m Geluidsband verdringt blindenschrift niet Marianne Oudkerk legt J aap niet in de watten maar geeft hem trainingsadvies Marie wordt wijzer NSES IN BRAILLE ■—v' W inter sport-bruin 1ELO Het damesweekblad Prinses de christe- belle kan nu door blinden gelezen worden. Met van 1 januari is het in braille verschenen. het eerste tijdschrift dat op de foto's en adverten- blindenschrift wordt cht. De primeur komt uit rfstpracht badende bossen ïelo, waar de Christelijke bliotheek, initiatiefnemer reeds 102 abonnees no- Behoefte gepeild Henk Fidder (42): „We ituurlijk eerst de behoefte e aan zo'n dure uit- maar dit overtreft itste verwachtingen. Meer lerd abonnees, dat is heel onze maatstaven. Het ge- inkt u ongetwijfeld krank- de oren, maar wij zouden iegd hebben wanneer zich abonnees hadden gemeld, ïaar 25 abonnees zouden de Prinses in braille in gaan." ?eld er nog niet is om de uitgave te financieren is ibelangrijk. Henk Fidder: gewoon en we zien we aan de centen komen. Het kan ons zelf niet schelen waar de centen vandaan komen." Met dat laatste bedoelt Fidder dat wat hem betreft ook niet-christelij- ke bronnen aangeboord zullen wor den. Elke vorm van schroom in deze dient bij dit soort zaken te worden afgelegd. Niettemin is het duidelijk dat de uitgave de eerste tijd afhankelijk zal zijn van particuliere giften. „We moeten nog naar het ministerie, want als we ons bewezen hebben, zal zoiets natuurlijk gesubsidieerd moeten worden. Maar u weet hoe moeilijk CRM op het ogenblik met subsidies is, we wachten dus nog Hoeveel de kostprijs van één Prin ses in braille zal bedragen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Men is nog aan het calculeren. Vast staat in ieder geval dat de abon nees dezelfde prijs gaan betalen als de ziende lezeressen. Henk Fidder: „Ik zie het als discriminatie van de blinden wanneer je hen een goed kopere prijs berekent." Hoe duur blindenschriftdruk is, kan men opmaken uit de kostprijs van een eenvoudige roman die in braille wordt gedrukt. „Het brailleren van een romannetje levert vijf banden op, dat kost zo'n vijftig gulden." De „Klop op de deur" in brailleboek- vorm, een klus die vorig jaar werd volbracht, komt op ongeveer 200 (22 banden) Kleinste De Christelijke Blindenbibliotheek te Ermelo, de kleinste van de vier blindenbibliotheken in Nederland, beschikt op het ogenblik over 3300 boekentitels in braille. Daarnaast werden nog eens 2000 titels op bandjes ingesproken. Hoewel slechts ongeveer 35% van de 6000 10.000 blinden die Nederland telt (juiste cijfers ontbreken, het wachtep is op materiaal van de volkstelling) het ingewikkelde brailleschrift beheerst, heeft de opkomst van de bandre corder (voor onze niet-ziende mede mens de vondst van de eeuw) het brailleboek niet kunnen verdringen. „Integendeel, de behoefte aan titels in braille neemt zelfs toe, omdat een boek zélf lezen altijd nog iets anders is dan het je laten voorlezen van een boek. Als je zelf leest kan je je fantasie veel meer de vrije loop laten." Ook voor studieboeken en weten schappelijke titels geven de meeste blinden de voorkeur aan braille. De tijdschriftensector is in het braillewezen nog een sterk onder- rontwikkeld gebied. Dat de Prinses het eerste tijdschrift is dat inte graal gebrailleerd gaat worden, zegt genoeg. Henk Fidder: „Er zijn wel eens meer pogingen ondernomen om een tijdschrift in braille uit te ge ven, maar steeds weer strandde het." In de afdeling „gesproken woord" komen blinden bij het stillen van hun informatiehonger beter aan hun trekken. Zo verheugt zich het Gesproken Weekblad voor Blinden, een gezamenlijke uitgave van de Nederlandse Blindenbibliotheek te Den Haag, de Amsterdamse Open bare Bibliotheek en de Christelijke Blindenbibliotheek te Ermelo, in een enorme belangstelling: meer dan 1000 abonnees. Het gesproken weekblad, een wekelijkse selectie van in Nederland verschijnende dag- en weekbladen, gaat er in als koek. Gretig aftrek vinden ook de ge- brailleerde radio- en TV-program- ma's, de „gids" voor blinden, even eens een wekelijkse uitgave. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven NAARDEN Viermaal per week staat Marianne Oudkerk— Heemskerk om kwart over vijf op. Ze geeft dan zwemtraining en is oip half acht weer terug in huis, waarna de dagelijkse beslomme ringen beginnen van een huis vrouw met twee kinderen en een topsportman. Het gezin Oudkerk kent echter niet ailleen de wereldkampioen Stayeren (in 1969 in Antwerpen), maar ook de zwemster die bij de Olympische Spelen in Rome zilver veroverde, Op en top een sporthuwelijk dus. Marianne Heemskerk leerde Jaap Oudkerk ook kennen tijdens die Olympische Spelen in Rome. Beiden waren ze echter zo druk met hun sporten, dat het bij wat vluchtige ontmoetingen bleef, maar vier jaar later in Tokio bleken ze toch wel heel wat voor elkaar te voelen en in 1966 werd dit sporthuwelijk in Naarden gesloten, f Marianne Heemskerk was voordat ze mevrouw Oudkerk werd al ge stopt met zwemmen. Direct na de Spelen in Tokio besloot ze ermee op te houden, omdat ze twaalf jaar zwemmen lang genoeg vond. Ze werd trainster van de Duitse natio nale zwemploeg, een volledige dag taak. Toen ze trouwde, moest ze ook dat laten schieten, maar het belette haar niet trainster te blijven Even min als de geboorte van twee kin deren, een meisje en een Jongen. Zij staat nog steeds vier maal in de week om zes uur 's morgens in het zwembad, waar ze op het ogenblik de top van HZC/ De Robben traint. Maar Jaap Oudkerk dan. Moet die niet worden verzorgd, zoals de meeste topsportmannen door hun vrouwen in de watten wordenge legd? Marian: „Jaap is erg gemakkelijk en onze sporten gaan nu eenmaal voor een groot gedeelte langs elkaar heen. Het stayeren gebeurt altijd rond middernacht. Ik moet 's mor gens vroeg op. dus ga ik bijna nooit kijken. Natuurlijk wel een werel- kampioenschap, maar met gewone wedstrijden ben ik er nooit bij. En als ik zondagavond moet waterpo loën, dan past Jaap op de kinde- Speciaal eten klaar maken doet ze nooit, wat in dit gezin natuurlijk niet zo vreemd is. omdat zij altijd veel verse groenten en een behoor lijk stuk vlees op tafel zet. Als sportvrouw is ze dat zelf ook ge wend. Wordt er tussen zwemster en wiel renner niet onzettend veel over „sport" gepraat? Marian: „Nee, eigenlijk praten we daar heel weinig over. Wel praten we over de training van Jaap, om dat ik vind dat wielrenners maar Marianne OudkerkHeems kerk neemt een van haar pupil len, de Duitse Heike Hustede onder handen. een beetje aanrommelen. Van in ter - valtraining en dergelijke hebben ze nog nooit gehoord. Dat heb ik hem geadviseerd. En dan luistert hij wel naar me omdat ik tenslottte train ster ben als is het dan in een an dere sport". Vrouw van topsporter door Ria Racké Zo is het voor wielrenner Oudkerk beter dat hij vrij kort en intensief traint in plaats van het „kilometers vreten" wat de meeste wielrenners doen. Zijn vrouw adviseerde hem daarin. En op die manier is Ma rianne een heel andere vrouw ach ter de topsporter dan de meeste vrouwen die in deze rubriek aan het woord kwamen. Marianne Oudekerk heeft haar sport nooit helemaal losgelaten, al stopte ze dan als actief topzwem- ster. Ze zwemt nog wel eens mee in verenigingswedstrijden, ze speelt nog iedere week polo en moet ook als trainster vaak mee naar wed strijden. Is dat allmeaal te combi neren? Bij haar gaat het allemaal best. Als ze met de zwemsters conditie-trai ning gaat doen, lopen de beide kin deren vrolijk mee. Als het zomers mooi weer is zit ze de gehele dag met hen in het zwembad. Zullen haar kinderen topsporters worden? „De kinderen mogen topsport beoe fenen, maar ik zal ze niet dwingen als ze niet willen. En zwemmen hoeven ze zeker niet. Ik vind het belangrijk, dat je de sport gaat doen waar Je qua karakter, bouw, aanleg en vooral eigen dicipline het meest geschikt voor bent. En als dat niet zwemmen is bij mijn kinderen zal ik er niet om treuren. Tenslotte heb ik in de sport veel beroerde mo menten meegemaakt en Jaap ook. Natuurlijk er zijn ook fijne ogen blikken geweest. Wel meer dan ver velende". Niet alle topsporters verdienen veel geld door hun sport. Marianne Heemskerk en Jaap Oudkerk zijn en zullen beslist niet rijk worden van de sport. Het enige, waar ze mee zijn geholpen is een huis in Naarden. Dat had de burgemeester haar beloofd, toen ze er gehuldigd werd voor haar zilveren medaille op de Olympische Spelen. Volgende week Loekie Post De firma Erica N.V. uit Den Haag brengt een spuitbus voor het zelf waterdicht maken van suède kleding. Jeps-I is een stof die suède kleding volgens de fabrikant niet alleen waterdicht maakt maar, ook weerstand geeft tegen koffie, olie en coca-cola. De met Jeps-I geïm pregneerde stoffen bewaren hun af stotend vermogen ongeveer 10 tot 18 maanden. Jeps-I wordt gebracht in bussen met verschillende inhoud in dverse prijzen (vanaf f 4,95 voor het waterdicht maken van het voorpand van een vest of pullover). Jeps-I is geen reinigingsmiddel. Ook van het goede kunt u teveel geven. Stop uw kinderen daarom niet vol met melk, want dan eten ze te weinig ander gezond eten, zoals vlees of vis, groenten, brood, aardappelen en fruit. De goede hoeveelheid melk voor kinderen in de groei is: liter voor kinderen van 4-7 Jaar en 3/4 liter voor kinderen van 10-12 Jaar. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jooge stijl._ BREESTRAAT I08a-||2 LEIDEN V Nederland wordt de komende weken volgehangen met een affiche, waarop onder de kop „Ze gaat toch trouwen, waarom zou ze dan f|| leren?" zal worden geprobeerd om véél meer meisjes betere en langere onderwijskansen te bieden. „Marie, wordt wijzer!" heet de actie, die wordt gevoerd door ManVrouwMaatschappij, Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, PvdA-Vrouwencontact en on derdelen van het NVV. De actie is geboren bij de Zoetermeerse afdeling van ManVrouw —Maatschappij, die tot grote verbazing een louter plaatselijk ini tiatief overal zag overgenomen. Daarom is er nu een landelijke campagne van gemaakt. De Zoetermeerse MVM'sters hadden het affiche getild uit de serie advertenties, die deze lente door de dagbladen gratis werden ge plaatst, onder auspiciën van de Stichting Ideële Reclame. De organiserende groeperingen die graag ook andere groepen zien meedoen hebben juist deze tijd van het jaar voor de actie gekozen omdat nu in menig gezin de schoolkeus van het kind ter sprake komt. Zij willen de mentaliteit veranderen, die maakt dat het doorsnee-meisje korter en op een lager niveau onderwijs volgt dan de doorsnee-jongen. En bij de groep tussen de 15 en 18 jaar. die helemaal geen onderwijs meer volgt, zitten 120.000 meisjes tegen over slechts 58.000 jongens. „Ook al blijft ze verder haar hele leven thuis, dan moet ze toch kunnen leren, om zelfstandig te kunnen denken," zegt mej. P. J. C. Tegelaar van het NVV, „en bovendien: denk aan de kinderen die ze wellicht later heeft. Die moet ze toch op haar beurt verder kunnen helpen Voor velen zijn de besneeuwde bergen van Oostenrijk en Zwitser land al een even vertrouwd beeld geworden als de door zon over goten stranden van Italië en Spanje. Er is echter maar weinig bekend over de juiste huidverzorging en make-up die u moet toepassen in de winter. De winterzon heeft door zijn reflectie op de witte sneeuw een vrij grote kracht en vooral in de maand februari zult u dan ook bruin gebrand terugkomen van uw wintersportvakantie. Dit bruinworden is echter niet zonder enig gevaar voor uw huid. Krijgt uw huid in de zomer, door wat zon in eigen land al enigszins de kans zich voor te bereiden op de hitte van het zuiden, in de win ter is dit niet zo. Evenmin voelt men direkt de sterkte van de zonne stralen, door de frissere buitentemperatuur. Uw huid heeft nu een betere bescherming nodig en hiervoor heeft Max Factor enkele spe ciale crèmes op de markt gebracht. Als dagcrème en nachtcrème kunt u het beste een crème gebruiken die rijk is aan plantaardige oliën en bovendien de vitaminen A-fD bevat. U zult merken, dat deze crèmes uw huid beter zullen be schermen en dat u bovendien een mooiere egale bronzing krijgt. Gaat u wat langer op vakantie, dan kunt u om de vier dagen een "oppeppertje" nemen in de vorm van wat massage crème. Ook voor de wintersportzon een goede zonnebrandolie gebruiken, speciaal één met een filter voor winterzon, zoals bijv. de Max Factor Suntan Oil of Suntan lotion. Als après-ski adviseert Ouy een transparante make-up, welke u een glinsterend, jeugdig uiterlijk geeft.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19