John Vliet Lindsay aantrekkelijk en omstreden Negers kunnen beter akkoord accepteren KANDIDATEN VOOR HET WITTE HUIS (2) STUDENTEN OVER HEEL SPANJE GAAN STAKEN Bonn: geen wapens voor Portugezen IAN SMITH: Nieuwe Tijl geeft dure Enser terug in vogelvlucht ÏSJjjjQJi) in vogelvlucht ZATERDAG 22 JANUARI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) WASHINGTON New-Yor- kers hebben een haat-liefde verhouding met hem. Bij ou dere vrouwen maakt hij moe derlijke gevoelens los. Jongeren zien hem als een held. Republi keinen beschouwen hem als een misleidende ziel, en Democraten hebben hem argwanend tot him gelederen toegelaten. Deze omstreden figuur is, natuurlijk New Yorks 50-Jarige burge meester John Vliet Lindsay, die zich kort voor oudjaar in Mia mi kandidaat stelde voor het presidentschap. Toen hij in 1965 gekozen werd als de eerste Republikein se burgemeester van het over wegend Democratische New York sinds Fiorello la Guardia in 1941, verscheen er een poli tieke prent van Bill Mauldin in één van de kranten van Chi cago. Daarop stond Lindsay in de deur van zijn huis met ach ter zich de binnengelopen Re publikeinse olifant en er onder stond: „Hij liep me achterna. Kan ik hem houden?" Door mr. H. L. Leffelaar. Voor de niet-rljkelijk van su per-aantrekkelijke kandidaten voorziene Republikeinse partij, was Lindsay in 1965 dan oök een wonderkind. Nixon had het in 1960 afgelegd tegen dat an dere wonderkind, John Fitzge rald Kennedy, en in 1964 was Barry Goldwater bedolven on der de massale verkiezingsover winning van Lyndon Johnson. Lindsay, zo dachten de Repu blikeinen toen, was het ant woord op de Kennedy-dynastie, toen nog vertegenwoordigd door Edward en Robert. Lindsay kwam als politicus niet uit de ljicht vallen. Zijn eerste aanraking met Washing ton was al in 1955, toen hij, als advocaat in New York, de flat teuze uitnodiging kreeg om Ju ridisch assistent te worden van president Eisenhowers minister van Justitie, Herbert Brownell. Hij hield deze post tot 1957, toen hij zich kandidaat stelde voor het Huis van Afgevaardig den van het congres namens het sjieke 17de district van New York en vervolgens met bijna 54 procent van de stemmen Maar de uit onverdacht goe de Republikeinse familie ko mende John Lindsay bleek er in het congres ideeën op na te houden, die de oude-partijrot- ten de wenkbrauwen deden fronsen. Hij nam het vaak niet alleen op tegen de oude garde, maar de progressieve particu liere groep „Americans for De mocratie Action," die er statis tieken op nahoudt van welk Congres-lid voor welk wetsont werp stemt, rekende uit dat Lindsay in het Congres-jaar 1963-1964 in 84 procent van de gevallen liberaal had gestemd. Dat was nauwelijks een aan beveling om bij de Republikei nen carrière te maken, maar toen Lindsay zich in 1964 kan didaat ëfelde voor het burge meesterschap van New York en 71,5 procent van de stemmen kreeg, terwijl bijna alle ande re Republikeinen onder gingen in de massale Democratische r overwinning van president Lyn- r don Johnson, moesten ook de meest geharde Republikeinen beamen dat „die Lindsay" iets had. De Republikeinse partij heeft echter altijd slecht overweg ge kund met veelbelovende Jon geren, omda/t men vreesde dat wonderkinderen in de politiek alleen maar voor verrassingen kunnen zorgen die niet bij het conservatieve partij-tempo pas sen. (Wonderkinderen kunnen tenslotte briljante ideeën heb ben en wie heeft er ooit van een briljant conservatief idee gehoord?). Lindsay was daar om als burgemeester van New York al van tevoren gedoemd, ook al had zelfs gouverneur Nelson Rockefeller geld in zijn campagne gestoken. In 1968, om redenen die hem zelf nu ook duister zijn, liet Lindsay zich verleiden om op het Republikeinse partijcongres in Miami Spiro Agnew te intro duceren als de vice-president voor de kandidatuur met Ri chard Nixon. Het was een daad die hem later vaak vor de voe ten werd geworpen. Nadat president Nixon aan de macht kwam, ontdekte Lind say dat het nieuwe Republi keinse Washington ongevoelig was voor de moeilijkheden van de grote steden. „Ik bezocht ie dere minister," zei Lindsay, „maar binnen zes maanden was het duidelijk waar de regering heen ging. Ze hadden de steden afgeschreven". Uit die tijd da teert ook zijn gaandeweg steeds groter wordende breuk met gouverneur Nelson Rockefeller, die volledig werd toen Lindsay de Democraat Arthur Goldberg steunde in diens campagne voor het gouverneurschap in 1970. Toen Goldberg verloor, was ook Lindsay's politieke toekomst bezegeld. John Vliet Lindsay was de kleinzoon van een Schots-Ierse metselaar, die op het eiland Wight woonde, in 1884 bank roet ging en toen naar de VS emigreerde. Zijn vader was een selfmade-man in de Ameri kaanse traditie en bracht het tot vice-president van een bank op Wall Street. Zijn moeder, Eleanor Vliet, stamde af van 'n Nederlandse timmerman wiens voorouders in de 17de eeuw naar de nieuwe wereld trok ken. Hoewel Lindsay herhaalde lijk vergeleken wordt met John Kennedy (met wie hij hoog stens zijn fotogenieke uiterlijk gemeen heeft), werd hij niet. zoals de Kennedy's, met de brandende ambitie opgevoed om het Witte Huis te veroveren. Hij was ook niet rijk, in Ameri kaans-kapitalistische zin. Ter wijl de Kennedy-kinderen bij het bereiken van hun 21-ste Jaar al een fonds van één mil joen dollar werd toegewezen, liet Lindsay's vader bij zijn dood in 1962 700.000 dollar na, die gedeeld moest worden met Lindsay's tweelingbroer David en zijn moeder. Nadat hij in de Tweede We reldoorlog dienst had gedaan bij de Amerikaanse marine, werkte hij als employé op een bank tot de dag dat hij, bij het naderen van een van zijn superieuren zijn sigaret in een prullebak probeerde weg te moffelen en een brandje veroorzaakte. Zijn beslissing, in augustus verleden Jaar, om de Republi keinse partij te verlaten en over te stappen naar de Democraten was al te voorzien in 1969, toen hij als burgemeester herkozen werd op een „onafhankelijke" lijst. Hoewel hij door de Democra ten beleefd werd binnengehaald en de 79-Jarige Democratische patriot ambassadeur Averell Harriman (die ook gouverneur van New York was), hem er aan herinnerd dat hij (Harri man) zelf 40 Jaar geleden was tSÊÉËiVJLf- overgestapt naar de Democra ten en sindsdien veel meer ple zier had beleefd aan de poli tiek, was het duidelijk dat de Democraten deze aantrekkelij ke mededinger naar de grote prijs van het Witte Huis op z'n best tolereerden. Lindsay's lot voor 1972 zal dan ook in de komende voor- verkiezingen bezegeld worden. Slaagt hij erin verrassend uit de hoek te komen, dan zullen de Democraten hem serieus als één der hunnen moeten be schouwen, maar het kan ook betekenen dat iemand als Ed- John Lindsay en zijn echtgenote laten zich een lekker hapje goed smaken. ward Kennedy zich gedwongen zal voelen om zich dan actief in te zetten om zijn deel op te ei sen van wat iedere partij reser veert voor de oude getrouwen. In dat geval is het allerminst zeker wat er met Lindsay zal gebeuren en nog minder in welke richting zijn politieke toekomst zich na een nederlaag zal ontwikkelen. MADRID (EFI, UPI) Op de -3 impus van de universiteit van bet adrdnwas het gisteren rustig, dagen van gevechten met de zllitie. Studenten in Salamanca, J fiedo, Granada, Valladolid en Bil- o hebben echter door stakingen elef - Anti-Vietnam conferentie gaat door PARIJS (UPI) De Wereldas- nisi tnblee voor de Vrede en Onafhan- ikheid in Indo-China mag van 11 13 februari in Versailles bijeen- len. Amerika en Zuid-Vietnam ïbben bezwaar gemaakt tegen de mferentie, maar de Franse autori- iten zien geen reden haar te ver- jln 8den daar ze in een besloten Wl imte wordt gehouden, er geen ge- l ar bestaat voor verstoring van de lenbare orde en er de afgelopen ja- ert a al meer van die bijeenkomsten in r wkrijk zijn geweest. Franse rege- ®2j ngsfunctionarissen hebben dit mee- oo deeld. J* oonferentie is belegd door het tanisatiecomité van de anti-oor- repjèsconferentie van Stockholm, de te bijeenkomst van deze aard van jaar geleden. Er worden duizend gevaardigden uit 60 landen in Ver- 4. Jiles verwacht. Zij zullen waar- jnlijk een scherpe veroordeling preken over Nixons politiek, irdvoerders van de Amerikaanse igfAde Zuidvietnamese delegatie naar Vietnam-conferentie in Parijs zei- vrdpi tot journalisten, dat het houden de anti-oorlogsbijeenlkomst zo 1 cht in de buurt van hun vergader- laar hun gevoel niet strookte belofte van de Fransen, de utrallteit rond de conferentie te raekeren. De Amerikaanse ambas- jff. ie had daarover ook contact opge- pen met de Franse autoriteiten, communistische "Humanite" be- apelde in een hoofdartikel de nerikaanse stap als "onduldbare in- aging". en betogingen hun sympathie be tuigd met de 4.000 uitgesloten Ma- drileense medische studenten. Deze hadden de colleges geboy cot als protest tegen de invoering van een vrijwel onbetaald praktijk jaar. De studenten in de wis- en natuurkunde in Valencia beslo ten hun staking uit sympathie met Madrid voort te zetten. Op een tocht door de stad gooiden zij stenen naar de politie. De Spaanse regering heeft gis teravond bekendgemaakt, dat zij de toestand aan kan zonder specia le maatregelen en zonder sluiting van universiteiten. Maandag beginnen echter de les sen weer en men rekent erop dat dan ook de onrust zal terug keren. Hoeveel studenten er zijn ge arresteerd in de afgelopen vier dagen is niet bekend. De schattingen va riëren van 250 tot 500. Aan de on lusten hebben, opzettelijk of als ge volg van de omstandigheden, wellicht zo'n 5.000 Madrileense studen ten deelgenomen. BONN (DPA) De Westduitse regering is niet van plan wapen regering is niet van plan wapens en militaire uitrusting aan Portu- mentaire staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken, Karl Moersch. gis teren op vragen van de SPD-afge- vaardigde Karl-Heinz Walkhoff in de Bondsdag meegedeeld. Eis tegen Grieken van 1 tot 11 jaar ATHENE (Reuter, DPA) De auditeur-militair bij een militaire rechtbank in Athene heeft tegen acht Jonge Grieken gevangenis straffen geëist van 1 tot 11 Jaar. Hij achtte de beklaagden schuldig aan het vervaardigen en plaatsen van explosieven in verschillende delen van de Griekse hoofdstad. Volgens de aanklager waren de 29-Jarige Kyriazis (huisschilder) en de 28-Jarige Valirakis (elektricien) als leiders van de groep de voor naamste verantwoordelijken voor de reeks van explosies tussen septem ber 1969 en mei 1971. Tegen hen eis te hij respectievelijk elf en negen Jaar. De rest hoorde straffen van 1 tot 3,5 Jaar tegen zich eisen. Het merendeel van de beklaagden zou lid zijn van de Panhellenistische Be vrijdingsbeweging van de in het buitenland verblijvende oud-minister Andreas Papandreoe. Vijf verdachten zouden een be kentenis hebben afgelegd. Drie van hen, onder wie de twee leiders, ver klaarden dat zij tijdens de onder vraging zijn gemarteld. De 29-Jarige John Yriazis had al tijdens het pro ces verteld door de getuige HaraJam- bos Pavloe tijdens het verhoor op de voetzolen te zijn geslagen ter wijl anderen zijn lichaam slagen toedienden. De meeste verdachten beweerden daarop ook dat zy gemarteld waren om de openbare mening te beïn vloeden. De Europese regeringen hebben nauwelijks gereageerd op het ver zoek van de assemblee van de Raad van Europa, op het sociale vlak maatregelen te treffen voor de Griekse politieke vluchtelingen. Zij hebben bovendien geweigerd 100.000 dollar op te brengen om het lot van de Grieken die na de kolo- nelscoup van 1967 hun land hebben verlaten, te verlichten. De actiegroep Werkende Moe ders van de Nederlandse vrouwen be weging eist van de regering dat in de sociale wetgeving de mogelijkheid wordt ingebouwd dat werkneemsters bij ziekte van hun kind uitbetaald worden volgens de ziektewet. Het hebben van kinderen mag geen extra belasting vormen by het buitenshuis werken van de moeder, aldus het actiecomité in een communiqué. Gijzelaar van ETA vrijgelaten (Van onze correspondent) BILBAO Volgens niet officieel bevestigde berichten heeft de Bas- kische terroristenorganisatie Eta haar gijzelaar Lorenzo Zabala, die woensdag in alle vroegte voor zijn fabriek in Abadiano nabij Bilbao was ontvoerd, vrijgelaten. Gisteren deden geruchten de ron de dat generaal Franco in zijn pa leis op de rand van Madrid aan het vergaderen was met de minister raad en een noodtoestand zou Tcun- nen uitroepen in de provincie Bilbao. Welingelichte waarnemers achtten dit onwaarschijnlijk. Aan de Madrileense universiteit heerste gistermiddag, na de uitzon derlijk heftige onlusten van laatste dagen, een „stilte voor de storm". Men kan er zeker van zijn dat de oproer bepaald nog niet ge ëindigd is, noch in Madrid noch in andere Spaanse universiteitssteden. SALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft in een radiotoespraak de vyfeneenkwart mil joen Rhodesische negers beloofd dat hy zich eerlijk zal houden aan de onafhankelykheidsovereenkomst met Engeland. Wanneer zU echter die overeenkomst verwerpen zal dat op gevat worden als voorkeur voor het huidige systeem waaronder zij geen schyn van kans hebben ooit het land te kunnen besturen, aldus Smith. De regering zal krachtig optreden tegen ordeverstoring en wetsschen- dingen, zei hy. Premier Smith noemde de opstan delingen van de laatste dagen "hyste rische straatschenders" die geleid worden door een harde kern van ervaren onruststokers". "De hysterie waarvan wij de laat ste weken getuige zijn geweest geeft geen werkelyk beeld van de mening van de negers. Onze Rhodesische ne ger is niet zo onintelligent." Smith hield zijn toespraak voor ra dio en televisie naar aanleiding van de ongeregeldheden die de laatste dagen aan dertien mensen het leven hebben gekost. In de nacht van don derdag op vrydag vielen in Oemtali de meeste slachtoffers, acht doden en veertien gewonden. De negers in deze stad dicht by de grens met Mozam bique demonstreerden tegen de over eenkomst tussen Salisbury en Lon den. De politie dreef met vuurwapens en traangas de opstandige bevolking terug in het getto Sakoebva. Smith keerde zich tegen de misvat ting onder bepaalde negers dat zy betere voorwaarden zouden behalen door "nee" te stemmen. De voor waarden bieden de Afrikanen betere politieke, economische en sociale om standigheden. De negers die dit ver werpen "zullen eeuwig door hun kin deren worden vervloekt". Smith verwierp de suggestie dat zyn regering de overeenkomst met Engeland niet zou nakomen wanneer Rhodesië eenmaal onafhankeiyk is als "grote nonsens". "Wanneer wy Rhodesiërs een overeenkomst sluiten, ligt het in onze aard die overeen komst na te komen", zei hy. 'Wanneer de voorstellen worden verworpen zullen myn party en ik er volmaakt tevreden mee zyn wanneer de grondwet biyft zoals die nu is". "En wanneer de negers dit aanbod verwerpen, wanneer hun antwoord aan de commissie Pearce "nee" is, dan is dat een duidelyke aanwyzing van hun voorkeur voor onze huidige grondwet van 1969. Wanneer zy dit ernstig en eerlyk doen zou dat een uiterst plezierige verrassing zyn inderdaad een grote dag in onze ge schiedenis". "Degenen die verantwoordelyk zyn voor alle barbaarse vernielingen heb ben. ironisch genoeg, ons rechtstreeks in de kaart gespeeld. Welk beter be- wy8 wil men hebben van hun gebrek aan rypheid, hun gebrek aan bescha ving en hun onmacht tot het leveren van ook maar enige constructieve by. dxage. Een menigte van duizend schreeuwende, hysterische vernielers overtuigt me bepaald in mindere mate dan de mening die een man rustig en logisch uitspreekt". „Laten we hopen da<t het antwoord "ja" is". Rand De voorzitter van de speciale VN- dekolonisatiecommissieSalim A-Sa- lim, waarschuwde gisteren dat Zuid- Afrika op de rand van een totale oorlog" staat. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim zei ter opening van de eerste byeenkomst van de 2 leden tellende commissie van dit jaar dat de toe stand in Zuid-Afrika "buitengewoon verontrustend" is. Hy sprak van "rassenpolitiek die niet alleen in con flict is met letter en geest van het VN-handvest, maar ook een beledi ging zyn van de menselyke waardig heid". Salim, die na hem sprak, waar schuwde voor een 'onverrm j dely k a confrontatie wanneer de Britse auto riteiten doorgaan op het pad van medeplichtigheid met de regering- Smith, met de farce van het peilen van de aanvaardbaarheid van de overeenkomst in het licht van mas sale arrestaties, wreedheid en moord". Razzia De Rhodesische veiligheidspolitiek heeft gistermorgen tijdens een razzia de vooraanstaande Afrikaanse leider Josiah Chinamano in zyn woning ge arresteerd. Chinamano zou een on derhoud hebben met Lord Perce, de voorzitter van de Britse commissie die de opinie over het akkoord tus sen Salisbury en Londen in Rhodesië moet peilen. By deze bespreking zou ook de methodistische bisschop Abel Muzorewa aanwezig moeten zyn. Vol gens een Britse zegsman zou de bis schop de arrestatie van Chinamano nu met lord Pearce bespreken. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het kostbare schilderij van James Ensor, dat de zer dagen werd gestolen uit het Mu seum voor Moderne Kunst in Brus sel, ls terugbezorgd op het bureau van de procureur des konings. Hoe dit in zijn werk is gegaan werd niet medegedeeld. Zoals bekend had ene „Tyi van Waldonië. in ruil voor het schilderij geëist dat zijn voorganger „Tijl van Limburg", Mario Rooymans zou worden vrijgelaten uit de gevangenis waar hy *n straf uitzit voor het ste len van Vermeer's liefdesbrief uit het Paleis van de Schone Kunsten. Ook moest België onmiddellijk de nieuwe staat BangladesJ erkennen. De Sowjetrussische atoomgeleerde Sacharow heeft het aangedurfd in een brief aan partijleider Brezjnew om vryl&ting van de „rebel" Boekow- ski te vragen. In zijn open brief gedateerd op dinsdag en op donder dag aan Westerse correspondenten ter hand gesteld schrijft Sacharow dat de rechten van Boekowski zijn geschonden in het proces tegen hem van ééndag, dat bovendien niet open baar was en waarin het oproepen van getuigen werd geweigerd. Zoals men weet werd Boekowski op 5 Januari Jl. door een Moskouse rechtbank wegens staatsvijandige agitatie veroordeeld tot twee Jaar gevangenis, vijf Jaar werkkamp en vijf Jaar verbanning. In het Westen was de 29-Jarige op posant bekend geworden door zijn onthullingen over het opsluiten van normale mensen in speciale klinie ken, omdat zij niet in de pas wens ten te lopen met de officiële opvat tingen van de Sowjetrussische staat. Sacharows brief behalve aan Brezjnew ook aan procureur-generaal Roecjenko gericht is daarom zo ge waagd, omdat de schrijver bij de KGB (geheime politie) toch al geen beste naam heeft. In 1970 richtte hij, samen met andere opposanten, een comité voor mensenrechten op. En volgens de „Izwestia" heeft Scheuer, het Amerikaanse Congres lid dat kortgeleden de Sowjet-Unie moest verlaten omdat hij, als Jood, contact had opgenomen met Russen die naar Israël wilden vertrekken, ook een bezoek gebracht aan Chalidse En die Chalidse staat bekend als een van de voornaamste medestanders van Sacharow. De Izwestia schreef o.m., dat „buitenlanders, die Sowjet russische burgers pogen te verleiden tot uitspraken tegen ons systeem, hun hoop hebben gevestigd op men- als Chalidse". Een dergelijke dreigende uitlating Jegens een figuur als Chalidse voorspelt weinig goeds diens geestverwant Sacharow. Kennelijk is de geheime politie wat nerveus over de uitingen van „ver zet" in de Sowjet-Unie, zoals blijkt uit het strenge vonnis tegen Boe kowski. uit berichten over arrestaties van dissidenten in de provincie en uit een recente huiszoeking bij PJotr Jakir, zoon van een vroegere leger commandant van Kiew, die bij de door Stalin bevolen zuivering van het Rode leger (voor de Tweede Wereld oorlog) werd doodgeschoten. Jakir Ju nior bracht vele Jaren in werkkam pen door, maar profiteerde tenslotte van de bescherming van pre mier Chroesjtsjow, die er ook voor zorgde, dat Jakirs vader, als één van de slachtoffers van Stalins misdaden, in ere werd hersteld. De veroordeling van schrijvers als Daniel en Sinjaw- ski tot vijf en zeven Jaar werkkamp, de straf van drie Jaar Siberië voor Amalrik, de uitstoting uit de schrij versbond van figuren als Solzjenltsln (Nobelprijswinnaar) en Ginzburg (schrijversnaam GalitsJ) onder streept wat Boekowski tydens zyn proces in een verdedigingstoespraak heeft gezegd: „Onze maatschappij ls ziek. Zij is ziek van angst, een over blijfsel van het stalinistische tijdperk". Om de vervolging van de dissidenten aannemelijk te maken, gebruikt de geheime politie allerlei argumenten: ondermijning van het Sowjetrussische systeem, versprei ding van lasterlijke verzinsels, hou den van samenzweerdersbijeenkom sten, enz. Maar welke woordkeus ook wordt gebruikt, het gaat tenslotte om maatregelen tegen critici van het systeem. Om die reden is het dan ook niet waarschijnlijk, dat Brezj new en Roedenko geneigd zullen zijn Nu is het aantal actieve opposan ten in de Sowjet-Unie, in vergelij king met het aantal inwoners, bijzon der gering. Bovendien zijn de moge lijkheden om hun denkbeelden te verspreiden uiterst beperkt, zelfs als men de eigengedrukte ondergrond se literatuur meetelt. In feite moe ten de critici het hebben van steun uit het Westen. Via de radio op de korte golf keert de naar het buiten land gesmokkelde kritiek naar de Sowjet-Unie terug, waardoor een grotere verspreiding bereikt wordt, dan via de circulatie van onder grondse tijdschriften. Dit "bandstoot- effect" om een biljart-term te ge bruiken is de diepere reden voor de actie van de geheime politie. De periode van bloedige terreur als ten tijde van dictator Stalin moge dan voorbij zijn, maar zoals het Ame rikaanse weekblad "Newsweek" op merkt het is de vraag of de Sow jetrussische autoriteiten ook maar Iets verdraagzamer zijn geworden, voor openbare kritiek. Dezer dagen arriveerde in Brussel de Sowjetrussische romanschrijver Alexander Tsakowski. volgens "Het Laatste Nieuws" voor de voorberei ding van een conferentie inzake de Europese veiligheid, die van 2 tot 5 Juni in de Belgische hoofdstad zal worden gehouden. In een gesprek, met een redacteur van het Brusselse blad zei Tsakowski die hoofdre dacteur is van de 'TiteratoernaJa Gazeta" en secretaris van de schrij versorganisatie in de Sowjet-Unie om. dat de bloeiende ondergrondse literatuur "een van de tegenstrijdig heden in onze maatschappij is". Na tuurlijk ls niet alles ideaal, aldus Tsakowski. Maar wij mogen kri tiek uitoefenen. Er zijn heftige dis cussies op de schrijverscongressen. Anti-communistische literatuur, oor logspropaganda en pornografie zijn echter verboden. Tot zover Tsakow ski, wiens formuleringen dermate vaag zijn, dat Boekowski's aanklacht in zijn verdedigingsrede over de "schending van vrijwel alle voor schriften voor procedures bij straf zaken" allerminst onaannemelijk klinkt. In 1966, aldus Boekowski, werd ik acht maanden lang in psy chiatrische inrichtingen vastgehou den. Dat gebeurde zonder rechtzaak of onderzoek en in tegenspraak met medische gegevens over mijn geest vermogens. Ik werd van het ene zie kenhuis naar het andere gestuurd, omdat de artsen mij steeds weer normaal verklaarden. En zo werd ik op 5 november gezond verklaard, en opnieuw in de gevangenis gegooid en de schendingen van de procedu revoorschriften gingen door". En dit is slechts een enkele zinsnede uit 't vergeefse betoog van Boekowski, die, of hij nu een groot schrijver is of niet, in eLk geval de vinger heeft gelegd bij ernstige tekortkomingen van de rechtsbedeling in de Sowjet- Unie. Dat een figuur als Sacharow het risico heeft genomen zich achter hem te plaatsen door een brief naar Brezjnew te schrijven, bewijst dat de nog altijd grote macht van de ge heime politie in de Sowjet-Rusland geen legende is of gebaseerd op overspannen kritiek van een of an dere rebelse figuur, maar ook door leidende personen als een ernstig gevaar gevoeld wordt, RL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11