Marie Spijker liet haar vissen uit hand eten Kruiswerk-experiment in de Bollenstreek loopt goed Vissen luisterden naar hun naam Hearing DeBrauw Leidenaar Teekens vernieuwt Seinpost met in Leiden AUTO TEGEN BERMPAAL VOORZITTER G. BOOT: ONAFHANKELIJK DAGELIJKS BESTUUR IN DE TOEKOMST ZEKER GEWENST PAGINA 4 VRIJDAG 21 JANUARI 1972 ALPHEN AAN DEN RIJN ,,Er zijn wel eens mensen geweest, die zeiden dat ik kon toveren. Ze wilden niet ge loven, dat ik met de vissen sprak en ze uit mijn handen liet eten. Maar toen ze het eenmaal hadden gezien wisten ze wel beter. Het was geen fabeltje". Marie Spijker (84) denkt nog vaak terug aan die mooie tijd. Ruim vijfentwintig jaar aten de vissen uit haar hand. Maar toen zij 82 jaar was kon zij het werk op de boerderij niet meer aan en verhuisde van Hoogmade naar Alphen. Nu woont zij een jaar in het Sint Jozeph-pav^joen aan de Prins Hendrikstraat. Voor die tijd verbleef zij elders in de Rijnstad. Hoe komt iemand er toe om met vissen te graan praten? "Tja, hoe komt zoiets? Elke dag was ik aan de waterkant en dan kwamen er steeds weer vissen bij de stoep zwemmen. Na verloop van tijd ben ik ze gaan voeren en tegen ze gaan praten. Ik gaf ze namen waar naar ze prompt luisterden. Allerlei soorten kwamen uit mijn handen eten. Paling, zeelt, brasem en noem maar op". "Jarenlang heb ik een paling ge had, die zo dik was als mijn arm. Maar toen de mensen uit de buurt dit hoorden gingen ze proberen het dier te vangen. Toen heb ik hem er zelf maar uitgehaald, want het was oorlog en er zat een heleboel vlees aan. Ik heb de paling niet zelf opge geten. Mijn broers waren gek op vis. Ik niet". "Het gebeurde geregeld dat er kanjers van snoeken in de omgeving rondzwommen. Dan waren de mees te vissen bang en bleven weg. Ik had dat altijd gauw in de gaten en dan ging ik op "jacht" met de hengel. Soms liep het wel eens verkeerd af. Een keer had ik één van mijn eigen baarzen aan de haak. Ik heb hem weer vrij gelaten, maar hij kwam niet meer terug". "Op een dag kwam er een neefje van mij bij de boerderij vissen ter wijl hij wist dat dat niet mocht. Hij ving toen zowel een baars als een paling, die geregeld uit mijn handen kwamen eten. Ik zag het direct. Je hebt mijn paling en mijn baars", ze) ik. "Als het waar is zal ik ze terug geven", beloofde hij. "Toen heb ik eerst de paling en daarna de baars geroepen. De paling stak zijn kop een heel eind boven het water in de uit de kon Je Door Jan Westerlaken Foto Will Dijkman broer, die een verwoed visser was, was wel eens boos op haar, dat hij niet in de omgeving van zijn huis mocht vissen. Als hij of een ander het toch probeerde joeg zij hen weg. Al kostte dat wel eens de nodige moeite. ledereen? Zou iedereen met de vissen kunnen praten en ze uit het water kunnen halen? Marie Spijker lacht wat en haalt haar schouders op. "Het zou mis schien best kunnen maar dan moeten ze wel geduld hebben. En tegenwoor dig tref je dat bij de mensen niet veel meer aan. Ze Jagen maar en eens even ergens rustig zitten ge beurt zelden. Het gebeurde dage lijks. dat er veel mensen bij mij op bezoek kwamen om te kijken of die "fabeltjes" nou allemaal wel echt waren. Soms stonden er twee- of driehonderd mensen bij mü voor de deur". Het klinkt allemaal ongeloofwaar dig maar de vele foto's die van Ma rie Spijker met haar vissen zijn ge maakt liegen er niet om. En zoals begrijpelijk ging het verhaal als een lopend vuurtje door het land. Uit al le delen kwamen nieuwsgierigen naar de boerderij op het landelijke dorpje om naar deze wonderlijke vrouw te kijken. Maar daar bleef het niet bij. Buitenlandse tijdschriften kregen er lucht van en de vrouw uit Hoogmade kreeg wereldbekendheid. Amerikanen, Zweden, Duitsers. En gelsen en noem maar op stonden om de haverklap bij Marie Spijker op de stoep. En dan ging zij maar weer naar de waterkant en sprak met de vissen. Vele malen kwam er een ra dio-team een reportage maken en één keer zijn er televisiebeelden van haar met de vissen gemaakt. De ko ningin zou zelfs een keertje zijn ko men kijken maar dit ging niet door, omdat er juist in deze periode enkele snoeken op de loer lagen en de vis sen zeer schuw waren. LEIDEN Gedurende zdjn twee daags bezoek aan Leiden, vol gende week woensdag en donderdag, neemt minister De Brauw ("Weten schappen) deel aan een hearing over zijn beleid. Dat gebeurt woensdag avond in de Minerva-sociëteit aan, de Breestraat. De aanvang is om ne gen uur. Het gesprek met de minis ter wordt georganiseerd door de Leidse Studentenfederatie en de vor mingswerkgroep Doctrina van de ge mengde studentenvereniging Miner- Werkbezoek Mr. De Brauw begint zijn werk bezoek woensdag met een bespreking met het universiteitsbestuur over bouwzaken. Burgemeester en wet houders van Leiden zijn voor een gedeelte van dit gesprek uitgenodigd. Diezelfde dag staan nog op het programma: lunch met een deel van de universiteitsraad, de opening van het mathematisch instituut aan de Wassenaar sew eg en de hearing. goed zien dat hij mij verstond' "We hebben ze toen weer vrijgela ten. maar de baars is niet meer te rug gekomen. De paling heb ik daar na nog maar één keer gezien. Ik heb nog een andere baars gehad. Dat was de grootste die ooit in de omgeving van de boerderij is ge weest. En zo mak. Ik kon hem uit het water halen en hem in een teiltje doen zonder dat hij schuw werd. Een visser uit het dorp heeft hier toen een fuik gezet en ik zag hoe hij mijn baars daar uit haalde", 'k Heb hem niet terug gevraagd. Hij had hem tenslotte gevangen". Handwerken Marie Spijker heeft er overigens i wel enkele jaren over gedaan voor- Wat doet Marie Spijker nu voorna dat zij de vissen zover had, dat ze melijk? uit haar handen kwamen eten en ze j »veel heb je hier niet te doen. Da- hen uit het water kon pakken. Haar i gelijks vermaak ik me maar met I handwerken en dergelijke. Onlangs j ben ik gereed gekomen met de rk. 1 kerk (Onze Lieve Vrouwe Bood schap), die in Hoogmade heeft ge staan. Ik heb haar eerst getekend en daarna tot in de finesses nagemaakt. Een half jaar heb ik eraan gewerkt. Er moeten nog wat kleine wijzigin gen in worden aangebracht, maar dat stelt niet zo heel erg veel voor. Nu ga ik wat andere beeldjes ma ken. Je moet tenslotte wat doen om je tijd te doden", lacht zij. Marie Spijker naast het fraai afgewerkte model dat ze maakte van de r.k. kerk (Onze Lieve Vrouwe Boodschap) uit Hoog made. LEIDEN/SCHE VENINGEN De heer E. Teekens, eigenaar van het Leidse slagerij-concern, heeft beslo ten zijn nieuwe bezit, het Scheve- ningse Seinpostcomplex, te laten bestaan. Binnen een Jaar zal het worden ge- i renoveerd en gerestaureerd. Buiten i blijft de koepelvorm gehandhaafd, I maar intern zal een metamorfose ge- j schieden. Seinpost wordt een culi- I nair ontspanningstrefpunt, j De eerste fase is in mei gereedeen restaurant. Vervolgens zullen aan het complex worden toegevoegd een bistro, een bar-discotheek, een wijn kelder, een bioscoop-theater (600 plaatsen), een kleinkunsttheater (250 plaatsen), vergaderruimte, een bui tenterras, een bierpub en enkele win- keltjes, alles onder één dak. Voor donderdag is het dagschema'? vergadering met het universiteitsbe stuur over begroting en planning, vergadering met decanen, bezoek aan het Academisch Ziekenhuis, zoek aan 't kunsthistorisch instituut en prentenkabinet in de Kloksteeg bezoek aan de universiteitsbiblio theek en tot slot een persconferentie. Eervol ontslag LEIDEN Aan de heer A. C. v.d. Kroft, hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks belastingen, hoofd van de inspectie der registratie en suc cessie in Leiden, is op zijn verzoek met ingang van 1 april a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid van de ka mer van toezicht over de (kandi daat) -notarissen in Den Haag. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Praneker J. Ter Haar te Oudorp, die dit beroep heeft aan genomen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Zuidhorn W. Wieren- ga te Berkel-Rodenrijs. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert en Murmer- woude A. van de Weerd, kandidaat te Apeldoorn. Te Dordrecht P. Beek huis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphense automobilist slipte gister middag op de Oranje Nassausingel toen hij voor een voor hem rijdende wagen moest remmen. Hij reed eerst tientallen meters door de berm, r de een bermpaal en kwam tegen boom tot stilstand. De chauffeur liep enkele schrammen op terwijl de auto totaal werd vernield. Operettegroep „Maskerette" LEIDEN De bekende kinder- oprettegroep „Maskerette Leiden", geeft vrijdag 28 januari in het LAK- theater aan het Levendaal twee opvoeringen van de kindermusi cal „Meneer Popper en zijn pinguïns". De muziek van deze musi cal werd gecomponeerd door Ada van der Bent, die het geheel ook op de plano zal begeleiden. De tekst werd geschreven door mevrouw W. J. Stam-van der Staay. De voorstellin gen beginnen resp. om 7 en 8.45 uur. Rijnland maakt „waterwerken" LEIDEN De verenigde vergade ring van het Hoogheemraad schap van Rijnland komt a.s. woens dagochtend om half elf in het ge in eenlandshuis bijeen. De dijkgraaf houdt een nieuwjaarsrede. Voorgesteld wordt voor de bouw van het gemaal in Warmond en het leg gen van de rioolwatertransportleiding van Warmond naar de zuiveringsin stallatie Leiden-Slaaghsloot een aan vullend krediet beschikbaar te stel len van f 300.000. Tevens wordt voor gesteld te besluiten tot de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie in Langeraar. SASSENHEIM Op de vijfde verdieping van de gigantische flat aan het Kagerplein in Sassenheim is het Districtsbureau Samenwerkende Kruisverenigingen Bollenstreek gehuisvest. Daar op nummer 505 zetelen hoofdwijkverpleegster Mies Bel terman en administrateur H. R. Moorman. Zij geven leiding aan het voor ons land unieke districtsvormingsproject, dat wordt gerealiseerd door veertien plaatselijke afdelingen van het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis uit de dorpen Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Sassenheim, Voorhout, Warmond en De Zilk. Een groots project. Uitgevoerd met volledige steun van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. INBRAKEN IN IN LEIDEN LEIDEN In de nacht van woensdag op donderdag zijn er weer flink wat kraakjes gezet in Leiden. Bij een automobielbedrijf aan het Levendaal werd ongeveer f 1000 ont vreemd uit het kantoor, nadat men het glas uit een deur had vernield. Ook een garage aan de Oegstgees- terweg werd bezocht. Hier worden auto-hulpstukken vermist plus een kleine som geld. by elkaar voor f 700. Uit een woning aan de Anna Pau- lownastraat werden o.m. een servies en een aantal elpees gestolen. De schade bedraagt hier eveneens onge veer f 700. Door een niet goed afge sloten achterdeur van een woonhuis aan de Morssingel kon men tijdens een korte afwezigheid van de bewo ners binnenkomen. Uit een bureau op de eerste verdieping werd een bedrag van f 1200 weggenomen. Van een huis aan de Domizettilaan werd de ruit van de achterdeur van de woonkamer vernield. De radio-stereo apparatuur verdween hier, alsmede f 5000 aan geld. Overal in het land wordt belang stellend gekeken naar het resultaat van deze „regiovorming". Er is in het verleden veel over gesproken en geschreven. In de Bollenstreek heb ben de kruisverenigingen van de „drie kleuren" de stoute schoenen I aangetrokken en het niet bij praten jen schrijven gelaten. Zij zijn gaan I zoeken naar een vorm van samen- j werking. Er is een overlegorgaan ge- I sticht, waarin van iedere afdeling een afgevaardigde zitting heeft en I uit dit orgaan is een dagelijks be stuur Door Cees Combee Foto's Holvast Speurtocht Mr. R. van der Weerd, secretaris van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis, zegt met klem: „De kruisverenigingen in de Bollen streek zijn gaan zoeken naar de vorm, waarin de regio-vor ming, schaalvergroting en samen- king, gestalte moeten krijgen, zy worden bij deze speurtocht op de voet gevolgd door deskundigen van de hogere instanties uit de kruiswe- reld. Doelstelling van deze geza menlijke arbeid is door inzet van professionele deskundigheid de zorg verlening aan de patiënt te vergro ten. Daarom past hier beter de term project dan experiment. Het experi menteel karakter wordt aan het proces gegeven door de nieuwsgie righeid waarmee de stappen, die ter uitvoering van de doelstelling wor den gezet, worden gevolgd". Hoofdwijkverpleegstcr Mies Bel terman: „Over slagen of niet slagen van het experiment kan natuurlijk nog geen zinnig woord worden ge zegd. We zijn pas een kleine twee jaar bezig en ik ben hier sinds sep tember 1970. Het loopt allemaal heel prettig. Zelf ben ik in dienst van 'n provinciale vereniging en gedeta cheerd bij plaatselijke afdelingen. Daardoor heb ik een andere werk geefster dan de wijkverpleegkundi gen met wie ik moet samenwerken. Mijn streven is erop gericht, dat ie dereen meedenkt over problemen, die zich in het kader van het experi ment voordoen. In verband hierme de zijn drie werkgroepen van acht verpleegkundigen gevormd, waaruit een stuurgroe' is ontstaan, die de grote lijnen aangeeft waarlangs wordt gewerkt en die de plenaire vergaderingen van wijkverpleeg kundigen vaststelt, waarin het ne men van besluiten mogelijk is". Enorme spiraal Zegt administrateur Moorman: „De kruisverenigingen vormen een enorme spiraal in het kader van de totale gezondheidszorg. Tot nu toe had men van de wijkverpleegster vaak het beeld van iemand, die al leen maar patiënten kwam wassen of verbinden. Het werk gaat zich gelukkig ook meer en meer ver plaatsen naar de preventieve ge zondheidszorg. Dus niet alleen zieke mensen verzorgen. Zuster Belter man is bijvoorbeeld bezig met de ziekenhuisnazorg, gebaseerd op het contact met het ziekenhuis en de wijkverpleegkundigen. Om die zorg goed te kunnen verrichten heeft men ook contacten nodig met de huisartsen en de maatschappe lijke werksters. Er is in de Bollen streek nog heel wat te doen op het uitgebreid terrein van het kruis werk. In het bijzonder op het ge bied van de verpleegkundige en de menselijke hulp. Door experimente ren hopen we succes te hebben. Wat die nazorg betreft streven we samenwerking met plaatsen uit de onmiddellijke omgeving van de Bol lenstreek, zoals Leiden en Oegst- geest. Het experiment gaat minstens duren tot augustus 1973". Mevrouw W. J. v. d. Meijdenberg- Verhoeven uit Voorhout is secreta resse van het dagelijks bestuur van het overlegorgaan. In haar woonplaats maakt zij deel uit van het bestuur van de Wit-Gele Kruis- afdeling. Zij stelt: „Enige jaren ge leden ontstond voor de Bollenstreek de mogelijkheid om via een experi ment in één district te gaan sa menwerken, deskundigen in te schakelen en na te gaan of er ver beteringen zouden komen. Als des kundigen werden een hoofdwijkver- pleegkundige en een districtsadmi nistrateur benoemd. Voor deze samen werking werden alle veertien afde lingen, verdeeld over acht dorpen en drie kleuren, benaderd. Van het begin af waren de besturen bereid mee te werken. Men zag er moge lijkheden voor de verbetering van de zorgverlening in". Mogelijkheden Moorman duikt in een stapeltje papieren op zijn bureau en haalt er één uit, waarop ongeveer staat wat die mogelijkheden onder andere allemaal kunnen inhouden. Hier volgen er een paar: Een betere begeleiding van en klankbord voor de wijkver pleegsters. Verbetering van de werkomstan digheden van de wijkverpleegsters door weekeinde-dienstregeling, ver vanging bij ziekten etc. Verbetering van de ziekenhuis nazorg- Efficiëntere administratie. Een centraal magazyn voor duurdere verplegingsartikelen. Het duidelijk manifesteren van het werk naar buiten. Het verbeteren van de contac ten met andere betrokkenen. De mogelijkheid zieken verzorg sters in te schakelen. Wie mocht denken, dat van het begin af aan alles van een leien dakje is gelopen heeft het mis. Er waren heus wel bezwaren. Van de wijkverpleegsters en van de afde lingsbesturen, want hier en daar werd wel eens gemeend, dat deze districtsvorming het einde van deze afdelingen zou gaan betekenen. Dat is echter beslist de bedoeling niet. Het is allemaal echter heel erg mee gevallen. Er is na deze korte tijd van experimenteren duidelijk meer activiteit waar te nenem op het ge bied van het kruiswerk in de Bol lenstreek. Daarmee is iedereen, die er bij betrokken is, blij. Ook de plaatselijke afdelingen. De penning meesters zijn wel ontlast van een heleboel administratief werk, doch ook is het zo, dat de besturen als geheel zich even vaak of vaker over beleidskwesties moeten buigen. Zij moeten plaatselijk actief zijn en bo vendien regionaal denken. Geen eenvoudige opgave. De besturen schijnen het echter te klaren. Mevrouw W. J. v. d. Meijdenberg- Verhoeven tenslotte: „Er liggen mijns inziens nog taken te wachten. We hebben ons bijvoorbeeld tot nu toe weinig aangetrokken van de werkende en studerende jeugd. Ligt de zorg voor hen alleen op het psy chologische vlak? Hebben de ouders van de tieners geen voorlichting nodig over voeding en puberteits verschijnselen bij hun kinderen? Moet de wijkverpleegster geen voor lichtingsmateriaal achterlaten bij 't huisbezoek om haar werk meer ef fect te geven? Dit rijtje zou nog met heel wat andere zaken kunnen wor den aangevuld. Massa's vragen, maar helaas nog niet direct een op lossing". Voorzitter van het overlegorgaan en van het dagelijks bestuur G. Boot constateert: „Het nu gevorm de overlegorgaan, bestaande uit een afgevaardigde van elke afdeling, zal zodanig moeten gaan functione ren. dat het beleid van de afdelings besturen daarin tot uiting komt of in ieder geval zo gecoördineerd wordt, dat het naar buiten als één beleid overkomt. Of de huidige structuur van overleg hiervoor schikt is. is inmiddels wel aan twij fel onderhevig. De bestuurskracht is tot nu toe niet groot gebleken, mede doordat de leden van het da gelijks bestuur van het overlegor gaan aJllen tevens afdelingsbestuur ders zijn en zo wel eens tussen twee beleidsvisies „in de knel" komen te zitten. Beter lijkt dan ook een gelijks bestuur, dat onafhankelijk van die afdelingen is en een over legorgaan met vertegenwoordigers van die afdelingen tegenover zich vindt, om zijn beleid al dan niet te sanctioneren. Als men dan het ge heel een vorm van rechtpersoon- lijkheid zou geven, zouden ook wijkverpleegsters kunnen overgaan in districtsdienst, hetgeen het wer ken voor de hoofdwijkverpleegster heel wat gemakkelijker zou maken". Moorman aan het slot van he DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 34-jarige chauffeur ver voerde op zondag op een vrachtauto een caravan, terwijl daarvoor niet de nodige vergunningen waren ver strekt. Dat feit bracht de man voor de Haagse ecnomische politierechter, Het vervoer gebeurde voor een te Al phen aan den Rijn gevestigd bedrijf, waarvan verdachte directeur zou zijn, hetgeen hij overigens beslist ontkende. "Ik ben gewoon in loondienst olJ mijn familie", zo gaf hij te kennen. Het viel tegen, want de rechter keek er de wet eens op na en moest con stateren, dat ook de chauffeur ver- antwoordelijk is voor het bezit van de noodzakelijke vergunningen. "Die waren zoek geraakt", aldus de me dedeling van verdachte. De officier vorderde een geldboe te van f 25. "Ik betaal niets, "deelde verdachte mee. Het zal toch wel moeten, want de rechter veroordeel de overeenkomstig de eis.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4