de Leidse Baan meegedeeld tegen te zullen stemmen. De VVD en een grote meerderheid van KVP, CHU en ARP zullen met het voorstel meegaan bij de stemming, die naar verwacht vanmiddag de behandeling zal afsluiten. vergeet het leefmilieu van Wasse naar. Wat de aansluiting in Leiden betreft wordt volgens de KVP-woord- I voerder gewerkt aan alternatieve op- i lossingen, waartegen van Leidse zij- I de geen bezwaar zal kunnen bestaan, j De Leidse problemen vond hij niet zo groot als ze lijken. De publieke tribune in het gebouw van de Eerste Kamer was eivol. Tas jes van bezoeksters werden door zocht. Aardig detail: van de 76 aan wezige Statenleden waren er van morgen 59 met de auto naar Den Haag gekomen. PvdA-fractieleider Borgman dien de een motie in. waarin wordt aan gedrongen op afvoering van de zes- baamsweg van het uitvoeringsplan en bevordering van het openbaar ver voer. WD - f r aoti eleider v. d. Berg wees de motie af. Van niets naar niets ..Wij kunnen geen weg aanleggen, die loop van niets naar niets", zei Borgman, doelend op de motie van de gemeenteraad van Leiden, waarin wordt aangekondigd, dat geen mede werking zal worden verleend voor aansluiting van de Leidse Baan oo het Leidse wegennet. „De weg is gebaseerd op oude plan nen. Als er geen goede aansluitingen komen, vervalt het argument, dat de Leidse Baan als forensenweg moet worden aangelegd. De Leidse Baan krijgt dan een andere plaats: die van rijksweg", aldus Borgman, die zich afvroeg of de aanleg van deze wat hij noemde „Wassenaarse Omleidings- baan" niet eerder een rijkstaak is. V. d. Bergh merkte op. dat bij de discussie over de in de ijskast gezet te Duinweg niet geageerd is tegen de Leidse Baan. Tegenstanders van de Leidse Baan betitelde hij als anti auto-activisten. „Wanneer we de weg niet aanleggen, loopt de zaak hope loos vast", zo zei hij. KVP-fraotieleider Bohré, die mee deelde, dat een grote meerderheid van de fracties van KVP, CHU en ARP zal vóórstemmen, merkte op. dat de aanleg van de Leidse Baan niet los te denken is van het uitstel van de aanleg van de Duinweg. Volgens hem wordtde nadruk te veel gelegd op het verlies van natuurgebied. Men WASSENAAR Het Wasse naarse raadslid mevrouw G. J. van den Bosch-Brethouwer (41), echtgenote van jhr. H. J. van den Bosch is benoemd tot burgemees ter van Puttershoek. Mevrouw Van den Bosch is ruim zeventien maanden raadslid geweest voor Open Appel. Met de benoeming van mevrouw Van den Bosch tot burgemeester van Puttershoek heeft Nederland de vijfde vrouwelijke burgemees ter gekregen. BELFAST (Reuter, UPI) In Noord-Ierland zijn gisteren twaalf bomaanslagen gepleegd. Eén man kwam om het leven en een ander werd zwaar gewond. De explosr richtten veel schade aan. In Belfast werd een nieuwe telefooncentrale ter waarde van verscheidene miljoenen guldens verwoest. Voorts is melding gemaakt van schietpartijen op Brit se en Noordierse militairen, waarbij een man ernstige verwondingen op liep. In Castlewellan, de woonDlaats van de Noordierse premier Brian Faulk ner op 30 km ten zuiden van Belfast, werd een man dodelijk getroffen en zijn metgezel ernstig gewond, toen een van de twee bommen ontplofte waarmee zij een politiebureau wil den opblazen. Legerdeskundigen maakten de tweede bom onschade lijk. Sinds het begin van de geweldda digheden in Noord-Ierland in 1969 hebben nu 215 mensen het leven ver loren. Alleen in dit jaar zijn al negen doden gevallen. Toen de politie de ontploffing bij het politiebureau van Castlewellan onderzocht, vernielde een bom de plaatselijke telefooncentrale. Kort daarop maakte een volgende explo sie een landbouwproefstation tot een ruïne. Sluipschutters In Londonderry beschoten sluip schutters een Britse waarnemings post zonder iemand te raken. Bij de grens met de Ierse republiek werd een lid van een Noordiers regiment beschoten, toen hij met zijn auto op een landweg reed. HIJ werd ernstig gewond door rondvliegende glas scherven. De aanvallers reden in hun auto door een wegversperring naar Iers gebied. In Belfast hebben Britse militai ren in 24 uur tijd twintig personen opgepakt die er van verdacht wor den „een gevaar voor de veiligheid van het land" te vormen. Premier Faulkner heeft vandaag in Londen met zijn Britse collega Heath eei. gesprek gehad over de toestand in Nrd-Ierland. In Belfast verwacht r Den Haag Minister De Koster van Defensie vreest dat de binnen de NAVO bereikte standaardisatie op het gebied van lichte wapens en munitie verloren gaat. Amerika, En geland en Frankrijk ontwikkelen munitie met een kaliber dat afwijkt van de gekozen standaardmaat. Premier Faulkne. men geen belangrijke ontwikkelin gen. Heath heeft het afgelopen week einde in Brussel gesproken met pre mier Lynch van de Ierse republiek. Kaper in VS doodgeschoten WASHINGTON (AP) Een ge wapende man, die een verkeersvlieg tuig van de Amerikaanse maat schappij Mohawk" had gekaapt en drie bemanningsleden vasthield als gijzelaars voor een losprijs van 200.000 dollar, is, nadat hij de ma ohine te Poughkeepsie (staat New York had verlaten, doodgeschoten Het toestel, een Fairohild F-27 (de Amerikaanse versie van de Fokker Friendship) werd gekaapt op een vlucht tussen Albany, New York en het vliegveld La Guardia van de stad New York. De ongeveer 40-jarige ka per haalde tijdens ae vlucht een ge weer te voorschijn en dwong de pi loot te landen op het vliegveld van het district Westchester. Daar moch ten alle 43 passagiers uitstappen. Het gekaapte toestel vertrok vervol gens naar het vliegveld Poughkeep sie in het district Dutchess. Tevoren had de kaper gevraagd om een vier- deurs aio met een politieradio. De man werd doodgeschoten toen hfj uit het vliegveld stapte. Niemand werd gewond. Anneke Boot is uiterst onmodieus: voor haar heeft de industrie nog andere kanten dan die van mi lieubederf. Ze is autodidact en wil dat haar werk een verhaal heeft. PAGINA 5 24 PAGINA'S Biesheuvel sprak met Nixon PAGINA 7 Een greep uit de bezwaren tegen de plannen voor verdere vereen voudiging van de spelling PAGINA 9 Privégegevens van een miljoen Zweden op een openbare veiling PAGINA 11 Geineldige prestatie van een DAF PAGINA 17 LONDEN (AFP) Jeremy Camp bell, correspondent van de Britse „Evening Standard" in Washington, bericht dat president Nixon Mao Tse-toeng gewaarschuwd heeft voor het komplot, dat Lin Piao tegen hem had gesmeed. Campbell, die zich beroept op be trouwbare kringen rond de CIA, de Amerikaanse geheime dienst zegt dat Lin Piao die tot opvolger van Mao was aangewezen en een zestal generaals van plan waren Mao te vermoorden en met steun van Moskou een militair be wind te vestigen. De Israëlische ge heime dienst, „die goede contacten met mensen in het Kremlin on derhoudt, zou de lucht van 't com plot hebben gekregen en Nixon hiervan in kennis Hebben gesteld". Richard Helms, chef van de CIA die hiervoor in juni naar Tel Aviv ging. In juli reisde Nixons advi seur Henry Kissinger naar Peking en lichtte daar premier Tsjoe En- lai over het komplot in Een paar weken later aldus Campbell, brak de hel in China los deze week bij vacuüm gemalen pak 250 gram iyi. (9uc/ tylie temvs Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Naar wij vernemen heeft de Academie Nationale te Parijs de gouden medaille le klasse geschonken aan de heeren J. H. Nieuwenhuijs Jr en Co, te Amsterdam geves tigd, voor hunne uitstekende verduurzaamde levensmidde len. 1500 persone alhier heb ben van de gelegenheid ge bruik gemaakt ter bezichti ging der nieuwe Stads-Ge- hoorzaal. IAdvertentie) Maandag 27 Januari. Stoomboot Katwijk buiten dienst. J. van Rhijn

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1