Strijd om fluorwater nu voor de rechter Nice school wil gemeen Guv Laroche op Amerikaanse toer SOLLEN MET DE NATUUR FRANSE Man mag drie jaar niet met de trein reizen REGERING IS ERG SCEPTISCH Bloemkwekers vrezen ramp DONDERDAG 27 JANUARI 1972 HARLEM De strijd tussen v a drinkwaterfluo- lering is met nieuwe heftigheid gelaaid, ditmaal in kort geding voor an de Haarlemse recht- Aalsmeerse bloemen- rekers en een „gemoedsbezwaarde" de rechter te hulp te krijgen dat de per 1 oor be Stamm )ruari voorgenomen fluoridering het Amsterdamse drinkwater daarmee van het Aalsmeerse wa- zal worden verboden, althans nader orde zal worden uitgesteld. 3e kwekers stelden bij monde van vocaat mr. T. Sorko uit Amster- dat 't fluor de Aalsmeerse bloe mkwekerij en de wereldhandel in t befaamde exportproduct bedreigt it een ramp. Er zijn genoeg manieren om tandbederf te bestrijden. Men kan fluorpilletjes kopen en fluortandpasta; men kan brood fluorideren of zout. Iedereen (kan daarvan gebruik maken, (niemand wordt gedwongen. Het is principieel onjuist om .et drinkwater te fluorideren behoeve van een groep i, die te dom zijn zelf iets ;egen tandbederf te onderne- en dan daarmee alle men- te dwingen een medische lehandeling te ondergaan -die sommigen schadelijk kan Straks besluit de overheid mis- [schien dat het voor de slacht offers van de slechte conjunc tuur nuttig is om lachgas in de [lucht te verspreiden. Of men (gaat ter bestrijding van de over bevolking een anti-zwanger- (schapsmiddel door het drinkwa ter mengen. Over tien jaar is het misschien zelfs mogelijk om ten behoeve van reumalijders liet klimaat te veranderen Fluoridering van het drink- pater is sollen met de natuur be overheid heeft niet de taak pf het recht om zo'n medisch nog zeer aanvechtbare maatre gel te nemen, die buitendien ge- raar oplevert, omdat fluor zeer giftig is en een klein foutje bij net mengen al ernstige gevol gen kan hebben. F Deze waarschuwing liet de Amsterdamse advocaat mr. T. Sorko gisteren horen in het korte geding van de Aalsmeerse ploemenkwekers tegen het Pro vinciaal Waternet Noord-Hol land, dat haar afnemers per 1 februari gefluorideerd (Amster dams) drinkwater wil gaan le- Ook tuinders in Boskoop en in iet Westland zien de uitspraak net belangstelling tegemoet. x het feit dat tij dens het fluorexperiment te Tiel de Duibse grens werd gesloten voor die was bereid met fluorhoudend ter. De reputatie van de Aalsmeerse bloemen zal tenminste onherstelbare schade lijden, zei mr. Sorko. Afsterven Nu reeds is na korte proefnemin gen gebleken dat fresia's, gladiolen, tulpen en anjers van fluorhoudend water afstervingsverschijnselen krij gen. Alle fracties van de gemeente raad van Aalsmeer zijn dan ook i niem tegen de drinkwaterfluoride- ring. Maar Amsterdam deelt de la kens uit. Het Provinciaal Waternet Noord- Holland betrekt voor het district be noorden het Noordzeekanaal na lijk haar drinkwater uit de hoofd stad, die met ingang van 1 februari alle afnemers gefluorideerd water zal gaan leveren. Onrechtmatig Mr. Sorko ziet dit als een onrecht matige daad. Hij wees er op dat de Kroon (de Raad van State) nog eei beroep in behandeling heeft, om ui te maken op welke wijze aan de ge gronde bezwaren van de tegenstan ders moet worden tegemoetgekomen. Want een reeds eerder gedane uit spraak van de Raad van State wordt door de overheid niet geëerbiedigd. Inzake een vorig beroep heeft de Raad van State namelijk beslist dat tegenstander van gefluorideerd water „praktisch" in de gelegenheid moeten worden gesteld tot het ver krijgen van gewoon water. De overheid reageerde letterlijk en figuurlijk met „Loop naar de pomp", zei mr. Sorko. Op een wenk van de staatssecretaris trachten fluor-water- waterleidingsbedrijven de Schijn te Insluipertje wist wel hoe laat het was APELDOORN (ANP) Een ne genjarige Apeldoor-nse jongen heeft zich al jong een handig insluipertje getoond. Bij eèn familie stapte hij de keuken binnen en griste een briefje van 25 gulden uit de porte monnee. De vrouw des huizes, die boven was, had hem gehoord, kwam naar beneden en vroeg hem wie hij was. Het ventje gaf haar geen ant woord, maar zei, dat hij even wilde weten hoe laat het was. „Ik ben te laat voor het eten thuis, mevrouw," voegde hij er nog aan toe en nam de benen. Vervolgens stapte hij bij de buren binnen. Hij trof het niet. De bewo- zaten aan tafel. Toch wist hij de situatie handig te redden. Weer vroeg hij hoe laat het was en ver dween. Inmiddels had de eerste me vrouw de diefstal ontdekt. Zij ver telde het verhaal aan haar buur vrouw. Gezamenlijk kwamen de dames er achter wie de jongen was. De politie deed de rest. Van de f 25 was intussen meer dan f 8 verdwe- redden. door het publiek in de gele- Duitsland de fluorstroom niet toela- genheid te stellen hier en daar onge- fluorideerd water te halen uit tankwagen of een pomp. Dat is i welljks „praktisch". Er is één gunstige uitzondering, zei mr. Sorko: lm Nijmegen bezorgt de -waterleiding aan ieder die dat wenst gewoon water thuis, tegen de zelfde prijs. Maar Amsterdam en het Provinciaal Waternet Noord-Holland laten de mensen naar de pomp lopen. Iemand uit Kudelstaart moet bij voorbeeld via Vrouwentroost naar de pomp lopen im Aalsmeer. En juist invaliden en oude mensen met ee zwak-darmkanaal worden getroffen. Schande Dat is geen manier om een beslis sing van de Kroon uit te voeren, zei mr. Sorko. die het een schande vond dat onze overheid de fel-omstre- den drinkwaterfluoridering zonder parlementaire goedkeuring regionaal drinkwater „praktisch" in de gele genheid moeten worden gesteld tot het verkrijgen van gewoon water, doorvoert, terwijl Frankrijk MET EEN ENKELWOORD Ongedaan gemaakt De rector van de universiteit van Madrid, waar zich vorige week hevige botsingen tussen politie en studenten hebben voorgedaan heeft de medische stur denten gisteren uitgenodigd weer aan de studie te gaan. In feite heeft hy hiermee hun schorsing ongedaan ge maakt die tot de onlus ten had geleid. Vliegtuig verongelukt Een Joego- slavisoh passagiersvliegtuig van het type DC9 is gistermiddag kort na vijf uur boven het noordwestelijk deel van Tsjecho-Slowakije ontploft en neergestort. Het toestel had achten twintig inzittenden. Er is tot nu toe slechts één (ernstig gewonde) over levende gevonden. Vuurgevecht Vijf bankrovers en de directeur van een bijkantoor van Barclays Bank op Jamaica zijn gis teren gedood in een vuurgevecht met de politie. De vijf mannen die met 5.000 diollar van het bankfiliaal te Linstead in het zuiden van Jamaica in een gestolen auto wilden vluchten, werden door de politie achtervolgd. De rovers hadden de directeur van het bankfiliaal en drie vrouwen als gijzelaars meegenomen, Het kwam tot een vuurgevecht met de' politie, waarbij de vijf bankrovers en de di recteur om het leven kwamen. De drie liepen verwondingen op. Peronisten legaal De „jUsticia- listisohe" partij, de partij van aan hangers van ex-president Peron, is gisteren door de Argentijnse verkie zingscommissie legaal verklaard. Na de val van Peron in 1955 werd de party verboden. De Argentijnse rege ring heeft aangekondigd dat midden 1973 verkiezingen zullen worden ge houden om de overgang van een mi litair bewind naar een burgerlijke regering mogelijk te maken. Bomsaanslag Bij een bomaan- Zweden er juist op goede gron den van is teruggekomen. Voor de Aalsmeerse kwekers is geen alternatief mogelijk. Want als het drinkwater fluor bevat, spoedigste ook al het oppervlaktewa ter bedorven (97 procent drinkwater komt terecht in de opper vlaktewater) Een ontfluorideringsinstallatie kan niet worden toegepast, omdat zo'n ap paraat ook allerlei andere, wél tiële stoffen verwijdert. En bronwa ter is veel te zout. Mr. Sorko eiste uitstel van de maat regel om eerst een behoorlijk rapport van de proeven in Aalsmeer af te wachten en om zo nodig Aalsmeer gelegenheid te geven uit te drinkwatervoorziening van benoor den het Noordzeekanaal. Mr. Sorko verbond aan zijn eis een dwangsom van f 50.000 per dag van overtreding. Legaal Namens het Provinciaal Waternet Noord-Holland zei mr. A. G. Gülcher dat het PWN drinkwater moet leve ren en geen bloemenwater. De eis van de kwekers heeft geen enkele steekhoudende juridische gronc en zou trouwens niet anders kunnen worden uitgevoerd dan door 't dicht draaien van de kraan, voor iedereen. Want het PWN heeft benoorden het Noordzeekanaal nu eenmaal geen der water dan heit Amsterdamse. De eisers hebben het fluor al tien Jaar geleden zien aankomen. Zij had den tijdig maatregelen kunnen men. Het geeft geen pas om met voorbijzien van alle beroepsmogelijk heden nu nog de rechter om een ver bod te vragen van een volkomen le gaal genomen besluit, vond mr. Gül cher. Namens de gemeente Amsterdam benadrukte mr. T. Werner dat het fluorideringsbesluit door 't gemeen tebestuur is genomen in het belang van de volksgezondheid, geheel legaal, met vergunning van de regering. Hoe groot de Amsterdamse waardering Aalsmeer en voor het jaarlijkse bloemencorso ook is, er valt niets aan te doen Vonnis 31 januari. Voetbal Wanneer in 1974 in West- Duitsland de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal plaatsvinden, zal er in Neurenberg niet gespeeld worden. De Zuidduitse stad heeft zich terugge trokken. Gisteravond besloot het ge meentebestuur kandidatuur terug te oorzaak van het besluit was d geen geld is om het stadion Neurenberg te vergroten en te derniseren. ARNHEM De 21-Jarige Elster grondwerker J. H. mag de eerste drie jaar niet meer met de trein reizen. Ook al het andere openbaar vervoer moet hij mijden. De Zutphense politierechter legde de grondwerker gisteren deze straf op, omdat H. zich enige tijd geleden in de trein Zutphen-Brummen mis droeg. Hij was naar de wc gegaan maar, vermoedelijk omdat hij dronken was, vergat hij er het haakje op te doen. Een argeloze reiziger die het toilet binnenstapte, kreeg meteen een dreun. Toen de conducteur zich er mee bemoeide, werd die ook „be werkt". Omdat de grondwerker bij het NS -personeel ook al berucht is om zijn gewoonte met een kaartje tweede klas in de eerste klas te gaan zit ten, concludeerde de rechter dat H. niet in een trein thuis hoort. Een avondjapon, wijd gehou den door een petticoat met opval lende stukjes bloot uit de collec tie van Courreges, die met deze romantische creatie wil laten zien dat hij nog iets anders kan maken dan astronautenpakken. Romantische ruches bij ontwerpers Sloopboerderij in brand gezet PARIJS Als het aan de Parijse modeontwerpers ligt, dan wordt de komende zomer een kleurenfestival, in geen jaren hebben de Franse couturiers zoveel fleurige, gebloem de, gestreepte en genopte jurkjes laten zien als woensdag Neurenberg zijn Qp de vierde dag van de Parijse modeweek. Zes bekende huizen, die hun zomercollecties showden, werden het over de nieuwe mode eens. Na de hotpants beloven de wijde matrozenbroeken in combinatie met alle mogelijke jasjes het succes van zomer '72 te worden. Klassieke mantelpakjes met blouses, plooi rokken en getailleerde jasjes werden door inkopers van de grote confectiefabrieken als nummer twee genoteerd. slag, gevolgd door een brand, op hetMorsweg heeft een uitslaande brand tes frites en snoep... kantoor in New York van impresa rio Sol Hurok die tournees van Rus sische artiesten door de VS verzorgt, is gisteren een jonge vrouw om het léven gekomen en zijn vijf mensen gewond geraakt, Onder de gewonden is de 83-jarige impressario Hurok I zelf. gewoed. De hoeve Juist eeh week tevoren waren de 1 woners eruit getrokken. Vermoed wordt, dat het vuur aangestoken. Toen de brandweer i riveerde, stond de sloopboerderij lichterlaaie. In bijna anderhalf i was men de brand meester. (Van onze correspondent) 'ARIJS Een Franse vereniging voor overbegaafde kin- 'en heeft van de burgemeester van Nice een gebouw ter chikking gekregen, dat bestemd is aan de eerste school voor gdige genieën onderdak te bieden. )e volwassen bestuursleden van de vereniging werden zelf (maal gerecruteerd uit een andere club, de Mensa, die alleen ar personen met een intelligentiequotiënt van minstens 132 reservaat Van iten in zijn selecte kringetje toelaat. In navolging van Parijs zullen de boetiekjes binnenkort wel vol hangen met romantische, met ruches afgewerkte Jurkjes, vrij wijde mantels en klassieke avond japonnen met een blote rug. Door Jos Hagers ren weer plooirok mantelpakjes, charlestonjurkjes en pantalon-ensembles, gemaakt van zijn bekende met gestileerde bloe metjes bedrukte stoffen. Ungaro liet net als Feraud en Lancin zijn mannequins allerlei kleurige cock tailbadpakken showen, samen met een paar bermudashorts zoethouder tjes voor de hotpants-fans. Amerikaans Het leek wel, alsof Laoche een bus vol Amerikaanse dagjesmensen in huis had gehaald om zijn nieuwe zomercollectie te showen. Opzichtig getinte Jurken, pakjes en pantalon- ensembles, helemaal in de goede oude 1958-stijl, namen de belang rijkste plaats in zijn collectie in. Amerikaanse confectiefabrikamten vonden zijn grasgroene, fuchsia-ro se en oranjerode theevisitejurken prachtig en gaven zijn effen matro zenbroeken met ingezette schaam- stukjes van geruite stof zelfs applaus maar de moderedactrice van de Daily Express zed: „Dit is het le lijkste dat ik ooit in Parijs heb ge- Nieuw voor de Parijse haute couture-salons waren Patou's posi tiejurken, die overigens de komende zomer voor iedere vrouw bestemd zijn. Michel Goma vindt het, net als heel wat Londense boetiek-ontwer pers, sexy als mannen dit voorjaar moeten raden of hun vriendinnetjes nu wel of niet in verwachting zijn. Om ervoor te zorgen dat zijn klan ten voor hun dure geld een jurkje kunnen kopen, waarvan iedereen kan zien dat het uit zijn salon af komstig is, gebruikte Givenchy veel stoffen, waarop in handschrift de namen van de kleuren waren ge drukt in de bijbehorende tinten. Een ideetje, waarin verschillende con- fectiefabrikanten wel iets zagen. Jeugdige genietjes, die op het omstige instituut in Nice zou- worden toegelaten, dienen op lewaarschool al over een i.q. van stens 120 te beschikken. Met die Uectuele vermogens verwachten litiatiefnemers, dat hun leerlin gen de lagere school dan om te be ginnen al in v>r. in plaats van in vijf Jaren zullen kunnen doorlopen. Maar tot die tijdswinst van een Jaar beperken hun pedagogische ambities zich natuurlijk niet. De komende instelling van Nice /oor Frankrijk een gegarandeerde su per-intelligenties' te kweken. Het bestuur van deze komende broed plaats voor Frans opper-intellect heeft reeds een dossier op het mi nisterie voor Onderwijs in Parijs gedeponeerd, met verzoek om subsi die. Maar het departement heeft al door laten schemeren, dat het scep tisch staat tegenover de betrouw baarheid van de tests, waardoor men Jeugdige genieën al zo vroeg op het spoor zou kunnen komen. Afgezien dan nog van de over ging, dat in de moderne pedagogie een eenzijdige en geforceerde ont wikkeling van de louter verstande lijke vermogens wel de zekerste weg is om van een kind later een neu rologische zielepoot te maken. Telefoonlijn doorgesneden AMSTERDAM "Uw aan sluiting stoort zo erg voor an deren, dat deze zo spoedig mo gelijk moet worden gesteld. Wilt u het telefoonkoord even met een mesje doorsnijden". Met deze mededeling belde ren grappenmaker in Amster dam de laatste dagen tientallen mensen. Een aantal daarvan voldeed aan het verzoek om de lijn door te snijden. Hofland geen hoofdredacteur meer van het NRC/ Handelsblad DEN HAAG (ANP) De heer H. J. A. Hofland is op zijn verzoek ont slagen als hoofdredacteur van NRC -handelsblad. Het ontslag gaat in per 31 januari. De heer Hofland blijft aan de redactie van het blad verbonden. De hoofdredacteur mr. J. L. Hel dring verwees gisteravond naar het in zijn krant afgedrukte communi qué, toen hem werd gevraagd naar de aanleiding van het ontslag. Volgens dit communiqué houdt 't ontslag verband met een reorgani satie in de hoofdredactie. „Er is al een reorganisatie geweest bij de re dactie. en het lag dus voor de hand dat ook de hoofdredactie eens aan de beurt zou komen." lichtte mr. Heldring desgevraagd toe. Het is volgens hem niet de bedoeling in de plaats van de heer Hofland een nieuwe hoofdredacteur te benoe men. De hoofdredactie bestaat in het vervolg uit mr. J. L. Heldring en drs. A. S. Spoor, hoofdredacteur, en W. H. Guise en W. Woltz, adjunct- hoofdredacteuren. Een cocktailjurk in zwart „igazarock van Givenchy met gedurfd uitgesneden zijstukken gedragen onder een op een zwar te ondergrond veelkleurig be drukte gazar jas. DADERS VAN BOMAANSLAG BEKENNEN ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie heeft twee arrestan ten, die hebben bekend de aanslag met een benzinebom op het West- duitse consulaat in de Maasstad te hebben gepleegd. De aangehouden jongemannen zijn de 20-jarige matroos J. Q. uit Rot terdam en de 19-jarige R. J. K. uit Capelle aan den IJssel. De aanslag werd in de.nacht van 24 juli gepleegd. Er werd weiiüg schade aangericht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13