Bhoetto wil wel aftreden ten gunste van Moedjiboer WINST VOOR OPPOSITIE WAARSCHUW! ALLENDE Russische politi doet huiszoekin Smith wil Afrikaanse Nationale Raad ontbinden Priesterverzet in Amerika voor de rechtbank MARTELAREN VOOR DOORBRAAK VANROOMS-KATHOLICISME IN VS SADAT DEKT ZICH OP THUISFRONT Bisschoppen Italië contra abortus DINSDAG 18 JANM BUITENLAND (Van onze correspondent) WASHINGTON Gisteren moest de zaak tegen de „acht van Harrisburg" voor de rech ter komen. De „acht" zijn be schuldigd van het samenzwe ren om president Nixons advi seur, dr. Henry Kissinger, te ontvoeren en om ondergrondse centrale verwarmingsinstalla- Door mr. H. L. Leffelaar ties van regeringsgebouwen te vernietigen. De gedaagden, on der wie vijf priesters, een non, en een ex-priester, hebben de ze week echter gevraagd de zaak aanhangig te maken bij een rechtbank in het zuidelijke district van New York, en in dat geval is het waarschijnlijk dat het proces zes maanden tot één Jaar uitgesteld wordt. Het mi nisterie van Justitie geloofde gisterochtend echter nog dat de rechter in Harrisburg, Penn- sylvanië, dit verzoek zal af wij - Onder het ingewikkelde Ame rikaanse Juridische systeem, dat van staat tot staat, en zelfs van stad tot stad kan verschil len, mag een rechtzaak waarbij een brief onderdeel van de dagvaarding uitmaakt, ook aan hangig gemaakt worden in de plaats waar hij werd verzonden. In dit geval beroepen de advo caten van de gedaagden zich op een brief die door zuster Eli sabeth McCalister uit New York geschreven zou zijn aan de priester Philip Berrigan ter wijl hij gevangen zat in de fe derale gevangenis van Lewis- burg. Omdat de rechtbanken van New York overbelast zijn, wordt verwacht dat de zaak, in geval van toewijzing van het verzoek, op zijn vroegst pas over een halfjaar kan plaats vinden. De „acht van Harrisburg" (in navolging van de „zeven van Chicago" en de „negen van Catonsville") werden in eerste instantie door de directeur van de FBI (Binnenlandse Veilig heidsdienst) aangeduid als de „oostkust samenzwering om le vens te redden". In Roomska- tholieke kringen wordt echter gesproken over de ,3errigan- groep," en in bredere kringen wordt de algemene term „pries terverzet" gebruikt. Wat de meest gangbare be naming ook moge zijn, de grootste gemene deler van de gedaagden is hun roomskatho- lieke geloof, en de centrale fi guren zijn de priester-broers Daniël (49) en Philip Berrigan (47), die beiden al bijna twee Jaar in de gevangenis zitten voor hun aandeel in het ver nietigen (in oktober 1967) van de administraties van het bu reau voor het oproepen van dienstplichtigen. De groep die aan die protestactie deelnam kreeg de benaming van de „ne gen van Catonsville". Van hun gevangenis uit zou den Berrigan-broers illegaal gecorrespondeerd hebben met een activistisch roomskatholie- ke kern die het plan zou heb ben gehad de regeringskanto ren in Washington in ontredde ring te brengen door het opbla zen van het centraal verwar mingssysteem, en om de vol gende dag dr. Kissinger te ont voeren en vast te houden als gijzelaar, totdat president Ni- Nixon zich bereid zou hebben verklaard om alle Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam on middellijk terug te trekken. Al in september 1970 stelde FBI-directeur Hoover in het geheim president Nixon, minis ter van Justitie, John Mitchell, en andere topfunctionarissen op de hoogte van het bestaan van een dergelijk plan (dr. Kissinger kreeg kort daarop de bescherming van twee agenten van de geheime dienst)De kwestie werd echter pas enkele maanden later, in november, openbaar gemaakt toen Hoover een senaatscommissie op sensa tionele wijze er over inlichtte, waarbij hij echter Kissinger nog niet noemde. Omdat Hoo ver dl. deed in een betoog dat ten doel had om meer regerings- geld los te peuteren voor het aantrekken van een extra 1.000 man voor de FBI, werd hij voor al in de pers uitgedaagd bewijs te produceren. Minister van Justitie Mit chell liet niet lang op zich wachten. In januari 1971 wer den zes gedaagden en zeven medeplichtigen door de regering in staat van beschuldiging ge steld. Onduidelijk was (en is) waarom Philip Berrigan één van de gedaagden was en zijn broer Daniël een medeplichtige die als zodanig onder de ter men van de dagvaarding niet terecht behoefde te staan. Profeten Door Mitchells dagvaarding werden de priester-broers niet alleen opnieuw martelaar in de ogen van hen die hun daad kracht al bewonderden om het vernietigen van de dienstplicht documenten, maar ze werden - ook het middelpunt van een be weging. Jongere Amerikaanse katholieken zagen in hen nieu we christelijke helden. Het overigens niet snel te be wegen weekblad Time had het over "profeten" en wijdde een omslagartikel aan ze. het katho lieke blad "Holy Cross Quarter ly" gaf een extra nummer uit dat geheel aan de Berrigan- broers was gewijd. Philip en Daniel Berrigan wa ren twee van zes broers. Hun vader was de zoon van Ierse emigranten, die het roomskat- holicisme ontrouw was gewor den. omdat de kerk naar zijn mening afkerig was van vak bonden. Duidelijk ook een rebel, verloor hij eens een baan omdat hij naar de mening van zijn werkgever te militant-socialist was. In Syracuse, in de staat New York, organiseerde Berri gan sr. de eerste vakbond van elektriciens. Hun moeder was van Duitse afkomst, die haar man terugbracht tot het geloof, en die in de jaren van de grote depressie onderdak bood aan tal loze werklozen. Terwijl Daniel in 1939, op zijn 18de jaar, toetrad tot de Jezuie- ten, nam Philip dienst in het le ger en verwierf zich in de Twee de Wereldoorlog de reputatie een "buitengewoon begaafd krijger" te zijn. Philip trad in 1950 pas toe tot de orde van St. Jozef, die zich wijdt aan werk onder de Amerikaanse negers. Radicalisering Het radicaliseringsproces van de broers doorliep verschillende stadia. Daniel, die een prijs kreeg voor een bundel gedich ten, raakte in Frankrijk onder de indruk van het werk van de priester-arbeiders, en later werd hij beïnvloed door de bezieling van de rooms-katholieken in Oosteuropese landen die aan hun geloof bleven vasthuoden. Al in 1965 was hij betrokken bij anti- oorlogsdemonstraties en werd om een toespraak, op aanraden van kardinaal Spellman, tijde lijk in Zuid-Amerika gestatio neerd, waar hij echter nog ver der geradicaliseerd werd door de grote armoede onder de be volking. Philip, auteur van een aantal boeken over de rassenstrijd en discriminatie en kundig politiek polemicus, bekritiseerde zijn eigen orde over de neerbuigen de houding ten aanzien van de negers. Ook hij nam met zijn broer deel aan de allereerste an- ti-oorlogsdemonstraties, waarbij Daniel verklaarde dat "mensen in een dergelijke oorlog buiten gods genade staan In fei- - te staan zij onder zijn vervloe king". "Is het mogelijk, vroeg Philip zich in eén andere toespraak af, dat wij in ons eigen land door trapt, gewelddadig, immoreel en ongenadig zijn, terwijl wij recht vaardig, eerlijk, genadig, idea listisch en liefdadig zijn in het buitenland? Zijn orde van St. Jozef was gealarmeerd en plaatste hém twee weken later over naar Baltimore. In deze havenstad, onder de rook van Washington, maakte Philip ken nis met andere radicale pries ters. van wie er nu ook twee door de regering gedagvaard zijn in het ontvoeringscomplot. De Berigan-broers hebben zich bij hun gedisciplineerde protes ten nooit laten verleiden tot het gebruik van geweld, ook al keerde Daniel geschokt terug van een reis naar Hanoi (waar hij drie vrijgelaten Amerikaan se krijgsgevangenen in ont vangst nam en naar de Verenig de Staten begeleidde), nadat hij er kennis maakte met een Ame rikaanse bombardement en met een Vietnamese baby in zijn ar men in een schuilkelder sprong. De mystiek die zich met hen als middelpunt in Amerikaanse roomskatholieke kringen heeft ontwikkeld, lijkt gebaseerd te zijn op zowel hun persoonlijkhe den, als op het feit dat hun pro test samenviel met de eerste voorzichtige doorbraakpogingen in de nog steeds conservatieve katholieke kerk van Amerika. Beide broers hebben zich onver zettelijk getoond in hun optimis me, ook nadat zij gevangen wer den gezet. Bij de arrestatie van Daniel, die de FBI in 1970 vier maanden lang op het dwaal spoor wist te houden door bij 37 gezinnen in 12 steden tijdelijk onder te duiken, merkte een vriend op na het zien van een fo to waarop de priester geketend Twee van de verdachten van de geplande homaanslag en ontvoering van Kis singer: pater Philip Berrigan rechts en John T. Glick, ge boeid tijdens hun overbren ging naar de gevangenis van Harrisburg aan een FBI-agent stond afge beeld: „Daniël is degene die lacht, die vrij is. De ander ziet er uit alsof hij de eigenlijke ge vangene is". Progressieve Amerikaanse roomskatholieken hebben zich gesterkt gevoeld toen het aarts- bisschopdom van Baltimore zich inzette om de overige gearres teerde priesters op borgtocht in vrijheid te stellen en daarin slaagde, waarbij de aartsbis schop Lawrence Kardinaal She- han zich garant wilde stellen. Het proces tegen de "acht van Harrisburg" is om die reden meer dan een van de talrijk ge worden rechtszaken tegen anti- oorlogsdemonstranten. Het kan een stroomversnelling worden voor de roomskatholieke kerk in de Verenigde Staten, en de ta nende anti-oorlogsbewegingen nieuw fut inblazen. Het feit dat er op de ten laste gelegde feiten levenslange gevangenis straf staat, kan daartoe alleen maar bijdragen. SANTIAGO (Reuter) De ge voelige nederlaag die president Sal vador Allende 's linkse coalitierege- verwachting geen invloed heb ben op de plannen van Allende het land verder te leiden op de weg naar het socialisme. Maar in de Chileense hoofdstad fluistert men al dat Allende door de nederlaag gedwongen wordt z'n beleid nog eens te bezien en reke ning te houden met de beschuldi gingen van oppositionele zijde over aanmatiging en begunstiging bij zijn sociale en economische hervor mingen. De beschuldigingen zijn voorna melijk ingebracht door de machtige linksgerichte christen-democrati sche partij die het op een akkoord- Je gooide met de rechtse Nationale Partij om de regering bij de ver kiezingen te verslaan. Hoewel de uitslagen niet van belang zijn voor de krachtsverhoudingen in het con gres omdat de gezamenlijke op positie een meerderheid heeft in bei de huizen betekenen ze toch een ommekeer in het stemgedrag van de Chilenen. Tijdens de gemeente raadsverkiezingen van april vorig jaar waren de resultaten gelijk ver deeld tussen regering en oppositie. Leiders van Allende's volksunie weten het verlies aan wat zij noem den onwil van vele kiezers te be grijpen dat er offers moeten wor den gebracht om het social! a doel te kunnen bereiken. Men echter aan dat de huidige sctf aan vele voedingsmiddelen bineerd met hoge prijzen faktor is geweest die ten guns£ de oppositie is uitgevallen. De einduitslagen van c zingen tonen aan dat de vro 1 die in Chili apart stemmen - geringskandidaten de n« hebben bezorgd. Gepr Naast de verwarring derlaag was de regering in l zonder geprikkeld over gaan van de christen-democra met de Nationale Partij en ringswoordvoerders spraken een ruk naar rechts va: ten-democratische Partij. Ha der, Bernardo Leighton, vi deze beschuldiging en z~< •J* partij het sociale en econii( beleid van de regering m' steunen op die punten die ponderen met haar partij-po mits ze op democratische wiji j den uitgevoerd. De Nationale daarentegen, gesteund door t kiezingswinst, haalde fel uit" d'e regering en eiste ei wijziging in het beleid i In een verklaring werd geze bij onveranderd beleid de Na Partij zal aandringen op een lijk referendum om te zien meerderheid werkelijk de w het socialisme wil vervolgen. MOSKOU (Reuter, AP) De ge heime politie van de Sowjet-Unie heeft in het weekeinde huiszoekin gen verricht bij een aantal Moskouse „dissidenten". Een van de voor naamste opposanten, die bezoek van de politie kreeg, was PJotr Jakir, zoon van een onder Stalin vermoorde generaal. Volgens zegslieden, die de actie gadesloegen, nam de KGB „zak ken vol" boeken, pamfletten en an dere papieren in beslag. Jakir zou al leen „uit respect voor zijn vader" niet gearresteerd zijn, zoals de poli tie hem mededeelde. Generaal Jakir werd ten tijde van Chroesjtsjow sa men met andere slachtoffers van het bloedig bewind van Stalin in ere hersteld. De thans 48-Jarige Jakir junior genoot de bescherming van (wijlen) Chroesjtsjow. Dat de ge heime politie nu voor het eerst ook huiszoeking heeft gedaan ten van Jakir wijst er volgens m mers op, dat zij van hogerh vrije hand heeft gekregen strei Intussen is de verdediger dissedent Wladimir Boekowskl opperste gerechtshof van russische federatie in beroep tegen het vonnis van twaalf Ja onlangs tegen zijn cliënt gesproken. De 30-jarige Bo ki werd schuldig bevonden aa ondermijnen en verzwakken Russische staat". Het vonni twaalf Jaar bestaat uit twee Js vangenisstraf, vijf jaar we: met streng regime en vijf Jas banning naar een afgelegen pl de Sowjet-Unie. QUETTA (Reuter) President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft gisteren in Quetta verklaard Oorlogsmisdadigers Vandaag is in Wenen een proces tegen twee Oos tenrijkse oorlogsmisdadigers begon nen wegens hun aandeel in het doden van ongeveer driemiljoen Joden in het concentratiekamp Auschwitz. De beklaagden, Walter Dejaco en Fritz Er tl. resp. 63 en 71 jaar oud, kunnen worden beschuldigd van moord of medeplichtigheid aan moord. Beiden waren tijdens de oorlog bij de SS en behoorden tot de „Zentralbauleitung" te Auschwitz, een afdeling die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het bouwen van de vier grote gaskamers en crematoria in het kamp. dat hij bereid is af te treden en de macht over te dragen aan premier Moedjiboer Rachman van Bangla desj als hierdoor de eenheid van Pa kistan bewaard kan blijven. Opgebracht Een ijsbreker van de Amerikaanse kustwacht heeft gis teravond in de Beringzee twee Rus sische schepen het fabrieksschip Lamoet en de treiler Koliwan aan gehouden omdat ze opereerden bin nen de twaalfmijlsvisserijzone van Alaska. De Russische schepen wor den opgebracht naar een Amerikaan se haven. De Lamoet is het com mandoschip van de Russiseche vis sersvloot in het noordwestelijk deel van de Stille Oceaan. klaring, dat hij, Moedjiboer, als pre mier van Pakistan beschouwd moet worden omdat hij de leider van de grootste party is, als Bhoetto maar blijft spreken van Oost- en West- Pakistan. Bhoetto. die op het ogenblik een bezoek aan Beloetsjistan brengt, zei dat geen offer te groot is om de een heid van Pakistan te handhaven. „Ik ben bereid vandaag nog af te Ontbonden Het Indonesische le ger heeft gisteravond vyftien studen tenorganisaties ontbonden. De stu dentenverenigingen hadden gepro testeerd en gedemonstreerd tegen de aanleg van het park „Indonesië in miniatuur", een idee Soeharto treden en stel daarby maar een voor waarde: handhaving van Pakistans eenheid". Hy had Moedjiboer voor diens vry- lating uit de gevangenis in West- Pakistan laten weten dat hy bereid was direct als president van Pakistan af te treden als men hem beschouw de als een hinderpaal voor het bewa ren van de eenheid. Droogte in Brazilië Ongeveer vyftig personen zyn in de eerste veertien dagen van deze maand als gevolg van de grote droogte in de Braziliaanse stad Sao Paulo en om geving om het leven gekomen. De meeste slachtoffers waren kinderen. Sjeik Moedjiboer Rachman, heeft alle leden van de „Moekti Bahini" gelast binnen tien dagen hun wapens in te leveren. Na die termyn zal ieder wapenbezit illegaal zyn. Veel guerrilla-eenheden hebben in antwoord op eerdere verzoeken om de wapens in te leveren verklaard dat ze dat alleen op persooniyk gezag van Sjeik Moedjiboer zouden doen. Heroine-smokkelaars Een Ame rikaanse federale jury heeft 21 Fran sen en twee Amerikanen beschuldigd van het vormen van een bende die heroine ter waarde van 293 miljoen dollar in de VS heeft binnengesmok keld. zo heeft het ministerie van Justitie in Washington gisteren mee gedeeld. CAIRO President Anwar Sa- dat van Egypte heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan het ver nieuwde kabinet. Dr. Azid Sidky, een 51-Jarige In genieur en minister van industrie, heeft het premierschap op zich geno men van een ploeg technocraten, waarin de oude revolutionairen ont breken. Het kabinet telt twaalf nieu welingen. Geen van de nieuwe ministers is betrokken geweest bij de interne strijd in de Arabische Socialitische Unie. de enige politieke partij. In politieke kringen in Cairo is men van mening, dat de regeringswijziging een versterking van de positie van Dresldent Anwar el-Sadat ten doel heeft. Het is noch een verschuiving naar links, noch naar rechts. De nieuwe regering is volgens deze kringen beslist geen oorlogskabinet, ook al is de minister van defensie, generaal Sadek, plaatsvervangend pre mier geworden. In de samenstelling van de rege ring herkennen politieke waarnemers de in juli door Sadat geuite wens tot „concurrentie met Israël". Sadat heeft zijn positie versterkt, aldus de ze waarnemers, om bij onderhande lingen met Israël en Amerika door SALISBURY (AP. Reuter) De Rhodesische regering zou de Afri kaanse Nationale Raad (ANR) wil len verbieden^ De raad is de kortgeleden ge stichte organisatie die gekant is te gen de voorgestelde overeenkomst, tussen Rhodesië en Groot-Brittan- nië. De ANR. waarvan de leiding grotendeels bestaat uit leden van de verboden Afrikaanse Volksunie eD de Afrikaanse Nationale Unie die als eens gevangen hebben gezeten, of huisarrest hebben gehad, ontkend een politieke partij te zijn. De Afrikaanse Nationale Raad, wordt door velen in Rhodesië schul dig geacht aan de gewelddadighe den van de laatste dagen, als in SJa bani en Gwelo van het afgelopen weekeinde. De ANR heeft in tal va delen van Rhodesië vergaderingen gehouden waar de bevolking werd opgeroepen zich tegen de regeling tussen Salisbury en Londen te ver zetten. Premier Smith zou nog aarzelen, om de raad te verbieden, omdat hij de regeling met d'e Britse rege ling een oproep is gevoegd om vrij heid van meningsuiting. Enige ho ge regeringsfunctionarissen vinden evenwel dat het aantal geweldple gingen en intimidaties zal toenemen tijdens het huidige bezoek van Lord Pearce, wiens commissie moet nagaan of de regeling Salis bury-London door de bevolking, aanvaardbaar wordt geacht. Vermoedelijk zal lisbury een beslissing worden ge nomen over de toekomst van de Raad, die geleid wordt door bis schop Abel Moezorowa van de Ame rikaanse Verenigde Methodistische kerk. In Gwelo, de derde stad van Rho desië. betoogden gisteren weer dui zenden negers tegen de regeling, die Engeland en de blanke mider- heidsregering hebben opgesteld, voor het toekomstige staatsbestel in Rhodesië. De avond en nacht te voren hadden negers auto's in brand gestoken en zes negercafé's geplunderd. In Gwelo gingen veel negers niet naar him werk. In het stadje Mko- ja hebben naar schatting 5.000 ne- Gisteren probeerden naar schat ting 8.000 negers in Gwelo de wijk va:i de blanken binden te dringen. Politie kon dit door middel van traangas verhinderen. Er werden soldaten in gereedheid gehouden, voor het geval de politie het niet aan zou kunnen, maar zij behoef den niet in actie te komen. In Salisbury is meegedeeld dat de commissie Pearce in Gwelo niet zal verschijnen "als gevolg van de on geregeldheden". Er zouden van daag twee leden van de commis sie naar Gwelo moeten zijn geko- Premier Ian Smith had gisteren ook nog een gesprek met de Afri kaanse parlementsleden. Hij gaf hun de verzekering dat de rege ring van plan is het akkoord met Engeland na te komen. In een of ficiële verklaring wordt de ontmoe ting constructief genoemd. Micah Bhebe, leider van de negerfractie van zeven man, noemde het ge sprek vriendschappelijk. het „thuisfront" in de rug geö zijn. Het enige „offer" van de kat wijziging is vice-premier en i ter van Buitenllandse Zaken Ma Riad. Dat Riad ondanks zijn in de VN-assemblee, waar hi alle kanten steun kreeg 1 nieuwe resolutie over het M Oosten, is vertrokken, wordt schreven aan ambtsmoeheid t tieke meningsverschillen met dent Sadat. Zo zou Riad voor 1) ting van de strijd tegen Israé Volgens de Israëlische radio de regeringswyziging go( zichten voor vredesonderhande De radio vindt het vooral g dat president Sadat Jonge tech ten heeft benoemd in de plaa „oude, doctrinaire politici". ROME (AFP) liaanse episcopaat heeft de at en het wetsvoorstel om opzet onderbreking van zwangerscb der bepaalde voorwaarden staan, scherp veroordeeld, gisteren gepubliceerd document gen de Italiaanse bisschopp« abortus niet gerechtvaardig^ worden op grond van het fef een kind dat nog geboren moet den, geen volledig mens i het parlement het wetsvi mocht aanvaarden, aldus het ment, blijft abortus een vergri gen de moraal. Het episcopaat begrip te hebben voor de nood i zondere gevallen zoals verkram dé Jeugdige leeftijd van de m het gevaar voor het leven moeder en de kans op een mis' kind, maar houdt er aa; deze gevallen, „nog geen daad vaardigen die krachtens haar in stryd is met de morele ord«

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8