\kkoord Londen-Rhodesië gevaar n «i STUDENTEN IN CAIRO WILLEN EEN OORLOG Min to ff noga l optimistisch Blazers, matrozenpantalon nemen belangrijke plaats in Bffkroemah lag naar ihana -erug Lagerhuis reageerde furieus op arrestaties Weer een Tijl in Belgie Moskou contra Peking ONDERDAG 20 JANUARI 1972 LONDEN SALISBURY (UPI, Reuter, AP, GPD) Het itwerp van een vredesregeling tussen Rhodesië en Engeland in gevaar. Dit wordt van verantwoordelijke politieke zijde Londen verklaard. De cris-is die is ontstaan door de geweld igheid van de inheemse bevolking in de Rhodesische steden abani en Gwelo en door de aanhouding van de gewezen pre- ier Garfield Todd en zijn dochter doet ernstig betwijfelen het akkoord ooit van kracht zal worden. JK BUITENLAND Ie Todds zijn tegenstanders van regering van Ian Smith en zijn het akkoord. Zy vinden dat de nse bevolking niet aan haar n komt. akkoord bevat de bepaling dat as van kracht wordt als de ■rderheid van de Rhodesische be- Üng het goedkeurt. Voorts wordt laid dat tijdens de opiniepeiling rmale politieke activiteit" zal toegestaan. De Britse commissie- rce. die de mening van de bevol- moest vaststellen, heeft van het eemse volksdeel tot nu toe slechts •geroep te horen gekregen, ge- rd gaande met gewelddadige pro betogingen. Gisteren gebeurde in Fort Victoria, waar de e lie met traangas Afrikaanse jon en verdreef, die brandstichtend r0Vend rondtrokken. Een Afri- parlementslid dat het akkoord lyk 8°edgekeurd, werd gemoles- Londen is men algemeen van joelen dat de regeling slechts kan den gered als de Todds dadelijk vrijgelaten. Enkele Britse Inten achten het niet uitgesloten Smith, buigend voor zijn eigen ltse aanhangers die niets van het )rd willen weten, de aanhouding de Todds heeft bevolen met het breuk met Engeland te ver laken. Er is zelfs al geopperd dat ith daartoe ook de negeronlusten ft ontketend. >e Labour-fractie in het'Britse la- huis reageerde furieus op berich- mui uit Salisbury over de arrestatie Todd. Minister van Buitenlandse ,n en Sir Alec Douglas-Home maak- niet al te raadzame manoeu- door te zeggen dat Smith hem laten weten dat de arrestaties :hied waren ter verdediging van orde in het land en niet om de rerking van het Engels-Rhode- i akkoorl te bemoeilijken, ipositieleider Wilson beet Home dat hy als pleitbezorger voor ith optrad. Britse minister van Buiten- Zaken heeft een hoge functio- naar Salisbury gestuurd om eldering te vragen over de ar- 62-Jarige Todd, een legere zendeling en een fervent Usnstander van het regime-Smith, ld schijnt vooral de woede van zyn vrienden te hebben ewekt, om wat hij en zijn 28- dochter onvermoeibaar deden de Afrikanen in woord en ge- rift de consequenties van het •rd tussen Engeland en Rhode- uit te leggen. Werk 'at het werk van de commissie- betreft, die de mening van de Ddesische bevolking over het ak- rd met Engeland moet peilen, zei Alec in het Lagerhuis, dat deze imissie zelf moet bepalen of zy 3 r werk behoorlijk kan doen of Labour heeft terugroeping van immissie geëist op grond van het dat Smith het akkoord met ebréatie penl O CCRA (Reuter) Kolonel nin eampong, de nieuwe leider van heeft op een persconferentie sorï laard dat ex-president Kwame oemah die op het ogenblik in bal schap in Guinee vertoeft, naar l l"|ina terug kan keren als hij be- 's zich te verantwoorden in ver met de beschuldigingen, die ïQ hem zijn geuit na zijn afzetting 1966. Akyeampong wilde niet in- B op de vraag of Nkroemah mo lk gratie kan krijgen en legde er nadruk op dat hij de voormalige ödent niet had uitgenodigd terug [AS «ren. deelde voorts mee dat er deskun- n zijn benoemd die de Nationale rljdingsraad een college van alf man dat de macht in Ghana het efent verslag moeten uitbren- ym\ over de ernstige economische fand. Aan het hoofd van de di- ministeries zullen burgers ko- te staan die aan de raad ver moording moeten afleggen over erd 'beleid. indi kyeampong deelde op een perscon in het hoofdkwartier van de infanteriebrigade in Tesjim mee dat hij begonnen was met vorming van een burger kabinet, 'het land onder toezicht van het zou moeten besturen. Ik s Engeland geschonden heeft in zo verre, dat er geen normale politieke activiteit mogelijk blijkt te zijn. Men tracht zo veel mogelijk de commissie-Pearce van directe con frontatie met tegenstanders van het akkoord af te schermen: journalis ten kunnen alleen door het land rei zen in gezelschap van een ambte naar van de Rhodesische voorlich tingsdienst en de meeste Afrikaanse stamlanden zijn taboe voor hen. Leden van de commissie-Pearce, hebben bekendgemaakt i dat de Afrikanen tot dusver in grote meer derheid „nee" tegen het akkoord hebben gezegd. De twee commissie-leden die de bevolking van Gwelo, in centraal- Rhodesië, zouden peilen, zijn giste ren onverrichterzake uit de stad vertrokken naar stamlanden in Centraal-Rhodesië. De hoorzittingen in Gwelo zyn voor onbepaalde tijd uitgesteld na de rellen van de afge lopen dagen. Gisteren was het rustig in Gwelo. en de meeste mensen zijn weer aan het werk gegaan. De politie heeft de orde-handhaving overge dragen aan het leger. De negerwij ken rond Gwelo zien er uit als een slagveld. Na de rellen van dinsdag, waarby een Jongen om het leven kwam en anderen werden gewond, zijn 40 arrestaties verricht. Veel openbare gebouwen, café's en wijkcentra zijn verwoest. De schade wordt geschat op rond 100.000 Rhodesische dollars (bijna een half miljoen gulden). Verantwoordelijk De autoriteiten hebben de Afri kaanse Nationale Raad (ANC) een bundeling van organisaties die zich tegen het Brits-Rhodesisch akkoord verzetten, verantwoordelijk gesteld voor de onlusten. Een vertegenwoordiger van de ANC zei gisteren echter dat er al leen een protest tegen het akkoord was georganiseerd en dat anderen van de situatie gebruik hadden ge maakt. Er zouden volgens hem geen rellen meer volgen, na deze uitbar sting van onvrede. Ronald Sadomba, een van de acht Afrikaanse parlementsleden, heeft gebroken met de multiraciale cen trumpartij, vanwege zijn verzet te gen het Brits-Rhodesisch akkoord. De partij heeft de regeling aarzelènd aanvaard, en Sadomba kan zich daar niet bij aansluiten. Hij wil wel zijn zetel in het parlement behouden. Sadombo geloofde niet dat de ras sendiscriminatie zou worden afge schaft. Als Smith de overeenkomst wil naleven zal hij worden afgezet en opgevolgd door een ander, aldus Sadomba. Drie Afrikanen, Edward Koemalo, Enos Choga en Elias Hanande, allen leden van de Afrikaanse Nationale Raad zijn gisteren opgepakt. De reden van hun arrestatie is evenmin bekend. BRUSSEL (ANP) Op de redac tie van het Franstalige Belgische blad „La Cité" is gisteren een brief ontvangen, waarin iemand die zich „Thyl de Wallonië" noemt, be weert de tekening van James Ensor uit het Brusselse museum voor mo derne kunst te hebben gestolen. Gisteren werd deze diefstal ontdekt. Ze werd niet onmiddellijk opge merkt, omdat de dief er een teke ning voor in de plaats hing die enigszins op het werk van Ensor lijkt. De tekening van Ensor die werd ontvreemd was getiteld: „De duivel die Christus ter helle leidt" „Thyl de Wallonië" schrijft in z'r brief aan de redactie van „La Cité' Toen de bankdat de Ensor in uitstekende Bankrover ingerekend Na een wilde achtervolging door een tiental politie-auto's over kronkelpaden bij Cannock in midden-Engeland is gis teren een bewapende bankrover aan gehouden en het 17-jarige meisje dat hij gegijzeld had, bevrijd. De man was het huis van bankdirecteur Grif fith in Middletown, in noordwest- En,geland, binnengestormd en had gewaarschuwd, dat hij, als hij de vol gende ochtend geen 80.000 gulden zou krijgen, het gezin van Griffith woerndaTOcM-nd cóeniiw. krëeghü 15taat zal terug b"®01*™ aan nam be- ^wee voorwaarden wordt voldaan. Er moet in België een „diepgaande het gevraagde bedrag. Hy halve het geld ook de dochter mee na de mededeling, dat haar niets zou overkomen als hij een half uur res pijt zou krijgen voordat de politie zou worden ingelicht. Geprikkeld over gematigde politiek CAIRO (AFP) De studenten van Cairo beginnen geprikkeld te ra ken over de gematigde politiek van president Sadat en bestrijden het nut van de recente kabinetswijziging. Via talrijke kranten fen affiches op de muren van de universiteit hebben zij een denkbeeldig „proces van de mist" aangekondigd. Deze „farce in een be drijf" heeft betrekking op de bood schap aan de natie van vorige week waarin Sadat verklaarde dat zoals de mist in 1969, nu de oorlog op het Indiase subcontinent het onmoge lijk had gemaakt de vijandelijkheden met Israël te hervatten. In een reeks bijeenkomsten pro testeren de studenten sinds maandag tegen deze presidentiële rechtvaardi ging van de militaire situatie, en in vlugschriften verzoeken zij het Egyp tische staatshoofd af te zien van een politieke regeling van het conflict met Israël. Bovendien vragen zij de verdeling van wapens onder de be volking. De studenten hebben co- mité's opgericht waar vrijwilligers zich kunnen melden die hun krach ten willen inzetten aan het front langs het Suezkanaal. Bezetting De stemming onder de studenten is ook tot uiting gekomen in de bezet ting van de polytechnische faculteit en de vorming van discussiegroepen op de campus van de universiteit. Overigens zijn de meningen wel ver deeld. Bepaalde groepen uiten felle kritiek op de Verenigde Sta ten terwijl anderen de Sowjet-Unie aanvallen, die, zeggen zij, het mili taire en economische potentiëel van Israël steunt door talrijke Russische Joden toestemming te geven te emi greren. De agitatie betekent de terugkeer van de Egyptische studenten in de politiek sinds wijlen president Nas ser de studentendemonstraties in Caïro en Alexandrië begin 1968 met harde hand Met onderdrukken. In de lente van dat jaar reageerden de studenten in genoemde steden op ge welddadige wijze hun misnoegen af over de huns inziens te Mchte straf fen voor de verantwoordeMjken van de Egyptische luchtmacht, waarvan de nederlaag tijdens de 6-daagse oor log eclatant was geweest. De politie trad toen met harde hand op en er vielen verscheidene doden. Sindsdien hebben de Egyptische studenten meer dan 160.000 in getal him neus niet meer van de boeken af wend. Normaal gesproken zal ook nu de rust weer snel terugkeren. Binnen enkele dagen beginnen de halfjaar lijkse vakanties die 3 weken duren. Daarna is het examentijd en men verwacht dat de studenten dan geen gelegenheid meer hebben hun acti viteit op andere zaken te richten. Trouwens, de regering schijnt de za ken ook niet al te ernstig te nemen en heeft zelfs 'n serie maatregelen aangekondigd als onderdeel van de voorbereiding op de „onvermijdelijke strijd" tegen Israël". De "'maatre gelen bestaan o.a. uit miUtaire oplei ding voor studenten, waaruit valt op te maken dat de regering is gezwicht voor bepaalde eisen van de studen ten. Cairo In Cairo zal binnenkort een stu dentencongres worden gehouden waarop de rol van de studenten in de strijd tegen Israël moet worden bepaald. Deze beslissing werd bereikt op een vergadering tussen de leiders van de studenten en Sajed Marei, de secre taris-generaal van de Arabische So cialistische Unie, de enige politieke partij in Egypte. vernieuwing van de politieke zeden" komen en België moet Bangladesj erkennen. De briefschrijver zegt voorts dat hij tot zijn daad gedre ven is door de „ontaarding van de politieke zeden in België". De met de hand geschreven brief is in Brussel gepost. Ook bij de R.T.B., de Franstalige Belgische omroep, is een brief bin nengekomen. De schrijver daarvan beweert eveneens de tekening Ensor uit het Museum voor Moder ne Kunst te hebben gestolen. Evenals „Thyl de Wallonië", die een brief aan de redactie blad „La Cité" zond, deelt deze ano nieme briefschrijver mee de teke ning van Ensor te zullen teruggeven als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Deze zijn: ongeveer dezelfde als van „Thyl de Wallonië". De schrijver van de brief aan de R.T.B. voert als „bewys" dat hy de „echte dief" van de Ensor dat het papier waarop hij de brief schreef, van dezelfde samenstelling is als het papier waarop de maak-Ensor getekend was die de echte Ensor in de plaats wai hangen. Dit wordt momenteel derzocht. De brief is niet gedateerd en het handschrift is duidelijk op zettelijk misvormd. MOSKOU (AP» De Sowjet-Uni heeft gisteren China ervan beschul digd de Vietnamese communisten te hebben verraden. Men liet ook door schemeren van oordeel te zijn, dat de Verenigde Staten met Peking over leg hadden gepleegd alvorens de luchtaanvallen op Noord-Vietnam, voort te zetten. Dit stond gisteren in de "Litera- toernaja Gazeta", in een artikel, dat niet is ondertekend en tot kop heeft: "verraad". Bedoeld overleg vond plaats tij dens het recente gesprek tussen Chinese functionarissen en de afge zanten uit Washington die naar Pe king gekomen waren om de voor bereidingen te treffen voor het be zoek van Nixon, in februari. De bedoeling der bombardementen, aldus het artikel, was dat volgens Amerikaanse waarnemers Noord- Vietnam op de knieën gedwongen zou zijn voordat Nixon naar Peking komt, hetgeen het dan gemakkelij ker zou maken voor Nixon en de Chinese leiders om het Indo-chine- sche probleem op te lossen". Oud-premier Garfield Todd met zijn dochter Judith gefoto grafeerd tijdens een bezoek aan Londen enige tijd geleden. 402 afstammelingen Juanita Cruz Bazan Is gisteren te Kingsville (Texas, VB.) in een ziekenhuis over leden. Zy had 402 afstammelingen. Mevrouw Bazan, die in Mexico het levenslicht aanschouwde, heeft 60 jaar in Kingsville gewoond. Zy had vier zoons, drie dochters, 66 klein kinderen. 224 achterkleinkinderen en 105 achter-achterkleinkinderen. ADVERTENTIE NIEUWSTE PHILIPS KTV l 26 K 171 met ondiepe kast RADIO Herenstraat Leiden Herenstraat 39 [Vlet garantie. f 1898,- U betaalt overal te veel. Over gesprek met NAVO (Van onze correspondent) ROME (GPD) De definitieve besprekingen tussen premier Dom Mintoff van Malta en de Britse mi nister van Defensie Lord Carring- ton begonnen vanmorgen om 10 Gistermiddag waren de besprekin gen afgebroken, onder een gunstig gesternte. Dom Mintoff verklaarde dat hij „steeds optimistischer" werd maar dat alles „stap voor stap" ging. De Britse minister zei niets, maar secretaris-generaal Luns van de NAVO reisde naar Brussel terug met de mededeling dat hij daar „belang rijker dingen te doen had". Waar deze belangrijker dingen uit beston den, vermeldde hij er niet bij. Luns deelde echter mee. dat hij het fi nanciële aanbod van de NAVO aan Dom Mintoff bekend had gemaakt, en dat vanaf dat moment Mintoff zelf moet beslissen of hij dit aanbod af of niet wil accepteren. De terug reis zou dus ook als een onderdeel van de onderhandelingstaktiek kun nen worden uitgelegd. Andere stemmen beweren echter dat Luns zo snel naar Brussel terug ging, omdat hij van plan is vandaag de openingsvlucht van de KLM naar Hongkong mee te maken. Van Italiaanse zijde nam minister van Buitenlandse Zaken Moro aai besprekingen deel. Naar verluidt zijn de Italianen nog steeds onder invloed van de Amerikanen bijzonder bang dat de explosieve re latie tussen Malta en het Westerse bondgenootschap zou kunnen wor den verbroken. In dit verband schijnt Mintoff te blijven schermen met de eis, dat hij ondanks een even tueel akkoord over de financiële bij drage van de NAVO zich het recht voorbehoudt af en toe Russische oor logsschepen in zijn territoir toe te laten en voort te gaan met het uit bouwen van zijn relaties met Libië. De Britten blijven tamelijk lauw onder de besprekingen. Zij betalen de 5.2 miljoen pond, dat wil zeggen het leeuwendeel, van de huur voor de havens en installaties op Malta. Als de andere NAVO-partners deze bijdrage willen verhogen, is dat hun zaak, aldus redeneren de Britten, die het belang van het eiland niet meer De NAVO-partners zouden bereid zijn tot ongeveer 14 miljoen pond te gaan. terwijl het toaal met inbegrip de Britse bijdrage tot nu toe 9.5 miljoen pond bedroeg. Bovendien in de huidige fase nog economi sche hulp worden geboden, die in feite op een schenking neerkomt en het totaalbedrag op plusminus 16 miljoen pond zal brengen. Dom Min toff van zijn kant zou met een eis van 18 miljoen pond zijn gekomen. De Britten willen in ruil voor hun eventuele toestemming een afspraak voor 6 tot 7 Jaar, omdat zij bang zijn dat Dom Mintoff na het akkoord nieuwe eisen gaat stellen. Ook Nederland, België en Luxem burg. die tot nu toe niet bijdroegen in de NAVO-pot voor Malta, zouden bereid zijn voortaan ieder 1 miljoen gulden per Jaar te gaan betalen. Fotograaf in New York valt mevr. Onassis steeds lastig NEW YORK (UPI) "Foto graaf Ronald Galella bracht mij in verwarring, maakte mij bang en boos, botste tegen mij op duwde mij opzij en raakte mij met de riem van zijn camera" aldus getuigde Amerika's voor malige "first lady", thans me vrouw Onassis, gisteren voor een rechtbank in New York. De fotograaf heeft een proces tegen haar aangespannen, om dat door haar toedoen een lid van de geheime dienst zijn ca mera had vernield. Hy eist 1,3 miljoen dollar schadevergoe ding. Tijdens de ondervraging, die vier uur duurde, zette mevrouw Onassis uiteen, hoe Galella haar, haar echtgenoot en kin deren al een paar jaar volgt om foto's voor verschillende publiciteitsorganen te nemen. "Mijn houding is een reflex beweging geworden. Ik ben al tijd bang van de heer Galella". De reden daarvan is het gedrag van de fotograaf, zyn "rond springen" om hoekjes te vinden waar hij zijn plaatjes kan schie ten, waarbij hij voortdurend grommende geluiden maakt, met zyn armen en benen tegen haar opbotst en met zyn collega, die er uitziet als een kerstman, haar probeert te fotograferen. Da genlang heeft hy met zyn "kerstman" rondgehangen by xrujn huis aan de Fifth Avenue en mij en myn kinderen aan gesproken. Hij zei: "wees aar dig voor de kerstman, Jackie. Mevrouw Onassis zei nooit by de politie geklaagd te hebben over Galella, maar alleen by haar man en andere begeleiders Op de vraag of haar man ook bang was van Galella, ant woordde zy: "Myn man is ner gens bang van". Italiaanse mode draagbaar maar niet spectaculair De Romeinse couturiers zitten aan de grond en wij hadden het zelfs byna zonder een nieuwe Ita liaanse mode moeten doen als pre mier Colombo op het allerlaatste moment niet met een subsidie van vierhonderdduizend gulden op tafel was gekomen. Van de vyftig Italiaanse modehui zen van het vorige Jaar zijn er nu nog maar vierentwintig overgeble ven en die hadden de overheids steun hard nodig om de afgelopen wéék nog een show te kunnen hou den. Hautecouture is in Italië geen haalbare zaak meer. Prinses Galit- zine is daarom het vorig Jaar al naar de confectie overgestapt en Antonelli en Carosa het modehuis van prinses Giovanna Caracciolo d'Avellino Ginetti hebben haar voorbeeld nu ook gevolgd. Forquet, de couturier die wereldbe roemd werd door de bruidsjurk die hij voor de Griekse koningin Anna Marie maakte heeft zyn modehuis gesloten en is binnenhuisarchitect geworden. En zelfs Fablanl die So phia Loren als klant heeft denkt er over om er mee op te houden. Nieuwe minister In China is Tsji Peng-fei benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Zyn voor ganger. maarschalk Tsjen Ji. Is op 6 januari overleden. Minister Tsji is 62 Jaar. Hy was tot dusver waarne mend minister van Buitenlandse Zaken. Plastic marine In Southampton is gisteren het eerste uit kunststof vervaardigde oorlogsschip te water gelaten als de mogeiyke voorloper vaeen Britse plastic-marine. Het is de 500 ton metende mynenveger Wilton, ontworpen als afdoende antwoord op magnetische mynen. Eigen produktie Modieus ingestelde vrouwen die zich graag voor niet al te veel geld toch leuk willen kleden zullen binnenkort wel iets van de malaise in de Ita liaanse hautecouture bemerken. De betere Nederlandse, Duitse en Belgische confectiefabrieken ver werkten n.l. ongeloveiyk veel Ita liaanse modevondsten door hun col lecties en zullen hun inspiratie nu elders moeten zoeken. De Italiaanse modehuizen die naar de confectie overzwaaien houden de productie n.l. in eigen hand. En het „afkijken" zoals dat op grote schaal tydens de hautecoutureshows ge beurde is door strenger vastgelegde auteursrechten moeilijker geworden. De 24 Italiaanse couturiers die voorlopig nog op de oude voet door gaan hebben de afgelopen week al les in het werk gesteld om bij ie dereen in de smaak te vallen. En vandaar dus dat de nieuwe Ita liaanse zomermode, die de afgelopen week in Rome werd getoond, draag baar maar niet erg spectaculair was. De rokken vielen vrijwel alle maal op of iets boven de knie met hot pants en minirokjes als speelse variaties voor de vakantie. De in grote financiële moeilijkheden verkerende modehuizen namen een kwart miljoen gulden van de Ita liaanse stoffenfabrikanten aan maar moesten in ruil daarvoor beloven dat oranje, beige en turkolse deze zomer de nieuwe modekleuren zul len worden. En wie weet heeft een handige zeilbotenfabrikant de ma- trozenrage er wel door gedrukt. Met blazers gecombineerde wijde matrozenpantalons nemen n.l. een belangrijke plaats ln de nieuwe Ita liaanse mode in, maar daarnaast zijn de Italiaanse couturiers de reis van president Nixon naar China niet vergeten want de Chinese mandarynenjassen beloven de „bestsellers" van zomer '72 te wor den. De Romeinse modemarathon bood weinig echt bijzonders. Dit zomerjurkje is van Ognibene- Zendman. Het is van witte zijde met een v-hals. Over het jurkje wordt een beige mantel gedragen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11