Ik weet, dat 't zo is maar ik voel het niet en leraar kan 't nooit kalmer aan doen Schoolleiders en docenten onder druk Rector Bakker van Louise Nieuwbouw in zicht on Kohlbeck, leraar geschiedenis St. Agnes Scholengemeenschap: ih AUTO REED TEGEN BRUG: TWEE DODEN ITüxvjjAG 22 JANUARI 1972 LEIDEN KRO's Brandpunt heeft vorige week aandacht be steed aan de toenemende druk, waaronder schoolleiders en docenten komen te staan. De mammoetwet heeft onze wat gezapige middelbare scholen danig veranderd en de men taliteit van de jeugd draagt daartoe een stevig steentje bij. Leraren zijn altijd bezig, zijn moe na lange dagen, knappen thuis veel uiltjes, om het onschuldigste teken aan de wand te noemen. Er wordt ook oververmoeidheid en overspan ning geconstateerd. Rectoren, directeuren en docenten staan psychisch onder druk. Hoe denken ze daar zelf over? We vroegen het de rector van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap en een leraar van de St. Agnes Scholen gemeenschap, beide in Leiden. ,Ja, ik heb die Brandpunt-uitzending ook gezien. Ik was het eerlijk gezegd helemaal met hetgeen werd gezegd. Maar ik heb er eigenlijk zelf geen last van. Natuur- ik ben ook weieens moe i. P. Bakker lacht min of meer verontschuldigend alsof hij de niet zou zijn om er iets over te zeggen. Toch weet hij uit onder lag wat de mammoetwet heeft veranderd: voor de leerling, voor iiocent en voor de schoolleiding. Van het begin af in 1967 hij als docent, mentor van de brugklassen en conrector betrok- bij het experiment op de gemeentelijke Louise de Coligny- lengemeenschap, waar hij in 1960 als leraar aardrijkskunde intrede deed. De laatste tweeënhalf jaar is hij als rector de lager" van dit meer dan duizendkoppige "bedrijf". Bakker is een heel andere lleider dan de rector, die hij 8jer als leerling en leraar heeft kennen. Dat was een oudere eIit, zeker boven de vijftig, die deed naast zijn vak. ton op de kleinere scholen in aren. De schoolleiding was één De conrector had een kleine naast zijn vak. Met de docenten iajer alleen overleg over rooster pporten. Wel was er het dage- ontmoeten in de lerarenkamer, de rector zijn vaste s£oel had 1 niet het lef er te gaan zit- en het menselijk contact on- eld. Melkert kker denkt met plezier terug die tijd' van de kleine scholen, inïmoedelijke verhoudingen. Toch hij meteen het gevaar van de 'e(ferlijking van het verleden: ,zjeet niet, dat er onder de do- n groepjes en partijen waren. Open deur Hij is een Jonge schoolleider 40, j maar ziet er jonger uit ondanks zijn ernstige blik die geen vaste stoel heeft in de docentenkamer, die uit - het lerarenkorps is voortgekomen j ("dat heeft voor- en nadelen") en met veel van de tachtig docenten op voet van "je en Jou" is. De deur van i zijn kamer is bij wijze van spreken j altijd open, voor docenten, voor leer- i lingen en voor ouders. Desondanks 1 constateert hij met enige schrik, dat niet alle docenten zomaar de kamer van de rector binnenstappen. Met een licht schouderophalen schijnt hij daarin te berusten, zoals hij er ook in berust, dat onderwijs- I vernieuwing tijd vergt. Hij zou afwil len van d'e begrippen mavo. havo en atheneum en er AVO (algemeen i voortgezet onderwijs) van willen ma- j ken met 3, 4, 5 en 6-jarige cursus sen, omdat er ondanks alle voorlich- ting discriminatie is, bij de docen- I I ten, bij de ouders en bij de leerlin- I gen. ten opzichte van de mavo-oplei ding. "Het wordt echt niet algemeen aanvaard ook niet in onderwijs kringen dat een kind gelukkiger kan beginnen op de mavo en later doorstromen naar havo en soms zelfs naar atheneum". Flexibel Alle veranderingen en vernieuwin gen in het onderwijs passeren het bu reau van de reotor. "Je moet er fle xibel voor zijn Ik vind het fijn om zo te werken. De tijd zal leren of het zo blijft. Trouwens,, eens moet er toch meer rust komen in het onder wijs". Het schoolleiderschap vraagt in- j derdaad flexibiliteit. Dat laat alleen de agenda van de rector al zien: overvolle dagen met afspraken en vergaderingen. Contacten naar bui ten o.a. met gemeente, met de ande re schoolleiders in Leiden), contac ten naar binnen. Met de kleine staf (rector en conrectoren) meermalen per week ("drie jaar geleden op zijn hoogst eens in de veertien dagen"), met de grote staf, waarin de vaksec ties zijn vertegenwoordigd en met de docenten. De rector onderhoudt ook het con- tact met de leerlingen, met klasse- j vertegenwoordigers, met de leerlin- genraad. Hij is vóór democratisering en inspraak en wil die stimuleren, al zijn het op school moeilijke zaken. "Leerlingen hebben vaak alleen be langstelling voor zaken, waarmee ze direct te maken hebben. De belang stelling voor de school in het alge meen ontbreekt". Datzelfde constateert Bakker bij veel docenten. Hij beseft, dat het moeilijk is voor leraren om de grote lijn te zien, soms een stukje van hun vak prijs te geven ten bate van het algemeen belang. Het is een uitdaging op deze ma nier te werken. Bakker is blij met de rust op zijn school, "toch hebben we ook hier in het verleden wel verga deringen gehad, waarvan ik nachten wakker lag. Dat is voorbij". Lange dagen Nog een facet van het werk van de rector: het contact met de ouders. Hij heeft geen spreekuur, omdat hij vindt, dat ouders op elk moment, I dat ze het willen, met hem moeten j kunnen spreken. Daarom is hij niet boos als een vader hem 's avonds op belt om iets te vragen of om stoom af te blazen. Hij maakt op deze ma nier lange dagen "de laatste bel j geldt niet voor mij" en houdt daarom het weekeinde voor zijn ge zin. "We hebben ergens een huisje, want als je thuis blijft nu in Oegstgsest, binnenkort in Wassenaar lukt het niet eruit te komen". Extra druk op de rector en de staf geeft het ontbreken van 'n ad ministratief apparaat. "Ik ben het ermee eens als gezegd wordt, dat een school als deze een directie-secre taris nodig heeft, een man van ni veau, die de administratie regelt. Dat doen nu rector en conrectoren, die er gesn opleiding voor hebben gehad. Maar de financiën ontbreken. We hebben niet eens een telmachi ne. De mammoetwet heeft veel veranderd, maar niet het "handre- kenen" op school. De rector weet, dat dergelijke din gen in het bedrijfsleven anders wor- Extra belasting voor schoolleiding en docentenkorps op de meeste scholengemeenschappen is het feit, dat de leerlingen verspreid zitten over meer gebouwen in de stad. De Bonaven- tura scholengemeenschap is daarvan in Leiden het sterkste voorbeeld, maar de noodlokalen zijn nu in aantocht en een deel van 'het Schuttersveld is er gereed voor gemaakt. Ook de Louise de Coligny scholengemeenschap kent dit euvel. De school is verspreid over vier gebouwen: Kagerstraat, Eijmerspoelstraat, Sumatrastraat en Plesmanlaan. Vroeger had ik de gewoonte geregeld koffie te drinken bij de docen ten in de verschillende gebouioen. Het blijft door tijdgebrek vaak in de slof", verzucht rector Bakker. Overigens zal het aantal gebouwen op vrij korte termijn afnemen, omdat dit of volgend kwartaal de goedkuering af komt voor de uitbreiding met tien lokalen van het hoofd gebouw aan de Kagerstraat. De school hoopt dan de gebou wen Eijmerspoelstraat en Plesmanlaan te kunnen afstoten. den geregeld. En hij voelt zich toch een manager, evenals het bedrijfsle ven die kent. "Overigens van een bedrijf zonder winst- en verliesreke ning en dat is weieens onbevredi gend. Eindexamen en overgang zijn van zoveel factoren afhankelijk. De leiding van een school heeft te ma ken met het werkklimaat en de sfeer maar dat is zo'n moeilijke zaak". Psychisch Bakker begrijpt, dat de docenten ook weieens een onbevredigd gevoel hebben. "Het is heel anders gewor den. Steeds verandert er iets. De leerling vraagt veel meer begelei ding. Het is moeilijk werken met de Jeugd, die boordevol kritiek zit en die tegenwoordig ook uit. Vroeger vielen de slechte leerlingen af. Met de overgebleven goede ploeg werkte Je naar het eindexamen. Het sy steem is veranderd. Het eindexamen ook. Dat gebeurt centraal en de re sultaten gaan in de computer. Dat komt voor docenten als een kater". Hij is het eens met de stelling, dat docenten nooit meer klaar zijn te genwoordig. "Vroeger hadden lera ren bijvoorbeeld tijd om te promove ren. Dat komt bijna niet meer voor. Om maar niet te spreken van hoog leraren, die vroeger uit het middel baar onderwijs voortkwamen. De do cent is doorlopend bezig. Vooral psy chisch is het een hele belasting". Bakker tenslotte: "Ik weet niet of ik weer docent zou willen zijn als ik geen rector was. EIDEN Ton Kohlbeck (29), leraar geschiedenis, ze- jaar voor de klas, verbonden aan de St. Agnes Scholen- leenschap. Het is niet verwonderlijk dat een aantal, voornamelijk sre leraren ten prooi valt aan oververmoeidheid, inzin- |en of hartinfarcten. Twintig, dertig jaar lang hebben >p een nauwelijks gewijzigde manier lesgegeven. En ineens, als een lawine, komen de veranderingen in on- vijs én maatschappij op hen af. De status van het le- schap devalueert in veler ogen. De wijze man die het naai weet, bestaat niet meer. Van autoriteit wordt de ir deskundige. Meer niet. Dat komt bij sommige lera- hard aan. Ze kunnen de „kick" niet meer opbrengen nodig is om weer volledig aansluiting te krijgen". daarmee, zegt Kohlbeck, zijn eteen beland bij een groot pro- in het onderwijs. „In het be- even gebeurt het wel dat oude- rknemérs een zodanige functie i dat zij het iets kalmer aan in doen, in een soort windstil- echtkomen. Maar dat kan in ak niet. Of een leraar nu 25 of hij moet dezelfde prestatie le- Hij kent niet zoiets als kal- an-doen". d Paauw llbeck voegt er onmiddellijk aan it Je in dit verband zeker niet generaliseren. „Het is bepaald jo dat je hieruit mag conclu- dat de ouderen tekortschieten k worden en dat de jongeren il redden. Zo is het zeker niet. oudere leraren die het voor- ijk doen en ik ken Jongere die el geloven en hun lessen als ekarweitjes afdraaien. Wel kun het algemeen zeggen dat de S leraar aan grotere spanningen laat omdat van zijn aanpas- en uithoudingsvermogen meer gevergd dan van een Jongere", Br peinzend bij: „Ik ben nu 29, vraag me wel eens af hoe ik iageren als over 20, 30 Jaar al- Vltt n mij heen ineens zou veran- l<v Veranderingen voor veranderingen zijn er recies gekomen sinds Kohl- „De verhouding leraar-klas is ver anderd. De leerlingen zijn veel vrijer geworden, zelfbewuster; als le raar moet je ze voor vol aanzien Dat houdt tegelijkertijd in dat de le raar niet meer die autoritaire positie van vroeger heeft. Het generatieconflict komt ook veel scherper tot uiting. Je kunt zeggen dat de onrust van de maatschappij zich aan de school heeft medegedeeld. De leraar kan niet meer die orde maatregelen treffen die Jarenlang tot zijn beschikking hebben gestaan. Nee Je kimt Je er als leraar niet meer zo gemakkelijk vanaf maken. Het onderwijs zelf is ook danig veranderd: gewijzigde lesstof, nieuwe technieken, projecten, zelfwerkzaam heid. Vroeger was een leraar in zijn vak autonoom, nu pleegt hij overleg met zijn collega's om tot coördinatie van de lesstof te komen en zo mogelijk dezelfde proefwerken te geven. En dan de invoering van de mammoet wet, die heeft een geweldig stuk ex tra werk, een taakverzwaring gege ven. Het brengt veel vergaderen met zich mee". Onzin Over (veranderde) orde en men taliteit geeft Kohlbeck een voorbeeld. „In een lesuur staat een leraar iets te -vertellen. Eén van de leerlingen roept op zeker moment: „Maar dat is toch onzin". De leraar is daar zeer verbolgen over en spreekt later in de nogal huiverig voor dat soort on derwijs. Kohlbeck: „Ja, dan hoor je wel eens: ik stuur mijn kind naar school om Frans. Duits, Engels te leren, nipt om er een PvdA-man van te maken. Het is pure informatie die Je geeft, maar je krijgt de beschuldiging van indoctrinatie naar Je hoofd". Twijfel leraarskamer over onbeschaamdheid en ongemanierdheid. Ik moet eerlijk zeggen dat ik mij om die kreet niet boos kan maken. Ik zou Juist erg nieuwsgierig zijn wat voor argumen ten die Jongen had om „onzin" te roepen. Kijk. ik vind niet dat je elk afwijkend gedrag maar goed moet vinden. Je moet tot bepaalde afspra ken komen en daar dan aan vast houden". De taak van de leraar is ook ver zwaard omdat meer dan alleen vakkennis van hem wordt geëist. „Ja. Met alleen het afdraaien van het lesje kom Je er niet meer. Je moet iets méér overbrengen. Het vak dat je geeft, is belangrijk, maar het moet deel uitmaken van een bredere bedding, het mag niet op zichzelf blijven staan. Persoonlijk vind ik projectwerk erg belangrijk, maar dat kost weer vre selijk veel tijd. En als minister Van Ton Kohlbeck: „Als leraar ben je God-de-Vader niet (Foto Holvast) Veen ons nu terugschakelt van 32 naar 30 uur dan betekent dat, dat Je aan dit soort „noodzakelijke luxe" nauwelijks nog toekomt. Als leraar leid je scholieren op, niet alleen voor een diploma hoe groot daarvan ook het belang is maar ook en vooral om zich staande te houden in de maatschappij. Leerlingen die al leen worden klaargestoomd voor een papiertje, die gooi Je eigenlijk als een pakketje de maatschappij in. Afwach ten wat er van komt. Nee, de maat schappij moet erbij betrokken wor den. Het betekent dat Je niet om Vietnam, PakistanIndia enz. heen kunt. al vind ik wel dat je die din gen moet behandelen in de lessen waar ze thuis horen". Ouders zijn door eengenomen Mag een leraar twijfel, onwe tendheid aan zijn klas laten blij ken? „Waarom niet? Hij moet eerlijk zijn. Het is absurd te verwachten dat hij alles weet. Ik ben geschiedenis leraar, maar ik weet niet wie de achternicht van Karei V was. Je kent een aantal gegevens, Je bent deskun dig in Je vak, maar Je bent God-de- Vader niet. Twijfel moet Je delen met de klas. Het dwingt hen zelf te denken en op zich zelf te staan". Kohlbeck: „Dat is ook iets waar veel energie in gaat zitten. Op de betrekkelijk kleine scholen van vroe ger werden de beslissingen genomen door de rector of directeur, die door het dagelijkse contact met de kleine ploeg leraren al vlug wist hoe zij over bepaalde zaken dachten. Maar er zijn nu scholengmeenschappen met 80 leraren en 1000 leerlingen. De rector weet niet meer wat de achterban ervan vindt. Gevolg: er komt een lerarenraad en er zijn ver gaderingen nodig. Het oordeel komt veel langzamer tot stand omdat het over meer schijven moet lopen Vroeger hadden leerlingen geen in spraak (vaak ook niet eens over din gen, zoals feestavondjes, die hun re gelrecht aangingen) en droegen evenmin verantwoordelijkheid Nu is dat allemaal op gang gekomen. Mee praten over roosterkwesties, op neming van sommige vrije dagen enz. Er zijn dingen bij waarvan Je Je kunt afvragen of ze er de verantwoorde lijkheid voor kunnen dragen. Maar dan zeg ik: het is iets wat ze moeten leren, het is een stuk vorming. Je kunt niet verwachten dat ze alles meteen goed doen. De school is in dit opzicht de proeftuin van de maat schappij". Ziet Kohlbeck de verdere ont wikkelingen bij het onderwijs met optimisme tegemoet? ,Nee, ik ben pessimistisch gestemd. Financieel zit de zaak in het slop. Dat beknibbel op uren is fnuikend. Organisatorisch verwacht ik ook nog heel wat moeilijkheden. Zo'n scho lengemeenschap, zoals we die nu ken nen, is mooi, omdat Je een leerling gemakkelijker kunt plaatsen waar hij hoort- Maar die grotere verbanden brengen een veelvoud aan organisa torische besognes met zich mee. Tachtig leraren op 1000 scholieren, dat is tachtig afdelings-chefs op 1000 werknemers. Het geeft een hoop ad ministratieve rompslomp en in te genstelling tot het bedrijfsleven heb ben wfj niet het apparaat om dat werk te laten doen. Dus moeten we het zelf ter hand nemen. Het is werk dat niet bij ons thuis hoort, leraren hebben er geen opleiding voor gekre gen en het gebeurt dan ook nogal eens ondoelmatig. Om daar verande ring in te brengen heb Je extra man kracht nodig. Maar daarvoor is geen geld en zo blijf je voorlopig in een kringetje ronddraaien". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogeveen .J Ver burg te Wageningen, te Ederveen A. J. Timmer te Woudenberg, te Voort huizen H. Jongerden te Veenendaal. Bedankt voor Hoevelaken en We- kerom J. Catsburg te Sint Maar tensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Maasdijk A. Groene- wegen te Oenkerk. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Grootegast H. K. Poelman, gewoon gereformeerd pre- dikana te Kamperland. Aangenomen naar Rijnsburg voor de zending op Curacao D. T. Vreug- denhil te Oldehove. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sliedrecht P. op den Velde te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waarde L. Blok te Beekbergen. Bedankt voor Veen A. Hofman te Scheventngen. voor Middelhar nis N. W. Schreuder te Goes. Voorlichting over beroepen druk bezocht LEIDEN De Jaarlijkse beroepen- voor Uchtmgsbij eenkomst, gistermid dag m de nouise de Coligny-scholen gemeenschap gehouden, trok ook dit jaar weer veel belangstelling. Ruim 300 meisjes, eindexamenkandidaten van de scholen voor vwo en havo in Leiden, Oegstgeest, Woerden, Alphen aan den Rijn en Gouda waren ge komen om van de 22 informateurs en informatrices wat meer te horen over de meest uiteenlopende beroepen. Het programma vermeldde eerst een forum over de vier meestgevraagde beroepen (eerder in het jaar hadden de meisjes de gelegenheid gekregen om hun drie favoriete beroepen te noemen)Opmerkelijk was de samen stelling die het forum ditmaal had: Zuster Wieringa vertelde in kort be stek veel over de verpleegstersoplei ding aan het Academisch Zieken huis, drs. C. de Jong, directeur van de Analistenschool in Leiden vertel de het nodige over „zijn" opleiding, daarnaast hadden de directeur van Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme en een onderwijzeres, mej. A. H. van der Spek, zitting in het forum. Mej. N. H. Hak, die het forum leidde, merkte na afloop van de bij eenkomst op, dat de aantrekkings kracht van banen als stewardess, of van het ,au pair", gaan de laatste Jaren steeds kleiner schijnt te wor den. Veel belangstelling bestond wel voor de studie aan de Landbouw hogeschool in Wageningen in de voedseltechnologie. landbouwhuls- houdelijke wetenschappen e.d. Ook de diverse vertegenwoordigers van het onderwijs hadden het zeer druk. Voor alle beroepen bestond trouwens vrij veel belangstelling. LEIDEN Vannacht om ongeveer half vier zijn twee personen over leden, toen een personenauto tegen de ombouw van de slagbomen van de Voorschoterbrug over de Trekvliet opreed. Eén der inzittenden, een 32-jarige gastarbeider uit Turkije, was op slag dood. Een eveneens 32-Jarige Turk overleed later in het Elisabeth Zie kenhuis aan zijn verwondingen. De derde inzittende werd gewond, maar maakte het vanmorgen redelijk. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk het rijden met een te hoge snelheid. INFORMATIE AVOND OVER VIETNAM LEIDEN De Leidse afdeling van het Medisch Comité Nederland- Vietnam organiseert op woensdag 28 Januari a.s. een informatieavond in het Hooglandse Huis naast de Hoog landse Kerk. De bedoeling van de avond is onder meer om te laten zien op welke ma nieren de Leidse bevolking zijn soli dariteit met het volk van Vietnam kan tonen. Volgens het Medisch Co mité Nederland-Vietnam is dit no dig, in tegenstelling tot vele berich ten over terugtrekking van Ameri kaanse troepen, de strijd niet zal wor den vermindrd. „De strijd wordt nu echter gevoerd door Vietnamese sol daten. Alleen de kleur verandert. Bo vendien wordt de oorlog nog geïnten siveerd door het gebruik van elek tronische en chemische middelen, die geen onderscheid maken tussen sol daten en burgers", aldus het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Daarom zal voorlichting worden gegeven over de vele acties, die thans gevoerd wor den, zoals de proefmonster-, de brei en de naaimachine-actie. Ook veel mensen zetten zich als groep in voor Vietnam: kunstenaars, technici, medici en scholen. Mevrouw dr, J H. de Haas-Postu- ma zal dia's vertonen over haar rei zen naar Vietnam. Tevens Is er een kleine tentoonstelling over de oorlog en de medische hulp. Er zal volop ge legenheid zijn om vragen te stellen. De avond begint om 8 uur. Bouw van gemaal gaat beginnen LEIDEN/WARMOND In de eerste helft van dit Jaar kan worden begonnen met de bouw van een ge maal in Warmond en de aanleg van een rioolwatertransportleiding van daar naar de zuiveringsinstallatie Leiden-Slaaghsloot. De bouwtijd wordt geschat op een Jaar. De totale kostenraming beloopt f 1.280.000,—, waarbij geen rekening is gehouden met de door de gemeente betaalde kosten van voorbereiding en het aanbrengen van een extra inhoud in het gemeentelijk rioleringsstelsel. Uitgegaan is van 'n post van f 60.000. J. W. Vonk, thans directeur van de NV Vereenigde Melkproductenfa- brieken in Nuns peet, zal per 1 fe bruari toetreden tot de directie van Douwe Egberts Nederland mr. C. van Lookeren Campagne zal per 1 april terugtreden uit de directie van Dou we Egberts Nederland en dan opge nomen worden in de directie van Douwe Egberts tabaksmaatschappij.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3