SIS: 2 JAAR DONDER- )OKTER TEGEN „Aanhouden Starfighters drukt de gevechtskracht' MANSHOLT WIL GEEN FUNCTIE IN POLITIEK Dr. Van den Doel wil debat met mr. Aantjes over de woningbouw jX-miljonair trekt nu van de bijstand Oltmansaanklacht tegen De Telegraaf DAG 21 JANUARI 1972 !N BOSCH „Hij ging voor hem staan, strekte be- :nd de rechter arm naar hem uit, met de wijsvinger op zijn voorhoofd, en terwijl hij hem doordringend ;ek sprak hij plechtig: ik zal hem genezen!" Aldus een [everklaring over het optreden van de kruidenhande- Villem van de Moosdijk, in België eertijds bekend als onderdokter". g dat zó?", vroeg de pre vail de Bossche rechtbank, hield een grote reclame omhoog, waarvan de voor in beslag werd genomen ien imposante kleurenfoto 'illem: met gestrekte arm svinger en een paar hypno- ïde ogen. ongeveer wel", bevestigde Moosdijk mat. "Dat is de 'ersie van mijn folder" licht- jtoe. Toen zuchtte hij, streek hand over zijn voorhoofd, Tk ben moe, mag ik gaan bocht. Wat officier van Jus- |r. J. Hulleman betreft zal de de Moosdijk zelfs twee I mogen zitten. In de gevan- Knock-out Jaar met aftrek terzake j lichting en ontzetting uit t om ooit nog als kruiden- ir werkzaam te zijn, zo luid- 5 tegen de failliete ex-miljo- Casteren, die op 13 decem- van de "de vuist van Duys", rste harde klap kreeg en die de Justitie knock-out 'lijkt aanwijzingen van zijn kwa leken gisteren zo veel en zo digend, dat zelfs de rap pra- ruidendokter met het zesde na twee uur tegenstribbelen t uitriep: 'Tk weet het niet Misbruik ficier wist het des te beter. Hij Van de Moosdijk een mo- g staande oplichter, die om d te verdienen misbruik heeft t van zieke mensen in nood _jft weloverwogen zijn slacht- rocht en gevonden op het platteland, onder een lichtgelovige zieken, die de strohalm aangrepen, j ier te worden", zei mr. Hulle- Miljoenen ónderdokter uit Casteren i kruiden doodgewoon De Nijs te Lunteren, voor gulden per twee kilo. Hij dezelfde tweekilozakken on- l door aan zijn Belgische ers voor 2.300 gulden. Een f 2.285 per transactie, de Moosdijk gaf dit toe. Hij ook dat er op een "slechte" i nog met tenminste vijf pa- zaken werden gedaan. Op igen zat de enorme wachtka- zijn luxe-villa met zwembad Hij had dertig bestelauto's lijn winst liep in de miljoe- loopt Willem naar de bij- Inboorlingen kaast moet de bal verwach- de Moosdijk was een laag- bedrieger", vindt de offi- Justitde. Maar dat ontkent Hij ontkent zijn klanten te wijsgemaakt dat de kruiden sn omdat deze "zeldza- assen" in tropische oerwou- verre werelddelen door in- en bij elkaar waren ge- staat het zwart op wit te le- öjn eigen advertenties, die rai van namaak-intervieuws pgemaakt zijn verschenen in "zeldzame geneeskrachtige van bijzondere samenstel- aocht en verzameld, door ituurmensen die precies we- Salie de Moosdijks boekhouding lat hij nog in 1969 na de ui Duys tienduizend kilo heeft ingekocht. "En niet öorlingen, maar in groothan- Jakking uit Lunteren", zei Geense. jerechtelijk laboratorium te *ag heeft de kruiden onder- Er was niets zeldzaams bij, zwarte hand is te pas geko- >n de venkel, salie, koren- i, eikenbast en wat al niet ordt gekweekt en verkocht in aden van West-Europa. Door Sybe Stamm ken of blozen de zakken met twee kilo kruiden, die bestemd waren voor een jaar "kuren". De getuigen vertelden ook frappante staaltjes om trent Willems verkoopmethoden. "Madammeke, ge zijt zwaar ziek. Dat zie ik met mijn zesde zintuig. Het is een wonder dat ge nog leeft. Maar ik genees u, want anders zult ge eindigen in een rolstoel", riep Willem tot een vrouwtje uit Sint Niklaas, dat leed aan evenwichts stoornissen. Achter Willem had een levensgroot portret gehangen van monseigneur Bekkers. Het madammeke kreeg en betaalde een goudkuur, die niets hielp. Een zenuwzieke vrouw uit Berkem kreeg een "verzakte nier" en eveneens 'n goudkuur aangepraat en de ouders van een door hersenletsel zwakzin nige man uit Assenbroek betaalden voor de goudkuur zelfs meer dan vijf duizend gulden aan Van de Moos dijk. Het waren slechts drie ten- stegelegde gevallen uit duizend, 1 de officier. Willem beweerde dat de goudkuur i duur was door zijn onkosten, en omdat hij met al zijn patiënten af sprak dat zij een jaar lang elke maand een keer op zijn kosten per taxi bij hem zouden terugkomen. De getuigen verklaarden dat hierover met geen woord was gesproken. "En waarom zouden ze elke maand terugkomen?", vroeg de president. Martin Hulsteijn uit Krom menie en Cor Kroon uit Assen delft zijn gisteren weer de Neder landsDuitse grens gepasseerd na een voettocht van ruim 8000 kilometer naar de Kaukasus. De stoére wandelaars ,die op 1 juni voor de voetreis vertrokken, wor den zaterdag feestelijk ingehaald in Krommenie. "Dat wilden ze zelf", zei Willem. "Maar er is toch nooit iemand te ruggeweest?", "Omdat ze niet wilden, wegens die tv-uitzending van Duys", legde Willem uit. Getuige"Hij zei dat die kruiden zo duur waren omdat hij er zelf zo veel voor moest betalen, want ze kwamen helemaal uit de Congo en Ameri ka". Hoongelach Willem: "Er zijn misschien wel eens misverstanden geweest, maar dat Belgische dialect is ook ver domd moeilijk hoor. Ze vroegen wel eens waar die kruiden worden ge kweekt. Dan zei ik: onder andere in Amerika. Maar daarmee bedoelde ik niet dat ik ze daar ook vandaan had". Hoongelach. "Waarom zei u niet,gewoon: bij De Nijs kosten ze zeven en een halve gulden, maar bij mij kun je ze kopen voor twaalfhonderd gulden de kilo?" vroeg mr. Geense sarcastisch. Willem was beledigd. "Bij Philips kost een toestel 200 gulden en in de winkel vragen ze ook tweeduizend en na twee jaar kan je 't weggooien", sneerde hij. Klachten De officier van Justitie onthulde dat er nog dagelijks klachten bin nenkomen uit België, Frankrijk en Oostenrijk en dat Van Moosdijks postorder-verkoop zich laatstelijk zelfs heeft uitgestrekt tot New York De oplichtingen ten koste van zijn Belgische slachtoffers pleegde hij terwijl hij nog in een proeftijd liep van een voorwaardelijke veroorde ling wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst. Als er nu niet krachtig wordt ingegrepen is er groot gevaar voor herhaling, zei de officier, die daarom een "voorbeel dige" straf eiste. Kapot Advocaat mr. Nol van Bakel betoog de dat Van de Moosdijk gewoon een legaal kruidenhandelaar was die te veel hooi op zijn vork heeft geno men en die nu, met het algemeen belang als voorwendsel, het slacht- De Brabantse kruidendokter W. v. d. Moosdijk bij aankomst in het gerechtsgebouw samen met zijn broer en geflankeerd door zijn twee zootis. offer wordt van een lynch-mentali- teit. Pleiter veronderstelde dat ook de officier van Justitie onder druk staat van een actie-comité, dat optreedt, als pressure-groep om Van de Moos dijk kapot te krijgen. "Maar dit hele proces is mosterd na de maaltijd, want Van de Moosdijk is al kapot". Vonnis 3 februari. ADVERTENTIE Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks ia de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver* zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Lekten - X/nt za. van 8 tot 20 zo. van 10 tot 17 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Luns: „in de prullemand" (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De free lance-Jour nalist Willem L. Oltmans, die deze week vergeefs getracht heeft pre mier Biesheuvel er toe te bewegen oud-minister Luns te laten vervolgen wegens opzettelijke misleiding van de toenmalige minister-president Drees, het parlement en het Nederlandse volk door onwaarheid te spreken in de Indonesische kwestie, heeft nu zelf een aanklacht ingediend tegen "De Telegraaf". Het Amsterdamse och tendblad had geschreven dat Olt mans' aanval op de huidige secreta ris-generaal van de NAVO verband hield met zijn goede contacten met Moskou. Tijdens een party ten huize van Oltmans in Amsterdam zouden drie attaches van de Russische am bassade uitvoerig zijn betrokken in een gesprek over "de affaire-Luns". De aanklacht, die de heer Oltmans gisteren bij de Amsterdamse officier van Justitie heeft ingediend, richt zich met name tegen de fotograaf Peter Zonneveld, die onuitgenodigd in de woning van Oltmans zou zijn binnengedrongen en daar zonder toe stemming foto's van de gasten zou hebben gemaakt. Luchtmacht-chef luit.-gen. Van cler Wolf: DEN HAAG „De gevechtswaarde van de honderdvijfentwintig Neder landse Starfighters zal aanzienlijk dalen als ze nog zo'n tien Jaar mee moeten. Het aantal ongevallen zal daarentegen stijgen als er niet zéér veel tijd en geld wordt uitgetrokken om aan de straaljagers te sleutelen". Dat zegt luchtmacht-chef luitenant- generaal G. van der Wolf. De Party van de Arbeid heeft onlangs als be zuinigingsmaatregel voorgesteld de" Starfighters niet te vervangen. Door ze op te knappen zouden ze tot 1982 In de lucht kunnen blijven. In die tijd zou met de Duitsers moeten wor den onderhandeld over overname van onze luchtmacht taak door de Luft waffe. „Natuurlijk kunnen onze Starfighters nog wel tien Jaar mee", zegt gene raal Van der Wolf. „Er rijden ten slotte ook nog T-Fordjes op de weg". Welk toestel de luchtmacht het ge schiktst vindt om de Starifighter na 1974 op te volgen staat nog niet vast. Wel is bekend dat de Cobra van de Amerikaanse Northropfabrieken ho ge ogen gooit. Genenraal Van der Wolf verwacht niet dat minister De Koster er veel over zal zeggen tijdens de komende defensie-debatten in de Tweede Ka mer. Waarschijnlijk komt er niets naar buiten voor de commissie-Van Rijckevorsel, die de Nederlandse de fensie doorlicht, haar rapport (uiter lijk 1 maart) heeft uitgebracht. Het afgelopen Jaar heeft de lucht macht relatief fortuinlijk gevlogen. Zes toestellen zijn neer gestort. Het waren drie F-104 Starfighters, een NF-5, een T-33 lestoestel en een Alouette-helikopter. Drie vliegers kwamen om het leven. In 1970 gingen negen kisten verloren en kwamen vijf vliegers om. Helaas lagen de ongevallen in 1971 minder dan vorige Jaren aan de techniek en meer aan de vliegers. Generaal Van der Wolf wijt dit aan de verjonging van het vliegerkorps de ervaring is minder en aan de veranderde strategie. De flexible response ('het aangepaste antwoord') eist een gevarieerder oefenprogram ma waarbij laag vliegen een grotere rol speelt. Mr. Luns De heer Oltmans deelde gisteren mee, dat hij eveneens een aanklacht wil indienen tegen hoofdredacteur Goemans Borgesius van "De Tele graaf". Mr. Luns heeft gisteren op Schip hol, vlak voor hij naar Hongkong vertrok, de actie van Oltmans "geen woord commentaar waard" ge noemd. Van een telegram, dat de heer Oltmans hem ozu hebben ge stuurd en waarin hij werd uitgeno digd zich gisteren in Den Haag tegen de aanstij gingen te komen verdedi gen, zei hij niets te weten. „Het is echter best mogelijk, dat het tele gram gestuurd is, aldus de secreta ris-generaal van de NAVO, want mijn medewerkster in Brussel is ge machtigd de binnenkomende post op belangrijkheid te sorteren. Het kan dus best, dat het telegram als onzin rechtstreeks naar de prullemand ge gaan is". DEN HAAG Dr. Sicco Mansholt (63) wdl geen functie in de Neder landse politiek. Na 1 januari 1973 vindt hij het welletjes. Op die da tum eindigt zijn dan dertienjarig lid maatschap van de Europese Com missie in Brussel. In hotel Den Indes zei Mansholt gistermiddag „Ik wil wel een rol in de politiek blijven spelen, maar niet in een officiële functie. Ik wil niet dag en nacht meer bezig zijn met de politiek". De vice-voorzitter van de Europese Commissie zei tevens de ambitie te hebben „om te gaan studeren en een beetje afstand te nemen van het da gelijks gebeuren". Als ervaren poli- tious dichtte hij zichzelf een advi serende, stimulerende en activerende rol toe in de Nederlandse en in de Europese politiek. Mansholt hephtte weinig politieke betekenis aan zijn lidmaatschap van een kleine commissie die de in Ne- Goudkuur van de Moosdijk (45) praat- Öjn patiënten een „goudkuur" noemde hij zelf zonder blik- DEN HAAG Het PvdA-tweede-ka- merlid dr. J. van den Doel Juicht minder over de woningbouwpres- taties van ex-minister Schut aan de huidige bouwminister Udink en de AR-fractieleider in de Twee de Kamer, mr. W. Aantjes. Aantjes heeft Van den Doel uitge daagd toe te geven, dat minister Schut „gemeten aan de maatstaf van de PvdA 'n succes blijkt te zijn geweest". Hij verwijst daarbij naar het aantal van (op duizend na) vijfhonderdduizend woningen die in de vierjarige periode-Schut ge reed zijn gekomen. Volgens Van den Doel is de PvdA nooit akkoord gegaan met een sco re van vijfhonderdduizend. Zijn partij mikte op minstens vijftien honderd woningen meer. Bovendien blijft Van den Doel oud-minister Schut verwijten, dat hij de finan ciering en de organisatie van de bouwnijverheid in hoofdzaak in handen van particuliere beleggers heeft gelaten. „Er was geen enkele garantie op een continue woningproduktie, zodat zelfs de benedenmaatse norm van 125.000 woningen per Jaar in som- Volgens de PvdA-er zijn de omstan digheden waaronder de produktie van 1970 op 1971 sprong van 117.000 naar 136.000 „helaas fu nest". Volgens hem is de hoge pro duktie in 1971 „helaas mede een gevolg van de werkloosheid w? door zoveel knelpunten zijn wegge nomen dat de bouwtijd, die in de jaren 1968-1970 fors was geste gen, weer met minstens twee maanden is ingekort". De PvdA haalt ter staving van zijn bewering een artikel aan van de heer E. Spit, chef bureau Voortgang Bouwwerken van het CBS in het dagblad Cobouw: „Door de ontspan ning op de arbeidsmarkt en de ui termate gunstige weersomstandlghe den was de gemiddelde bouwtijd van de wonignwetwoningen, welke in oktober 1971 werden opgeleverd, twee maanden korter dan die wel ke in oktober 1970 werden voltooid. Hierdoor werden in 1971 49.000 wo ningwetwoningen opgeleverd te gen slechts 45.000 in 1970. Dit toont aan dat een recessie met alle narigheid van dien toch gunstig is voor de woningbouw. Wanneer de werkloosheid in 1972 zal toenemen, zal ook 1972 gunstige woningbouw- cijfers te zien geven". De woningbouwdeskundige van de P. v. d. A. meent echter: „We moe ten toe naar een beleid, waarbij gunstige woningbouwcijfers wor den geproduceerd zonder al te gro te schommelingen en zonder werk loosheid". Van den Doel nodigt Aantjes uit voor een openbaar debat over deze me ning. derland samenwerkende progressieve drie. PvdA. D'66 en PPR in februari adviseren over toekomstige maat schappelijke knelpunten. Naar zijn mening berustte de sug gestie van de WD-senator ir. J. Baas als zou Mansholt zich met de Ne derlandse politiek bemoeien op een misverstand. Mansholt: „Als premier Biesheuvel terug is uit de West zal ik hem dat ook uitleggen". Mansholt zei desgevraagd, dat PvdA -fractieleider Den Uyl hem bij het overleg over de knelpunten heeft be trokken. „Maar", zei hij, „als de drie christelijke partijen mij om advies hadden gevraagd, dan was ik daartoe ook bereid geweest". De vice-voorzitter van de Europese Commissie betoogde voorts, dat het hem erom gaat dat de burgers via de politieke partijen invloed krijgen op de Europese besluitvorming. Hij vond het in de eerste plaats belang rijk, dat er een bundeling komt op Europees niveau van de progressieven (socialisten), conservatieven en libe ralen. Eenden sterven in Helperdiep GRONINGEN (ANP) In het Helderdiep in Groningen zijn de laatste maanden zeker vierhonderd wilde eenden aan Clostridium vergif tiging gestorven. Verwacht wordt dat dit aantal nog met enige honderden zal oplopen. Gisteren nog werden twintig dode eenden opgevist. De wilde eenden strijken graag neer op het water van het Helder diep dat een temperatuur heeft vaa bijna 18 graden, omdat het deel uit maakt van het koelwatercircuit van het elektriciteitsbedrijf voor Gronin gen en Drente. De hoge temperatuur heeft het water echter ook zuurstof- arm gemaakt waardoor de bacterie Clostridium zich sterk kan ontwikke len. Ook de lage waterstand van het Helderdiep en de organische stoffen die erop geloosd worden, spelen een rol.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7