ees Verkerk is eh bang voor en blessure Zweedse schaatsers blij met populaire Broekman •venoord gaat ij Benfica kat It boom kijken m BOLS KAMPT MET EEN EIGENAARDIG Ard Schenk: Ik ben nog wat minder CLAESON EN HöGLIN ZELFVERZEKERDER ijsvast Radio Veronica voetbalt tegen Oranje Groen RDAG 2D JANUARI 1972 iVOS Nationaal kampioen Kees Verkerk ondervindt steeds minder last van de ire, die hij vorige week zaterdag bij de start van een sprint in Davos opliep. Een liesblessure was het, die wel eens kan ontstaan als de "explosie" op de startstreep ard aankomt. 1 rkerk beperkte zich sindsdien tot het zogenaamde "duurwerk" en vermeed de ^I-trainingen. En intussen genas de blessure alweer zóver, dat geruchten als zou Ver- ibsoluut niet kunnen starten als voorbarig en opgeblazen moesten worden be- wd. kerk zelf hult zich, per traditie, wel weer in een wolkje van probleempjes, maar kernploegleden verzekeren: Hij zal er heus wel bij zijn. En Pfrommer zegt dat tere zaak is natuurlijk, dat 5 zelfvertrouwen (voor het ids twee seizoenen weer op ioorlijk peil) enigszins on- d zou kunnen zijn. De vrees t opnieuw optreden van het kwelt de kleine man toch tacké dat is uiteraard niet bevor- >rcor de mentaliteit. Verkerk: ierstel dat het er zaterdag art van de 500 meter weer in- Dan zit je toch mooi. En ik je direct: dan had Jappie mijn plaats kunnen star- loeilijkheid voor Verkerk is; zich geen gematigde start toernooi zal kunnen per sen De Nederlandse karn appen boksen voor amateurs lefinitief in Den Haag wor- ouden op 15, 16 en 17 april, trijden worden in drie dagen nooivorm afgewerkt in de Overbosch. latsen De Amerikaanse cordhoudster op de 500 en Ann Henning heeft tü- rnationale schaats weüstrü - Innsbruck snelle tijden ge- de 500 meter kwam zij hetgeen slechts ééntiende langzamer was dan haar •eldrecord. De duizend me- zij in 1.28.8 (record 1.27.3). hereh won de Amerikaan •rling verrassend de 500 me- zijn landgenoot Neil Blatch- 3.0 tegen 39.3. Vrijdag, aan de vooravond van het toernooi waarop zijn zoon wellicht weer schitterende successen gaat oogsten, viert vader Klaas Schenk een merkwaardig jubileum: veertig jaar geleden, op 21 januari, verbe terde hij op dezelfde ijsbaan, in Davos, het Nederlands record op de sprint. Hij bracht het van 45.4 naar 45. mitteren. Op dtt ijs, onder déze om standigheden kan het risico van een voorzichtige sprint onmogelijk wor den genomen: wie meer dan een seconde op gelijkwaardige concur renten verliest, die is geklopt en zelfs die ene seconde zou al wel eens een groot gapend gat kunnen blijken te zijn. Vandaar, dat niemand hier gelooft, dat een man als Stensen met een relatief zwakke sprint in de buurt van de 41 voor een toernooi als dit favoriet zou zijn. Zo'n stayer kan op de lange afstand toeslaan, maar de anderen glijden letterlijk en fi guurlijk té dicht in zijn spoor mee. Het gevecht zal dus al op de korte afstanden op zijn hevigst ontbran den en het is duidelijk dat daarbij de naam Schenk als eerste valt. Op deze pagina geeft hij apart zijn mening over dat favoriet zijn. De concurrentie wordt daarbij nog niet met name genoemd, maar behalve bij rappe Noren als Fornaess en Grönvold is die natuurlijk in eigen kring ook te vinden. Eigenaardig Op het oog het éérst bij Jan Bols, die zijn sprintrecord weer eens for midabel omlaag bracht, naar 39.4. Maar Jan Bols kampt met een ei genaardig probleem. Hij, eens de vaderlandse held op de lange af standen. ziet juist nu erg tegen die kilometers od "Ik weet niet wat het is. maar ik ben er een beetje bang van. Van die lange (re) af standen". De oorzaak is voor een goede ob servator. niet ver te zoeken. Bols werd in Deventer bij de "nationale" immers op de vijf kilometer duide lijk geklopt. Hij kon zijn "eigen" tien kilometer waarop hij een jaar eerder Schenk vernietigde Kees Verkerk niet losrijden. De eerste maal 'tegen Verheijen) maakte hij de tactische fout te lang te blijven hangen en toen verlies volgde, miste Tussen de zeer vele Nederlanders, die aan het. Europese schaatskam pioenschap in Davos een vakantie hebben vastgekoppeld en die dan ook voortdurend de trainende rijders om zwermen. bevindt zich ook voetbal- bondscoach Frantisek Fadrhonc. Hu meldde zich gistermorgen op de baan en klampte een journalist aan met de vraag: "Hoe kom ik aan kaartjes?". Het antwoord: "U kunt zich daarvoor het beste bij Pfrommer meiden, voor coaches onder elkaar moet dat toch te regelen zijn". Waarop Fadrhonc: "Nog wel Dat is er niet beter op geworden in het afgelopen weekeinde. Bols reed in Davos tegen Stensen en hij bleef de sterkste Noor op de vijf kilome ter alweer volgen. Toen hij in de laatste ronden wilde toeslaan, miste de Hoogevener de macht en hij moest in ademnood (op deze hoogte is regelmaat een zeer groot vereiste zowel in tempo, als in ademhaling» de Noor de ritzege toestaan. Het lijkt alsof Jan Bols de momenten waarop hij vroeger als een wielrenner placht toe te slaan, niet meer zo precies weet te vinden. En dat zou wel eens een flink bestanddeel kunnen zijn van die angst voor de lange ritten. Ademnood Hoe nauw overigens alles in Davos luistert, ondervond Harm Kuipers. De noviet in de schaatstop reed een knappe mijl. scoorde zelfs 2.02, maar moest dat op de langere af standen betreuren: „Ik kwam de laatste ronden in ademnood. De aanpassing aan de hoogte was er kennelijk nog niet helemaal". Kees Verkerk (links) en Jan Bols drukken elkaar de hand. Beiden kampen met een pro bleem Pfrommer hoopt en verwacht, dat die aanpassing er tijdens het week einde wél is: "We zijn tenslotte vroeg genoeg naar hier gekomen. Eerder dan de meeste andere ploe gen". Een daarop baseert de coach het volste vertrouwen, dat hij in al zijn pupillen voor het komende weekein de heeft. "Al blijft het natuurlijk jammer, dat Ard pas later kon ko men, en dat geldt ook een beetje voor Kuipers. Maar ik wil heel dui delijk stellen, dat in beide gevallen een maatschappelijke carrière na tuurlijk belangrijker is dan een schaatstoernooi. En bovendien: een man als Schenk heeft natuurijk klasse genoeg om zich hier tóch te kunnen manifesteren". m onze sportredactie) TER DAM Feyenoord paald niet als een berg lenfica op. Dat in geen ge- iar aan de andere kant be- Nederlandse kampioen termate goed dat de club, jaar geleden door Elek tz werd geleid, ook geen lis is waarover men moei de halve finales van de Cup zal inwippen. Want !ft er al lang geen onge- re stralenkrans meer bo- Eusebio-formatie, toch zal 1 inspiratie en transpiratie om de tweekamp sucesvol komen. dat oogpunt bezien is het dat Ernst Happel zijn pu- ptimaal voorbereid wil krij- ar de duels op 8 maart in am en de 22ste in Lissabon, te bereiken zijn er vanuil ip al vele retourtjes naar 1 geboekt. Zo zullen komen- rdag, dc dag dus na DWS- fd. vijf man vanaf Schiphol lissabon vliegen: manager ox. bestuurslid Gerard Ker- rainer Ernst Happel, Wim inegem en Rinus Israel. En oen Moulijn, wat er even in Brox en Kerkum zullen weekeinde voornamelijk om voor Feyenoord bij de trijd (22 maart) een zo goed leefklimaat rond het duel on. Dus dat er dan in een hotel gelogeerd wordt; a er geschikt is voor de top voor de wedstrijd ideale Snogelijkheden zijn. Het ïnste reisdoel van Happel, tn Van Hanegem is de com- ledstrjjd BenficaPorto. „We vonden het een goed a ook Willem en Rinus mee te nemen. Dan zullen ze beseffen dat ze in dit geval ook alle aan dacht krijgen en kunnen bovendien voor zichzelf een beeld vormen van Benfica. Al maak ik natuurlijk een volledig eigen concept over de ploeg". Keren de vijf Feyenoorders maan dag in Rotterdam terug, de zondag erop vliegt Happel weer naar Por tugal. Nu alleen. Om er CUF-Benfi- ca te zien. Happel: „Want wil Je een goed beeld van een tegenstan der in de Europa Cup krijgen, dan moet Je zo'n ploeg in elk geval in een uit- en thuiswedstrijd zien". Als het aan Happel ligt. krijgen overigens alle spelers van Feyenoord na de wedstrijd in de Kuip Ben fica nog een keer te zien. „Als het resultaat van de wedstrijd in Rotterdam er om vraagt, ligt het in de bedoeling om de zondag vóór de return met de hele ploeg al in Por tugal te zijn. En als Benfica dan voor de competitie speelt, gaan we met z'n allen kijken. Dan hebben we destijds in Milaan voor de wed strijd tegen AC Milan ook gedaan en dat is ons prima bevallen". Om dit plan te verwezenlijken, moet Feyenoord dan proberen om zijn (thuis(wedstrijd in dat weekend te gen Volendam een dag vervroegd te krijgen. Hetgeen waarschijnlijk geen problemen zal opleveren. Wat de eerstkomende wedstrijd van Feyenoord betreft morgenavond dus tegen DWS Happel maakt, zoals gebruikelijk geen opstelling bekend. Alleen: „We gaan vrijdag met zestien spelers naar het Olym pisch Stadion". Tot die zestien be hoort Atilla Ladinszky niet. Happel: „Hij moet eerst over een topconditie beschikken. En dat is nog lang niet het geval. Logisch overigens. Die Jongen heeft bijna een Jaar niet gevoetbald'. DAVOS Kees Broekman heeft het voordeel, dat Zweedse hardrijders nogal veel waarde hechten aan een buitenlandse trainer. Hoewel men ook in dat deel van Scandinavië als super-chauvinistisch bekend staat, waar het om beoordelen van vooral de eigen prestaties gaat, legt men de leiding van de topschaatsers graag in handen van een „vreemde". Kees Broekman in dit geval, die hoewel werkend en wonend in Noorwegen nog altijd als Nederlander wordt gezien. Natuurlijk is die voorkeur een ge volg van de successen van Anton Huiskes met Jonny Höglin. En Broekman (zichtbaar opgefleurd door de switch van de Nederlandse dames- naar de Zweedse herentop) dankt zijn benoeming óók aan het feit. dat de Zweed Hasse Barrehead zich na Huiskes als een matige coach manifesteerde, die het obliga te programma liet afwerken en ver zuimde nieuwe injecties toe te die nen. „Dus toch maar weer een buiten lander, een bekend oud-schaatsen rijder liefst", moet de altoos vrien delijke Georg Petterson (niet alleen TC-voorzitter, maar inmiddels ook opvolger van Sven Laftmann als praeses van de Zweedse bond) heb ben geroepen Populair De keus was niet eens moeilijk. Broekman was door zijn ontslag bij de Nederlandse damespioeg vrij. Hij staat bekend als een bijna vol maakte technicus en aangezien hij in Zweden nog immer populair is door zijn historische duel met Sige Ericsson, kwam men al snel tot overeenstemming. Tot verbazing overigens van velen in het interna tionale milieu, die in Kees Broek man niet bepaald de figuur zien, die bij voorbeeld de ook al la biele Göran Claeson kan prikkelen. „Ik ken die verhalen", bekent de Noorse Nederlander aan de voor avond van een volgens hem bikkel hard gevecht in Davos. „Maar het is waanzin om mij een weke. voor zichtige trainer te noemen. Ik heb me natuurlijk moeten aanpassen, moeten omschakelen. Want de he rentop is heel iets anders dan het hoogste niveau bij de dames. Maar ik heb een geweldig goed contact met de Jongens. Ook al, omdat ik een aantal nieuwe dingen heb inge voerd." „Zo heb ik in overleg met prof. Björn Ekblom, die de sport weten schappelijk benadert en onderzoekt, afgelopen zomer het droogschaatsen op het programma gezet. Dat had den de Zweden nog nooit gedaan. Door Ger Bestebreurtje En nog meer onderdelen, die de rij ders op het ijs harder zullen ma ken. werden ingelast Bekentenissen Er is ook veel gepraat. Met de mentaal zwakke Claeson Maar ook met de ineens weer ambitieuze Jon ny Höglin. En met de sprinters Börjes en König (die overigens nog steeds geremd worden door liesbles sures). „Tijdens die gesprekken zijn er nogal wat bekentenissen gedaan", herinnert Broekman zich. „En van onze kant opdrachten gegeven. Gö ran Claeson weet nu. dat hij alleen met een inzet van honderd procent tijdens een heel toernooi hoog kan eindigen. Hij accepteert, dat ik hem op een scherp, desnoods riskant schema laat vertrekken En ook Höglin. die Goran in het klassement dicht zal naderen, als hij tenminste niet valt, weet wat hem te wachten staat. Ze hebben in de training ge leerd te vechten en ze zullen dat in de praktijk moeten uitvoeren. Höglin valt trouwens steeds minder, want ik heb hem nieuwe schaatsen voorgeschreven, waar hij zeer con tent mee is." Broekman en zijn Zweden zochten al veel eerder naar mogelijkheden om zich te kunnen testen. Maar er waren te weinig wedstrijden, omdat de Noorse trainer Josh Tenmann zün. beste rijders steeds achterhield. „Nu moet Je maar afwachten of de aanmerkelijk zwaardere training het Juiste rendement oplevert. Niette min voorspel ik, dat Claeson en Höglin bij de eerste zes zullen ein digen. Ze zijn zelfverzekerder ge worden en voelen zich beslist niet bij voorbaat al geklopt door Ard Schenk", weet de nieuwe trainer. Leegte Die klassering zal nodig zijn om Zweden als schaatsnatie te behou den. Want ondanks de aanwezigheid van zes kunstijsbanen is de animo voor het hardrijden nog steeds niet groot. Broekman: „Na het wereld kampioenschap in Oslo stappen Höglin en Goran Johansson voor goed uit de baan. Claeson blijft nog een Jaar, maar hij alleen kan de leegte niet opvullen. Kort na mijn komst heeft de Zweedse bond echter een ambitieus plain opgesteld, dat be doeld is om de interesse bij, met name, de Jongste Jeugd aan te wak keren. Dat wordt «eg goed aange pakt." „Maar dan toch is het de vraag of Je die Jonge knapen niet verliest aan het ijshockey. Die sport is grenzeloos populair. Niettemin ho pen wij, dat we het redden. Petter - Kees Broekman populair son en ik en een speciaal voor het jeugdschaatsen aangetrokken figuur zeg maar een soort ambtenaar, die zich er helemaal voor inzet zullen er hard aan werken. Je weet het in Zweden echter nooit. Ze hebben, om maar iets te noemen, een 13-jarige schooljongen, die de 500 meter in 44.5 rijdt en de 1500 in 2.25. Maar het kan best zijn dat hij volgend jaar overstapt naar het ijshockey. Daarom zou het zo fijn zijn als er weer eens een vedette kwam, zoals Jonny Nilsson was. Ik hoop er aan mee te kunnen wer ken." DAVOS Ondanks zijn lang durige afwezigheid in dé kringen van de topschaatsers wordt Ard Schenk in Davos algemeen als favoriet voor de titel gezien. Hij vertelt: "Waar baseert men het eigen lijk op. dat ik voor dit kam pioenschap favoriet zou zijn? Ik heb al eens eerder uiteengezet, dat het bepaald niet zo erg is, dat ik niet met de kernploeg heb kunnen trainen, want conditio neel lig ik heel weinig (of hele maal niet) achter bU de rest. Maar een heel andere zaak is, dat ik wedstrijden heb gemist. En aan dat gemis ook van 't contact met de buitenlandse top tijdens de trainingen zou ik veel zwaarder willen tillen. Op dat punt lig ik wel degelijk ach ter, al zullen velen Juist heel ge makkelijk over dat bezwaar heenstappen. Ard Schenk Op mijn beurt zeg ik dan: Juist doordat ik het wedstrijdritme nog maar nauwelijks heb kun nen proeven, is het onzin om mij als favoriet te bestempe len. Dat kun Je niet doen aan de hand van trainingsrondjes, want dat is toevallig nog wel heel iets anders dan het knok ken in een wedstrijd. Op beslis sende momenten niet door de knieën gaan. dat is het belang rijkste en niet eventjes vloei end op dit schitterende ijs een paar achthonderd meters vol uit rijden. De Noren zien dat kennelijk an ders. Die zitten met een man of vijf, zes vlijtig stopwatches te hanteren als ik in de training bezig ben. Ze doen het niet op vallend. maar ik weet het, door dat Stiansen door de mand viel. Hij kwam naar me toe en vroeg: Hoe gaat het nu met Je? Ik zei. ach. 't gaat wel. En hij meteen: nou. dat zou Je anders niet zeggen als je je trainings tijden ziet. die liegen er niet om. Toen wist ik meteen, dat ze erg scherp op me letten. En dat ze aan die trainingstijdem verbin den. dat ik de man ben die ge klopt moet worden. Zélf geloof ik overigens niet, dat ik helemaal géén favoriet zou zijn. Natuurlijk gaat het zeer behoorlijk en een voordeel is, dat ik voor mezelf geen pro blemen heb Ik begin frank en vrij aan het toernooi, ik sta er gewoon wat verder vanaf dan de anderen en dat kan zijn voordeel hebben, omdat ik me nu minder nerveus hoef te maken dan an ders. Wat ik wél heb gemerkt ik ben nog wat minder "ijsvast" met de techniek klopt het nog niet helemaal. Maar enfin, ik vlieg er ge woon op de sprint heel hard ln en laten ze dan alvast maar pro beren aan mijn tijd te komen. Lukt het op de eerste dag ook op de vijf kilometer behoorlijk. Ja dan kan ik op de tweede dag wel eens in de richting van een kampioenschap gaan schaatsen. Maar forceren is er niet bij. Tenslotte ligt mijn piek later ge pland dan Davos. Maar ach, als je kunt winnen, dan moet Je het natuurlijk niet laten lopen uit een soort angst, die niet hoeft te bestaan. Ik merk zelf goed genoeg hoe ver ik kan gaan". LEIDEN Een elftal, samenge steld uit bestuurs- en Jeugdcom missieleden van Oranje Groen, speelt zaterdagmorgen een (voetbal (wed strijd tegen medewerkers van Radio Veronica Aanvang 11 uur. terrein Boshuizerkade. De opbrengst van het treffen (waar uiteraard 'muziek' in zit» komt ten goede aan de sport beoefening van minder validen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17