ook op Katwijk „Hols" verlaat Valkenburg 'De Hoop' rekent en aat naar Lelystad If Kosten van exploitatie van het hospitaalkerkschip stijgen steeds Deksel van stookketel door muur Directeur L. Berghuis: Er was hier geen mogelijkheid tot uitbreiding meer DONDERDAG 20 JANUARI 197 Lening voor ziekenhuis AMSTERDAM Op don- derdag 27 januari staat de in schrijving open op de eerste 8.5 pet ziekenhuislening tegen 100 pet. De lening, groot f 9 min en met een looptijd van 30 jaar. wordt uitgegeven door de „An- gelastichting" in Nieuwveen. Datum van storting is 15 fe- bruari 1972, zo blijkt uit het prospectus. Aflossing zal plaatsvinden ia 25 gelijke jaarlijkse termij. nen, voor het eerst op 15 fe bruari 1978. Vervroegde ge deeltelijke of gehele aflossing is mogelijk in de jaren 1982 tot en met 1986 tegen 101 pet en daar- na a pari. Voor obligaties, groo f 1000, zal notering op de Am sterdamse beurs worden aanga vraagd. Industriebond nu ook gestart in Hillegom Ook directeur P. Broeksma komt even binnenlopen. Hij informeert be langstellend hoe het op "De Hoop" reilt en zeilt en hoe het met de be manning gaat. Hij beaamt de woor den van Bouman. dat iedereen moet begrijpen, dat uit de particuliere bij dragen en uit de vergoedingen van de directe aanwijsbare kosten voor de technische hulpverleningen de ex ploitatie van dit schip ook wel ge noemd de wegenwacht ter zee niet rond kan worden gemaakt. Broeksma: "Het heeft er in vorige zomer financieel even benauwd voorgestaan. De regering zoekt nu naar wegen om de Jaarlijkse tekor ten te dekken, zodat "De Hoop" zijn assistentie kan voortzetten. Maar. de steun van de reders en schippers- eigenaren en van de particulieren kan niet worden gemist. Ook dat be drag zal omhoog moeten. De vis brengt tegenwoordig wel een goede prijs op, maar wordt gelukkig, dank zij "De Hoop", niet meer ten koste van de vissers duur betaald, zoals dat het geval was in de dagen van Heijermans". Flink tekort Hoewel Bouman het nog niet pre cies heeft uitgerekend is het zeer waarschijnlijk, dat de uitgaven door salarisverhogingen en andere kos tenstijgingen de f 1.250 000-. zullen overschrijden. In 1971 schommelden de particuliere Inkomsten zo rond de f 250.000-, Daaronder worden ver staan donaties, schenkingen en ver haalbare kosten van directe hulpver lening, zoals op zee uitgevoerde re paraties, het leveren van proviand, het overpompen van gasolie en drinkwater en nog allerlei andere dingen. Medische en geestelijke hulp verlening kan moeilijk worden door berekend. De bijdrage aan contribu ties bedroegen in 1970 rond de f 11.000-. Dat bedrag zal over 1971 wel hoger zijn dankzij enige acties De Urker visser Brands, wegens een ongeluk op zee aan de wal vertoe vend, slaagde erin 200 nieuwe contri buanten te boeken, die samen een bedrag van f 2600-, in het "De Hoop" laadje brachten. Brands: "Ik schrok me naar toen ik hoorde van de lage bijdragen aan "De Hoop". Zelf weet ik wat voor nuttige functie dit schip voor ons vis sers verricht. Aanvankelijk was ik bijzonder kwaad. Dat gaat echter wel over. Toen heb ik de hand in eigen boezem gestoken en omdat ik toch aan de wal was ben ik er op uitgetrokken en heb maar liefst tweehonderd Urkers zo enthousiast weten te maken, dat ze hun porte feuilles voor de dag haalden en sa men voor f2600-, per jaar garant stonden. Dat geeft de burger moed. Ze moesten dat in Katwijk, Scheve- ningen. Den Helder, Texel, Wierin- gen, Goedereede en IJmuiden ook eens proberen. Elk duizendje is er één. In Amsterdam weten ze met dat geld wel raad. Het wordt nuttig be steed". Toch dankbaar Chef-administratie Bouman is nu na die depressie van midden 1971 niet meer zo heel erg somber ge stemd. Hij is dankbaar voor de rijkssteun, die in 1970 f 800.000-, be droeg. Het Ministerie van Landbouw en Visserij ziet heus wel het belang van "De Hoop" in Op verzoek van dat ministerie heeft het hospitaal kerkschip ook meegewerkt aan het tongenproject van eind maart tot half mei in de Liverpool Baai en la ter in het jaar aan een visserijpro ject in het westelijk deel van Het Ka naal. "De Hoop" heeft tijdens die pro jecten onder bekwame leiding van kapitein Arie Visser onze vissers met raad en daad terzijde gestaan. Niet alleen materieel, maar ook medisch en geestelijk, want ze bleven in die tijd langer van huis dan normaal het geval was. De Katwijkse en Urkse vissers, om maar een voorbeeld te noemen, zorgen er, indien het maar even mogelijk is. voor, dat ze zon dag temidden van hun gezinsleden aan de vaste wal doorbrengen. Steun kerken Bouman nadrukkelijk: "Wat heel erg fijn genoemd mag worden is, dat de bijdragen van de kerken aan zienlijk zijn toegenomen en dat er steeds weer gemeenten (hervormde gereformeerde en christelijk gere formeerd etc.) zijn, die hun predi kant voor enkele weken afstaan om de geestelijke verzorging voor hun rekening te nemen. Ook de verzeke ringswereld blijft niet aohter in de Door Cees Combee Foto Van Duijn bijdragen. We zitten eigenlijk met de moeilijkheid, dat het nu inplaats van de treilers meer van de kotters moet komen, omdat het aantal rederijen terugloopt. Dat was vroeger anders. In Urk zijn ze aan de bel gaan trek ken. Ik hoop, dat ze dat in andere visserijplaatsen ook gaan doen Jam mer dat we afscheid moesten nemen van onze medische adviseur dokter N. J. Telder uit Bilthoven en dat dokter A. G. Hartman uit Campello (Spanje) hij is in de zeventig dit jaar geen reis meer mee zal ma ken als scheepsarts, omdat hij naar Indonesië vertrekt om daar zijn laatste levensjaren bij zijn pleegkin deren door te brengen. Twee zeer vertrouwde figuren. Ook van de vis sers. In Katwijk kennen ze hen wel". De Vreugd jubileert "De Hoop", die een 23-koppige be manning aan boord heeft, maakte in 1971 twaalf reizen en legde daarbij in de wateren rond Engeland en Ier land meer dan 20.000 zeemijlen af. Werd er in 1970 266 maal praktische hulp verleend op zee, in 1971 was dat beduidend meer, namelijk 515 maal Nog afgezien van de geestelijke zorg en de recreatie. Via de radiokamer aan boord werden 137 adviezen ver strekt op medisch, electronisch en technisch gebied Voor het overgrote deel aan Katwijkse en Scheveningse vissers. De buitenlanders werden be grijpelijk niet in de steek gelaten. Niet minder dan 24 Belgische, Deen se, Duitse en Engelse treilers en kot ters profiteerden zeer dankbaar van de diensten van "De Hoop". Er werden 47 kerkdiensten en 49 dagsluitingen gehouden, welke laats- ten alle werden uitgezonden. Van de kerkdiensten ginger er zestien de lucht in, omdat de andere plaatsvon den in de havens van Fleetwood. Cork en Le Havre. Niet minder dan 1900 opvarenden woonden deze diens ten bij. Er was ook nog feest aan boord. De Katwijker N. de Vreugd eerste machnist en zoon van een oud-kapi tein vierde zijn zilveren jubileum. Hij mocht heel wat gelukwensen van dankbare vissers in ontvangst ne- Wie het nuttige werk van het hos pitaalkerkschip "De Hoop" wil steu nen het is werkelijk dringend no dig kan dat doen door een bijdra ge te storten op postgiro 50375 van de vereniging of op bankgiro nr. 43.57.87.209 van de Amro-Bank, Dam rak 2 in Amsterdam. LEIMUIDEN Met een enorme klap vloog gistermorgen de gTote deksel van de stookketel in de melk fabriek Holland in Leimuiden. waar bij de gloeiend hele olie alle kanten uitspoot. Twee werknemers van het bedrijf werden door de olie bespren keld en naar het ziekenhuis in Al phen vervoerd. Daar bleken de brandwonden van W. de Groot en W. P. Verkade gelukkig niet van al te ernstige aard, zodat ze 'a avond» weer naar huis konden worden over gebracht. Het ongeluk onstond, doordat de ketel 's morgens niet zo best wilde branden op de gebruikelijke dikke olie. Die werd toe: maar vervangen door dunne met het bovengeschetste gevolg. Het deksel rukte zich door ongeveer dertig bouten heen en ver dween door een muur van het ketel huis naar buiten. Het hospitaalkerkschip ..De i wood in Liverpool Baai tijdens van het Ministerie van Landbouw Hoop" in de tij-haven van Fleet-\het tongen-project voor kotters^ en Visserij. HILLEGOM Leden van St. (metaalbewerkers), St. Willibroi (bond van werknemers in de ind triele bedrijven) en Kletex (werk s in de textielbedrijven) i gisteravond in zaal Weltevre bijeen om te komen tot een geme schappelijke bond. T. v.d. voorzitter van St. Eloy, zette uiti wat deze bundeling van bonden houdt. Hij informeerde de vele le inzake de fusies in het bedrijfsle trok een parallel met die 1 drie plaatselijke NKV-afdelingen Uit de vergadering werd daj het bestuur gekozen. Bestuursl zijn H. v.d. Voorn, v.d. Voorn Si Zethof, J Spreeuw, J. Salman i Schie en H. van Leur. Ter g adering werd tot voorzitter val Industrie Bond NKV-Hillegom g zen J. Salman. Deze bond telt i I plm. 240 leden. AMSTERDAM. KATWIJK. NOORDWIJK De Hoops chef-administratie Arie J. Bouman zit in zijn kamer aan de achterzijde van de tweede verdieping van de Koop mansbeurs in Amsterdam, waar het gehele administratieve apparaat van de Vereniging Hospitaalkerkschip 'De Hoop' is gevestigd, met allerlei cijfermateriaal voor zich. Onder tussen voert hij een gesprek met kapitein Arie Visser. ,,De Hoop'' bevindt zich nu tussen de kotters in de Duitse Bocht. Er worden voorlopig weekreizen gemaakt. Daar door is de bemanning ieder weekeinde bij moeder de vrouw en de kinderen of de verloofde. Een ongekende weelde. ,,Kap.' Visser geeft het lijstje van proviand door voor de volgende weekreis en wikkelt nog enige andere zaken met administrateur Bouman af. Er bestaat een regelmatig con tact tussen het schip op zee en het kantoor aan het Amster damse Damrak. VALKENBURG/WASSENAAR Hols N.V., fabriek van honden en kattenvoeders, gaat Valken burg verlaten. Een groot bord voor het pand aan de Katwijkerweg meldt, dat het gehele complex te koop is. Dit sinds 1947 in Valken burg gevestigde bedrijf wordt overgeplaatst naar Lelystad. Daar is op het industrieterrein een fraaie nieuwe fabriek verrezen met kantoor en woonflat. Er is met grond en machineriën een bedrag van f 4 miljoen in geïn vesteerd. Van het ruim zestig man tellende personeel gaan er twintig mee. onder wie de gehele staf. De genen, die de wens te kennen hebben gegeven in Valkenburg te willen blijven, hebben reeds el ders werk gevonden of zullen dat nog krijgen als de fabriek in Val kenburg 31 maart definitief de poorten sluit. Door Cees Combee Foto Holvast Directeur L. Berghuis <61, Fries van geboorte en wonend in Wasse naar i nadrukkelijk: "Geen van de medewerkers(sters), die de overgang naar Lelystad niet mee willen of dur ven maken krijgt met moeilijkheden te kampen. Ik kan zeggen, dat ze allemaal een bestemming hebben ge vonden. Het was bittere noodzaak het. bedrijf over te plaatsen We kon den hier in Valkenburg niet meer uitbreiden. Lang is er over gesproken Ook met het gemeentebestuur. Er was geen grond beschikbaar. In Lelystad hebben ze ons met open armen ont vangen. We kregen voldoende grond ter beschikking. Maar liefst 33.500 m2, waarvan nu een 12.500 m2 is be bouwd. Voor de twintig personeels leden, die mee overgaan en die ik daar eventueel wil aantrekken zo'n dertig staan nieuwe woningen met centrale verwarming gereed. Dus wat dat betreft evenmin problemen. Het ligt er allemaal heel wat eenvoudiger dan hier in de Randstad". Het begin Op 8 juli 1945 nam de heer Berg huis Hols over. Het bedrijf was toen gevestigd in een doodgewoon woon huis in Den Haag. In 1947 werd een perceel grond gekocht aan de Kat wijkerweg in Valkenburg, waarop de nieuwe fabriek werd gebouwd. Heel klein werd begonnen. Met drie man personeel. Een jaar later werden het er zeven en toen groeide de fabriek langzaam maar zeker uit tot wat zij nu is. Met zo'n zeventig werknemers (sters). Er werd in 1947 3000 m2 grond gekocht waarvan in eerste instantie 500 m2 werd bebouwd. Nu is er 2500 m2 in bedrijf met de nodige stage- bouw, zodat de fabriek en alles wat erbij hoort 3000 m2 groot is. Directeur Berghuis: "Misschien zal men zeggen, waarom wordt de ove rige 500 m2 niet bebouwd. Dat is doodgewoon onmogelijk, omdat we ook ruimte moeten hebben voor het transport. Door de groei van de om zet zij neemt jaarlijks toe zijn we al enige jaren bezig om over uit breiding te spreken. Eerst hier in Val kenburg. Dat lukte niet. Toen heb ik mijn blik laten vallen op Katwijk. Ook dat leverde niet de gewenste re sultaten op. Uiteindelijk werd het toen Lelystad. Daar kon ik goedkope grond krijgen en nog tal van andere faciliteiten, zoals huizen voor de per soneelsleden, die mee over wilden gaan. In oktober 1970 voerde ik in Lelystad de eerste besprekingen en nu staat het nieuwe fabriekscomplex er al. We zijn er zelfs al honden- en kattenbmrood aan in het bakken om de periode van het overplaatsen van de produktie te kunnen overbrug gen. Geweldig die medewerking". In Lelystad staat een flink bedrijf. Een fabriek geheel gelijkvloers van 10.000 m2, een apart gebouw van ongeveer 1000 m2, waarin de N V. Primo (een dochteronderneming, die allerlei artikelen voor honden en katten op de markt brengt, zoals etensbakken, riemen, manden etc.) zetelt, een ruim kantoorgebouw met daarboven een woonflat. Berghuis: "Die gaan mijn vrouw en ik een dag of vier per week be zetten". We blijven in Wassenaar wo nen. Daar kunnen we dan tijdens de weekeinden onze vier kinderen be groeten. Dagelijks op en neer rijden van Wassenaar naar Lelystad is wel wat teveel van het goede. Vooral tij dens de spitsuren. De afstand is het niet. Binnen anderhalf uur rij je er naar toe. Prettig is, dat mijn hele staf meegaat. Het bedrijf wordt meer gemechaniseerd, dan hier in Valken burg. Daarom hoop ik het voorlopig met vijftig personeelsleden te kunnen doen. Ik moet uit bet noorden dus zo'n dertig mensen aantrekken. Geen probleem overigens. Er zijn arbeids krachten genoeg en ook wo- nirgen". Stijgende omzet Op 1 april hoopt de heer Berghuis Hols overgeplaatst te hebben. Wan neer de nieuwe fabriek eenmaal in bedrijf is denkt hij te komen tot een meer dan dubbele produktie-capaci- teit van Valkenburg. De omzet van honden- en kattenvoeder neemt jaar lijks nog toe. Van een teruggang, is gelukkig nog geen sprake. Node plaatst dhr Berghuis zijn bedrijf over Hij heeft het in Valkenburg altijd erg naar zijn zin gehad. Wanneer men grond voor uitbreiding had kunnen aanbieden, was vertrek naar Lelystad Het Hols N.V. aan de Katwijke% in Valkenburg staat te koop. maart wordt deze fabriek eft honden- en kattenbrood ovi ndj plaatst naar Lelystad. Er in Valkenburg geen mogelijkheden meer. beslist niet in zijn gedachte komen. ()le: Nu staat het fabriekscompM logs koop. Hols-directeur Berghuis 1 ïar er al enige reflectanten voor op d zoek gehad. Hij zegt bij het afsefttw. "Als we dit complex hebben stoten zitt en we geheel on belaft nieuwe bedrijf in Lelystad, de laatste Iw. Nederland, die nog ken zijn samengegaan met een rikaans of een ander buitenland drijf, 'k Ben er wel een beetje 11 op, dat we ons hebben kunnen haven en dat we nog steeds k® spreken van produktievermeerd 08 een behoorlijke winst. Hol gaat het in Lelystad ook crescen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4