Liesbeth List neemt lp op met nummers van McKuen ...e/7 gisteren i Bewogen gemiste spel over kansen vandaag programma] Na Nederlandse televisieshow Directie van Iwaki wordt duidelijker oewvw ay C7nl/(/l//t/u/ië Toneelgroep Tse gooit met giftige tomaten TV morgen] Caterina Valente (41) trouwt componist (25) VRIJDAG 21 JANUARI 1972 RADIO TV - KUNST Liesbeth List heeft het druk. Er is geen tijd om de boer op te gaanzegt de nu 30-jarige Liesbeth gekscherend als voor stellingen in het land ter sprake komen. Nieuwe, in hot buiten land uit te brengen, produkties eisen momenteel haar volledige aandacht. Nederland moet even wachten. Toch is er tijd voor enkele inciden tele tv-optredens. Zoals volgende week maandag wanneer de AVRO een show rond haar persoontje uit zendt. Het wordt een veertig minu ten durend programma, dat al ge deeltelijk in Duitsland te zien was. Regisseur Bob Rooijems zorgt voor de sfeer rond Liesbeth en haar gas te Su Kramer, soliste in de Duitse Hair. Liesbeth List over de show: „De meeste Duitse nummers zijn eruit gehaald. Drie Nederlandse composi ties zijn er nu ingelast. Ik breng werk van Leonard Cohen, de Beat les. Donovan, Cees Nooteboom en Boudewijn de Groot. Met Su zing lk twee duetten". De internationale doorbraakpogin gen van Liesbeth. „De muzikale wereld leeft in Enge land en Amerika. Daar moet ik zijn. Ik zal er voor vechten". wordt voor Liesbeth een zeer nabije werkelijkheid. Ze is net terug uit Duitsland, nieuwe elpee is opgenomen. Ook begeleiding van dit jongste pro- dukt een Rooijens' show is afgeleverd. Nu, thuis in Amster dam-Zuid, heeft de concentratie Engeland en het werk van Rod McKuen. Naar Londen „In februari ga ik naar Londen om elpee op te nemen met num- van McKuen. Rod McKuen de supervisie over deze lang- speler. Waarschijnlijk 'zing ik met hem vier duetten op deze plaat". Vindt ze een Rod McKuen-elpee geen waagstuk? De liefhebbers van McKuen hebben, gezien zijn platen- verkoop, al enkele authentieke McKuens in huis. J>e plaat is niet voor de Neder landse markt. Op de eerste plaats wordt die in Engeland uitgebracht en is tevens bedoeld voor Amerika. Tegen de zomer komt de langspeler naar alle waarschijnlijkheid uit". Liesbeth List ziet het produkt als welkome aanvulling in haar se rie „Liesbeth List zingt.Brei, Theodorakis". De belangstelling voor rantschap met het werk van Rod McKuen dateert al van vijf Jaar geleden. Op haar eerste langspeler voor En geland, vorig Jaar opgenomen, brengt ze al een nummer van de componist/zanger. Dit eerste Engel- produkt dat haar op weg móest helpen bij het streven naar inter nationale erkenning is nog steeds niet op de markt te krijgen. De elpee bleek te high-brow, mis schien te weinig geschikt voor een groot publiek, en was ook te goed onbekende mee van start te gaan in Engeland. De plaat fordt bewaard omdat McKuen be- als introductie-materiaal kan lungeren". Keuze genoeg Welke nummers Liesbeth van Rod McKuen op gaat nemen, is nog niet keuze uit honderden composities. Liesbeth: „Moeilijk. Ik denk wel dat er enkele uit het Frans vertaai- bijzitten. Dat doet hij ontzettend knap. Over eventuele optredens in de te beginnen. Rod McKuen is de am bassadeur voor Amerika, een niet geringe realiteit. Wat Nederland betreft, houdt Lies beth zich rustig. Met Engeland en Amerika in het vooruitzicht vallen weinig definitieve plannen te ma ken. Van het voorjaar is hier mis schien meer tijd voor. Haar Jongste Nederlandse succes, een serie van tien concerten met het trio van Louis van Dijk en de Engelse popgroep Magna Carta, stemt tot nadenken. Terugkijkend: „Het was erg fijn. Jammer dat het geheel slechts uit tien concerten be stond. Ik geloof wel dat ik een vol gend Nederlands project weer op Ambitieus Voorlopig houdt Liesbeth zich even rustig. Lekker teren op succes is er echter niet bij. Ze houdt niet van vastroesten tot Je tachtigste. Lies beth List heet ambitieus en wil iets hebben om voor te vechten. Enge land en Amerika lijken daarom uit gelezen landen voor Liesbeth, die succes in Nederland en Duitsland in de afgelopen zeven Jaar voldoende bewezen heeft. Eén van haar veel gehoorde uitspraken: „Ik moet het geprobeerd hebben, als ik het niet doe voel ik dat ik er later spijt van krijg". Concert Residentie-Orkest LEIDEN Het vierde concert de meesterserie van K O verliep gisteravond niet helemaal volgens plan. De moeilijkheden concentreer den zich om violist Ivry Gitlis, die door een aanrijding te laat was. Het programma kon niet worden omge zet. want de voor Tsjaikowski's Zesde benodigde hoornisten waren er nog niet. Na de korte ouverture Euryanthe van Weber moest laatst- genoemdes naamgenoot dan ook de pauze reeds aankondigen. De componist Weber was inmid dels behoorlijk aan zijn trekken ge komen, want alle leden van het Re sidentie-Orkest leverden knap werk en speelden met een enorme inzet, die kenmerkend was voor de hele avond. Dirigent was Hiroyki Iwaki, die steeds meer vat op het orkest schijnt te krijgen. Na de pauze kre gen musici en publiek een kluif van grote omvang te verwerkenhet eerste vioolconcert van Paganini, ge volgd door de reeds genoemde zesde symfonie van Tsjaikowski. De Israë liër Ivry Gitlis kwam op, verklaarde zijn oponthoud en begon met een gecoupeerde versie van Paganini. Voor een groot deel steunde hij daarbij op zijn acteertalent, want grootste violistiek viel er nauwelijks te bewonderen: technische tekortko mingen trachtte hij te camoufleren met snelle tempi die hij toch niet kon volhouden. Zijn interpretatie miste elke diepgang, hetgeen vooral in het middendeel naar voren kwam. Iwaki wist de sterk schommelende tempi van de solist voortreffelijk bij te benen, maar raakte ietwat van zijn stuk, toen zijn partituur door het omslaan van de bladzijden van de lessenaar dreigde te vallen; dreig de, want Gitlis had toevallig niets te doen en ving het boekwerk handig op. Het orkest speelde door alsof er niets gebeurd was Tsjaikowski viel mee en tegen te gelijk. Tegen, omdat Iwaki nog steeds geen oog heeft voor détails en de climaxen veel te gauw bereikt. Ook de orkestklank is nog niet ver- De Russische dichter Jewgen Jewtoesjenko is in New York aange komen voor een rondreis van vijf weken. Hij zal o.a. in Madison Square Garden in New York uit eigen werk voordragen. Aan dit optreden zullen verder de Amerikaanse dichter Ja- Dickey en Eugene McCarthy, voormalig democratisch kandidaat voor het presidentschap, deelnemen. Voorts zal Jewtoesjenko verscheidene landen kan nog weinig malen op de televisie te zien zijn. worden gezegd. Zodra de elpee daar Zijn tournee eindigt op 28 februari Is, gaat de Liesbeth List-promotie in St. Paul in Minnesota. ADVERTENTIE WlKS e&6P' 'T €€R*re 9I&K)AAL AWH GffiPPiaJTJé-. DAMPewoe <3*oK., KoPFe* iu. t zweTew!J Verstandig om altijd Antigrippine cachets of tabletten in huis te hebben. Kun je er direkt één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Dat is het beste. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een Antigrippientj en vroeg naar bed. Antigrippine werkt fijnd genoeg, zeker niet bij de koper blazers. Homogener is daarentegen de strijkersgroep geworden, hetgeen niet in de laatste plaats het werk van concertmeester Willem Noske zal zijn geweest De visie van Iwaki is genuanceerder dan voorheen, on danks bovengenoemde bezwaren; zijn directie is duidelijker, wat een nauwkeurig orkestspel als gelukkig gevolg heeft. En (eindelijk!» laat hü zyn musici af en toe wat zachter spelen. Iwaki was altijd de man van de grote, grove lynen, maar nu gint er tekening in te komen. R. G. HARMS 'Wat zien ik' omgedoopt in 'Ollekebolleke' Dureco. platenmaatschappij die vooral inzet voor het Hollandse pulaire lied, heeft haar „carnai kraker" „Wat zien ik" te brer door Vader Abraham en zijn vier zonen, moeten veranderen in „Ol bolleke". Dit op dringend zoek van Appie Mol en compo nist/arrangeur Tony Schifferstein die de titel van het kersverse pro dukt. vrij naar het bioscoopsucces plagiaat vonden. Deze week was het tweetal in de NOS-studio waar Va der Abraham (Pierre Kartner) en zijn zonen opnamen maakten voor het gisteren door de TROS uitge zonden programma „Op losse groe- Ze eisten van Rureco en de schepper van het lied Kartner een andere titel voor de carnavalsschla ger. „Wat zien ik" werd „Ollekebolleke'. Hans Wilbrink van Dureco: „Het probleem is nu opgelost. Een ieder tevreden. „Ollekebolleke" blijkt bij nader inzien een nog commer ciëlere titel. De hoes van de plaat ïu worden veranderd. Feit blijft dat de eerste persing uitkwam on der de titel „Wat zien ik", maar daar valt gewoon niets aan te doen. Tenslotte hebben we nu gehoor ge geven aan het verzoek van Mol en Schifferstein". NEDERLAND I 6.45 6.55 7.05 7.30 10.40 - 10.50 - NEDERLAND 6.45 - 6.55 - 10.35 10.40 10.45 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Zeskamp-Ekstra (NCRV) (Kleur) Little Women (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Hier en nu (NCRV) (Kleur) De kleine waarheid (NCRV) Farce Majeure. Satirisch programma (NCRV) (Kleur) De kluizenaar van Lacla. Documentaire film (NCRV) (Kleur) Tekst en uitleg (4): koorzang (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) I (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Hier is Lucy (VARA) (Kleur) Koning Klant (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) Afdeling Fraude. Tv-serie (VARA) (Kleur) Twee voor twaalf. Quiz (VARA) Achter het nieuws (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) (Kleur) Uit de Kunst (NOS) Een leuk programma van onze landgenoot Ardy Strüwer, sa men met zijn Zweedse vriend Lasse Aberg. Strüwer heeft cartoons gemaakt in Zweden, succesvolle films gemaakt, ten toongesteld met zijn Indone sisch getinte schilderijen. En in Montreux vorig Jaar furore ge maakt met hun beider Zweedse inzending, die het beste was van alle inzendingen en dus buiten de prijzen viel- Ik vond „Mad in Sweden" van minder kwaliteit, moet ik er direct bijzeggen, het was een soort „Kort en Klein", maar dan louter visueel, zonder woorden en met een zeer poëtische in slag. Veel kleine beeldgrapjes, soms al te klein, vaak leuk, sommige erg leuk zoals de ijs- hockeyscenes. Alle reden dus tot tevreden heid. Maar ik zei u al. televisie Is een boeiend medium, want voor het sluiten van de markt veegde een ingelaste uitzending ,3erichten uit de samenleving' al het voorgaande weer met een brede zwaai van de tafel. Een simpele registratie van de persconferentie van Willem Oltmans, met verklaringen van Henk Hofland, van Milo An- stadt, een interruptie van Tele graaf-fotograaf Peter Zonne veld, en vooral het betoog van Oltmans zelf, wiens gelijk op vele punten waarschijnlijk groot is, maar die de gave mist dat via het televisiescherm ge loofwaardig te maken. Het had iets weg van een re portage van de Nederlandse politiek op Madurodam-for- maat. gefilmd met een 8 mm camera, en daarna nog eens „opgeblazen" (zoals dat heet) op 16 mm formaat, zodat het toch nog op dat grote scherm paste. Een mooie uitzending, die ik voor geen goud had wil len missen NICO SCHEEPMAKER (Soos): lichte grammofoon kunnen: verzoekplatenprogr. '1.55 Medede- •rland. (12.16 Over heidsvoorlichting: Vast en zeker. Een programma van Claude Bellonl van „KWARTET" Er is op het ogenblik geen to neelgezelschap in Nederland te vinden met een zo karaktervol be- Ton Marseille van het voorllchtlngs- Sociale Verzekering. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.3012.41 Nieuws). 14.00 (S) Steiger Sportkoi Country. 15.3015.3 verzoekprogr. 21 lis, vervolghc licht muziekprogr. 22.10 Dansen cussie. VARA: 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 19.00 (S) Operetteklanken. 20.00 Nws. Staalkaart. 22.00 (S) Ne- pioenschappen muziek. (12.00. 13.00, schaatskampioenschappen in Davos (17.00 Nieuws). muzik. geïllustreerd 23.15 Sport). 23.55—24.00 Nws. De tomaten, door Nederlandse be togers naar het toneel geworpen zijn frisse, gezonde Westlandse pro- dukten vergeleken bij de tomato's die uit Argentinië in die richting worden gegooid: de Grupo TSE werpt met zijn „The history of the theatre" een uiterst giftige vrucht, de doelmatigheid alleen wordt beperkt door het raffinement. Inderdaad een volksuniversiteits- achtige lezing, over het theater, veel feiten, gepresenteerd in de sfeer .educatieve strip", vol van de bordpapieren glorie van Broad way en „there's no business like showbusness", met een soort spreek- stalmeesteres met geacteerde en vooral gemimede voorbeelden. Het geheel begeleid door „showmuziek": strijkjes, dansmuziek uit alle eeu- Het effect van het geheel: is het theater al die eeuwen bezig geweest met dit soort onzin? Een eenzijdig beeld, natuurlijk maar die Argentijnen stellen het wel indringend. Zij besluiten hun show met een „samenvatting" van ,A streetcar named Desire" van Te- lessee Williams: zo dodelijk en knap, dat ik het stuk nooit meer zonder enig gegrinnik zal kunnen aanzien, al zou Mary Dresselhuys zelf de Blanche spelen. Zij onder graven al van het begin af aan het theaterwezen door de twee actrices en de acteur vrijwel geheel of ge heel bloot te presenteren dat haalt het .mysterie" van welke kos tuums ook later grondig af. Zij brengen verder het mime-element in de voorstelling tot een ongekende perfectie: ze zien kans om met een enkel gebaar een compleet toneel stuk. een hele tijdsperiode, neer te zetten. Ze maken de „Origins of the Theatre", de magie van de beweging en van het masker, waarover Hun- ningher zo boeiend heeft geschre ven. tot een farce, misschien alleen al door al die theorieën tot een duivelse consequentie door te trek ken. Ze spelen „Antigone" tot de tranen in je ogen komen, maar niet van ontroering, en hun correcte vi sie op „Hernani" heeft hetzelfde ef fect. Him „La Celestina", Claus' „Spaanse Hoer" wordt de smartlap, die het stuk toch wel is. en van de „Femmes Savantes" blijft alleen het loze gebaar over. Misschien te intel lectueel. en er wordt wat toneelken nis verondersteld, maar uiterst knap. De Argentijnen spreken En gels. ze spelen tot en met 5 februari in Mickery Mokum (Noordenkerk), ze kunnen helaas niet op tournee Jaap Joppe. paalde stukkenkeuze als Centrum, niet alleen omdat er een sterke nadruk valt op het Engelse reper toire (Pinter, Nichols, Bond), maar ook omdat er een voorkeur bestaat voor sociaal engagement, dat een nog steeds groeiende reeks van jonge auteurs in hun stukken verwerken. Ze hebben de bijnaam kitchensink-drama's ge kregen. „Kwartet" van E A. Whitehead sluit eigenlijk nauw bij Bonds ..Gered" aan. In 1uur laat de auteur een ontluisterend avontuurtje zien van twee opgeschoten knapen, die tij dens een dagje aan zee scharrelen met twee meisjes, die ze de avond tevoren in een dancing hebben op gepikt. Uit de opvoering, die Centrum gis teravond in Haarlem voor de eerste maal gaf van „Kwartet" in een sterke overzetting van het jargon door Gerrit Kouwenaar, kwam uit die rauwe werkelijkheid van verhar de jongeren met een sterk geslon ken gevoelsleven, toch wel een be- wogenhid naar boven voor de ge miste kansen, die onze samenleving in zo ruimte mate voor velen in petto heeft: een verveloze leegte volgetetterd met de radioklanken, „waar muziek in zit." Christiaan Nortier heeft het kli maat van een zo hoogst banaal avontuurtje bijna feilloos kunnen peilen. Maar enkele momenten liet hij soms de karakters even buiten hun grenzen stappen. Er gebeurt maar betrekkelijk weinig in de haast statische situatie, maar de spanning werd goed vastgehouden door volkomen authentieke spelpres- taties. Margreet Heemskerk als één van de twee kammende en spuiten de lellebelletjes maakte nog de l m. en FM-kanalen VPRO. 8.00 VARA. Van de voorpa- TELE AC: 09.00 Wat is Je vak man? les 1 (herh.) 09.30 (K) Beton les 2. 10.00 Elementaire economie les 15 10.30 <K) Esperanto —les 3 (herh.) 11.0011.40 Spaanse les les 4 (h 7.54 VPRO: Deze dag: 8.11 Actualiteiten Informatie: muziek en Informatieshow met om 11.00 Nws. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.23 VARA-Varia. 13.25 (S) Dit ls het begin: Jeugdprogramma. HIRO: 14.35 Plus: Hlro-radiomagazlne NOS: 15.05 De komende week ln het Nederlandse muziekleven. 15.30 Frans Duits - Engels: een luisterprogramma lOm^ 16.00 Nieuws). 16.15 Jazz. 16.45 lezing. NOS: 17.30 Verontrus de christeiyke pers. dls- Davo6. 16.00 (K) Journ. KRO: 16.02 (K) Klass- werk: quiz voor scholen 17.0017.45 (K) Kinderx iv- (K) Columbo, 22.00 AVRO's Sportpanorama. 22.30 Journ. KRO: 19.05 (K) Daktarl, 'V-film. NOS: 20.00 (K) Journ. KRO: 20.21 (K) De Berend Boudewijn Kwl6. 22.00 Brandpunt. 22.50 Epiloog. M: 22.5523.00 (K) Journ. Nederland II NOS: 18.45 (K) De 14 NOS: 18.55 (K) Journ. E.O: 10.05 (K) Van den Leevene ons Heeren, film. MUNCHEN (DPA> Ongeveer één jaar na haar scheiding zal de in ternationaal bekende schlager-zan geres Caterina Valente weer trou wen. De 41-Jarige Caterina heeft zich verloofd met de 16 Jaar Jongere Britse componist van filmmuziek 3 en pianist Roy Budd. Het paar zal op 5 maart in Engeland huwen. „Het leeftijdsverschil speelt helemaal geen rol. Wij begrijpen elkaar zo goed, dat niemand zich daarover zorgen hoeft te maken". meeste indruk met haar consequent volgehouden monotone spraakver mogen, waaruit een suggestie van een tekort aan ontplooiing kon spreken. De ontboezeming door Ka rin Kilian tegen het slot liet voe len hoe deze meisjes tussen Jeugd en huwelijk maar een klein moment van illusie naar romantiek onbewust aan zich voorbij moeten laten gaan. Jules Hamel en Theo Pont speelden op de grappig en monter gevonden kunstduinen van Cees Wolfrat twee begerige knapen met een licht cyni sche versierdrift. P.Ruivenkamp De correspondent van de NCRV in Djakarta, Hadji J. C. Princen, is door de Indonesische veiligheids dienst, gearresteerd. Princen werd aangehouden op het kantoor dat hij deelt met Peter Schumacher, correspondent van de GPD en VARA. De NCRV heeft aan de Indonesi sche ambassade in Den Hwag ophel dering gevraagd over de arrestatie van haar correspondent.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5