Bedenkingen tegen huur verhoging „Politiek 99 Leidse Baan: grote trek naar Den Haag Auto tegen brug, bestuurder gedood Vernieuwing van huizen in Leiden-Noord -Leiden kan voorschot krijgen Ten dans gevraagd School voor debiele kinderen aan Hoflaan I n -v-.ioiJAU 21 JANUARI 1972 LEIDEN LEIDEN De bewoners van de woningen van de gemeente- woningstichting in de Van Hogendorpstraat en omgeving (op foto Holvast) hebben nog wel enige bezwaren tegen het renovatieplan van de gemeentelijke woningstichting. Op de im informatieavond, die gisteren door deze stichting en de Natio- estioale Woningraad werd gehouden voor de bewoners, bleek de i huurverhoging die de woningverbetering met zich mee zal 1 brengen, voor velen een bedenkelijke zaak. Ook vroeg men 'ch af of het geld dat men zelf in de loop der tijd in ver- etering van de eigen woning heeft gestoken, weggegooid geld erdgeweest is. De Nationale Woningraad, die •koe iventueel samen met de gemeente- edi ilfce woningstichting aan de woning- ve j ierbetering zal gaan werken, had in voqiet begin van de avond een uiteen- geb etting gegeven over wat zij is, wat toï ij doet, en wat de gevolgen van een i ventueel renovatieolan voor de be- ïoners zullen zijn. Ir. Post vertelde dat de N.W.R. een •eniging ten dienste van Volkshuls- >tina is. "Daarom willen wij ook >t als twee partijen tegenover u tan". jeu Onvermijdelijk Over de huurverhoging, die on- termijdelijk zal zijn wanneer men ho aderdaad verbeteringen in de wo- L( ling zal aanbrengen, merkte hij "Deze huurverhoging zal altijd lager zijn dan eigenlijk zou kun- dn en. omdat er allerlei subsidies ge rieven worden voor renovatie. U kunt en op een verhoging van onge- f 50. Als de huurharmonisa- n er komt. zal uw huur toch omhoog :odat u voor hetzelfde geld een etere woning krijgt. Verder krijgt wdi. dankzij de doorstronlingsregeling en tegemoetkoming in de door u emaakte kosten. Als door de renova- ie bijvoorbeeld uw tapijt te klein is eworden, krijgt u daar een vergoe- J ing voor, u krijgt ook een vergoe- 11 8 ling voor nieuw behang etc. Verder ijn er nog diverse regelingen, o.a. e individuele huursubsidie, die er her t<* LEIDEN Burgemeester en wet- liui ouders hebben bericht gehad, dat oor eiden voor 1970 en 1971 een voor- :hot kan krijgen vooruitlopend op en eventuele aanvullende bijdrage at het gemeentefonds. Het bedrag vastgesteld op f3 miljoen per LEIDEN De heer Van der lom. die uit het door hem ge raakte pand Seringenstraat 46 erd gezet, sloeg gisteren letter- jk zijn tent op aan de Haagweg. 1)e echtgenote van Van der Born ws met haar 1,5 jaar oude kind oorlopig ondergebracht in „Cor ona", het opvangcentrum voor ngehuwde moeders aan de Haag- Qvg. Van der Born kreeg geen bestemming om de nacht daar ij zijn Vrouw door te brengen, hn der Bom ging niet bij de ukken neerzitten, getuige de foto &eh Holvast)Later werd hij door de olitie met zijn tijdelijke ver- riej iijfplaats verwijderd. voor zorgt dat de aangebrachte wo ningverbeteringen relatief niet duur zullen zijn. Voordat we echter beginnen, willen we eerst weten of u renovatie wilt, en zo ja, welke punten volgens u het hardst aan verbetering toe zijn. Daar toe krijgt U allemaal een enquête formulier in de bus". Aan de hand van dia's liet de N.W.R. zien, wat er van huizen zoals die rond de Van Hogendorpstraat, nog te maken valt. Bovendien werd gedemonstreerd, hoe het enquêteformulier moet worden ingevuld. De vragen die men stelt op het formulier geven de mogelijk heid om over ligging van de woning, over de technische kwaliteit, over de toestand van keuken en douche, e.d. te oordelen, zodat de gemeente lijke woningstichting en de N.W.R. de wensen van de bewoners leren kennen. Een forum, gevormd door de heren Post en Groenhof van de N.W.R. en Streefland van de gemeen telijke woningstichting, beantwoord de, de vragen van de bewoners. Eigen voorzieningen "Goede zelf aangelegde woning voorzieningen nemen wij over, wan neer zij in het plan, dat we over ongeveer zeven maanden samen met u gaan opstellen passen", vertelde ir. Post. "Wij kunnen echter u nooit de prijs betalen, die U ervoor betaald hebt. Verder moet het zeker niet zo gaan, dat de mensen gaan verhuizen omdat zij de huurverhoging niet kun nen betalen". Diverse bewoners maakten van de gelegenheid gebruik om vragen te stellen aan de ge meentelijke woningstichting. "Krij gen we ook een kinderspeelplaats, wanneer de renovatie plaatsvindt? En hoe zit het met het hek, dat wij zou den krijgen?" PvdA-gemeenteraads- lid mevrouw Kerling (bestuurslid, van de (G.W.S.) antwoordde, dat de raad het hek niet vergeten is, maar dat men nog wacht op toestemming van B. en W. Aan het slot van de avond werd uit de bewoners een commissie gevormd, die contact zal houden met de N.W.R. en de gemeentelijke woning stichting over de renovatie. Glazenzetters door trapleer LEIDEN Bij het aanbrengen van een ruit aan een woning aan de Hoge Rijndijk zijn gisteren om streeks het middaguur twee glazen- zetters door de trap gezakt. De man bovenaan, maakte een smak van drie meter. Deze 25-jarige Leidenaar liep daarbij rugletsel op, waarvoor hij naar het Academisch Ziekenhuis werd vervoerd. Zijn maat, een 57-ja- rige Hagenaar, liet zich daar nader hand ook onderzoeken. Mellema in Voorschoten: VOORSCHOTEN Het huidige Nederlandse politieke patroon is ver ziekt door het grote aantal politieke partijen. De polarisatie is in het to tale maatschappelijke leven. Men probeert elkaar in tegenstellingen te ontmoeten. Het is dringende nood zaak terug te keren naar de werke lijke drijfveren. Dit antwoord gaf gisteren de heer J. T. Mellema, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, tij dens een regionale CHU-bijeen- komst in „de Gouden Leeuw" in Voorschoten. Onder de tachtig aan wezigen bevonden zich ook minister Van Veen en staatssecretaris Schol- tens. V) T>T> LEIDEN Onder auspiciën van de Commissie esthetische vorming van de Schooljeugd geeft het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, met mede werking van leerlingen van de Scapl- no-dansacademie maandagmiddag in de Stadsgehoorzaal een jeugdcon- cert voor leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Het con cert wordt gegeven onder het motto „Ten dans gevraagd". De uitvoering begint om 1.30 uur en wordt om 3 uur herhaald. ming wel. Naast een streven tot sa menwerking is er thans de praktijk van afscheidingen. Recentelijk werd hier de P.S.P. weer mee geconfron teerd en ook het G.P.V. De CHU van nu is duidelijk an ders dan de CHU tijdens de periode Tilanus (45-63). Toch is de CHU een open partij gebleven, niet gebon den aan één kerk maar voor de ker ken en de anderen. De CHU is voor stander van bijz. onderwijs, maar steunt ook het openbare onderwijs, in tegenstelling tot de twee andere grote confessionale partijen, de ARP en de KVP. Ten aanzien van de groeiende sa menwerking tussen de drie confes sionele partijen stelde Mellema dat er tot half 1973 tijd is om te pra ten. Daarna moet de kiezer weten waar hij aan toe is. Hij is een groot voorstander van één partij voor de drie confessionele groepen, indien het niet anders kan dan eventueel een federatie en uitkomen met één kan didatenlijst in 1974 tijdens de verkie zingen is wel het minimum. Gewestraad bijeen LEIDEN De gewestraad Leiden komt donderdag 17 februari om 8 uur in het Leidse stadhuis bijeen ter bespreking van de door de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten uitgebrachte rapporten over het gewest. LEIDEN Burgemeester en wet houders zullen de raad voorstellen te besluiten tot onderhandse gunning van de bouw van een schoolgebouw voor een prot. chr. school voor debie le kinderen aan de Hoflaan. Een aanvullend krediet van f 341.000 is nodig nu de definitieve kosten zijn geraamd op f3.750.000. Het verschil o.a. een gevolg van de uitbreiding m twee lokalen. De huidige school in het Plantsoen moet in afwachting van de nieuw bouw worden verbeterd. B. en W. zullen de raad hiervoor een krediet m f 22.800 vragen. Een krediet van f 24.000 is nodig als aanloopbedrag voor het ontwer pen van plannen voor de bouw van kleuter- en lagere scholen in buurt B van de Meren wijk. In vacatures in het bestuur van de stichting Leidse avond-hbs worden voorgesteld drs. H. W. Engelhart, ad viseur voor het voortgezet onderwijs, en J. W. van Buuren, chef van de af deling onderwijs. Het werk van deze stichting heeft "n aflopend karakter. Het voornemen bestaat de havo- en atheneumklassen per 1 augustus a.s. over te dragen aan de stichting Avondscholengemeenschap. Het is nog niet bekend of de dan nog aan wezige hbs-klassen eveneens kunnen worden overgedragen. Deze en andere voorstellen worden behandeld in een a.s. dinsdag te hou den vergadering van de commissie onderwijs. Mellema toonde zich niet veront rust over de uitspraken van de nieu we voorzitter van de KVP, prof. De Zeeuw. Het lijkt erop alsof een nieu we voorzitter van een partij allerlei vraagtekens kan plaatsen achter be slissingen, die in de loop der jaren zijn genomen inzake de samenwer king. Neg steeds is van kracht de uit spraak van de KVP gedaan in 1967, dat deze partij wil komen tot één grote christelijke volkspartij. Maar die nieuwe grote christelijke partij kan nooit een simpele op telsom van drie zijn. Pvd A-raadsleden Diensten en ondernemingen van Den Haag naar Leiden? LEIDEN Naar aanleiding van de beroering die is ontstaan over de aanleg van de Leidse Baan hebben de Leidse PvdA-fractieleden In 't Veld en Wiaal vragen aan B. en W. gesteld over het forensisme. Zij vragen oa. of B. en W. van me ning zijn, dat versterking van het werkgelegenheidspatroon zich in de eerste plaats zou moeten concentre ren op de dienstverlenende sector. Voorts vragen beide raadsleden of B. en W. het gewenst vinden dat de woonfunctie van de Leidse agglome ratie zich de afgelopen 10 jaar t.o.v. de Haagse agglomeratie als werk- funktie is versterkt. ,Js het college van mening dat verplaatsing van een deel van de Rijksdienst of van on dernemingen in de dienstverlenende sector uit Den Haag naar Leiden gewenst zou kunnen zijn? Heeft het college reeds stappen in die richting ondernomen, of is het bereid deze stappen op korte termijn te gaan on dernemen? Zo neen, waarom niet?", vragen zij. In *t Veld en Waal wijzen voor eventuele vestiging van de genoemde bedrijven met name op terreinen langs de spoorlijn Den HaagHaar lem (De Vink, Schuttersveld, Meren- wijk). „Indien er sprake is van der gelijke vestigingen in een niet te ver verwijderde toekomst, levert dit dan geen argument te meer op tegen de Leidse Baan? Zou bovendien de ver sterking van de werkfunktie van de Leidse agglomeratie niet bevorderlijk zijn voor de positie van de detailhan del en het grootwinkelbedrijf in Lei den t.o.v. Den Haag en Leidsen- hage?". aldus de beide raadsleden. Planoloog over gevolgen voor Leiden DEN HAAG/LEIDEN "Wanneer volgende week door de staten wordt beslist dat de Leidse Baan zal wor den voltooid, houdt dat in, dat we iD 1980 met een overvolle zesbaans tussen Leiden en Den Haag zitten. Het betekent ook, dat het dan te laat is om nog een renderend en goed functionerend openbaar vervoer op poten te zetten. Daarom moet nu een keuze worden gemaakt tussen open baar en particulier vervoer". Dat zei gisteravond de heer ir. N. Zeevenhooven van de Nederlandse Spoorwegen op een voorlichtings avond over de Leidse Baan in het Haagse Diligentia, waar zoals we gisteren reeds meldden de voor standers ontbraken. De heer Zeevenhooven legde cij fers op tafel waaruit blijkt, dat wan neer de autoweg wordt aangelegd in 1980 zestig procent van het woon werkverkeer tussen Leiden en Den Haag met particulier vervoer ge beurt en veertig procent met het openbaar vervoer. "Wordt de weg niet aangelegd, dan kan het openbaar vervoer in 1980 53% voor haar rekening nemen en resteert er 47% voor het particulier vervoer", aldus de heer Zeevenhoo ven. NS kan opvangen Overigens voegde hij daar aan toe, dat de NS in staat moet worden ge acht de capaciteit op het baanvak tussen Leiden en Den Haag zodanig op te voeren, dat reeds in 1976 de verkeerstoeneming die voor de Leidse Baan op 5 tot 6000 personen wordt geraamd op te vangen. Ern stig bezwaar maakte de heer Zee venhooven tegen de opmerking dat er geen tijd geweest zou zijn om duidelijk op het openbaar vervoer ge oriënteerd plan op te stellen. "Reeds in 1960 is er een brochure verschenen, waarin op een dergelij ke studie werd aangedrongen. Duide lijk is. dat de overheid op dit punt ernstig heeft gefaald", aldus de heer Zeevenhooven. De tot voorlichtingsavond omge bouwde discussiebijeenkomst was be gonnen met het voorlezen van een verklaring van ir. W. F. Schut, die aanvankelijk de avond zou leiden. In de verklaring stond dat zowel Gede puteerde Staten als de pas opgerich te Werkgroep "Leidse Baan-NU" het hebben laten afweten. De oud-minis ter stelde vast dat het niet mogelijk was gebleken andere personen te vinden, die voor de Leidse Baan wil den of konden pleiten. "Men gaat dus kennelijk de discussie uit de weg", zo stelde hij vast. Koop-lek* Drs. S. A. van Keulen, planolo gisch onderzoeker in het gewest Lei den. constateerde dat met de aanleg van de Leidse Baan voor Leiden een flink "koop-lek" zal ontstaan. "De Leidenaar kan nu voor vrijwel alle zaken in zijn eigen stad terecht. Slechts zeer incidenteel gaat hij naar Den Haag. Maar wanneer er straks een brede verkeersweg ligt zal Den Haag een grotere zuigkracht gaan uitoefenen. Niet alleen zal het ver keer op de Leidse Baan daardoor nog sneller toenemen maar het voorzie ningenniveau in Leiden zal ziender ogen achteruit lopen. Een ander bezwaar van de plano loog was dat de aanleg van deze weg het forensisme zal aanmoedigen. Verkeersplanoloog ir. A. A. Pols had felle kritiek op de wijze waarop GS tot de conclusie zijn gekomen dat de Leidse Baan noodzakelijk is. Als basis hebben gediend verkeerstellin gen tijdens het avondspitsuur in 1955 op de Veurseweg bij Voorschoten en de Rijksstraatweg bij Wassenaar. Daarnaast heeft men gebruik ge bruik gemaakt van een verkeersprog- nose, het aantal arbeidsplaatsen in Den Haag en het aantal inwoners in de omliggende gemeenten. Overigens werd nooit bekend gemaakt welke gemeenten dat waren. Niet serieus "Wat de prognose betreft", zo merkte ir. Pols op is het bekend dat bij verkeersprognoses zoals ge bruikelijk wordt gewerkt met "papie ren tests" die zoals vaak is geble ken onjuist blijken te zijn. Al met al is het zeer duidelijk de Gedepu teerde Staten nooit serieus de nade len van deze weg of de alternatieven hebben overwogen", aldus ir. Pols. Aan het slot van de bijeenkomst bracht PvdA-statenlid Borgman hul de aan de werkgroep voor zoals hij het noemde "een flink stuk informa tie". Hij voegde daar aan toe teleur gesteld te zijn over het wegblijven van de voorstanders. Ook het aanwezig kamerlid mr. M. van der Stoel wilde nog wel een op merking kwijt: "Het provinciaal be stuur zou hier waarachtig toch niet voor een tribunaal hebben te ver schijnen. De afwerende houding van die kant past eerder in de pruiken tijd dan in 1972". Aan het grote aantal werkgroe pen, actiecomités, verenigingen en instituten dat zich de afge lopen maanden heeft bezigge houden met de omstreden Leid se Baan is sinds kort een nieu we toegevoegd. Het is de werk groep „Leidse Baan-NU", die zich voorstander van de zes- baansweg heeft verklaard en bestaat uit een groep particu lieren. Er zijn echter 'n aantal vreemde zaken rond deze werkgroep. In de eerste plaats is het was op vallend dat zij 2 weken voor de definitieve beslissing over de Leidse Baan wordt genomen plotseling opduiken met een open brief aan de statenleden. In al die maanden, dat er fel ge- dicussieerd werd over de weg hoorde men niets van deze werkgroep, die overigens pas vrijdag j.l. officieel werd opge richt. De zaak werd nog merk waardiger toen de groep be dankte voor de uitnodiging om aan de discussieavond in Dili gentia deel te nemen. Men ge bruikte het argument, dat de voorbereidingstijd te kort was. Je vraagt je dan af, wat een werkgroep voor betekenis heeft wanneer de leden zeven dagen vóór de definitieve beslissing valt, nog niet in staat zijn hun denkbeelden uit te dragen. Te recht werd dan ook gisteravond in Diligentia het verwijt ge maakt, dat men blijkbaar eerst wat kreten had geslaakt en dat men nu ijverig bezig was. daar bij passende argumenten te ver zamelen. En de werkgroep komt wel in een. heel vreemd daglicht te staan, wanneer blijkt, dat prof. J. Vol- muller uit Delft een van de on dertekenaars van de open brief is. Het is namelijk dezelfde hoogleraar, die ook zitting heeft in de commissie Openbaar Ver voer in het westen des lands. Een wat vreemde combinnatie, lijkt me. BRAM VAN LEEUWEN LEIDERDORP Met dreun, die de buurt opschrikte, is gisteravond een volkswagen tegen de op bumperhoogte omhoog staande klap van de Leiderdorpse brug gere den. De bestuurder is door onver klaarbare oorzaak door het rode stoplicht gereden en vervolgens door de gesloten sluitboom. De bestuurder, de 49-jarige heer P. de Graaf uit Voorburg, moet op slag dood zijn geweest. Op de foto (Holvast) de beschadig de auto.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3