Sociale werk- aats is alleen ndionee!" Prikkelende scriptie weekte reacties los Het debat is aardig GEDICHTEN Leegte Maatschappelijk werker ltman van Leidse dienst: All Together Now Little baby Waarom JANUARI DE LIEFDE Eenzaam DE NIEUWE MORGEN 22 JANUARI 1972 LEIDEN Bouke Veltman (30) is een by de Leidse socia le dienst aangestel de maatschappelijk werker. Voor zijn studie Hogere So ciale Arbeid schreef hij een scriptie, ge titeld „De sociale werkvoorziening en de potentiële werk- Hieronder een uit treksel uit dat werkstuk, alsmede kanttekening van dra. Josten van Academisch Ziekenhuis bij het iel. Dra. Josten heeft ook onder togen op dit terrein gedaan en gepubliceerd, juke Veltman (foto) heeft met zijn prikkelende scriptie reacties los willen weken. Die zijn gekomen prompt nadat de inhoud van zijn werkstuk in ruimere kring bekend raakte. De gemoederen laaiden zo op, dat een gesprek tussen Veltman en functio narissen van enkele sociale werk plaatsen in oostelijk Zuid-Holland wenselijk bleek. De confrontatie vond plaats in het raadhuis van Waddinx- veen. De kritiek van de sociale werk plaatsen op Veltmans scriptie was niet mals. Men was het bijvoorbeeld volslagen oneens met Veltmans stelling, dat 't economisch rendement vóór het wel zijn van de arbeiders in de werk plaatsen zou komen. Wel vond men mét Veltman, dat opneming van gehandicapten in het bedrijfsleven bij voorkeur zou moe ten worden nagestreefd, om dat ge voel van afzondering te doorbreken. Maar dit roept ook weer spanningen op bij de gehandicapten én de me dewerkers van het bedrijf, waar zij terecht komen. Reactie van Veltman: die arbeiders van dat bedrijf moeten ook meer begrip krijgen voor de WSW-er. De functionarissen van de socia le werkplaatsen bleken zich vooral te hebben gestoord aan de opmerking, dat er van hun kant weinig betrok kenheid zou zijn met het lot van de WSW-er. Als hiervan sprake is, moet men dat gebrek aan medeleven eer der zoeken bij de ontwerpers van de sociale wetgeving in Den Haag, dan bij directeuren en de leiding gevende staf van de sociale werkplaatsen, die binnen de mogelijkheden van de WSW proberen mee te werken aan arbeidsvreugde en welzijn van de WSW-ers, luidde het. )EN De sociale werkvoorziening functioneert verre van Tot deze bevinding komt de bij de Leidse sociale dienst werk- jJjouke Veltman (30) in een scriptie, die Leidse gegevens bevat, r, iale werkvoorziening schrikt af, is hem uit vraaggesprekken en. Eenmaal opgenomen in een sociale werkplaats hebben de 500 n wel plezier in het werk, maar maatschappelijk werker Velt- gnaleert ook veel onderhuidse kritiek. sociale werkplaatsen, ligtde -regeling ten grondslag (de wet ;iale werkvoorziening)Die is er die wegens een lichamelij- irakterologsiche handicap niet ag kunnen komen. Het is een 1 regeling. Werklozen kunnen niet worden verplicht tot de een sociale werkplaats. Ie praktijk leert, dat de meeste een gegeven moment ge- jgen van het thuis zitten. Men eer waarmaken tegenover de getuige uitlatingen als „dan nminste iets". Opgelegd stelt: „De sociale werkvoorzie- Idt vaak opgelegd. Men heeft, ks een eigen vrije keus. :nv -regeling is een uit de nood maatregel, omdat het bedrijfs- wij met z'n allen) een be roep niet-produktieve mensen plaats: „De sociale werkplaats is een economische zaak aan het worden. De werkplaatsen worden toeleveringsbedrij ven voor de industrie. Als het kan, moe ten zij zich zelf bedruipen. Is dit, om de sfeer van het vrije bedrijf zoveel mo gelijk te benaderen, of meent men dat dit voor het welzijn van de gehandicap te is?" De verdiensten liggen laag in de werkplaatsen. Veltman„en het inko men bepaalt nu eenmaal een stuk van de status". Hij wijst er in zijn scriptie op, dat er toch al sprake is van status- verminderlng, omdat de WSW-arbeider vaak werk op lager niveau krijgt aan geboden dan in zijn vroegere beroep. Veltman betreurt het, dat de rijksover- hied aanstuurt op concentratie van WSW-ers in aparte werkplaatsen (Lei den heeft er drie) en in administratieve centra. Hij noemt dit een kwalijke ten dens. Veel meer voelt hij voor de (nau welijks functionerende) wettelijke rege ling uit '47, waarin bedrijven worden verplicht om minder-validen op te ne men. waarbij het aantal afhangt van de grootte van het bedrijf. Wat dit betreft, staat Leiden er trou wens nog gunstig voor. In deze stad kun nen de talrijke rijksinstellingen flink wat WSW-werknemers gebruiken. Bij de WSW-ers zelf zijn deze baantjes in trek, omdat ze zich meer voelen opgenomen in de maatschappij en niet de afzonde ring ondergaan van een sociale werk plaats. Voor zijn scriptie heeft Veltman vraag gesprekken gevoerd met vijftig Leidse werklozen, die waren gewezen op de mo gelijkheid van de WSW. Het waren emo tievolle contacten, blijkens veelvuldige uitspraken als: „word ik daar heen ge stuurd?" en „is er dan geen andere op lossing?" Door dit soort reacties waakzaam ge maakt vroeg Bouke Veltman zich af waarom de sociale werkplaats niet als een oplossing wordt gezien. Vooral on gehuwde werklozen toonden weinig be langstelling voor de WSW-regeling. Van de vijftig ondervraagden waren er maar elf die eventueel via de WSW aan de slag wilden gaan. Geen werk De anderen wezen die mogelijkheid af. Hun argumenten waren: „dat is geen werk voor mij" en „Ik kan er mijn oude beroep niet uitoefenen". Pas op de twee de plaats kwam het argument van de la ge verdiensten. Uit de resultaten van zijn enquête, trekt Veltman de conclusie, dat de af wijzende houding Jegens de sociale werk plaats onder meer verband zou kunnen houden met de instelling die erachter zit (meer het economisch belang op het oog. dan het welzijn van de WSW-er). Aan het slot van zijn scriptie zegt de maatschappelijk werker uit Bodegraven. Maatschappelijk werker Velt- man: „De sociale werkplaats (hier de Leidse aan de Groensteeg) is al- E leen functioneel". (Foto Holvast) dat veel van wat hij schrijft „nogal j| emotioneel" is. Maar juist hieruit spreekt betrokkenheid, vindt hij„de instanties die met gehandicapten wer- ken, werken meestal zonder hen. Ze zijn alleen functioneel. De gehandicapte is, daar niet mee geholpen". Suggesties 1 De sociale werkvoorziening overboord 1 zetten van vandaag op morgen, acht hij E niet mogelijk. Wel noemt hij het zaak, de WSW-regeling meer af te stemmen op de behoefte van de mensen die er werken. E Hij doet verscheidene suggesties: een diepgaand onderzoek naar de j| houding van de werklozen en de werk- nemers in de WSW inspraak van WSW-ers bij beslis- singen die hen aangaan. probeer de wet van '47 nieuw leven i| in te blazen <de wet die de plaatsing van minder-validen in het vrije bedrijf E regelt) O betere voorlichting over positie, rech- E ten en plichten bij werkloosheid. 9 ruimte tot werk-experimenten in de huidige sociale werkplaatsen. Bouke Veltman is zich ervan bewust, dat hij in zijn scriptie een hoop kritiek heeft gespuid. Misschien een beetje té overvloedig. Deze prikkeling lijkt hem echter de eni- =E ge weg, om betrokkenheid te kweken bij de uitvoerders van de sociale werkplaat- sen. Een betrokkenheid voor de mens die daar werkt. Een betrokkenheid, die Velt- man nu nogal eens mist. de IN wie de skriptie legt naast het uitvoerige askn de Waddinxveense diskussie. niet aan de indruk onttrekken :astt|debat aardig is ontspoord. Het mee om de diskussie, die door liteit voor het forum van de tzers is gekomen, weer in het limtjioor te krijgen. de sociale werkvoorziening zo'n erknemers omvat en er vorig miljoen gulden uit .de belas- an werd besteed, heeft deze ng de publiciteit niet gezocht. !t daarom weinig bekendheid, bestaat het gevaar dat op- q, die in de diskussie gemaakt hun verband worden gerukt. fling geven tot misverstand. Veranderingen ES Veltman weet dat de sociale 2540 ziening nuttige diensten be- lar hij weet ook, dat er veel eterd kan worden en dat er in rnst ingrijpende veranderingen Hen zijn. Hij geeft daarvoor aantal konkrete aanbevelingen. )k begrijpelijk dat de funktio- uit de sociale werkvoorziening reren tegen de kritiek, want zij ®an Ivigen zich met een voorziening veel mensen iets te bieden .j, el zullen zij bereid zijn om toe dat het apparaat zeker tekor- st oring ontstond, toen de diskus- op het persoonlijke vlak ging bewegen, namelijk dat van de inzet en de betrokkenheid van het leidinggevend echter in de strijd tussen het econo- personeel. De kern van de zaak schuilt misch en sociale doel van de sociale werkvoorziening. De heer Veltman haalt dit terecht in zijn skriptie naar voren. Een huwelijk tussen deze beide doelstel lingen kan niet anders dan gedwongen zijn en, om de beeldspraak af te ron den, de sociale werkvoorziening is het onechte kind uit dit huwelijk. Maar bet is een gedwongen huwelijk, er was geen keus! Dat vraagt om enige nadere toelich ting. Onze samenleving is een arbeids maatschappij. Er zijn twee vragen waarvan het antwoord ieders plaats in die maatschappij in grote lijnen be paalt: wat doe je en wat verdien je. Al leen kinderen, huisvrouwen en gepen sioneerden zijn daarvan vrijgesteld, maar dan ook maar in zekere zin, want dezelfde vragen kunnen worden gesteld, over vader of echtgenoot of over vroe ger. Wat ben je waard De vragen hebben een diepere achter grond, want in feite wordt gevraagd: wat ben Je waard voor onze maatschap pij en op welke wijze neem je aan de maatschappij deel? Arbeid staat dus heel centraal in het bepalen van de mate van aanvaarding door de sa menleving, de mate van onafhankelijk heid en daarmee van het gevoel van eigenwaarde van het individu. Niet-wer- kers zijn verdacht, geïsoleerd en afhan kelijk van de goede gunst van anderen. De verbeterde uitkeringsregelingen hebben veel goed gedaan voor de finan ciële positie, maar een gering of mis schien zelfs averechts effekt gehad, op de aanvaarding van de niet-werker door de gemeenschap. Het bedrijfsleven beschikt echter over het monopolie van de arbeid, de sleu tel van de poort naar een geaksepteer- de plaats in de gemeenschap. Maar het bedrijf heeft als eerste doel winst. Tot het behartigen van maatschappe lijke belangen kan het bedrijf alleen worden oven-eed met subsidies, zoals bij voorbeeld het vestigen van ondernemin gen in ontwikkelingskernen (met name Oost-Groningen). Daarom heeft de overheid gemeend een eigen sleutel voor de samenleving te moeten smeden voor hen die door het bedrijfsleven niet meer geaksepteerd worden: de sociale werk voorziening. Niet rendabel Gedwongen door het feit dat onze samenleving haar leden uitsluitend wil erkennen en toelaten door de arbeid die zij verrichten, is er nu een sociale werk voorziening, die met mensen, die door het bedrijf zijn gewogen en te licht be vonden, werkverbanden gaat opzetten, die ekonomisch nooit rendabel kunnen zijn. De vraag naar „wat ben je waard" kan niet bevredigend worden be antwoord. De sleutel kan niet werkelijk passend worden gemaakt. Het belangrijkste verwijt geldt niet de sociale werkvoorziening i want zy had weinig keus) maar de samenleving die haar leden waardeert, aanvaardt of verwerpt naai- hun ekonomisch ren dement. Ingrijpende veranderingen zijn noodzakelijk om arbeid en bedrijf de juiste plaats in het maatschappelijke bestel te doen innemen. Pas dan kan ie mand die ekonomisch weinig heeft bij te dragen, toch een volwaardig lid van de samenleving zijn. Experimenterend LEIDEN Dit 'm, de eerste Al- den j i het Academisch Ziekenhuis. tona van '72. Het hoofdonderwerp is ditmaal de sociale werkplaats, naar aanleiding van een scriptie van de in Bodegraven wonende en in Leiden wer kende maatschappelijk werker B. Velt man. Een samenvatting van zijn rap port wordt gevolgd door een be schouwing van drs. Josten, die verbon- Daarnaast: veel gedichten. Die ru briek loopt zó gesmeerd, dat we helaas moeten verzoeken om éven te wachten met het insturen van nieuwe gedich ten. Er ligt nog een hele stapel op publi- katie te wachten. Henk de Kat Luchtvervuiling Gras, koeien, melk Overal hangt een luchtje om en de regering lacht erom. Maar het probleem wordt groot en de vervuiling onze dood. 1 Heldere „zwarte" droppels glinsteren in het gras H de regering zit danig in de rats. Wurgend slaan de feiten hen om de keel de luchtvervuiling is een nadeel. E Hoe komen wij er af hoe scheiden wij het koren van H het kaf Kan ik mijn kind nog lucht geven het moet er toch van leven. Maar het probleem groeit stadig door j| de zon schijnt, maar de lucht is goor. EE Wij brengen de regering onze hartelijke dank zij laten ons stikken in onze eigen jE stank. Rita van Duyn 15 jaar) EE Antillenstraat 100, Leiden. E Little baby. I still might be a child But I know how to hold you in my arms In the evening and at night So plaese give me all your charmes. 111 love you girl, all night through EE Your sweet whispering, music in my ear Making you very happy, is all I wanna do EE And j'ou don't have to be in tears. EE Because everything is gonna be fine No problems for us. never lovely Pete EE When you'il be mine for the first time You know that „each other" is all H we need. Max v. d. Ou welen, p Molenaarstraat 7, Leiderdorp. Waarom worden fouten Zo mooi uitgetekend? Waarom worden fouten Vaak dubbel gerekend? Wie heeft er in 't leven Geen fouten gemaakt? Wie deed alles goed en Heeft nooit iets verzaakt? Geen onzer heeft dat hier Ooit waar kunnen maken. Toch moeten wij streven Dit doel te genaken Och, laten wy fouten, Door d'ander begaan. Niet aanstrepen, Maar hen wat beter verstaan. Henny v. Egmond. Rijnsburgerweg 86, Rynsburg. Louwmaand, zo ben je geheten. Jij, de eerste maand van 't jaar. Een betere naam zou ik niet weten. Louw is rust. Dat is zonneklaar. Je bent wel koud! Hóór! De wind giert om 't huis, als huilt een kind. 't Is of hij zeggen wil „blijf binnen Hier buiten valt niéts te beginnen Maar, als de wind dan liggen gaat, en niemand meer zyn stem verstaat, dan pakken wolken zich aanéén en dwarrelen vlokjes naar benêer». Die vlokjes zyn zó wit. zó mooi. De wereld is prachtig in wintertooi. Hoe vaak kijken de mensen .als leken, naar de schoonheid van zo'n winterse deken. Al is 't buiten dan nog zo guur. 't mooiste blijft toch de Natuur. De mens wordt zich dan goed bewust, dat januari, louwmaand, betekent „rust". Mevrouw K. Maryt-Plug. Sparstraat 8. Alphen aan den Rijn. Om terug te komen op de diskussie j| E tussen de heer Veltman en de funktio- EE narissen van de sociale werkvoorzie- ning de diskussie had ook over dit soort j§ zaken kunnen gaan en over de wijze E waarop de sociale werkvoorziening EE zich al experimenterend op mogelijke E E ontwikkelingen kan voorbereiden EE Ook had men de nog ongebruikte mo- E gelijkheden binnen het bestaande kader EE =s nader onder de loep kunnen nemen, bij- E E voorbeeld hoe het bedrijfsleven, waar- EE E van de ex-werknemers de sociale werk- EE EE voorziening bevolken, opnieuw van haar verantwoordelijkheid ten opzichte van hen bewust gemaakt kan worden. E Jammer dat de diskussie. die de heer Veltman had gewild en die de funktio- narissen uit de werkvoorziening niet EE zouden zijn ontweken, niet uit de verf EE is gekomen. E E Drs. J. G. J. E. Josten E preventieve geneeskunde Leiden. Waar is dan toch die liefde, die men reeds eeuwen door bezingt? 'n droom, die echter vaak zo griefde. Doch jong en oud uit 't harte springt. Vond men het ooit in hartstocht? By één of ander mens misschien? Gaf 't u ooit. hoe het ook zijn mocht? Wat vreugde en vrede bovendien? Altyd zal men v dat men zich toch zo gauw vergist. Het is nooit direct „de ware". Vaak blijkt slechts „de opportunist!" Neen, steeds zal men blijven zoeken En werk'iyk vindt men 't bijna nooit. *t Komt steeds enkel voor in boeken. In de praktijk is 't maar berooid! Mocht d'uitzondering u treffen, die de regel bevest'gen doet. Moogt ge zeker wel beseffen, het is 'n voorrecht van „t Hoogste Goed!' Iederéén toch is geboren. uit één „Geheel" de „Liefste Vrind"! Voor elk is 't geluk beschoren. Als Je Hem steeds zoekt m"n kind! Doe daarom alles naar Zijn wil. Vat uw taak op in 't gebod. Geef naastenliefde zonder gril. Gezegend zal dan zijn uw lot. Zelfs hier in dit aardse leven, zal 't u niet het slechtste gaan. Daar u zich steeds hebt gegeven, van Gods liefde kunt u op aan. Jeroen Kortekaas. v. d. Mortelstraat 61. Noordwyk. Het is nog donker. Over een paar minuten komt de zon op. rfon begint er weer een nieuwe dag. In een weide grazen nog wat koeien, die binnenkort, de stal in gaan. De zon straalt nu over de weide en de fabrieken in de stad draaien op volle toeren, met zwarte en giftige afval, dampend uit hun schoorsteen, dat over de stad en weide neervalt. Dat gaat nu al jaren zo door. Dag in, dag uit. De zomermaanden maar ook de wintermaanden, als niemand meer een stap in weide doet. Gedurende de winterdagen wordt de onzichtbare en giftige afvallaag op het gras millimeter voor millimeter dikker, niemand die daar op let. Het is weer voorjaar, en de zon straalt over de weide. Een nieuwe dag is weer begonnen en fabrieken draaien volop. In de weide grazen nu heel wat koeien, die ons afval van zo'n 3 maanden opgrazen, totdat zy weer de stal ingaan, terwyl het gras in de winter nog meer vervuild zal worden. U kent toch het gezegde: drie glazen melk per dag? Och. een koe weet niet beter, maar wij wel. Verdomd nog aan toe. Zo r uit de polder. J P van K Leiderdorp. boerenzoon Eenzaam woonde zy in een smal straatje; Schemering vulde haar klein vertrek Niemand had voor haar een praatje; Er werd niet op haar gelet. Twee kinderen schonk zij het leven Een dochter en een zoon. Maar haar jongen moest zijn leven voor het vaderland geven; Ja, dat was 's werelds loon. Jaren gele'en ging haar dochter trouwen; Ze ging met haar man naar Amerika. Haar man liet daar een mooi huis voor hen bouwen Waar was ook weer hun foto. o ja, die lag in de tafella. Nooit zou ze haar dochter meer weerzien Haar brieven lagen vergeeld in de kast Zij zelf was haast jarig, over een dag of tien; haar kwam geen enkele gast. 's Middags zit ze voor het raam Ze kijkt naar de spelende kinderen. Tot zy de zon ziet ondergaan. Zij speelde vroeger ook zo; ze kon het zich nog goed herinneren. Het leven kon haar niets meer geven zy keek in de duister wordende straat. Ach, was haar dochter maar by haar gebleven; Ze ging maar naar bed, want het was al laat. Een paar dagen misten de buren haar voor het raam; Ze wisten niet dat ze was gestorven. Op de deur stond nog wel haar naam; Maar nu was zy verlost van al haar zorgen. In alle stilte is zy begraven; De buren gaven hun laatste groet. Het was nog maar kort gele'en dat ze haar zagen; Kyk! een voorbyganger tilt zyn hoed. Er klinken weer kinderstemmen in het huis; Maar niemand zit meer voor het raam. De kinderen voelen zich hier veilig thuis, Maar op de deur staat een andere naam. Mevrouw A. Truyers-Robbers, Hoefstraat 62, Leiden. Stil en in gepeins verzonken, zitten zy voor 't naam. Denkend aan een ver verleden. Geen deel meer hebbend aan t heden. Waar is de vreugde, waar de pret. Zyn zy nu buiten spel gezet? De ledematen werden stram, door de ouderdom die kwam. De klok tikt onverstoorbaar voort, zy zwygen. hebben 't niet gehoord, t Wordt duister nu dagHcht vervaagt, en niemand die hun aandacht vraagt. Met een leven achter zich van zorgen, komt ook voor hen de nieuwe morgen. J. G. van Hoorn-Leupee Bilderdykstraat 18, Diep en valer hult de lichteloze namiddag de dingen in z'n floers. En evenzo, zonder licht en uitzicht leek het leven dat me insloot. Ik staar met een donkere hunkering naar buiten, waar, boven het open land, de dag sterft. Een schroom, iets als de verlegenheid van een kind, maakt myn gedachten stroef. Er is een leegte in my, als het licht is heengegaan. Ik zie een zelfgenoegzaam gezicht, als een blinde muur. waar je machteloos tegenopvliegt. En de verblekende schimmen van het verleden maken plaats de donkere dreigende druk i het i Rita van Haastrecht Oosterstraat 26. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17