ïerst wereldhandel goed regelen Overheidsapparaat sterk verouderd rilanus s voor lieuwe )artij Wie is de machtigste man in Nederland? IMansholt wil betrekkingen met arme landen verbeteren, maar INTENSIVE CARE® is: INTENSIVE CARE' Vriezen en dooien Kritiek op fabrikanten van medicamenten KIND IS VAAK DE DUPEVAN GEBREK AAN MAN KRACHT Huwelijkszwendelaar in Haarlem gepakt Prof. Böttcher: „Alleen samen wereldproblemen oplossen" INDERDAO 20 JANUARI 1973 ADVERTENTIE CHESEBROUCH )EN HAAG 'ANP) Het CH- Eede-kamerlid drs. A. D. W. Tila- is voorstander van een nieuwe istelijke partij. Het gaat hem jrbiJ niet in de eerste plaats om de •blokvorming. „Het gaat er om Istenen samen te brengen, die verantwoordelijkheid voor de sa- nleving vanuit hun religieuze rtuiging gestalte willen geven". )e christelijk-historische politicus irijft dit in het Jongste nummer het CH-weeblad ,De Nederlan- waarin hij o.m. zegt voor zo'n tij niet de al lang gebruikte woor- te willen bezigen, maar haar ge- .Nieuwe Christelijke Partij !P." te Tilanus werpt de vraag op de nieuwe KVP-voorzitter, ir. D. Zeeuw, bedoelt als hij pleit voor open, gedeconfessionaliseerde par samen met humanisten, links van midden. Een open partij is voor de CHU i nieuws. Bij ons was een lid ieder kerkgenootschap welkom", ionstateert hij. lis De Zeeuw met deconfessiona- ren bedoelt dat een nieuwe poli partij af moet van de kerk-ge- iden saamhorigheid het! ik daar- geen moeite, aldus drs. Tilanus, ar als hij bedoelt los van het ge- zal dat voor de CHU onaan- rdbaar zijn. DEN HAAG De Europese Gemeenschap is bereid haar handelsbetrekkingen met de ontwikkelingslanden te verbete ren. Maar dan moet gelijktijdig de wereldhandel goed geregeld worden. Zolang de internationale markten chaotisch blijven en een bedreiging vormen voor de landbouwers, zijn betere handelsbetrekkingen met de Derde Wereld onmogelijk. Dat is de kern van een betoog van dr. Sicco Mansholt, vice- voorzitter van de Europese Com missie, op het symposium in het Haagse Congresgebouw over de in april te houden derde wereld handels- en ontwikkelingsconfe rentie in Chili, UNCTAD-III. Mansholt wees er vanochtend op, dat de EEG de belangrijkste impor teur ter wereld is van landbouwgoe- deren. Bijna de helft van de vorig jaar ingevoerde landbouwprodukten (met een totale waarde van ruim 26 miljard gulden) was afkomstig uit de ontwikkelingslanden bulten Euro pa. Geen wonder Ook is de EEG bereid, aldus dr. Mansholt, bindende afspraken te ma ken voor een aanpassing van haar landbouw aan de internationale be hoeften. Voor elk produkt moet dan een overeenkomst worden gesloten. Mansholt waarschuwde er echter voor wonderen te verwachten van betere handelsbetrekkingen en een aangepast agrarisch beleid: "Veel belangrijker is de aanpassing en ont wikkeling van de landbouwpolitiek in de ontwikkelingslanden zelf ver hoging van produktie en produktivi- teit en de hantering van een be leid gericht op een grotere verschei denheid van produkten". De eerste dag van het driedaagse symposium, gisteren, was gewijd aan de financiële en monetaire pro blemen die over drie maanden op UNCTAD-III ter sprake zullen ko men. Na een technische discussie over de manier waarop hulp moet worden verstrekt (gratis dan wel te gen vergoeding van rente) en aflos sing) kwam de omvang van de hulp ter sprake. Vorig jaar steeg de net to geldoverdracht aan de onderont wikkelde landen dus de betaalde ontwikkelingshulp na aftrek van ren te en aflossing niet. In tegendeel, zij daalde van 5.4 naar 5.2 miljard dollar. De Zwitser G. Eckenstein vroeg zich dan ook af, of "we geen pionnen zijn in een spelletje voor de openba re mening". De statistiek, zo betoog de hij, toont aan dat de hulpverle ning in feite kleiner is dan hij lijkt, dankzij het meetellen van de parti culiere Investeringen. "Dat sust het geweten van het volk; het lijkt alsof er offers worden gebracht, maar dat is niet zo", aldus Eokenstein. Worden er offers gebracht? Gha na's ambassadeur bij de Verenigde Naties K. B. Asante: "Ik zou wel eens recht op de man af willen vra gen: zijn de Nederlandse fabrikan ten bereid om de vervaardiging van cacaoboter over te laten aan Gha na? Als ze dat niet willen, weet ik het ook niet meer. Natuurlijk kan dat niet van de ene dag op de ande re. Er zouden dan opeens teveel werklozen komen. Maar als wij me de dankzij de produktie van cacaobo ter rijk zijn geworden, kan de hele Nederlandse bevolking bij Philips gaan werken om radio's voor ons te gaan maken. Die kunnen we dan tenminste kopen". Trieste viering huwelijksfeest twee doden BEEK De viering van het 25- Jarig huwelijksfeest van het echtpaar Gabriel in het Zuidlimburgse plaatsje Beek, is gisteren beëindigd in een trieste familie-reünie. Twee van de feestgangers, de 70- jarige moeder en dé 19-jarige dochter Hermien van de zilveren bruid, kwa men om het leven doordat ze in een kamer sliepen waar de aardgasleiding lek was. Gistermorgen troffen fami lieleden het meisje en de bejaarde vrouw bewusteloos aan. Medische hulp mocht niet meer baten. Beide stierven enkele uren later in een Ge leens ziekenhuis. )EN HAAG Huist de meeste tieke-economische macht van Ne land in de AMRO-bank en is der- hé de voorzitter van de raad van tuur dr. J. R. M. van den Brink V machtigste man van Nederland"? K iet is een vraag die opgeworpen rit door de publicatie van een als ^enschappelijk aangekondigd rap- van politicologen van de Ge- ïrvte-universiteit te Amsterdam. Iet gaat om een voorlopig verslag onderzoek aan de hand van rverslagen en de staatsalmanak ir het „lijnenspel" tussen bedrij- organisaties die worden ver- iden door personen die optreden commissaris. lehalve een lijstje met namen van enenvijftig personen die op knoop- ïten in het lijnenspel zitten, heeft onderzoek de concjusie opgele- d, dat de belangrijkste financiële tellingen in ons land, de grote idelsbanken en nationale verzeke- jsmaatschappijen, als spinnen in web zitten en via de geldkraan meest politiek-economische macht Defenen. 'olgens de onderzoekers' is de in- ri yam het parlement gering en de vakbeweging ook nauwelijks in het lijnenspel. Het rapport woensdag onderwerp van 'n con- Wetenschapsmensen, vertegen- :digers v. bedrijven, Kamerleden andere politici en vaikbondsman- waaronder NKV's Mertens en 's Ter Heide, bevolkten woens- het congres, maar van de 57 name in het rapport genoemden er niet één. Zij waren allen per- olijk uitgenodigd. ïel hebben twee van hen in een srview in De Nieuwe Linie zeer roerig ADVERTENTIE •CHESEBROUCH Van den Brink: „Wie hebben de grootste macro-economische invloed? In de eerste plaats de overheid. Daarnaast hebben ook de onderne mingen macht. Als u bedenkt dat de Koninklijke Olie over de hele wereld een omzet heeft van 561-» miljard dat is ongeveer 50 percent van ons hele nat. inkomen. Unilever heeft 'n omzet van 25 miljard, dat is 22 per cent, Philips 15 miljard, dat is 13 percent. De AKZO 7.3 miljard, dat is 6,5 percent. Duidelijk is dat de ze bedrijven beschikken over heel grote economische potenties". „Ook banken hebben een grote eco nomische potentie. Alleen de han delsbanken al hebben 'n balanstotaal van ongeveer vijftig miljard. Maar tussen de banken bestaat een hele sterke concurrentie. Een keihar de concurrentie die na de fusies nog groter is geworden". „De grootste economische macht in onze samenleving berust, in een pe riode van volledige werkgelegenheid, ibij de vakorganisaties". De voorzitter van de Sociaal Economische Raad. drs. J. W. de Pous, heeft de kritiek in een 23 pa gina's tellende nota onderstreept. Eén voorbeeld. De onderzoekers schakelen de leden van het kabinet uit bij het invullen van hun netwerk, omdat zij volgens de wet geen funoties in het bedrijfs leven mogen uitoefenen. De Pous: „Een wat merkwaardige abstractie in een studie, die de poli tieke élite wil opsporen". s een bijdrage tot het meer door zichtig maken van de maatschappij structuren Juicht hij het onderzoek toe, maar stipt ondertussen wel even hele reeks merkwaardigheden en onvolkomenheden aan. Tijdens het congres werd de be perktheid van het onderzoek onder kend. Mertens pleitte in navolking van De Pous voor het inschakelen van deskundigen op andere terreinen dan alleen dat van de politieke we tenschap: economen, sociologen, psy chologen. En hij vermoedde, dat er ook wel andere netwerken dan alleen politiek-economische zijn. Mertens wees op de relatie bedrijfsleven-we tenschappelijk nderzek en bedrijfs levendefensie. De algemene conclusie van het congres: er is zoveel te onderzoe ken, dat er in Nederland een „on derzoekraad" moet komen. Politie kamt speelhol uit NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft gisteren een speelhol opgerold aan de Nieuwe Markt. In totaal wer den vijftien personen gearresteerd. Er werd voor ruim 25.000 gulden in beslag genomen. Aan de actie werd door ruim dertig politiemensen deel genomen. De politie, die al enige tijd het vermoeden had dat er in het pand werd gespeeld, besloot gisteren tot een inval. Elf mensen zijn nadat proces-verbaal was opgemaakt we gens deelname aan bij de wet ver boden kansspelen, weer vrijgelaten. Zij waren afkomstig uit Nijmegen, Arnhem, Malden, Amsterdam en Den Haag. Vier verdachten worden nog vastgehouden, omdat zij de spe len organiseerden. Het zijn een 30-jarige inwoner uit Bussum, een 27-jarige en een 40-jarige Nijmege- naar en een 59-jarige inwoner van Amsterdam. Het kan vriezen en het kan looien. Dat is ons de afgelopen lagen wel duidelijk geworden in Nederland. Even vroor het dat net kraakte en even plotseling viel de dooi weer in. Onze foto grafen schoten deze twee „winterse" plaatsjes. Boven een beeld van de Stevinsluizen in de Afsluitdijk, waar de winter gisteren nog hardnekkig weer stand bood. Deze twee Amsterdamse jon getjes (onder) staan wat ont luisterd naar de verwaterde ijs baan te kijken. De regen en de hogere temperaturen maakte 'n einde aan alle schaatsplezier. Man met de fluwelen tong in de cel AMSTERDAM De „man met de fluwelen tong" die de afgelopen maanden tientallen vrouwen uit di verse plaatsen voor verschillende bedragen heeft opgelicht, is in Am sterdam gearresteerd. Het is een 45- jarige man. die al in 1970 uit een psychiatrische inrichting is ont snapt. man vertelde alle slachtoffers hetzelfde verhaal. „Hij was pas we duwnaar geworden, bezat in Noord- Brabant een bungalow en reed in dure auto". Onder het voor wendsel dat hij zijn geld en cheque- i giroboekje had vergeten, slaagde j er steeds in geld los te krijgen. De dames zou hp later mee naar zijn huis nemen waar zij iets kon den uitkiezen uit de bontgarderobe in zijn overleden echtgenote. Na dit gesprek liep hij „even" weg n een pakje sigaretten te kopen, e vrouw wachtte vergeefs op zijn terugkomst. Boksen De Rotterdamse amateurbokser Stan v. d. Driessche, nationaal kampioen in het zwaar- weltergewichtl Gerard Bok (lictot- welter) en Harry Bogaerts (midden) worden prof. Zij komen onder con tract van de Rotterdamse promotor Theo Huizenaar, die hen op een in ternationaal programma, dat 28 fe bruari In de Rivierahal wordt ge houden, als prof wil laten debuteren ROTTERDAM De farmaceuti sche industrie doet net alsof ze voor het welzijn van de mensen werkt. Maar dat is slechts een mooie vlag om een op hoge winst gerichte in dustrie te dekken. Die kritiek lever de werkgroep chemici en farmaceu ten van de bond van wetenschappe lijke arbeiders gistermiddag tijdens een discussie over het geneesmiddel in de Doelen in Rotterdam, georga niseerd door de stichting Voorlich tingscentrum Pharmaceutische In dustrie. In een pamflet zegt de werkgroep dat de integratie van het geneesmiddel in de samenleving wordt gezien als leren leven met ge neesmiddelen zonder dat men zich afvraagt hoe dat gebruik van die middelen kan worden verminderd. Ook wordt te weinig gedaan aan onderzoek als het gaat om tropische ziekten, erfelijke afwijkingen en middelen om zwangerschap te voor komen. De farmaceutische industrie aldus de werkgroep, is vooral geïn teresseerd in de koopkrachtige markten. De ontwikkelingslanden worden niet betrokken bij het pro bleem van de integratie van het ge neesmiddel. Volgens voorzichtige schattingen van het Stenford Re search Institute zou de geneesmid delenindustrie in 1980 voor 160 mil jard gulden aan medicamenten pro duceren voor vier miljard mensen. Daarvan is 115 miljard gulden voor rekening van de inwoners van de westerse landen. Kinder bescherming DEN HAAG Door een tekort aan maatschappelijk werkers wordt er in de kinderbescherming te weinig goed geholpen. Daardoor blijven kinderen vaak te lang in een inriohting of gaan ze er te vlug naar toe. Boven dien kunnen de maatschappelijk wer kers door gebrek aan uitrusting vaak onvoldoende helpen. Tot d'ie conclusie komt de Com missie Taak Maatschappelijk Werkers in een zojuist verschenen rapport over het maatschappelijk werk in de particuliere kinderbescherming. Voor zitter van de commissie is mr. G. Ph. Helders, die eind 1970 de Rotterdam se professor dr. G. P. Hoefnagels autoriteit op het gebied van de kin derbescherming opvolgde, nadat deze zich niet meer kon verenigen met de opvattingen van de commissie. Toch komen de adviezen van de commissie hier en daar overeen met df zienswijze van de hoogleraar. Vol gens de commissie moet het gezin en het pleegkind veel meer betrokken worden bij de hulp aan het kind, ook i als dat kind uit huis is geplaatst. Hoewel men vindt dat de maat schappelijk werker een belangrijke I bijdrage levert in de kinderbescher- ming, is het wel noodzakelijk, dat hij i andere deskundigen raadpleegt, bij- i voorbeeld de psycholoog en psychia- ter. Maar daarvoor zijn nog te weinig mogelijkheden. Het voorstel om de j maatschappelijk werkers in het voog dij- en gezinsvoogdij werk minder te belasten, verschillen wel erg veel met ae werkelijkheid. De oommissie vindt 22 tot 28 kinderen per werker vol- doende. In de praktijk ligt dat aan tal op maximaal tachtig. Overigens is dat het knelpunt, waar het minis terie van Justitie verdere studie over wil. De commissie vraagt zich verder af of bijvoorbeeld een beslissing tot uithuisplaatsing wel gebaseerd mag worden op het advies van een per* soon: de maatschappelijk werker. HAARLEM Het Duitse televisie programma "X Y Z", waarin ophel dering wordt gevraagd over de iden titeit van daders van onopgeloste misdrijven, heeft geleid tot de arres tatie van een 36-jarige bankwerker uit Munster. Hij werd in Haarlem gearresteerd, nadat inwoners uit Deventer, die het tv-programma hadden gezien, de po- I litie hadden verteld, dat de man die 1 gezocht werd wel eens iemand kon zijn die zich uitgaf voor de chirurg Burton uit Amerika. De tip bleek Juist te zijn. Het on derzoek verplaatste zich naar Haar lem. waar een man, die zei chirurg te zijn en in Long Beach in Amerika te wonen, een 32-jarige Haarlemse vrouw huwelijksbeloften had gedaan. Om een reis naar Luxemburg te maken gaf de vrouw hem driehon derd gulden en later, na de verloving, nog eens dertienhonderd gulden. Zij zag de man niet meer terug. Ook ln Duitsland heeft de man diverse i, die hij beloofd had te trou- opgelicht. UTRECHT (ANP "De grote we reldproblemen als overbevolking en milieuvervuiling konden in de eerste plaats ontstaan doordat in de hele wereld het overheidsappa raat volslagen verouderd is. De grote wereldproblemen kan men alleen maar oplossen door ze in hun samenhang te bestuderen en integraal aan te pakken. En tot zo'n aanpak is een overheid die 't nog moet stellen met een de partementale indeling uit de vorige eeuw niet in staat, een bedrijf met een dergelijke bestuurlijke opzet zou binnen een week failliet zijn". Dat zei prof. dr. C. J. F. Böttcher, die als enige Nederlander zitting heeft in de Club van Rome, woens dag op een lunchbijeenkomst van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel in Utrecht. Een andere voorwaarde om de pro blemen op te kunnen lossen is vol gens prof. Böttcher een werkelijke internationale samenwerking tus sen de regeringen, maar daar komt momenteel nog maar bitter weinig van terecht, vindt hij "Men kibbelt Jarenlang over poli tieke problemen die in relatie tot de werkelijke wereldproblemen als overbevolking nauwelijks van be lang zijn. Ik heb weieens de in druk, dat de diplomaten tevoren conflicten inbouwen omdat ze den ken dat ze anders niets meer te doen hebben". Momenteel is men nog niet veel ver der gekomen dan deeloplossingen die vaak een averechts en cata strofaal effect kunnen hebben, zo zei hij. Op het punt ontwikkelings hulp bijvoorbeeld gaf men medi sche hulp maar vergat men iets te doen aan geboortebeperking waar door we nu zitten met een enorme bevolkingsexplosie. Prof. Böttcher: "We hebben nu een wereldbevolking van 3.6 miljard, dat is organisatorisch eigenlijk al twee miljard teveel. Ook als we de bevolkingsgroei enigszins kunnen stabiliseren lopen er over 20, 30 Jaar zeven miljard mensen rond. Momenteel loopt er 180 miljoen ton mens op aarde. Als de wereldbe volking zo snel blijft groeien we gen we over duizend Jaar evenveel als de aarde. Een voorbeeld van zo'n deelbeslls- sing waarbij men alle factoren on voldoende tegen elkaar afweegt noemde hij het besluit van het ge meentebestuur van Rotterdam om de Hoogovens niet op de maas vlakte toe te laten. 'Een Juiste be nadering was geweest dat wel te doen, maar het bedrijf dan van zodanige renovaties te voorzien dat de vervuiling en overlast minder worden", aldus prof. Böttcher,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7