Klein stukje >ecumene van Se koude grond"j 't Leidse Baan houdt de aandacht Postzegels BALLY }ater De Ponti over tien jaar jeugdwerk in de Kooi: Contact in en met Merenwijk RI 1 JENSDAO 19 JANUARI 1972 LEIDEN ,EIDEN Bijna tien jaar al heeft pater De Ponti (50) een belangrijke hand in het ;d- en clubhuiswerk in de Kooi. Hij is verbonden aan de onder de flats aan de Su- J imestraat gevestigde jeugdgelegenheid 't Honk, waar wekelijks zo'n 500 jongens en isjes hun vertier vinden. Pater De Ponti staat er niet alleen voor, hij wordt terzijde taan door enige beroepskrachten en 25 vrijwilligers. Er zijn in deze, door de gemeen heiden vergeten wijk meer mensen die zich met het jeugdwerk bezighouden, maar naam van De Ponti heeft er toch een heel speciale klank gekregen. aar zijn loei een -paar redenen voor aan te voeren: zijn persoon- |ieid en het feit dat hij onder moeilijke omstandigheden moet ken. Wijkcomité-voorzitter Piet van Westbroek zei er onlangs van: „De jeugdhonken aan de SurinamesPraat zijn voor dat totaal ongeschikt. Maar pater De Ponti vangt er nu al jaren ien kinderen op. Hoe hij dat doet, begrijpt niemand". ter De Ponti houdt niet zo vian iciteit. Maar het gesprek komt toch tot stand, nadat via enkele zijn vrienden nog juist fatsoen- druk op hem is uitgeoefend. Hij »n te hoffelijk man om dan nog eigeren. aa: Menselijk nnet Honk is een roomskiatholieke in ging, maar daar hoef je als an- ket denkende in deze tijd, God zij vazjofd en gedankt, niet zwaar meer 3 tillen. Iedereen is er welkom komt ook van alles, zoals dat ardlg heet. „De leiders hoeven katholiek te zijn, als ze maar zijn, daar gaat het om", zegt De Ponti. ld Paauw it Je ook kunt zeggen van de inge beroeringen in het religieuze i van de afgelopen jaren, zij a~]gf en de Kerk in elk geval een zeer ie elijk gezicht gegeven, vi ben ik in 1962 begon in de Kooi, imand tegen me: nou, pater, dat n mooie zieltjeswinnerij, hoor, nooit aan gedacht. Ik lit werk, een beetje goed zijn jeugd, als een soort service de wijk, als een eigentijdse ver- iging van de boodschap van "is. Nee, ik schakel de gods- niet uit. Ik ben priester en leen mag weten dat ik werk van rktfen bepaalde achtergrond. Als ik gijhad voorgesteld als meneer De s]0 i en de mensen zouden er later g er zijn gekomen dat ik pater was 4 zouden ze zich bedonderd heb- si gevoeld". net Waarmaken preek hier ook, in de Alfons nsstraat, op zondagochtend. Ik dan op dat de mensen moe- waarmaken wat ze zeggen, moet zijn leerstellingen in de t\jk brengen, ik moet waarma- wat ik preek. Ik vind dat erg he rijk. Maatschappij-kritiek is goed je moet eerst een blik slaan op Igen kleine maatschappijtje, je zjjn van je eigen daden, ma pas moet je je kritiek uit ien tot de grote maatschappij Gezins verzorgster ÏDEN Geslaagd zijn voor het g;|. retisch gedeelte opleiding ge- n 1 'erzorgsters de dames W. S. de li, E. W. H. Ippel, A. H. van peren, J. A. van der Meer, E. Mie- Noort, L. J. Rothert, J. A. Jff, B. Smits, C. M. Wildenburg, Zuidam, M. W. Bekker, M. C. Ien Berg, H. M. de Boer, H. M. Drooger, J. A. J. Pennes, ihof, C. P. Hoogstraten, M. J. D. Kanters-Lagerwey, Idhuyzen, A. G. van der Wal en J. de Wilde. LAKENHAL DEN Ter gelegenheid van iweede lustrum van de Leidse ing van de Internationale Ver lag "Philatelica" is in "De La- pj" een postzegeltentoonstelling gicht. De expositie zal zaterdag- om half drie worden ge- Lacht even en zegt: „Dat drukken op waarmaken wat je beweert, dat leidt wel eens tot komische situaties. Ik verliet op een zondagochtend de kerk en zag vlak voor me twee jon gens knokken. Ik greep ze beet en haalde ze uit elkaar. Zei één van die jongens: „Ach, ja, pater, jij moet nou natuurlijk even je preek in praktijk Terug naar het jeugdwerk. Heel lang is jeugdwerk in de ogen van veel volwassenen niet meer geweest dan „jongens van de straat houdenIs dat nog zo? Pater De Ponti: „Daar wordt nu wel anders over gedacht, hoewel je de wat ouderen nog wel zo hoort praten. En ik vind persoonlijk dat juist ka tholieken ""die fout ook nog maken. Het is een negatieve benadering, ter wijl we juist met iets heel positiefs bezig zijn: jongeren ongeacht rang stand-geloof met elkaar te laten op trekken. Van „onderaf" leren met el kaar om te gaan. Ik heb dat wel eens betiteld als: een stukje oecumene van de kouwe grond". Zijn er wel eens gebeurtenissen waarvan u zegt: daarin kan ik de jeugd niet volgen? Kanselruil in Gereformeerd- Lutherse kerk LEIDEN Na enkele samenspre- kingen van d'e kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk en de Evangelisch- Lutherse Kerk te Leiden is het nu formeel mogelijk geworden, dat ge reformeerde predikanten voorgean in de Lutherse Kerk en omgekeerd. Aanstaande zondag zal daarom in het kader van de gebedsweek voor de eenheid van de christenen ds. J. Bovenberg de prediking verzorgen In de Lutherse Kerk en tesamen met ds. Happee 't Heilig Avondmaal be dienen. Een afspraak om eenzelfde geza menlijke dienst te houden, maar dan in dé gereformeerde Zuiderkerk is gemaakt voor 19 maart, De dienst van a.s. zondag, die een kleine stap vooruit betekent op de weg van de oecumene, begint om 10.15 uur. ren, je leeft meeik heb het laatste keer wel een paar keer ge dacht: ik moet met dit werk gaan stoppen: ik ben 50 jaar, ik word te oud. Maar dan zeiden de jongens: pater, waarom, zolang we met je kunnen praten is het toch goed?" Zwaar Ouders groeien en leven ook mee met hun kinderen, maar dat verhindert toch niet dat er grote conflicten tussen hen ontstaan. „Dat is zo. Maar dat komt vermoe delijk omdat zij nauwer dan wij be trokken zijn bij de verantwoordelijk heid voor en het welzijn van het kind. Dat schept vlugger conflict situaties. Opvoeden is een ontzettend zwaar werk. Als het lukt dan is het, in deze turbulente tijd, een heel knappe prestatie. Er is veel vrijheid. Dat is mooi, als je maar goed voor ogen houdt dat de jeugd daardoor juist met élles in aanraking kan komen". Hanteert u zekere normen bij het jeugdwerk? „We houden een bepaalde ordelijk heid aan, géén rotzooi. Die aanvaar den ze ook wel. Ik ken leiders die zeg gen: wij gaan heiemaar met de jeugd mee, want dat is de enige manier om te weten wat ze denken enz. Zover gaan wij niet. Maar dat maakt van ons nog geen conservatieve ouwe bokken. Als we dat waren geweest, zouden de jongeren al lang niet meer naar ons toe gekomen zijn. Maar u zult mij niet horen zeggen: wij doen het goed en anderen niet. Oh, nee Hoe trekken de jongeren nou met elkaar op? Pater De Ponti: „Ik vind dat kin deren tamelijk hard voor elkaar zijn. Ze staan gauw klaar om elkaar uit te schelden. Een woord als klootzak wordt zo gebruikt. Dan zeg ik wel eens: moet dat nu zo, kan het niet anders? Maar schelden beperkt zich niet tot de Kooi of Noord, Ik vind dat de Leidenaar in het algemeen zich daar nogal aan bezondigt". Onlangs schreef iemand in een ingezonden stuk naar aanleiding van een vernielde telefooncel woorden in de trant van: als de jeugd niet wil horen dan moet er maar een stuk hout overheen. Hoe reageert u op zo'n opmerking? „Ik sla nooit en heb nooit gesla gen. Als ik jongens iets kapot zie maken dan ga ik er naar toe en praat met ze. Dat heeft al heel wat keren goed geholpen. Met praten krijg je er veel uit. Ik ben bang dat veel Leidenaars meteen gaan schel den als ze iets zien dat hun niet zint. Dat is de manier niet. Helpt vriende lijkheid niet dan kan het altijd nog anders. Ik heb ook wel eens jongens stijf gevloekt hoor. Ik ben wel voor stander van een bepaalde strengheid, maar niet van een eind hout". Schoon We praten over het volbouwen van de Kooi „Je kunt ze op den duur nergens meer naar toe sturen. Zoiets werkt vandalisme gewoon in de hand") en over pater De Ponti's grote wens („De mensen zouden er eens aan mee moeten werken zelf hun wijk schoon te houden") en be landen tenslotte bij de vraag of ste debouwers en bouwkundigen bij hun projecten rekening houden met de leefwijze van een kind. Pater De Ponti: „Nee, want zou er wel meer oog zijn voor speelgelegenheden, trapveldjes, ontspanningsmogelijk heden". Hij wrijft even over de ogen en be sluit mét deze uitsmijter. „Misschien houden die stedebouwkundigen er re kening mee dat er straks geen kin deren meer komen". Voorlichting maar waarover? LEIDEN Het landelijk veertien daagse apostolaire tijdschrift „Open Deur" heeft onder zijn lezers o.a. in Leiden een enquête gehouden, waarbij het ging om de vraag over welke onderwerpen men voorlichting wenst te ontvangen. Ruim negentig procent van de enquête-formulieren werd ingevuld terugontvangen. Als gewenste onderwerpen gaven de ge- enquêteerden op: leven na de dood (40%), milieubeheer (35%), bidden en de pil (20%), Dorothee Sölle (15%) en de kerk in de vakantie (12%). ADVERTENTIE Auto rijden weer duurder Hoejl niet. Daf is automatisch goedkoper. Koop een Daf. Auto service Gebr. van Ulden. Leiden. Tel. 23041 of50330. JONGEN DOOR IJS GEZAKT LEIDEN Een 6-jarig Leidenaartje zakte gistermiddag omstreeks half vier door het ijs op de vijver langs de Smaragdlaan. Het ventje, dat zich ongeveer drie meter van de walkant bevond, werd gered dood een 26-ja- rige timmerman uit Amsterdam. De redder ging zelf ook door het ijs maar hij zag niettemin kans om de dren keling veilig op het droge te brengen. PTT bestelt 400.000 buitenbussen DEN HAAG Woningen waarvan de huisbrievenbus meer dan tien me ter van de openbare weg ligt, krijgen zogenaamde buitenbussen. Zij zullen gratis aan de weg worden geplaatst waaraan de woningen lig gen. De PTT heeft vierhonderddui zend van deze bussen besteld bij de plasticfabriek Wavin n.v. in Zwolle. De eerste buitenbussen, d'ie donker groen geverfd worden, zullen waar schijnlijk aan het einde van dit jaar worden geplaatst. Doel van dé PTT is de bestelroutes van de post te verkorten, zodat er efficiënter kan worden gewerkt. Discussie district Leiden PvdA Voorstanders laten t afweten CH- en KJ P-jongeren zijn tegen LEIDEN/VOORSCHOTEN De discussie over de Leidse Baan, over de aanleg waarvan Provinciale Sta ten volgende week een beslissing moeten nemen, blijft in volle gang. Gisteren praatte het district Leiden van de Partij van de Arbeid er over en bepaalde de provinciale federatie van de CH- en KVP-jongeren haar standpunt. Overigens dreigt de discussie avond, die vandaag in "Diligentia" in Den Haag wordt gehouden, een eenzijdige zaak te worden. De voor standers van de aanleg blijken niet bereid deel te nemen aan de discus- ADVERTENTIE ■Schoenen he.t kenmerk mut, ku/a-Liteit. van Dalen DorylcersieeQ ~u LeicLe.n. De CH en KVP-jongeren zijn van mening, dat om sociale en milieu technische redenen aan het openbaar vervoer de hoogste prioriteit moet worden gegeven en dat aanleg van de Leidse Baan kon worden gezien als een keuze voor het particulier vervoer en dus stimulering van het openbaar vervoer zal bemoeilijken. De Jongeren vinden, dat van aanleg moet worden afgezien en dat Provin ciale Staten het initiatief moeten ne men om in overleg met rijksoverheid en gemeenten te komen tot een inte grale aanpak van het wegen- en ver voersprobleem in het stadsgewest Den Haag. Gisteravond kramen in het Cultu reel Centrum in Voorschoten ruim honderd mensen bijeen op uitnodi ging van het district Leiden van de PvdA. De bioloog Udo de Haes, lid van de werkgroep Milieubeheer van de Leid se universiteit, stelde dat het afwij zen van de Leidse Baan het begin moet zijn van een algehele ombui ging door de overheid van het ver voersbeleid. De Leidse Baan is op zichzelf nog niet eens zo erg belangrijk, aldus drs. Mennema, raadslid van Voorschoten en eveneens bioloog, maar de over heid ziet het landschap nog steeds als een koek, waarvan men plakjes kan afsnijden om er wegen van te maken. De overheid blijft doorgaan en dan valt er niets meer te snij den, want er zijn alleen maar krui mels. Het tweede-kamerlid Dolman con stateerde, dat het plan voor de aan leg van de nieuwe provincialeweg ontstaan is in de tijd, dat aangeno men werd dat de bevolking steeds maar groeide, Den Haag steeds meer werkgelegenheid bood en het openbaar vervoer achter bleef bij de moderne ontwikkelingen. Deze zaken zijn thans achterhaald. Indien het rijk doorgaat met de plannen, dan neemt de werkgelegenheid in Den Haag steeds meer af, de bevolking groeit ook minder sterk en de toe zegging van de verdubbeling van de spoorbaan tussen Leiden en Den Haag bieden ook mogelijkheden voor het openbaar vervoer. De Leidse Baan is een complexe zaak, aldus de drie sprekers. De Leidse Baan wordt niet alleen on aanvaardbaar geacht omdat het landschap geschonden wordt, de Leidse Baan is tevens onaanvaard baar omdat deze weg slechts ten dele een oplossing biedt voor de ver voersproblemen. Zowel Leiden als Den Haag wordt in zijn leefbaarheid geschaad. In Leiden komt een druk op de Churchilllaan en de Vijf Mei laan en in Den Haag op Mariahoeve en in het bijzonder de Juliana van Stolberglaan. Ruw geschat kan Den Haag duizend woningen meer bou wen indien de Leidse Baan geen doorgang vindt. Udo de Haas berekende, dat op het Schuttersveld in Leiden werkge legenheid kan komen voor rond vijf duizend werknemers. Er worden kunstmatig forensen gekweekt. Het Den Haag van nu is heel anders dan de plannenmakers van rond twintig Jaar gelden dachten. De stad loopt leeg, met Leiden is het al niet an ders. Er moet meer gedaan worden aan wonen en werken in eigen stad. Men kan niet eindeloos doorgaan met de aanleg van wegen en de schei ding van werk in woning. Onderzoek Mennema vond het een verontrus tende zaak dat de Leidsebaan uitge voerd gaat worden naar prognoses, die ongeveer twintig Jaar geleden gemaakt werden, prognoses die al lang achterhaald zijn. Provinciale Staten hebben drie maanden bedenk tijd gevraagd en de reeds overwerk te provinciale ambtenaren opdracht te geven een nieuw rapport samen te stellen. Het nieuwe rapport is ver schenen, het is wat moderner van vormgeving, maar er staan dezelfde cijfers in als in het oude rapport. De statenleden wisten het drie maan den gelden niet en kunnen 't thans nog niet weten. Een wijs besluit zou zijn eindelijk eens een commissie te formeren die de huidige werkelijk heid gaat onderzoeken. Het gaat niet alleen om een stukje natuur, het gaat om het gehele vervoersbeleid. LEIDEN Steeds meer gaat de Merenwijk "erbij" horen. Bij de stad. Dit stuk nieuwbouw wordt nu al door meer dan 250 gezinnen be volkt. In de loop van dit jaar worden er nog eens een kleine 500 flats af gebouwd. Voor die eerste pioniers blijft het voorlopige behelpen op sommige ge bieden. Dat valt te verwachten in een in aanbouw zijnde wijk. Eerst komt de woonruimte, dan pas volgen scholen, winkels en wijkvoorzienin- gen. Maar ook hierin komt nu gang. Zo sloeg burgemeester Vis dinsdag middag de eerste paal voor drie la gere scholen in de Merenwijk. Als t een beetje meezit, kan er komend schooljaar al worden les gegeven in één van de gebouwen van dit blok van drie. Er is nu voorts een winkel ingericht in de kelder van één van de twee grote flats. Andere reeds getroffen voorzieningen zijn de door wethou der Kret geopende busverbinding met de binnenstad en het wijkpark. Dat was al gedeeltelijk klaar, vóór de eerste Meren wij kers de sleutel van hun nieuwe huis kregen. Met andere woorden (de woorden van het stadhuis)"De Merenwij- kers worden behoorlijk in de wat ten gelegd". Toch blijken enkele be stuursleden van het Merenwijk Op- bouwteam (de wijkvereniging van de eerste Merenwijk-bewoners) niet die dankbare houding aan te nemen, als na het voorgaande zou mogen worden verwacht. Zij klagen over gebrek aan infor matie over de plannen en logisch daarmee samenhangend het ont breken van inspraak. Zo merkwr 4én van de bestuursleden op: "dat er ni het nieuwe scholencomplex ook ruimte komt voor uuitensch^olse ac tiviteiten zodat 'savonds kad worden vergaderd en gehandarbeid dat ho ren we nu pas". En dat was tijdens het borreltje, dat na het slaan van de eerste paal wörd ingeschonken. Het MOT vroeg zich voorts af hoe het zit met de schoolbus, die. naar men meende, was toegezegd door 't gemeentebestuur. De Merenwijk telt thans ongeveer 65 schoolgaande kinderen, voor wie de weg naar de school (in Noord) gevaarlijk is. Ook werd er met verwondering over ge rept, dat het plan voor de kleuter scholen in de Merenwijk nog niet rond is. En verder: "Eén van de bewo ners hier. is de flats langs gegaan om te informeren naar de belang stelling voor een trimclub. Er heb ben zich 150 man opgegeven. De re creatieruimte onder de flats is ech- ler nog niet klaar (bij het afgelopen Sinterklaasfeest bleek de geluidsiso latie niet voldoende)We hebben nog niet eens een offerte van de kosten gekregen, zodat we ook nog niet kun nen zeggen wat de huur straks gaat bedragen". De heren Van Schie en Schuhling van het Merenwijk Opbouwteam: "Wij horen pas van plannen, als alles ai geregeld is". Jagen zij zelf wel vol doende achter de informatie aan? Volgens de zegslieden van het Me renwijk Opbouwteam is dit beslist 't geval. "Maar de gepropageerde in spraak is een farce". De reactie van een woordvoerder van het stadhuis: "Als de bewoners van de Merenwijk niet op de hoogte zijn, ligt dat voornamelijk aan hen zelf". In oktober is er voor de bewo ners van de Arendshorst een voor lichtingsbijeenkomst gehouden, be gin deze maand kwamen de bewo ners van de Kondorhorst aan de beurt. "Daar werd óók verteld over de mogelijkheden van de scholen, voor de buurt in de avonduren". Begin volgende maand is er weer een voorlichtingsbijeenkomst over da nieuwe scholen. Wat de schoolbus betreft: "Het is in de eerste plaats het probleem van de mensen daar. Zij zouden zelf moeten nagaan wat een busje kost, of anders een pendeldienst van eigen auto's opstellen. Als de overheid kan helpen: graag. Maar ze moeten dit in princil e zelf oplossen". De bouw van kleuterscholen in de Merenwijk hoeft dit Jaar niet meer te worden verwacht. Dit voorjaar komt er een plan voor in de gemeen teraad. Een kleuterspeelzaal kan voorlopig in één van de lagere scho len worden ondergebracht. Volgens de zegsman van het stad huis is het uitblijven van maatrege len in de recreatieruimte onder één der flats voornamelijk een gevolg van het uitblijven van de kostenra ming van de bouwmaatschappij. Eind november stuurde het MOT een brief aan het gemeentebestuur, met allerlei vragen, die nog niet is beantwoord. Dat komt, aldus de woordvoerder, omdat in de brief za ken van uiteenlopende aard worden aangesneden, zodat het epistel langs verscheidene afdelingen moet. Dit kost tijd. Ook zat de begrotingsbe handeling en de kerst tussen de be antwoording. Maar vaak wordt de voorlichting die wordt gegeven niet goed ver werkt, zegt men op hét stadhuis. Het wijkwerk komt ook altijd op 'n paar bewoners neer. "In een nog zo klei ne wijk met 250 gezinnen, sta Je er verbaasd over hoe groot de onder linge contactstoornissen eigenlijk zijn". Auto's gestolen LEIDEN In Leiden zijn gisteren twee auto's gestolen. Van het Jacques Urlusplantsoen verdween een gele Plat, gekentekend 24-93 RJ. en van de Brandts Buyskade een Citroën DS, gekentekend 35-91 AT.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3