I Simon de Wits nieuwe huisstijl Nou,nou,die NCRV 'Anticonceptie na abortus veel beter dan ervoor DE GROTE KRWDENIERS VAN NEDERLAND 0) over Weldra beslissing salarissen ambtenaren Heidemij. op open kapitaal markt Vakbonden handhaven kritiek op Schut ZAANDAM GezelligheidDat is het plaksel achter het vernieuwde imago, zoals Simon de Wit het voortaan aan de bijna 150 vestigingen wil meegeven. Gezelligheid en vertrouwen. Mijnheer de Bruyn zit er echt vol van. Hij is voorzitter van de raad van be stuur en op dit moment ongetwijfeld de bekendste meneer De Bruyn van Nederland. ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Hij heeft zijn broer, die bijna in ternationaal scheidsrechter was, nu duidelijk op punten verslagen. Want dat deel van D.L. de Bruyn, dat zich tussen kruin en eerste col- bertknoop bevind siert regelmatig knallende dagblad-advertenties van Simon de Wit. Advertenties met een tekst, die de blikken in de keukenkast deed rinkelen en een sluier van rust legde over het door immer klimmende prijzen veront rust gemoed van de huisvrouwen. in de STER-minuutjes wilde de hoogste baas van Simon de Wit die veel besproken woorden best kwijt: „We beloven u dat wij voor 100 belangrijke producten de prijzen dit hele jaar niet zullen verhogen. Beslist niet! Beloofd uitroep, nog een onderstreept door „Beloofd is beloofd" - oud-Hollandse spelregel, die niet dereen automatisch in verband brengt met het zakenleven - wekte >nze nieuwsgierigheid. Extra stimulans voor een reisje langs de waren de berichten over nieuwe huisstijl bij Simon de Wit, per 1 Januari alvast voor de massï cenbaar gemaakt door middel var .euwe lettertype. Zo is bijvoor- >eeld de naam Simon de Wit ver vat in een lettertype, dat associaties ivekt met opblaasbare Mickey kfousjes en kerstkaarten van Anton 'ieck. Gezelligheid, wij noemden iet al. het oude herenhuis, dat hoofd lantoor is, blijft het imago voorlo- ongeschonden; thee (dit Jaar 250 grams-zak voortdurend één ruiden veertig) uit ouderwetse hoge ;opJes. Nauwe gangen. Gezelligheid. Haar het tweede trefwoord in De Wit's blazoen - vertrouwen - dwingt heer De Bruyn tot de medede- „Alles wordt te klein, we gaan lieuwbouw plegen." Familiebedrijf oor het gesprek vérder gaat luidelijkheid te scheppen zij het 'olgende vermeld: Simon de Wit is venals bij voorbeeld De Gruyter pardon deGruyter) familiebedrijf, leer dan honderd Jaar oud. Ruim londerdenveertig verkooppunten over ons land gestrooid. De De Bruyn: „Ons streven is na- uurlijk het laten verdwijnen van le kleine winkels en een aanvulling e geven met grotere supermarkets. grens ligt zo'n beetje bij 600 Beter." De omzet bedroeg het vorig tussen de 220 en 240 miljoen ulden. Men kan stellen dat Simon Wit rond 10 procent van de rootwinkeliersmarkt in bezit heeft 3 procent van alle voedselbeste- ingen verzorgt. Het hoofd van de 'erkoopbevordering, de heer P. Balledux vertelt daarbij dat de edrijfsresultaten van het vorig bepaald niet tot de „omme- hebben geleid; Simon de Kit maakte zo'n vier miljoen winst. euwe gezicht van de NV werd pgedrongen door de veranderende 0d. Uiterlijk heer De Bruyn (49 Jaar en oordat hij op 1 maart '70 in dienst rad jarenlang lid van de raad van estuur van Duyvis)„Nadat wij nieuwe filosofie hadden opge leid met gezelligheid, vertrouwen eerlijkheid) en zorgzaamheid (in begeleiding van de kopende uisvrouwen) als zwaartepunten, ebben we externe adviseurs aange- okken om het uiterlijk aan te sen. Bijvoorbeeld van Teldesign De La Mar. En toen wij zochten ir een letter, die zou passen bij filosofie bleek zo'n letter niet istaan. Dus hebben wij als uiterste msequentie een geheel nieuw alfa- laten maken. U kent die letter rond met de typerende glim- shtjes. Onmiddellijk herkenbaar bepaald afwijkend van datgene, nu als gangbaar wordt be bouwd. Ik wil er wel met klem op ijzen dat de nieuwe huisstijl van mon de Wit geen vernisje is over n oude kast. Wij hebben de hele 1st vernieuwd. En alles heeft geen Vandaag het begin van een serie artikelen over onze „Grote Kruideniers". De namen van Si mon de Wit, de Gruyter, de Spar Albert Heyn en aanverwante on dernemingen verschenen regel matig hi de krant. Ze voeren een scherpe concurrentiestrijd een proberen door opvallende aanbiedingen elkaar voortdurend een slag voor te blijven. In deze serie gesprekken met de belangrijkste leiders van deze bedrijven, waarin zij hun toe komstverwachtingen uiteenzetten en vertellen op welke wijze zij de huisvrouw aan zich proberen te binden. Vandaag „Simon de Wit" sterk in het nieuws gekomen met honderd artikelen, die een Jaar lang prijsvast zullen blijven. zin als niet iedereen in het bedrijf doordrenkt wordt van de nieuwe opvattingen. Vandaar dat wij onze instructieboe koen gaan herschijven en de mensen van de centrale en de chefs van de supermarkets onder die wals laten ioorgaan. Gestript Het assortiment van Simon de Wit - opgebouwd uit ruim 3000 artikelen zal uit deze stroomversnelling nau welijks „geschonden" te voorschijn komen. „Wij gaan werken langs de wegen der geleidelijkheid" zegt de voorzitter van de raad van bestuur, „wij kunnen ons niet veroorloven een project op te zetten en dan de resultaten maar af te wachten. Wij schuiven verder aan de hand van de resultaten. Onze winkels lenen zich ook niet voor een uitbreiding met bij voorbeeld veel non-food-ar- tikelen. In tegendeel wij hebben veeL zaken „gestript"; een deel van het assortiment ging eruit. De heer Balledux: „Ook voor de non-food gaan we een duidelijk strakkere be geleiding verstrekken." En dan is er nog de cash-and-carry waarover de directie van Simon de Wit zich altijd minder laatdunkend heeft uitgelaten dan sommige con currenten. „We openen binnenkort nog een paar Netto-markten. Er zijn nu vier van deze cash- and -carrybedrijven. 't Is ons ideaal niet, dat is een mooie supermarkt van 1000 meter, wij zijn in dat segment van levensmiddelenbedrijf liever eigen concurrent." Dan springen wij over in het ge- i sprek naar 100 artikelen, waarvan dan zal zien tussen onze prijs en die van de concurrent honderd me ter verder. Daar trapt niemand in. De enige, die roet in het eten zou kunnen gooien is Den Haag. Maar de regering is er bepaald niet op uit prijzen op te drijven. „Nee, maar wat gebeurt er als zij in de knel worden gebracht door de EEG afspraken of door bepaalde pressie- uitoefenende groeperingen?" Voorlopig kan men Juichen in de kantoren en supermarkets van Si mon de Wit. „We hebben nu al een hogere omzet en zeer goede reac ties." In Zaandam schijnt duidelijk de zon. Als straks (en nu spreken we over jaren en nog langer) de nieu we huisstijl geheel is doorgevoerd, als de koele tegels hebben plaats gemaakt voor een soort dat „u wel in boetieks aantreft," als straks fel gekleurde stellingen de aard van het artikel aangeven en de nieuwe „Schiphol-plafonds" mild licht doorlaten, dan pas zal de leiding Simon de Wit tevreden zijn. Voor alle vestigingen zijn gemoder niseerd mag de klant ook nog reke- op prijsstunts, die de „100 arti kelen" zullen opvolgen. „Daar kunt op rekenen" zegt een tevreden heer De Bruyn. Beloofd is beloofd. D. L. de Bruyn: ,J3eloofd is beloofd" ,Drie procent gerechtvaardigd' (Van onze economische radactie) Arnhem Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij heeft de weg geopend om in de toekomst de openbare kapitaalmarkt aan te bo ren. De in 1888 door een groep boe ren en landeigenaars opgerichte vereniging heeft een naamloze ven nootschap gesticht, die de naam Heide Mij. Beheer krijgt. De ver eniging zal voorlopig als enig aan deelhoudster optreden. Het geplaatste kapitaal bedraagt 2 miljoen gulden. Aangezien het over te dragen vermogen van de vereni ging op ruim 31 miljoen gulden uit- de prijzen tenminste één Jaar zijn I komt. begint de nieuwe n.v. al met- vastgenageld. Honderd artikelen 3000, mogelijkheid dus te compensatie „aan de an dere kant" als de weegschaal ver keerd mocht doorslaan. Geen risico dus? Meneer De Bruyn kijkt een beetje droevig niet alleen omdat honder den mensen, van de consumenten bonden tot en met zijn „buurman" deze vraag hebben gesteld. „Wij lo pen wel risico. Natuurlijk hebben gecalculeerd en nog eens gecal culeerd. We hebben door middel grote voorraden „zekerheid ge zocht." we hebben langlopende con tracten met onze toeleverende fir- gesloten, maar het risico blijft bestaan. Wat wij echter hopen is omzetstijging van tien tot vijf tien procent. Wij hopen ook op nieuwe klanten. Dit idee is zo'n logisch gevolg van stuk onderzoek naar de markt- bewegingen van vorig Jaar - het grote prijsgevecht - dat wij nu stom verbaasd zijn, dat niemand eerder op dit plan is gekomen. Onze klanten hoeven niet op de knieën te gaan liggen om straks die bewuste artikelen te vinden. Ze zijn ?r duidelijk aangegeven met spe ciale labels: „Beloofd is beloofd!" Wij kunnen ons niet veroorloven prijzen van de overige artikelen te verhogen als wij in de knel komen te zitten met die één procent netto van de omzet, die wij over moeten houden. Elke consument is wel zo prijsbewust dat hij de verschillen met een flinke agioreserve. Om te voorkomen dat in de toe komst na eventuele emissies een overval zou worden gepleegd houdt de vereniing blijkens de statuten alle touwtjes in handen. Voor de ruim zevenduizend leden van het personeel maakt de omzetting geen verschil. De werkzaamheden van de werkmaatschappijen gaan op de oude voet voort onder een andere juridisohe vorm. Voor de personeelsleden, die In dienst van de vereniging blijven en dus buiten de eigenlijke werkmaat schappijen staan, zullen gelijke so ciale voorwaarden gelden als tot dusver. De inkomsten van de ver eniging zullen bestaan uit dividen den, die de n.v. afwerpt. Heide My. Behper heeft een jaarlijkse omzet van meer dan 300 miljoen gulden. Zij heeft ongeveer 25 dochteronder nemingen en deelnemingen in bin nen- en buiteland. De N.V. Heidemaatschappij Beheer staat onder leiding van eer van bestuur, bestaande uit dr Sonne veld, president en drs. Th. J. van Dijk. De raad van commissaris sen zal voorlopig bestaan uit mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van San- denburg, C. G. A. Mertens en ir. J. S. Keijser, resp. voorzitter, vice- voorzitter en secretaris van het al gemeen bestuur van de vereniging. Het is de bedoeling in de toekomst ook kandidaten voor deze raad bui ten de kring van de vereniging te zoeken. DEN HAAG (ANP) Verwacht wordt dat het kab'net binnenkort een beslissing zal nemen over het vaststellen van het, per 1 ja nuari j.l. in te gane, tweede voorschotpercentage voor salaris sen van het overheidspersoneel. Uit publikaties van bonden van het georganiseerde personeel blijkt o.m. dat het een percen tage van tenminste 3% gerecht vaardigd acht. In de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van december Jl. is afgesproken dat het tweede voorsohotpercentage, dat 1 jan. 1972 aan het overheidspersoneel zou wor den toegekend, pas zou kunnen wor den vastgesteld als meer duidelijkheid zou zijn verkregen over de loonont wikkeling in het bedrijfsleven. De bonden van overheidspersoneel menen dat die duidelijkheid er nu wel is. Wil men bereiken dat de uit betalingen van het nieuwe salaris van het overheidspersoneel met in gang van maart kunnen beginnen, dan is een beslissing over het per centage van het voorschot nu wel haast geboden. De Algemene Bond van Ambtena ren, aangesloten bij het NVV, deelt zijn leden mee dat, al is er nog geen volledige duidelijkheid, inmiddels toch z.i. belangrijke feiten bekend zijn. Zo zijn er c.a.o.-afspraken ge maakt. alle met ingang van 1 januari jl., voor Hoogovens <5%). textiel (4%). confectie-industrie (4^ en meubelindustrie (4%). De ABVA meent dat veilig kan wor den aangenomen, dat de 4% die het overheidspersoneel op 1 juli 1971 heeft gekregen, volledig is gedekt door de loonontwikkeling in het vrije be drijfsleven in de periode tot 1 januari 1972. De na-indexering op 31 decem- raad ber 1971 levert „gewogen" stellig meer op dan één procent, aldus de bond. Metaal „We weten, de situatie in de me taalindustrie bekijkend, wat daar als minimum op tafel ligt: werkgevers zijn bereid tot 1% op 1 januari Jl., de na-indexering op grond van prijsstijging is drie procent, de start d"4% ellicht zelfs meer dan 4% al- ADVERTENTIE Eerst wordt er bij Hier en Nu over Simon de Wit gesproken. Gisteren notabene wordt er bij Farce Majeure over ons gezongen! Wil de NCRV soms lid worden van Simon de Wit? (tel.02980-27660). Dat hoeft niet. Iedereen mag zonder lidmaatschapskaart bij Simon de Wit naar binnen. Beloofd is beloofd. dus de ABVA, als de Industriebond NVV alsnog geheel of gedeeltelijk zijn zin krijgt. „Hier en daar pro beert men de idee ingang te doen vinden dat met de Industriebond NVV niet te praten valt. De hier voor genoemde contracten van tex tiel, confectie, hoogovens, zijn door dezelfde bond afgesloten. Wel een be wijs dat de stelling onjuist is. „Wij willen ook niet verhelen dat wij de stellingneming ten aanzien van de nieuwe metaal-cao onder schrijven. Wij zien wat daarvoor thans geboden is als het minimum. Ook dat minimum geeft voldoende steun voor de vaststelling van het tweede voorschotpercentage (per 1 januari 1972) voor het overheidsper soneel". UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van NW, NKV en CNV blijft zich kritisch opstellen tegenover het in de afgelopen jaren gevoerde wo ningbouwbeleid. Het heeft dit ge schreven aan minister Udink, naar aanleiding van diens in de Eerste Ka mer geformuleerde uitnodiging aan iedereen die zich in een eerder sta dium kritisch over dit beleid heeft uitgelaten, nu openlijk ongeRjk te be kennen. De vakcentrales vragen zich af, hoe minister Udink in verband met de taakstelling voor de in de periode 19681971 in aanbouw te nemen wo ningen aan een aantal van 500.000 komt. Uitgaande van „werkelijke een heden" becijfert het overlegorgaan dat het er minstens 516.000 waren, namelijk minimaal 128.500 in de Ja ren 1968. 1969 en 1970, en 130.500 in 1971. Volgens het overlegorgaan is er dan ook sprake van een achterblij ven bij de taakstelling. Rekening houdend met het aantal „intrekkingen" (woningen met de bouw waaraan om allerlei redenen nog niet is begonnen) komt het tota le aantal werkelijk in aanbouw geno men woningen volgens het overleg orgaan niet zoals de minister zegt uit op 515.683, maar 7000 lager. „In plaats van uw constatering dat het aantal in aanbouw genomen wo ningen over de Jaren 19681971 in totaal 15.683 hoger uitkomt dan als taak was gesteld, menen wij op grond van onze berekeningen een achter blijven bij het programma met 7-317 woningen te moeten constateren", aldus het overlegorgaan. D3. Otto Klemperer, de uit Duitsland afkomstige dirigent van het Nieuw Filharmonisch Orkest in Londen zal niet meer in het open baar optreden. De 86-jarige dirigent kan, de spanning van concerten in het openbaar niet meer aan. Wel zal hij zo nu en dan opnamen voor grammofoonplaten blijven leiden. Als eerste staat voor volgende maand een uitvoering van de opera „De ont voering uit het serail" van Mozart op het programma. Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek: DEN HAAG (ANP) De anticonceptie die vrouwen hebben toegepast voordat zij werden geaborteerd is bedroevend. De anticonceptie na de ingreep lijkt aanzienlijk beter: 76 procent van de vrouwen gaat een effectieve anticonceptie toepassen, van wie bijna 60 procent de pil. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek waarbij 906 vrouwen waren betrokken die in oktober en novem ber 1971 een abortus provocatus on dergingen in abortusklinieken of een ziekenhuis. Het betreft hier naar schatting 60 A 70 procent van alle vrouwen die in deze twee maanden werden behandeld. Het onderzoek is op instignatie van de Stimezo-polikli- nieken verricht door mej. I. Fabery de Jonge, sociaal psychologe van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch onderzoek. De Rhedense huisarts dr. P. G. Bekkering brengt er deze week verslag van uit in Me disch Contact. Van de 906 vrouwen had drie kwart het probleem v\an de abortus met de huisarts besproken. Verreweg de meeste huisartsen (verspreid over het hele land) reageerden positief op het verzoek van hun patiënte om hulp. Maar 8.7 procent van de huis artsen wilde er niets mee te maken hebben of stelde dat abortus provo catus ontoelaatbaar was. Jonge meisjes Volgens dr. Bekkering blijkt uit het onderzoek zeer duidelijk, dat be paalde categorieën vrouwen een groot risico lopen om ongewenst in ver wachting te raken. Schrijnend is zo zegt hij te moeten vaststellen dat de minderjarige ongehuwde meisjes zonder of met geringe oplei ding een excessief risico lopen bijna een kwart van alle behandelde vrou wen was 20 jaar of jonger, terwijl deze leeftijdsgroep maar 17,6 procent van de Nederlandse vrouwelijke be volking uitmaakt. Als men hierbij ook In aanmerking neemt dat maar 19 procent van de minderjarige meisjes sexueel contact heeft, aldus dr. Berk kering, dan is het duidelijk dat deze categorie inderdaad een uitzonderlijk risico loopt. Dit des temeer daar ook blijkt, dat de weerstanden om ade- quaatadvies in te winnen by hun huisarts of een consultatiebureau by deze minderjarige, sexueel onerva ren meisjes het grootst zUn. Van de vrouwen had 72,2 procent het probleem van de abortus het eerst besproken met de huisarts en 17.1 procent met een arts van een consultatiebureau. Slechts 1 procent kwam direct naar de abortuskliniek. Uit de antwoorden op de vraag waarom de vrouwen ongewenst zwanger waren geworden bleek, dat bijna 37 procent geen anticonceptie had toegepast. Twintig procent had een ongelukje gehad met een con doom en 22,8 procent had periodieke onthouding toegepast en ten onrechte gedacht in de veilige periode te zUn. Dr. Bekkering gelooft, dat de door de betrokken vrouwen toegepaste anti conceptie niet veel ongunstiger is dan die van alle Nederlandse vrou wen in de vruchtbare leeftijd. De belangrijkste conclusies die uit de resultaten van het onderzoek kun nen worden getrokken vindt dr. Bek kering dat duidelijk is geworden wel ke categorieën vrouwen de meeste ri sico's lopen, dat de huisarts een cen trale plaats biykt in te nemen by de verwüzing voor een abortus en by UTRECHT (ANP) By acties van de Industriebond NVV in de metaal industrie zullen werkwilligen niet het werk van stakers hoeven over te ne men. Dit heeft een woordvoerder van de industriebond NKV meegedeeld. De vyf confessionele bonden, die in tegensteling tot de NW-bond de me taal-cao hebben ondertekend, zyn het niet eens met de instructie van de werkgeversorganisaties in de me taalindustrie aan de leden dat werk willigen by acties desnoods moeten worden ingeschakeld om het werk van de stakers over te nemen. Na een gisteren tegen deze instruc tie ingediend protest hebben de werkgeversorganisaties deze instruc tie herzien, aldus het NKV. De vyf bonden (Industriebond NKV, Chrlsteiyke Metaalbedrijfsbond, Unie van beambten en hoger personeel, Nederlandse Vereniging van Bedryfs- technici en de Katholieke Bond van Leidinggevend Personeel) vinden het overnemen van werk strydig met het door hen aan hun leden gegeven ad vies zich op waardige wijze van mo gelijke acties te distantiëren. de regeling van de anticonceptie erna, en dat er gezien de opval lend korte tyd waarin het materiaal voor het onderzoek is verzameld en bewerkt kenneiyk een by zonder goede registratie bestaat die regis tratie door de overheid (voor weten- schappeiyke doeleinden) overbodig maakt. Dr. Bekkering constateert voorts dat de abortus-poliklinieken in een grote behoefte voorzien en dat het duidelijk is, dat de anticonceptie in Nederland nog steeds drastisch moet worden Prijswinnende foto van tentoonstelling verwijderd AMSTERDAM De winnende foto In de sectie nieuws op de tentoon stelling „Holland" Persfoto", die ln de Amsterdamse Byenkorf wordt ge houden. Is gisteravond door de di rectie van het warenhuis, in overleg met de organisatoren en fotograaf Piet de Nys, verwyderd. By de directie was donderdag een desbetreffend verzoek binnengeko men van de Staphorster arts en ge meenteraadslid H. van der Wal. Deze Is van mening dat de bewuste foto, die als ondertitel heeft „Staphorst na de polio-explosie" misleidend is. De foto toont twee fietsende Staphorster meisjes en een meisje dat ln een Invalldewagentje wordt voortgereden. Dit 14-Jarige meisje is volgens de arts niet het slachtoffer van de polio explosie. Ze is al van haar geboorte Invalide en heeft een open rug. Fotograaf Piet de Nys heeft inmid dels verklaard de foto te goeder trouw te hebben genomen en het te betreuren, dat het Staphorster meisje op deze manier in de publiciteit is gekomen. Hy heeft het meisje zyn prijs, een vliegvakantie naar Malaga, aangeboden. De moeder van het meisje vindt dit echter niet nodig. Zy verklaarde, dat de koffie voor de heer de Nys klaar staat als hy dezer dagen naar Staphorst komt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7