LEIDSCH DAGBLAD Akkoord over een schone" Noordzee Protest tegen arrestatie van een journalist Geen Theo Koomen ond is vreden iet cao N.S. oor Mintoff eist boter vandaag 7T~ bij de vis POS T IN HE T ZIEKENHUIS LEIDSCH DAGBLAD (Euc/ Qlt ei teuivs igericlït I maai t 1860 ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Na. 33613 cteur: G Koopman (dredacteur: Drs J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nahezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) AZEL (ANP) Televisie verslaggever Theo Koomen heeft gisteren nabij de Zwit serse stad Bazel een ongeluk ,met zijn auto gehad. Hij was onderweg naar Davos, waar hij dit weekeinde in samen werking met Fred Racké de Europese schaatskampioen- schappen voor heren van commentaar zou voorzien. Koomen is ter observatie opgenomen in een zieken huis in Bazel. Hij heeft ver moedelijk een lichte hersen schudding en zal de eerste da gen het bed moeten houden. tv-commentaar zal nu worden verzorgd door Fred Racké en Bob Spaak. RECHT (ANP) De direc- an de Nederlandse Spoorwegen vier vakbonden van vervoers- neel zijn het in Utrectft eens rden over een nieuwe cao met ooptijd van twee jaar voor het 28.000 man tellend NS-nerjso- De vakbonden moeten het ak- eerst nog met hun leden be- n voor de cao, die per 1 Ja- J1 moet ingaan, van kracht nieuwe overeenkomst houdt on- meer in: toekenning van onsverhoging in een nominaal n procentueel gedeelte, vermin van het aantal loongroepen, ring van een salarisuitloop voor neelsleden die al een bepaald jaren op hun maximum staan rbetering van de ziektekosten- ng. Ten aanzien van de sa- erhoging zal het zogenaamde beleid van de overheid worden ld. heer J. J. Dassel, voorzitter van gemene Christelijke Bond van erspersoneel, noemde het be resultaat redelijk. Hij ver dat het de leden wel zal ian ti. De ACBV heeft de cao ellen opgesteld na een en- onder de leden. De bond wil oberen, de mening van de le- over het uiteindelijk re- t ook zoveel mogelijk indivi- te peilen. MIST 21 PAGINA'S De stroom carnavalsonder - scheidingen is weer losgebroken Mies Bouwman was gisteren de gast van de Maastrichtse car navalsvereniging, die haar ver eerde met de speciale onderschei ding genaamd het 'Momuskanon' Voor de kinderen van de mytyl school St. Rafael werd het een gezellig avondje, want Mies vier de carnaval bij hen. ROME (Reuter, UPI) De be sprekingen tussen Engeland en Malta in Rome zijn gisteren in verwarring geëindigd nadat de Maltezer premier Dom Min toff contante betaling had geëist, voor het gebruik van bases op Malta door Britse militairen. Het overleg is niet afgebroken, on danks het feit dat er op belang rijke punten geen overeenstem ming bestaat. Enige van deze punten zijn de grootte van hei terrein, dat de Britten mogen gebruiken, het aantal MaltezT burgers dat op de Britse bases zal werken en de garantie van Malta, dat er geen faciliteiten aan de Russen worden gegeven Mintoff verraste in Villa Madama bij Rome de Britse minister van De fensie Lord Carrington volko- toen hij meer dan egen miljoen pond sterling (f 75 mil joen) contant eiste. Naar uit Mal tezer bron wordt vernomen, heeft hij dringend geld nodig om salaris van ambtenaren te betalen. Deze eis betekent, dat de zaak moet worden terugverwezen naar de Na- vo-raad in Brussel, die deze week, secretaris-generaal Luns machtig de Mintoff 14 miljoen pond te bie den als Jaarlijkse pacht voor de ba- Bepaald is echter, dat niets zal wor den betaald zolang Malta geen Bilt verwacht van heden- tot rnavond: op veel plaatsen mist Shangende bewolking, maar In resten van het land ook ver- Ie opklaringen en op de meeste en droog. In het algemeen wei- aaar aan de kust af en toe ma- luidwestelijke wind. Minimum- raturen van 0 tot -4, maximum eer 4 graden. (Opgemaakt om 9 uur) ROTTERDAM (ANP) Tijdens een koppelkoers gisteravond in de laagse van Rotterdam, kwam Pe ter Post ten val. toen hij zijn part ner Sigi Renz (Wdl.) wilde aflossen. De Nederlander smakte in een bocht tegen de baan en is naar een zieken huis vervoerd. Hij kreeg een sleutel- beenbreuk, terwijl hij voorts aan de heup was gekwetst. Later deed zich nog een valpartij voor, waarbij de coureurs Leo Duyn- dam, Albert van Midden en Leyn Loevesijn lichte blessures opliepen. Sonneveld ziek Wim Sonneveld is vrijdagavond vlak voor een voorstelling in Apel doorn ziek geworden. De 800 bezoe kers in de stampvolle schouwburg Orpheus hoorden van schouwburgdi recteur J. D. van As, dat Sonneveld plotseling ziek was geworden. De dok ter had hem in verband met hoge koorts verboden op te treden. Ook vanavond en morgen mag hij de planken niet op. Ter kennismaking: het 4 weken voer de halve prijs Ik word abonnee per 5 februari 1972 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: idres: plaats: dok|© zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. LONDEN (AP, Reuter) De Britse minister van Land bouw, Prior, heeft in het Lagerhuis bekendgemaakt dat zijn land en andere Europese landen binnen enkele weken een overeenkomst gaan tekenen die het vervuilen van de Noordzee, het Kanaal en de Noordatlantische toegangen tot deze wateren beoogt tegen te gaan. De 12 landen, waaronder België en Nederland, zullen overeenkomen dat er in die wateren door schepen of vlieg tuigen geen lozingen worden verricht van gevaarlijke en giftige stoffen. De 12 landen hebben acht maan den over gedebatteerd over het akkoord dat niet slaat op de Oostzee of de Middellandse Zee maar toch kan worden verwelkomd als, zoals mi nister Prior zei, „de grootste stap tot nu toe internationaal genomen" in de strijd de zee te vrijwaren van vervuiling door giftige stoffen en chemicaliën, alhoewel niet door olie. Ook is verboden stoffen overboord te zetten die als ze in zee liggen een giftig karakter gaan krijgen. Er zal een oommissie komen die alle werkzaamheden voortspruitend uit de overeenkomst gaat coördineren. De 12 landen zullen ook een gemeen schappelijk onderzoek gaan instellen naar methoden die kunnen worden gebruikt om zich van giftige stoffen te ontdoen. Een absoluut verbod tot storten in zee zal stoffen bevatten die kanker kunnen verwekken, zoals kwik. cad mium, plastic en andere kunststoffen. Andere zoals arsenicum, lood. ko per. zink en vermengingen daarvan en ook teerachtige stoffen en ande re die met veel zorg zullen moeten worden verwijderd, mogen pas wor den gestort nadat hiertoe speciale vergunning is verleend. De assemblee van de Raad van Europa heeft besloten een hoge com missariaat voor het milieu in te stel len. dat de verschillende nationale activiteiten op het gebied van na tuurbescherming coördineert. De Europese Hoge Commissaris zou eveneens aan de regeringen van de lidstaten voorstellen moeten doen j over de te nemen maatregelen. Dit plan zal op de agenda worden ge- plaats van de ministerconferentie van de raad, begin 1973, in Wenen, die gewijd is aan de Europese milieupro blematiek. Een Europese milieupolitiek dient volgens de assemblee gericht te zijn op een gelijktijdige strijd op alle ge bieden waar de natuurlijke omgeving wordt bedreigd. Dit betreft zowel be strijding van lucht- en waterveront reiniging, als van lawaai en beper- king van afval door hergebruik. Bij deze strijd zullen alle niaatschappe- lijken en professionele groepen be trokken moeten zijn, aldus de assem blee. In het bijzonder zal aandacht moeten worden besteed aan het ge bruik van brandstoffen die de min ste vervuiling veroorzaken. Het is de taak van de nationale parlementen toe te zien dat er een wetgeving tot stand komt die voldoet aan de be hoefte. DANSEN LEREN met leuke jongelui bij EVERT CASTELEIN H. Kerkgracht 48 - 01710— 2 (Van onze correspondent) DJAKARTA De arrestatie van J. C. Princen door de Indo nesische veiligheidsdienst (Kop- kamtib) heeft een fel protest uitgelokt van mr. Yap Thiam Hien, recretaris van de Liga voor de Verdediging van de Rechten van de Mens, waar Princen voorzitter van is. De heer Yap *ecft gisteren de brief aan de Kopkamtib afgegeven waarin h(j verlangt dat on i id- dellijk de reden van Princens arrestatie wordt bekendgemaakt. Ook de buitenlandse persver eniging heeft ernstig overwogen een protest in te dienen bij de Kopkamtib, omdat het niet dui delijk is of Princen mede in ver band met zijn journalistieke werk voor de NCRV-radio is aangehouden. Voorlopig acht men het echter raadzamer geen initiatieven te nemen omdat dit wellicht Princens situatie ver der kan bemoeilijken. Intussen hebben de militairen Princens echtgenote meegedeeld dat haar man in Djati Baroe wordt verhoord. Uit een briefje waarin Princen z(jn vrouw vraagt wat kleren in een kof fertje te stoppen, blijkt verder dat hij er op rekent zeker nog enige dagen te worden vastge houden. De redacteur van de krant Sinar Harapan. die voor verhoor werd meegenomen, is gisteren vrijgelaten. Volgens de laatste berichten moeten twee verslag gevers van plaatselijke kranten, onder wie ook een van Sinar Harapan. zich melden bij de Kopkamtib. Een aantal anderen die zich bedreigd zouden voelen, heeft Djakarta voorlopig verla ten. Theodorakis: „routinegeval" DEN HAAG (ANP) Niet op verzoek van Griekse zijde, maar ge woon uit routine is aan de impres- serio van de Griekse zanger Theo dorakis meegedeeld, dat deze zich tijdens zijn bezoek aan Nederland dient te onthouden van uitlatingen die gevaar opleveren voor de open bare rust. de openbare orde of de nationale veiligheid. Minister Van Agt (Justitie) heeft dit gisteren ge antwoord op vragen van de kamer leden Schaefer, Ter Beek en Van Thijn (allen PvdA). De mededeling aan de impresario was „een routinemededeling ten aanzien van een vreemdeling, van wie uitlatingen als bedoeld niet bij voorbaat zijn uitgesloten". Bij een brand op het vliegveld van Manilla zijn vanochtend ze ker zes mensen omgekomen. Er zijn verscheidenvermisten. De schade bedraagt naar schatting honderd miljoen gjilden. Het vuui schijnt op diverse plaatsen te zijn begonnen. In het gebouw waren zeker honderd mensen. In Columbia beleefde men gis teren een rampdag. Twee vlieg ongelukken kostten aan 55 perso nen het leven. Er waren geen overlevenden. Bovendien kwam een bus in botsing met een tank wagen. die explodeerde en in brand vloog: zeker twintig doden Bij een van de vliegongelukken kwam de bisschop van Buenaven- I tura mgr. Cano om. Hij werd om zijn progressiviteit de "Rode bis schop" genoemd. Zijn toestel stortte in een storm j neer. Het tweede toestel van de Columbiaanse luchtvaartmaat schappij "Urraca" dat veronge lukte, kwam kort na de start naar j I beneden. Rector P. Bakker van een Leidse scholengemeenschap weet, dat de vernieuwingen in het onderwijs schoolleiding en docenten onder druk zetten, maar zelf voelt hij het niet zo. Uitspraak van leraar Ton Kohlbeck: „Een leraar kan het nooit kalmer aan" LEIDSE PAGINA 0 De NOS over het spreekverbod van Mikis Theodorakis: we kunnen toch moeilijk met hem over de in richting van de studio spreken PAGINA 5 In de serie kandidaten voor het Witte Huis ditmaal: John Vliet LindsayPAGINA 11 Vandaag werd het nieuwe EEG- verdrag ondertekend: een histo rische dag voor het Westen maar ook voor de relatie tussen het Westen en het Oosten PAGINA 12 „Mevrouw Gandhi kijk toch alsje blieft een beetje uit", zegt iemand uit de Betuwe PAGINA 9 Voor dit schaatsweekend nog een toetje: de dames zijn pas in 2002 sneller dan Ard Schenk PAGINA 15 czb'J INTERIEURVERZORGING CP'JNÖ&URGD MEER KEUS IN i BASSENDE OMGEVING 's Gravenhage 22 Jan. Van onderscheidene kanten wordt stellig verzekerd dat ZM de Koning de tractaten met En geland le nopens de afstand der kust van Guinea 2e Su matra en 3e de nmigratie, bekrachtigd heeft. tAdvertentieDe onderge- teekende heeft de eer te be richten dat de boekhandel en boekdrukkerij van wijlen den Heer E. JBrill in zijn bezit is overgegaan, die hij ondei dezelfde Firma zal voortzet ten A. P.M. van Oordt. AdvertentieMen ver langt te huur met Po. Mei e.k. een net burgerhuis, op een fatsoenlijke stand Adres met franco brieven or.der letter P aan het bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1