DAGBLAD ASKISCHE ETA LAAT WEER TOE groko Chaban betaalde geen belastingen 3?® vandaag boeren kool Voorstanders van de Leidse Baan blijven weg bij discussieavond VRIENDIN" ONTHULT LIEFDELEVEN DAJAN annacht regen Inttwwts) LEIDSCH DAGBLAD Overval op agentschap in Rijsoord CINZANO VERMOUTH Boete voor Stuy )pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 JANUARI 1972 No. 33611 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel l. LeldeD - Tel.: 25041 Redactie: 2150? Nahezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 10 uur) JERUZALEM Het Duitse blad "Der Stern" heeft voor 30.000 mark het verhaal van Daily Checsis, een van de vrien dinnen van de Israëlische minis ter van Defensie, Mosje Dajan, gekocht. Dit verhaal zal in het nieuwste nummer van "Der Stern" worden gepubliceerd. Eerst had Daily Cheesis het verhaal aangeboden aan het Is raëlische sensatieblad "Haolam Haze" van Uri Avneri, maar de fnanciële aanbiedingen van Der Stern waren kennelijk aantrek kelijker. Behalve Haolam Haze heeft geen enkele andere Israëlische krant belangstelling getoond voor dit chantageverhaal, waar bij deze jongedame op door trapte wijze alle telefoonge sprekken met Dajan "voor la ter" op de band heeft vastge legd. Zij heeft volgens haar eigen zeggen nu 10.000 Israëli sche ponden van Dajan losge kregen, met het dreigement een actie wegens verbreken van trouwbeloften in te stellen. BILBAO De uiterst linkse, clandestiene verzetsorga- |satie ETA in het Spaanse Baskenland is weer in volle Na de grootscheepse zuiveringsactie, die generaal ranco's politiemacht tijdens de recente noodtoestanden in i vier Baskische provincies hield, had men van officiële de hoopvol verzekerd, dat de ETA geheel was uitgescha- |ld nu een honderdtal van haar terroristen achter de tra- Is zit. i succesvolle bankovervallen ln ontslagen arbeiders moeten weer 24 PAGINA'S Jeugdwerk is niet meer een kwes tie van de straat houden. Dat is een negatieve benadering, die je vooral bij ouderen en rooms-ka- tholieken nogal aantreft. Aldus pater De Ponti (foto links) LEIDSE PAGINA 9 Dom Mintoff, de premier van Malta (rechts) staat op het ogen blik sterk in de belangstelling. Dat is niet zo verbazingwekkend, want in eigen land was hij altijd al een omstreden figuur PAGINA 9 De onderhandelingen, die Mintoff vandaag voerde in Rome over de bijdrage van de NAVO in de kos ten van de Britse basis, ging de Maltezer premier met optimisme tegemoet PAGINA 11 Mansholt zegt: eerst wereldhandel goed regelen PAGINA 7 De schaatsers staan weer op scherp in Davos PAGINA 17 Igelopen weken bewezen echter igendeel, en gisterochtend om uur ontvoerden vier Jonge Bas- gewapend met machinepistolen kenmerk van de ETA), een in- trieel voor de deur van zijn fa- ik. Lorenzo Zabala, directeur van onderneming genaamd Precicon- en eigenaar van de Motobicfa- k in het dorpje Abadiano op 25 ^meter van Bilbao, werd in een I a gesleurd die onmiddellijk in richting van Frankrijk verdween. Briefje Ij de fabriek lieten de ontvoer- een briefje achter waarvan men ochtend een kopie vond in irievenbus van het dagblad "Hier- van Bilbao. Kort nadien telefo- T :de een onbekende nog met het )lad om te vragen of men de brief ontvangen had. De brief is on- ekend met de letters ETA en be- i de toestand in de onderneming ficontrol, waar afgelopen decem- 183 arbeiders ontslagen werden ens hun protestacties over het uit ven van enig resultaat in de hui- CAO-onderhandelingen. s men de directeur van Preci- trol levend terug wil zien, aldus JETA, dan jnoeten binnen vijf da- eisen van de arbeiders in- Hlligd worden. Dat wil zeggen de Bilt verwacht van vanavond tot genavond. Vanavond en van- ht zwaar bewolkt met tijdelijk n of natte sneeuw en min. temp. het vriespunt. Morgen overdag aringen en op de meeste plaat- en maxima rond 5 graden, ren daar mist. Eerst weinig wind, f zwakke tot matige wdnd tussen ten noord. (Opgemaakt te 11.15) op: 8.36 uur; onder 17.07 mu il op; 10.20 urn-, onder: - - uur [water te Katwijk te 6.27 en luur; laagwater te 2.17 en 14.38 aangenomen worden en men moet hen een loonsverhoging van 1000 pe setas per week geven. Is dit op 24 Januari niet gebeurd, dan wordt Za bala "terechtgesteld", zo verzekert de nota van de ETA. De brief behelst ook nog bedreigingen aan het adres van andere chefs van de onderne ming. Men kan stellen dat deze ontvoe ring het eerste voorbeeld is van een navolging in Spanje van de tactiek der Zuidamerikaanse Tupamaros. De combinatie van de Spaanse vinding rijkheid, fantasie en afkeer van dis cipline, die op de Zuidamerikaanse voedingsbodem van sociale wantoe standen tot een origineel alternatief voor de communistische klassen strijd met orthodoxe of maoïstische tactieken heeft geleid, lijkt nu via Spanje ook vaste voet in Europa te krijgen. I unummae I ^9 75Dgr.van1.4S voor De onlusten in Rhodesië heb ben nu de hoofdstad Salisbury bereikt. Gisteren was de haard nan het oproer tegen het Brits- Rhodesische akkoord de voorstad Harari. Enkele groepen Afrikanen klaagden er ook in tot Salisbury zelf doo>r te dringen, waar ze hui zen en auto's in de brand staken, winkels plunderden en met stenen gooiden. Vannacht keerde de rust in de agglomeratie Salisbury te rug. Er wordt druk gepatrouil leerd. Het is onbekend hoeveel Afrikanen er gewond en gearres teerd zijn. Zie pagina 11. LEIDEN/DEN HAAG Een dis-1 cussieavond, over de omstreden Leid se Baan, die vanavond in Diligentia in Den Haag zal worden gehouden, dreigt een eenzijdige zaak te worden, j omdat de voorstanders van de zes-! baansweg zich op het laatst hebben' teruggetrokken. Gedeputeerde Staten hebben bedankt voor de uitnodiging, en de pas opgerichte werkgroep van' particulieren „Leidse Baan-NU" Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs O 'k woed abonnee per 3 februari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. H Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hok)© zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder I postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 1214. Leiden. Buit f. 2000,- Rotterdam Vanmorgen omstreeks half elf is een gewapende roofover val gepleegd op het postagentschap aan de Mauritsweg in Rijsoord. De daders, twee jongemannen van on geveer twintig jaar, gingen er van door met ongeveer tweeduizend gul den. Ze zijn nog spoorloos. Op het moment van de overval was alleen de caissière in het postagent schap aanwezig. De twee mannen, met de coltrui tot over hun neus getrokken, dwongen haar onder be dreiging van een pistool het aanwe zige geld af te geven. Net toen de vrouw een klein ge deelte ongeveer tweeduizend gulden, had overhandigd, kwam een andere vrouw binnen, die bij het zien van het wapen van de mannen, luid gil lend de straat opvloog. De daders namen daarop de benen. Zij stapten in een rode Fiat, die in de richting van de rijksweg ver dween. Onmiddellijk werden de po litiekorpsen van Rotterdam, Dor drecht en Breda gealarmeerd. De invalswegen in Rotterdam werden afgesloten. Omstreeks kwart over elf trok de Rotterdamse politie zich terug, In deze jaren was Chaban Delmas voorzitter van het Franse parlement voor welke functie hij alleen al een toelage van 120.000 franken, onge veer 85.000 gulden genoot waarvoor hij echter geen cent belasting schul dig was. Doch voor zijn overige in komsten als kamerlid en uit aan delen of obligaties die hy opgaf, bleek hy, dankzy allerhj ingewikkel (Van onze correspondent) PARIJS Het bekende satirische weekblad „Le Canard Enchainé", dat begin november een politiek schandaal ont ketende door aan de hand van zijn eigen aangiftebiljet te ont hullen dat de Franse premier Chaban Delmas afgelopen jaar maar een onwaarschijnlijk laag bedrag aan belastingen had betaald, heeft gisteren voor een nog explosievere sensatie ge zorgd. Met twee nieuwe declaraties over '67 en '68 bracht het nu aan het licht, dat de gaullistische regeringsleider over de vier voorlaatste jaren zelfs geen centime aan de fiscus had geofferd. de rekenkundige operaties, evenmin door de belastinginspecteur te wor den aangeslagen. Auto Op het aangiftebiljet vermeldde de toenmalige kamer-president niet over een eigen auto te beschikken en ook geen eigen huis of lander yen te bezitten. Door middel van een speci aal communiqué heeft de Franse re geringschef gistermiddag de onthul lingen van de „canard Enchainé" niet tegengesproken. Wel verklaarde hy dat hy zich by zyn aangifte scru puleus aan de wettelyke belasting- voorschriften had gehouden. Men mag zich natuurlyk wel af vragen of Chaban Delmas met die laatste verzekering, die door de Ca nard-redacteuren zeker geverifiëerd zal worden, het schandaal nu niet eerder groter dan kleiner heeft ge maakt. Als de premier persoonlijk geen fraude heeft gepleegd, dan zal nu nog wat openiyker bewezen zyn dat de onrechtvaardigheid van het Franse belastingstelsel nog veel schry nender is dan ook maar iemand tot dusver durfde te veronderstellen. 'Canard Enchainé" heeft al aangekondigd binnenkort ook nog andere ministeriële aanslagbiljetten aan de grote klok te zullen hangen. Zodat vermoedeiyk komende weken meer dan een Franse bewindsman wel een paar onrustige en slapeloze nachten staat te wachten. deze week bij Rood of wit fles 0.75 liter-§05" Chaban Delmas evenmin deelnemen, omdat de voor bereidingstijd onvoldoende was. Onmiddellyk gevolg van dit weg- blyven is geweest, dat twee van de drie organiserende instellingen zich op het laatste ogenblik hebben terug getrokken. Zowel het Nederlands In stituut voor Ruimtelyke Ordening van Volkshuisvesting, als het Instituut Stad en Landschap hebben vandaag besloten niet mee te doen. Overbiyven de Werkgroep Milieu beheer van de Leidse universiteit en de Actiegroep „Leidse Baan Nee". Een woordvoerder van de Leidse werkgroep Udo de Haes zei vanoch tend dat de voorstanders een con frontatie uit de weg gaan". We zyn by zonder teleurgesteld dat men aan de vooravond van een zeer belang- ryke beslissing de discussie biykbaar schuwt". Of de byeenkomst vanavond door gaat hangt nog in de lucht. De Leid se werkgroep overwoog vanmiddag er een lezingenavond van te maken en aansluitend daarop te discussiëren. Overigens zal de byeenkomst geleid worden door een andere voorzitter dan aanvankelyk de bedoeling was. Het is vrywel zeker dat oud-minister lr. W. F. Schut (directeur van Stad en Landschap) zal afzien van het voorzitterschap, nu de organiserende instellingen zich hebben teruggetrok ken. Op het Provinciehuis deelde men vanochtend mee, dat ook geen top mensen van de Provinciale Water staat in Diligentia zullen verschynen, „In plaats van een viorlichtingsby- eenkomst in objectief klimaat zal men daar nu grotendeels een demon stratie en mobilisatie van anti-Leidse Baners aantreffen", aldus een woord voerder van ^e provincie. Reactie van drs. Udo de Haes: „Ons kan geen verwyt worden gemaakt. De voor- en tegenstanders zyn gerui me tyd van te voren uitgenodigd. Het is extra vreemd dat de werkgroep „Leidse Baan Nu" zich verschuilt achter „een te korte voorbereidings- tyd". Zie ook Leidse pagina bud b)Tte HAARLEM (ANP) De rechtbank in Haarlem heeft vanochtend de 26- Jarige beroepsvoetballer en doelman van AJax Heinz Stuy uit IJmuiden wegens roekeloos en ondeskundig autorijden in de nacht van 20 op 21 okt. jl. in zyn woonplaats waar door hij tegen een boom reed ver oordeeld tot een boete van f 400 en een voorwaardelijke ontzegging mo torrijtuigen te besturen gedurende vier maanden met een proeftijd van twee Jaar. Het ongeluk gebeurde in de nacht na de voetbalwedstrijd tegen Olym pic in Marsielle voor de Europacup Stuy liep een lichte hersenschudding en een hoofdwond op. teuws De oudste zoon van Dr. Li vingstone heeft aan de Ka mer van Koophandete Glas gow een schrijven gericht, waarin hij verzoekt om mede werking tot de expeditie ter opsporing van zijnen vader Mexico 8 Jan. De rege ringstroepen hebben Ajaca ingenomen, Porfiro Diaz, de aanvoerder der opstandelin gen, is ontsnapt. Londen, 19 Jan. Te Green wich is een patroonfabriek in de lucht gesprongen. Vele jonge meisjes zijn daarbij ge wond.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1