ft aar is grootmeester Bent Larsen? KRYPTOGRAM - Bijzondere zegels in Zwitserland gjCHAAKRUBRIEK RIDGERUBRIEK Zwakke troef en toch slem I na H 1 1 LATELISTISCHE RUBRIEK m Pim en Pom Het jasje 'ERDAG 22 JANUARI 1972 oi a de catastrofale nederlaag van de Deen Bent Larsen tegen »ert Fischer (kandidatenmatch) vraagt de schaakwereld nieuwsgierig af welke prestaties Larsen nog in de toe- ist zal verrichten. We zien hem terug in de strijd om het opese kampioenschap voor landenteams. Denemarken steeds de bus gemist, want ook ditmaal was de eind- l1. Polen, 30 pnt; 2. DDR, 29J/2 pnt; 3. Denemarken 22]/2 L Finland 14 pnt. won in de voorronde o.a. Uhlmann, maar verloor in de hem overtuigend. Volgens ;aaste berichten heeft Larsen ingeschreven voor een aantal •nationale toernooien. Zijn con- zijn dermate hoog. dat enige n het verzoek tot deelname n ingetrokken. Wit: B. Larsen Zwart: W. Ulhmann Konings-Indisch •c4 Pg8-f6 2. Pbl-c3 g7-g6 3 d7-d6 4. d2-d4 Lf8-g7 5. Lfl-e2 Pgl-f3 e7-e5 7. 0-0 c7-c6 8 e3 deze eerste acht zetten zien we et komt regelmatig voor dat spelers met een te zwakke jkleur in slem verzeilen. Vooral wanneer men op iedere kaart" mag bieden, kan zoiets snel gebeuren. lelii f,1 Riji een andere Larsen. Speelde hij stee vast 1- b3 of 1 g3, ditmaal behan delt hy de opening op een normale wyze. indien men tegenwoordig nog van "normaal" kan spreken Het schijnt dat hij zijn openingsreper toire grondig heeft gewijzigd. 8 Pb8-d7 9 Ddl-c2 e5xd4 10. Pf3xd4 Tf8-e8 11. Tal-dl Dd8-e7 12. f2-f3 d6-d5(?) Riskant. Het blykt echter dat zwart weinig kan uitvoeren. Misschien was 12. a6 nog het veiligste. 13. c4xd5 c6xd5 14. Pd4-b5 d5xe4 15. f3xe4 Zie ook 15. Pc7 ef3: 16. Tf3: Pe5 met voordeel voor zwart. 16. Pd7-e5 het rustige begin wordt de strijd nu verschoven naar het vlak van de speculatie. Dat Larsen nog steeds gevaarlijk is, bewijst het verdere ver loop! 16. Tflxf6! De7xf6 Natuurlijk komt op 16. Lf6: Stelling na 16 Pe5 I 1 1 4 i 1 Will 1 j -f* 4 a m m 1 ii S a 1 1 i a t d. 00* g onlangs zag ik een paar inter nals zes harten bieden met in hand harten H, 7, 5, s partner 10. 8. 6. 3. Welisw "alle controles in de bijkleuren liseerd, maar in troef gingen slagen verloren „Precisie-systeem" kent niddel om zulke rampen te ofschoon daarvoor nogal wat etische kennis wordt vereist. spel uit de match Idkampioen De Dallas Aces •ij willig als zodanig teruggetre- Italianen van het Blue Team B754 (?H8 O 7 5 3 2 Jf» V 10 4 H 10 98632 10 8 5 A 9 7 3 H 10 9 6 8 B 3 A B 4 2 O V B 8 4 4» 9 7 6 5 2 gever, allen kwetsbaar. De Ikanen boden met de OW-spel- harten, waarin natuurlijk ipenaas alsmede moesten gaan: één down. Forquet (OW) deden het mét precisie aanzienlijk beter. West opende in derde hand met één kla ver, aangevende tenminste 16 of meer punten. Oost bood één schop pen, hetgeen tenminste een vijfkleur in schoppen en tenminste 8 punten aan hoge kaarten aangaf. West bood nu twee ruiten, enerzyds een ruiten- kleur aangevend, anderzijds steun voor de schoppenkleur ontkennend Nu was het oosts plicht (volgens het systeem) aan te geven wat hij in ruiten meehad en zijn bod van „twee harten" betekende, dat hij een re nonce of kleine singleton in ruiten bezat! De sleminteresse bij west is nu al aanzienlijk gedaald en hij vol stond met het „natuurlijke" bod van twee Sansatout hierna kon oost nog met drie harten zijn tweede kleur tonen. West hoefde nu niet méér te doen dan harten tot het vier-niveau te steunen, daarmee niet meer dan een matige harten-vierkaart aange vend en eventuele slemmogelijkhe den aan oost ter beoordeling latend Maar oost, met zijn zéér magere hartenkleur had daar geen enkele behoefte in en zo werd het ideale eindbod van vier harten bereikt. Garozzo maakte 11 slagen en de Ita lianen wonnen 13 matchpunten op dit spel Overigens bleek het Blue Team ook in alle overige opzichten sterker en in USA heeft men inmid dels geleerd, dat men wél een team van wereldkampioenen, maar niet de sterkste spelers ter wereld bezit! H. W FILARSKI Een belangwekkende stelling. Na het onaangename 17. Pd5! met beslis send voordeel voor Larsen. 17. Pb5-c7 Lc8-d7 18 Pc7xe8 Ld7xe8 19. Pc3-d5 Df6-e6? Larsen: Uhlmann dacht hier een kwartier na. Met de tekstzet overzag hij iets. De enige kans was 19. Dh4. Na 20 Lf2 Dh6 21 Dc7 Pc6! 21. Pe 7+ Km8, 22. Dc7 Pc 6! bereikt wit niets. Met de berekening van deze varianten was ik nog niet klaar. Bij myn laatste acht zetten heb ik geen andere zet kunnen vin den en eerst na 19 Dh4 20. Lf2 schien eerst na 19. Dh4 20. Lf2 Dh6 21. Le3 Dh4) wilde ik precies studleren of 20. Lf2 of 20. g3 juist was. De oplossing von'd ik in mijn hotelkamer: 19. Dh4 20. g3! Dh3 21. Pe7t Kh8 22.. Dc7 Er dreigt Db7en in vele voortzettingen is Td8 sterk. Zwart kan ditmaal niet met 22. Pc6 23. Db7: Tb8 de zaak redden wegens 24. Db8:ü Pb8: 25 Td8. Het eindspel na 25. Dd7 moet verliezen en bovendien dreigt wit toren en twee lichte offi cieren voor de dame te winnen met een geheide winststelling. Speelt zwart 25. Le5, dan ontstaat de mooie variant 26. Te8:t Kg7 27 Tg8* Kf6 28. Pd5 t Ke 6 29. ene. (Larsen in SCHACH, okt. 1971). 20. Pd5-c7 Ta8-c8 (Diagram) Na 45 minuten bedenktijd. Niet be ter is 20. Dc8 21. Td2 Tb8 22. La7: enz. 21. Tdl-d8!Tc8xc7 22. Dc2xc7 Lg7- f6 23. Td8-a8 Pe5-c6 24. Le2-c4! Hierna is het uit. Larsen heeft het middenspel zeer sterk gespeeld, al hoewel Uhlmann hem de kans van de dag gaf! 24. De6xc4 25. Td8xe8* Kg8-g7 26 Dc7-d6 Pc6-e7 27. Te3xe7 Dc4-es Stelling i 20 Tc8 OPLOSSING VORIGE PUZZEL i iii 1 A, en waarop men veelal strandde waren 36 horizontaal tmoest zijn nuk, maar men schreef meestal bui) en 24 verticaal (moet zyn citraat, terwijl men schreef ni traat). Eerste prijs f 10.mevrouw W. L A Vlieger, "Hofwijck", Oegstgeest; de tweede prijs van f 7,50 de heer D v. d. Plas, Mr. D. Donckercurtiusstraat 7, Katwijk aan Zee; prijs van f5, mevrouw N. v. Osnabrugge-Verhoorn, Akkerstraat 1, Leiderdorp en prijs van f 5,de heer H. L. A. Boom, v. d. Waalstraat 62, Leiden. Zwart bevond zich in hevige tijd nood. Hij had echter hier de party moeten opgeven, omdat Larsen nog een kwartier bedenktijd had. 28. Le3--h6* Kg7xh6 29 Dd6xf6 De2- e3* 30 Kgl-fl De juiste voortzetting. Op 30. Df2? volgt 30. Del* 31. Kfl Dc5* enz. 30. De3-d3* 31. Kfl-f2 Dd3-d2t 32. Kf2-f3 Dd2-d3* 33, Kf3-g4 Dd3- e2* 34. Df6-f3 f7-151 35, Kg4-h3 Zwart gaf het op. BISHOP :oi Zwitserse PTT brengt op don- g 17 februari een vijftal nieuwe omloop met 0.10, 0.20, 0.30 kén 2 franc als frankeerwaardë ng o| ring zegel van 10 rappen is gewijd ie twee toeristenclubs van Zwit- de Touring-Club der (TCS) en de Automobil- der Schweiz (ACS) De orga- gedenken bijna gelijktijdig •Jarig bestaan (de TCS in de ACS in 1973) en zijn er- koord gegaan, dat voor beide één gezamenlijke post- llatll zal verschijnen Als thema voor ontworpen door Hans Ru- werd het belangrijkste onder- »an de twee clubs gekozen, de Wacht. Met de gevarendriehoek, öntal gereedschappen en een tekst is er een voor en duidelijke voorstelling be- De postzegel wordt uitgevoerd kleiu-en: olijfbruin, zwart. Pijs-blauw en rood. Spoorwegen 125-Jarig bestaan van de Zwit- spoorwegen is het onderwerp 20 rappen. De in- ingen om in Zwitserland een toan te krijgen grijpen terug. ft begin van de vorige eeuw ste lijn werd op 9 augustus opend tussen Zürich en Ba- zogenaamde „Spanishbrötli- bahn" was gedacht als aanzet voor een verbinding van Zürich met het noorden, met een aansluiting op Ba sel. In vrij korte tijd werd het hele land met een dicht net spoorbanen overdekt, waarbij Zwitserland-on danks de talrijke technische en finan ciële moeilijkheden zich ontwik kelde tot één der best bereikbare landen van het vaste land van Eu ropa. De zegel, die geldt voor alle jubi lerende baanvakken, wijst naar de toekomst. Met de voorstelling van een moderne regelinstallatie heeft de graficus Herbert Auchli willen wij zen op de snelle ontwikkelingen bij de spoorwegen. Kleuren van de postze gel: olijfgroen, blauw, lichtblauw rood en oranje. In het jaar 1972 wordt ook het 50- jarig bestaan van de Zwitserse ra diozender herdacht. Op 14 februari is het namelijk vijftig jaar geleden, dat de gemeenteraad van Lausanne toestemming gaf een zender op te richten voor het luchtverkeer. In mei van dat Jaar volgden nieuwsberich ten en weervoorspellingen, op 22 augustus werd de eerste algemene zender in gebruik genomen, de der de van Europa. De voorstelling van de Jubileumze gel wordt gevormd door de zich uit- totaal 22 bladeren. De takken stellen de vijf werelddelen voor. de blade ren zijn het zinnebeeld van de 22 j Zwitserse kantons. De kleuren welke j in de postzegel zijn gebruikt zijn lichtblauw, groen, lichtgroen en vio let. j De beide luchtvaart-Jubilea. 25 Jaar Schweizerischer Nordatantik-Luft- verkehr en 50 Jaar internationaal breidende radiogolven, met daarin n luchtpostvervoer, hebben geleid tot gestileerd gezicht, Roland Hir- de uitgifte van een bijzondere zegel ter heeft hiermee willen duiden op - het contact tussen de luisteraars en de radio. De waarde van de zegel is 30 rappen, de kleuren zijn blauw achtig rood en oranje. Buitenland Op het programma van de manifes tatie „Kramgasse Bern- Treffpunkt Schweiz" staat ook het vijftigste congres voor de Zwitsers, die in het buitenland verblijven. Ter ere daar van wordt een zegel van 40 rappen de netto-opbrengst van de toe slag komt tachtig procent ten goede van de stichting Pro Aero die is be stemd voor de opleiding van Jeugdige ge vliegers, het overblijvende gedeel te gaat naar de instelling die het reddingswerk voor het luchtverkeer behartigt. De zegel kan voor alle frankeringen worden gebruikt en te vens voor de speciale vluchten, die in mei en Juni zullen plaatsvinden tussen Gent en New York en van Gent via Zürich naar Neurenberg. Op de postzegel is een Jumbo- Jet afgebeeld door graficus Burkard Waltenspül. Kleuren: blauw, grijs, rood en zwart. PIETER TAFFIJN. uitgegeven. Met deze zegel wordt de schijnwerper gericht op het werk dat Zwitsers over de hele wereld verrich ten en hun loyaliteit ten opzichte van hun vaderland. De door de gra- ficu Celestino Piatti ontworpen ze gel toont een afgeknotte boomstam, waaruit vijf takken spruiten met In (Pim en Pom staan in de o-pen deur en kij-ken naar bui-ten) Pim: Brrr. Pom: Brrr Pim: Zo koud als van-daag ls het nog nooit ge-weest. Pom: Het is toch ook win-ter. Pim: Zul-len we maar weer lek-ker te-rug gaan naar de ka-chel? Pom: Niks hoor. Het prikt lek- i je i je die kou. En we zijn toch ze-ker ster-ke kat-ten0 Kom mee Pim: (stapt achter Pom aan de stoep af) We lij-ken wel niet goed bij on-ze kop. Pom: (bib-bert zelf een beet-Je maar laat het niet mer ken) Heer-lijk heer-lijk i!k fris er he-le-maal van op. Pim: Brrr.Jij mis-schien maar ik niet. Ik wou dat ik maar weer fijn in mijn mand je bij de ka-chel zat. Pom: Als Je straks thuis komt is het dub-bel zo lek-ker. Dat zul |e zien. Pim: (Staat op-eens stok-stijf stil) Kijk nou es. Pom: Wat? Pim: DaarFriedeltJe. Pom: Waar? Pim: Daar .aan de lijn bij zijn /rouw-tje Pom: Ach man, dat is Frie-del- :je niet .hoe kom Je er-bij? Pim: Dat zie je toch. En het is .och ook zijn vrouw-tje. Pom: Ja.wel zijn vrouw-tje. Maar wat daar aan die lijn loopt is toch Frie-del-tje niet. Pim: O, nee? Wat is het dan? Pom: Een mens-Je of zo. Een mens-Je op vier po-ten. Pim: En tóch is het Frie-del- tje. Pom: Ga nou gauw. Je hebt toch o-gen in Je kop. Frie-del- tje met een Jas-Je aan? Al-leen men-sen dra-gen Jas-Jes. Pim: Let maar op. Ze komen on-ze kant op. Pom: (gaat er-voor zit-ten) Als dat Frie-del-tje is ben ik een le ver-worst. Pim (gaat bib-be-rend van de kou naast hem zit-ten) Was het (Frie-del-tje en zijn vrouw zijn nu vlak-bij). Frie-del: Kef kef .wat doen Jul-lie op straat, mal-le kat-ten? Pom: As-Jehet is hem. Pim: Wat doe jij op straat, mal-le Frie-del? Frie-del: Pfff..ik heb toch ze ker een Jas-Je aan. Ik kan er te-gen. Pom Een Jas-Je.een hond met een Jas-Je. Ik heb veel ra-re din-gen in mijn le-ven ge-zien, maar zo iets.daar moet Je een hond voor zijn. Pim: Haik wou dat ik zo'n, Jas-je had. Ik verhip van de kou. Pom: Pim, ik ben blij dat er geen an-de-re kat in de buurt is die jou kan ho-ren. Weet Je niet dat het mooi-ste dat wij heb ben on-ze vacht is? Pim Dat kan al-le-maal best waar zijn maar ik zou best een Jas-Je wil-len. En ik ga nu met-een naar de vrouw en vraag of ik ook zo'n Jas-je krijg. Pom: Als Je maar niet denkt, dat ik een poot op straat met Je zet als Je zo'n Jas-je draagt..ik ken Je niet meer als Je dat doet, Pim. men ze bin-nen) De vrouw: Dag Pim, dag Pom. Was het lek-ker bui-ten? Niet erg koud? Pom: Wei-nee vrouw. We heb ben toch ze-ker een mooi vach tje. Pim: Ik wil een Jas-Je, vrouw. Net als Frie-del. De vrouw: Wat zeg Je al-le-maal Pim? Pom: Luis-ter maar niet naar hem» rr*4iw. Hij wil een Jas-Je. D" "rouw: Wat zeg-gen Jul-lie toch al-le-maal? Dat het zo, lek-ker was bui-ten? Tja.voor jul-lie wel. Jul-lie heb-ben Je war-me vach-tje. Maar wij i-ten in trui-en en Jas-sen stop-pen. En weet Je wat ik van-mor gen zag? Frie-del, het hond-Je van de hoek. Hij had een Jas-Je aan en ik dacht: O. Frie-del, wat zul jij Ja-loers zijn op Pim en Pom. Jij loopt ge-woon voor gek met Je mal-le Jas-Je en Pim en Pom stap-pen rus-tig door de kou in hun kat-te-vach-tje. Pom: Als-Je-blieft. Nou hoor je het ook eens van een vreem de. Pim. Pim: (slaat zijn o-gen neer) Ik denk dat ik nog maar een om- me-tje door de tuin ga ma-ken. Lek-ker fris. Pom: En ik denk dat ik met Je mee ga. MIES BOUHÜYS Horizontaal: 1. fabriek van puzzels? Het lijkt er wel op. 5. lekker een verlaagde noot verho gen 11. u moet dit op tijd hulde brengen 12. is A dof en doods en toch een vechter? 13. is het es reeds in de plant? 14 aangenaam springerig? 15. het gevaar omzeilen 16 Ine uit het feestpapier; wat een wijf 20 overgemaakte kracht 22 wat ziek toch is Iran, He? 24 een verdrag wordt in een tent ge sloten 25. een L die „in" is, is een goed voorbeeld 26. eerste klas wrang "ins blaue hl- 28. het insekt heeft de teugels in handen, dat is wei een kwelling. 30. voddenkarretje 32. het was een slotwoord als proef 34. beest in het kippenhok 38. meisje, loop in Je kleding 39. meisje, nummer elk Jaar 41. zo worden de mensen in België aangeduid 43. daarna gaan we koffiedrinken 44. geldt in Nederland 45. een Chinees heen en weer wippen over de tafel 46. doen dieren er in om ruzie te ma ken Verticaal: 7. zei Je wat? 8. daar is je ligplaats, maat, en nu niet meer vragen 9 een nadelig beest omhangen 10. hij staat zeperig bij de heester 16 L zit met een ekster in het voer tuig? 17. iemand beroerd eer betuigen door hem te wentelen 18. vogelzaad? 19. showroom? 21. draai maar raak. u ziet het van 23. ziekelijke hondenmoeder 27. praterig hoofdgebak 29. niet in het lang en het kleiner 31. vooruitzien? 33. in Engeland zeggen ze: dat is geestelijke mannentaal 35. een boom in de vijver 36. willen Dolle Mina's niet zijn 37. tenslotte er de verte zien 40. zekeringenhalte 42. huisdier Oplossingen onder 't motto KRUIS WOORDRAADSEL dienen voor woensdag aanstaande te 9 uur in het bezit te zyn van de redactie van het Leidsch Dagblad. Witte Singel 1 Leiden. Wij stellen vier pryzen be schikbaar één van f 10. één van f 7.50 en twee van elk f 5. Alleen abonnees kunnen meedingen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21